No 171 Donderdag 22 April 1020 84e Jaargang GISEL A Staten-Generaal. FEUILLETON. Gemeenteraad van Middelburg. ve Zeeuw schuldigen veroordeeld worden, hem is slechts één geval bekend, ma,ar er zijn natuurlijk gevallen dat de man onSchuldig is, maar zijn onschuld niet bewezen kan worden. Z.Ex. heeft als toegevoegd advo caat geheel gratis, maar met veel ani mo een cliënt verdedigd, van wiens onschuld hi] in zijin ziel overtuigd was, en toch werd de, man 'veroordeeld, wijl 4 agenten zijn schuld volhielden, terwijl s.pr. nog overtuigd is dat die agenten zich vergisten.; Dit ontwerp! wil nu dergelijke ge vallen tot een minimum reduceeren en daarom wordt, een verdachte on middellijk na zijn aanhouding een raadsman toegewézen, waarmede hij voortdurend overleg, kan plegen. De min. kwam op' tegen de voor stelling van Kleerekoper, als zou meer dere bescherming aam de verdachten een bewijs zijln dat "men de huidige! rechters zelf wantrouwt, en hij 'ge looft niet dat de sociaal-democrafen zoo naïef zijn om) te ïrreenen dat in hun toekomststaat onfeilbare rechters zijn. De weinsch van .Wijnkoop! pm Uitsluitend arbeidersrechters in te voe ren is zoo reactionair, dat Z.Ex. daar over niet eens wilde debatteeren. De algemeene beschouwingen over deze aangelegenheid zijln afgeloop'en. Van den- heer van der Weel was nog ingekomen een voorstel om gedurende de kermis .piet. alleen verkoop' van sterken drank per glas, doch 'totaal veirkoop te verbieden; dit zal in den loop der ver gadering nog worden' behandeld. Bij de behandeling van het voorstel tot herstel van de Noordbrug, verzocht de heer Vertregt, ook op het aesthietisch aanzicht der omgeving te letten. De heer Onderdijk zegt, dat dit wel licht meer geld zal kosten. De heer Adriaanse vraagt of de geheele vernieuwing wel noodig is. De heer Onderdijk! zegt, dat het onder houd steeds veel geld zal kosten en bij vernieuwing zal dit niet het geval zlijln. De heer van der Weeil acht het tyoogst noodzakelijk de brug te vernieuwen. Het voorstel wordt aangenomen. Inzake het adres van den Ned. Bond van Spoor- en Trampersoneel werd door Kuypers gewezen op- het feit, dat van de £4750 per maand, die de directie meer krijgt, slechts 660 ten goede aan het personeel komt. Een verzoek om verhooging der tarie ven is nog niet ingekomen, dus zal het adres te. zijner tijd worden behandeld- !Wel werd den heer Paul toegezegd, dal. B. en W. zullen overwegen op welke wijlze op verbetering, van het materiaal van de tram1 kan worden aangedrongen. Nog was ingekomen een verzoek van de Wonin gb o uw vereeniging, voorzitter de heer Paul, om crediet voor den bouw van 139 woningen aan den Stijfsel weg. Dit werd in handen van B. en W. gesteld! om1 advies. Na een geheime vergadering van onge veer een half uur, werden B. en W,. ge machtigd de perceelen aan het Bagijm- hotf voor de getaxeerde waarde aan te fcoopen, eveneens om aan het voormalige diistributiebureau op den Dam voor £3980 te doen herstellen om: er weer- een be woonbaar perceel van te maken. In de plaats van wijlen dr. J. iQ. Bolle, werd uit het midden van den Raad tot lid van het bestuur der vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" aan gewezen na twee vrije stemmingen en een herstemming de lieer Paul. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd herkozen me vrouw A. Q. S.. Nonhebei—Faro met wie was aanbevolen mevrouw C'. S.. Gieben van der Feen. Voor dei benoeming van een bestuurs lid der vereeniging „De Ambachtsschool,, in de vacature, ontstaan doordat de heer mr. J. W. Zijlstra ophield- lid van den tttad it© z'ijh, werd een aanbeveling opge maakt, bestaande uit de raadsleden de heeren Streefkerk en Cornelisse G e or gani s e erd#o v er le g. Aan de; orde was thans het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener ver ordening regelende het georganiseerd, over leg met de ambtenaren en werklieden. De. heer Paul bracht dank voor de vlugge voorbereiding in; deze, al spijt hejt iheml, dat de vereenigingen niet ge hoord werrden. Hij! .vraagt den burgemees ter of hij bereid ie ook1 voor de politie een regeling in. te voeren. De voorzitter zegt, dat hij) geen bepaal de toezegging kan doen, maar als dit voorstel wordt aangenomen, zal hij over wegen wa,t in deze te doen is. Da heeren van Schouwen en Streefkerk vragen ook eenige inlichtingen, waarna de heer Onderdijk zeide, dat. mien meende, dat de raad in het vaststellen der veror dening vxdj moeit zijin. Verder dat mön den tijdduur van lidmaatschap wil laten voortduren totdat de organisaties een an der aanwijzen. Die bedoeling is, d'at de: Landelijke organisaties met de- aideelin- gen samen personen aanwijizen. Terwijl men 't overleg wil beperken tot algemeene zaken en niet wil afdalen tot persoonlijke belangen. Bij de artikelsgewijze behandeling werd druk gediscussieerd over de vraag of men de organisatie bepaald in de verord. zal noemen, zooals B. en W. dit voorstelden, of alle afdeelingen toe te laten, zooa's' de heer Paul amendeerde, wat echter verworpen werd met 10 tegen 4 stem men. die- der leden Ciorné, Paul, van der Weel en Adriaanse. Thans zal in ieder geval afzonderlijk beslist worden. De (heer Paul had bezwaar dat alleen de voorzitter 'zal beslissen of één lid zich zal mogen doen bijstaan' door een hoofd bestuurder of een ander lid der organi satie, hij wil dit aan die commissie bren gen. Hierover staken de stemmen. Voor het amendement stemmen de leden Corné, van der Harst, Paul, van der Weel, van Schouwen, Kuypers en Onderdijk. Een amendement-Paul om B. en iWi. te verplichten, steeds het advies der commissie over te leggen, werd bestre den, omdat men vreesde, dat een dergei- lijke verandering niet zal goedgekeurd worden. Daarop trok' dei heer Paul zijn amendement in. De eene stemming moest worden uitgesteld totdat over bet amen dement-Paul herstemd is. Sproeiwagen. De heer Onderdijk' deelde' niedei, dat er wellicht te Rotterdam een gebruikte sproeiwagen zal 'zijn over te nemen', waardoor de kans bestaat, dat de aan- schaffingskosten aanmerkelijk zullen ver minderen. Verschillende heeren voerden hierover heit woord, de' heer Vert'rregt- meende O'.a., dat één sproeiwagen voor Middelburg niets beteekent en men spoedig voor aan schaffing van meerdere zal staan. De heeren Adriaanse, van de'r Weel en Uitgave van RH Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: BANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No- 11). Bureau te Middelburg: EIRMA F. P. DHUIJ L- BURG- Drukkers: Dostërbaan Le Cointre, Goes. Ook de kinderen. De voorzitter, van den Raad van 'Arbeid schrijft, en zulks naar waar heid en terecht; Met waardieering hebben wij kennis genomen van uw artikel „De Inva liditeitswet!" I in uw! blad van 19 de- fcer. Mogen .wij' u verzoeken ohf nog jeem kleine aanvulling te geven bij het Pjahrin voorkomende. Immers uit het geschrevene .blijkt, R!at volgens de persoonlijke meening Ivan Z. E. den Minister van Arbeid, geen kinderen in loondienst zijn en at Z.E., mocht de Centrale Raad van [Beroep, (in de^en de hoogste rechter), die meening niet deelen, een wefswii- fciging wil" bevorderen. Zijne Excel lentie gelooft, dat er niets verloeerder is dan dat er wetten zijn, die op die iwijze het rechtsgevoel bij het volk (aantasten. 'Doch hij: laat er op; volgen: (bldz. '1738 Handelingen) i,,Maar ik wil terstond pr bij Beggen, Idat ik betreur, dat tnen, wat de Invaliditeitswet aangaat, er zoo over denkt en dat men niet gevoelt het groo- te belang dat er is,-dat men idle kinderen in de Invalidi teitsverzekering doet opne men. Onderstel, dat de wet het facultatief laat, dan zou ik als particulier, zoo ik te e e n i g e r t ij d w e r in de soci ale beweging "terugkeer, er alles op willen zetten om de ouders te bewegen zooveel mogelijk de kinderen in de Invaliditeitsverzekering op |e nemen." Mij dunkt dit laatste is ten zeerste de overdenking waard. 'Gaarne zagen wij dan ook, dat U oji klit laatste in uw blad de aandacht willdtett vestigen. De Raad van' Arbeid te Goes, J. W. GOEDBLOED. Voorzitter. Tweede Kamer. Eerst heeft de Kamer eenigen tijd besteed' aan het ontwerp' tot wijziging van de Inkomstenbelasting! 1914, waar van de strekking is 'bosehbouw te be lasten als onroerend goed met 10 p'ct. Eer iaar van de waarde, die het .hout ij den aanvang; van het jaar hééft. Het ontwerp is ten slotte 'zonder hoof delijke stemming aangenomen, doch niet ongewijzigd. Van Beresteijn en de Wijkerslootn' zijn er in geslaagd op gaand hout vain de belasting vrij te krijgen in het belang vain het behoud van natuur monumenten, waarmee Mi nister De Vries zich ten slotte ver- eenigde onder beding, dat er een kap!- recht zal worden geheven van het opgaand hout dat toch onder de bijl valt. Daarna algemeene beschouwingen over falet wetboek van strafvordering. De Minister van Justitie, fl'e heer He'eims'kerk zeide, dat wanneer dit onitwerpi wet wordt, een belangrijk stuk werk is volbracht, waarvoor hulde toekomt aan zijn ambtsvoorganger en de betrokken Staatscommissie.' 'Hij gelooft niet dat er dikwijls, on- door M. v. W. 59) o- Zij brachten hem' allen niaar de stoom boot. Hij liep met Izüjin. moeder en mijn heer von Barnsteg volgde met de twee meisjes. Het was een van die avonden, dal. men liefst dichter en schilder tegelijk' zijn izou en toch tevreden is, dat m'en rustig bewonderen mag. Toen1 het kleine gezelschap Ü'e, stoomboot waarmee Wolf gang ,zou vertrekken, zag aankomen, zei Gisela „Kij'fc miijlnheer von Barnlsteg, de zlwa- luwein komen met uw boot mee. 0, wat schieten !zij door de lucht! Ik zie het zoo graag ein ik hoor hen zoo graag ju belen en voorbijsuizteni, ik noem dat zwa luwen zaligheid. Hoe aardig dat zij1 met uw boot mee trekken 1" 'Over Wolfgang's gelaat gleed een wee moedige trek', misschien was het haar goedheid, die hem zachter maakte; maar hij bebeersohte zich en zeidie „Wie weet of uw vogelvrienden wel van plan 'zijin' om' met mijl, eenzame, ver der te trekkenmisschien brengen zij u .het geluk en blijven zijl bij u en Jaten mij alleen in den vreemde trekken!" „Och neen, zoo ondeugend zijn die vogels niet" zei zij, schrok op en lachte tegelijkertijd', want de' stoomboot legde aan, de touwen werden overboord gewor pen en Wolfgang kuste, zijn moeder en zusier en zeide tol Gisela: „Vaarwel!" maar zij hoorde, hem niet, want waar om' zagen Jutta en hij! dan, in 't geheel niet, dat daar tusschen al de reizigers, die aan wal stapten een heer stond, diei zijn hoed hoog in de lucht zwaaide en mijnheer von Barnsteg toeriep: „Goedenavond, zivager, goedenavond! Ik kom vroeger dan ik dacht ik mag toch wel?'' Waarom stond 'zij daar als, aan den grond genageld en dacht zij! aan niets andeiriS' dan aan het geluk dat de z!wa- luwein haar gebracht hadden? Ja waar om? Dat heeft haar eigen hart haar gezegd'. En toen nu hij! de beste van allen 'zijn hand in de hare legde-, zag zij eir zoo- gelukkig uit, dat Wolfgang zeide „Nu? had ik- niet gelijk? De zwaluwen brachten geluk en" voegde hij er zach ter aan toe, „God schonk er zegen bij!" Dat was zijn afscheidsgroet; daarna drukte oom Eberhardt hem de; hand en Gisela hoorde hoe hij hém1 „bovensts- beste jongen" noemde. De tuin van de familie von Barnsteg ging in terrassen den berg op en hoe hooger men kwam hoe mooier het uit zicht werd. Van het hoogste terras waar een kleine steenen koiepel met open boog vensters stond, had men -een bijzonder mooi uitzicht, want van daar uit kon men juist de Moezel in den Rijn zien vloeien. Altijd weder was Gisela verrukt, als zij hier de schoonheid der natuur kon bewonderen en de groote tegenstelling tusschen de beide rivieroevers kon, gade slaan. Daar de trotsche vrije Rijn, wiens golven de bedding zoo breed en diep gegraven hadden, en hier dé, door bosch- rijke hoogten omgeven zoo held-er en kalm daarheen vloeiende Moezel. Onwillekeurig zou men willen vragen: „Waarom dringt gij, golven, zoo onstuimig van uit uw vreedzame stroombedding naar den mach tigen stroom?" Reeds vaak had Gisela hier gestaan en hedenmorgen is zij al h-eel vroeg met hare schrijfportefeuille naar boven gegaan en nadat ze het uitzicht bewonderd had, dacht zij: „zoo mooi als vandaag is het nog niet geweest". Onderdijk verdedigden de aanschaffing met klem. De heer Streefkerk wil uitstellen tot dat de reiniging aan de gemieente komt en men over een paard kan beschikken. Het voorstel om geen sproeiwagen aan te schaffen werd verworpen met 9 fegen 5 stemmen, die der heeren de Veer, Vertregt, Ton, van der Kuip en Streefkerk. Aangenomen werden vervolgens zonder stemming de voorstellen tot wijziging van het colportage-verbod, tot wijziging der gemeentebegiooting 1920, in verband' met salarisverhoogingen e-n die van 1919 ter betaling der verpleegkos'ten van behoef tige favus-lijders. Heit voorstel om' door wijziging der ge meente-begroeting 1919 het mogelijk' fe maken burgemeester, secretaris en ont vanger een uitkeering te geven ineens, werd aangenomen, behalve betreffende den burgemeester, omdat men meende, dat de-ze volgens de gemeente-wet geenl uitkeering mag aannemen. Zonder discussie werden aangenomen de voorstellen om geen steun te verke nen aan de politieschool en de politie- cursussen en tot wijziging van de school- geldregeling voor school G. Tarief duinwater. Bij het foorstel tot wijziging van het tarief van duinwater werd do-or den, heer van Schouwen een verhooging van den prrys voor bad tot f' 12 vo-orgesteld; hij beschouwt het in huur hebben van, een bad als een. 'luxe,. Dit werd verworpen! met 10 te-gen 4 stemmen, die van de heeren van Schouwen, van der Harst, Maljaars en van der Knip'. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen zl h. si. Plaatselijk Ke u z e. De heer van der Weel acht de laste* der gemeente, waarop B. en W. zich be roept om geen adhaesie te betuigen, geen motief. Spr. wijst op het heil der drank bestrijding, en betoogt, dat beperking van drankmisbruik de gemeenten veel kosten bespaart wegens vermindering van uitga ven voor zieken- en krankzinnigenverple ging, politie enz. Spr. stelt een motie voor, waarin de Raad volle sympathie met het voorstel Rutgers uitspreekt. Ook -de he-er Ton dringt op adhaesie- betuiging aan en verdedigt -een door hem ingediende motie, waarin de adhaesie. uit gesproken wordt, doch onder ©enig voorbe houd wat betreft de vrije beslissing der gemeente in zake het verbod van drank- verkoop. Wethouder de Veer vreest ,dat een adhaesiebetuiging den Raad in zijn toe komstige beslissing bindt. B. -en W. willen zich vrij houden. Bovendien, ook voor andere wetsontwerpen is h-et niet de ge woonte adhaesie te betuigen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer v. d. Weel, dat het de bedoe ling van het wetsontwerp is de bevolking der gemeente over al of niet verbod van drankverkoop te doen beslissen, merkt wethouder de Veer nog op, dat dit volgens bet wetsontwerp eerst op de tweede plaats komt; de eerste beslissing wordt gelaten aan den Raad. Nadat de heer van Schouwen nog had betoogd, dat een advies aan d-e regeering niet op d-en weg der gemeente ligt, wordt de motie-v. d- Weel verworpen. Zij ver wierf de stemmen van m-evr. Corné Maljaars en der heeren Paul, v. d. Weel, Kuypers en Onderdijk. De motie-Ton wordt vervolgens aangenomen met 95 stem men. Tegen stemden de heeren Maljaars, v. d. Harst, Adriaanse, van Schouwen en de Veer. Daarna wil zij hare moeder gaan schrij ven ,maar dat valt haar moeilijk, veel moeilijker dan zij gedacht beeft. De zonne schijn, de vogels die zingen en h-et gevoel „in zijn nabijheid voel ik mij veilig" hiel pen er haar niet overheen en zij laat de pen rusten. Zij kan ze niet neerschrijven die twee kleine woordjes: „groet vader". Ja, dat was Zachan nu! De bruiloft was al voorbij en zij had het bewustzijn, dat- het nu noodig was vriendelijk over en tot hem te praten; Wolfgang had tot haar gezegd: „dat is uw plicht". Zij houdt de pen nog altijd boven het papier, de woorden willen maar niet komen; zij kijkt op. Ach wat 'is het toch heerlijk op de wereld, als zij hier nu maar niet dien brief moest schrijven! Zij hoort stappen op het grint; zij kende dien stap, en als zij het al niet geweten had, zou Hektor het haar toch verraden hebben, die, zoo als overal, ook hierheen meegekomen was. Zij legde de pen neer en liefkoosde den hond, maar die sprong weg, als wilde hij zijn-meester vertellen dat hij de lang gezochte gevonden had, en kwam na wei nige minuten met Eberhardt terug. „Dus hi-er heelemaal moet men u zoe ken, gravin!" begon hij en ging door: „sedert een half uur zoeken Jutta en ik tevergeefs naar u- Zij vroeg mij te helpen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,25 Losse nummers f0,05. Pe§s der Advértentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. -wHÉ* Commissie van advies i. z- in komstenbelasting. De heer van Schouwen zou gaarne wor den ingelicht omtrent den aard der oom- missie, omdat de .gemeentewet onderscheid maakt tusschen commissies van bijstand en van voorbereiding en omtrent het voor zitterschap daarvan bepalingen bevat. Van een commissie ad hoe kan in deze niet worden gesproken. De voorzitter en wethouder Onderdijk verklaren de bedoeling der commissie, wier taak het zal zijn onbillijke afwijking in de aanslagbiljetten, gelijk deze zoovaak voorkomen, te vermijden. Wie zich on billijk acht aangeslagen zal zich b.v. tot die commissie kunnen wenden en dit zal mogelijk blijken vele onjuistheden te ver beteren. De beer de Veer doet opmerken, dat er in het thans uitgebracht afdeelingsver- slag in zake de aanhangige wetsvoorstel len tot wijziging der gemeentewet en der wet op de inkomstenbelasting alleszins aanleiding zou bestaan de instelling der commissie eerst na afloop der behandeling dier wetsontwerpen te bespreken. Daar tegenover blijft de lieer Paul de instel ling der commissie gewenscht achten, die, zoo zij door de wet overbodig -mocht worden .gemaakt, daarna wel weer kan worden opgeheven. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Vaststelling kohier. Vastgesteld wordt kohier No. 10 der pi. dir. bel. naar het inkomen op f 5638.36 öen kohier 3 voor naderen aanslag over 1917—1918 ad f90. Drooglegging der kermis. Hierna komt in behandeling het voor stel v. d. Weel om de verkoop van ster ken drank ook anders dan per glas ge durende de kermis te verbieden. De voor steller verdedigt het op gronden van drankbestrijding, alsmede op gronden van billijkheid jegens de tappers. De heer van Schouwen acht om de belangrijkheid van het voorstel praeadvies van B. en W. gewenscht. Wethouder Onderdijk acht prae-advies niet noodig en steunt ,nu er toch eenmaal tapverbod bestaat, uitbreiding van bet ver bod tot een algeheel verkoopverbod. Nadat de heer Maljaars als zijn mea ning had uitgesproken, dat er wel drank van buiten zou worden ingevoerd, wordt het voorstel van Schouwen in stemming 'gebracht en verworpen met 8-6 st. Bij de voortgezette behandeling haalde de heer Maljaars, die er op aandrong zich toch goed te bedenken alvorens het voorstel v. d. Weel aan te nemen, zich de opmerking van den voorzitter op den hals ,dat de Raad gewoon is zijn besluiten niet te nemen dan na rijp overleg. s Een vraag van. den beer van Schouwen, of de voorzitter meende, dat er gewaakt kon worden tegen invoer van sterken drank, meende deze niet beslist bevesti gend te kunnen beantwoorden, al was hij overtuigd van de trouwe plichtsbetrach ting van het politiepersoneel. De heer v. d. Weel deelde mede, dat getracht zal worden ook in de omliggende gemeenten een verbod tot verkoop van. sterken drank uit te lokken. Het voorstel werd ten slotte aangeno men. De heeren Maljaars, v. d. Harst en van Schouwen stemden tegen. Rondvraag. Bij de rondvraag stelde de beer Paul voor aan gemeente-personeel, dat zulks wenschte ,op 1 Mei vrjj-af te geven met torn u tie zoeken. Nu ik moet toegeven, uw» keuze is goed", en naar buiten kijkend door het smalle boogvenster, „het is hier prachtig! al drie dagen ben ik hier en niemand heeft mij 'eens hierheen ge bracht!" i j i „Jutta en ik noemen het ook het liefst „ons geheim" en. zijn volstrekt niet van plan aan oningewiiden den toegang te verraden". i i 1 -* „Dan moet ik dus vreezen als een in dringer te worden verdreven. Of staat u mij toe van uit uw poëtischen wacht toren eens rond te kijken!" Gisela knikte, maar schertsend en met den vinger dreigend zeide zij: „Iedereen mag binnentreden, maar in een plechtig uur is besloten, dat wij, Duitsche meisjes, als bewaaksters van de edelste Nibelungenschat, te weten Duit sche vroomheid en trouw, niemand, die hier wenscht toegelaten te worden, weer laten gaan vóór hij, tot lof van de twee stroomen daar beneder, een echt Duit sche spreuk in dit boek geschreven heeft". Onder bet spreken had zij eer oud- Duitsche muurkast opengedaan ejr een boek. op de tafel leggend zeide zij: „Nu, mijnheer von Sturmhagen, nu moet u ei' aan gelooven of u zijt mijn gevan gene". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1