No 167 Zaterdag 17April HliO 34e Jaargang 'anhopig lijn GI8ELA OUWER, en X CHT, inschrijving iopgaaf. Tel. 1489. kant en r in enlandsche te«. ffO spijpen, pier enz. gen fabrieks- aar. naf f 30 n H. VAN fker-speeialist zijn de bloed zuive- sn. Ze maken n gal en slij- ichte vochten, zijn van vele het zekerste a iet dé minste werken zacht vereischen i. leefregel en goedkoopste ijd de gezond st. de doos. voor Holland 1ULTE Co. esbij Gebr. den Herder Brasser, P. erkeC. J. Ian Casteren, 'an drie jaar: BouwSandy ^en de ,hofstpde drie perceelen, West deel, ieder invaren rooven ingewacht tot j den eigenaar Koudekerke. als men wordt fijt, likdoorns, bloedvinnen, Uerlei zweren, iwerende bors- ird-, en dauw- open beenen, wintervoeten afdoende ge- at U binnen volkomen ge- enkele uren ijft is de Op- mer Zalf. 0.75 en f 1.85. bus, hoe voor- ebruik j ApothDro- keliers C. DE VRIES, (Gr.) lil van den p<4lder Wolfaartsdijk, zal IHEI 1920, des ïur, in de herberg jaar, trachten e&fetlen loon met kleine voor het maken buitenberm en fng aan den zee- olders. iening a f 1.ver- 17 April a.s. bij riffier te Kloetinge. ing heeft plaals ingen der .4. B. ur voornoemd, CKE, Dijkgraaf. 1NSHOËK, Ontv.-Griffier. Uitgave van Be Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. I. Hoofdbureau te Goes: EANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon. No. 11). Bureau te Middelburg F.IRMA F. P. DHUIJ L- BURG- Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,25 Losse nummers f0 05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. IflTSI Sf&ten-GeneraaL Tweede Kamer. Rutgers heeft in een kranig betoog het voor de a.-r. beginselen opgenomen, toen jhijl v. d. Laar, „den a.-r. van Ravesteijn" op zijn nummer zette. Zou het ideaal van den heer v. d. liaür in vervulling gaan dan zou elke /school een politiek karakter krijgen, want elke onderwijzer bad dan het recht zij'rr beginselen in de school te propageeren. Uit deze rede van dien afgevaardigde (V.. d. Laar), die steeds een hoo-gen toon aanslaat, bleek' duidelijk dat zijn betoog nooit practlsche waaide heeft- Want dui delijk verklaarde hij1, da;t de practij'k voor bem geen enkele beteekenis beeft. Komen de- tot het ontwerp' wees dhr. Rutgers er op, dat art. 192 niet brengt gelijkheid van 't openbaar en bijzonder onderwijs in 't algemeen, maar gelijkstelling ten aan zien van dfe openbare kassen, opdat er een e;nde komt aan de ongelijke behan deling van 'het onderwijs door de overheid. Spr. meende terecht, dat het piradiscb onmogelijk zal 'z,ijti een verbod uit te vaardigen, tot het doen van schenkingen buiten hetgeen de wet toestaat. Hijl ziet er look geen bezwaar in, dat de bijzlonderö school een h-ooger schoolgeld heft dan de openbare. Reden oor dit te verbieden zou alleen kunnen bestaan indien men absoluut eikei standenschool zou verbie den. De 'heffing van schoolgeld is oo-K een billijke' contributie, welke, niet zoo zeer de belangstelling voor het onderwijs in 'het algemeen, trekt, maat' wel con centreert op de school, welke de ouders gekozen hebben voor hun kindleren. En nqg veel meer goede dingen heeft hij geizegd'. Van Z adel h off en Dresselhuijs, ïesp; s. dl. a. p. en v. 1. heibben het verdere van dien middag volgemaakt. Dte tamelijk lange lijlst der sprekers in eersten termijn is afgewerkt, en in den laten namiddag is de Minister nog aan het woord gekomen, om met enkele woor den zijn rede aan te vangen. Hijl Heed dat met den wensch, dat het hem, met medewerking der Kamer mocht gegeven zijn de Onderwijswet te maken tot een echt nationale wet, die niet het ken merk $an een partijlwet dlraagt. Dat is mogelijlk wanneer men haar beziet gelijk de mannen aan wie zoowel door den Minister als door onderscheidene sprekers hulde is gebracht, degenen wier onver moeide vóórarbeid dit wetsontwerp mo gelijk heeft gemaakt. Niet wanneer mem er een onderwerp van concurrentie in ziet, zooals Dreisse-lhuijls in zijh yerde- diging van de: motie-Osseadorp scheen te doen. Nog eén incidtentje deed zich voor: De Voorzitter tot den heer Duymaer v. Twist, idhe boven op de bank zat: Ik verzoek den heer Duymaer van Twist anders te gaan zitten; dat is geen hou ding in dei Kamer. Korte berichten. Uit Tamlpa (Florida). De sigaren makers hebben, in 30 der grootste fa brieken de alg emeen ei staking gepro clameerd. De staking: omvat 13.000 werklieden. De mannen eischen de erkenning van hun organisatie. John Grunau, voorzitter van een spoorwegaxbeiidersorganiisatie té Chi cago, is gearresteerd door agenten, die een inval deden in een stakers- t" X tl 1L L TO H. door M. v. W. 57) o— Ten olp'zlichte van ni'n betrekking hier 'zal zich dus tengevolge van uw verbinding met mevrouw de gravin, von der Recto ten volstrekt niets veranderen. U kimt onbeizlorgd zijnde verantwoording: betreft fendei het vermogen en het landgoed van mijn pupil blijf ik dragen, tot op' "het oogenblik dat gravin Gisela haar erfjes nis aanvaardt, bezitster van Fürstenhorfc Wordt, en ik "mij op mijn riddergoed Som-> merfeld in Hessen terugtrek. Ik heb den koiop z'ooeven gesloten en zal het beheer er over van hier uit leiden; mijn rent meester is zeer vertrouwd en voorzich tig en ik ben volstrekt niet van planj .pm de -verplichtingen, die ik fegpnover gravin Gisela von der Rechten heb, oiok maar in 't minst te verzuimen. Wat. u wenscht te doen, gaat mij volstrekt niet aan, 'daar u toch heer en meester in meeting. Dertien andere' voormannen zijn. eveneens gearreseterd. De toestand in het treinverkeer is aanmerkelijk, beter. De „Times" verneemt uit Tur kije, dat Mustapha. Kemal, zich tot grootvizier en tot minister van oorlog in de regeering van Anatolië zou heb ben uitgeroepen. Bochum is 'door de rijksweertroe- pem bezet. (De Pruisische regeering bepaalde, dat de stad Keulen niet meer Cöln maar Köln zal heeten. Tusschen België en Frankrijk zal een militair verbond worden ge sloten. Toen de troepen in Milltown de menigte wilden verspreiden, die de vrij lating Ider Dublinsche gevangenen vier de, weiden uit de menigte ©enige- scho ten gelost. De troepen vuurden toen, waarbij 3 personen gedood werden en verschillenden gewond. Bonar Law, heeft in bet Lager huis gezegd, dat de gevaingenisbestu- ren in Ierland' ïiiet in den geest der regeering gehandeld hebben, door zoo talrijke hongerstakers in vrijheid te stellen. Te Dublin zijn meer dan 150 Sinn Feiners aangehouden. Te Eupfen. en te Malmédy komt de bevolking in verzet tegen het Bel gische bewind. In Duitschland blijkt al de op winding om' niets geweest te zijn; er zijn zelfs in Pommeren geen voorbe reidingen tot een nieuwen staatsgreep, ontdekt, Naar verluidt, heeft de Entente op verzoek van Frankrijk aan Duitsch land verboden, steenkolen te leveren naar het buitenland, zoolang niet eerst het overeengekomen kwantum aan Frankrijk geleverd is. Prins Joachim Albrecht is ver oordeeld tot een geldboete van 500 mark of voor iedere 10 mark een dag hechtenis. Ritmeester Von PIauen is veroordeeld tot een boete van 300 mark en de erfprins Hohenlohe Lan- genburg, tegen wien het O. M. 4 maan den gevangenisstraf had geëischt, tot 1000 mark boete. -De geruchten over een Uationa- listisch-communistischen staatsgreep in Duitschland worden Idoor het mini sterie van verdediging niet bevestigd. Er hebben werkelijk besprekingen tus schen officieren en communistenlei ders plaats gevonden, doch het ging hierbij over de uitlevering van wape nen in Berlijn en omstreken. De Koning van Zweden toeft te Parijs en gaat Maandag naar de Co-te d' Azur. Volgens draadloos bericht uit Mos kou heeft het Sovjet Congres het be sluit genomen in dé bedrijven de raden af te schaffen en ze onder een verant woordelijken bedrijfsleider te 'stellen. Bïmienjand. De Koninklijke fam.iliewordt in het begin van 'Mei voor haar zo- merverbliji op Het Loo verwacht. het slot, maar niet van Fürstenhort wordt. U weet dat het hét eigendom mijner nicht is", voegde hij er met stemverheffing' bij, boog voor Zachan en de gravin, traid op Gisela tos en zleide: f „Ik wensch ja goede reis." „Dank je, neef, vaarwel", was ha,air antwoord en toen hij de deur stoof dacht zij„trotsch als ©en koning1." Zachan z:ou er veel voor gegteven hfeto ben, al's Gisela het nu noo-cüg gjevoniden had, zich terug te trekken; hij kookte van drift en had behoefte er lucht aan te gevenmaar in hare tegenwoiordighiedid kon hij onmogelijk over dien afschuwe lijken man uitrazien, te meer daar Alice van het b'eele geval niet veel beig|rte(pien had en na wat zuchten, tot Gisela zleide: „Die manieren van je neef zijn Imij toch zóó onaangenaam, het werkt altijd op mijn zenuwen als hij Zoo begint, vooral zoo laat 's avonds." Zachan vond het niet meer uit te houden. Hij.liet haastig zijn paard zadelten en reed ijlings be-enj. Toen Gisela den volgenden morgen Fiir stenhort verliet, was hlet haar alsof Zij uit de gevangenschap bevrijd was en töch bekroop haar een gevoel van name loos verdriet, toen zij, noig eens uit het Die principieele dienstweigeraar H. P. B-erl-age is Tdoor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot '6 maanden gevangenisstraf en ontzeg- ginig- Vleesch en slachtafvallen van nuch tere mannelijke kalveren moegn uit- gevoer. Van de boterpreductie va,n 411 Maart mag 35 pet. uitgevoerd. Van 1925 April zijn geldig de suikerbons 28 en 29. C o 1 ij u en de politiek. „De Tijd" verneemt nog, dat bin nen één a twee jaren de directie van de Bataafsche Petroleum Mij. het niet meer noodzakelijk zal maken, dat de heer Colijn voortdurend te Londen aanwezig moet zijn. Hij' zal zich dan weer in patria vestigen en heeft onder Wassenaar reeds veel terrein gekocht, om zich daar een villa te bouwen. Het spreekt vanzelf, dat de heer Co- lijn zich dan meer daadwerkelijk da,n nu met de -dalgelijks-che leiding der anti-revolutionaire partij' zal .kunnen bezig houden. Allerlei. Te Sprang staat op; den kouden grond een partijtje tuinboo-nen reeds in vollen bloei. In den polder Oostzaan (N.-H.) staat het gras reeds zoo hoog en dik, dait het .wel voor fden hooibouw zou kun nen worden gemaaid. Zendingen versch yleesch voor En geland over Vlis'singien of Hoek van Holland, bevracht als ijlgoed, worden voortaan zoowel met de treinen der ijlgoed- als met die der bestelgoed- verbinding verzonden. 'Bevestigd wordt dat van een tariefs- verhooging voor de spoorwegen geen sprake is. 'Volgens een' mededeeling aan Het Volk is de conferentie tusschen ver tegenwoordigers van de Internationale Transportarbeiders Federatie en ,de besturen der Scheepvaa'rtvereenigin- gen. uiteengegaan zonder dat iets is bereikt. H. W. J. E. baron Taets van Amerongen. Weder heeft het Koninklijk Huis door den dood een zijner oudste die naren verloren. In den ouderdom van bijna 80 jaren is namelijk te 's-Gravenhage overleden 'de opper-kamerheer van H. M. de Ko ningin, H. W. J. E. baron Taets van Amerongen. 'Gedurende 38 achtereenvolgende ja ren heeft, dei thans ontslapene behoord tot de Koninklijke Hofhouding. Uit da Province. W e e n isi c hl e kinderen. In den afgeloopen nacht hebben te Vlissingen een 80-tal, Weeinscbe kinderen ver toefd, die hélden naar Zeeuwsch Vlaan deren zouden doorreizen. Vrijdagmorgen vroeg is namelijk we der een trein met kinderen te Zeve- naar aangekomen, waai* o.a. de heer Hiller uit Middelburg aanwezig was om 1de kinderen te verwelkomen en die daar, door hard werken ter elf der ure veel had moeten voorbereiden, dat door het 'Centraal comité was' ver geten. Maar ook 'hadden hij en me vrouw Schilder, die in Arnhem de kinderen afwachtten, begrepen, door dat de trein te laat te Arnhem kwam, niet meer op denzelfden dag de klei- portiea* leunend, haar eigen berg'ein, die langzlaato' in de veerte verdwenen, een laatsten groet toewenkte. HOOFDSTUK XXIII. In Coblenz, daar waar de zachtrijzende heuvels ierhand den blik gunnen op den broeden Rijn, lag een in oud-Duitsche stijl gebouwde villa, waarin de Barnstegs nu woonden en zich gelukkig gevoelden- De landelijke omgeving, de aangename na bijheid der stad en de schoonheid der streek had voor hen veel bekoorlijks, en Jutta vooral was hier in haar element. Vooral als de broeders, nu beiden officier, kwamen, was zij blij en wist het hun tehuis zoo gezellig en aangenaam mogelijk tei makien. Hoe voller het huis was, hoe liever het haar was. In de lente was het echter bij hen heel stil geweest en met veel genoegen hadden zij daarom Gisela verwacht, want zoowel Jutta als hare moe der hadden innig deelgenomen in haar verdriet. Maar juist toen men haar zoowat ver wachtte, was Wolfgang tot algemeene ver rassing gekomen om zijln eerste verlot in het onderlijk huis door te -brengen. nem te Breskens, Schoon'dijke en Sluis te kunnen krijgen, zoodat. getracht werd de, ditmaal zeer goed'e D-wagens met ide kinderen voor Zeteland in Ze venaar te doen blijven staan tot beden. Dit werd echter niet toegestaan en eerst meende men toen de kinderen niet te moeten fmedenemen, totdat werd toegezegd, dat zij te Vlissingen in de wagons hun derden nacht builen bed zouden mogen doorbrengen, de trein was namelijk: reeds Woensdag uit W'ee- nen vertrokken. Na een vermoeiende reis, waarbij daar het aantal kinderen veel grooter was da,n aanvankelijk werd verwacht, veel administratief werk proest wor den verricht, en nadat nog enkele klei nen die aan de voor hen bestemde stations niet werden afgehaald waren mede' door genomen; bereikt© men te half acht Vlissingen. Hier wachtten den kinderen en de vriendelijke begeleidsters, een ware verrassing. Niet alleen had de heer D. L: H. van Raalte op telegrafisch verzoek .van den heer Hiller gezorgd, dat voor ieider in de wachtkamer een warm borid pap gereed wa,s en ver volgens boterhammen met jam; maar dank zij de welwillende medewerking van den stationchef en van de Maat schappij Zeeland, inzonderheid van den inspecteur, den heer Mulder, wa ren in de machine!ooris, die reed's veel oorlnigsslachitoffers heeft geer- bergd, een ,85-tal keurig opgemaakte beidden gereed, was 'er gelegenheid voor de kinderen om 'zien voor het slapen gaan te verfrisschen. Hedenmorgen ontbeten de kinderen weder in de wachtkamer om te 10 uur met de boot de Schelde oyer te steken. Hoe diép droevig het ook onder de vroeger beter gesitueerden, te Wéeilen thans is, blijkt wel daaruit, dat er fehuwde dames als geleidsters mede- omen, die dit doen om zelf op te sterken en tevens hun echtgenoote'n wat meer geld voor zich zelf te laten, ja hem zelfs van hieruit van haar f5 weekgeld nog kronen toezenden. Bij K. B- is aan P. de Milliano te Watervliet (België) op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gezworene van den van Dunnépolder (Zeeland). Maandag 26 dezer worden door den Commissaris der Koningin de gemeenten Watei'landkterkje, Oostburg en Breskens bezocht en Dinsdag d.a.v. de gemeenten Sluis, Retranchement en Cad zand. Middelburg. In de vergadering van den Raad te houden op Woensdag 21 April, des namiddags te 2 uur zullen worden behandeld: 1. Notulen- 2. Stukken. 3- Benoeming Bestuurslid der Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek' '(vac. Dr. J. C. Bolle). 4- Benoeming lid Com missie tot Wering van Schoolverzuim. 5- Opmaken aanbeveling Bestuurslid Veneeni- ging „de Ambachtsschool" (vac. Mr. J. W. Zijlstra). 6. Invoering georganiseerd over leg. 7. Beslissing over aanschaffing van een sproeiwagen. 8. Wijziging Colportage- verbcd. 9. Wijziging Gemeente-begrooting 1920, in verband m*et salarisverhoogingen. 10. Wijziging G em eente-be gro o ting 1919 ter betaling verpleegkosteii behoeftige favus-lijders. 11. Wijziging Gemeente-be- grooting 1919 in verband met uitkeering in eens Burgemeester, Secretaris em Ont vanger. 12. Afwijzing verzoek fkiantieelen steun Politie-school en politie-cursussen. 13. Wijziging schoolgeld School G- 14. Wij ziging tarief levering duinwater. 15- Afwij zing verzoek tot adhaesie-betuiging aan Mevrouw von Barnsteig maakte zich in stilte bezorgd over de ontmoeting tus schen die twee, want moederliefde zie'S veel en voelt diep, maar zij' wist er ook geen weg mee. Daardoor kwam het, dat izij heden, op den dag; dat Gisela ver wacht werd, Jutta hielp; haar eigen ka mertje voor haar in orde te maken, want Wolfgang had reeds de logeerkamer. „Moeder, kijkt u eens hoe heerlijk liet nu in mijn elderado is" riep Jutta en voegde er biji: „ik hoop: zioo; dat Gisela het hier aangenaam' zal vinden en van hel uitzicht genieten zal; ik ben blij; dat wij mijn zitkamertje voor haar in oifdö hebben gemaakt, ik houdi er het aller meeste van!" „Jij, lief kind" zei haar moeder glim lachend en hielp haar een bouquet veld bloemen schikken, „maar ik zie, daar bij het venster moeten nog wat bloemen staan, ik' zal mijn anjelieren even halen'*. Jutta keek haar moeder na en dacht: „die doet ook alles om Gisela plezier te d'oen!" In dte waranda, waar 'do anjelieren stonöten, vond mevrouw von Barnsleg haar Zoon schrijvendehijl had het hier tot werkkamer ingericht. initiatiefvoorstel Rutgers c. s. inzake plaat selijke. keuze. 16- Instelling Commissie van advies voor plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 17. Kohier no. 10 der plaatselijke directe belasting naar* het in komen, dienst 1919—1920. Men meldt ons ,dat met ingang van 19 dezer de Zeeuwschcv Hypotheekbank de Maas Hypotheekbank te Rotterdam heeft overgenomen en in verhand daar- mmede met ingang van dien datum de Directie der Maas Hypotheekbank is overgegaan, in handen van de Directie der Zeeuwsche Hypotheekbank. Als ge volg hiervan is het kantoor der Maas Hypotheekbank met ingang van 19 dezer verplaatst naar Middelburg en gevestigd in het kantoor der Zeeuwsche Hypotheek bank. De heer P. A. van der Loeff tot dus ver, Directeur dier Maas Hypotheekbank, is met ingang van 1.9 April benoemd tot Commissaris der Zeeuwsche Hypotheek bank. Voorts zij nog gemeld, dat door Com missarissen der Zeeuwsche Hypotheek bank aan aandeelhouders zal worden voor gesteld over het afgeloopen boekjaar een dividend uit te keeren van 13 pet. Stukken voon* den gemeen teraad. B. en W. stellen dten raad voor uit den posit onvoorzien van, diet begroioting 1919, f 75 te trekken voor extra-subsidie aam het bestuur der Godshuizen voor de bei- handeling van favus-lijders. Dte commissie van ifnamciën vereenigt zich met dit voorstel. Naar (aanleiding van het adres van het Plaatselijk Drankweercomité, houdende verzoek adhae.sie te willen betuigen aah heit initiatief voorstel Rutgers c. s., tot invoering der zoogenaamde Plaatselijke Keiuze; deelen B. ©n W. miede, dat, waar de uitvoering der verlangde', wet groo- tendeels ten laste- der gemleente zal ko men, heit hen op dit oogenblik niet weo- schelijk toeschijnt zich jian vorenvermeld wetsontwerp te bindten. Zij' vinden der halve geen termen om voor te stellen de .verzochte- adhaesie:-betuiging te doen. Nu schoo-l G een volledige school voor M. ,U. L-. O. is géwordén, stellen B. en- W. VOO-r (ter bevordering van het bezoek' aa-ni die school, het schoolgeld te verlagen en 'wel progressief als volgt te regelen: tot de 20e- klasse f20; to-t de 30ei klasse 130; tot dei 40e klasse f40; tot de 5Ce klasse f 50tot de 60e klasse Ï60; tot de '70e klasse f70; tot de 80e klasse ISO; tot die- 90e- klasse f 90 en boven de „Moedter", ziei hij1, toen zijl achter hem bezig was met die planten, „ik heb be sloten reedis hedenmiddag te- vertrekken; u weet, dat ik mijn vriend Ste'inbruch beloofde, om hem in Keulen op- te zioe- ke-n dan ga ik misschien, nog een klein uitstapje, maken en met Kerst mis .zliein wij! elkander terug". Mevrouw v-on Bai"nsteig antwoordde niet-s, maar een diep: weemoedige trek! verscheen op haar gelaat; zij ging stil tegenover haar zoon zitten en zleide: „Beste jongen, je besluit verrast mij niet, maai' het spdjlt mijj to-ch- je reeds zoo gauw weer te moeten missen, lki wou, dat het alles anders, geloopen was maar Gisela, het arme kind,, is zoo ve-rlaten en treurigdaarom boden wij haar ons huis als toevluchtsoord aan-"'. Wolfgang stond opi en liep een paar maal de waranda op- en nee-r. Zijn moede» haalde een brief uit haai" zak en heml nog even doorziende, zeide zij: „Wolfgang, misschien was het wel goed-, als je dezen brief eens laast. Het is .dte brief, dien Gisela gisteren aan mij) schreef, en waarin Jzïjl haair komst heden avond meldt". (Wordt vervolgd.) S I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1