]\o 156 Zaterdag 3 April IJiïfcO aargang GISELA Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUiLLET *9! Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219.. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG- Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. Pop minister. De benoeming van generaal Pop tot ministervan oorlog, terwijl hij „ad in terim" er ook 't beheer van „marine" bij krijgt, is over 't geheel door de pers goed opgenomen. Pop behoort, evenals Colijn en wijlen Bergansius, tot die krachtfiguren, van welke men verwachten mag, dat zij, een maal in 't ambt gezet, daarin ook iets presteer en zullen. Hij is een man van 't vak; een man- van groote kennis en veeljarige ervaring, een energieke persoonlijkheid, op wien men, wat de reorganisatie van 's lands strijdkrachten aangaat, verwachtingen bou wen mag. Toch zij men voorzichtig met dezen bouw. De geschiedenis, men mag wel zeggen de lijdensgeschiedenis, heeft geleerd dat men aan het departement van oorlog ook zelfs met de grootste mannen als leider moeilijk vooruit komt. Het was ©en half jaar geleden al zoo. Jaren aaneen had kapitein, later majoor, de Roo van Aldewerejt pp dat aanbeeld geslagen; menigen minister van oorlog had hij afgemaakt, toen hij zelf chef van het departement werd. Doch zijne presta ties waren nihil. Want nauwelijks minister geworden stierf hij. Zijn evenknieën Bergansius en Colijn verging het al even ongelukkig. Eerstge noemde werd, in 1891, door zijn eigen vrienden in den steek gelaten, toen hij den persoonlijken dienstplicht wilde in voeren; en laatstgenoemde moest, toen hij op streek begon te komen, wegens den uitslag der verkiezingen, dank zij bet ver raad van rechtsche kiezers, het veld ruimen Er zijn reeds teekenen aanwezig, dat de levensdraad van dit rechtsche ka binet in 1922 wel eens zou kunnen wor den afgesneden. Men ruikt links. 1922 al. De zoo broodnoodige reorganisatie van twee departementen in nog geen twee jaren tot stand te brengen, zal wel niet mogelijk zijn; al mag men van Pop wel iets meer verwachten dan van een ander. Edoch, de ervaring leerde 't, men spanne zijn verwachtingen niet te hoog. En, men koestere niet langer de illusie, dat verbetering onzer defensie, in. -dezen tijd, ooit mogelijk zal zijn, met gelijktijdige groote bezuiniging. Teleurstelling. De menschen in Europa zijn met de socialistische ministeries nog niet geluk kig geweest, en deze op huil beurt ge voelen zich ook nog niet heelemaal op hun gemak. Het socialistische ministerie-Zahle in Denemarken werd onder vreemde om standigheden door den Koning ontslagen. Het heeft daarop de algemeene werksta king gelast, om langs dien weg den Ko ning te dwingen de ontslagen dienaars der Kroon weer in te huren. Het socialistische kabinet-Bran.I.iiig in Zweden heeft bereids het geduld der partij- genooten ingeroepen, dewijl het weinig of niets zal kunnen doen voor „het volk". Het Duitsche ministerie is nergens mee gevallen. Mr. Troelstra (zie Volk van 24 Maart) sprak het dezer dagen onverholen door M. v. W. 50) „Alleen het huis zelf bleef onaange tast, de andere gebouwen en de stallen liggen onder del asch en ook is er veel vee verbrand. Ongetwijfeld is er opzet bij in 't spel, doch wij hebben geen idee wie het gedaan heeft. Ik heb getracht er achter te komen, doch te vergeefs-, het eenige wat ons- misschien kan helpen is een rood lint dat ik niet ver van de plaats vond waar de brand is begonnen. In elk geval is het hard voor mijn arme moeder, die geheel tegen haar aard, bui ten zich .zelve was; haar kalmte en prak tisch inzicht wanen als weggeblazen; zij denkt dat zij en hare dochters verloren zijn! D'at is overdreven, wel heeft .zij erge -zorgen en kan ik weer van voren af aan beginnen om haar er uit te hel pen I" voegjda hij er op wanhopenden toon bij. Zijn armen vielen slap langs hem Peer an toen Gisela hem vol medelijden VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A»b onnementspiijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,25 Losse nummers f0,05 J?rijs der Advertentin: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting. Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. uit: „Er is van de sociaal-democratische regeerders niets uitgegaan, dat sprak tot de ziel der massa. Zij waren niet opge wassen tegen de taak om niet alleen regeerder, maar tevens geestelijke leider te zijn. Dat deze regeering het volk geen uitweg heeft getoond, was een van haar grootste fouten. Het ontbrak aan een -eigen socialistisch program Onvoldoende so cialistische energie bij die regeerders.- Niets dan teleurstelling dus. Wat ook niet anders kou; want de sociaal-demo craten hebben den partijgenooten zooveel voorgespiegeld. Een nieuw dagblad. De Zeeuwsche dagbladpers is deze week verrijkt geworden door de intrede van een nieuw dagbladde Nieuwe Zeeuwsche Courant. Reeds sedert ©enige jarern nam dit R.-K. orgaan een waardige plaats in de rij harer zusteren in, als drie malen 's weeks ver schijnend nieuws- en propagandablad, dank zij de bekwame leiding van zijn redacteur den heer Vienings. De eerste nommers van 't tot dagblad volgroeide orgaan zijn verschenen; de-redactie heeft een belangrijke uitbreiding gekregen, zoo- dat de heer V. nu als hoofdredacteur voortaan den staf zal voeren. De inhoud van 't nieuwe dagblad profeteert een goede ontvangst bij zijn lezers; doch ook bij wie buiten staan, en bij de collega's. Wij begroeten dit nieuwe dagblad met genoegen. Wij roepen onze jongste pers zuster een hartelijk welkom toe. Wij hopen haar nog menig jaar naast ons te zullen zien in deA strijd voor de beginselen, door de Rechtsche partijen gemeenschap pelijk beleden. Crescat, floreat de Nieuwe Zeeuwsche Courant! Patrimonium. Patrimonium bericht, dat ds. Sik kel medewerker van dit Christelijk so ciaal weekblad geworden is. Ds. Sikkel schrijft in de (nieuwgekozen) rubriek „Christelijk Sociaal". Niemand verzuime die reeks te volgen. Men spore anderen aan tot Patrimonium toe te treden en bet blad te lezen, en de voorlichting van ds. Sikkel, naast die van den hoofdredac teur, te waardeeren. Ds. Sikkel heeft al tijd sociaal gevoeld, heeft meermalen over sociale onderwerpen geschreven, in „Hol- landia", in dagbladen, in vlugschriften. Dat deze alzijdig ziende, fijngevoelende scri bent niet zou blijven zwijgen na 't staken van zijn journalistieken arbeid, was te begrijpen. Met belangstelling zien wij ver dere artikelen in P. van zijn hand te gemoet. Christus het begin, het middel punt van het Chr. Sociaal, was heden 't thema. Christelijk Sociaal onmogelijk zonder de opstanding van Christus. Hij lieeft, daarin is zijn taak, zijn wil, de zegen van zijn Goddelijke Almacht open baar. Als den van God gekroonden Ko ning, dragende de Chr.-Sociale wereld- banier. giet het geloof Hem. Ds. Sikkel herinnerde ons dit weer eens, in bezie lende taal. Middelburg. Van 3—10 April verkrijg baar op bon 3 een half pond normaal- margarine. Donderdagavond had in de- klein© zaal van heit. Schuttershof een openbar© aankeek, -zeiide hij: „Ga n'u, Gisela, goede nacht, ik ben doodmoei" Zij- drukt© hem jde hand en zeidei: „Arm© Kurt! ga maar gauw naar bed en slaap flink uit. Maar, niet waar, ik hoor nog meer van de treurige gebeur tenis; mag ik je misschien morgen tegen negen uur op mijn kamer verwachten?" I „Ja gaarne ik ,zal komen, goede nacht I" Toen izij over den hof naar het slot ging, eag zij een© vrouwegestalte achter eene houtmijt verdwijnen, daarna vloog er een lange schaduw over de open plaats tus- schen den hof en het park; was dat niet Waldtraiut geiweest? HOOFDSTUK XXI. Een zoo vriendelijk kamertje was er heinde en ver niet als hetronde toren kamertje, dat Gisela nu al zoo lang haar ei,gen noeimde. Zij diroeg heden een een voudige blauwe ochtendjapon en het haar viel haar in twee dikke vlechten over den schouder. Zij keek naar buiten en naar hare bloeimen in het venster. 1 Kürt moest nu g;auw komen, het sloeg neigen uur op den toren; zij was toch wel erg blij dat hij er weer was. Nu kon iziji haar overvol hart eens luchten vergadering plaats van de afdeeling Mid delburg van den Bond voor Plaatselijke Keuze, waarin de heer Gerhardt uit Bus- sum als spreker optrad. Na ingeleid le zijn door den heer J. A. Bliek zeide de heer Gerhardt niet1 een bepaalde, propagan- da-redè -te zullen houden, daar hij- vemo- men had, dat de in zeer kleinen getale, aanwezigen bijna allen erkende drankbe strijders zijn. Uit de geringe opkomst concludeerde spreker,' dat de drankvar- koopers te Middelburg nog nieit gevoelen dei kracht van de. drankbestrijding en dat er te Middelburg niet veel van de drank ellende aan de oppervlakte komt. Spr. wijst er op, dat .in Nederland jaarlijks, 120 m.iliioen aan alcohol houdenden dr ank wordt uitgegeven. W;as er geen drank ellende dan konden de ziekenhuizen klei ner zijn, d© kiankzinnig|ege,stichten bijna verdwijnen, de uitgaven voor veiligheid en voor armenzorg veel verminderen. Na er op, gewezen te hebben, dat reeds 75 jaar geleden de oudste drankbestrijders- vereeniging in Nederland werd opgericht, zeide ispr., dat men voor den oorlog reedsi 60 tot 70 duizend georganiseerde drank bestrijders in Nederland telde en dit leid de tot liet petiouneinem vor.> Plaatse lijke Keuze, waaropi 671.902 mannen en vrouwen teekenden en dat in November 1914, aan H. M. dei Koningin werd aan geboden. Het ministerie Gort van der Linden had staatsrechtelijke, bezwaren te gen de plaatselijk© keuze en het tegen] woordig ministerie kon slechts toezeggen' wellicht in bet derde- zittingsjaar tot een] wijziging der drankwet te zullen komen. Baai op, heeft men zich gewend tot leden der Tweede Kamer en tien leden, behoo- rende tot de R.-K.' A.-R., V.-Dj., C.iH. en |S, Di. A. P. hebben een initiatief wets voorstel' ingediend, dat, piassend in het raam der tegenwoordige drankwet zal voeren tot het uit handen van den raad' in die der kiezers leggen van de be slissingen over geheeï verbod óf vermin dering van het aantal vergunningen,. Als eenvijftiend© deel der kiezers een stem ming aanvragen, moet tot stemming wor den overgegaan en als dan 3/4 zich voor vermindering uitspreekt, moet dit aan de regeering worden aangevraagd. Spr. wekt© op om ook1 hier actie te voeten voor steun aan het initiatief-wets ontwerp. De heer Bliek bracht dank aan den heer Geihardt en stoot nadat van de gelegenheid1 tot het stellen van vragen niemand had gebruik gemaakt en enkel© zicli als lid der afdeeling hadden opge geven, de vergadering. Onder de aanwezigen bevonden zich de raadsleden mevrouw Corré en dfe hee- ren van der Kuip, Paul en van der Weel. Op tweeden Paasehdag wordt al hier de Provinciale Bondsdag gehouden van de Zeeuwsche afdeelingen, aangeslo ten bij het Nederlandsch Jongelings-V,er- bond. Dat die dag zeer belangrijk belooft te zijn, blijkt wel hieruit, dat, na 's morgens in een Huish. Verg. bijeen geweest te zijn, 's middags -een openbare samenkomst wordt gehouden in de Concert- ,en Gehoor zaal in de Lange Singelstraat. Daar hoopt Dr. Van Bruggen, leeraar der R. H- B. S- te Goes, een referaat te houden over „Het werk onder de rijpere jeugd". 's Avonds heeft een bijeenkomst plaats in de Koorkerk, waarin ds. Postma van Koudekerke en ds. Beernink van Eiker zee hopen te spreken, terwijl medewierking is verkregen van een Zangkoor, onder leiding van den heer C. de Dreu, en tevens ©enige vioolsolo's uitgevoerd worden. Ds. hij was laJtijd ,zulk eein trouw vriendl, hij ,zou baar verdriet begrijpen. En hij kwam.Wat izlag hij er goeld uitBijna jeugdig, en hij, keek zoo, vroolijk uit de ooigiein hij vermoedde ook nog niet wat .zij, helm mee te deelen had. „Goeden morgen, Gisela", riep hij en nam daarop hare beide handen en zeide heel hartelijk„Gisela, hoe moet ik je danken?" Diaarna zag hij haar lang met een uitdrukkingl van groote' dankbare vreugde aan en voegde er bij: „gij hebt mij ,zeer rijk gemaakt; nu ben' ik een onafhankelijk rnenscli „Ja Kïirt, ik ben God en mijn vader van harte dankbaar dlat ik zoo handelen kon en voor alles wat gij' voor ons ge daan hebt; het moet toch heel hard voor je geweest zijn mijne moeder zoo lang, .twaalf jaren lang te moeten dienen en nu zou het je nog veel, veel moeilijker vallen!" zeide zij. Een groote treurigheid maakte zich van haar mees ter; izij boog het hoofd en hare lippen beefden. „Wat meent gei Gisela nu? Nu is niets treurig ik ben vrij,!" zei Kürt levendig en zag haar vragend aan. Zij wendde zich af en veegde baie oogen af. Het viel haai" zwaar het hem te zeggen en toch, het moest; daarom Homburg van .Goes zal een slotwoord spreken. Ongetwijfeld zullen op dien dag veel bezoekers uit alle deelen der provincie te Middelburg komen. lerseke. Verzonden in de maand Maart, van lerseke uit: Naar Holland 272.935; België 1.821.350; Diuitschland 68.500; En geland 429.500; Frankrijk 48.200 oesters. Totaal 2.640.485 oesters. Nisse. Woensdagavond hield de werkmansvereeniging „Steunt elkander door de liefde" haar jaarvergadering. Uit het verslag kreeg' men te hooren, dat het ledental 55 bedraagt. De in komsten der afdeeling waren f43.92, en de uitgaven f47.75. Inkomsten ondersteuningsfonds bij ziekte waren f270.99, en de uitgaven f122. Op de spaarbank is f 888.28 geplaatst. Herkozen werd als Secretaris P. Meijers Lz. en gekozen als 2e Voor zitter in plaats van A. Huibregtse, die bedankte, L. Huis zoon. Herbenoemd werd als bode J. Matthijssen. Herkozen tot lid van commissie van bijstand Ds. Pont. Als afgevaardigde naar de feestvergadering van den bond ter her denking van het 25-ja.rig bestaan te Rotterdam, werd benoemd M. Jansen, secundus J. 'de Kok. Als afgevaardigde naar de Prov. landdag te Middelburg werd benoemd H. Dave. 's Heer Arendskerke. Woensdagavond hield de Groene Kmisvereieniging alhier haar algemeene vergadering. Uit het jaar verslag1 van den secretaris hleiejk, dat oioki in 1919 wederom ruimschoots gebruik1 gemaakt is van die verschillende verpto- gingsartikefen. De rekening van -den Pen ningmeester werd vastgesteld in ontvang) op f 603.831/2 en in uitgaaf op fJSO^öVb, al'zoo toiet ieen goed slot van f 123.07.1 Verder wordt door den Penninigmjaelsteï! medegedeeld, dat als resultaat van de door het bestuur in dezen gedane be- 'mioieiïngiefi zich eên 29-tal nieuwe leden' hebben opgegeven eln de contributiënmlst f115 zijn verhoogd. Uit bet jaarverslag van den diacoineisse,natheid' bleek, dat de wijkverpleegster-encpietrice in 1919 838 bezoeken te 's-Heer Arendskerke heeft afgelegd. Tot afgevaardigde naar- den jn 1290 te houden vergaderingen van de! Groene .Kïuisvereenigingen en naar dia van de Prov. Zeeuwsche Vereleniging tot bestrijding der tuberculose werd benoemd de heer L. Wisse en tojt diens plaats vervanger "die heer J. M. Wisse' Wz!. Uitreiking ^an broodkaarten te 's-Heer Arendskerke op Donderdag, 8 April a.s. des voorm- van 912 uur en deis nam', van 1—3 uur ter secretarie; te 's-Heer Hendrikskinderen o.p 'Don- 'derdag 8 April' a.s, des nana, van 4i/2 tot 6 uur in da O. L. School; te Nieuwdorp op Vrijdag 9 April a.s. des nam. van 15 uur in da O. L. School. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de broodkaarten niet meer ter uitreiking aan de bakkers gezondere worden. Biggekerke. Donderdagavond sprak de beer Laernoes vryj Vlissingen in de openb. school alhier, over den Vrijwilligen Land storm. De vergadering stond onder lei ding van den Burgemeester. 12 mannen hc-bhen zich nu voor den Landstorm opge geven. Do Burgemeester sprak den wensch uit, dat zich nog velen opgeven, en sloot de vergadering met dank' aan den spreker. Koudekerke.' Eergisteren vergaderde de Boerenleenbank alhier' met 110 van de 270 leden. De voorzitter C. Boon©leidde vatte .zij moed en hem ernstig aanziende, zeide zij: „Klürt, j© weet niet wat hier gebeurd is terwijl j© wegwaart, dat zie ik". 1 Hij ischudd© 'het hoofd en de schrik sloeg hem om 'thart, ,zij legde bare hand weer in de zijne en zeide: „Ik ben' zoo blij; dat ge weer terug eijt, en dat je mijn voogd zijt, want - want izij: aarzelde nog: „gij moeit het toch weitein mama heeft zich ver loofd Zachan wordt mijn' stiefvader!" „Om 'shemels wil! Wat zeg' je! Is die man gek? En je moeder? Hoe kon zij zoo handelen, die man, die brutale dien verkwister reikt zij, hare hand! Dat is dwaasheid, verblinding peen, dat is meer dan afschuwelijk!" Kürt had die woorden opgewonden en toornig gezegd en Gisela beefde; zij1 had hem. nog nooit zoo gezien! Met snelle schreden ging hij in het vertrek op en neer, terwijl hij de vuisten balde of zich haid over den baard streek. 1 Eindelijk bleef hij staan, stil en onbe wegelijk en keek naar buiten over den mooien tuin heen, naar de donkere top pen der boomen en over het meier naar de blauwe bergen. Dat was Riirstenhort, Gisela' s Fürstenhort. En daarvoor had hij gearbeid met inspanning van al zijn NierkwaSen schuilend in een kou. Het is niet algemeen bekend, dat een gewone kou zoo dikwijls het begin is van ernstige nierkwalen. Dit geschiedt als volgt: Een kou ver stopt de huidporiën, luchtkanalen en in gewanden, zoodat het deel van het werk dezer organen in het rein houden van het bloea, gevoegd wordt bij de reeds zware taak van de nieren om het bloed te zuivere». 1 U Rugpijn en urinestoornissen waarschu wen voor overspanning der nieren, en als geen acht wordt geslagen op deze waarschuwingen, bestaat gevaar voor rheu- matiek, niergruis, niet-waterzucht, ontste king der nieren of blaas, en zelfs onge neeslijke ziekten. Een kou kan niet altijd vermeden wor den, doch ongetwijfeld kunt gij aan de nieren de kracht bijbrengen om kwade ge volgen van een gevatte kou te weerstaan- Verklein de hoeveelheid urinezuur in het bloed. Gebruik daartoe minder vleesch en opwekkende middelen, wat de taak der nieren verlicht en hun kracht bewaart. Gij kunt verder succes verzekeren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij herstellen en versterken zwakke nieren, hernieuwen de werkzaamheid van de urine-organen en verzachten de blaas. Foster's Pillen helpen bij iedere genees lijke graad van nieraantloening. Zij die nen uitsluitend voor dit soort ziekten: en werken niet (oip de maag, lever of ingewanden. Wacht u voor namaak onder gelijk soortig© namen. De echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen dragen de handteeke- ning van Jamies Foster oip de verpak- ,king en zijn te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co,., te Middelburg bij fa. C. Schuit© Cot. a 1.75 p. dqois of f 10. per zles doozen. .(45) de vergadering. De secretaris las de no tulen en d© kassier bracht verslag' uit van de Al'g. vergadering, te Utrecht. Laatstgenoemde deed vervolgens reke ning en verantwoording over het boek jaar 1919. De ontvangsten waren aldus: Inhoud der kas op 1 Jan. 1919 f6060.49,, Ontvangen spaargelden f 193750.75. Terug betaalde voorschotten f28931.50. Ont vangsten in loopeinde rekening: a, v. d. Centr, B. f204019.79; b, v. d. mledeleden f49495; c, afschrijvingen f7.00; d, winst vorig jaar £560.32. Totaal f 254082.lli krachten, en daarnaar waagde een ander het de hand uit te strekken? D'at wou de man, waarvoor hij geen ziertje achting had, in het eene korte jaar, gedurende hetwelk Gisela nog niet meerderjarig was, ten eigen bate uitzuigen? Ja, daartoe was hij in staat, dat leek op hem hij zou er van trekken totdat er geen cent meel" overbleef voor haar, op wie hij zich, 'daaraan twijfelde hij niet wre ken wilde! Ha ha! Daarvoor zou hij boe ten! En haai" vader wou hij! worde»'? Haar vooTschrijfven waf zij doen en laten mocht? Neen meeir dan dat nu pas doorzag hij! hem' geheel en zacht zei hij tot zich zelf: „Die man weet, dat ik haar liefheb; als haar stiefvader Wil hij zichzelf als een muur tusschen haar en mij stellen. O gij duivel in öienschemges tal tega! stop' je: vergiftige pijlen maar in je koker mij raken ze niet?" Dat waren de gedachten, die als de bliksem door zlijb hersens vlogen, maar Kürt von Lauffen had veel, heel veel zelfbeheer sellinghij) bedwong zich', leunde een oogenblik tegen het raamko zijn, haalde een paar malen diep adem en keerde zich toen tot Gisela (Wordt vervolgd.'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1