ft» 155 Donderdag 1 April 1920 34e «jaargang Binnenland. Buitenland. PANORAMA. De SpartacistisGtie woelingen in Duitschland. Uitgave van de Na ami. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG- Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. Wegens den Goeden Vrijdag zal „De Zeeuw" morgen niet verschijnen. Arme wereld! Het is een benauwde tijd. De jongste gebeurtenissen in Duitsch- land hebben weer aan duizenden het leven gekost. 1 De duurte, de malaise, de verblinding der natiën, de klassenhaat, de wereld zin, de zin naar genot en vermaak, de stofvergoding, de ontevredenheid, de sta kingen, en zooveel meer dat benauwt en bedroeft, niet alleen 'elders in Europa, maar ook tem onzent, het roept alles luide om een machtige, die orde schépt en den vrede herschept ten zegen brengt, en het evenwicht herstelt tusschen volken en standen. Slechts Eén is er die redding brengen kan, het is de Heiland der Wereld, de Koning der Eeuwen, de machtige Jacobs, de Held, de Leeuw uit Juda's stam, die overwonnen heeft, Jezus Christus, ouzo Rechter, onze Wetgever, onze Koning, de Overwinnaar van dood en graf; Wien alle macht is gegeven in den hemel en op de aardeomdat Hij gehoorzaam geweest aan Zijns Vaders bestel; omdat Hij dood geweest is, en nu leeft in alle eeuwigheid. Doch zie nu, dien Eene, dien Eenige verwerpt men. In stede van tot Hem neemt men de toevlucht tot ledig genot, tot ijdel vermaak, tot laffen humor, men spant zich in om het menschenlaed weg te lachen. De hoofdredacteur van Het Vader land, ieen der beste toongevende liberale organen, roept bij herhaling aan het hoofd van zijn blad om humor, voor „de ge kwelde msnschheid", „een goede, grap pige anecdote, een geestige mop", „die u van binnen doet grinniken"; hij betaalt „er meer voor dan voor het 'd'uiurste tele gram, dat ©en berg ellende meedeelt". Deze oproep typeert op akelige wijze den tijdgeest. Brood en spelen, en aller lei zot verzet, naar dit alles, en naar dit alleen haakt de mensch; vapdaar de volle café's en cabarets^ en bioscopen, de stroomen volks, die dagelijks de tenten tvult der N[apts en Speen,hofs en Hia'genbecks;, ten hoe ze meer beieten mogen, die „geniale grappenmakers". Verder vers der zielen, ware een beter woord! Maart 1920- „Want zje !de winter is voorbijgegaan, de plasregen is overgegaan, de bloemen worden gezien in het land, de zangtijd genaakt en de stem der tortelduif wordt gehoord." Alzoo beschrijft ons een van Isneis dichter-koningen in Hooglied 2:11 ^en Oostersche lente. Beantwoorden vele van onz'e; Wielstejr- sche lentedagen ditmaal niet aan 'dtelztej Ooistersohe; voorstelling? 'Hoe menigmaal1 gaat onze lentekomst gepaaid mjafc hagel jacht en stormgeloei. Koude, natte, re gen verplicht ons zoo dikwijls den gte- wijden grond dér vaderen miet klompen te JMreden, en een paraplui© tot on'zlem! onafscheddelijken metgezel te kiezen. En deéei Maartsche maand zou ons h'aalst floen Vergeten dat we wonein in het lanjd) der Getrmanen en nipt jn idat d|e|r Semieten;. Als we eens onze opmerkzaamheid wij den aan da Contrasten in de menschenl wereld maast (die in de natuur, dan kan] het wed' eens opvallen dat hét stehijnt rondom te wenneten van m'ensehen iu uniform. Vooral jn onze groote steden, 'zien wel ons omringd door een toleintej- mend laantal van heia die het kleed' der dienstbaarheid dragen. Bij legér of vloot, bij justitie of politiei, bij post en tele) grafie, bij' Spootr én tram is daarin niets ongewoons maeu Maar dat door mannen] in uniform melk en brood wordt thuis gebracht, dat een publieke; instelling', als! ■rinkel of melksalon een gegatomeerdein portier aan da deur doet staan, giebtelurt in toenemende mlatei. En dat in eten tijd nu heel ons leven doortrokken is van den wensch naar vrijheid, en overal ein; 'altijd leeft in het toeken van democratie;. Dat in zoo'n tijd zoovelén bereid zijn ïzich ta omhangen miet .het teiekén van dienstbaarheid, is toch' Wel een opmer kelijk contrast tusschen theorie en praktijk. In de maand die voorbijging overleed te Amsterdam op hoogen leeftijd mjr. Eevv, een der meest bekende voorman, nen yan het oude liberalisme;. Een man, die jaren lang veel in 't openbaar sprak én schreef. Zooveel, dat dei volksmond' wel eiens 'zeideals nul. LeVy niet spreekt dan schrijft ie. De maand idie voorbijging bracht dé tijding, door opmerkzame leizers wei ver wacht, Idat idr,. Kuyper da pen als redac teur Van ida Standaard' had neergelegd, en van hem kon het volk getuigen, mis(- scliien nog meier dan van mtr. Levy; als dr. Kuyper niet sprak dan schreef ie. Een halve ieeuw lang slechts twee jaren ontbreken leverde de Standaard het dagslijksch' brood in geesl- telijken 'zin voor duizenden;. Door zijn] Standaard heeft dr. Kuyper meer dan één geslacht, politiek opgevoed en meer dan iemand bijgedragen tot de algemeano ontwikkeling van leien talrijke groep on'zér oudere en jongere lijdgenooteni. Uit zijn, gedachten wereld leefden een halve .eeuw lang voor- en tegenstanders. Voor de eer sten vertolkte hij wat daar leefde in huq 'ziel, voor de laatsten leverde hij' stof tot bestrijding in hun polemiek of caricatuur. Meester van het woord als zéér wei nigen, huldigde dat woord zijn meester, door het te doen doordringen tot veten, feöer velen. Dat woord werd door velen met sympathie; ien door velen mét anti pathie ontvangen, maar werd in ieder geval ontvangen en spoorde aan tot kie zen of deeten. Nu eens betoogend ein| dan weer vlijmend scherp Nu eens sta tig of gewijd en dan weer spottend' of snerpend. Nu eens hooghartig en dab vernietigend. Nu eens kortswijlig en dan wear minachtend, maar altijd bij allé uitingen van redebeleid, met één doel yoor oogen, zoo hebben we de Standaard en zijn redacteur een halve eeuw lang gekend. Naast zooveel dat ons de aard'schc ver gankelijkheid toont, 'zoo z,al ook hét ge mis van ide'zb rijke gaven voiortaan tot onzé herinneringen beboorem. in do revolutie. Ze staat thans vlak voor de poort, op onze Oostergrenzen. De revolutie, die half Maart in Duitsch- land uitbrak, bracht het rijkste industrie gebied Rijnland en het Rührgebied onder de macht der „rooden". Dag aan dag komen weder, in groote eentonigheid, de oorlogsberichten, nu niet nit tegenover elkander staande hoofdkwartieren, maar uit de tegenover elkander, staande burger- legers. Meer dan ooit is er reden om aan hét einde van deze maand des wachters droeve klacht te doen hooien: de morgen is nog niet. gekomenhet is nog nacht. En als we nu ten slotte in die duister nis naar licht en in die. tegenstellingen naar climax zoeken, dam komt hetPaasch- feest, dat zijn licht werpt op het heden en verleden, ons ook ditmaal, in dit zorge lijke jaar 1920 weder te hulp. Meer dan leen onzer hoogtijden predikt het Paasch- feest ons lijden en heil. Onder de wereld-historische kunstwer ken door den beeldhouwer T'horswaldsen gemodelleerd, behoort ook het beeld: de noodigend'e Heiland. In duurzaam marmer heeft de Deensche beeldhouwer Jezus met uitgebreide armen voorgesteld als tot de wereld zeggende: Komt tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven. Deze internationale gedachte, aan tijd noch grenzen gebonden, vormt in de on rust onzer dagen wel de grootste tegen stelling. En op dat contract wijst ons ook het Paaschfeest van 1920. d'icalistische richting, welke dooi derecht- sche socialisten en de onafhankolijken niet tol onderhandelingen in de vak'vereeni- g in gen toegelaten werden. De tsaar nog in leven? Kapitein Lasies, voormalig Franseh Ka merlid, die behoorde tot de Fransche mis sie onder generaal Janin bij Koltsfak, vér- telt. in de' Matin belangwekkende bizon der heden over twee bezoeken, die hij heeft gebracht aan .het huis. te Ekaterinenbufg, waar de tsaar en zijn gezin zouden zijn vermoord. .Castes betwijfelt of de verhalen ovex.: dep. 'moord juistzijn en licht zijn twijfel toe aan de, hand van twee brieven, gedagteekend uit April 1919 en gericht aan een Russisch -officier. Om de veilig heid van dezen officier ieu van zijn fa milie niet in gevaar tè brengen verzwijgt Lasies zijn naam en woonplaats. In de brieven komt o.a. deze zinsnede voor: „De tsaar leeft nog en woont hier." Ten einde te trachten licht in deze duistere zaak te brengen is Lasies toen naar Ekaterinenbui'g gegaan en hij ver klaart zich overtuigd dat het gezin van den tsaar in elk geval niet is vermoord. Hij acht het echter mogelijk, dat de tsaar zelf is omgebracht. Lasies voegt hieraan toe, dat de Engel- sche militaire vertegenwoordiger in Kolts- jak's hoofdkwartier overtuigd was, dat de tsaar nog in leven is en met plannen rondliep om Koltsjak in Rusland de rol te laten spelen, die Monk indertijd in Engeland heeft gespeeld. Korte berichten. Wilson zal het huis, van-den nieu wen Amerikaanschen gezant in China, C'rane, te Woodlshole in gebruik' nemen als- zomerverblijf. Uit Kaïro wordt aan de „Times" gemeld, dat volgens de dagbladen Antio- cbie door een bende Arabische vrijwil ligers werd aangevallen. De stad 'is in handen der opstandelingen. Vijftig Fran- schen zijn gedood. Naar uit, Stockholm wordt gemeld, worden 100.000 arbeiders in dei Zweed- sche bouwnijverheid- uitgesloten. Een po ging tot bemiddeling is zonder succes gebleven'. Een deputatie van 'de Tiroolsche land'sregeering heeft aan staatskanselier Renner liet besluit yan de regeering en ideu liainldlsi ia;ad, van Tirol overhandigd], waarin aansluiting van Tirol bij, Djuitsch- land wordt geëischt. Volgens een telegram uit Athene neemt de Gr.iek.sche regeering maatrege len voor de bezetting van Adiianopel en Oostelijk Thracië. Gro'Otv^stiii Olga, zuster van wijlen den tsaar, is aan boord van een En- gelsch stoomschip uit Novo Rossiks ie Konstantinopel aangekomen en over Ser ine naar Denemarken doorgereisd. De- Belgische minister van bevoor rading publiceert het volgend communi qué: Blijkens ;een diplomatieke mieldedéie- ling heeft een hoog© Amerikaan sché peter Isoonlijkheid izich zeer pessimistisch uit gelaten, o-ver den toestand der voedings middelen in ;zijn land'. De graanoogst in| de Vereeni.gd-e Staten zal slecht zijn, yoiotr- nalmlelijk tengevolge van gebrek aaln ar beidskrachten. Em nieuwe tr.amsiaking is te Brus sel uitgebroken. Er is Izéljfjs (Spiuk'e van een traimlstiaking over het geheele land. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Dé algeméene staking Izlal Dinsdag 6 April 's morgens beginnen. In alle bedrijven Zal het werk worden stilgelegd, behalve in de bedrijven der water- en elcotriciteits- voofziening, alsook dei arbeiderscoöpera ties,. Maar behalve deze uitzonderingen, zal de algemeen© staking volkomen zijln en ook bet gebeele spoorwegnet omvatten. De chef van de aldeelingi X-straten aan het radio-hospitaal Laïiboisièrei, dr. Vaillant, is het slachtoffer geworden van 'zijn onderzoekingen op het gebied der X-stralen. Zijn linkerarm1 zal moeten wor den afgezet. Dr. Vaillant heeft reeds ver scheidene operaties ondergaan; drie vin gers aan de linker- en rechterhand zijbj afgezet, daar zij' door dé werking der X-stralen waren aangetast en nu mlolet hij zijn gehéielen linkerarm) misseln. Dank' zij dr. Vaillant, die het gevaar dat hiji zélf liep nooit heeft geacht, hééft de radiografie belangrijke vorderingen gel maakt. Uit het industriegebied in Duitsch- laud komen vele verzoeken om hulp aan de regeering in Berlijn. Onder de rood© troepen heerscht gebrek aan leeftocht en aan. geldmiddelen. Frankrijk weigert de bezetting van het 'Roergebied' door de Duitsche regea- ringstroepen toe te> staan. Het Engelsche Lagerhuis heeft in tweede lezing de Iersche home rulewet VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f 2,"25 Losse nummers f0,0S Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meier 28 oent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke 'korting. Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. met 348 tegen 94 stemmen aangenomen. Die wevers in Noord-Frankrijk aan vaarden arbitrage van den minister van arbeid. (Ook demijnwerkers heffen dé staking op„ De staking in het havenbedrijf. Door den Cëintralén Bond van Trant 'sportarbeiders 'is aan Minister Aajlbersé het volgénde schrijven gericht: In ant woord op de vragten, door Uw Excellen'tié 'gesteld, hebben wijl dé eier n te; bericht ten dat wij' helt niet wel' mogelijk ach'item over 'dei 'vraag of het huidig conflict in' het transportbedrijf voor arbitrage vatbaab is. te beslissen, 'zoolang onbekend is of tusschen partijen overeenstemming te bes reiken zal zijn op den grondslag va® arbitragé. Intusschen zullen wij' echter gaarne de mogelijkheid tot oploissing van het con flict bevorderen en verklaren wij' ons ook! voor onze organisatie bereid met de te genpartij over het geschil in bespreking te treden, teneinde te onderzoeken of or gemeenschappelijke' grondslagen voor ar bitrage in het geschil bestaan. Verkiezing Centraal Comité. Ter verkiezing van leden en vier leden plaatsvervangers van het C- C. werden ingezonden ,277 stembiljetten, waarvan 11 ongeldig moestan worden verklaard, we gens het ontbreken van bet stemnrental, terwijl 4 in blanco waren. Gekozen werden tot leden de boeren A. W. F. Idenburg met 5533 stemmen en Mr. II. Bijleveld Jr. met 4390 stemmen. Het C. C. bestaat thans uit de hoeren (alphabetisch) Prof. Mr. A- Anema, Mr. H- Bijleveld Jr., H. Colijn, Prof- Mr. P. A. Diepenhorst, L. F. Duymaer van Twist, Ds. G. Hofstede, A- W. F- Idenburg, H- Pollema, C. Smeenk; Mr. J. A. de Wilde .en J. C. Wirtz- Uit deze 12 leden moeteri doof de stem hebbende afgevaardigden ter Deputation- vergadering dus niet door de Kiesver- ©enigingen een eerste en een tweede voorzitter worden gekozen. Elk stemheb bend afgevaardigde ontvangt bij zijn toe gangskaart ©en stembiljet, waarop hij de namen zijner keuze gelieve in tie vullen, de beide helften vaneen te scheiden en elke helft in de daan-oor bestemde bus, bij den ingang der vergaderzaal geplaatst-' te werpen. Ter vergemakkelijking van de controle gelieve men uitsluitend van dit toegezon den stembiljet dus van geen andere papieren gebruik te maken. Tot leden-plaatsvervangers zijn gekozen de heeren Mr. J. J. Croles met 2321, Mr. P. S. Gerbrandy met 2302, Ds. M. van Grieken met 1595 en P. Wielinga met 1468 stemmen. Voorts werden op nog 159 andere personen van 1264 tot 5 stem men uitgebracht. Gerst. D© Minister van Landbouw maakt be kend, dat door de Regeering geien gerst meer tegen verlaagden prijs1 ten behoeve van de gotttfabricage beschikbaar zal wor den gesteld en dat hij heeft ingetrokken! zijn beschikking houdende vaststelling van maximumprijzen voor gort. Verv oe: r roigge. Dé- Minister heeft ingetrokken het bij zijn vroegere beschikkingen gestelde ver voer- en afleveringsverbod voor zoover dit betrekking had op buitenlandsche rogge, buitenlandsche roggebloem' en bui- tenlandsch roggemeel. Die uitvoer dezer producten kan evenl- wél nog niet worden toegestaan. Het ligt niet in de bedoeling der Regeering om Zelf nog rogge aan te voeren. De verstrekking van Regeeringswege van grondstoffen voor de grofroggebrood- bereiding zal mét 1 Juli ophouden. R eigeering s b Io.e*'. De Minister heeft bepaaldi: lo. dat'met 6 April eerstkomende zal worden verstaan onder Regeeringsbloemi een mengsel van: 10 K.G. Amerikaansche bloem en 90 K.G. bloem, verkregen door uitmaling op 75 .pet. van 25 K.G. in landse he tarwe en 75 K.G. buitenland sche tarwe; of bloem' verkregen door uit maling op 74 pet .van buitenlandscb» tarwe en inlandsche tarwe, waarbij d» inlandsche tarwe is aangewend tot te* hoogste 25 pet.en. onder Regeerings- meeï, een mengsel van35 pet. inland sche v tarwe en 65 pet. buitenlandsche tarwe. Witte broodkaart«n. Voor de 34e broodk'aartenperiode Stuiten als wittebroodkaarten, aanvullingsk'aartes* voor wittebrood en dagbroiodk'aarten gei den: voor bet 133e' Jtijdvlak dé zwart-gekleuide We spraken v,an contrasten in de na tuur en van tegenstelling tussch'en theorie! en praeïijk in het onderling, leven. Erger dan die is de tegenstelling tusschen ge- ziag en vrijheid, of wilt ge, tusschen ordél en revolutie, die ons leivein blijft beroet- ren en 'waaraan Maart weer zoo rijk wa.s. Hoevelen wijzen, met woord of daad', of beide,, bet geziag af, maar passen 't desnoods mat ruw geweld op anderen toe, 'of bukken voor een geziag, v'eiel' erge-r dan zie ooit ontvloden. Zie, het slechts aan de berichten over de havenstaking in de transportbedrijven. Door weinigen! opgézet, door weinigen gewenscht ook, maar door vel'en gesteund, ooi heit gelzlag en de macht der vakvereenigingen, di,ei zélfs het molesteeireta van vrouw en kin deren en het vernielen v,an eigendom te baat nemen, om, gezag te, doen eer biedigen. Geziag! Geiza.g van den baas! Maar dat schijnt een opvatting uit de voorwereld. Product uit de grijze oudheid. Patroons-geizag! Product uit de blonde oudheid. Werkgever en werknelmer Zal het moe iten 'zijn om 'de juiste verhouding vari volkomen gelijkheid aan te duiden, en gelijke rechten te waarborgen. Alléén met Öit verschil dat werknemer nog niet bei- teekent dat het werk opk zal uitgevoerd of beëindigd worden. Daarover z'al het nieuwe geziag, de vakorganisatie, nog well een woordje meespreken, ,als de; vraagl Vian' minimum loon en maximum arbeids tijd voor het genomen werk teir sprak'el komt. Daarover behoeft de wterknielméï' n'i-et mee te praten. Men zal dat wel yoior hem, maar zonder hém doen, want inj1 wenscht geen geziag boven zioh! Nog ééns een tegénstelling.. Nu niet in dei natuur of in mlenschelijke liefbéh]- berijen, ook niet tusschen geizlag' fe|n vrij heid in hiet maatschappelijk leven, maai' nu tusschen Volkssouwereiniteit en orde lijk samenleven. Van huis uit was iedere liberale re geering de uitvoerder van den souvereimen wil des volks. Dat souver-eine volk regeert door zijne vertegenwoordigers. Eertijds waren geleerden en kapitalisten de ver tegenwoordigers des volks, maar deze re- geering wordt meer en meer verdreven om plaats te maken voor die va,n ong,e- leerden ;en armen. Groen van Prinsterer schreef driekwart eeuw geleden in zijn „Ongeloof en Revolutie": „Gelijk de ge openbaarde Waarheid de steun is van alle waarheid, zoo bestaat eveneens de grondslag van rechten en plichten in de Souvereiniteit Gods. Als deze vervalt, waar blijft dan de oorsprong voor het gezag, van het recht, van elke heilige en plichtmatige betrekking in den staat, in de maatschappij, in stand of rang? Welke oorzaak is er dan voor mij om te gehoorzamen, terwijl een ander gébiedt? Welke grond is er dan voor het onder scheid tusschen stand en rang, tusschen arm en rijk?" Alle verschijnselen, die wij beleven en ze. zijn vele, zijn tierug te brengen tot die eene bron. Brachten de vorige maanden ons op dep weg der revolutie, Maart bracht oi Over den toestand in het industrie gebied zijn berichten "binnengekomen, waaruit blijkt, dlat het roode leger lang zamei hand1 verbrokkelt. Enkele troependeelen trekken vlug] op huis aan en zetten al plunderend liuu weg voort- Uit hét Westen wordt gemeld, dat de uitvoerende raad de massa der arbeideirs niet meer in dé liand heeft. Dé toestand' in Duisburg; is zeer ver- eïigérd, Slechts door eën ingrijpen van dé; fijksweer kan daar de aide hersteld worden. Bewapende massa's hebben da uitgangen der stations bezet en brengen het werk in d© fabrieken met geweld tot .staan. In de stad zelf heerscht nQg steeds de willekéur der links-communistische ele menten. Helt is merkwaardig, dat ook de onaf hankolijken zich tegen de terreur van links gericht hebben. Volgens ingekomen berichten s'chijnen de onderhandelingen in Munster tusschen de vertegenwoordigers der afzonderlijke steden en de rijk'sregeering tot geen resul taat 'te leiden. Te Wezel is de toestand volkomen kalm. De Reichswehr heeft haar .front yerschei den© K.M. vooruitgebracht en te Gahlein' een brugigehoofd op de Lippe gebouwd. Een groot wagenverkleer tusschen Duis burg en het Spartacistisch front doet nieuwe gevechten verwachten. De leider der spartacisten te Jluisburg, de oud-tramconducteur Koch, heeft aan Belgische journalisten verklaard, dat zij heil ultimatum der Berlij'nsche regeering niet 'zouden aanvaarden. Naai- de „Lok. Anz." uit Ejssen ver neemt, zijn dé arbeiders van Krupp door roode garde uitgenoodigd aan de sta king deel te nemen. Op de weigering der lirma, om de loonen, waarvan de tijd voor uitbetaling verstreken is, uit te be talen, heeft de centrale raad van Essen een laltimlatülni üitgévaardigd, waarin dei fabrieksleiders tot een onmiddellijk toe geven worden aangespoord, wijl zij an ders de verantwoordelijkheid van de ge volgen maar dragen moeten. Het ulti matum beteekent niets anders dan dat met plundering gedreigd worAt. Bijna in het geheele industriegebied heerscht algemeene staking. Slechts in de districten Hagen en Hamm wordt niet ge staakt. Bij den staatscommissaris komen van alle kanten dringende verzoeken bin nen. om de militairen op te laten rukken- Volgens dé „Berl. Ztg. am Mittag" heb ben in Berlijn de 'betrokken vakvereni gingen in overeenstemming met haar meerderheidssocialisatische en onafhanke lijke leden verklaard, dat een algemeene staking nog niet overwogen laat staan aangekondigd is. Aan de algemeene staking houden slechts vast de revolutionaire leiders en wilde vertegenwoordigers der door de ar beiders slechts ten deele erkende syn-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1