n>1 b Sleeperij. No 153 Dinsdag 30 Maart 11120 Me Jaargang DERIJ bode, V/6" Reclames. stepeeén aard, Leerling aknian, TER! loon- fhlO Weduwe bode m eisje. ENTIES. i'jl'i Buitenland. De Spartacistische woelingen in Duitschland. JelburJ n bedrijf boden 3 zijnde Paarden, plaatsen A bureau Kloetinge. ïrij, periode, D Gulden. ikkerij aan te Goes. Goes wordt K bureau nt". Hoedekens- aan omgaan mburg jaarling m liefst een V k mgaan, bg Ji burg. Aan bakkerszaak hij jaren en onder Zeeuw te vraagd Wolphaarts- 3 kinderen 12 en 10 Per adres Ha vend ijk UIST, Land- stbode be y en nacht, Lond. Kade, omsjtandig- ~d "loetingsche- 5 cent. iet de conditie plaatsen.) EKKER tegenwoor en Mei een DE VISSER, gekiemde len te koop, ters, bij Middelburg. Mei a.s. een bij P. DE ret Rund en Stukken DRIESSEN, Te koop» Draaihorden, den, Latten j/<r_ isweg R102. Uitgave van de Naam!. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd, te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHU-IJ L- BURG- Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,25 Losse nummers f0,05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting. Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. De Burgermacht. Gaarne maken wij melding van de ver schijning van het handige raadpleegboekje „De Burgerwacht." Het is een „hand leiding voor commandanten en leden der vrijwillige burgerwachten." Schrijver ist dé hleier G;. J. H. Pelt, raselfve le luite nant der infanterie, commandant der vrij willige burgerwacht te Va ais. Het is eetn tweede druk, geheel in overeenstemming gebracht met den inhoud der na, 1 Au gustus 1919 verschenen aanschrijvingen) len wijzigingen in de ministrieel'e beschik kingen. 1 Dat de eerste druk 'zfcwoi vlug uitver kocht was, is eon bewijs dat dit vade mecum in een behoefte voorziet. Het is dan ook een onmisbaar handboekje voor commandanten en leden- der burgerwach ten, en voor allen, die zich een voor stelling weiflschen tie vormen van dieted nuttige instelling. Nog maar al te weinig wordt pak In de kringen, waaruit onze burgerwachten voortkomen, beseft, hoe noodig 'tis, in dezien benauwden tijd zlich goed in te denken wat op een bepaald oogenbliik moet geleend en betracht worden. Alle revoluties, hoezeer ook voorzien en voor bereid, komen onverwacht. En opdat men in dergelijke ©ogenblikken het verstand! en den moed niet verlieize, zorge mien op 'de hoogte, ook 9p de hoogte van zijn tijd te zijn. Het boe'kske behandelt Voorschriften, Technische wenken, De bevoegdheid der Bi.W. tot daadwerkelijk optreden. Het ge weer model' 95. Schietstaatjes. Uitgever is J. J. Roman Zn., Roer mond. Het ultimatum waarvan wij' melding maakten, heeft d!e Vollzugsrat van Essen met een wapenstilstand! beantwoord. De zen heeft de rijkskanselier echter afgö- wezen en verklaard!, dat «het aannemein van liet ultimatum de. eenige oplossing- is en dat de voorwaarden voor 'Dinsdag middag vervuld moesten zijn. Daarop1 werd! in een ,te Essen gehouden vergadering door de Vollzugsrate van het industrie gebied een tegen-ultimatum aan de re«ged ging gericht. Door de officieel© redenaars werd verklaard, dat de arbeiders de wa penen niet uit de handen zullen geven, maar de veroverde stellingen zullen be houden tot de o 11 deiJhand e li n gen tot een resultaat geleid [hebben. Wanneer de rijks- weertroepen het industriegebied zouden binnenrukken, zou .over geheel üfuitsch- land de algemeene1 staking worden gepror clameerd. In een resolutie, welke aan dö regeering werd gericht, wordt geëisciht: le. Ontwapening en ontbinding van alle troepen. 2e. Vorming van arbeiderstroepen. 3e. Alle wapenen stellen onder controle der plaatselijke arbeidersraden. 4e. De centrale raad zal dreigende aan vallen op- de tot jiog toe do,or de ar beiders in het industriegebied geëischtö rechten, vooral eclhter troepenaanvallen op Rijnland en West falen met den oproep tot algemeene staking beantwoorden. In een Ite Essen plaats gehad1 hebbende communistische vergadering werden de maatregelen der Vollzugisrate fel becriii- seeid en wel, omdat zij niet radicaal genoeg waren, o.a. werd' er de aanmer king op- gemaakt, dat de burgers nog niet voor het maken van loopgraven wa ren gebruikt. Vooral hield de vergadering zich even wel bezig met de voorbereiding van een nieuwe algemeene staking, waarop naar het schijnt de gehcele communistische po litiek is gebaseerd'. Medegedeeld werd, dat over geheel Duitschland koeriers ver spreid waren, om' «overal de algemeene staking tei propageeren. Daartegenover heeft een" conferentie dei' drie socialistische partijen van Oost-West- falen te Hagen bijeen de volgende resolutie aangenomen De organisatie der arbeiderswehren zijn tegen den terreur van links en rechts, maken zich van de centrale' te Miilheim loe en zijn in geval van nood bereid met wapengeweld' tezamen met de troe pen der rijks weer onder leiding van repu- blikednsche aanvoerders te strijden, wijl het optreden der anarchisten een gevaar heiteekent voor het industriegebied. De Vollzugsrat van Düsseldorf heeft zich voor het aanvaarden van het ulti matum der regeering uitgesproken en twee vertegenwoordigers naar Essen gezonden, die bij den centralen raad 'eveneens het aanvaarden zullen bepleiten. Msb. In de stad Kassei, alsook in de geheole provincie Hessen«Nassau, heeirscht rust; overal wordt gewerkt. In Thüringen is Vrijdagnacht tusscheto. de gewapende arbeiders en de troepen een overeenkomst gesloten en ofschoon de .wapens voor den 24sten Maart 12 uur hadden moeten worden ingeleverd en een geordende toestand had moeten zijn hersteld, is de termijn tot atgeven van wapenen verlengd', terwijl de troepen zich Verplicht hebben een vastgestelde linie niet te overschrijden. Tot op heden is de overeenkomst van beide zijden naget- komen. In Erfurt is de arbeid weer hervat. In Leipzig hee,rscht niettegenstaande alle gerucht over het uitbreken eener nieuwe algemeene staking nog volkomen rust. Lte arrestaties van de leiders der Kapp1- Putsch zijn thans, nu de nat onaio ver gadering bijeengekomen is, met allen ernst begonnen. Op bevel van dien Oberreichs- arrwalt is de vroegere onderstaatssecre- ris von Falkenhausen in Brandenburg ge arresteerd en, naar Leipzig; overgebracht. Tegelijkertijd werd op 25 Maart de inh beslagname der vermogens van de bes- trokkenen bij den Kapp'-Putsch door het rijksgerechtshof bevolen. Jacht op spoorwegdieven. In den nacht van Vrijdag op Zater dag j.l.-bemerk ten. op het station Aubrais dienstdoende beambten 5 personen die bezig waren een wagen oipen te breken. D«e beambten begaven zich nu naar dfe'n wagon, maar op hun geroep': handen om hoog, werden 'zij.met revolverschoten ont vangen. Eenige van hen werden gedood. Dia beambten vuundlen echter terug en wisten een der bandieten doodelijk te treffen. Die inbrekers slaagden er onder wijl al vurend in, voor hen gereed staande auto's te bereiken en de vlucht te nemen naar Parij's. De weg OrleansParijis loopt evenwel evenwijdig met den spoorweg en de sta tionschef beval daarom onmiddellijk een locomotief onder stoom te brengen en da dieven te achtervolgen. Nu begon een wedstrijd tusschen de locomotief en de auto's. Eindelijk, nabij het station Av- tenay wist de locomotief de auto's te passeeren. De bewakers en gendarmen; stapten af en versperden der auto's den weg. v Bij de ontmoeting ontstond een niéuw gevecht. Een der chauffeurs werd gewond, maar de drie andere bandieten wisten, gebruik makend van de duisternis, te ontkomen. De auto's werden in beslag genomen. Zij bleken revolvers, dolkén, chloroform en 4 fieitsen te bevatten. De ontsnapten weiden later eveneens gearresteerd'. De politie had namelijk. in stilte haai' nasporingen voortgezet en trof hen den volgenden avond in een kleiniei herberg te Diomainville, waai', na een nieuw gevecht, één der inbrekers werd 'gedood en de anderen in hechtenis wer den genomen. Korte berichten. De Spartacistische troepen bij Wesel worden een edndweegs teruggedrongen. Him artillerie is ten deele vermeesterd. Een beschieting der stad is hun voor het oogenblik onmogelijk gemaakt. Op een te Bern gehouden congres van den Zwitserschen boerenbond wei'd m'et 314 tegen 4 stemmen besloten, den boeren van Zwitserland te adviseeren, voor toetreding tot den volkenbond te stemmen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de roode troepen Novo Rossisk aan de Zwarte zee hebben- veroverd en zoo De- nikin van zijn laatste basis hebben be roofd. Het voornemen bestaat zeer spoedig een Duitsche staatssecretaris van buitein- Uanldsche zlafcem te benoemen, rijkskanse lier Mülfer 'dus dit departement bei ont nemen. De inwoners der Duitsche gebieden, waar ean volksstemming plaats zal heb ben, zijn van dei verkiezingen voo«r den| Rijksdag en den president uitgesloten. Odessa is door de Ockrajiners beziet. Het kabinet in Denemarken is door den Koning ontslagen. Kanselier Müller vertelde in de Na tionale Vergadering, «dat de Duitschei nel- geien-mg aan de Entente Vergunning tot bezietting van het Roergebied heeft ge vraagd. Vergunning daartoe was niet te verkrijgen, dan tenzij de Entente Frankfort, Homburg, Darmstadt en Freiburg bezette. Dat tegenvoorstel heeft de Duitsche re- geiering geweigerd. nl Frankrijk maakt men alarm over de bezetting van het Roergebied door Duitsche troepen zonder verkregen mach tiging. Reeds (Ziou,den 8 a 10.000 Duitsche soldaten het neutrale gebied zijn binnen getrokken. 'De zaak zal in den Oppersten Raad ter 'sprake komen. In Duisburg is de toestand ernstig. Dezer dagen kon men te Chicago het vreemde schouwspel zien, dat een aantal van de rijkste veehouders van Chicago, dé meesten eenige malen mil- lionnair, door de modder van hun vee kampen baggerden om het vee te voe deren en de kampen te reinigen, daar 350 man van het personeel der kampen zonder eenige waarschuwing staakte om hun eisch van een loonsverhooging van 30 dollar per maand door te drijven. De laatste vijf weken zijn te Bochum 300 personen aan de griep overleden. Ten N. W. van Chicago heeft een verschrikkelijke wervelstorm gewoed. Vele gebouwen werden verwoest, 20 personen gedoo«d en honderden gewond- De staking in het havenbedrijf. Te Amsterdam hebben de stakers alle goederen besmet verklaard, die aan de verschillende stationsemplacementen aan komen, tengevolge waarvan liet prac- tisch onmogelijk is die te doen afhalen. Niet slechts baart dit den handel groot ongerief, maar bovendien groot geldelijk nadeel, wijl spoor- en stoombootmaat schappijen z«eei' hoog staangeld heffen, niettegenstaande hier een geval van over macht aanwezig is. Allerlei. Er bestaat vermoeden, dat de minister van Justitie voornemens is den dienst weigeraar uit beginsel niet meer als mis dadiger te laten behandelen. Het was gisteren 70 graden Fahrenheit in de schaduw. Minister Aalberse heeft gisteren de com missie voor bedrijfsorganisatie in den Hooge,n Raad van Arbeid geïnstalleerd. Als e«en groote bijzonderheid kan ver meld worden, dat een werkpaard van den landbouwer W.- V. te Tiel, twee le vende veulens (schimmels) ter wereld beeft gebracht. Met 31 Maart zal tot minister van Oorlog en Marine ad interim benoemd worden luit.-generaal VV. F- Pop, chef van den Generalen Staf. De bedoeling is later over te gaan tot het instellen van een departement van landsverdediging. Aluminium en alumteiutolegeeringen mo gen weer uitgevoerd. Van 29 Maart4 April zijn geldig sui kerbons 25 en 26. Lebmagen van nuchhtere kalveren mo gen niet uitgevoerd. Het bericht van een der corresponden ten van het „Vad.", dat het Rijk geen voorschotten meer verleent voor wonin gen, waarvan de balkhoogte meer dan 2.70 M. bedraagt, wordt naar de „Ned van bevoegde zijde tegengesproken. De Regeermg heeft geen besluit in dien geest genomen. De bladen melden weer het stopzetten van sigaren- en schoenfabrieken wegens slapte in die bedrijven. De staking in de Nijmeegsche bouw vakken is opgeheven. De 'ei se hen zijn ge deeltelijk ingewilligd. De transportarbeidersstaking zal door de federatieven waarschijnlijk wel uitge breid worden. Te Amsterdam zal met Mei a.s. begon nen worden met den bouw van het groot ste hotel van Nederland. Het zal komen op de Stadhouderskade tusschen Vondel straat en Overtoom, tegenover het Leid- scheplein. Het krijgt ©en lengte van 180 M. Het terrein is groot ruim 4000 vierk. M„ en het gebouw zal roet-inbegrip van het sousterrain 9 verdiepingen tellen, die tezamen een oppervlakte van 27526 vierk. M. zullen hebben. Tót nader order is de invoel' van her kauwende dieren en varkens in België langs Baarl-e en Esschen verboden- Te Leeuwarden zijn Vrijdag 500 kievits eieren ter markt gebracht, die opbrach ten van 40 tot 45 cent per stuk. In Twente is door vuurtjestoken van een jongen acht hectare beide van graaf Van Regoeren Limburg afgebrand. Naar wij vernemen, heeft de Federatie van Transportarbeiders de uit koe ring aan de stakers moeten verminderen len ge bracht op f6 pier week voor gehuwden;, plus 50 ct. per kind, en op f3 voor on- gehuwden. De politie moest te Amsterdam sterke troepen stakers op Kattenburg uiteen ja gen. Gevoelige klappen werden uitge deeld. Iets nieuws op belastinggebied. Burg. en Wette van Dordrecht stellen den raad dier gemeente voor op te rich ten een stortingsfonds voor belastinggel den en schoolgelden. De aanslagbiljetten worden te laat uitgereikt, waardoor de totale som dier belastingen in een te kort tijdsbestek moet worden voldaan, wat voor vele ingezetenen moeilijkheden met zich brengt. Het doel is stortingsboekjes uit te rei ken waarop de belastingplichtige gedu rende het geheel© jaar grootere of klei nere bedragen kan doen inschrijven, met wélke de belastnig dan verzekerd wordt. Over het gestorte 'bedrag wordt de ge wone spaarbankrente vergoed'. Het op deze wijzei ingebrachte geld wordt onmiddellijk in de gemeentekas ge stort en als kasgeld gebruikt. De te vergoeden rente bedraagt min der dan die, welke betaald moet wor den dan ter voorziening aan kasgeld, zoo- dat er voo'i'deel voor dei geméente is ver kregen en het den belastingschuldigen gemakkelijker gemaakt wordt aan hun ver plichtingen te voldoen. De heer Praatgraag. Jhr. de Muralt is nauwelijks in Indië of hij laat zich interviewen. En nauwelijks doet mijnheer Praatgraag zijn mond open of hij zégt iets te veel, Althans iets. dat hij1 niet verantwoorden kan: volgens heim is dé heer Fock, Ka merpresident, de aangewezen man om deni Landvoogd Van Limburg Stirum tei ver vangen. Gaat dei heer Van Limburg Stirum heen? Niets van bektend. Is den heer De Muralt een advies ge vraagd1 Niets van bekend. Natuurlijk moet nu mr. Fock, desge vraagd komen vertellen dat de heer Da Muralt uitlatingen gedaan heeft zonder zijn medewelen en dat voor die uitlatingen geenerled -grond be«staa«t. De heer Fóck gaf er de« rechte qualificatie aan: dwaas heid. Zou mijnheer Praatgraag niet "beter doen, als hij1 1111 in Indië eens een beetje rust nam? Uit d@ Provincie. Bij beschikking van den Minister van Marine a.i. is de officier-machinist der 1ste klasse W. Wiegel met 16 April a.s. geplaatst te Vlissingen en is de lui tenant ter zee der 2de klasse G. W. Bakker, thans commandant van het vlieg kamp te Vecre, met 30 Maart a.s. gesteld ter beschikking. Donderdag werd door de YE 91 de eerste rog gevangen. Middelburg. In de Maandag gehouden aandeelhoudersvergadering dier N. V. Zeeuwsche Confectiefabriek te Middel burg werden de balans en de verlies- en winstrekening goedgekeurd en na ruime afschrijvingen het dividend bepaald op 6 pet., terwijl op de oprichtersbewijzen f 14 zal worden uitbetaald. Donderdag 25 Maart, das avonds 8 uur, hield die ring „Walcheren" van het Ned. Jong. Verbond een vergadering in het gebouw der Chr. Jong). Ver. in de Spanjaardstraat. De voorzitter, Ds. Schuurmans Stek hoven openide deze druk bezochte ver gadering van 126 jonge menschen mét gebed, las voior1 Psalm 147 en gaf toen een Bijbelinleiding ,oiver Mattheus 17 vs. 1423,' waarop nog al eenige bespreking ïolgde. Na de pauzle hield dhr. LuitwLeLer van Vlissingen eien referaat oiveir „het werk on'der id© rijpere jeugd", welk onder werpi aanleiding gaf tot het stellen van allerlei vragen. Hierna nam Ds«. Schuu,rmans Stekho ven afscheid van den Ring, waarvan hij (7 jaar voorzitter was geweest. Wat hij' nog te zéggen had, knoopte hij vast aan het Schriftwoord 1 Cor. 15:58. Hij' wierp een blik terug op al het wérk ondeir de Walchersche Jongelingschap, dat in "de laatste jaren zich zloio flink heeft ontwik keld, en spoorde krachtig aan om trouw te blijven aan bet devies: „Ik schaam mij het Evlangelie van Christus niet." Nu werd nog een woord gesproken door den beer Thomassen van Middelburg, dié niamens alle afdeelingen den scheidenden' voorzitter hartelijk dankte voor al dat- genfej, Wat hij gedaan had in 't belang der Wialcbetrsche jongelingsvéreénigingen. Hij verzocht staande hem loe te zingétn Gezang 96, met wijziging van de laat ste 4 regels. De heer vian Aaïtsen van Middelburg voerde ten slotte nog het woord uit 11a,am Vermeerdering in jaren. Velen zien op tegen den ouden dag. T'ooh dlient. dit een tijdperk van rust tei zijn, vrij van rugpijn, ui'inek'walen en rheumatiek. Veel hangt af van dé nieren. Als deze organen verzwakt 'rijm, kunnen zij1 heli bloed niét rein houden en worden urinei- zuuïvergiften door de bloedsomloop naar de zenuwen, spieren, gewrichten en ade ren gevoeid. D|an schijnt do oude dag een last helt gehoor en gezicht begin nen af te nemen het geheugen te verminderen, en de rug en leden worden pijnlijk en stijf. Een van die beste dingen, die van Foster's Rugpijn Nieren Pillen gezegd worden is, dat zij een zegen voor men schen op leeftijd zijn, en juist ouden van dagen zeggen dit zelf. Uit eigen onder vin- vinding bleek hun, dat dit geneesmiddel blijvende baat geeft. Dit speciale niergeneesmiddel helpt bij nier- en blaasaandoeningen, rheuma«tiek, graveel, rugpijh, nier-waterzucht, spit en steen. -v Foster's Pillen wekken de nieren op on versterken haar, heelen en verzachten de blaas, en houdèn het lichaam vrij van overtollig urinezuur. Zij' werken niet op de ingewanden. Dit is een der redenen, waarom zij geschikt zijn voor oud en jong. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteek'ening van James Foster op de verpakking. Te Goes verkrijgbaar bij die Paauw «Co., te Middelburg bij fa. O. Schulfe Co. a fl.75 p. doos of f10.p. zes doozen. 39 Van het Ringbtelstuur en bood vervolgens namens alle afdeelingen Ds. Schuurmanjs Stekhoven twee prachtig© etsen in eiken houten lijstan aan. Naidat de voorzitter met een kort woord voor deze hulde zijn oprechten dank had uitgesproken, ging nal het zingen van Gezang 127:5 en' dankgebed van dhr. Thomassen, dezie zoo goed geslaagde vergadlering uiteen. Vlissingen. Stct. 62 bevat de acte van de N. V. Algemeene Technische Handel Maatschappij te Vlissingen. Goes. „Euphonia" stelt zich voor Dins dagavond 6 April een concert te geven op de Groote Markt. Bij Kon. besluit van 10 Maart zijn aan de gemeente Goes voorschotten uit 's Rijks kas verstrekt van f 26650 en f 232800, teneinde aan de bouwvereeniging „Nieuw Goes" voorschotten van gelijk bedrag te kunnen uitkeeren ten behoeve van resp. den koop van grond en den bouw van39 woningen. De Zeeuwsche Bondsdag van de Jongelingsvereeni gingen op Ger. grond slag, te houden op «den tweeden Paasch- dag, wordt, in dit nummer per adver tentie aangekondigd. Wij verwijzen ernaar en wekken de jongemannen van Geref. huize met klem op de bekwame sprekers te gaan hooren. Voor het opwekkende woord van de voormannen zij alom warme belangstelling, opdat velen getroost en ge sterkt hun levensweg vervolgen. Dezla Zeeuwsche Bondsdag verspreide, medte door het woord van mannen als ds. Meijnen, N. J. Bastmeijer en H- Klap, rijken zegen. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster f 10 voor verleende hulp. 's-Graveinpolder. Bij K. B- is aan S- Paul, alhier, op verzoek met 1 April eer vol ontslag verleend als dijkgraaf van den polder Ooster-Zwake. Nisse. Maandagavond werd gemeente raadsvergadering gehouden. Afwezig was dei wethouder J. Vermue. Een verzoek van A. van Overbeeke 0111 opheffing van een voetpad (Zw,aakpad) werd afgewezen- Besloten werd de thans berekende bij drage, groot f 140.60, in zake locaalspoor toe te zeggen. Voorts om adhaesie te be tuigen aan eep. adres van den Nationa- len Bond voor plaatselijke keuze en id. aan een adres van den Raad vain Scha- gen in zake burgemeestersbenoeming- Een schrijven van Ged. Staten omtrent Politieschool, werd voor kennisgeving aan genomen. Een af- en overschrijving be groeting 1919 werd goedgekeurd tot een bedrag van f58.99 en idem begrootteg 1920 ad f8.—. 's Heer Arendskerke. Uitreiking van sut- keirkaarfcen te 's-Ileer Arelndskeirke op« Donderdag 1 April «a.sl. dés vootrm. van 912 uur ter secretarie; t© 's Heer Hen- «drikskirideren op Donderdag 1 April' a.s. des nam. van 45 uur in dé O. L. school; te Nieuwdorp op Vrijdag 2 April 's nam', van l14 uur in de O. L. school'. De suikerkaarten imoeten worden afgir

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1