ISo 152 Maandag 29 Maart 1920 34e Jaargang De toestand in Duitschland. Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG- Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. Zij, die zich met ingang van 1 April op „De Zee u w" wenschen te abon- neeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers kosteloos. Er bestaat eenige hoop, dat de regee1- ringscrisis opgelost is. Het lijstje van de ministers, dat wij Zaterdag publiceer den blijkt al verouderd. In den avond ging het gerucht, dat Cuno den hém aangeboden post niet aanvaardde, en dat de, centrumsalgevaar- dagde Wirth nu voor dit ambt in aan merking komt. Het schijnt ook niet zeker, dat Bluncfc minister van justitie wordt. Algemeen verwachtte men, dat het nieuwe ministerie zich heden Maandag aan de1 nationale vergadering zou voor stellen. Heit nieuwe kabinet bevat weinig per soonlijkheden, die niet reeds sinds langen tijdl op den voorgrond getreden z ijnDel meeste leden hadden reeds zitting in het oude ministerie. Het nieuwe kabinet zal bestaan uit 5 sociaal-democraten, 4 centrumsmamnen en 4 democraten. Men zegt, dat de vakvereenigingen a<c- coord gaan met dit ministerie. Het is anders een eigenaardige' toestand, dat de vakveireenigingen ten aanzien van de vorming van een regeering het recht van veto hebben gekregen. Nog één stap- ver der en de arbeidersraden nemen het ge zag in handen, zlooals in Rusland is ge schied. De onafhankélijken sturen ei' pa- luurlijk op aan. Zij dreigen al met ean nieuwe algemeene' staking. De Rerlijners, die de zaken pessimis tisch bekéken en nog altijd vreesden, dat het einde der verwarring niet gelromen was, blijken dus wel gelijk te hebben. In heit rijksdaggebouw waren de com missies der arbeidersverenigingen bijeen, die besloten tweie deportaties te zenden, een aan den Pruisischen ministerpresi dent en een tweede aan den Rijkspresi dent, ten einde miet hem den toestand in het Roergebied te bespreken. Onder bedreiging wederom de algemeene staking te zullen proclameeren eischten dé" bon den, dat de in Rijinland en We 3tfalen staande troepen en ook het op weg daar heen zich bevinderde leger naar de gar- nizoens 'zouden worden teruggebracht en dat de arbeiders hun wapens» zouden behouden. Voor Berlijn is een commissie gevormd die binnen 2 a 3 dagen de indeeling deï arbeiders bij de veiligheidspolitie en dé vorming van een wacht van gewapende arbeiders zal doorvoeren. In. een algemeene vergadering der be- drijfsraden en der onafhankelijke en com munistische partijen diende Daumisch in verband met dezen eisch een motie in, waarin o.a. ook dei spoedige bijeenroe ping van een rijksradencongres geëischt werd. De motie werd eenstemmig aan genomen- Van communistische zijde worden vlug schriften verspreid, waarin verklaard .wordt, dat de arbeidersklasse binnenkort weer tegen de regeering zal moeten op treden. Men zal evenwel niet een aaneen gesloten actie vormen, doch kleinere acties Ondernemen gericht tegen de militairen. Verder wordt de vorming van een sabo- I agc-commissie geëischt, die tot taak Zal hebben de machines in de grooitei be drijven onbruikbaar te maken voor do technische Notbilfe. Er wordt op1 gewezen, dat de communislten binnen 4 weken een lioofdcpmité zullen oprichten. Het nieuwe kabinet staat wel voor een 2,ware taak'. Of hef een lang; leven zal hebben, staat te bezien. Ook het roode Westen verlangt de wa penen in de hand der arbeiders. Er wordt ook hier met een nieuwe algemeene sta king gedreigd. Plet doel der uiterste partijen blijkt de Radenrepubliek: Boerderijen worden geplunderd; bank deposito's en levensmiddelen in beslag genomen. Bij Wezel blijlven de regeeringstroepen intusschen in het voordeel. Onder het Roode Leger voor Wesel- G. Nypels, medewerker aan het Hbl., vertelt in dit blad van zijn ervaringen lil het roode leger voor Wesiel. Zijn indrukken ,zijn weinig geschikt om sym pathie ta wekken voor de „bevrijders" van ide arbeiders, lees vernietigers van het arbeidersgeluk. De eerste indruk van het front was dan ook werkelijk: wat' een roode-kruis- vrmuwen 1 Overal lagen .zei langs de wegen verspreid, de kroegen waren er mee g'ei- vuld, de lastauto's brachten niet meer soldaten aan, doch een mengsel van wei nig soldaten en veel onderweg naiar bin nen geheschen meiden. En, izooals mij een woedend spartacistisch hoofdman ver klaarde!: dat was: geen rood leger meer, maar een roode-kruis-leger. U dit genre roode-kruis-zusters te be schrijven i;s heel lastig, wil men fatsoen lijk blijven. Het was werkelijk meer dan eng. Malar behalve al de,ze wijven en meiden was er ook een ongelooflijk aantal man nelijke roolde-kruis-imeinschen, meest meer dan igiotriei typeln, die zich kladden .laten meevoeren 'naar het front, waar wel eens wat téi plunderen kon vallen. Aan de vuurlinie zelf was niet veel van dit gespuis te zien, doch in del kroe gen, langs de wegen en vooral om de veldkeukens, dia er ook voorzichtigheids halve! niet aan dachten naaj de vuurlinie tel 'gaan, picnicten zij in het heerlijke voor jaarsweer en igavein er publieke of half- ptiblieke voorstellingen met de roode-kruis- zusters, wiaairbiji het miaar gioedi was, dat er geen kinderen hier rondzwierven om het Imeie aan tei zien. Dat was wel de1 eerste triestige indruk van dit front, diat walgelijk leger van schooiers, die als „Sanitater" en „Sani- tatschwester" hier rondschooierden, een indruk, idiei nog te triestiger werd, toen aan de vuurlinie zelf de gewonden kalm bleken dood te bloeden, omdat er haast geen verplegend personeel pu heelemaal geen dokters bleken te zijn. Maar wat w;as er wel achter het front? Wialar geen gevaar bestond, daar was ieder een vol blekenden ijver. Daar' weiden wij1, meinschen in burgerpakjes, elke tien pas door tot de tanden gpwlapende roode-leger- soldaten aangehouden en onderzocht. Ke rels met prachtige roover-hoofdman-Uitrtis- tingein en blanke sabels maakten daar veel drukte en deden er heldhaftig. Daar hadden wij: ,ook reeds staaltjes van oorlogsdileittantrs-me gezien, zooals het doelloos schieten door honderden op „Noiske!"-vliiejg:tuigen die kilometers ver weg wiaren. Maar Jaan. de vuurlinie zelf werd het militaire schouwspel werkelijk dol. Overal langs de straatwegen naar Weisel lagen troepen in het giras en luierden, terwijl honderden huiswaarts wandelden. Wij vroegen Maar den leider van het gevecht. Die bleek sedert den vorigen dag verdwenen, evenals .zijn plaatsvervanger. Die Waren naar Essen terug, .slapen of misschien versterkingen halen, want elke stad en elk dorp moet voor zijn eigen menischen izorg.en. Die troepen uit Essen, die. hier- op- den linkervleugel vochten', bleken thans: te wor den laaipgpvoierd door een 20-jarig jong- mensch, een overigens zeer kalme, zeer emagiek© en verstandige jong,en, die kort e!n iziakelijk rapport uitbracht: hij wist niets. Wie links, wie rechts van hem stonden, of het vrienden of vijanden wa ren,, hoe sterk de tegenstander was, hoe sterk zijn eigen troepen waren hij wist niets. Er was geen leiding en geen telefoon. Er was g;een eten en er was ternauwernood munitie.Er was niet vol doende geschut era geen verbinding met de andere troepen. 's Avonds weid er krijgsraad gehouden. Van alle klanten kwamen moede en heesehgeschreeuwde Essenaars opdagen en dat redeneerde allemaal door elkaar en trachtte zijn goeden raald op te dringen;. De een wilde terug: naar een linie meer achterwaarts; een ander wilde vooruit- stormen; een derde tot eiken prijs deze stelling houden en een vierde wilde maar naar huis en het anderen laten opknap pen. Waarom moest Essen alles alleen doen? Doch allen eischten zwaar geschut en de 20-jarige leider, die hier den meies- ten invloed scheen te hebben, zou dit in Essen giaan halen. Een man met een sabel aan een touw om izijn buik, een enormen veldkijker op de bloote borst, waarop een eenigemiate onzedelijke jonge dame getatoeeerd was, ontwikkelde een plan op bevel-toon, waar in hij zooveel mogelijk strategische termen verwerkte. Zijn grootsch opgezette strate gische manoeuvre vond evenwel slechts drie liefhebbers', hetgeen hem er niet van deed afzien om toch met zijn vieren te vertrekken. i Een ander gjng verbinding zoeken met bet centrum èn vond vijf vrijwilligers die mee wilden. De rest kuierde naar huis of ging in het gras liggen. Wie nog wat had kauwde droog brood, liet de „Noske"-granaten' kalm rondom inslaan en keek toe, hoe de eigen jongens die in het wilde weg beantwoordden. Daar waren jonge enthousiaste com munisten, die blijkbaar 'alles opofferen wil den voor de veroverde vrijheid^ Daar waren oude, afgeleefde stakkers, die krom liepen en ternauwernood huri geweer konden vasthouden en die niet (meer terug; durfden Uit de vuurlinie, omdat ize bang waren, dat men hen niet meer hierheen zou laten gaan en zij zoodoende de 65 mark per dag, die men den rooden- legersoldaten beloofd had, zouden mis- loopen. Het was daiar in Dinslaken en in Holten en in Hamborn fantastisch en wild en ruw en angstwekkend van revolutionaire strijdwoede, vooral 'toen het bericht kwam, dat Wesel genomen zou zijn, hetgeen toch reeds Idaaroni onwaarschijnlijk was, om dat 'de kanonnen nog, steeds doorbulder- den. Ik wist, omdat ik het zelf geziein had, door wat voor zware beproevingen al die van vechtlust blakenden heen moesten,- wat een decepties hun aan dit front te wachten stonden. Want één ding is die massa-suggestie en dat massa-ethousiasme achter het front, doch een ander is de strijd zelf onder zulke omstandigheden. Maar een zoo wild opgewonden massa werkt ongelooflijk sterk suggestief. Ik heb .zelf gezien, hoe totaal gedemora liseerde, hongerige en doodmoede men- schen, die te voet van de vuurlinie naar Dinslaken gekomen waren, een dertien kilometer toch, daar in die kokende massa, in die wild oplaaiende vechthartstocht, in dat huilen naar Noske-bloed, ineens heel hun triestige ervaringen, heel hun wrok telgen de leiders en „Voll-zugsrate" bleken vergeten te zijn, die ineens weer vuur in hun oogen en vechtlust kregen, weieir Imee kuddedier werden en zich bij de een of andere naar den strijd hunke rende k'udde lieten hijschen in een last- auto, waaruit een wilde „Internationale" klonk, als ,zij piet donderend geraas over do keien vertrok in de richting van Wesel. Het is een zootje, een militair-tech nisch gesproken bandieten-horde, die tegen de regeeringstroepen losstormt. Ik zal u lal de gruwelen-verhalen, die men mij vertelde, dikwijls met het getui genis van roiOide.-kruis-meid.en, die het zelf meegemaakt zouden hebben, sparen. Dat het tot gruwelen komein moest, wan neer men wederzijds of ook maar aan één kant die gruwelverhalen gaat geloo- ven, is natuurlijs: duidelijk en ik heb mij er in ieder geval van kunnen overtuigen, dat zeer velen der wijven en meiden, flie bij dit roode legen' een witten doek om de haren 'sloegen en zich zoo met het een of ander oogmerk'tot roode-kruis- K'uster's maakten., zeker niets zullen doen om dezen strijd hier binnen menschelijk- heidsgyenzen te houden. Men heeft het van vroegere revoluties verteld en de klassieke vischwijven der groote Fransche revolutie zijn daar, om het te bevestigen, dat de vrouwen in z'ulke dagen het bloeddorstigst en het wreedst zijn. 1 Aan het roode front en daarachter was het thans werkelijk opvallend, hoe overal en steeds de kerels door de wijven opge hitst ein tot wreedheden aangespoord wer den. Vooral als .zij aan het front geweest waren en bloed gezien hadden, w'airen' zij als dol. Ónder de vele gevallen, die ik persoon lijk meemaakte, wil ik o.a- het volgende vertellen. Toen wij te voet van het front kwamen, reed een wagen langs ons, waarin een zwaar gewonde lag. Om hem heen stonden niet minder dan drie kerels en drie wij ven,, wiant van elke gelegenheid om weer per as maar huis terug te komein, wordt graag gebruik gemaakt. Nauwelijks hadden die dames mij gezien, of het gekrijsch begon. Immers, wie zoo gekleed was, was geen der hunnen, dat moest een „Noske"-hond zijn. De wagen moest stilhouden, de mannen moesten mij maar in eens den hals afsnijden'. De kerels wilden dat zoo imlaar niet, waren misschien verstandig genoeg om te beseffen dat een „Noske"-hond allicht niet in zoo'n oos- tuum hier over den weg ging wandelen en zich in dezelschap van een piaar roode- leger-soldaten zou bevinden. Maar de wijven fcrijschten door en schol den en eischten mijn afmaking, tot ik voor de z-ooveelstei maal mijn „Answers" had laten zien. Korte berichten. .Wilson moet besloten hebben Zich te verlzfetten tegen elfce poiging om een. afzonderlijken vrede met Duitschlanld te (sluiten. Cuba heeft het vredesverdrag, yam Versailles geratificeerd. In Ide strafgevangenis te Rbeinbach is muiterij uitgebroken.Een 30-tal geviam- glemtefi ontkwamen, mieer dan 500 werdeln door het personeel overweldigd. Vele per sonen werden gewond. De 'Oostenrijksche regaerinlg heeft bekend gemaakt, dat het mogelijk is, dat tengevolge van de gebeurtenissen in Duitschland, de levensmiddelenvoorziening spaak zal loopen. Te jWlcienen is de criminaliteit sinds den oorlog geweldig toegenomen. Het aan tal personen, dat zich in verzekerde be waring bevindt, is meier dan verdubbeld, Te Weenen staken de kappersbedien den, om Joonsvörhooging te krijgen. Ten eind-ei het pulbliek echter niet te ontstemt, men, hebben de bedienden tijdelijke sa,- lons ingericht, waar het publiek, zodanig als de staking duurt, kosteloos geschoren; wordt. Een AmeTika,anseh marine-vliegtuig, bestuurd door luitenant Dietrich heeft eten, afstand van 950 mijlen, van Rockaway Long Island, via Charleston naar Jack sonville, afgelegd in 8 uur 39 minutem Dit is een nieuw snelheidsrecord voor zteiev'licgtuigen. De bektende Duitsehe vechtvlieigtenier, luitenant Frans B.üchner, die in den groe ten oorlog meer dan 40 vijandelijke vliegt tuigen neerschoot, is bij de onlusten in Leipzig, tijdens een vliegtocht door Üe opstandelingen neergeschoten en gedood. De Belgische regiering heeft met De Lamane Mare, den uitvinder-van het nieuwe groote kanon met een schootsr wijdte van 180 a 240 kilometer, onder handeld en fabriceert ee|n dergelijk kanon te Luik. Dp Amerikaansche attaché te Erussel heeft den uitvinder, naar flielns secretaris mededeelt, verlof gevraagd1 de eerstvolgende proeven met het afvuren) van het kanon te mogen bijwonen. Naar den wereldvrede? Een bericht uit Zurich meldt: De gewezten koning van Griekenland, Con- Stantijn is te Montreux aangekomen. Hij is afgestapt aan het hotel „Montreux Par ïace", waar hij den vroe,geren Duitschein staatssecretaris von Külilmann ontmoette. Te W,esel wordt nog' gevochten ein de toestand wijzigt zich allengs ten nai- deele van de „rooden," Daar de; regee- ringstroepan in pantserauto's over de Lippe Zuidwaarts optrekken, hebben del arbeiders-aanvoerders besloten bun troe pen op den linker 'Lippeoeveir terug' te nemen. r Te Kiel heeft dei politie-prtesideut een vo-orloopige verlieislijst gepubliceerd, die 'da namien noemt van 77 doo ien ein 134 -zwaar gewtonidfen- Het aiantal 'licht- gewlpndien bedraagt honderden. Uit Mecklenburg .wordt giemeld, dat daar g'ewalpende bendien het land door kruisen. De landgoederen Kiriielkow en Klein Villen zijn in de asch gelegd'. I11 Fauleni'O'th en Mal gin hebben moordpar tijen plaats gchaid. Bij Goerlitzi en Bei- gard zijn roode elementen met de rijfcS'- weartroepen islaags geraakt. Del No-order lijke linie van Greifswalid tot Wortgradt is in handen der opstandelingen, die ont der bielvel staan van Duitsehe colmlmnj- nisten. Kapitein v. Pflugk Hartoog, diet ver dacht wordt van medeplichtigheid uan[ den moord op Liebkn-echt, is het slacht offer van e'en aanslag geworden. -De- Fransche. regeering krijgt eten votum' yan vertrouwen van de Kamer. Dei beleende prins Alois Lichtens-tain, die lange jaren de leide|r was der chrisi- telijkssiolcialien in Oostenrijk, is op 75- jarigen leeftijd overleden. Hij was een der meest markante figuren in het politieke leven van Oostenrijk. Meier da)n 30 jaren was- hij, lid va,n 'hot Oositenrij'k;- sche Kuis van afgevaardigden. Een zleeramp. Het paissagiers- schip Lux, dat opweg was van Marseille naar O ran miet 117 passagiers jen beman ning aan 'boord., is in aanvaring geko men met de Vidauban, die vah Beinisaf (Aligterië) naaJr Salint Louis aan de Rhone op weig wa-s. Het laatste schip had 25 man aan boord. Alle opvarenden zijn vterdronken. - D© Tartaren moeten op aanstoken yan de Jong-Turkeln onlangs 17000 Ar meniërs' vermoord hebben. De Sovjettroepen hebben over de gansche linie een offensief tegten de Po len ingeiziet. GenMd wordt, dat Kapp en yoni Falkenhausen in Denemarken ïijn aan gekomen. jEt is ook een nieuw Pruisisch ka binet samengesteld. De staking in het havenbedrijf- Jn een] vergadering van den Haa.gschen Biestuurdersbond, heeft Hotf, secretaris Vah, den Centralen Bondyan Transiport- arbeiders, volgens de R. Ct." geztegd, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden fr. p. post f2,25 Losse nummers f0,05 Prgs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting.' Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. dat het mogelijk is, dat spoedig in ver band met de conferentie met. minister Aalbex-se en de op Maandag te houdtelnl besprekingen tusschen de besturen van den Centralen Bond en de federatie e"en conferentie zal plaats hebben !m|et die werkgevers, zloodat ee-n bespreking, moge lijk is, die- tot oplossing van li e t conflict zal leiden. Minister Aalberse heeft eten airbitrage- poging toegezjegd. De heer Hoff kon verzekeren, dat de Centrale Bond zich zal verzetten tegten de poging tot uitbreiding van dfe staking, door de; syndicalisten voorgesteld. De syndicalisten hadden met veeï air deur eisch tot de uitbreiding gesteld, doch zij wenschten dit alleen te doen bjj groepen, waar geen man van hen is georganiseerd» Hij1 wees op Vliseingten, waar de syndi calisten alle zeelieden in hun organisatie hebben, en waar zij het conflict niet hteh- foten uitgebreid. I De Ftederatie had Vrijdag een uitvoerig schrijven aan den Centralen Bond gle- richt, waarop weird aangedrongen op uit breiding der staking. Volgens de F|ede|- ratie komen daarvoor het scheepvaart bedrijf, het sleepvaartbedrijf, het binnens vaartb'edirijf, spoorwegen, van Gend Loos, gemeentewerklieden en andeire groepen in aanmerking. De Centrale Bond heeft daiarop gtelant woord, overleg met het N. V. V. te htebf- bten gepleegd en belreid te zijn Woensdag in een vergadering met del vakcentraleH de "quaelstie onder het oog: te' zien. Da Bond wil echter allteen vergaderen afs de Federatie niet aankomt miet 'demoni- étraties. Gaat men demonslreeren, dam komen da Centr. Bond "en het N. V. V. niet, of 'ze 'gaan naar huis. t De Schleepvaartvereteiniging Zuid deelt mede, dat er thans 1000 werkwilligfenl van elders rzijh aangekomen en in dtel ha.ven op verschillende sch'epeln te weirk gesteld. Het ligt niet in het voorntelmeirt dit aantal' voorloopig uit te> breiden. Van de partij graan bestemd voor de Oostenrijksche Regeering, voor wieir bei- handeling in hlat begin dezer maafnd doo-r Transportarbeiders organisaties, eerst mte)- dewerking werd toegezegd en daarna' gei- Weilgterd, is thans door de hulp van tech nische studenten uit Delft, ongevteter 3000 ton uit het silo van St. Job1 afgeleverd, i In de woning van een werkwillige aan Ide Fedjtenoordkad© te Rotterdajm is in| den nacht een ruit ingeworpen. Een werkwillige, achtervolgd door stal kers, heeft zijn toevlucht gezocht in htet politiebureau aan de van Hp aanstaat te Rotterdam en is onder politiegeleide naar zijn huis gebracht. Een revolver, in zijn beizit gevonden, is' in beslag; geinomteln. Een detachement mariniers is aan. de Wilhelminakade te Rotterdam gedteta- icheerd ter versterking van de; ajdajar mtet het toezicht belaste politie. Bio'zfit lingem van H. M. de Koningin te- Apeldoorn. Die wotning-noodwet vindt ook toepassing op id© belzittinlg van H. M. de Koninigih. Van tweei "groote villa's op het LoiO', in de nabijheid van het paleis gelte|g©n en die gewoonlijk een paar maanden in den zomer dienst deden om faoiililies de|r hofhouding te logteeren, bleielft H. M. af stand gedaan. De eenei, gelegen aan dien Looscben weg naast het Berghorst-wetelsr huiS', js door verkoop overgegaan aan eeni ingelzleitene uit Haarltem, terwijl, de groote villa aan de Waldeck Pyrmontlaan, waarin: de koninklijke familie vertoiefdel tijdens de paleisverh'ouwing1, voor den tijd' vajn Ze-.s jaren verhuurd is aian een dielr no(- labtelen uit Apeldoorn. Chr. L anda|rbliaidersbonid. De Ned. Bondvan Chr. Landbouw, Tuinbouw en Zuivelarbeiders, hetelft in het G'ebouw voor Kuns ten en Weten schap- pen te Utrecht, Izijn 6e algiemetene verf- ga.dering gehouden. De Bond izal! voortaan genoemd "worden „Chr. Landarbeidersbond. Als leden van het Dag. bestuur wer den gteteo|z|en de heelren R. Siemeins, H- Gudekerk, J. A. Khtetsch, G. Drevel emj L. y. Vliet, allen reeds- bezoldigldlel be stuurders. Uit het jaarverslag jbleek dat het Itelden- tal klom yan 3406 tot 7943, terwijl dtel afgeloopen2 imaainden dit ledental nog met 800 velrmeerdendtel. De viool v an Pri nseis Juüainiaj, Naar verluidt, heeft de Koningin, voor de Prinsels een kleinte Klotz-viool, Mitten- w.ald anno' 1780 van' iden h-eer Vedral gekocht. Dei lesisten; van mevrouw Raickr witzi pe Jo-ng izijn aangevangen. Prinses Juliana heeft met levendige btelajngstiel!. ling na-ar de snakeln der verschillende strijkinstrumenten, o.a. vain de contrabas, gteiïntformeerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1