oensdag Maart 13)30 ie iargafi£ TwmHo Kamer. Gemeenteraad van Goes. en tf1 Uitgave van fiS Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. i Hoofdbureau te Goes: DANGE VORSTSTRAAT 219 (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: EIRMA F. P. D HU IJ L. BURG. Drukkers: Oostorbaan Le Cointra, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Prijs per 3 maanden £r. p. post f '2,25 Losse nummers f0,06 Prjjs der Advertentiën: 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bij abonnement belangrijke korting Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. Vrijheid en democratie. Wie het O'er te luisteren legt ervaart de oude waarheid, die altijd nieuw blijft vertolkt in een dier Evangelische ge zangen Ieder woelt hier om verandering, En betreurt ze dag aan dag. Hoe bekoorlijk, is vrijheid, hoe schoon schijnend democratie, hoe veelbelovend, misschien ook wel omdat het zoo ne velig is, socialisatie. En wat kwam er tot heden van terecht? Velen in onz'e groote steden willen, ondanks de havenstaking, werken, en wil len liever f 7 per dag verdienen dan f 1.50 per dag uitk'eering krijgen, maaï Ze durven niet, omdat ze half dood ge slagen worden, a?s ze werkwillig blijken. Oudegeest en Suzie Groeneweg, die een arbeiders conferentie in Ameïik'a bijwoon den. bekeken do arbeidsvoorwaarden in Amerika, met socialistische oogen, maar roemden de onze hoven die in de Nieuwe Wereld'. In Rusland), waar nu de socialisatie op proef wordt gesteld, wordt ook de arbeid op militaire wijzie geregeld. Ar beiders, die niet dienstplichtig in het leger zijn, worden ingedeeld in aïbeiderscom- pagniën of brigades, of bataljons. Ar beidsinspecteur, commandeur. Elf uren werken. Die lijntrefct of piraatjes maakt, wordt op militaire wjj'z© gestraft. Staken of wegkropen wordt met de doodstraf bedreigd. Na de kastijding met geeselen volgt die met schorpioenen. de K. 0, die crisisnaweeën Als daar ,zijn het veevoer-sc'handa.al, dat ons land een 7 millioen zal kosten; de contracten met de aardappel-drogerijen, waarover 'Van Beresteijn interpelleeren wil. 't De interpellatie Kolthek ging gister over de zaak, die hij reeds op 24 Januari 1919 in de Kamer ter sprake bracht: het ontslag, van drie ambtenaren aan het Rijksvet- kantoor, die, zooals Kolthek verzekerde, „weigerden mee te doen aan het geknoei". Ze' waren daarvoor bij den Minister ge weest en eenige dagen later volgde hun ontslag, zonder dat de menschen werden gehoord, een ontslag in bij.zonderen ivorm, immers niet verleend door den directeur van het bureau, maar door het Departement, dus door den Minister. Nu verzekerde) min. Van IJsselsteyn, dat dit ontslag, berustte op dienstweige ring, en voortel, dat dit met rechtspositie) of ,aoo iets niets te maken had, omdat ze bij de maand waren aangesteld eri bij 'de maand kunnen worden opgezegd. Twee moties diende de interpellant te gelijk in. Een om alle ambtenaren te straf fen die tegen het algemeen belang hadden gehandeld een nog al vage beschul diging, waarover de Minister niet ten on rechte zei de, dat ze geen houvast bo od, omdat men geen menschen straffen kan die tot den Staat in geenerlei betrekking meer staan en geen bepaalde wetsover tredingen hebben begaan, de tweede om de drie ontslagen ambteniaren eerherstel te geven plus drie maanden salaris. Intusschen zullen we nü nader licht afwachten moeten over de onmiddellijke reden van het ontslag der wel baast be roemde drie ambtenaren. Het is de wensch der Kamer, dat de crisis-empiête-comnais- sie dit licht ontsteken zal. Maar dat zal de Minister haar moeten vragen. Onder- tusschen gaat de "Kamer voort met de veevoeder-verrassing Bij de regeling der werkzaamheden hóeft de heer Otto gepoogd» de behande ling der Onderwijswet nog eien beetje uit te stellen, maar het Zal niet gaan: vóór Paschejn zullen althans de algemeene be schouwingen moeten afloopen!. Het voorstel-v. Ravesteijn om zijn in terpellatie inzake het herstellen van de betrekkingen met Sovjet-Rusland nog vóór Paschen te behandelen weid verworpen met 3932 stemmen. Tegen rechts, de heer Buisonjé en de voorzitter. Morgen de interpellatie-Marchant over de staking der havenarbeiders. Spoedeischende vergadering d.d. Dins dag 9 Maart 4 u. nam. Voorzitter de heer G. A. Hajenius, bur gemeester, afwezig dhr. Goedbloed. Na de opening der ,zitting gin'g de Raad aanstonds over in besloten zitting1. Toen de openbare zitting heropend was, deelde de voorzitter mede, dat hij naar aanleiding van het besluit tot verbetering van de Veemlarkt met de meest-belang- hebbenden heeft gebriefwisseld en dat de kring Walcheren en Zuid- en Noord-Beve land van Zeeuwsche Veehandelaren ver klaard jieoft de Goesche veemarkt zooveel mogelijk te zullen bevorderen en den' han del te zullen concontreeren op de Beesten markt. In verband met een destijds door den heer Brants gemaakte opmerking, zeide spr., dat met ingang van heden ook voor de varkens een plaats op de Beestenmarkt is aangewezen. Woningbouw. Vervolgens is aan de orde het voorstel van B. en W. intake den Woningbouw (zie „De Zeeuw" van gisteren). Dhr. P1 a z i r vraagt wat elke woning voor de gemeente zal kosten. De v o o r,z i 11 e r antwoordt, dat dit zal zijn f67 per woning per jaar. Dhr. Plazier vindt dit veel en vreest, dat er een tijd zal komen, dat de ge meente dit niet zal kunnen betalen. Er wordt nu al geklaagd over de stijging van den hoofdelijken omslag. 'Straks kan men wel eens voor een faillissement ko men te staan. De voorzitter acht deze voorstel ling wel wat heel somber. Spr. verdedigt nader het voorstel van B. en W., mee- nendc, aat het risico thans niet groot kan zijn. Spr. hoopt, dat de stroom van aanvragen om woningen straks zal ver minderen. Dhr. Brants spreekt ook oen woord van waarschuwing, speciaal tot die cate gorieën van personen, die meenen, dat er geen eind komt aan de loonstijging en prijsstijging. Er komt een punt, dat wij moeten zeggenStop, we kunnen niet ^neer. Als deze aanbesteding aanleiding geeft tot onbehoorlijke loonsopdrijving dan moet er een eind aan komen. Wanneer wij min of meer in het nauw gedrongen worden om over de bezwaren heen te stappen, dan beteekent dat niet, dat wij zoo zullen voortgaan. Om de kans op goede en goedkoope woningen niet gerin ger te maken, aldus besluit spr., wil ik deze waarschuwende woorden doen hoo- ren. Dhr. Fransen van de P u; tt eDe zorg van dhr. Plazier is niet denkbeeldig, doch ze had zich eerder moeten open baren. Immers, 't geldt nu slechts een verhooging van wat wij gevoteerd hebben. Dhr. Goedbloed komt ter Vergade ring. Dhr. Plazier: Juist die nieuwe1 ver- hoogingen doen mij de waarschuwende woorden spreken. De voorzit ter: De vorige aanbe steding; is eigenlijk zeer meegevallen. Men kwam toen op f,5600 per woning. Dhr. Vienings wijst er op, dat 'teen omstandigheid geldt, 'die zich herhalen kan. Er kan weer een nieuwe loonactie komen, zooals men dat (noemt. Maar de gemeentekas is geen harmonica, die men maar uittrekken kan. Spr. ondersteunt de waarschuwing en zal noodgedrongen vóór het voorstel stemmen. De huizen worden oo die manier tenslotte zóó duur, dat niemand er meer in wonen wil. Dhr. D u v ie k o t merkt op, dat 't hier een principe geldt, 't Schijnt een kleinig heid, doch we weten tenslotte niet waar men terecht komt met de al honger op gevoerde eiiisehen. 'tGiaat er dus thans nfet om of de huizen eien paar gulden' mieer of minder zullen kosten. Ook deze spr. zal slechts noodgedrongen vóór de gunning stemmen. Die voorzitter licht de houding van B. en W. nogmaals toe, waardeert de waarschuwingen en belooft met de wen ken rekening; te zullen houden. Dhr. De Die: Het is verkeerd de duurte der aannemingssom enkel aan de arbei ders te wijten, immers, dank zij de fa brikanten, zijn o.a. de prijzen der steénen verbazend hoog' geworden. Dhr. Brants: Dat is hier geen factor. Dhr. De Die: Wel waar. Als er mee1' loon gevraagd wordt dan 65 ct. zonder loonactie, wie moet het dan betalen? Dhr. Brants: Dan wordt het niet be taald. Dhr. v. d. Bout: De aannemer be schouwt het loon van 65 ct. per uur, gelijk het nu is vastgesteld, als normaal loon. Maar wordt' dit meer, d'an wordt de voorwaarde tot bijbetaling: van kracht. De voorzitter geeft dhr. De Die toe, dat ook de prijzen van het materiaal de duurte maken. Dhr. Brants: Blaar dat element zit in de aannemingssom. Dhr. De Die zou gelijk hebben als ook bij prijsstijging der steenen da gemeente meer moest betalen'. De aannemingssom is meegevallen', maar de gestelde voorwaarde plaatst ons voor een moeilijkheid. Was die voorwaarde niet gesteld, dan was de zaak niet publiek behandeld. Dhr. Flink: Doch met de materialen- prijzen hebben wij toch te rekenen. Ze brengen toch ook de duurte. De voorzitter onderstreept nu 'is heeren Brants' gezegde:. Dhr. Goedbloed: Verbinden wij ons ad libitum de helft bij te passen van het ev. meerderei loon? Zoo ja, dan heeft dit in 't algemeen een bedenkelijke zijde. Immers wij worden er later niet meer in gekend. Do voo r,zitter: U moet niet vergeten, dat de aannemer ook de helft van 'het meerdere loon heeft te dragen. Dhr. Goedbloed: Kunnen wij geen grens stellen De voorzitter: 't Is moeilijk en niet uit te voeren. De loonen zullen toch niet zoo veel meer stijgen. Dhr. Goedbloed: Te Amsterdam vraagt men al fl.25 per uur. Dhr. Brants randt een grens stellen ietwat gevaarlijk. De voorzitter acht een verande ring nu zeer ongewenscht. Bovendien de tijd dringt. Dhr. Goedbloed: Laat ons B. en W. uitnoodigen zoo mogelijk een grens te stellen. Temper waar ook de aannemer er prijs op zal stellen. We behoeven nog niet te' zeggen, dat we bij het bereiken van die grens het niet meer zullen doen. De voorzitter wijst op het gevaar; dat de bouw dan mislukken kan. Dhr. Brants ontraadt het voorstel- Goedbloed, omdat het een eisch tot loons- verhooging zal uitlokken- Men meent dan wellicht, dat we f 1 een behoorlijk uur loon vinden. Dhr. De Die: Wordt het voorstel-Goed bloed aangenomen dan kunnen de arbei ders dadelijk wel f 1 vragen. Dhr. Goedbloed spreekt tegen, dat 'dit het gevolg zou zijn. Het geldt slechts een reserve voor dei gemeente. Dhr. Brants: 't Zou juist .zijn als de loonarbeider partij was in het ge ding. Dhr. v. d. BoUt zegt, dat het geval zich .zou kunnen voordoen dat de bouw halverwege gestaakt zou moeten worden. Dhr. G o e d b 1 o dBij de looneischen houdt men toch ook met de practijk re kening. Men is tactisch genoeg in dit opzicht. Spr. geeft B. en W. nogmaals in overweging te trachten een grens te stellen. Dhr. Fransen v. d. Putte zegt, dat die aansprakelijkheid der aannemers voor de helft van het meerdere een goed tegen wicht is- B. en W.'s voorstel wordt z.h.s. aan- ge nomen. Rondvraag. De heer De Die vraagt tof B. en W. overwegen willen woningen voor groote gezinnen te bouwen en toeslagen aan groote gezinnen te verleenen. D'e voorzitter: Over den bouw van mi'ddenstandswoningen wordt al gecor respondeerd. Het andere zal overwogen worden. Op de vraag van dhr. Goedbloed of spr. omtrent den bouw van genoemde woningen al mededeelingen kan doen, ant woordt hij ontkennend. Daarop sluiting. Het incident te Berlijn. Het politie-onderztoek betreffende heit schandaal in het Adlon-botel is afge- loopen. De Zaak is1 thans in- handen der justitie. Graaf Me'tteirnich en de employe's van het hotel zijn opnieuw gehoord', ze bleven bij hun reedte afgelegde verklaringen, ook toen ze met prins Joachim en zijh aan hangers geconfronteerd werden. Deze ech ter bleef ontkennen. Op de vraag, welke redenen de em ploye's van het hotel zouden hebben, den prins valschelijk' te beschuldigen, werd geantwoord, dat onder de employe's reeds sinds geruimen. tijd een vijandige stemming ten opzichte van den prins merkbaar was, wijl hij zich, sinds, do afschaffing van het drinkgeld door de vaste loonen, nauwkeurig aan de 10 per cent hield en verder geen fooien gaf. In het door generaal Nollet en kapi tein Klein naar Parijs gezonden rapport, wordt de prins de voornaamste schuldige van het voorval genoemd. In de Fransche beschouwing wordt gesproken van een voorbereiden aanval. Hef incident te Bremen. Behalve de vroegere relletjes bij de ka zerne te Bremen, wordt thans van een nieuw incident melding gemaakt. Te Brill, bij Bremen, weiden twee Fran sche en een Italiaansche officier door een man in uniform aangehouden. Er volgde een heftige woordenwisseling. De one staanders mengden zich in het Conflict en een dei' vreemde officieren werd mis handeld. Politieagenten bevrijdden de offi cieren en geleidden ze naar hun hotel. De Fransche missie heeft des avonds Bremen verlaten. Luchtverkeer- Engelsche reizigers die zich naar het Continent begeven en hun bagage voor uit willen zenden, maken thans meer en meer gebruik van de Handley-Page vracht vliegtuigen, die van Londen uit op Brussel en Parijs vliegen- Nog verleden maand is de Handley-Page Maatschappij er toe overgegaan hare vrachttarieven te ver lagen- Een koffer van ongeveer 45 K.G., per vliegtuig van Londen naar Parijs ver zonden, kost aan vracht "de som van f 90- De Handley-Page-firma maakt bekend, dat, indien zij geregeld vaste vrachten te vervoeren krijgt, zij hare tarieven aan merkelijk lager zal kunnen stellen- Een angstig oogenblik heeft onlangs een Britsche vliegercaptain, genaamd Wilcox, van de Royal Air Force, doorgemaakt. Toen deze met een Curtiss-watervliegtuig boven de ^Niagara vloog, bleef, door ©en onbekende oorzaak, plotseling de motor stilstaan. Wilcox streek met zijn vlieg tuig op de rivier neer, vlak bij den be roemden waterval- Direct werd de ma chine door .den stroom meegevoerd en dreef met groote snelheid in de richting waar de Niagara 150 voet loodrecht om laag stort. Het scheen alsof Wilcox en z'n mecano reeds ten doode waren opge schreven. Maar ineens liep het water vliegtuig vast tegen een in de rivier loo penden landtong en bleef daar juist lang genoeg zitten om toegesnelde menschen gelegenheid te geven door het toewer pen van touwen den vlieger en z'n me- cinacien te redden. Volgens het Amerikaansche luchtvaart blad Aerial Age" zijn er op de pas gehouden luchtvaaxttentoonstefling te Chi cago prachtige zaken gedaan- Er werden niet minder dan 1700 vliegtuigen verkocht- Één maatschappij verkocht er alleen al 440 aan iemand in Tul-sa, Oklahoma- Het totaal bedrag van deze bestelling bedraagt. 2.200.000 dollar. Naar hetzelfde blad mededeelt, bestaat er in Amerika ook een buitengewoon groote belangstelling voor de aviatiek onder de studenten van de verschillende universiteiten- Zes duizend studenten bijna hoofdzakelijk gewezen leger- en ma- rinevliegers zijn in het bezit van het vliegbrevet. Aan een grooten wedstrijd zullen 34 colleges deelnemen. Hoe komen we uit den woningnood? Dat is de vraag, die men zich zelfs te Weenen stelt, waar de bevolking wel afneemt, maar vele O. W.-ers zijn ge komen of gegroeid als woekerplanten der samenleving en voor him weelderig leiven groote huizen bezetten. Wel bestaat er een soort distributie', maar talloos zijn de klachten, dat het socialistisch bewind wel do kleine middenstanders, doch niet de rijke Joden aanpakken durft. Een groote moeilijkheid zit in de hoo- ge loonen der bouwvakarbeiders en hun geringen arbeidfalust. En nu tracht men eenvoudig zichzelf te helpen. De beken de sociale dominéé Bodelschwing heeft in samenwerking met een architect boiuw- vereenigingen gesticht, waarvan de deel nemers zich verplichten ëen aantal uren per week zelf mlee te werken. Een huisje, dat bij aanneming, 27000 mark moeist kosten, werd op die wijze voor 12000 Mark, dus minder dan de helft gebouwd. Er is niets aan te doen; als de arbei ders niet arbeiden, moeiten de belang hebbenden zelf arbeiden. Zoo zal 't nog wel in meer vakken gaan. Korte berichten. Een aantal ledten van de Duitscha volkspartij heeft in die nationale verga dering de volgende .motie ingediend: „Het Berlijhische „spijkerbeeld" van Hinden burg is door verkoop in handen van par ticulieren gekomen. Het gevaar dreigt, dat dit monument uit den grooten tijd in handen van vreemdelingen komt". Het antwoord van Wilson pp de jongste nota van Frankrijk en Engeland is gepubliceerd. Wilson verzet zich tegen compensaties aan Zuid-Slavië in Albanië. Minister Erzberger heeft zijn be schrijvingsbiljetten niet onjuist ingevuldl, met de "bedoeling de belasting te ont duiken. Uit f ar ijsTengevolge van de mijh- werkérsstaking in het departement Pas de Calais en ten einde op de steenkool te bezuinigen is er een besluit uitge vaardigd, waarbij de sluiting der café's en restaurants op 10 uur 's avonds be paald wordt. Da ondergrond sche spoor 'ial tot 11 uur 's avonds rijden. Een dieel van het dorp Aidier in Savoie, is door onbekende oorzaak in de vlammen opgegaan. Door de leemen dakten nami het vuur in eenige minuten een geweldige uitbreiding. Tragische red dingen hadden plaats1. Veel vee en ge vogelte kwamen in de vlammen om. Het Praagsche blad „Tribuna" brengt d'e volgende opzienbarende mededeeling Naar onztei correspondent te Boedapest uit do meest betrouwbare bron verneemt, worden ernstige toebereidselen getroffen voor do spoedige komst te dier stede van ex-keizer Karei. De geheele eerste etage van het Donau- Palasthotel is voor de koninklijke familie en haar gevolg bestemd!. De ex-fceizer zal eerstdaags onder den naam van Kastar Kovacs te Boedapest aankomen. De politie-kazeme te Huggenstown (graafschap Kilkenny) is aangevallen met bommen en ontploffingsmiddelen. Een dteel der kazerne werd opgeblazen. Alle wapens en munitie zijh geroofd. Eén po litieman is aan zijh wonden bezweken. De schoenmiakersknechts te Berlijn genoten tot n,u toe reeds een' toeslag op het loon van 1914 vian 1300 pet,, zoodat er reeds knechts zijn die 1600 mark per maand verdienen en nog telkens eischem ze meer. De schoenfabrikanten overwe gen nu of ze maar niet evenals de si garet te n£abrikanten hun. bedrijf stop zul len zetten. Tel Benrath is een ketel gesprongen in de Rijnsch-Westfalalsche eleetrische cen trale. Om ende bij' de 90 arbeiders wer den onder' de stukken begjraveml. Het aan tal dooden en- gewonden wordt op teu minste 50 geschat. H uwelijk en wo nfi ngniooid. In het „Berliner Tageblatt" staat de vol gende advertentie: „Voor onze nicht, wees, uit goede Jood- sche familie, in de dertig, sympathieke verschijning, zindelijk en degelijk, zceken wij een levemsgjezei met vaste positie. Bruidschat 25.000 alsmede de ouderlijke goedingerichte woning met 4 kamers". Te Boedapest' zijn 4 officieren aan gehouden, medeplichtig aan den moord op de. twee soc.-dem. journalisten. Da Geallieerden beschikken bij Kon- stantinopel over 50.000 man troepen. Een Fransche kanonneerboot heeft da vesting Ochakof aan de Zwarte Zee gebombardeerd. Bij da interpellatie in de Belgische Kamer over de activisten is namens Braun beweend!, dat de groep der flamingante oudstrijders over wapenen beschikken om de regeering omver te werpen. Maarschalk Fooh verklaart voors hands g:een vertrouwen in' den Volkenbond te hebben. In Duitschland zullen alle Tuxe- gónotmiddelen in beslag worden genomen. Tot dusver zijn 100.000 Duitschers Uitgewezen uit Elzas-Lotbaringen. De staking in het havenbedrijf. Op een vergadering van Federatie-man nen te Amsterdam, deelde een spireker mede, dat men thans meit 9© miodter- nen confereert om hetjijntje strak te hoiuden, waardoor de toestand zal ver scherpt worden, waardoor men gebrreik aan graan, kolen en kunstmest z|al krij gen. Dit "is de methode om da afmat tingstactiek der werkgevers te breken en welke tot de overwinning moet leiden. Wat zouden de patroons meenen, zeide een andere spreker, dat zij van de arbeiders af zouden zijn als zjij dleizen strijd zouden verliezen. Geen sprake van. Dan eerst zou in het haven bedrijf een periode aanbreken van onaf- gebroken strubbelingen en conflicten. Min is ter i eel beiz nek aan Zeeland'. Naar aanleiding van het in het HbM. opgenomen veralagje van de reis 'der Ministers van Binnen!Zaken en Waterstaat naar Zeeland'., speciaal ter inspectie van de verbindingswe gen, zendt het bestuur "der Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelin genverkeer te Zierikzee1 een klacht, waarin gewezen wordt op den goeden indruk dien de ministers zullen ge kregen hebben nu men zich van allen kant beijverd had om jde verbindingen, die anders „rammelen", prachtig klop pend te maken. „Het is noodiig," schrijft het bestuur, „goed te doen uitkomen, dat wanneer alle dienstendpi tijd bediend en er ex tra auto's in gebruik genomen wor den, speciale booten varen en zelfs een 'dienst van Caitsche veer vervroegd' wordt, het reizen in 'Zeeland gelijk staat met andere g oen-georganiseerde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1