Biniteftod, Uit Provincie. Naar verluidt zijn verschillende bolsjer wistisclie agenten in Catalonië aangeko men of worden zij nog verwacht tot het voeren van propaganda voor hun denk beelden. Uit ZüricK wordt getafeld: In' den afgeüoopen nacht is voor de straatdeur van hiet Amèrikaansche consulaat alhier een bom ontploft. Aan het gebouw, werd1 ernstige „schade toegebracht. Mens cliënte- veins zijn niet te betreuren. Del politie meent den schuldigen oip het spoor te zijn. De Buitsche lijst van geallieerde „oorlogsmisdadigers" is gereed. Zij is omvangrijker dan die der Entente- Italië' keert terug tot het oorlogs kaartstelsel voor dè levensmiddelenvoor ziening; vleeschlooze dagen, vroege slui ting der café's enz. Te Londen ontvangen berichten uit IWeenen melden een nieuwe vreeselijfce epidemische ziekte met een hoog sterfte cijfer; 800 gevallen zijin nu onder behan deling te IWeenen en de epidemie ver breidt zich over heel Oostenrijk. De ziekte .wordt hersengriep: genoemd. Er is tot nog toe geen behandeling met succes ge vonden ku,nnen worden. Naar verluidt is het derde korps van het 'Koebanleger naar dè bolsjewiki ovexgeloopen en heeft zich van Jekateri- nodar meester gemaakt. Volgens de in komende berichten zijn Denjikin en gene raal Holman, leider der Britsche missie, gevangen genomen. Naar verluidt zal aan Griekenland de „controle" over Thracië worden ge geven. De hevigste storm; diie dezen win ter nog in "tte Ver. Staten gewoed heeft, is van de Ijergen in oostelijk© richting losgebroken en heeft het karakter van een sneeuwstorm aangenomen. Volgens dè voorspelling van de meteorologische bureaux, zal detze storm: zich snel naar Ihet oosten en zuiden voortplanten. Men verwacht een sterke daling van de tem peratuur met veel regen en sneeuw. Te Elizabeth, in New Yersey, heeft een spoorwegongeluk plaats gehad', waar bijl twee machinisten en een stoker ge dood zijn en \2 personen gewond. Ba sneltrein van Hampton is op een gper dèrentrein geloopen en de beide locomo tieven vlogen daarbij in de lucht. Ba stukken werden tot op grooten afstand weggeslingerd en verscheidene personen, die op het perron stonden, zijn gewond door de rondvliegende stukken metaal. Groote wolken stoom: spoten in de lucht op liet oogenblifc, dat de stoomketels: sprongen. -- De staking in het havenbedrijf. De bemanning van de Fransche ka nonneerboot „Ailette" is begonnen niet bet lossen van Duitsche steenkolen uit de lichters. Dit werk, Jdait door een 100 man wordt verricht, ge schiedt onder toezicht der politie. De terreinen tot de Waalhaven zijn afge zet zoodat de stakers het werk met kunnen bemoeilijken. Wel zal naar wij vernemen getracht worden om op' de ri vierde Fransche werkwilligen te na deren en tot staking over te halen. Gisteravond is aan de Veerhaven een losse "bikker van de Hall. Am. Lijn door een troep; stakers mishan deld. De man moest door de politie ontzet worden. De patroons: uit de bouwvakken te Rotterdam; waren gistermorgen aan 't Isteenen. lossen uit een schuit, liggen de aan de Fahriekskade. Ze werkten (telkens in ploegen van. twee uur. Er twa® veel bekijks! van stakers, die ech ter de werkenden niet lastig vielen1'. Invoerrecht op' tabak eni papier. Ingediend is epn wetsontwerp tot her ziening van het invoerrecht op tabak en op papier. In de Memorie van Toelichting herin nert de Minister van Financiën, dat reeds die in 1914 ingestelde commissie van ad vies inzake de heffing eener belasting op tabak meende een verhoogd invoer recht op tabak en op sigaretfcenpapieï te móeten voorstellen. Echter werd dit door den toenm'aligen Minister van Fi nanciën gnvoldoende geacht- De commissie intusschen, welke bij: be schikking,van den Minister van 13 Maart 1919 is ingesteld, meent in deze nog verder reikende voorstellen te moeten 'doen. Blijkens de door haar gegeven toe lichting, acht zij: het noodlig hèt invoer recht op gekorven tabak, karotten, snuif, tot 30 pet. der waarde, van sigaren eveneens tot 30 pet. der waarde, van Sigaretten tot 45 pet. dèr waarde te hef fen in plaats van het bestaande recht naar bet gewicht. Met het oog op de sedert 1914 voor gekomen sterke prijsschommelingen van tabak is er inderdaad reden tot vervan ging van het invoerrecht naar het gewicht door een recht ad valorem1, dat billijker werkt. Opdrijving der prijfzen hier te lande zal daardoor niet worden veroorzaakt;, immers, er bestaat aan de diverse tabaks soorten bier te lande een overproductie, die ook bij invoering van het voorge stelde recht de prijzen zal blijven drukken. De voorgestelde percentages zijn noo- flig om te komen tot een opbrengst 'die na aftrek der kosten van toezicht, be strijding van werkloosheid en invoering der wet, de verlangde zuivesfe bate van 20 millioen gulden uit een belasting op tabak zal overlaten. De heffing van sigarettenpapier beoogt te voorkomen, dat een rooker, die zelf zijn sigaretten vervaardigt, mincrer aan accijns zou betalen dan een ander, die hier te 'lande gefabriceerde sigaretten ge bruikt. Allerlei. Philips Gloeilampenfabriek keert 151 pet. dividend uit. De directie der Haagsche Tramweg maatschappij is het met haar personeel eens geworden over ©en nieuwe loonrege ling. Henri Polak heeft de S.D.A.P- gewaar schuwd tegen een samengaan met de commmunisten. Mr. J. Limburg is benoemd tot voor zitter der Staatscommissie inzake bur gerlijke wetgeving. Van de boterproductie van 2229Febr. mag niets uitgevoerd. Als wittebroodkaart voor het 129ste tijd vak (816 Maart) zal dienen de groene op grijzen ondergrond. Eerste Kamer. De Senaat besloot met 312 stemmen tot toetreding tot den Volkenbond. Reekers en Fokker stemden tegen de betreffende motie, schoon er heel wat meer bezwaarden waren- Aangenomen is vervolgens de overeen komst met de maatschappij „Zeeland" in zake bet uitvoeren van een maildienst tusscben Vlissingen, Queensborough, Fol kestone of een andere Engelsche haven, en een wijziging van de Posterijenbegroo- ting over 1919. De vergadering ging hierna tot nadere bijeenroeping uiteen. Tweede Kamer. !Aan dè orde was de stemming over de conclusie van- het verslag der com missie omtrent de inlichtingen op het adres van J. Machielse, concierge; en .Gr. J. te Hove, hulpconcierge en ama nuensis onder meer aan de burger avondschool en "de avondschool van handel- en kantoorbedienden te Kam pen, houdende verzoek om toekenning van èen duurtetoeslag. De conclusie tot inwilliging van het verzoek werd verworpen met 35 te gen 24 stemmen. De Minister werd dank gezegd voor de gegeven inlichtingen. Voortgegaan werd met de behande ling van het wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet van 28 Augus tus 1851 (onteigeningswet). De wijziging der onteigenings-pïoce- dure is aangenomen nadat Van Doorn het pleit voor de schrapping van het instituut der voorloopige inbezitneming glansrijk verloren had. Onder de ontwerpen die zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen zijn, was ook de Schip perswet, een voorstel van wet tot ver scherping der bepalingen tegen die renmishandeling, noodig geworden door een arrest van den Hoogen Raad, hetwelk de mogelijkheid openliet, dat dierenkwelling straffeloos zou zijn, mits zij maar door een redelijk doel, bijv. het leeren van kunstjes werd gerechtvaardigd. De Minister heeft, door een andere omschrijving van de wettelijke bepalingen te geven, deze mogelijkheid afgesneden. De Kamer is blijven steken in een discussie over een paar zeer dure wetjes, gevolg van de in den crisistijd gedane proefnemingen ter bereiding noodvoeder voor vee, het zooge naamde Van Calcar-systeem. Men her innert zich dat men daarvan onder minister Posthuma zeer hooge ver wachtingen koesterde, en dat die op niets zijn uitgeloopen, als ook dat de fabriek onder den rook van Leiden in een schoonen zomernacht in Augus tus 1919 in de vlammen is opgegaan, hetgeen de regeering onthief van de noodzakelijkheid om haar voor af braak te bestemmen. Mr. Sannes, die, evenals Teenstra en Reumer, bezwaar had tegen de verleening der gevraagde millioeneu zonder nader onderzoek, verzocht ten slotte uitstel der behandeling. Niet voor Woensdag wordt de behandeling hervat, daar de agenda van Dinsdag een aantal andere punten bevat, die eerst moeten worden afgedaan. Middelburg. Volgens de laatste lijst van het Zeeuwsch Cómité tot leniging van dien nood te Weerien zijjn bij den penning meester, dten heèr H. dè Blouw, nog ingekomen op 12 Februari Van R. D. te Hoek £5 en van ,W„ N. aldaar f2.50; op 16 Februari uit Wissenkerke f8.25; op' 18 Februari van mej. A. W. te Mid delburg als opbrengst programma's- op een feestavond f 11.1B; en 19 Februari van G. V. te Middelburg f 1, te zaaien: met de .vorige lijsten f31712.25ty2 plus 2010 kronen. Luther en Eirasmus. Gisteren avond werd in de BogardJZaal alhier, die slechts matig was bezet, de laatste der winterieizingen gehouden. Dir. J. A. Cra mer van Den Haag trad op met boven staand onderwerp. Spr. noemt Erasmus als de vertegen woordiger der cultuur, Luther als de ïèpire sen taut van het echt godsdienstige leven. Beiden vertegenwoordigen stroo- mingen, ook' van onze dagen, staande haast tegenover elkander. Erasmus en met hem de Humanisten willen het accent leggen op het aardi- sche leven. Het oudi-liberalisme eveneens; acht godsdienst den- hoogsten vorm van cultuur, terwijl het Christendom de mooiste vorm van religie is. Men voelt ecliter niet, dat het Christendom staat of valt met den persoon van Jezus Christus. Erasmus, de man van de cultuur, was godsdienstig uit drang tot ontplooiing van het hoog menschelijkte, dat hij' in zich en in anderen gevoelde, de vaan van da letter, van de beschaving. Luther was dè man van den gods dienst, die .spontaan Zondaarsgevoel had, het echte kenmerk van het l'eligieusé leven, waaraan Erasmus vreemd was. Luther kon kruipend over den grond, brullen over zijn zonde. Hij kwam onder den onmiddellijken indruk van den leven dten God, die verteert en vernietigt, wat dood is. 't Was Luther niet te doen, om ont heffing uit zijn lot, maar om vergeving, om verlossing, om genade. Hij kwam tot het besef van dè genade Gods, toen hij gevoelde, dat God Zelf was de bron van zijn berouw, van zijn smeeken om vergeving. Dat onmiddellijk' besef van de heilig heid Gods ontbrak Erasmus en allen menschen, die opi diens standpunt staan. Als spr. enkele grepen doet uit ©enjgja van Erasmus' werken, satyren op de maat schappelijk© en kerkelijke gebruiken zij ner1 jeeuw, blijkt, 'dat Erasmus een ern stig man wa;s, die een open oog had voor da geboden van het Evangelie1; Öiie de gebreken zag van zijn Kerk Voor Erasmus was Christus het voorbeeld det hoogste liefde. De Erastaus-mensch zón op de vraajg: „wie beeft den vreaselijikeu wereldoorlog gemaakt?" nimmer kunngn antwoorden: „God", z,opals spr. doet eq! ook Luther zlou gedaan hebben. Lnthler brengt ons in een absoluut ander kli maat. Ijij hem ligt bet echt religieuze leyen; in de siddering voor de hjeerlijk- hieidi Goids, in de stille berusting in de vrijmachtige uitverkiezing Gods, omdait het Gods werk is. Ook spr. gaa,t in dezen volkomen met Luther accoord, hoe onredelijk bet voor bet verstand des ment schien ook lijken moge. Erasmus de mtensoL van wetenschap en godsdienst, Luther van' godsdienst en wetenschap'. Ook va,n wetenschap, getuige het reuzenwerk zijner Bijbelvertaling, die tot haa,r leiziers spreekt in de taal van haar tijd. Erasmus legt in zijn werken den nat druk op de ontwikkeling van bet fees telijk laven, dat mooi moet zijn en goed. Luther daarentegen erkent, dat één ons brengen moet in de lijn, waai' we wezlenl moeten, n.l. «Ie Christus Gods. 'tGaa|t bij hein om het ééne woord: Wat baat het den mensch, Zoo hij de gieheele wèt- reld gewint en schade lijdt aan zlijn ziek Ten slotte wijst spr, met klem op hert gebed, bet ernstig gebed, waalrdoor een andere geest in de wereld kómenr kalnf; op het ideaal, 'de giemeente van Christ tus in alle lauden één, biddend om de komst van het Koninkrijk Gods. Goes. O pen bare Lees z,aal en Bi bliotheek. 'Gisteravond had de door de Ver. Volkshuis en den Chr. Besturen bond belegde verg,adering plaqts ter be spreking van de plannen tot oprichting van een Openbare Lees'za;al en Biblio theek, alhier. Een 18-tal Vak-, Onderwij zers- en andere vereenigingen was uit- genoodigde bestuursleden naar deze ver gadering. af te vaar dagen. Er wais: niet temin' slechts een geringp opkomst. Aan de bestuurstafel zaten de 'hlcerenl D. J. Remijn, dr. J. van Bruggen, mej- Baetens, de lieeren de Looff en Hollé- stella Van de genoodig'de raadsleden Wa ren tegenwoordig dhm. I, D. Fransen van de Putte, J. Plazie-r, Blaas en de Die. De heer Remijn opende de bijéénkomst, dealde mede, dat o.a. de burgemeèster bericht van verhindering zond en dat de Z. L. M. gemeend heeft te moeten schrij- ven, dat zie niet meedoet, wijl Ze geèrt belang bij de zaak heeft. De afd. Goes van den E. K. Volksbond schreef, (dat Ze om principieele en practische redenen niet zal kunnen meewerken, terwijl van dè afd. Goes van De Hanze een soort gelijk schrijven was ontvangen. Er werd op gewézen, dat de Vereenigittg voor Katholieke Sociale Actie reeds ijvert voor een R. K. Openbare Leeszaal, zoodat da R. Katholieken te Goes daarmede reèds gebaat zullen zijn. De hèer Remijn sprak vervolgens eèü inleidend woord, waarin hij de plannen nader ontwikkelde en de kans: van sla gen. onder de oogen zlag, Z.i. moet da openbar© leeslz'aaj en bibliotheek goede lectuur bieden op elk gebied, kranten, brochures, ontspanningslectuur, studie- eul vakboeken. De bibliotheek moet naair de behoeften van Goes ingericht worden, de leesinric-hting moet ook een z£a) hevajt- ten voor rustige!, ongestoorde studie. Een leeszaal opgericht door vereenjL- gingen en corporaties heeft, volgens spr. meer kans op succes dan een particuliere instelling. Spr. vertrouwt, dat de facto ren, die sociaal medeleven in de GhaJnd werken, ook gunstig zuilen zijn voor de ontwikkeling van een Openbare leeszaial en bibliotheek. Spr. mieent, dat zie: taert name voor bet vakonderwijs van groot nut Zal kunnen zijn. De financieele kanJt is niet 'de lichtzijde. Een behoorlijke int richting vraagt een 5 mille. Er is echter reèds een aardige volksbibliotheek toilet 'n 1000 nummers en' nog een fondsje. Met rijks- en gemeentelijk subsidie Zoiu men er 'dan wel kunnen kotaen, waar er ooK nog contributies van de leden inkomen. Het rijk waarborgt een bedrag van pi. mi. f2700. Dhr. ,1. van Bruggen dringt aan "op spoedige uitvoering der plannen, te stér ker omdat extra-subsidie in uitzicht ge steld wordt voor lectuurvoorziening vanl een heel district. Het onderling telr lèen verstrekken van boeken is ook ©eb gun stige omstandigheid. Spr. wees vooral op het nut van vaklitteratuur en meenide, dat de Z. L. M. 'heitdoel niet goed begrepen heeft. Immers kan dé inrich ting ook lectuur op bat gebdfed van land bouw en veeteelt bieden. Spr. herinnerde er aan, dat personen van allerlei politieke gezindheid samen werken voor de openbare leeszaal en zeide, dat bij de keuze der lectuur veel zijdigheid betracht moet worden, opdat ieder iets van zijn keuze vinde- Vele andere plaatsen van gelijke grootte als Goes bezitten al een openbare leeszaal- Spr. gelooft, dat wanneer het gem. be stuur en andere corporaties financiëelen steun verleenen, de oprichting en instand houding zeer wel mogelijk is. Bij de hierop gevolgde bespreking, waar aan behalve de genoemde sprekers ook de beeren Fransen van die Putte, de Die, Overhoff, van Houdt, Gillissen, W. 't Hooft en Plazier deelnamen, werd o- m. nog medegedeeld, dat ds boeken ook buiten de gemeente u-tgeleiend kunnen worden; dat het vraagstuk van de jeugdontwikke- ling voorloopig in het midden gelaten wordt en dat het gewenscht is het liees- geld en de contributies zoo laag mo gelijk te stellen. De leeszaal dient voor ieder vrij open. te staan, doch het verstrekken van boeken wordi het meest op prijs gesteld, als er iets betaald moet wórden- Later kan het belang der zaak nog 'eens toegelicht worden door een spreker vanwege de Gentrale Vereetaging van Openbare leeszalen en bibliotheken. Dhr. Remijn deelde nog mede, dat met het Bestuur der Soc. V. O. V. gesproken is over een oplossing van de gebouwen kwestie en dat op de vraag of over ge bouwen en terrein dier Sociëteit ev. de beschikking verkregen kan worden nog geen weigerend, schoon ook geen toestem mend antwoord is bekomen; eindelijk, dat het in de bedoeling ligt om te trachten de Leeszaal met 1 Sept. as. te openen- Besloten werd, dat de Besturen van bet Volkshuis en den Chr. Besturenbond als voorloopig bestuur de zaak verder zullen voorbereiden en dat het uitgebreid kan worden met vertegenwoordigers van al die vereenigingen, die tot de nieuwe Ver. wenschen toe te treden. Een ver tegenwoordiger van den Goieschen Be sturenbond meldde zich reeds namens dien Bond aan- Het voorloopige bestuur zal nu de pro paganda ter hand nemen en bij de over heid en de belanghebbende vereenigingen om financiëelen steun aankloppen. Naar de G. verneemt bestaat het voornemen bij' dè Veireeniging van VVaterleidingdirecties in Nederland, om hier ter stede op 16, 17 en 18 Juni haai' jaarlijksche vergadering te houden. Aan deze vergadering zal een officiëele ont vangst ten stadhuiz© en een autotocht over het eiland naar jJjiet pompstation! van de Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" worden verbonden. Echter schijnt de logiesve-rschaffirig nog bezwaren te ondervinden. Rilland-Bath. Gisteren werd ter ge meente-secretarie een portemonnaie met geld, welke aldaar had gelegen, vermist. Door dien gemeente-veldwachter werd een onderzoek ingesteld en :een jongen, zekere C. L., welke tusschen den middag even op de secretarie was geweest, werd door hem onderhanden genomen; na verhoor bekende hij de portemonnaie te hebben gestolen, welke hij inmiddels in bet kolen hok bij zijn moeder had verstopt, na reeds een gedeelte van het geld te hebben ver snoept- Tegen den 'dader, welke al meer op zijn kerfstok heeft, werd proces-verbaal opgemaakt- Waarde. In de Vrijdagnamiddag gehou den zitting van den gemeenteraad was een verzoek behandeld van de bewonelrts van een gedèelte van den achterweg om. een voetpad aan te brengen en betere afwatering, daar in het najaar de weg in zeer slechten toestand: verkeert. Werd besloten dit verzoek "nader te overwegen. Aan de op te richten politieschool te Hilversum zlal een subsidie worden ver leend van f 20 per jaar. Het verzoek van den Raad der gemeentel Smallingerland om adhaesie te betuigen aan de motie om de uitkeering van het Rijk bedoeld bij art- 10 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 1561), te verhoogen tot ten minste 50 piet. van 'het bedrag der jaarwedde van den burgemeester en Secretaris, werd ingewilligd. Het verzoek van den Raad der ge meente Schagen om adhaesie te betui gen aan bun besluit om de inwoners medezeggenschap toe te kennen in de be noeming van een burgemeester, werd voor kennisgeving aangenomen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1919 werd goedgekeurd. Er is ontvangen f4593.201/2, uitgegeven f2779.13i/2, alzoo goed slot f 1814.07. De begroeting van dit bestuur voor 1920 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 4698.öOVa met een post voor onvoorzien van f958.18. Er werd besloten een geldleening aan 4e gaan voor de gasfabriek van f2000, voor uitbreiding, terwijl de geldleening ad! f3000 voor aankoop' van steenkolen, voor een jaar werd verlengd. Een tijdelijke geldleening zlal worden gesloten van 3000 ter yoorziening van kasgeld. Het kohier van de hondenbelasting' voor 1920 werd vastgesteld. De begrooting der gemeente voor 1920 werd volgens aan wijzing van Ged. Staten nader vastge steld. Tot afgevaardigden naar "de vergade ring van de waterleidingmaatschappij werden benoemd de heeren Mol en d© Looze en tot gedelegeerden in bet bestuur der Ambachtsschool te Goes, de heeren Bal en de Looze. Nieuwdorp. Gisteren had liet knaapje van 3 jaar van 'G. v. K. het ongeluk al spelende in een sloot te vallen en een zijner armen te breken. Wissenkerke. Gisteren had de werk man Jac. Filius van Kamperland, die werkzaam was in deze omgeving, bij het houthakken het ongeluk met een bijt den wijsvinger van zijn linkerhand geheel af te kappen. Colijnsplaat. Ter voorkoming van mis verstand tengevolge van een berjcht in ons nummer van 2 Maart (niet van onzen gewonen berichtgever) zij gemeld, dat het Glir. gemengd koor reeds van den be ginne af een directeur had, n-1. den heer A. A. Drost van Wissenkerke. Westkapelle. Tengevolge van het be danken van K. Faasse als raadslid, is door het stembureau in diens plaats als raadslid gekozen verklaard P- Peene Jzn. St-Laurens. Vrijdagavond verga derde het bestuur en de raad van Commissarissen van de Woningbouw- vereeniging „Huis en Hof' te St. Lau rens. De ingekomen inschrijvingsbil- jetten werden besproken, waarna be sloten werd aan C. Roo.se en W. Wal raven, beiden te St. Laurens, op te dragen ieder 3 woningen te bouwen voor den door hen ingeschreven prijs. Over enkele dagen zullen de bênoodïg- de bouwterreinen worden aangekocht, waarna met den bouw onmiddellijk een aanvang kan worden gemaakt. Tot tijdelijk adjunct-inspecteur der Registratie en Domeinen te Utrecht is benoemd de heer H. P„ Vader, vroe ger woonachtig te St. Laurens. Tholen. Omtrent dè verknoping van het buiten van jhr. J. van Vredenburch al hier, vernemen wij, dat slechts enkele stukken land rijn geveild. Het groote per ceel, bestaande uit de villa, den tuin, het hertenkamp en 90 gemeten grond', is echter ingehouden, omdat "het hoogste b,od daarvoor f200.000 bedroeg van den heer Du pont Trit Ben Haag, waarvoor het perceel niet werd gegund. Stavenisae. In de gisteren' gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten, geen adhaesie te betuigen met de bekende motie Smal lingerland, omdat partieetle wijziging van de finantieelel ver houding tusschen Rijk en 'giemeente onga- wenscht wordt geacht. Eveneens besloot de Raad, gfeien adhaeste te bèituiig(en aart de ïnotie-Schagen inzake medezeggen schap van 'den gemeenteraad bij; de he(- noeniing van' een burgjemieeslér. Verdeir wordt besloten het maximrimi-aantal ver- gjunningen volgens ide (Drankwet, thlans 8 bedragende, tertug te brengen tot 6. Op verzoek van de Arbeidsbeurs te Bfètr- gen «op Zoom 'iota een 'bijdrage -in da koisten dier Beurs wordt afwij ziend bei- sohikt. Aan de afd. van het Groene Kruis te delzier plaatse wordt tot wede'ropzteggjenis: Ven jaarlijksche subsidie van f100 vteir- leiend. Voor een op te richten politiiet- school te Hilversum wordt een jaarlijk sche sota van f20 toegestaan. Óp teijrt verzhefc wordt aan den heer J. v. Oost jnet ingang van 16 April u.s. eervol ont slag verleend afe, getaeientiaontvanger. In! de vacature wordt met alg. stemtaem (be noemd de beer P. "CL H. van Oost, wienJa borgtocht vooraf was vastgesteld' op f 3000. Tot lid der commissie tot w. v. S. wordt herbenoemd dte heer J. Ouitasluijs, Ho'Ofd der School. Be bègrootingen 1919 eri 1920 wonden! gewijizïgd. Befïnitief wordt besloten tot den bouw van 10 gernoentewoningen, van welke de aanbesteding binnen enkele da}- gen zal plaats hebben. Daarna, wordt opgemaakt het kohier hondenbelasting en ten slotte in gèhjetime zitting het kohier hoofd, omslag, St.-Filips!and. Benoemd tot gem.- ontvanger en ambtenaar ter secretarie te Vlaardingerambacht dhr. P;. C. Gla- risse, alhier. St. Maartensdijk. Donderdagavond j.l. hield de Geref. Jong. Vereen. „Ora et Labora" baar 1ste jaarvergadering. De vergadering werd door den voorzi. dhr. A>.' F. de Jonge geopend met het lated zingen1 van Pa. 663, waarna hijj las 1 Joh. 2 en voorging -in gebed. Nadat pi t volle borst het Bondslied was aangehe ven, verkreeg de Eeita-vooTzi., dhr. O. J. Sink© gelegenheid ©«n opwekkend 'ope ningswoord te spreiken,. Met wieemoieid dacht spr. aan den schoolstrijd, dien! hij in '1913 hier gevoerd heeft en waarvoor hij met nog enkele ander© broeders allés over had, doch welke strijd tenslotte ein digde in een nederlaag. Vervolgens schètstel hij het nut der 'Chr. Scholen, dei' Kna pen Ver, en der Jortgel. Ver. vooral. Hij (zétte het doel der J. V. uiteen en wenlsohbel haar ook in den komenden jaargang Gods besten zégen toe. Toen volgden de jaar verslagen van Secretaris, penning|mée&teB en 'bibliothecaris. Voor (h©t verder© vanl den avond werd de leiding der vergjadei- ring, den Eeire^Voorzi. Opgedragen. Vriend' A. F. de Jonge leverde, eèn onderwerp: Conservatief en toch jongeling der 20ste eeuw. ,We moeten, toonde spr. aan' géén: conservatie-ven zijn', zooals het oud-libe- ralisme, maajr wei zijn conservatief, zooals onzè vaderen der Dordtsche Synode. Wja gaami met on'zien tijd mee, maar in nieuwe banen en toch op de oude fundamenten blij vend©. Conservatief en toch modern. Wé willen- gezonde democratie. We streven! naar sociale verbetering, maar strijden! tegetni ongezonde democratie, wélke zich uit 'dn Troelstra's geschreeuw en Wijn- koop's gebrul. Verder werd nog gewe zen op de verheffing van den wil, hét dwepen met het gevoel en on'zie af- en. toekomst. Nog weiden onderwerpen! ge leverd 'door vlr. A. Dane, getiteld: Onkunjd© doet dwalen en door vr. Vroegop: Joibi,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 2