m its Maandag SS Februari 11)20 S4e Jaargang Buitenland Binnenland, Gemeenteraad van Goes. Uitgave van g* Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219 (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: fIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oostörbaan Le Cointre. Goes. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN .WERKDAG. Abonnementsprijs Prjjs per 3 maanden fr. p. post f2,2fi Losse nummers fO,Qö Prjjs der AdvertentiSnj 14 regels f 1.12, elke regel meer 28 cent. Eenzelfde adv. 3 maal geplaatst wordt 2 maal berekend. Bjj abonnement belangrijke korting. Kleine advertenties 75 cent. Bewijsnummers 5 cent. Mislukt!, De S.D.A.P. heeft haar Paasehcongres tot Pinkster verdaagd, omdat haar pro feten nog niet klaar zijn met do bestu- «teering van' het vraagstuk der sociali satie. Op 't-ooigenblik is 't derhalve nog slechts een woord dat dei bezieling brengt. Maar in Oostenrijk is 't niet een woord, maar .een daad geweest. De socialiseering is. daar beproefd^ en onmogelijk ge bleken. De Oostenrijksche socialisten hebben de socialiseeiring van hun program geschrapt. Er valt, aldus hunne woordvoerders. Ren ner en Adter, aan de mogelijkheid van socialiseeren dat wil zeggen alle be drijven in banden der overheid met haar dure, tirannieke ambtenarij niet te den ken. Zij: zoeken liever hun heil bij bet buitenlandscb kapitaal, .zonder hetwelk zij moeten verhongeren. Trouwens dei Marxisten in Duitschland waren hen' reeds voor geweest. Ook zij: achten socialiseering onuitvoerbaar. Tot noig toe blijft derhalve socialisatie een woord, en niets meer. Hoogstens een leus woord, maar zonder reddende, la at staan sterkende kracht en hetwelk, izoo het onder ons tot d!aad werd, de dood zou ,zijn voor alle organisch leven, het particulier initiatief en de maatschappe lijke welvaart. Want socialisatie is niets dan een nieuwgekoizen naam voor staatsbedrijf. En staatsbedrijf beteekent mislukking. Antisemieiische relletjes te Berlijn. De relletjes, die Vrijdagavond plaats hadden op da vergadering yan den Bond Reuels Vaterfanid ts Berlijn, waar v:on Gerlach over de uitleyeringskwestie sprak) schijnen van vrij -ernst, igen aard tei zijn geweest. De vergadering, wetrd door een groot aantal personen in afgedragen uniformen bijgewoond, die den' spreker voortdurend in do reide vielen met scheldwoorden op de Joden en de Joodsche regeering. Toen yon Gerlach over Noske sprak, sprong plotseling een reusachtige soldaat op het podium, en sloeg den vroegeren secretaris van. "den hond Neiueis Vaterland Gumhel met den vuist in het gelaat en begon Deutschland, Deutschland über Alles te zingen. Dit was heit signaal, „Weg mteit de Joden". „Slaat ze dood", en meer dergelijke uitdrukkingen weerklonken. Het kwain tot een algemeen© vechtpartiji. Dig rustverstoorders sloegen met bun vuisten, met knuppels, messen 'en. "nokbijlzers pp de aanwezigen. Vrouwen werden neerg|e- gooid, rustige toehoorders bloedig miss hanideld. Von Gerlach werd1 erg toegeta keld en ook de heer Gumbe werd zwaar mishandeld. Hij heieft .een groote wonüte aan het oog. Een stalletje met pacifistische boiekeri en brochures werd leeggeplunderd' en ver nield. Kleerien en andere voorwerpen wer den in' het geharrewar gestolen. Toen eindelijk de politie verscheen, wer den 21 personen aangehouden, maar kort daarop weer losgelaten. De knoet in den bolsjewistische!! staat. Laatst meldden wij1, dat in Rusland op staking de doodstraf kan staan. Thans ontvangen wij een bevestiging van de berichten over de volslagen miüta.risatig van den arbeid in Rusland. De arbeider is eenvoudig soldaat. Wie staakt, onder gaat deizlelfde biebandbling als een sol daat, die under den strijd «te wa,penis neerlegt. De arbeidersraden zijn van alle macht .ontbloot of ontbonden ein vervan gen door fabrieksclictators ol militaire, opi- zichters. De N. R. C. voegt er aan toe: Dit is dus de uiterste muilkorving1, dia denkbaar is, en dat middel scheen het eenige te zijn -fl-m de „arbeiders", dtoioï het vollgen van het alleen zaligmakende stakinigsparool ter ontwrichting van do „kapitalistische productie" zoolang aam staken gewend, ler toe te krijgen weer wat uit te voeren, het.gie.en tot instand houding van iedere maatschappiji, hloia- danig ook, onontbeerlijk is. De animo om nu dan voor zichzelf in plaats van vroeger voor anderen ziooals het heet te werken, scheen 'al buitengewoon gering te zijn. Wellicht zijn deze bolsje wiek sche dwangmaatregelen in de om standigheden, zoo-als die nu eenmaalzlijn geworden, practisch de ©enig mogelijke, maar het is toch interessant om ta zien, dat in Rusland- 3e arbeiders, dia jüaaï heeten te behooren' tot de „"heerscbenlde klasse", ja, van wie verkondigd wordt, dat zij- een „dictatuur" uitoefienien, hulri werk verrichten in omstandigheden, waar in tijdens him „slavernij" alleen dwang arbeiders 'in de ig|eivang|enis;sen werkten, ten die overiglens herinneren aan den tape- stand van de slaven bij den pyramideiu- bouw in Egypte .en dergelijke. Korts berichten. In de afgelo-open w-eek is het aan tal sterfgevallen tengevolge van de griep te Dortmund gestegen tot 170 (vorige week 115). Te Duisburg zijn nog een aantal blik ken gecondenseerd vleesch voorradig, doch niet voldoende om ze in de distri butie te brengen. Het recht om ervan te koopen wordt nu verloot. De Duitsche Nationale Vergadering is bijeengeroepen tegen Donderdag 26 Febr. - De vijfde afdeeling der Belgische Kamer heeft het voorste-l-Cauwelaert be,- treffende de vervlaamsching der Gent- sche Hoogeschoöl met 105 st. ver worpen- Vrijdagochtend zijn 3 politie-agenten 'en een burger in een -straat te Dublin door kogels getroffen; de burger overleed korten tijd daarna- In verschillende streken van Opper- Silezië zijn vlektyphus en pokken ge constateerd, uit Galicië binnengebracht. Admiraal Hor thy heeft den titel van „bes-chermer" van Hongarije gekregen- Von Hirschfeldt, die een moordaan slag op Erzberger pleegde, is tot één jaar 'en z-es maanden gevangenisstraf ver oordeeld. In dein gemeenteraad van Manchester werd voorgesteld, dat de gemeente de zorg op zich zou nemen voor ten minste 2000 kinderen uit Centraal Europa, ge durende twaalf maanden. Het voorstel werd echter niet aangenomen. Evenwel werd -de burgemeester in een motie uit- g-enoodigd, een fonds te stichten met het zelfde doel. Te Brussel hebben zich twe-e ge vallen van slaapziekte voorgedaan met. doodelijken afloop. Een der slachtoffers is een inspecteur van politie- Ook in Zwitserland komen thans vele gevallen van slaapziekte voor; Ge meld worden 11 gevallen in het kanton Bazel, 8 te Solothurn, 4 te St- Gallen en 4 te Davos- De „Daily Tel." verneemt uit Kopen hagen: Een bericht uit H-elsingfors meldt, dat, volgens de Russische bladen, de districten in de Oekraïne welke door de bolsjiewiki zijn bezet, zich vereenigd heb ben'tot een onafhankelijke Bolsjewistische republiek- Deze heeft een permanente broederschap gesloten met Sovjet-Rusland- De bolsjewist Petrovsky is president van de nieuwe republiek- Te Witebok (Rusland) is een commu nistische universiteit geopend, teneinde arbeiders te verkrijgen met verantwoor delijkheidsgevoel- Ook in Frankrijk schijnt ;een sta king in de havens te dreigen, welke in Marseille op enk-ele schepen reeds begon nen is- Het aantal stakende zeelieden be draagt daar ruim 1000. In verschillende gedeelten van Zwe den woedt de influenza nog in hevigen graad. Vooral te Malmö en bare omgeving, waar in de eerste week van Februari meer dan 1500 gevallen werdien aange geven. Men publiceert de voorwaarden voor d.e volgende verkiezingen voor Sovjet-Rus land. Kiezers zijn mannelijke en vrouwe lijke arbeiders, die 18 jaar of ouder zijn. Burgers, die van den arbeid van anderen en van hun kapitaal leven (bestaan die in Rusland nog? Red.) hebben geen kies recht. In hiet dorp Stettin bij Asebaffenburg beeft een menigte de woning van een huisjesmelker belegerd. Deze loste twee schoten op de menigte, waardoor de onderwijzeres van het dorp werd gedood- Deze week zal «le Pruisische Landdag over de financieel© overeenkomst met het Huis Hobenzoilern een besluit moeten nemen. De sociaal-democraten zijn tot nu toe tegen de overeenkomst. De onafhan- keiijken willen dat bet privaat bezit van alle vroegere vorstenhui zen aan den staat komt. Churchill zegt in het Engels che La gerhuis, dat het Duitsche leger nog maar 200.000 man sterk is; ook het Engelscbe leger zal dit jaar tot 200.000 man worden teruggebracht. D© Duitsche pers vertelt, hoe de Denen in de tweede zone van Noord- Sleeswijk stemmen koopien- Peary, de ontdekker van de Noord pool, is gestorven. De broodvoorziening in Beieren maakt het noodig gerst voor de brouwe rijen te onthouden. Een munitieontploffing heeft plaats gehad te Deurnef een burger werd op slag gedood, een tuinier zeer ernstig ge wond aan de beenen. Verscheidene wo ningen werden beschadigd. Uit Tsechië zijn 1000 wagons ce ment naar Holland gezonden tegen com pensatie. In Zwitserland, zijn de laatste le vensmiddelenkaarten* uitgedeeld- Hierdoor is- een einde aan de distributie gekomen- Volgens bericht uit Madrid zal koning Alfons binnenkort naar Bordeaux gaan- Hij zal er den nieuWen president van Frankrijk ontmoeten- Men hecht groote diplomatieke beteekienis aan deze reis. De 'Sovjetregeering zou besloten heb ben tot ontruiming van Petrograd in ver band met de onvoldoende levensmiddelep- voorziening. Het Duitsche graan kan bij gebrek aan kolen niet gedorscht worden- Een Russisch bolsjewist-orgaan be veelt muziek aan bij den arbeid, om de arbeiders- tot harder werken te prikkelen- De „Deutsche Allgemeine Zeitung" verneemt uit Weenen, dat te Boedapest het zwaar verminkte lijk van den verant woordelijken redacteur van een socialis tisch blad uit den Donau is gehaald. Die vermoorde was onder Karolyi' secreta ris van het ministerie van Onderwijs- Bovendien is een journalist van hetzelfde blad spoorloos verdwenen- Men vreest, dat ook hem een ongeluk heeft getroffen- Daar de moord ongetwijfeld een politiek karakter draagt, heeft de ministerraad over de te nemen maatregelen gecon fereerd. Het gebeurde beeft groot© opwin ding veroorzaakt, en men verwacht sen- sationeele onthullingen- Reuter meldt uit Londen, dat Ar changel door de bolsjewiki is genomen. De witte troepen ontruimden die stad die daarop door het roode leger werd bezet. Volgens een bericht van de „Neue. Korresponde'nz" is de Sovjetregeering voornemens ,in de naaste toekomst de in omloop zijnde Kerensky-bankbiljetten ongeldig te verklaren. De staking in het havenbedrijf. De Scheiapvaiartvereeniigihg te Amster dam heeft helsloten de werkzaamheden! biji hiaar leden ten' opzichte van het laad- emi 1-o-sbeidrijf en! de onmiddellijk daarmee in veirband stalandei bedrijven, voor zoover die werkzaamheden thans nog voortgang hebben, meit ingang van Maandag 23 Fe bruari geheel stop te zetten. Bij de stakingsleiding is bericht inge komen, dat dis- Kersten te Iers eke zich in dietót heeft -gesteld van de Christe lijke organisatie 'om werkwilligen' aan te wetrven. Deze leider der Gereformeerde Staats partij', bekend, door zijn verzet tegen de uitvoering' van de Invaliditeitswet, biedt den arbeiders- 'n loon van £46 per week. Hiji geeft' tei 'kennén, dat zij voor een nieüw Opgerichte maatschap-pij; diei buiten de sta king sta-at, a.s. Maandag: aan het werk kunnen gaan. In verband met' de groote heerscheede werkloosheid hebben zich vele arbeiders met dis. Kersten in ver binding gesteld'. (Van andere zijde wordt dit bericht geheel ongegrond genoemd.) Ten gevolge van het verminderen der werkzaamheden in het sleepersbedrijf te' water, hebben eenige der grootste sleep- bootonderneminigen aan een aantal harer werklieden ontslag: aangezegd. Van een stilleggen van het transportbe drijf per voertuig: is tot dusver geen sprake. Stak(ing bij dei Rijnlvaart. Ingevolge door hef bestuur van den Centralen Bond en van de Federatie ge nomen besluit is het personeel der nieuwe Rijnvaart Mij., een' dochter-Mij. van de Kon. Boot, in staking: gegaan. De strijd in de haven te Rotterdam begint .zich met den dag meer en meer toe te spitsen. Ondanks de herhaalde aan maningen van «Ie stakingsleiders om toch vooral «te orde niet te verstoren, maar «ten strijd te winnen met de handen in «te ziakken, koimen de oploopjes en daar mede ordeverstoringen nu herhaaldelijk en op tal van plaatsen in de stad voor. De stakers worden onrustiger. Overal groepen iziji nu samen om toezicht te hou den, «lat geien' werkwillige ongestoord zijn weg kan gaan'. D e sc hjepeninden vreemde. Naar wij vernemen zullen in het begin van deze w.eek een drietal sche pen met een' lading pek van Londen naar Delfzijl worden gedirigeerd om «laar te worden gelost. Deze schepen hadden aan vankelijk bestemming voor Rotterdam of Amsterdam. Door de stakingleiders zijn' nu instructies 'gegeven, tengevolge waar van deze schepen bij aankomst te Delf zijl blijven liggen. Het gerucht gaat, dat de werkgevers een poging zullen doen eenige stoomschepen na-ar Terneuzen te diriigeeren om daar te worden gelost. Ook daarheen zijn dezelfde instructies gezon den'. De stakinigteideirs te Rotterdam gullen' overwegen het vervoer van distributie- meel toe te staan en te bevorderen. Te Amsterdam is in da Indische buurt een werkwillige arbeider, die huiswaarts keeide, aangevallen en mishandeld door stakers. Da man werd daarbij zoodanig tegen dm grond geworpen, dat hij een arm 1:>rak. D'e «teder is door da politie op -aanwijzing: van getuigen, gearresteerd kunnen woiden. Rijksmiddelen. De eerste maand van het jaar is voor den fiscus geenszins ongunstig verknopen. De opbrengst toch blijkens het overzicht middelen bedroeg in deze berichtsperiode bijna het tweevoud van die in de over eenkomstige maand van verleden jaa,r; zijnde thans f32.562.511 tegen f 16.585.792 v- j- Op een drietal middelen na, de staats loterij, geslacht em grondbelasting, blijken alle middelen tot dit gun'stige resultaat in meer of mindere mate te hebben bijgedra gen. Zoo bracht het Personeel op D 1.106.270 (v. j. f877.315), Inkomsteri- belastinig f4.599.632 (v. j. f2.526.125), Di vidend- eri Tantièmabelasting f2.044.788 (v .j. Vermogensbelasting f689.280 (v. j. f394.435), Suiker f4.099.062 (v. j. f 2.843.713), Gedistilleerd f3.934.371 (v. j. f 1.484.250), Zegelrechten f 2.287.857 (v. j. f 1.331.690), Registratierechten £3.950.048 (v j.. f 1.874.729), Successie rechten f3.935.856 (v. j. f2.121.852), Sta tistiek,recht f428.681 (y. j f106.468) èn Loodsgelden f 173-922 (v. j. f 74-530). De ,in verband rnlet de buitengewone omstandigheden geheven belastingen brachten op f 12.831.300, terwijl de op centen geheven ten bate van het Leie- ninigisfonds 1914 13.891.103 opbrachten. In totaal derhalve heeft de maand Jan. aan een drietal gewone middelen f 265.254 minder, doch aan de overige middelen f 15.976.759 meer opgebracht, terwijl het totaal der buitengewone heffingen nog f 16.722.403 bedragen heeft. All e(r lei. De schoenfabrikanten vragen verbod van invoer van schoenwerk uit het bui- teinland; daar wegens de lage valuta con currentie onmogelijk is en het gevaar be staat voor stopzetting: der schoenfabrieken. Heit Vlaardingsche1 haringbedrijf wordt geheel stopgezet. Alweer een massa werk- 1 oozen. De Ho-o-gei Raad moeit bezwaar maken tegen dei nieuwe taak, hem bij gewijzigd ontwerp Duurteweit toegentecht. Hij zial een adres richten tot dei St.-Generaal. De invoer van rieten meubelen uit Ne derland in Zwitserland is zonder bijzon dere machtiging toegestaan. Vele sigarenfabrikanten in de grens dorpen van Noord-Brabant hebben be s-loten, jndien geen verandering: in de: si garen-industrie intreedt, ingaande 1 Maart hün bedrijf stop te zetten. D© soc.-dem. Vliegen heeft' gisteren ta Brüssel gesproken over de Ned.-Belgische kwestie'. Tusschen toonëelidirecteuren en -spelers is nog g: e e- n overeenstemming bereikt. De staking is dus nog niet geëindigd. Het borstbeeld 'van prof. Bolland is Vrijdag aan het gemeentebestuur van Lei den -overgedragen. Sommige -zuivelfabrieken in' Friesland bieden melk aan tegpn 13 ct. per L. O-ok te Gorinchem beltalen de slijters 13 ct. De gezamenlijke melkslijters te Purme- rend en Z.O. Beems-ter hebben den jjrrjp van meilk verlaagd van 20 oji 17 ct. per L. Ta 'Goor is da melkprijs van 18 op 16 ct. gebracht. De Ver. tot bevordering: der Bijenteelt Kal 8 April te Utrecht halar al-geimeene vergadering 'houden. De staking in' heit transportbedrijf te Tilburg verloopt. Ta Heierlen is Donderdag weer een Duit- schar aangehouden, die als propagandist voor het - bosjeiwisme was gesignaleerd. De frankeerzegels van 30 ct. zullen eer lang buiten gebruik worden gesteld'. Volgens bet „Patit Journal" hebben de geallieerde regeeri-ngen' uit Nederland het telegram vian1 den' kroonprins, waarin deze aanbiedt zich over te levereni 'inplaats van en voor de oorlogsschuldigen op de lijsten, welke aan' Duitschland zijn ge zond-en', ontvangen. Ze 'hebben besloten er geen antwoo-nd op te geven. Het 50-jarig bestaan der Ned. Gist- en' Spiritusfabriek ta Delft zal einde April worden herdacht. In heit zeevisschers- en kuipersbedrijf dreigt ontslag op groote schaal. Stukken voor den Raad. Ingekomen zijn: Goedkeuring van Ged. Staten van raads besluiten betreffende: verhoogd voorschot uit 's Rijks 'klas kohieit schoolgeld! "Mulos sch-oiolingebruikge-ving Gym-nastieklo-- ka-alwijzs. begroeting 1919; verkoop b-o-omen; verkoo-pi van grond- aan M. Ver- 'beem; verhuring woonhuis aan J. P. Magielse. Velrslag Commissie wering van school verzuim. Adres van den Raad van Schagen in zake gewijzigde burgemeestersbenoeming (meer invloed van den Raad der betref fende gemeente). Adrtes van de AM. Goes van den Ned. Bond van Werklieden in Openbare Diens ten en Bedrijven mfet verzoek om lo. veïhooging van 't aanvangsloon in alle loonklassen met £8, met dien ver stand dat de -thans bestaande emolu menten komen- te vervallen. 2o. 8-urige arbeidsdag en 45-urige werk- week. 3o. een vacantie van 14 d. mfet een extra toeslag van f30. Adres van de Afd. Goes Alg. Bond van politiepersoneel in Ned., met ver keek «jmi: lo. min. jaarwedde der agenten f1500, mteit 6 jaiarl. ve-rh. van f50 tot een max. vain f1800. 2o. 8-urige a-i'beid-sdag en 48-urige werk week, en ovferleg met de -organisatie. Het Bestuur «ter Vereeniging „De Am bachtsschool", te Goes, stelt voor om, overeenkomstig het bepaalde bij 'art. 57, alinea 3 der eerlang in wierking tredende Nijverheddsonderwij-swet één of meer ge delegeerden in d-a,t bes-tuur -aian te wij-zen. B. en W. stellen vo-o-r te benoemen de heeiren I. Dl Fransen v,an de Putte en J. W. Vieninigs. Bij besluit van den Raiad d.d. 24 April 1919 |nioi. 7 wend aan dten heer Dis. J. P. Ciannegieter, predikant te Middelburg, des Woensdagnvondis van 6 tot 10 uur in ge bruik gegeveh een! schoollokaal dér M.U.L.O.-school voor het geven van' gods dienstonderwijs. Genoemd© heer verzoekt thans- deze in gebruik-geving te doen overgaan op den heer Ds. H. de Jonge, predikant te Bergen- o-p Z-oom en wel voor des Woensdags van 12 en! van 4—6 uur namiddags, terwijl hij tevens -zelf U'og; tot 1 Juli 1920 heit lokaial «te® Donderdags van 61j2O1,-^ uur namiddags vo-o-r hetzelfde doel zou willen- bezigen. Tegen inwilliging vian dit verzoek .bestaat bij B. en W. geen be zwaar. De heeir C. v-an B-aak verzoekt ver gunning tot heit bouwen Van een landhuis op het perceel Sectie B no-. 897, achter de rooilijn. B. en W. stelten voor het in te willigen- f 1 Bijl besluit van Ged. Staten van Zee land d.d. 19 Maart 1915 werd' aan deze gemeente opnieuw v-oor den tijd van rijf jaren vrijstellingi verleend van het stellen van voorschriften, als bedoeld bij art. 3, le lid,, litt. h, der Woninlgwet, (hecht heid vian fundamenten, muren, vloeren, trappen, Eolideringen en dak) vo-or zooveel betreft bei staan de woningen. Aangezien idei ervaring heeft geleerd;, dat te deizer zake met gebruikmaking van'de artikelen 56 en' 57 der Bouwverordening Voldoende kan wo-rden in-gegrepen waar dit' noodig is-, 'achten! B. en W. uitgebrei dere bepalingen ook thans niet noodzake lijk. Bovendien izoiu heit zeer bezwaarlijk blijken istrengeir© bepalingen vast te stel len en nog; 'bezwaarlijker om deze in de practijfc toe tei passen. Mitsdien stellen B. en W. voor gemelde vrijstelling' o-pnieuw aan te vragen. De Iheeir M. Verbeem verzoekt om zoo lang dei gemeente daaraan g;een behoefte! heeft aan helm te verpachten het ge deelte glriond, kadastraal bekend Sectie C, no. 1605, groot pl.m. 12 aren, gelegen tusschen dei aan tei leggen Emm-astraat en helt plein Seictie Cj, hfo. 1604. B. ein W. meenen, dat aan dit verzoek zonder 'bezwialar kan worden v-oldaan, mits «te gemeente te allen' tijdie- het recht heeft de pacht tel doen eindigen. Gelijk vanzelf spreekt, kan in zioodaniig geval de pacht niet op eenl hoog bedrag gesteld worden en achten! iziji dei door adressant gebodeh som vian f30 per jaar voldoende. De heer Ch. Verhoeven verzolekt om'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1920 | | pagina 1