n© ei Woensdag lö ïiecember It) 10 #14e Jaar gang FEUILLETO^ De last der zonde, Reclames. Bmitawlasd. De eerste minister van oorlog, in een rechtsdh kabintet, generaal Bergia.nsiu.si, is or in 1891 slecht afgekomen. Ondanks Schaopmans steun proost hij het afleggen tegein do Brabantsdhe hoeren, die met uit- «ondering van hun president den heer De la Court, en van. de Zuidelijke Kamer leden, die met uil,zondering van de hee- ren Borret en Vos de Wael ('doch daar voor worden zij dan ook niet herkozen 1) «ich schrap .zetten tegen "s ministers ont werp op den persoonlijken dienstplicht. Moeder, neemt u in acht. Uitgave van do Naaml. Venn. LUCTOR E l EMERGO. gevestigd le Goes. Hoofdbureau te Goes LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11). Bureau le Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Lc Cointre, Goes. 21? Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f'2. Losse nummers fO.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 0.80, iedere ifegel meer 20 ct. Verhoogd met een tijdelijken oorlogstoeslag van 20 pet. 3 maal wordt 2 maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. De minister van oorlog. Men kent 't gevleugelde wooid in „De1 iZoom" van nu wijlen den Tcroeuzenschon pastoor Kersten: Glinderman zakt als een baksteen 1 Een uitdrukking,, waarmee niet alleen do Oostburgsche antirevolutionair, maar alle Roomseho voorstanders van den persoonlijken dienstplicht, zelfs dr. Schoep» man', en in de eerste plaats de eigen geestverwante minister van oorlog en het kabinet Mackay-De Savornin Lobman be doeld werd. Dank .zij de actie der Zuidelijke Room- schem. ging bij de verkiezingen van '91 de Kamer om en werd al.zoo het kabinet, on daardoor ook de minister van oorlog om hals gebracht. Een der Limburgsche afgevaardigden, mr. Haf f mans, schreef in zijn „Vemloosc.h Weekblad", dat hij „zoo blij (was) als do engelen" Niet lang daarna is evenwel de persoon lijke dienstplicht toc.h gekomen; maar nu moest men dien aanvaarden uit handen van! oen liberalen minister. Do Roomseho staatspartij heeft uit deze geschiedenis voordcel getrokken. Var\ 1901 tot 1905 zetelde minister Bergansius weer aan Oorlog en vond hip ook bij zijn geestverwanten, goedwillig medewerking. Nu is er weer oen Roomsche minister van Oorlog, jhr. Ailing van Geusau; en weer dreigde het. De democraten in do eigen partij-, omdat hij niet bezuinigde, trokken een zuur gezicht en dreigden zich te verzetten. Uit de Roomseho pers' te menton wij evenwel dat dit gevaar bezworen is, de partij schijnt gedacht te hebben aan de historie, en do minister heeft zijn plannen ontvouwd, lot reorganisatie en vereenvou diging onzer weermacht; en tevens tot vermindering van persoonlijke lasten. De eerste oefentijd voor de infanteristen en alle andere onberedenen wordt op zes maanden teruggebracht; voor do cavalerie op achttien, en voor de overige wapens op twaalf; waardoor ruim drie miljoen wordt bezuinigd. Voorts zal (of kan) de oefentijd voor de onberedenen op twee maanden worden verkort, wanneer de jongelui aan zekere eiscben van geoefendheid voldoen in do drie jaren, welke aan den dienstplichti gen leeftijd voorafgaan, verkregen. Dit laatste nu verdient bijzondere toe juiching. Het is het instituut van den vrijiwilligen landstorm Gelijk" reeds door mondelinge mededee- lingon is bekend geworden, wil de mi nister do o leningen van deze tweemaan- ders doen vallen in den .zomer, en dan niet in kazernes, maar bij voorkeur in kampen. Dat zou een begin kunnen zijn van opruiming der kazernes. Ook hot wonen buiten de kazernes zal de minister trachten te bevorderen. Indien de weerbaarheid door de,ze: ver mindering, van weermacht en weerkrachten bevorderd wordt (en waarom zou dit niet kunnen!) verklaren wij- ens met dit reor ganisatie-plan ingenomen tlooir MARIE BURMESTER. 4&) -0 'Hij stond weer op. „Ik 'zal nooit de man zlijn, tot wien Ing'rid Andersen kan opzien", zeide hij bescheiden, „en als gij' een volkomen geluk wenscht te bezatten, dan ben ik niet de rechte persoon. Maar .ik geloof, cfiait «r in ons beiden iets gebroken is". Zij legde de handen in de schoot en keek hem vol aan. „Toch heb ik in den loo-p1 der jaren zir?k een geluk begeerd!" „En waarom „Hij, 'die 't mij zou hebben kunnen schenken, kon over dat andere je weet wel niet heenstappen „Wie was 'tlngrid?" „Doet dat er iets toe. Reimar?" „Heb je er veel verdriet van gehad?" „Zeer, zeer veel. Ik had hem onbe schrijfelijk lief; ik z'ou mij volmaakt ge lukkig hebben -gevoeld met hem!" „Ga door P zeide hij zachtjes, „Maar nu zie ik duidelijk waarom het Wij leven nu eenmaal in een tijd dat geen enkel land meer op een grooter of kleiner deel zijner zonen aan kan- Onder hen toch zijn onverschilligen, va- dorlandloozen, zoo noodig. landverraders; cm niet het minst openlijke en sluipende propagandisten voor de omverwerping en do ondermijning van het gezag. Beter is daarom eten betrekkelijk kleine vrijwillige landstorm dan een groot leger mot tal v-an schuilgahnde revolutionaire elementen. Daarom dienden alle Chvistenjongelin- gen, van wat richting ook, mits voor standers van bet Gezag en trouwe onder danen der Koningin,, zich te voegen bij de Vrijwillige Landstorm-compagnieën, die overal in den lande worden opgericht, doch welke moeten' wachten op flinke uitbreiding. Tweede Kamer. Nog onzekerheid. De houding van Marine1. Uit keering in eens. Ook aan de leeraren aan gem. en bijz. gymnasia en H. li. S.? Een pikant debat over 10 mille. Aan do orde was het amendement-Van Wijnbergen om heit subsidie voor het Centraal Burea'u voor Sociale adviezen le verhoogen tot f 10.000 en aan hot Cen traal Bureau voor Katholieke Sociale Ac tie f 10.000 subsidie te verloenen. Na gevoerd debat nam do Minister, om de stemming zuiverder te maken, het amendement-Van Wijnbergen over. De heer Schaper diende nu een amen dement in om den post te verminderen met f 10.000 (dus alleen hot eerste Bu reau te subsidieeren). De heer Van Wijn bergen: verdedigde het subsidie voor het Centraal Bureau der K. S. A„ als niet. politiële en niet separatistisch. Do heer Snoeck Ilenkemans Miende een amende ment in om het Subsidie voor hot Cen traal Bureau voor Sociale Adviezen te laten op f 3500. Het sub-amendement Snoeck Hcnke- toans weid verworpen met 52 tegen 23 stemmen, 'tamendement-Schaper aange nomen met 45 tegen 30 stemmen. De lieer Visser van IJzendoorn vroeg vedof tot een interpellatie over de her ziening der tractaten van 1839. Op dit verzoek zou vandaag, worden beslist. De rest der begirooting van Arbeid le verde vender weinig bijzonders op, en om bij half vier liet mr. Aalberse zijn plaats viij voor den minister v-an Ma rine, die al aanstonds do spanning, welke in de Kamer heersohte, brak, door 'te verklaren, dat hij zijn begrooting, -zooah die bij Memorie van' Antwoord is ge wijzigd, handhaafde. Dit beteekendc, dat de kruisers „Java" en .„Sumatra" niet .zullen worden afge bouwd. Ook niet voor andere m ar in o-.doele i nde:n, niet als moederschip voor dé luchtvaart of voor de onderzeeër-vloot'? De onzekerheid duurt nog voort. Want, zoo schrijft de Msb., terwijl de heer Hugenhollz uit 's ministers pas afge legde verklaring een hem bevredigende conclusie trok (hij beantwoordde voor zich de vraag ontkennend) bracht minister Heemskerk door een hoofdschuddende be weging opnieuw verwarring. Een oogenblik staakte Hugenholtz zijn zoo moe-sl gaan waarom hij' mijl ver stoeten moest. Ik 'zóu anders nooit ge komen zijn tot wat gij noemt zelf ver achten. Hel geluk zou alle gevoel .van betrouw in mij1 verstikt hebben". „En mij?" „Wat bedoel je, Reimar?" „Is 'tnu heelemaal uit!" „Absoluut!" Nu ging Jiij werkelijk heen; hij zou tegen den avond temgkeeren. Ingrid keek naar 't portret, dat voor haar lag. Met ernstige oogen, waarin niets kinderlijks, niets vroolijiks was, ke ken die twee kinderen voor zich uit, de vijfjarige Broer, en de vierjarige Flo rin©. Het ha.rt van heit jonge meisje vloeide over van medelijden, toen zijl naar hen keek. Wat hadden zij afschuwelijke kleefen aan. Hun eigenaardige schoonheid werd er bijna door mismaakt. Sara's flinke hand had met vaste1 greepi de schaar gevat en d'ie kleedingstukken in orde ge maakt I Men kon aan de kinderen zien, dat het geen moeite gekost had', om lien zoo stil te laten si.-in, miaar dat die ernstige, stille uitdrukking altijd op' hun ge-ziichljes te vinden was. Wat was Broer indertijd een vroolijke jongen geweest! „Fiorine's kinderen lijden gebrek!" rede en de spanning in de Kamer, reeds verflauwend, nam toe. Ja, zeide hij toen, 1 als de conclusie die ik uit 's ministers 1 woorden, trek, niet overeenkomt met de waarheid, dan valt de blaam, daarvoor straks niet op mij, maar op den man daarDe mlan daar, dat was de mi nister. Minister Bijleveld beheerschto zich volkomen, gaf geen enkel toeken van in stemming of ontkenning. Hij weet even- wel nu reeds dat juist dat deel van zijn beleid hetwelk bij de sociaal-democraten' in goede aarde valt de loslating van den kmiserbouw hem den tegenstand bezorgt van De Mur'alt en dal deel van diens vrienden hetwelk, énkele maanden geleden pleitte voor in elk geval afbou wen van de op stapel staande kruisers. Voor het overige loopt het oordeel van beide heeren, die zich over marine; hebben 'uitgelaten, voor een deel parallel. Beiden verwijten hem een onvastheid van beleid, diei in een staatsman onduldbaar is; beiden betreuren dat omdat deze minister goede dingen voor de marine heeft gedaan. Hu genholtz b.v. loofde zijn belangstelling voor het personeel en getuigde van de rust die bij: er in' gebracht heeft. Do M'uralt bracht den minister hulde voor zijn krachtige bestrijding der ge slachtsziekten. Nog enkele oogenblikke» en de onzeker heid omtrent de kruisers zal wel weg genomen zijn. In de avondvergadering waren aan de orde de w.o. tot wijziging en verhooging van de Siaatsbegrooling enz.,, voor 1919 voor uitkeering ineens aan rijksambtenaren en beambten. iHelsdingon (S.-Df) stelt bij: motie voor om het minimum bedrag voor die uitkee ring te brengen op f 200. Smeenk (A.-R.) kan niet pleiten voor verhooging .der uitkeering, maar acht bet onbillijk, dat de leeraren der gemeentelijke en bijzondere gymnasia en hoogcre bur gerscholen, der kweekscholen en vakscho len van de Uitkeerirrg:1 zijn uitgesloten en stolt bij motie voor om alle groepen die I onder de regeling van den duurtetoe'slag voor hel' .jaar 1919 vallen', ook in aan merking te doen komen voor de uitkee ring in eens. Ossendorp (S.-D.) vereenigt .zich met deze motie. Ook Ketelaar (V.D.), Otto (U.-L.) en Snoeck Ilenkemans. (C--H.) steunen de motie-Smeenk. Do Minister van Financiën heeft be zwaar tegen de motie-Helsdingen en even eens tegen het doen vervallen der bepaling betreffende do uitzondering, van kinderen beneden 18 jaar die f6 per week ver dienen. Jongelui, die bij hun ouders in wonen zullen geen uitkeering ontvangen. Bij zijn ambtgenoot van Onderwijs zal de Minister aandringen op spoed met de uit betaling van da uitkeering. Ook de motie- Smeenk wordt door den Minister ontra den. Gronden voor de motie zijn niet in voldoende mate aanwezig. Zij ,zou bo vendien tot vergaande consequenties kun nen leidein; vooral op financieel gebied. En men moet zuinig zijn. Ossendorp (S.D'.A.P.) dient een motie in om de Kamer te doen uitspreken, dat de uitkeeringen vóór 1 Januari 1920 moe ten zijn uitbetaald. De Minister ontraadt ook deze motie. Hij zal in ieder geval overleg plegen met Minister De Visser. D© motie-Ossendorp wórdt z. h. s. aan genomen. Over de beide andere moties zal Donderdag worden gestemd. Het ontwerp wordt z. h, st. aangenomen Ja, nu geloofde ziji 't graag! Zij1 ken- dte' Sara's volkomen betrouwbare, maar hand© en ruwe manier van handelen. Arme kinderen! Jai 'twas waar zóo zouden zij bongerlijdcrijes blijven 1 't Was baar als voddie zijl de stiftje welke op het eiland zou blijlven voort duren als z,ij neen zeide. De kinderen zonden niet leeren spelen,, niet leuren om vroolijk te babbelen, maar schuw en gesloten, naast den steeds meer in zich zelf gckee'rden vader opgroeien. Hoe troos teloos! Arme kinderen I Hij wilde met niemand anders huwein, had hij gezegd. Zijl wilde het doen zij zag waar haar plicht haar heen wees als d!at één© maar niet noodig was 1 Zijinc vrouw Reimar's v r o u w Ziji klemde de handen vast ineen en sloot de oogen. Zijne- vrouw 1 Dat was het vreeselijkste! En op een andere manier wilde hij het niet. Hij was volkomen eerlijk geweest. Men vei langde een offer van haar! Maar 't was toch oolc wonderlijkEen paar uur geleden, toen z'ijl haar moeder zag begraven, had zij bij zichzelf gedacht Nu heb je niemand meeir, die je toebe» hoort en nu wilde men haar twee kinde ren geven lieve jonge kinderen, die evenals eonige ander© kleinere ontwerpen. Aan de oido was hierop de begroo ting van Justitie. De voorwaarden van d'Annunzio. Fit Fiume wordt gemold, dat in anti woorcl op de. voorstelten van generaal Badolio, d'AnUnzio zijn togen voo: stallen heeft ingjediend, welke hierop neerkomen)j Waarborg ons op afdoende wij'zie. dat Italië noch van Fiume noch van de na den wapenstilstand bezette gebieden af stand zlal1 'doen, en wijl zijn bereid erin© media te werken, dat de toestand te Fiume nprmaal wordt. De bota aan Duitschland. De nota der geallieerden a,an Duitsclw land is gisterenavond aan baron vom| Lersner overhandigd. Ëir jziju 2 nota's ingediend. In idle eerste wordt het tot zinken brengen der 'Duilsohe schepen ta Scape Flow behandeld en, opgemerkt, dat de Duitsche regiering' in haar memorandum van 27 November dóór de daar gemaakte opmerkingen getracht heeft 'biet ten uitvoer brengen van het vredesverdrag uit 'Ce stellen en zioo ioende liet litexstel fier vredesbetrekkingen tus- scbon de1 betrokken mogendheden te ver» hinderen. In vierhand hiermede noodigon de gelallieerden Duitschland formeel uit een protocol te onderteekenen, waardóór gCleigienhei 1 zal worden gegeven de voor» genomen uitwisseling, dor ratificaties te ;doen plaats hebben. De tweede nota bevat het antwoord op. de opmerkingen, door de Duitsche regeering gemaakt betreffende de uitleve ring van personen, die geacht worden; vergrijpen to hebben begaan tegen ,do gemeenschap der volken wat betreft oor logsdaden. Ook behandelt deze nota "do rep a trie lering der krijgsgevangenen. De ge allieerden dringen er voor do laatst© maal bij de Duitsche weigeeringi op aan de reed si overeengekomen bepalingen op zoodanige wijfee tem uitvoer te "brengen, dat 'het niet noodig wordt om tot verbreking van den wapenstilstand over te. gaan, waar door militaire maatregelen noodig zouden worden. i i .1 Korte berichten. De brandótoffen-administratie le Washington hee.ft voor 'het geheel zeer drastische beperkingen hevelen van de verwarming en de verlichting'. Zoowel "fa brieken als winkels worden gerantsoe neerd. De dienst der eloctrischc treinen wordt tot een minimum beperkt. Plaatsen van vermaak inogen enkel tusschen 7 veel, heel veel behoefte aan liefde had den, en zij sp'rafc van een of.'erl Zij sprong op en liep in do kamer op en neer. Toch toch was 't een offer! „Op die manier kom ik er niet," zeide zij bij zichzelf, en dwong hare gedachten zich bij dat eenle te bepalen- Florinle's kinderen lijden gebrek en mij is de genade verleend van het aan haar gedanie onrecht iets goed te maken, door een moeder van die kinderen te worden! Ja, dat was de weg, dien zij gaan moest, de duidelijke weg, welke de plicht haar wees de plicht en het offer. Zij knielde neer en begon in haarziele- angst te bidden: „Moet ik 't doeal Wilt Gij dat ik 't doe?" Langzamerhand werd zij rustiger. Een gedachte kwam in haar ziel op te stil te mooi om uit haar eigen onrustig gemoed- te zijn voortgekomen- Alles gevend, niets begeeren, niet voor jezelf wenschen, willen of hopen, dat is Jezus waardig zijn! Toen stond zij op- „lk moet altijd andere wegen gaan dan die, welke ik zelf kiezen zou doch Uw wil geschiede!" Boer Jens bracht de groeten van Reimar en de boodschap dat mijnheer te voet naar de stad was vertrokkenen morgen Zooveel hangt van u af.j Het is vooir vrouwen niet veirstaindig onr haalr eigen pijnen te verwaarloozeri, of schoon veten zoo onzelfzluehtig zijn. Zenuwachtigheid, pijn in de lendenen en 'zijden, rugpijn, duizelingen en urine- stootnisseu wijzen op gevaar voor nie:ruit: pulling en verschijnselen als graveel, rhoumatick, nier-waterzucht en blaasont steking. Trouwen dienen beslist niet zulke kwade kansen le loopen. AI was het alleen voor anderen, vrou wen moeten de noodzakelijkheid van zich in acht te nemen begrijpen. Zorgen en overworking, ongeregelde maaltijden, ge brek aan frisscho lucht en andere zelf opofferende gewoonten kunnen niet' blij ven duren. Zij leiden tot ophooping valn urinezuur en dit vooroorzaakt nierkwalen: Tracht uw huiselijk werk te vermin deren, Je maaltijden op bepaalde uren te houden, ioderen 'dag een flinke wan deling le maken en 's nachts acht uren te slapen. De resultaten zullen uw ver wachting -overtreffen. Tot versterking der nieren en ge'neV zing der niërvairsChifhsèlèn wórden Fos ter's Rugpijn Nieren Dillen aanbevolen: Dit speciale niorgeneesmiddol bevordert do werking dor nieren, bewerkt vrije vloei ing der urinewegen en heeft een verzach tende, antiseptische werking óp de blaas. Zelfs bij langdurige nier- en blaasziek tcin hebben Foster's Pillen succes. .Zij werken niet op' de lever of inge wanden. Haar totale genezende kracht is op de nieïen, de urinewegen e'n blaas gericht. Hieraan kan nog' worden toegevoegd; dat vrouwen groote baat vinden bij dit geneesmiddel in aan haar geslacht eigen zijnde beproevende tijdperken. Let er op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt, tedere echte doos draagt de. hand tec km ning van James Foster. Tó Goes ver krijgbaar bijl de. Paauw Cb., te Middel burg bij fa;. C. Schutte Co. a f 1.75 p. doos of f 1.0.p. zeis doezen. 51 en ll uur 's avonds verlicht zijn. Op do kantoren moet het licht om -1 uur 's middags worden gedoofd. Te Antwerpen hebben de havenar beiders en metaalbewerkers een algemee ns staking van 24 uur afgekondigd als pretest togen de arrestatie van de socia listen Jamar, Longcvillo et Luys. De dia mantbewerkers en andere vakarbeiders houden nog besprekingen of zif' zich all of niet bij de stakers aan zullen sluiten. roet den eersten trein naar huis ging. Dominé Windelöv was vroeger van zijn vacantiereisje huiswaarts gekeerd dan eerst zijn plan was. Hij had het zen,- dingsfeest. in II- bijgewoond en daar een ouden studiemakker ontmoet, die nu al bijna tien jaren zendeling was- Het feest had hem geestelijk zeer goed gedaan en op zijne wandeling van de naastbijgelegen stad naar zijn dorpje, dacht hij nog eens over alles na en verheugde er zich reeds bij voorbaat op nog dreri- zelfden dag, of deu volgenden dag zij'n vriend, den schoolmeester alles te ver tellen. Op de tafel in zijn studeerkamer vond hij onder de ingekomen stukken een brief, waarnaar hij het eerst van alles greep met een mengeling van vreugde en onwil- Die steile vaste hand was hein maar al te goed bekend- Er stond niet veel in den brief, maar Erik Windelöv las den inhoud altijd waar weer opnieuw- Toen nam hij zijn spoor boekje uit zijn reistasch en was blijde dat hij nog ©enige dagen vacantie had en deze reis dus maken kon, zonder er iemand mee in kennis te moeten stellen. *4 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 1