füo 64) Dinsdag 6 December Ï4e Jaargang FEUILLETON. De last der zonde, Uitgave van de Naarnl. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219 (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f2. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 0.80, iedere tregel meer 20 ct. Verhoogd met een tijdelijken oorlogstoeslag van 20 pet. 3 maal wordt 2 maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde*. Bewijsnummers 5 cent. VAKTEREENIG1NGEN. Bij Bootsma te 's Gravenhiag© is ver schenen een vlugschrift van slechts 75 bladzijden; maar voor wie het nauwkeurig leizen em bestudeeren wil, krijgt hel wel eert omvang, en een inhoud van een standaardwerk. Wlartt 't boekje is rijk van inhoud. Wij bevelen het iedereen ter le- (zinlg aan, die belangstelt in de kennis der sociale en nijverheiidswetgeving, en de geschiedenis der Vakbeweging', ook in ons lanjd. Schrijver is de hear G. J. Ockh'uijsen en de titel luidt: Beknopt overzicht der Sociale en Nijvarheidsiwetgcving in Ne- delrianld. Ten dienste van Middelbaar Tech nische en soortgelijke inrichtingen van Onderwijs. De hedendaagsche moderne vakvereeni- gin'g, aldus de Schrijver, bedoelt niet in de eerste plaats samengaan en sameln- welrken van beoefenaars in hetzelfde vak, hoewel dit niet is uitgesloten; doch .zij .zoekt te verbinden alle loonarbeiders; dat ■wil zeggen' al diegenen, welke hun geheele levert in loondienst moeten blijven, en die niet of weinig kans hebben], zelfstandig ondernemer te worden of op andere wijze met de leiding, te worden belast. Het is de organisatie van de arbeidersklasse, die door de gewijzigde maatschappelijke toe standen een scherpe tegenstelling is gaan vormen' met de werkgevers, die .zich ook als een aparte klasse hebben gesteld te- igon'over hun arbeiders. Een vakvereeniging bedoelt binnen Üe Igrertzen der maatschappelijke verhoudin gen een waarborg te scheppen dat de loonarbeiders, omdat zij individueel niet opgewassen izijn tegen den werkgever, door organisatie het gewenschte tegenwicht, .zoo dat noodiig is ter behartiging hunner belangen, kunnen uitoefenen. Tot izoover deze schrijver, die' de quaes tie uit het oogpunt der omstandig heden, .zeer juist stelt. Om deze beide vragen gaat het voor- loopig tusschen de voorstanders in. theorie der vakvereeniging naar onze beginselen lean diezelfde voorstanders in |da praktijk ten gevolge der omstandigheden: wat behoort de vakvereeniginig te zijn naar onze be ginselen; en wat is zij door den drang der omstandigheden thans? De vakvereeniging openbaart, zich in het vrije maatschappelijke bedrijf, gelijk hier boven omschreven is. De schrijver van bovengenoemd vlug schrift herinnert er aan dat de geheele vakbeweging zich concentreert in vijfzoo genaamde vakcentralen, te weten: het N.A.S. (Nationaal Arbeidssecretariaat) het N.V.V. (Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen); het C.N.V. (Christelijk Nationaal Vakverbond); het bureau voor de R.K..V. (Roomscih-Katholieke Vakorgani satie); ön het N. V. v. N. V. (Nederlandsch Verbond van Neutrale Vakvereenigingem). Het karakter" hetwelk het Chr. Nationaal Vakverbond vertoont trekt het meereln- deel der Chr. Proteslantsche werklieden aan, omdat dit Verbond den regel huldigt, dat de Chr. Vakvereeniging er niet alleen is om de vakbelangen te bevorderen, maar ook van het Christelijk standpunt in den ïnaatscbappeüjken strijd zoowel de pa troons- als de arbeidersbelangen te ver dedigen tegen elke poging om dien strijd t.e maken tot een klassenstrijd. Wanlt al is het wiaar dat de vakver eeniging van arbeiders werkt voor de rechte positie der arbeiders in' bat bedrijf dooir MARIE BURMESTER. 45) O Zij bairlstle in luid geween uit. ,.Reimair, Heinaar I Wat wil je van mij? Ik kan 't niet begrijpen. Mijn weg lag z]oo duidelijk voor mij en nu komt gij meL zulke gedachten. Ik k'au je nog niet ant woorden, Rclmar". „Fkïrine's kinderen lijden gebrek ik jouw vrouw? Waarom?" zei zij plotseling beflig. „Da.t is iets onmoge lijks., Reimair, na alles wat er tusschen ons heeft plaats gehad!" Maar de eenvoudige man liet zlich niet van zijn stuk brengen. „Als ik je voor mijz'elven begeerde, of je er in toestemde om mijnentwil, dan zou je gelijk hebben, Injgrid, dan zouden wij over dat andere niet kun nen heenstappenMaar als wij' het bei den werkelijk alleen doen om Florine's killenen, en om iets goed te maken van „Maar dat zou toch ook wel anders gaan", viel zij bom in de rede. „Zij zouden mij als tante kunnen liefheb ben, en ik zou hen dan ook even goed verzorgen en opvoeden". en in het sociale leven, en in het algemeen met die der patroons voor betere arbeids voorwaaiden, van de revolutionaire vak beweging houden ziji zich verreen wel hierom dewijl deze zich stelt in dienst van den klassenstrijd. Zij bedoelt niets minder dan de omverwerping van het maatschappelijk leven; dat is de revo lutie. Tegen deze poging: ageert de Christe lijke arbeidersvereeniging. Zij plaatst den strijd onder de klem der Christelijke consciëntie. Zij vraagt niaar de1 ordi nantiën Gods. Tegenover do Chr. arbeidersvereeriiging etree-ft de Chr. patroonsvereen iging na- tuurlijk voor de belangen ook der pa troons; doch naast haar mengt deze zich in den aJgemeenen socialen strijd, tot we iring van de revolutie, en streeft daarbij naar verbetering van het vak. Zij orga niseert izich derhalve, even'als de: Chr. arbeidorsvereeniiging, op eigen terrein. Als Christenen werken beiden derhalve naast elkaar tot betere organisatie van het bedrijf in Christelijken zin. In 't bespreken der arbeidsvoorwaarden staan ,zij elk op eigen standpunt Elk (strijdt voor eigen positie, zich daarbij plaatsende niet op 't standpunt van den klassenstrijd, 'maar op diat van de Chris telijke toenadering. Zij zien de verhoudingen, in het bedrijf van uit een verschillend standpunt- In enigeren zin: ieder voor zich,, in breederen zinsaam met de arbeiders om de Chris telijke beginselen 'heerschend te maken in het bedrijf. Tot nog toe hebben, de Chr. arbeiders- vereeniigingen .nog den strijd te voeren voor het eigen' belang, voor lotsverbete ring; en tegen jhier en daar althans berispelijke toestanden en verhoudingen en voor verbetering van eigen rechtsposi tie. Doch er komt een tijd, dat dit niet meer .zal behoeven. Hierin zal voorzien het collectief contract. Komt dit tot stand, dan .zal ook de Chr. arbeidersvereeniging, met de Vereoniginig van Christenpatroons saam de 'hand laan den ploeg slaan om te komein tot verbetering van het bedrijf. Het .zal echter blijven een ieder op .zijn plaats en vanuit eigen tent: de 'arbeide'r eeneyzijds, de patroon en. de bedrijfsleider ter andere. -Naast deze Vakvereenligingen in het vrije bedrijf heeft men ook nog die van ar beiders en ambtenaren in dienst der over heid. Dazen staan er eohter 'heel anders voor, wagens het dubbel karakter der overheid. Van optreden dezer ambtenaren tegen de overheid mag geen sprake zijn. Hier klemt de vraag: mogen ouderwij zers hieraan mee doen? Ons antwoord luidt ontkennend. De overheid, de Staat, heeft een eigen roeping. De miskenning daarvan is re volutie. Immers de revolutie loochent God, en loochent ook de afhankelijkheid des menschen van het gebod va.n God. Zij loochent ook het vraagstuk der zonde, en ontkent derhalve ook dat de Over heid om der zonde wil is ingesteld. Van daar haar streven om de Overheid of den Staat te doen verdwijnen. Indien het gezag der Overheid ,zou ge- Vaar loopen, behoort die Overheid o>p hare ambtenaren te kunnen rekenen- Indien zij derhalve een organisatie, en nog wel naar het beginsel van den klas senstrijd, van hare ambtenaren dulden Hij' keek over haar heen, toen hij ant woordde. „ik herhaal je nu nog eens, bij alles wat mij heilig is en zijn toon was p-leclitig alsof hij' werkelijk een eed aflegde bij de nagedachtenis van Florine, dat ik alléén terwiile van mijn kinderen je vraag om mijn vrouw te willen worden. Maar Ingrid, of ik een leven, zooals gij dat schetst zou kun nen volhouden dat weet ik niet!" Hij slond op e-n haalde zwaar adem. „Ik heb je nu alles gezegd alles waai' ik lang over nagedacht heb. Ik verwacht niet, dat ge mij dadelijk zult antwoorden, maar ik smeek je om mijn voorstel daarom toch wel te overdenken. Als gij je- [reeds verloofd hadt, dan zo-u ik gezwegen hebben. Ma,ar nu zeg ik zooals feeds bij het begin van ons, ge sprek: „als Ige anderen helpen wilt. eir is niemand, die meer hulp nóódig heeft, dian mijne kinderen". llij' baalde, een portret uit zijn borstzak en legde het. vooir haar neer. „Zij1 zullen je wel Vreemd' zijn ge wonden, en daarom heb ik 't meegeno men. Een mijnheer uit Kiel, die ver leden zomer een paar dagen bij' ons was, heeft het gemaakt. Ik zal je nu voodoopig alleen laten, Ingrid", besloot hij-', naar de deur gaande, „ik denk, dat je daar naar zult verlangen. Duidt het mij ook niet ten kwade, dat. ik er juist heden mee aan kwam! Maar ik moet morgen weg, en wanneer zouden wij1 elkaar dan .zon, zij zou daardoor zich zei ven uit- Tvisschen, en jde ambtenaren zouden, als in begin «el tegen de macht, die uit God is, gekant, bij die overheid, hun werkgeef ster, maar niet in de betrekking gelijk aan die in het, vrije bedrijf, zich onmogelijk gemaakt hebben. De minister en de marine. De minister heeft zich verklaard voor een klein-materieelvloot- Het stond in zijn Memorie van Antwoord; waarin hij voor Indië vroeg en niet vroeg: „Naast mijnenmaterieql en verdedigings- vaartuigen daarvan (met bijbehoorende kustverdediging) een-e uitstekende onder zee vloot en hier vooral ook vliegtuigmate rieel, speciaal berekend op liet uitgestrek te watergebied, t-w. vliegbooten, naast wa tervliegtuigen en jagers. Daarnevens een aantal snelvarende torpedobootjagers, meer echter aanvankelijk niet „Zeker niets, dat niet onvoorwaarde lijk in het klei n-m ate riool - sy s tec m past, daartoe principieel behoort: niets daar nevens dat misschien theoretisch op zich zelf waarde heeft, maar dat eigenlijk be hoort tot ©en ander systeem. Waar nu de op stapel staande kruisers niet in ondergetoekende's systeem passen, zal de konsekwentie zijn, dat de afbouw gestopt wordt" De afbouw Van de Java en de Su matra is derhalve nog niet afgelast. Er bleef speelruimte over gm nog eens te kunnen overleggen. Het gevolg schijnt te zijn gew-eest, dat de voortbouw doorgaat, echter met eenige wijziging in heit plan van uitrusting der beide genoemde schepen- In deze quaes'tie zullen de voorstanders van. groote schepen dus hun zin krijgen- En bot zal zeer de vraag zijn of het vlag vertoon in de gevaarlijke Indische wa teren met deze twee kruisers, en nog twee die er reeds zijn, wel voldoende zal zijn. Van de pautserdekschepen, een. kwart eeuw geleden gebouwd, ns er een ver kocht, alleen de Ze-el and blijft in func tie, doch stellig niet langer dan vier jaren- De zeven ka.nonneerbooten hebben si-achts weinig-, de acht torpedobootjagers in het geheel geen waarde moer, evenals de kleine bovenwatertorpedobooten. En ein delijk 'van de pantsers,chépen zijn de Koningin Regentes, de De Ruy- ter en de Hertog Hendrik uit den tijd; en alleen de Tromp, de Heems kerk en de Zie Ven Provinciën, als zijnde 10 a 15 jaar oud, nog bruikbaar- Ernstig overleg is derhalve brood- in oodig- In ieder geval staan achter de Com missie en den minister meerderen, die voor Indië meer heil zien in klein-mate- rieeJ. Bifteited. De nota aan Duitschland. De nota welker tekst de opperste in- t-erg-eallieerde raad Zaterdagochtend heeft goedgekeurd, is n-og niet aan Eerlijn be kend gemaakt. Waarschijnlijk zou Dutasta haar persoonlijk gisteravond aan von Lersner overhandigen- weer gezien hebben?" Doch, voordat hij de deur nog geopend had, vroeg zij: „Reimar, ik moet je nog iets vragen: „waarom nu juist ik? Ik kan mij niet voorstellen, dat je niemand anders zou weten, of d;at niemand zou willen I" Hij keerde terug en zijn lippen trilden Hij deed de hand met een slag o-p de tafel neerko-men, toen hij ?eide: „Dat kan ik friet. Dat z,ou mij' onmo gelijk zijn na Florine iemand an ders Eensklaps dacht 'zij''aan het uur harer grootste vernedering e-n vroeg zij' haas tig: „Dat begrijp ik niet! Kunt gij1 mijl dan achten, zoo-als een man zijn vrouw moet achten?" Eerst keek hij haar verbaasd aan, maar daarna verspreidde zich een 'schoon© glans over zijn gelaat en antwoordde hij een voudig: „Niemand hooger en meer dan jou!" Die éénvoudige, ongekunstelde woor den .waren als balsem voor haar arm gebroken hart, maar ziij! geloofde heit nog niet zoo- dadelijk. „Reimair, als je 'denkt aan al dat kwaad Hij ging wee|r zitten, en nam zachtjes haar hand. „Nu wilde ifc wel, Ingrid, dat ik mij wat beter kon uitdrukken. Ik geloof na melijk, dat, wanneer God o.n,s onze zonde heeft vergeven, omdat wij er 'waarlijk De geallieerde regeeringen vragen Duitschland zich formeel en zonder uit stel te verbinden het protocol te onder teekenen -en technische deskundigen te zenden om de modaliteiten van uitvoering van het vredesverdrag te regelen- Volgons het JyPetit Journal" zijn de maatregelen, waarmee Duitschland wordt bedreigd ingeval van weigering van ver strekkende gevolgen- Het gaat niet meer om de bezetting van oen' stad of een beperkt gebied, maar om eene verbre* king van dien wapenstilstand 3 dagen na ©en opzegging, hetgeen er uit voort zal komen is dood eenvoudig de terugkeer tot het oorlogsregime benevens de auto matische herinsteMing van de blokkade- Korte berichten. Volgens de Petit Parisien zal het- nieuwe Roemeensche kabinet het vredes verdrag met Oostenrijk teekenon met voor behoud op het stuk der waarborgen voor de nationale minderheden- Van Italiaanscben kant wordt offi - eieel meegedeeld, dat Italiaan sche regee- ringstroepen in overleg met d'Annunzio Fium-e zijn binnengetrokken- De troepen van d'Annunzio hebben zich met de re- geeringstroepen verbroederd- In Italië is deze tijding met groote geestdrift begroet- Zaterdag heeft de eerste door Krapp gebouwde locomotief proef gereden. D-e Berlijn sche bladen molden, dat op vergaderingen, die door voorstanders van aansluiting bij Denemarken bijeen wa ren geroepen, de bewoners van Foehr zich hebben uitgesproken voor het blijven behooren -tot Duitschland- Men spreekt er in België van de Burgerwacht, de beroemde ganle-eivique, te laten herrijzen. j Te Brussel heeft zich eau verschrik kelijk drama afgespeeld, waarvan pater Löuette het slachtoffer werd- Terwijl de pater naar een boekwinkel ging om in- koopen te doen, werd hij plotseling over vallen door -een werkman, die hem met ©en ijzeren staaf zoo hard op het hoofd sloeg, dat de ongelukkige weldra over leed- Voorbijgangers grepen den moorde naar, die vast in een vlaag vari waanzin handelde- Sinds enkele dagen gaf de man reeds teekenen van krankzinnigheid. Te Washington is de mijn werkers sta king geëindigd- Binnenland. Jhr. Mr. de Savornin Lohman. Naar aanleiding van berichten iin som mige bladen als zouden „de geneesheo- ren" den heer Lohman hebben voorge schreven zich uit de politiek terug te trekken, kan de Ned-erl- mededeelen, dat „de geneesheer" van de,n heer Lohman hem niet anders dan ©enige rust heeft aanbevolen, een raad, dien hij natuurlijk zal opvolgen. Van „terugtrekken uit de politiek" is geen sprake- Ned. Chr. Bond van Verple gen d e n- Nadat door de heerein G- Straatsma van Ermelo en J. Zaagman van Wolfhezen berouw over hebben en alles zonder te klagen hebben gedragen, wat wij daardoor hebben moeten lijden, en dat wanneer wij zulk een afschuw hebben van die zonde, dal wij haar nooit weer zouden kunnen begaan, wij' weer beginnen mogen met o-ns zeiven te achten en anderen niet geringschattend over ons mogen denken!" Zij was stil geworden en keek hem op lettend aan. Die laatste moeilijke vier jaren hadden hem ouder gemaakt, dat voelde jij sterk; hij had haar, door dat gene wat hij zeide zoo zieer geboeid, dat zij voor 't, oogenblik geheel vergeten had, wat hij' eigenlijk van ha.a.r wilde. „lk weet toch niet, Reimar", zieide zij, „of dat wel juist is- 't Komt. mij zoo voor alsof wij 'toch altijd anders zullen blijven". Hij begon weer: „Al kan i^i'took niet zoo goed uiten, gij moogt mij gerust gelooven als ik je zeg: ik 'heb de last van deze zonde gedragen. Wat zoudl ge wel Zoggen als je' wist, dat er tijden, zijn geweest, vooral in 'teerste jaar, dat ik je veirwenschte, dat ik je haatte. Ik ze(g je, 'tkan in de 'hel friet vreeset lijlker zijn, als 'ter toen in mijn binnenste uitzag „Ik begrijp' het, Reimar!" „Maar langzamerhand werd het anders. Ik nam steeds meer van de zonde van jou af en legde ze mij zelve op. En toen leende ik Hem kennen, Die ons doel en streven van de organisatie was uiteengezet, werd ook in Den Haag een afdeeling opgericht van de Ned. Chr. Bond van Verplegenden- Meer en meer dringt onder de verple genden hun roeping in deze door. We verwachten, dat alle Chr. Verple genden, uit alle oorden des lands, nu spoedig komen, opdat onze Bond sterk worde. i' Allerlei. Te Roermond zal geen nieuwe kazerne worden gebouwd- Minister König beeft gisteren de Lucht vaartcommissie geïnstalleerd. Naar het Haagsch Correspondentiebu reau verneemt is bij het Departement van Justitie in voorbereiding een wetsontwerp betoogende verkorting van den termijn, gesteld bij het Burgerlijk Wetboek, bin nen welken vrouwen, wier echtgenooten vermoedelijk op zee zijn omgekomen, een nieuw huwelijk zullen kunnen aangaan- De Minister van tLandhou\v heeft met ingang van 8 December ingetrokken het verbod van hot verwerken van appelen en peren, welke niet gedekt zijn door een veilingsverklarin^, dat de partij voor verwerking in fabrieken is geveild- De Minister heeft besloten met ingang van 11 December tot nadere aankondiging dispensatie te verleenen van het verbod van uitvoer van lakverven, vernissen, sic-' catieven en dergelijke uit hars en ben zine of terpentijn bereide producten- De Minister maakt, bekend, dat vanaf Maandag 3 December tot en met Zon dag 14 December de bons 9 en 10 der Rijkssuikerkaort geldig zullen zijn- De Telegraaf .houdt, vol, dat de ex- keizer met Prins Hendrik en gevolg ge jaagd heeft op grof wild in de omgeving van Niersen en Gortel. Te 's-Gravenhage is op 81-jarigen leef tijd overleden de bekende rechtsgeleerde Mr. B. M. Vlielander Hein, die van 1888 tot de Kamerontbinding in 1904 zitting had in de Eerste Kamer. De aanvoer van steenkolen uit het Ruhrgebied is ongeveer 60 pet- vermin derd- Thans loopen dagelijks 4 in plaats van 10 treinen voor het vervoer naar Nederland- Het zal niet mogelijk zijn, dat Nederland de gecontracteerde hoeveelheid ontvangt- Ook in de maand December zal de levering beduidend onder het vast gestelde minimum blijven. Twee Duitschers zijn wegens verden king van spiormage in de buurt van het kasteel te Amerongen door de politie naar Utrecht overgebracht. Op ©en vraag van Dressielhuys heeft minister König geantwoord, dat de ge ruchten, volgens welke de in de pensioen fondsen gestorte afkopende kortingen van het spoorwegpersoneel S-S., geheel often deele zouden worden terugbetaald, geen waarheid bevatten- II- M. de Koningin-Moeder bracht gis termorgen met gevolg -een bezoek aan den Grooten Kon- Bazar van de firma D- Boer aa.n de Zeestraat te den Haag. Te Den Haag is aangekomen de heer Emile Reuter, minister van staat en mi nister-president in Luxemburg. De Nederlandsch© Uitvoermaatschappij heeft de door haar aangestelde plaatse lijke controleurs gemachtigd behalve con senten voor den uitvoer van versche visch, gezouten haring van de vangst 1919 en gerookte bokking, ook consenten voor den alleen helpen kan en toen toen werd de last mij afgenomen". Die laatste gedachte "beviel haalr. „En dat blijft toch altijd hef. gewich tigste niet waar? Als men is doorge drongen tol 'het geloof van Christus; ik bedoel als men werkelijk begrepen en aangenomen heeft, dat Hij met de zlonde der geneele wereld, óók de onze op1 z.ich nam, dan laat het ons koud, of men jsehen ons niet meer eeren „Neen, Ingrid, dat juist niet. Niemand kan een ander minachten, dien Hij heeft vrijgesproken van de ztonde, en daardoor tot een nieuw leven heeft gewekt; want nu is hij niet meer dezelfde van vroe ger". In haar oogern kwam een blijde glans. „Ja als men het 'z'óó beschouwt. Jezus' broeder, Jezus" .zuster mag nie mand' minachten'1 „Neen. Er moet alleen eerst een tijd zijn igeweest, dat wij ons zelf ver achten „Reimar!" Zij kon het niet langer in houden. „Wat ben je veranderd! Ik ge loof dat ik veel van je zou kunnen karen!" Hij (glimlachte weemoedig. „Ik leerde het zelf in een halrde leer- ©chool „Maar hoe ihoog staat ige daardoor ook nu (Weidt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 1