in IV -o v G IN LOONKLJkSSEN. MANNELIJKE ARBEIDERS: INDEELI VROUWELIJKE ARBEIDERS: Loonklasse voor den arbeider, die uitsluitend vast loon in geld verdient: i Loonklasse beneden f ïé40.- weekloon tot f 4.80. it van f 840.- tot f 400.- weekloon tot f 8.-. van f400.- tot f600.- tot f B i van f600.- tot f 90O.- tot 1 00#.- of hooger boven f 18.-. Hoe meer gestort wordt hoe hooger zal later de uitkeering zijn Be premien bedragenIe loonklasse 25 cent per week i lie id 30 id llle id 40 id IVe id 50 id Ve id 60 id Let dus vooral op „Geldig tot 99 op de voorzijde der rentekaart. loonklasse id. (arbeiders bij de zeevaart behalve huishoudelijk en bedienend personeel id. van 21 jaar en ouder van 18 tot 21 jaar van 14 tot 18 jaar in de 5e in de 4e in de 3e Van 21 jaar en ouder Van 18 tot 21 jaar Van 14 tot 18 jaar in de 4e loonklasse in de 3e loonklasse in de 3e loonklasse In afwijking van het bovenstaande, behoort de arbeider, die uitsluitend recht heeft op een vast loon in geld, onafhankelijk van zijn leeftijd of geslacht, tot de loonklasse, waarin hij naar dat vaste loon valt, wanneer de dienstbetrekking geacht moet worden de arbeidskracht van dien arbeider geheei of zoo goed als geheel in beslag te namen. Voor de toepassing van deze bepaling wordt het over gedeelten van een jaar overeengekomen vast loon in geld tot jaarloon herleid. Indien de overeenkomst is gesloten voor een of meer weken, wordt een jaar berekend op 50 weken. Tot de eerste loonklasse behoort, onafhankelijk van leeftijd of geslacht, de arbeider wiens loon GEHEEL bestaat in verstrekking in natura. Ie. Se. Se. 4e. 5e. 6e. 7e. 8e. 9e. 10e. 11#. 12e. 13e. 14e. Op de binnenzijde der rentekaart zijn 52 vakjes, waarop de rentezegels meeten worden geplakt De werkgever Is verplicht voor ef gelijktijdig met de loonsbetaling een zegel te plakken overeenkomstig de loonklasse, waarin de arbeider is gerangschikt De volle weekpremie is verschuldigd, ook indien slechts een deel der week (hoe kort ook) is gewerkt; over de week waariD 3 December valt is dus een volle premie verschuldigd Geen premie is verschuldigd ov#r een kalenderweek, indien over die week reeds een premie is betaald in de voor den arbeider geldende of in een hoogere loonklasse is betaling geschied in een lagere klasse, dan betaalt de werkgever een tweede premie over die week overeenkomstig de loonklasse, waarin alsdan loon wordt betaald De zegels zijn te verkrijgen bij de post- en hulppostkantoren, bg den Baad van Arbeid te Middelburg en bij den lieer De Meij. Droogdok te Vlissingem De arbeider die geen werkgever heeft, doch uit andere bronnen toch geld verdient, moet zelf zegel plakken gedurende den tijd, dat hij geen werkgever heeft de arbeidster is hiervan uitgezonderd; Op verzoek van den arbeider moet de werkgever in een hoogere loonklasse betalende meer te betalen premie moet dan de arbeider betalen Op de rentekaart mag niets geschreven noch gesteld wordenalleen is dateering van zegels met den datum van plakken verplichtend (mag niet met potlood geschieden) zegels geplakt over weken die reeds verstreken zijn moeten bovendien de dagteekening van de laatsten dag der week, waarvoor de zegel wordt geplakt, dragen Werkgevers die in den regel meer dan 25 arbeiders in dienst hebben, kunnen op hun verzoek door de Rijksverzekeringsbank van dateering worden ontheven; dan moeten echter de eerst# 6 zegels en bij teruggeven der kaart de laatste zegel worden gedagteekend De werkgever is niet verplicht loon uit te betalen wanneer de arbeider geen rentekaart overlegt. Geef uw rentekaart tegen bewijs in bewaring aan den werkgever In de week, waarin de geldigheidsduur der rentekaart verstrijkt moet dez# met het renteboekje bij den Raad van Arbeid worden ingeleverdomslagen zijn daarvoor te verkrijgen op het postkantoor; Ieder die arbeider wordt is verplicht zich binnen 14 dagen nadat hij arbeider is geworden aan te melden hij den Raad van Arbeid. Onafhankelijk van den aard van het werk en de plaats waar zij werken Indien een arbeider ingevolge deze indeeling zou behooren tot meer dan een groep van arbeiders, dan wordt bij tot de hoogste loonklasse gerekend te behooren. 11 11 11 11 Uitvoering Invaliditeitswet. in de 5e loonklasse). (arbeiders bij de zeevaart behalve huishoudelijk en bedienend personeel in de 5e en arbeiders bjj zee v rivier- en binnenwater visscherii behalve oester- en mosselvisscherb in de 4e loonklasse) rivier- en binnenwater visscherij behalve oester- en mosselvisscherij UITZONDERING: arbeiders in apotheken; goud- en zilversmederijen; belast met leiding van of toezicht op personeel; met administratief of technisch bureauwerkonderwijzend en verplegend personeel in de 5e loonklassearbeiders belast met vervaardigen van caoutchoucwarenvan kunstgebittenleder waren en in zadelmakerijenpleisterbeeldensteenen en pannen en tegelsschoenen en het herstellen van schoenenslijpen, verzilveren, etsen, schilderen of graveeren van glas en liet zetten van glas in lood in de 3e loonklasse UITZONDERING: arbeiders in apotheken; binden en linieeren van boeken; vervaardigen van cartonnages; van papier en collulose, papierwaren en papier- zakken in goud- en zilversmederrjenin handel en bij verkeerswezenin hotels en koffiehuizenin kapperswinkelshet sorteeren van lompen en anderen afval; telefoon- en telegraafdienst en brievenposterijen; verplegend personeel; de zeevaart; personeel belast met leiding van ef teezicht op personeel;: administratief of technisch bureauwerk en onderwijzend personeel in de 4e loonklasse; UITZONDERING: arbeiders balast met vervaardigen van bezems, boenders, borstels, borstelhout kwasten of penseelen, caoutchoucwaren, electrische gloei lampen, hoepels van horloges en andere uurwerken (en herstellen) kunstgebitten, voorwerpen van kurk, balein, been, hoorn, kunstbaleine of parelmoer, lederwaren en in zadelmakerijen, leesten, manden, matten, stroohaksel, weverskammen ©f rieten, stroohulzen, stoel.n, steenen, pannen en tegels, schoenen (en herstellen); matten van stoelen; vlechten van strooarbeiders in courant-, boek-, metaal- en steendrukkerijen; cache1 snijden en graveeren; slijpen ver zilveren, etsen, schilderen of graveeren van glas en zetten van glas in loodhakkeüzagenschavenkloven schillen van hout en het teensciiillenin juwelierswerkplaatsenlandtuin- en boschbouwin messenmakerijenschilderijen van meubelsbeschilderen van porcelein, aardewerk, fluweel, hout en andere stoffen, vervaardigen, bekleeden en schilderen van rijtuigen en wagensschillen en vlechten van rottingbaggeren van turf en vervaardigen van veenbaggerveehouderijin veenderijen het verguldenarbeiders werkende in inrichtingen van wetenschap of kunst, van publieke vermakelijkheden, in. gchouwburgen en dergelijke ii» de 2e loonklasse. 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 4