48 Dinsdag 35 November 1919 ü4e Jaargang last der zonde, FEUILLET0 Binnenland. 1% O Ci Uitgave van ■Se Naomi. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd "te Goes. Hoofdbureau te Goes: ;,ANGE VORSTSTRAAT 219 (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Dostetbaan Le Clointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.^— Losse nummers f 0.06 Prijs der Advertentie»: 14 regels f 0.80, iedere tregel meer 20 et. .Verhoogd met een tijdelijken oorlogstoestaj van 20 pet. 3 maal wordt 2 maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaanton Bewijsnummers 5 cent. Een uitvaart. Het is een reu zen optocht geweest, die be Aïtolsitendam met vaandels en banieren die uitvaart heeft gevolgd van dien „leider" dier vrije socialis ten F. Doufela Nieuwenhuis. Met eerbiedige stilte werden aange hoord de sopojbere woorden van den zang, waarihede, het gebruik getrouw, ook deze socialist werd ten grave ge bracht Over zoden, over zerkten, Klinkt otns isomiber vriendenlied, Die hier rusten vau hun werken, Sluiïn'ren voort en hooren 'tniet. Makkers, die ons zilt ontvallen In den mloeite vollen strijd, Slwitmlert voort, wij volgen allen, Eenmaal komt ook onze tijd. Ook in de hal van het crematorium Westerveld. waar de verbranding zou plaats hebben, werden niet mlmder sombere liederen gespeeld en gezon gen. En een predikant, ds. Scher- Imerhorn, droeg voor uit „De Opstan delingen" van Henriëtte Holst het fragment, aanvangende met den regel „O mlakker en strijder, gij zult altijd voortleven in ons hart." Het H andel s b 1 ad gewaagt van dichte drotolmien, hoog dragende hunne vaandeliseen 'zee van rood, van „don kerrood in den tint van ttilat Bor deaux; vau purperrood als dat van koningtulpen, van gloeiend rood, Schaterend als glacliolusvlamnion. Het (was) 'n mengeling van warme tinten, o[mifloerst bijwijlen door wazig krip of geflankeerd door een slip van laken in rouwkleur." Koninklijk schier, schilderachtig; en toch, hoe troostloos 1 Alleen een vaar wel! „Sluiimlert voort, wij volgen al len". Niets van eeuwi gheidsl i cht. Geen wederzien. Dood is dood Hoe geheel anders spreekt de liefde, welke de werktaleesteres is van 't Ge loof. Indien daar een sülle in den lande, in den Heere ontslapen, een arimje naar de wereld wordt uitgedra gen, en alles zwijgt, doch in de ziel 'sHollands woord weerklinkt: Wie in Mij gelooft zal leven, al ware hij ook gestorven, hoeveel heerlijker is zulk een uitvaart. De wereld werpt niets dan dooden uit.; en z.ij geeft hun niets mee1. Ook bij Dom'ela Nieuwenhuis' graf ware Allard Piersons herinnering pas send geweest: i Neen!, nimlmler was de Roem de moeite waard van 't leven, En ook van 't sterven niet, al schikt mlen 't nog zoo opi. ik ken 't allqoa] dier munt, zoo ruim schoots uitgegeven Z'iis 't halve zand niet waard van éénen kerkhofschop. De propaganda begonnen. Mr. Troelstra heeft op 'tjubilé van den A. N. D. R. de propaganda voor de hersenschim] der socialisatie be gonnen. Hij heeft onder mieer gezegd „Het politieke ideel van den strijd iis gestreden, de democratie is vero verd; het economische deel wacht thans; dat is de strijd voor de so cialisatie." Het toekotnlstbieeld van de „socia- door MARIE BURMESTER. 38) langzaam kwamen de grijsaards hun banken uit, op ben volgden degenen, die „in de beste levensjaren" waren, daarna kwamen de jongeren, en eindelijk de joing- sten. Rij de vrouwen, die daarop volgden gine het juist andersom. Zoo was van oudsher het vaste gebruik. Eir waren reeds twee tafels geweest. Nu Kwam als eerste der volgende tafel Reima;r Markward. Erik Windelöv zag hem komen en vond bij zich zelf, dat hij het hoofd wel iets minder hoog had kun nen dragen. Hij zag wel de vele grijze haren, welke het verdriet en niet do jaren den drie en dertigjarigen man moest hebben bezorgd, maar dat stemde hom niets zachter. En al zweeg de waar schuwende stem in zijn binnenste onder hel uitdeelen van brood en wijn ook geen oogenblik, toch was hij niet op tocht gestemd'. Het oogenblik was nu voorbij, en werd gevoegd hij al het andere, dat niet meer goed te maken is, gelijk zooveel, dat wij hsatie", het nieuwe strijdmiddel is door de leiders in de Tweede Kaimlor gebeekietid. Helt is nog wat vaag. Gei- lijk onze Schouten beeft aangetoond, en door mr. Marc(haniL voelbaar is be vestigd. rJ Laat ons (gloed' opletten, op wat wijze deze „schim)" zal worden leven inge- blazen, hoe dit „bieeld" zal wordeln aangekleed. Op't oogenblik heeft echter ihehianb er nog 'houvast aan. Uitgestelde hoop. De hoop, dat weldra door ratifica tie-uitwisseling, dat wil zeggen, door wederzijdsche overlegging van goed keuring der vredesvoorwaarden de vre destoestand z'n bes l ag z o u krijgen en de eerste stap zou gezet zijn naar den Volkenbond, is weer vervlogen. De Amerikaansche Senaat sitak een splaalc in het wiel, door het voorstel- Lodge om] door een eenvoudig besluit van den Senaat den oorlog mlell Duitschland voor geëindigd te verkla ren, naar een commissie te verwijzen. Gaat dit voorstel door, dan heeft Aimlerika zichzelf losgemaakt uit de groote firmla die den Europeeschen vrede beheerscht. Zoio zou de Vol kenbond een zwaren steunpilaar ver hezen. En aan den Volkenbond houdt althans Engeland vast als een fox-je. Engeland waagde bereids een po- gang otm! Engeland te bebeeren. Wie waant dat dit gauw in zijn werk zal igaau, vergist zich ten eene'nmale om trenit het karakter van den Amterikaaln. Broeder Jonalhan luistert zelfs niet naar John Buil, wanneer hij er geen zin in heeft. Intusschen, de vrede kan toch nog komien, zij 'tdan zonder Amerika. Slechts drie geassocieerden zijn er toe noodig; en die zijn er, want Frankrijk Engeland en Italië zijn er voor. Maar een vrede zonder Amerika is al even gevaarlijk als een vrede met Amerika, maar welke te laat komen zou. En dan, de verkiezingen m Amerika] kunnen meevallen. Hitchcock en Lod ge vertegenwoordigen de twee begin selen tusscben welke de kiezers voor het electoren-coinvent zullen hebben ;te beslissen. De vaste lijn? Het kabinet heeft toegezegd vermin dering van eenige pusfen m de begroe tingen van oorlog en marine. De toeziegging" is geschied na die protesten van socialistische en libe rale zijde tegen de hooge eindcijfers' dezer beide genoemde hoofdstukken. Eén van beide: deze vermindering is afgedwongen of zij is vrijwillig. In Teerste geval mag gevraagd: waarom met de lijn vastgehouden? In 'tlaat ste gevalwaarom niet eerder, van stonden aan die vermindering gier daan? Een van beide: iets kan of 'tkan met. Wanneer in de stukken staat: 'tkan met, dat is 'tuiterste, en 'tis noodzakelijk; dan past 'tniet, voor welk gebrom ook, uit den weg te gaan. Maai' kan 'twel, dan past 'tniet den indruk te vestigen dat 'tniet kaïn, om dan later bij1 wijze van marohandeere|n er toch nog wat af te doen. Het wekt wel eens den schijn alsof de regeenng te zeer door vrees voor niet wilden, maar waartoe de Booze ons verleidde en bij de herinnering, waarvan ons beier ik ontzaglijk lijdt. Wat hielp het den dominé dat hij, «|1 de dagen, welke op dien Zondag volg den bij zich zelf herhaalde, dat, als die ander nu binnen zlou treden, hij hem met eerlijken blik de hand zou kunnen reiken. Die zonde zijner gedachten, be gaan in Gods huis en in Gods nabijheid werd daarmede niet ongedaan gemaakt. En moeilijk viel het hem om af lo dalen van het dooi' hem zelf gekozen hooge voetstuk, tot. de lage plaats, welke Gods geest hem aanwees. Hoe bitter was het cm tot zelfkennis te bekomenHij had het jonge meisje kunnen vergeven, omdat hij het liefhad. Dat was gemak kelijk genoeg. „Dioen ook dte tollenaars niet al zoo Maar de vrucht der liefde tot zijne vijanden, welke men van zijn ge loofsbrieven had willen plukken, was er niet aan gevonden; Was dit geloof nu eigenlijk waar?" Den geheelen winter leed hij onder deze gedachten, maar juist door die ver ootmoediging begon hij beter te zien. Toen dus in Februari een brief van Ingrid kwam, was hij niet, evenals de vorige ma,al reeds voordat hij hem ge lezen had, bevooroordeeld. Ingrid schreef: het bolsjewisme 'zich dwingen laat de vaste lijn te verlatten. Het hebben van een^vaste lij!n is in onlze ilagen op; ieder terrein in de eerste plaats éen hoojgst geweuschte maai tregel. Niet al te vaak' mag een regieering van dezen regel afwijken. En zulks te minder, dewijl de roo.de broeder olm deu hoeik gluurt, en bij liederen stap; in zijn richting uitroepit dat hij daarvoor weer eens gezorgd heeft. Eromtverzwakkiing ter een© zijde is krachtverdubbeling, aan de zijde van den tegenstander. Montaubon en Montpellier. Deze twee namjen, die de geschie denis van den dag thans aan elkander koppelt, doen ons denken aan het Fransche protestantisme. Frankrijk telde voor den oorlog 38 millioen inwoners, waarvan 96 pet. tot de Roomsch-Katholiieke Kerk be hoorden. Het kleine, aantal protestan ten lis al de eeuwen door in groot lijden. We hoeven slechts te herinne ren aan den B ar the I eme u s-nacht, aan de vervolgingen der zoogenaamde ker ken in de woestijn, aan de Walden- zen en zooveel meter. -Heden ten dage, nu de bloedige vervolgingen met meer geduld worden, is het leven van den geloovigen Protestant in Frankrijk nog steedis met allerlei bezwaren omringd. ïn het land waar alle geloof als clerical isme door toong© ven dein ©in regeering wordt beschouwd, in hef va derland van Voltaire en Viviani, bloeit het godsdienstig element in het volks- s leven maar weinig. En nu de Evangelische Hoogeschool van Montaubon zal vertrekken, gaat uit het Protestantsche Fransche le ven een Stuk geschiedenis heen, waar aan. groote herinneringen waren ver bonden. Montauban was sinds 1570 een centrum van het Calvinisme in Frankrijk. Haar schoot was een bol werk voor het geloof, gaf door mëni- gen hoogleeraar en ïnenigein discipel Slans en kracht aan den kleinen, zoo ikwijls verdrukten kring Naar Montpellier zal thans de school verhuizen. Naar de schoon© en groote hoofdstad van het departement Bénault, aan de Middellandsche Zee gelegen. Ook een centrum van Proles- tantsch leven, nauw aan de Hugenoot- ten van later tijd, vooral aan de ver volgingen der Kerken in de Plyreneeën verbonden. Met de school te Montaubon zal ook de in ons land zeer bekende Prof. Doumergue, die den 75-jarigen leef tijd bereikte, aftreden. Deze welbekende, die thans in otls land tijdelijk verblijf houdt, sprak de zer dagen te Rotterdam over de eenheid des geloofs die de Nederlarid- sohe Geuzen met de Fransche Iluge- nooten verbindt. de K. zeventien jaar was. In het vijftigjarige Sofia Andreq'ewna Tolstoi, f Tolstoi's weduwe is dezer dagen op vijf-en-zeventigjarigen leeftijd te Jas- naja Poljana overleden. Sofia Andxe- jewna werd .Tolstoi's vrouw toen zij Jachtlust, 25 Februari. Nu bloeien zeker in je tuin onder de dennen de sneeuwklokjes. Een jaar ge leden ging ik er vaak heen om zie te plukken en ze d!a,n op het naaitafeltje van mevrouw Brodersen te plaatsen. Als ge 's avonds na het avondeten gingt lezen, moest de lamp woirden opgestoken, hoewel het buiten in 't geheel nog niet donker was. Elr waren reeds katjes aan de wilge- booinen. ach, wat was hiet toen toch een heerlijke tijd Heit zal nu bij ulieden wel juist zoo zijn als toen. Ik loop hier ook gaarne door de bosschen om de beekjes te hooren kabbelen, maar mijn geheele hart ver langt naar "t strand naar jou! Waar om zou ik 'tloochenen? Omdat men mij op 't kasteel zloo goed kon gebruiken, heb ik het gevoel van een bepaald levensdoel te bezitten, altijd moeten missen. Mijn ouderlijk huis was niet de plaats van waar uit alles uit en in ging ik was veel te weinig thuis. Als het anders geweest was, en ik thuis zou zijn opgegroeid onder de hooge beu ken, en als mijn moeder dat voor mij had kunnen zijn, wat andere moeders voor hun kinderen zijn en zij is zoo rijk, mijn moeder ik geloof, dat ik dan een goed flink mensch zlou zijn gewor- ermnd gezin. Naast de hervormende, ascetische en profetische gestalte stond de gemalin, die voor alles de aardsche noodzakelijkheid onder het oog bleef zien. Men heeft het haar vaak euvel geduid, dat zij terwijl Tolstoi zijn werk als eigendom der menschlreia schiep zorgvuldig over zijn inkomen waakte. De Russen heb ben voor deze praotische opvatting gevoeld en t oen de revolutie door het gouvernement Tula joeg, wisten de landbezitters, die de buren van Tol stoi's weduwe waren zijn voor malige boeren ©en bewakingstroep voor Jasnaja Poljana te verkrijgen. Na Tolstoi's dood bleef zijn vrouw op het landgoed leven, zij schreef haar herinneringen en rangschikte de nage laten brieven en manuscripten. Na on verkwikkelijke processen werd er een regeling getroffen, waarbij zij het toe- zacht op Tolstoi's werken hield, ter wijl de handschriften in een museum te Moskou kwamen en de academie van wetenschappen het recht tot plio- tographische opname kreeg. De dagboeken alleen werden nog met gepubliceerd. Nu zullen zij, na den dood van de viif-eu-zeventigjari ge vrouw, eveneens net daglicht zien en wellicht verneemt men zoo nog eens Tolstoi's stem over de vrouw, die hem eens alles was. De kabinetscrisis in België. BRUSSEL, 24 Nov. Delacroix is vandaag reeds 'met de vorming van een kabinet begonnen. Naar wi] uit de beste bron verne men, zou hij er reeds heden middag in geslaagd zijn het nieuwe ministerie samen te stellen. Het nieuwe ministerie zal bevatten 5 Katholieken: Delacroix, minister-president, (of fi nanciën); Pon liet, bïnnenlandsche zaken; Jasper, economische zaken; Renkin, spoorwegen; Baron Ruzette, landbouw; 4 socialisten: Vandervelde, justitie; Destrée, onderwijs en schoone kun sten; A risee Ie, openbare werken; Wauters, bevoorrading; 3 liberalen: Hymans, buitenlands che zaken; Masson, oorlog; Franck, koloniën. Zooals men ziet, zijn in dit kabinet alle ministers van het vorige mini sterie opgenomen met uitzondering van De Broquevitle en Hermigmes, in wier laats Pioullet en Destrée gekozen zijn. erstgenoemde is in bet kabinet óp- fenomen als vertegenwoordiger der laamsche fractie. Delacroix stond daar speciaal op. Opmerkenswaardig is 'tfeit, dat Hy mans weer en met denzeifden post in dit ministerie is gekomen. (Msb.) Korte berichten. De Vredesconferentie heeft de Ploolsche republiek officieel erkend. De Prins van Wales heeft een krans gelegd op het graf van Roose velt en is vertrokken naar Halifax. den, inplaats van bet afgevallen, blad, ziooals ik mij zelve nu vaak beschouw. Nu voel ik mij bij de een zloowel als bij den ander thuis en vreemd te gelijker tijd. Ho© heerlijk vond ik het in de pasto rie! Hoe spoedig was ik er thuis, Erik, ik zlou je nooit schande hebben aange daan, dat weet ik zeker! Je raadgevingen hebben hiun nut ge daan. Maar denk niet, dat ik mij niet bezwaard voel door het kwaad, dat ik Floiine heb aangedaan. Ach, ik weet nu, dat datgene wat wij de dooden zijn schul dig gebleven, tot het moeilijkste behoort in ons leven, juist omdat wij 't nooit meer goed kunnen maken! Op d,at andere, dat laatste wat je schreef, kan ik je nog niet antwoor den, misschien zal ik dat nooit kunnen. Je ambt, je beroep; je plicht is het nu eenmaal dagelijks over deze dingen te spreken, maar ik kan dit niet. Tracht mij hierin te begrijpen. Donk niet, dat de vermaning nutteloos is geweest. Ik zal zeker niet moede worden het Licht te zoeken, al hen ik dan ook nog altijd in 't duister Erik legde het velletje postpapier neer en dacht langen tijd na over de laatste woorden. Zij bevielen hem en de vrouw, die zo geschreven had, behoefde niet be- d'Annunzio beraamt expedities naar Sebenico, Spalato en andere plaatsen in Dalmatië. Minister Wilson deed een bemid delingsvoorstel ter bestrijding van de mijnwerkersstaking, welk voorstel door de mijnwerkers werd aangeno men. i Naar verluidt zal de nota der entente aan de nieuwe Hongaarsc'he regeenng twee punten bevatten: le. erkenning der regeering; 2e. eene uit- noodiging voor de vredesconferentie. In de kwestie betreffende den Woord op graaf Tisza is thans bekend geworden, dat Jozef Pogany moet worden aangezien als de aanstichter van het booze plan. Pogany verklaar de, dat Tisza uit den weg geruimd Woest worden of dat anders ae door de revolutie verkregen resultaten in gevaar zouden worden gebracht. Blijkens een bericht uit Helsmg- fors kan het verbond der randstaten Letland, Estland en Litauen als ge sloten gelden. Zijn eerste zaak zal het sluiten van vrede mlet de Sovjet- Republiek zijn. De Estlandsohe minister van buiten lands©,he zaken heeft verklaard, dat hij gegronde hoop heeft op een latere aansluiting bij het verbond vain PloJen, Oekraïne en 'Finland. In Bulgarije zijn de laatste da gen meer |dan 200 politieke personen gearresteerd, wien 'men de schuld van Bulgarije's deelneming aan den we reldoorlog geeft. Onder hen zijn de oude ministers van het kabinet Ra- goslawof. Geld verzloetddnairbeid. j Ziendccoog vermindert de lust in eere ambten. Betaald©, steeds hooger betaalde arbeid wordt geëischt. Het lidmaatschap onzer gemeenteraden opent al meer ei» meer den weg tot een jacht naar geldj. In de gemeenteraadsvergadering van p. Vrijdag werd in Amsterdam het trac- tement der wethouders verhoogd vai» f6000f8000. Voor de lieden van dén? Rotterdamschen gemeenteraad werd kos teloos telefoongebruik, kosteloos tram- en veerdienst opengesteld en bepaald dat het presentiegeld voor oommissiën gelijk zou zijn aan dat der raadsvergaderingen. Een van d-e leden van den Amlster- j damschen gemeenteraad stond Vrijdag midden in de discussie op en verliet onder den uitroep: ,.'tWordt mei hier te smerig," do zlaal. I Anderen zullen hunkeren om binnen te gaan, want het geld verzoet niet al leen den arbeid, maar ook het bijwo nen van scheldpartijen, vooral voor lief hebbers van standjes. de K. Vliegmachine nedrgesto'rt. Gistermiddag om circa half 5 stortte 1 een Rpm pfer-vliegtuig, bemand met Idle j luitenants Land en v. Dijk, bij een oefen- vlhcht te Soes torberg naar bene den. Beidie i vliegeniers werden levenloos opgenomen. IHet vliegtuig is totaal Verbrand. Allerlei De benoeming is aanstaande van prins Albert do Ligne tot gOzlant van België bij het Nederlandsche hof. De Minister van Landbouw hleieft be- I.—i. i.ii i i n i vtoesd te zijn, dat ze niet begrepen ztou worden. Ilare woorden: „Ik zal niet moe de woiden", gaven hem een zekere hoop op de vervulling van haren wenschl. En ook wat dat andelre betreft zou zij zeker wel gelijk hebben. Als men uit het eigen tehuis overgeplant wordt in een ander zionder dat men daar daln weer geheel thuis raakt, dloet dat niemand goed- Ja hier zou zij zich waar lijk thuis hebben gevoeld!! Zij was ztoo jong en zijn invloed op haar zoo groot. Als dat één© maar niet gebeurd was, waar hij heden, en nooit nog overheen, kon komen. Op dit eerste jaar volgden twee an dere-, welke zonder veel ingrijpende ge beurtenissen voorbij gingen. Tegen het einde van het tweede jaar werd mevrouw Andersen zoo ernstig ziek, dat noch haar dochter, noch de dokter hoop hadden, haar te mogen behouden. Dies te groo- ter wais daardoor hun blijdschap toen mevrouw Andersen toch herstelde. Eeist wilde de dokter het zelve niet geloovcn. Toen het reedis lang niet meer noodig was, deed hij nog dagelijks den venen tocht naar buiten. En op een van die dagen vroeg hij de moeder om; dei hand van de dochter. (Wordt mretgj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 1