Donderdag November ÜHii# 4e Jaargang iV> Uitgar© van do NaamJ. Venn. LUCTOR ET EMERQO. gevestigd le Goes. Hoofdbureau te Goes: 5ANGE VORSTSTRAAT 219 (Telefoon No. 11). Bureau te Middelburg: FIRMA IF. P. DHUIJ L. BURG. Dr uktera: jOdatetrbaaa Le Cointre, Goes. '.Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post 12. Losse nummersf 0.06 Prijs der Advertentie»; 14 regels f 0.80, iedere regel meer 20 et. Verhoogd met een tijdelijken oorlogstoeatej van 20 pe t 3 maal wordt 2 maal berekend Bij abonnement voorüeelige voorwaardlSBl Bewijsnummers 5 cent i? Domela Nieuwenhuis. In iden nacht van Maandag op Dinsdag is deze- bijna 73-jarige volks leider hieengegaan. 'Ook wij wijden gaar ne een woordje aan zijne nagedachte nis. Wij hebben D. N., zo© leekende hij zichsteeds in zijn geschriften, als predikant gekend; hij behoord© tot Ide meest welsprekende redenaars in de Luthersche Kerk. Wij hebbien hem Érijn eerste pede in 'tgebouw Willem- Straat te Dien Haag hooren uitspre ken, dat wegslepende woord uit het hart, eindigend met het woord van Goethe: De toekomist behoort den Moedige. Zijn woord was tevens een af scheidswoord van de kerk, gelijk hij later in niet minder gloeiende taal zijn afscheid van den godsdienst zou teebenen. Domela Nieuwenhuis' kracht lag in zijn gevoel. Hij was in de eerste plaats gevoelsmensch. Vandaar dat hij aanvankelijk ook zooveel jonge eih oude Haagsche dames onder zijn ge hoor had, overal waar hij optrad. [Eerst in de tweede plaats sp'raik! 'bij hem het nuchtere verstand, en dit maalde zijn werk grootendeels tot een misluk- üerng. Medelijden met den misdeelden arbeiderststand, haat tegiein het kapi talisme, hetwelk hij in scherp1 hekelen de redevoeringen bestreed, deden heml een aanhang verwerven als nog nim mer een volksleider in ons koele Ne derland te beurt viel. Op 't toppunt van zijn roem geraak te hij1, toen hij wegens majesteitsschen nis tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd. Zijn afscheidswoord tot zijne getrouwen in heit lokaal Wal halla in de Weisterbaemstraat te Den Haag was een succes. Wat schold hij' o>p| de toongevende klasse; hoe beklaagde hij de proletariërs. Én de valsch-religieuse ader die altijd door zijne redevoeringen liep, kwam te jinieer naar voren, naarmate hij, ook in dat oogenblik, zijn talent misbruikte lom Christus den Gekruisigde zijn ge- jhoor als voor oogen te schilderen, den Christus van Munkacksky, wiens (gelaatstrekken schier uit de zijne enomen schenen, een omstandigheid i©_ dezen fanatieken oproermaker niet weinig te stadie kwam bij de beoor deel ing van zijn persoon en de veroor- deeling der regeering en haar „klasse^ justitie". Doch te kwader ure liet hij1 ziich idoor het roode Schoterland tot liid 'der Tweede Kamer verkiezendat was 't begin van zijn val. Door niemand dan door minister Keuchenius in de Kamer verwelkomd, nam hij ter linkerzijde een afzonder lijke plaats en een geheel ©enig stand punt in, waarvan hij 'bij de behande ling der Stadtisbegrooting al dadelijk' blijk gaf, door uit respect voor den ersoon van minister Keuchenius voor iens begrooting van Koloniën Ibe [stemL imten. Zijn mislukte proeve van wetten ma ken (verwerping van zijn ontwerp tle- fen de gedwongen winkelnering) deed em ten slotte1 inzien, dat hij in de Kamer niet thuis hoorde; in 1891 liet zijn distridt hem in den steek; het FEUILLETON De last der zonde, door MARIE BURMESTER. 35) o Wat waren die mannen, toch sterk! Wij, die onzen weg mogen gaan bij 't licht van die zon, waarvan zij, ondanks alle belof ten, toch slechts een vaag vermoeden had den, wij weten eigenlijk in 't geheel niet, wat „gelooven" feitelijk is. Om een ver vulde belofte te hebben, en die te erken nen en er de handen naar uit te strekken, is dat nu zoo groot? En toch wordt het vaak als zoodanig beschouwd. Maar die menschien! Zij gelooven des Heer en Woord. Er was verder niets om hun ge loof te versterken; alles rond hen sprak eerder een .„neen", dan een „ja". Zij begrepen óók nog niet hoe die hoop ver vuld zou worden, maar zijl tohden er niet over, doch namen 't geloovig aan. Ik ben van meening, dat wij veel te weinig bij die groote figuren stilstaan, en daarom wilde ik als de school Maandag weer be gint, de geschiedenis eens van uit dit oogpunt met de kinderen doorloopen. Daar verheug ik mij nu al op, want de kinderen jnt id; verkoos mri Treub .(radicaal), die ech ter bedankte, gebonden als ileze was aan zijn below te zullen bedanken,, wanneer elders nog ben tweede radi caal mocht zijta benoemd. Deze tweede radicaal bleek inderdaad gekozen, het was de heer Tijdens in 't district Winschoten, waarop mr. Treub zijn mandaat ter beschikking stelde, en het door de verkiezing yan den heer Ryttersen in liberale handen overging. Doch onder dit alles geraakte Dome la op den achtergrond. Hij behield ech ter 't vertrouwen der arbeiders, welke hiji in „Hecht voor allen" bewerkte. 'Het optreden der „Twaalf Aposte len", de stichting der S. D. A. PL, en dergelijk© feiten, hebbien dit woelige leven gekruist en hem zelven ongetwij feld gehinderd. Doch in 1903, bij de misdadige woeling, was hij welder voor een oogenblik de oude, bewie rookte leider, die de S. D. A. R'ers om! den vinger wond, en door hunne leiders op het podium werd verheer lijkt. Daarna trad hij op den achtergrond. En hij is heengegaan, gelijk hij geleefd heeft,' vijanid van 't geloof, waarbij hij was groot geworden, bezield met war me liefde voor het proletariaat, aan: welles verheffing hij zijn leven ver pand had. Ill Eeni man met Isinguliene g'ave'n, doch idie helaas, die gaven niet. wijdde aan de ©ere Gods 'en de komst van Godls Koninkrijk; maar integendeel aan de verheerlijking van den mensch en de sterking 'van het rijk der Duisternis. Beslag op de publieke kas. Overal waar de sociaal-democraten j in de meerderheid komen leggen zij I beslag op ide publieke kas. Zij trachten er voor zich en de vriendjes uit te halen wat zij kunnen. Te Rotterdam besloot de Raad op voorstel van het* soc.-dem. raadslid J. ter Laan om presentiegeld uit te keeren voor commissievergaderingen, een gratis tram-abonnement en gratis telefoonaansluiting toe te Staan aan de gemeenteraadsleden.. Dit alles geschiedde niettegenstaan de van reclitsdhe, inzonderheid van anti-revolutionaire zijde werd voorge rekend hoe duur vooral eerstgenoemd besluit de (gemeente zou uitkomen; men zal nu vergaderingen gaan uit schrijven met de vieet, en elk raads lid za.1 daardoor f 700 per jaar gaan verdienen; en wat het laatstgenoemde .aangaat, de gezinnen der raadslieden zullen een 'druk gebruik maken van de telefoon; het wondt een gift van f 100 per jaar en per lid. Ook' de gtatis-tram-abonnetaenten zullen geldverspillingen zijln. De meerderheid ging niettemin met haar zaakje door. Ook zoo' te Usquert, een dorp in de provincie Groningen. Daar hebben zoo meldt de Nieuwe Provinciale' ide rijke boeren steeds al hun [best gedaan om te voorkomen dat daar een Gereformeerde gemeente kwam. Alles werd in het werk gesteld, om te zor gen, dat er zoo weinig mogelijk' „tie nen" in deze gemeente kwamen. De moderne dotniné .en 'de ppeinhare school zouden daar het op'voedingls- komen na dien tijd van rust ook met nieuwe krachten!" Dominé Windjelöv zeide niet: (waartoe hij als schoonopziener het recht zou ge had hebben) „maar mijnheer Johannsen, volgens het leerplan zijt u heiel ergens anders in de Bijbelsche geschiedenis- Hoe kunt u daar nu ineens mee ophouden?," Hij dacht ier niet over, om dat te zeg gen. Hij wist dat de komende uren voor de ouderen onder de kindieren zéér ge zegend zouden zijn- En hij wilde wel dat, ondanks bet nooit gevolgde leerplan van deze school, toch vele andere kinderen konden komen luisteren, naar het hooglied van het geloof dat zijn vriend met de hem eigene groote begaafdheid zou zingen- Jacht lust, 15 Sept. Een half jaar is 't geleden, dat wij elkander vaarwel zeiden, dus nu durf ik ,tw'el te wagen om je te schrijven, en gebruik te maken van de mij gegeven toe stemming om mij tegenover jou te uiten, en gij zult dezen brief niet onbeantwoord laten, nietwaar? Toen ik heden gearmd met moeder langs het meier liep, zeide zij: „'t Is nu pas één jaar geleden, dat Reimar voor de eerste maal iaan mij schreef. En mij schijnt 't toe alsof het al veel, veel langer gela den is. Wat hebben wij sedert dien tijd al niet veel beleefd! Moeder dacht natuurlijk aan den tijd op 't eiland, aan Florine's ziekte en dood werk alleen verrichten. De gevolgen ziet men thanshet dorp wordt ge regeerd door de revolutionaire socia listen, wier 'eerste werk was het pre sentiegeld voor den raad, dat reeds enorm hooig was, n.i. honderd gulden, te verhooigen tot honderdvijftig gulden. Aan de wethouders van dit kleine dorpje zou, zoo er geen stokje voor gestoken w.a.s geworden, ©en salaris van f500 zijn toegedacht geworden; nu is het TOorioopjg nog f 300, natuur lijk te weinig in verhouding toit 't pre sentiegeld der raadslieden. Doch zoowel Rotterdam als Usquert bewijzen dat bij de .zegeningen, die de nieuw© soc. demi. bewindhebbers over de burgerij uitstorten, zij zich- zelven niet vergeten. Heit zijn sterke staaltjes althans van „roode begeer lijkheid". Tweede Kamer. Wat do regeering wil. Bezuiniging op leger en vloot. -Vrijwillige Land- istorm en Burgerwacht blij ven noodig. Roode vlag in den mist. Zuinig, ge- i meentebesturen De R.-K. AVijnherg'en en de commu nist Kolthek hebben nog het hunne gezegd over de begrooting, doch daarop was het woord aan de monden der regeering. Beknopt en duidelijk hebben 'de minis ters Ruys en De Vries verteld, wat iziij willen, in welke richting het regeerings- beleid gaat. Met nadruk verzekerde eerstgenoemde', dat het kabinet in oorlogsiaangielegenheden geen oogenblik is afgeweken van den weg, dien het van dan aanvang af voor zich heeft gezien. Van „militairisme" /zich vrij wetend, mocht .zij ook de oog en niet sluiten voor de lessen van den oorlog, die tot be zuiniging aansporen. Maar eveneens tot voorzichtigheid, in zooverre als de alge meen© verwachting dat de vredesbespre kingen in heit teeken der ontwapening zouden staan, volkomen onbevredigd is gebleven. Zij meent den gulden midden weg gevonden te hebben in de plannen welke in d© Memorie van Antwoord op Hoofdstuk VIII zullen worden ontvouwd, doch waarvan de Minister reeds thans de gróote lijnen aangaf: beperking van den eersten oefentijd tot 6 maanden voor de onbereden wapens, 8 maanden voor de befeden artillerie, 18 maanden voor de cavalerie, waarvan een bezuiniging van 4 millioen (op de 14) wordt verwacht. Bovendien .zal het instituut van een twee- maand.sche eerste oefening na niet-mili- taire lichamelijke vooroefening worden in gevoerd. Daarnevens komen dan: beperking van het blijvend gedeelte (met uitbreiding van de marechaussee, meer plaatselijke oefe ningen in excursiescholen en recruten- in'stituten, vereenvoudiging van de oor logsorganisatie, eu daardoor aanmerke lijke inkrimping van het beroepskader, 'hetgieen tot een bezuiniging der uitgaven van 7 millioen moet leiden. Eindelijk is er dan! nog dei beperking van de landweer van 48 op 27 georganiseerde bataljons, ©n de arme kinderen- Maar wat dit jaar verder voor mij te zeggen 'heeft, daar Vermoedde zij niets van. Ik zou jaren, eeuwen, ja mijn heele leven willen geven, als ik dit laatste jaar uit mijn leven kon wegnemen- Want het is mij niets Iniets toneer waard! Als ik 'smorgiens ontwaak, vraag ik mijzelf af: Waartoe? En als ik 'savonds naar bied ga, ten bedenk dat het zoo dag in dag uit gaan zal, iem dat er nooit teien dag komt, welke mij jou brengt, dan bein ik soms der wanhoop Inabij. Ik moet jei dit schrijven, Erik, maar j.e behoeft daarom niet te denken, dat ik je laatste gezegde „zonder de minste hoop" ver gieten heb. Neen, dat herhaal ik dagelijks bij mijzelf! Maar omdat ik niemand hieb, tegen wie ik mij kan uiten, moet gij mij aanhooren. Anders bezwijk ik er onder! Dit halve' jaar heeft mij niet rustiger gemaakt, en mij niet anders leeren den ken. Het is mij te moede als ware ik een bannelinge, sedert gij mij toevoegde: „ik kan jie niet achten!" Ach, hoe, anders had het kunnen zijn! De tijd, welke moeder op het eiland is geweest, heeft, haar zeer aangepakt. Voor al hare oogen worden steeds zwakker- Zij durft bijna niet meer alleen het huiï te verlaten. Soms is het een echt saai leven. Heb medelijden en schrijf mij eens! Om de bron te hooren ruischen is reeds lafenis voor iemand die in de woestijn hetgeen een 'halve tóp besparing geeft. In zake marine is besloten om van het bestaande materiaal alleen aan te houden wat waarde heeft en niet kan worden gemist; "besparing 3V2 millioen. Op deze wijze zal de stijging van het eindcijfer weier worden geneutraliseerd. Verder werd medegedeeld, dat de regee ring niet beschikt over middelen om het fabriceeren van gedistilleerd door distri- butiemaatregelen te beperken. Raadpleging van het parlement over het tractaat met Belgjë voor dat het is gesloten, is om constiiutioneele redenen niet mogelijk. Van militaire afspraken met België is evenmin sprake als van een militair verbond. De regeering beschouwt de handhaving van orde en gezag als een voornaam deal van hare taak. Daarom kan (z,ij de hulp van burgerwachten en vrijwilligen landstorm nog niet missen. Zij blijft werk zaam. Zij zal revolutiepogingen energiek weerstaan. De socialisatieeen roode vlag in den mist, zeide Minister Ruys zijn ambt genoot van Justitie na. En waar de in houd van een begrip nog zoo- vaag is, kan men van de Regeering niet verwach ten, dat rij een onderzoek zaJ gaan in stellen naar de mogelijkheid om deze vaag heid in het bedrijfsleven gestalte te geven. De kwestie omvat twee hoofdpunten. Ten eerste de verhouding der arbeiders in en tot het bedrijf, en deze zullen straks door een commissie die onderdeel is van den Iloogen Raad van Arbeid, worden onderzocht; ten tweede de verhouding der bedrijven onderling en naar buiten. Mocht men daarvoor een Staatscommissie wen- schen, dan ,zal de Regeering zich daar niet tegen verzetten, hetgeein Marchant aanleiding gaf zijn motie zoodanig te wij zigen, dat or, na de overweging dat de voortbrenging en distributie van goederen méér moet worden dienstbaar gemaakt aan het algemeen belang, een uitnoodiging aan de Regeering volgt om te onderzoeken langs welken weg dit mogelijk zal zijn. Daze motie krijigt nu een goede kans; de andere achtte de Minister niet aan nemelijk. i Minister De Vries drong op groote zui nigheid aan. Dit gold vooral de gemeen ten, die ar maar op los leven en met de centen gooien. Willen ze een beroep op de O.W.-belas ting doen, dat moeten zij beginnen met zelf te bezuinigen. Met den heer Rink erkent hij, dat be zuiniging op de Staatsuitgaven mogelijk is, er wordt wel eens geld over 'de balk gegooid, maar men make zich geen te groote illusies van een intense controle. In Engeland heeft men bij elk departement een controleur, die alle uitgaven moet controleeren en nergens klaagt men er- iger over de dure bureaucratie dan juist in Engeland. i. Het totale clrisis-tekort Is op dit oogen blik 1 milliard (888 millioen. Is dit tejkoirt niet bnaanziienlijk, toch meent sp!r„ dajt er eenige lichtpunten val len te constatee'ren. Eén lichtpunt is c©n zeer aanzienlijke .stijging der middelen1, 'zoo is bijv. in Oct. een bedlralg van 15 millioen boven d.te irajning' ontvangen en in de eerste 10 maanden van het jaar 771/2 millioen meen Als dit zoo door gaat, nadienen we over het geheele jaar de 100 millioen. Hel: lontwoïp-weelctebelajsting, dat dezer rondzwerft, zelfs al bereikt hij de bron nooit! Aan hiet strand, 1 October. Lieve In grid- Jie brief was mij een bewijs hoe noodig het is dat ik tracht in zekeren zin je opheldering zelf te geven. Ik wil je daarom heden twee dingen voorstellen, met de gedachte dat gij mijn raad genegen opvolgt, anders zou onze correspondentie :geen doel hebben. 't Gebeurde is niet te veranderen, en ge dane zaken nemen, geen keer. Wat gij ter dus ook al „voor geven zoudt", het is nutteloos om er over te tobben. Ik bedoel daarmee natuurlijk niet, dat gij uw© gedachten geheel van dit punt moet afwenden. IntegendeelWanneer gij ooit tot ©en duidelijk besef van je schuld komien zult, moet gij er wel degelijk bij stilstaan, maar niet op die wijze, dat gij steeds denkt aan de gevolgen welke hij voor u heeft, maar aan de zonde zelf. Dat wat je 'tot nu toe trof als straf, moet je klein gaan schijnen in verhouding tot de grootte der schuld. En daarom raad ik je heden aan: tracht je eens vol komen te stellen in de plaats van de armie zieke, in de plaats van Florien Markward. Denk er eens over na hoe zwaar benroefd zij te noemen was dat zij na zulk een kort geluk, ziek moest worden en werkeloos moest zijn, inplaats van vroolijk ©n opgewekt het leven door te gaan. dagen is gepubliceerd, i.s niet van hemi afkomstig. Aan een belasting van het wee 1de-be zit denkt geen haar op zijn hoofd. Wat de tabaksbelasting betreft, het gy- siteem van zijn voorganger heeft kans dooi heim te worden overgenomen, alleen 'z'üb de opbrengst grooter moeten zlijfn. Be nrinisileriëele redevoeringen maken goeden indruk en dwingen inderdaad resi- ptect, af. Vier terechtstellingen. Maandag j.l. zijn op; het historisch.© Groote Marktplein te Brussel vier. dood vonnissen geveld. Het gold de vier bij verstek ter dood veroordeeld© redacteuren van d© Brussellois", het tijdens de Duilsche bezetting versche nen en door de Duitschers ges leunde blad. De veroordeelden zitten vermoede lijk ergens veilig in Duitschland, het geen niet wegneemt, dat ze toch in het openbaar zijn terechtgesteld. Midden o'p het oud© plein was oen schavot opgericht, waar de beul, de heer Pieter Nieuw:!andt, in ©en gewoon colbericostuum', zich had opgesteld. Zijn wapen bestond uit vier punaisen, waarmjede hij1 een lang© strook papier met het vonnis aan de schandplaaü bevestigde. Vier gendarmen met blan ke sabel bewaarden de orde. Het publiek ischiep behagen m d©z© wat uit den tijd zijnde vertooning. Men sp'otte met (deze formaliteit en de bloe- menverkoiopisters op het plein, waar eens Egmlond en Hoor'ne werden onthoofd, lachten de gendarmlen luid ruchtig toe. Totdat, om twaalf uur pre cies, het heele stelletje werd opge ruimd. De veroordeelden moeten zich dus thans als onthoofd beschouwen. De wanhoop te St. Petersburg. Een persoon, die den llden dezer Pe tersburg verlaten heeft, gaf aan den cor respondent van de „Times" te Helsingfors de volgende beschrijving van den toe stand van berustende wanhoop, welke in eerstgenoemde stad heerscht. Eein doodscbe stilte, zeide vermelde per soon, ligt over de geheele stad. De inwo ners zien er eer als geesten dan als leven de menschein uit en. op de straten ziet men bijna niets dan vrouwen en kinderen. Alle hoop op hulp is vervlogen en het invallen van de vorst is de laatste slag gtelweest. Nu wachten alle bun lot in volslagen apathie af. Talrijke huizen waar in honderden personen konden wonen, staan leeg. De kruispunten der voornaamste straten zijn gebarricadeerd en worden door Chi- neezen en Baskirein bewaakt. De laatsten hebben een ernstige typhusepidemie mede gebracht. De hospitalen zijn overvol en dagelijks sterven er duizenden, door hon ger uitgeput. De prijzen der levensmiddelen hebben een ongekende hoogte' bereikt, brood, aardappelen, boter en vleesch zijn niet te verkrijgen. 1 Een Frans.che vluchteling bevestigde deze bijzonderheden en voegde er aan toe, dat de volkscommissarissen in weelde baden. Hun vrouwen zijin met bont en Zelfs de zorg voor hare kinderen moest zij aan andieren overlaten. Of denkt ge soms dat het haar altijd gemakkelijk is gevallen om te zien hoe zeer haar oud ste jongen van je hield? Gij hebt ons dat eens verteld- Had deze vrouw nu niet in bijzondere mate behoefte aan liefde en trouw? Maar gij en hij, die beiden hadt, wat haar ontbrak, gezondheid, opge wektheid, hoop en werklust., en wat al niet meer, gij ontnaamt haar nog het laatste wat haar was overgebleven en voiegdet het bij uwein rijkdom wel is waar, werd gij daardoor slechts armer- En dat gij 't heimelijk deed, en zij 't nooit heeft vernomen, dat, Ingrid ik behoef 'tje .zeker niet te zéggen verandert niets aan de ziaak. Lent gij de geschiedenis, welke de pro feet Nathan op des Heeirein bevel aan' Koning David vertelde? Denk daar e'ens over na. En als er, ondanks deze ge dachten, welke je zieker niet op' do hoogte maar naar de diepte zlullen brengen, toch weer and'ere doelloioz© vragen bij' je op komen, kijk d'an eens om je heen, en dénk aan haair, die je 'Lnaatste staat. Ook je moedte'r behoort: tot de zlwaarbei- piroefden, en giji doet zteer verkeerd, alls gijl met haar treurig ziijt. Tracht haar opi te v rooi ijken en a!f te leidten, en zorg voor 'haar en Jfaar gemak. {Wordt vervolgd.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 1