1 V 1 fi I! i jl* In treffende aansluiting van Nederland bij den Volkenbond zal niet lang meer op eich laten wachten. De dagboek schrijver .in de Pall Mall Ga zette zegt, dat hij aan een aanzienlijk lid der Engelsche regeering vroeg: „Wan neer komt het proces van den ex-keizer?" Het antwoord luidde: „Wanneer het komt is onzeker, maar toch binnen de 2 jaar en tó Londen. Land'arbeid erg wet. Het denkbeeld, om het .mogelijk te tnaken, dat landarbeiders eerst een stuk je grond huren om dat daarna te koo- pen, wordt bij' de herziening der land- prbeiderswet, die ter band genomen is, einstig overwogen. Huuircornmissiew et. V Het ligt niet in het Voornemen de Düurcommissiewet en Huuropzeggings- (wet reeds thans te doen vervallen. Crisisuitgaven. Be Minister van Landbouw vertrouwt, dat, ruim gerekend, met 50 millioen zal kunnen volstaan worden. Een wetsont werp tot aanwijzing van de gelden voor Be crisis gedurende het eerste halfjaar. 1920 zal binnenkort de Kamer bereiken. Oorl o gswin st be lasting. Dei opbrengst der oorlogswinstbelasting tot 1 (October bedraagt rond f469.578.000. Zondagswet. Een herziening der Zondagswet wordt ontworpen en zh,l, zoo hoopt de Re- ge erin g, nog vóór het einde van het jaar kunnen worden aangeboden. Uit da Prcwfocis. De Roepstem uit Weenen. Onder voorzitterschap van den heer G. J- Sprenger vergaderde gisteren het Pro. vineiaal Zeeuwsch comité tot leniging van den nood te Weenen met tal van genoo- Öigden uit verschillende deelen van Zee land. De voorzitter heette allen welkom, in zonderheid den eere-voorzitter van het Comité, den Commissaris der Koningin, Eir. H. J. Dijckmeester, die ook nu weer toont belang te stellen in alles wat Zee land betreft. Zijn sympathie zal een spoor slag zijn voor den arbeid der commissie. Het doel van het werk is in de enkele woorden neergelegd: „De roepstem uit iWeenen", welke roepstem doorklinkt tot ïn de verste uithoeken van Zeeland. Spr. wees op het groote contrast tusschen de toestanden hier en daar ginds. Hier kun nen wij de zuigelingen, de zieken, de behoeftigen helpen; daar geen melk, geen ieten, geen verbandstoffen. Hier moeten wij helpen en geven wat wij kunnen, om niet onze medemenscben te zien verhon geren bij honderden, ja bij duizenden. De heer mr. P. Dieleman zond ook feen schrijven met bericht van verhinde ring; hij adviseert bovendien om ook Hon garije op te nemen in het terrein van hulpverleening. Door het Comité te Goes is samenwer king voor Zuid-Beveland toegezegd, welk aanbod dankbaar wordt aanvaard- Thans deelt de heer Sprenger mede, wat tot nu toe reeds door het comité is gedaan. De Provincie werd in 7 distric ten verdeeld en personen werden als districtscommissaris aangezocht. De hee ren J- Pilaar voor Zuid-Beveland, ds. J. N. Pattist voor het vierde en J. dé Kraker voor het vijfde district verklaarden zich bereid; van de heeren die voor Tholen feu voor Schouwen en Duiveland waren aangezocht, kwam een afwijzend antwoord ten van hen, die men voor Noord-Beveland had uitgenoodigd, nog geen antwoord in- Voor Walcheren is geen districtscommis saris noodig, daar het comité te Middel burg gevestigd is. Deze districtscommissa rissen moeten zich in iedere gemeente in verbinding stellen met de uitgenoodigde personen (burgemeesters, geestelijken en voorzitters van landbouwvereenigingen) Dm hen op te wekken plaatselijke commis sies te vormen, aan welke de wijze van inzameling moet worden overgelaten. De heer H- de Blouw, secretaris-pen ningmeester, deelt thans mede, dat ge- ïiegeld advertentiesworden geplaatst in Verschillende Zeeuwsche bladen en ook in bet Zeeuwsch Landbouwblad. Reeds Izijln ingekomen f 143.32i/3 van een col lecte tijdens het Wijdingsuur van dr. Cannegieter en f 53.60 van een collecte tijdens de bijbellezing van ds, Netelenbos. Verschillende andere toezeggingen zijn ge daan- De collecte te Middelburg zal Zater dagmiddag plaats hebben. Door mevrouw Boddaert Schuurbeque Boeije werden mededeelingen gedaan in verband met de door het comité te ver- leenen tusschenkomst bij het onderdak brengen van kinderen uit Oostenrijk voor minstens 10 weken bij particulieren, waar voor men zich bij den secretaris kan aanmelden. Het blijkt uit die mededee- ling, dat er personen zich reeds aanmel den, maar dat sommigen geen bezwaar tegen het Verschaffen van voedsel en lig ging, maar wel tegen de kleeding hebben- De heer de Blouw zegde toe te zullen trachten of deze kleeding ook door het Centraal-comité voor dit werk kan wor den bekostigd- Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, dat het comité het idee van mr. Dieleman in beraad zal houden. De heer mr. J. F. van Deinse was over tuigd namens alle aanwezigen te spreken als hij woorden van hartelijke hulde bracht aan de mannen achter de groene tafel voor het genomen initiatief Spr. zelf heeft Deeds in Juni een oproep geplaatst en 1800 kunnen opzenden, maar toen was h©t zomer en vacantie, dus niet het oogen- blik om een uitbarsting van naastenliefde te krijgen. Spr. moet echter mededeelen. dat het Nederlandsche Roode Kruis de zorg voor Duitscbe kinderen op zich heeft genomen en dat hij als kringcommissaris voor Zeeland in tal van plaatsen com missies heeft gevormd, die voor dat doel ook collecten zullen houden. Spr hoopt, dat de commissies voor Oostenrijk andere zullen zijn. Te Middelburg zal met het houden van een collecte voor het Roode Kruis nog eenige weken worden gewacht. De heer Pilaar zegt, dat het niet aan wezig zijn van de burgemeesters uit Zuid- Beveland zijn oorzaak vindt in het uit schrijven van ©en vergadering met die heeren op Donderdag te Goes, waar de zaken zullen worden besproken. Spr. wijst er op, dat op sommige plaatsen de col lecte van het Roode Kruis die voor Wee- men zal benadeelen en hij vraagt of het niet mogelijk is dat de heer van Deinse tracht die collecte alom te doen ver zetten tot later, hij meent dat de hulp aan Oostenrijk urgenter is. Ook vraagt deze spreker wanneer men denkt de wa ren te kunnen verzenden. D© voorzitter zegt, dat alom op den grootst mogelijken spoed moet worden aangedrongen, zoo mogelijk zal nog deze maand worden verzonden. De heer Klontje adviseert om inkomen de gelden ten spoedigste in natura om te zetten, opdat zoo gauw mogelijk iets kan worden afgezonden. De heer de Blouw doet uitkomen, dat verzocht is het geld niet in natura om te zetten, maar het zelf toe te zenden. De heer Pilaar zegt, dat Goes de bedoe ling heeft hier de waren te koopen- Uit het applaus blijkt, dat de vergadering hier mede insteimt. De voorzitter meent hieruit te mogen conclude eren, dat men hier zal koopen- De heer Urchard zegt, dat het ook in de bedoeling lag van hen, die zich voor het vormen van een Provinciaal comité spanden. De heer de Kraker wijst op de moei lijkheden om in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren met zijn grooto uitgestrektheid allo plaatsen goed te bereiken. De heer Donner meent, dat vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen groote spoed moet worden betracht, opdat de vorst het over brengen der waren naar Middelburg niet belette- De heer de Blouw meent, dat de districtscommissarissen ook vergaderingen kunnen beleggen, advertenties plaatsen en de burgemeesters en andere heeren schrif telijk aan de circulaires kunnen herinne ren. Mej. J. Ermerins zou de kinderen, ge zien de minder prettige ervaringen met de Belgen, liever in vacantiekolonies of dergelijke ondergebracht zien. De heer de Blouw zegt, dat het plan niet bestond zich ook met het opnemen van kinderen te bemoeien, maar er kwamen reeds vijf aanvragen in en toen had het comité geen bezwaar ook daarbij zijn tusschenkomst te verleenen- De heer mr. H. J. Dijckmeester bracht den voorzitter dank voor zijn welkomst woorden en wenscht het comité het beste toe voor het welslagen van zijn plannen, waarop spr- vertrouwt, omdat Zeeland steeds getoond heeft bij betrachting van liefdadigheid vooraan te staan. Spr. wil zijn belangstelling toonen door enkele wenken te geven. Ten eerste om bij het toezenden van kleedingstukken te zorgen, dat werkelijk gezonden wordt wat daar ginds te gebruiken is. Ten tweede dient men goede waarborgen te hebben, dat hetgeen wat men hier inzamelt, komt waar het noodig is, in de handen van de arme slakkers, die -het noodig hebben- Men dient zich te wenden tot de Neder landsche delegatie te Weenen, met ver zoek toezicht te houden, dat de goederen komen in handen van een comité of van personen, die bekend zijn met het ver- deelingswerk. Met nog een laatste opwekking om krachtig en spoedig aan het werk te gaan sloot de voorzitter deze vergadering. Dorpskommen. Men meldt uit Zeeland aan de N. R. C.. De meeste dorpen in onze provincie zijn gebouwd om do kerk en overal haast treft men een zoogenaamde dorpskom. Dit is geen toeval, maai' berust voor het grootste deel op1 de wijze waarop in oveiroudo tijden de polderbedijkingen plaats hadden. De heer A. Hollestelle te Tholen. een uitmuntend kenner van het oude Zeeuwsche polderwezen, heeft in een verhandeling over de Heerlijkhe den, Ambachten of Leenen in Zeeland daaromtrent een en ander gemeld. Hoe eenvoudig het bedijken van gron den ook "bij 'bet vormen oinzer oudste polders moge geweest zijn, toch getuig de ook dit van overlegwant het ge meenschapsleven kwam daarbij ongetwij feld beter tot zijn recht! dan in onze dagen. Ook de vroegere overheid gaf de schor- ion uil om daaraan betere bestemming le verieenen, doch hij elke inschrijving van bui Lend ijkschen g rond werd, in over eenstemming met een sinds eeuwen be staande gewoonte, ook steeds met andere belangen rekening gehouden. Bij1 de vor ming van een nieuw gebied werd een nielgeringe oppervlakte van den ingepol- dtirdon grond afgezonderd voor het bou wen van een kerk en voor den aanleg van een dorp. Men ziet deze wijze van doen zelfs in den verren loop der middeleeuwen overal nog toegepast, en blijkens den aanleg onzer oudste dorpen, schijnt zij eenmaal regel te zijn geweest. Zoowel bij1 de bedijking van Nisse, als hij die van Ovezande, van Heinkenszand, van 's-G ra,venpolder en van zoo menig ander, werd grond afgezonderd voor den aan leg van dorpen. In 's-Gravenpolder, in j 1315 bedijkt, werd zelfs een oppervlakte van 27 Gemeten daarvoor afgepaald. (Een Blooisch gemet is 03924 H.A.). Nog tot in de 17e eeuw bleef die af zondering vau grond stand houden, want ook voor den aanleg van de dorpen Co- lijnsplaal, Kats, Stavenisse, en St. Phi- lipsland werden betrekkelijk groote op pervlakten van het» bedijkte land voor het. publiek beschikbaar gesteld. Voor Stavenisse bedroeg dit zelfs nog 10 Ge meten, voor St. l'hilipsland 9 Gemeten met nog ruim 1 Gemet voor een kerk hof, jorwijl in 1681 nog 5 gemeten 47 Roeden voor de uitbreiding van het dorp werd: afgezonderd. En al die beschik baar gestelde gronden, later de zooge naamde kommen der gemeenten vormen de, wairen door alle tijden heen vrijlge- steld van eiken polderlast. La,tor is hel afzonderen van terrein voor kerken, dorpen en kerhoven geheel in onbruik geraakt. Het valt sinds lang buiten de sfeer van hef belang en hot gevolg daarvan is, dat sommige gemeen ten nu een veel te groote uitbreiding erlangen, lot velerlei ongerief van do bewoners met hun zoo- verspreid' liggende huizingen in hoeken langs kanten van dijken en wegen. Onze oude dorpen hebben overal in zake aanleg van straten en pleinen een steedsch aanzien, als gevolg van een daarvoor oorspronkelijk geordend plan. En wal van ons gewest zou te recht ge komen zijn, indien men ook in de oudheid bad gehandeld, als thans, is niet moeilijk te raden. Zoowel de in andere streken onder minder zorgzame leiding tot stand gekomen polders, alsook de hier laats telijk aangewonnon en in veiling gebrach te gronden, leveren sprekende voorbeel den daarvan. Dei nederzettenden moetien in vele ge vallen in den eenen of anderen hoek, geheel in hun eigen behoeften voorzien, en de orde voor het vestigen van dat alles wordt overgelaten aan het toeval, zonder eenige leiding, zonder eenigen steun. Maar de vorm van de op die wijze ontstane buurten, heeft ook schiijln noch schaduw van onze oude dorpen; alles getuigt thans van gemis aan over leg; alles wijst op gebrek aan ruimte, opi gemis aan schoonheidszin. Aan den kapitein bij deni Prov. Stoombootdienst H. Rademaker is door Gedeputeerde Staten met ingang van '15 Nov. a.s. eervol ontslag verleend'met toe kenning van pensioen. Bond van Jong. Ver. op G e r. grondslag Ring Zui d-B e v 1 a n d „O." Woensdagavond hield bovengenoem de Ring haar eerste vergadering to Ka- pelle. De voorzitter K. Verheule opende deze vergadering na te hebben laten zin gen Ps. 118:2, met gebed. Daarna las hij 2 Tim. 3. Vr. G. Verheule van Goes leverde een onderwerp over „Het uitbonwplan van den Bond". Hij begon met te .zeggen hoe in 1888 te Amsterdam de Bond werd opgericht door den thans nog altijd even ijverigen voorzitter Ds. Vonkenberg. Hoe hij kwam tot steeds grooter ontwikke ling en dat hij thans niet minder dan 15000 leden telt. Daarom is het noodig dat er uitgebreid wordt, omdat ook de tegenpartijen steeds meer en grooter wor den. Het blauwe gevaar is verdwenen, maar nu kwam het nog grootere, het roode gevaar, ons bestrijden. Geen re volutie, maar trouw aan de beginselen zij steeds onze leuze. Voor het uitbouw plan moet door Zeeland f8000 worden opgebracht, maar spr. twijfelt er niet aan of dit izal er komen. Na de pauze behandelde C. Bol van Ierseke het onderwerp „De hand aan den ploeg". Spreker behandelde achtereenvol gens het kenmerk van onzen tijd en de emancipatie der vrouw. Het kenmerk van on,zen tijd is, volgens spr., het gelijk wil len zijn. Men wil als God zijn, zelf God wezen en het resultaat er van toont ons, ziende op het buitenland hoe het uit komt, hoe men als blind zijnde door het subjectivisme geleid, in Rusland liet vorstenhuis vermoordt, in Weenen sterft van den honger en Duitschlands keizer als banneling moest vluchten. De wereld oorlog is da aanleiding tot het wereld- schudden. Daarom de hand aan den ploeg en trouw blijven aan de aloude begin selen. Op beide onderwerpen volgde een vlotte bespreking, waarna, de voorzitter de inlei ders dank zeide voor hun geleverd werk. Voor de volgende vergadering werd Ier seke aangewezen, waarna Kole de verga- doring sloot met dankzegging. Goes. Die Algemeene vergadering van van den Chr. Volksbond zal Maandag avond 10 Nov. plaats hebben. De jaar- iijksche collecte zal plaats hebben van 1115 November. Het verslag van het boekjaar 1 Oct. 191830 Sept. 1919 is reeds in druk verschenen. Wr1 ontkenen er het volgende aan. De Chr. Volksbond ging stil zijln weegs en mag met de Werkverschaffing zeer tevreden zijn. Wij mochten aan 34 mcnschen werk verschaffen, die met hun verhoogd loon dankbaar waren. En hoe wel wij met het oog op1 de h.ooge priji- zten van levensmiddelen en kleederen niet in alle behoeften konden voorzien, heb ben wi'i den nood toch eenigszins kun nen lenigen. De finantiën geven geen reden tot kla gen. Het tekort van f255.04i/3 wordt ge dekt door den voorraad. Als naar gewoonte wenschen wij weer blokken le zagen en de burgerij1 in staat te stellen om zich te voorzien; ook bos jes kachelhout en bezems worden weder' gemaakt. Voor dit alles is geld noodig en reke- j nen wij weder op de bekende middadig- j beid onzer stadgenooten. In ons Bestuur kwam geen verande ring, alleen is de heer "J. do Bruijhe de plaatsvervanger geworden van wijlen den heer P. Verburg. Terugblikkende op het afgeloopcn jaar, j mogen wij niet vergeten een woord van dank te brengen aan het Burgerlijk Arm bestuur voor den steun ons geboden, aan velen onzer stadgenooten, die ons trouw bleven, alsook aan de plaatselijké persorganen, die ons werk met welwil lende waardeering bespraken. De commissie tot Werkverschaffing (secr. dhr. J. W. van de Weert W.Jzn.) deelt het volgende mede: De werkzaamheden begonnen den 2 December 1918 en eindigden den 22 Maart 1919, terwijl door de bezemma- keirs nog van 2 Juli 1919 tot 29 Sep tember 1919 gewerkt werd'. De gewone inschrijving geschiedde 20 November 1918, waarbij zich 62 personen om werk aanmeldden. Aan 34 personen werd te zamen 1588 dagen werk verschaft. Het werk bepaalde ziich tot blokken zagen, bosjes kachelhout maken, hoornen rooi en en vervoeren en bezems maken. De verkoop van kachel blokken wees weer op een tekort aan steenkolen. Er wer- dfcn verkocht 52520 K.G. o'men kachlel- blokken, 19678 bosjes kachelhout, 980 bossen bezems en 30 zakken z'aagsel. Dooir dé- bezemmakers werden 960 bossen bezems gemaakt. Die ontvangsten bedroegen f 6G38.86i/3, de uitgaven f6383.82, nadeelig saldo f 255.041/2- Vlissingen. Alhier moeten alle privaten binnen 2 jaar aangesloten zijn aan het riool- r Alhier is het houden van een col lecte voor den hongersnood in Oostenrijk- Hongarij© niet toegestaan, omdat er in die gemeente zelf zooveel nood te leni gen valt. Misse. Woensdag vergaderde de ge meenteraad. Afwezig waren de leden J. Vermue en H- Dane. De verordening in zake opcenten personeele belasting werd gewijzigd in verband met art. 12 der wet op die belasting en do opcenten ge bracht van 50 op 70, zulks in verband met de huurwaarde. Een verzoek van den politiebond om herziening tractament van den veldwachter werd aangehouden. De telefoonbeambten werden tegen 1 Ja nuari a. s. eervol verleend wegens over gang in rijksdienst. Getracht .zal worden het kantoor open te stellen 's middags van 2 tolt 3 uur- Een adres van den Alg. Ned. Timmerliedenbond werd voor kennis geving aangenomen. In besloten vergade ring weid behandeld een reclame tegen den H. O. van ds. A. F. Ch. Pont en Wed. A. Nieuwenhuijze. De eerste werd verlaagd van de 32e naar de 31e klasse en de laatste van de 37e naar de 34e klasse. Reclames van P. Gelok en C. J de Schipper' werden aangehouden. RU!and-Bath. In de gisteren gehouden Raadsvergadering was afwezig Van der Wcrif wegens ongesteldheid. Voor kennisgeving tS&rd aangenomen een scbuijiven. van den Nederiandschen Bond vooir Gemeente-Ambtenaren met be trekking tot het bouwen van woningen voor Gemeenteambtenaren. Evenals in de vo'tig© vergadering staakten ook nn de stemmen over het voorstel van B. en W. tot toetreding werkloosheidsbesluit 1917 zoodat dit ingevolge, artikel 50 dor Ge meentewet verworpen was. Hel prea-advies van B. en W. om hoe- wed het principe toejuichende, dat er een wijkverpleegster in de gemeente zou wor den aangesteld een subsidie van f 600 uit de gemeentekas daarvoor te bestem men een te groot offer zou wezen, af gescheiden nog van de vraag of er wel geregeld voldoende werk voor de ver pleegster zou zijn, werd algemeen ge deeld, zoodat dan ook het verzoek van de aldeeling Rilland-Balh van „liet Groene Kruis" om f 600 te erlangen, werd afgewezen met *5 tegen 1 stem. Vooir stemde de heer Reiijmhout. In verband met de wijziging van artikel 12 van de wet op de personeel© belasting werd de- invordering op de heffing van opcenten daarop gewijzigd en werd tevens een ver ordening op de invordering dier opcen ten goedgekeurd. Ingevolge een schrijven van den Inspecteur van de Posterijlen, en Telegrafie, werden de telefoonhouder en plaatsvervangende telefoonhoudster te gen 1 Januari 1920 eervol ontslag ver leend. Vooir de onderwijizeressen aan de bijzondere scholen in de gemeente zal aan de Koningin toepassing gevraagd werden van artikel 26 novies 2e lid der wet op het Lager Onderwijls. Aan L. J. Bouwens, P. Geense en A. \V. van de Sande werd wegens vertrek uit c(e gemeente ontheffing verleend van hun aanslag in den H. O. resp. voor een half jaar en drie maanden. De begroeting 1919 werd daarna ge wijzigd. Do ingekomen reclames tegen hun aanslag in den II. 0. van de heeren P. L. vbn Roosmalen, Johs. BouweUs, J. F. Ogiei- en L. Van Baaien, alsmede die vian toejde wed. C. Akkerman wer den in handen gesteld van B. en W. om pïea-advies. Nu kwam de begrooting aan de orde. De stemmen slaakten over een voorslel van B. en W. om de jaarwedde van den Burgemeester met f 125 te verhoogen en te brengen op f 1500 als aanvangs- jaarwedde, eveneens was dit het geval met het voorstel van B. en W. om hot traktement van den Secretaris met f 125 te verhoogen en te brengen op f 1950 en ook met bet voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den gemeenteop zichter met f 50 te verhoogen en te brengen op f 150, telkens stemden Butijn, Blok en Bruijnzeel tegen en stemden Boot f en Reijnhout, wethouders, met den heer Deurloo voor. De gemeenteveldwachter E. Tange <trof het gelukkiger. Hij' krcea een aanvangsjaarwedde van f 1200 tot een maximum van f 1400 na verloop van 8 jaar dus een verhooging van f50 na twee dienstjaren. Daar genoemde titula ris 6 dienstjaren heeft krijgt Lij met 1 Januari a.s. f 1350 (thans geniet hij f 1000). Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Butijn. Voor onderwijzers en onderwijzeressen van hot herhalingsonderwijs werden ba- noemd A. A. Mol en M. Petri, hoofden van scholen te Rilland en te Bath als mede do onderwijzer Weststra,te fé Ril- land en de onderwijzeressen. J. J. Hascher, J. 11. Weststrate,Parlevliet te Rilland en C;. de Klerk t.e Bath. Aan A. Blok die te weinig grond voor het bouwen zijner woninig gekocht had, jyeird' behoudens goedkeuring van Ged. Staten nog een gedeelte verkocht breed 2 M. en diep 40 M. Aan denzieliden Werd op diens, verzoek een half jaar ontheffing verleend voor één hond in de honden belasting. De gynmasliekvoreeniging „O. K. K.'l alhier, mag gebruik maken van hot voor ste lokaal der 0. L. S. doch niet voordat het 'lokaal niet meer voor het bergen van distiibutiegoederen moet gebruikt worden of ook niet tot berging van ge meenteeigendommen. Verder beantwoord- do de voorzitter de vragen, gedaan door Deurloo in de vorige vergadering Op' dit o,ogenblik is niet veel te doen aan betera aifwatering der begraafplaats, doch waar deze bijna vol is jal bij het aanleggen van een andere begraafplaats rekening met de vraag van Deurloo worden gehou den. B. en W. zjijh van de wcnschelijk- heid der vervulling van hét verlangaoi van Deurloo overtuigd, doch bij onder zoek is gebleken, dat aan verbetering van do tegenwoordige begraafplaats niets te d.oen is; terwijl met de gasrantsoa- noeiiiLg ook geen lantaarn -bij' de dria haasjes geplaatst kan worden. Wissenkerke. Dhrn. P. M. den Boer ea M. J. Verborst trachten een auto,dienst KamperlandWissenkerke, Geersdijk en Kortg.ene in te stellen- Bruinisse. J. C. v. d. Berge Lzn. al- alhieir, is benoemd tot politie-aigent te Middelburg. Poortvliet. Dinsdag vergaderde de Raad. Op het verzoekschrift van de vereeniging Hand- .en Bouwkundig Teekenen te Tholen, om verhooging van subsidie, wordt be sloten het aan die vercerriging toebedachte subsidie ad f 15 met f 15 te verhoogen, alzoo vast te stellen op f30 per jaar- Benoemd voor het geven van herha lingsonderwijs de heeren L. J. Heijboer, L. M. de Graaf en Mej. M. Nieuwenhuize. Vervolgens werd ter tafel gebracht een schrijven van den heer Inspecteur der Posterijen en Telegrafie, waarin medege deeld wordt, dat met ingang van 1 Jan. het hulp-telegraaf en -Telefoonkantoor al leen door het Rijk geëxploiteerd zal wor den. In verband daarmede wordt hot aan die inrichling verbonden personeel (kan toorhouder, plaatsvervanger kantoorhoud ster en telegrambesteller) tegen genoem den datum als zoodanig eervol ontslag uit den gemeentedienst verleend- Naar aanleiding van het adres van de N. V. Auto -omnibusdienst StavenisseTholen, om ten behoeve van dien dienst een jaar - lijksche subsidie a f500 van deze ge meente te mogen ontvangen, wordt beslo ten om die onderneming voor dit jaa» een subsidie uit de gemeentekas te ver leenen van 170. Voorts wordt de heer W. A. van de Velde herbenoemd als lid der Commissie tot wering van School verzuim. Vervolgens wordt de Burgemees ter aangewezen als vertegenwoordiger dezer gemeente op de op heden tc Til burg té houden algemeene vergadering, waarin ter sprake zal worden gebracht het plan tot oprichting van een nieuwe Locaalspoorweg Maatschappij- Ten slotte worden besprekingen gehou den over het ter tafel gebrachte plan tot Let bouwen van een zestal woningen van gemeentewege- Ned. Ilerv. Kerk. Drietal te Antwerpen, W. H. Kelder ta CLarlois, J. W. P. le Roy te Slo- terdijk en W. Hoek te Brussel. Be roepen te He urnen, dr. P. Smit to Wamel. Door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland is tot de Evangeliebediening toe gelaten de heer W. F. Dikboom, cand. te Groningen. Kloetinge. Herkomen tot leden van het kiescollege II. M. Bruijnzeel, Hein Oele en A'. Leendertse. Gehore. Door kerkvoogden en notabe len dezer gemeente is besloten den hoof- delijken omslag met f 200 te verhoogen en met dit bedrag de toelage van den predikant te verhoogen, «oodat diens in komen wordt gebracht op f 2000 's jaars, ingaande 1 Januari 1920. Geref. Kerken. Beroepen te De Krim, R. Haitsma te Gaast. Meliskerke. iVoensdag 5 Nov. (Zeeuw sche dankdag) nam ds. K. Veen na ruim een 9-jarig verblijf in de Geref. Kerk alhier afscheid van de gemeente. Spr. had tot tekst gekozen Hebr. 13:20 en 21. Aan het einde werden toespraken gehou den tot den kerkeraad, en allen die eenig ambt in Gods huis vemilden, ook het vryo- v. d. Gons. boek giscli 3ering| Haag houdeil SScitoD

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2