Uit de Provincie. Ook nu weer stond een dichte menig te oip het perron saamgopakt. Zij allen staarden naar de slanke, nog altijd jeug dige gestalte in de eenvoudige witzijden blouse en nauw aansluitende beige rok, het donkere hoofd bedekt met een sport- hoed. Enkele minuten slechts kon het onder houd met de belangstellende landgenooten duren, die de ex-kroonprinses ook in hetere tijden reeds hadden ontmoet. Toen •zette de 'trein zich in beweging. Vèr boog de slanke gestalte zich uit het raam, een vriendelijke lach voor de kennissen, een beleefde buiging voor de wachten den. pp bet perron, die in doodsche stilte bet vertrek gadesloegen. Naar- wij vernemen, zal de ex-kroon prinses plechts vijf dagen bij: haar ge maal vertoeven. Kan een vergunnimghoiudar wethoiuder zijn? Kaar wij vernemen heeft de burge meester van Tiel bij het college van B. en W. een voorstel ingediend, om in te trekken een vergunning, staande ten name van den heer Th. Corbeleij'n (den bekenden hotelhouder aldaar), in ver band met de omstandigheid, dat deze de benoeming van wethouder hieeft aan genomen. De burgemeester grondt zijn meening op- art. 29 der drankwet. De heffing ineens. Naar de „Tel." verneemt, aal de vrijz.- demociatische Kamerfractie binnen enkele dagen een initiatief-ontwerp betreffende een heffing-ineens indienen. Het ontwerp is reeds geruimen tijd in bejwerking en zoo goed als gereed. De ex-kiro'onprins naar Baarn? Naar wij vernemen, heeft de kroon prins het verlangen te kennen gegeven tegen den winter Wieringen te vetter ten Het is hem hier 's winters te kpfud. Jvleu fnoet in onderhandeling ziijh den prins in Baarn onderdak te brengen. (Tel.) Allerlei. Het Kamerlid van Groenendael schijnt nog van plan bij zijn terugkomst in ons land te trachten zijn houding goed te praten. Zaterdag, is te Utrecht een vergadei- aing gehouden van directeuren van leven smiddetenbedrijven. De vertegen woordiger der regeering deelde mee, dat de regeering in de toekomst aan de verbruiks-coöperaties steun zal ver- Seemen door verschaffing van werk kapitaal en aan de middenstandscoöpera- iies door de Middenstandsbank, om zoo doende de prijsopdrijving tegen te gaan. De vergadering nam in zake het ingrijj ipeni door de regeering geen conclusie. Per advertentie biedt iemand les in telepathie aan. Te Kampen is opgelicht een ambtena- irenconsumentenvereeiniging, aanvankelijk met 100 leden. Op 13 Sept. zial in den Dierentuin in den Haiag de groots belonging voor onze onschendbaarheid plaats hebben. Ze el'and op het Vaderl. h His torisch feest te Arnhem. Betref fende de deelname van Zeeland aan het Vadjerlandsch-Hastorisch feest te Artnjhem tm d|6 afgeloopen week schrijft men ons nog: Wij (zullen niet in details treden over alles wat er in den grootten Folfclo- mstiscben optocht te zien was, maar ons bepalen tot de groep „Zeeland". Aan de Vereenfuging tot bevordering van het (Vreemdelingenverkeer op .Walcheren is zooveel mogelijk steun voor dezd groep gevraagd en door groote samenwerking is het mogelijk geweest, om Zeeland op waardige wijze te doen uitkomen. De groep werd (geopend door eieln Oranje doek met het opschrift: „Zeeuwsch-Vlaan deren bij Nederland" gevolgd door eep tweetal' meriwagens uit Axel, in de ie|er- ste waren gezeten hoeren en boerinnen in kleederdïaoht vain thans, in de tweedy mannen en vrouwen in de kleederdracht van ruim 100 jaar geleden en nog vroe ger, totaal 24 personietn uit het land vani Axel. Daarop volgde een versierde wageln, waarop plaats hadden genomen dames in nationale kleederdracht, wélke het kant klossen demonstreerden. Twee phaetons uit het 'land van Cadzapd, waarin 14 personen hadden pl'aats genomen, volgden, Bl'smede een versierde wagen met de „bof. legGoders" u,it de omstreken van Aardetn- burg. Daarop volgde een Walchersche 'melkwagen met koperen, kannen, „baas en bezinjne" gingen op klompen naast de kar, terwijl een andere boerin aan haar juk twee emmers droeg, gevuld! met imi tatie melkvolumen. Dit deel maakte een alleraardigst igeheel, evenals dei Wfest- kapel'sche speelwagen, zooals die vroeiger veel op de Middelbui-gsche kermis te zien iwaren. De dlriepuntige zakdoekjes aan de „huive" en de in bonte spelérij Mejed'ij gestoken paartjes trokken aller aandacht. Ook de Walchersche men wagen, waarin gezeten meisjes leh jongens uit Nieuw- land en Koudekerke, zagen etr keurig uit en troE niet minder de attentie'. Zuid-Beveland sloot de groep met eeln men'wagen met boeren en boerinnen, zoo wel dn profes tonische als in katholieke kleederd'rachten, terwijl vooral genoemd mag worden de oude Zuid-Bevelaudsche kapwagen, die velen zich zullen herin- nfeaen uit den tijd van fle tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz', in 1913 te Middelburg gehouden. In dezen wagen met de vergulde geornamenteerde roiide ruitjes, had een paartje in oude kleedeidracbt plaats genomen, het meisje met den roinden platten hoed op de muts, versierd met gouden naald, een tableau- i tje, dat aan vroegere tijden deed Senken. Totaal gingen ongeveer 90 personen uit Zeeland in den optocht mede. De stoet trok drie uur lang door dichte hagen van menschem en vooral in de omgeving van het Viaduct was het een ïmgomeeretndfen oanfblik, die duizenden menschen, d'ie daar tegen flein dijk tot hoven aan de spoorbaan zich hadden opgesteldde menscbenmassa, die zeker tiendui zenden moet hebben bedragfem, (alleen uit Nijmegen ware» reeds 30.000 per sonen aangevoerd) was gewoon oiverwelL digiend, maar Inog meer overweldigend en treffend was de spontane uiting, die bet publiek gaf bij het lezen va», het Oranjei- doek met „Zeeuwsch Vlaandéretu bij Ne derland" en als dan de Axel&che en 'CadL zandsche wagens voorbij reden, was het een geroep va» „Hoera, leve Zieeuwsch- Vlaanderen." Met zakdoeken wielrd geiwuird en het „Zeeuwsch-Vlaanderen sta vast" en „Van d' Ee tot Hontenisse, van Hul'st tot aan Cadzand" weergalmden door de straten. Ook (vanaf de halcons, vanuit de huizen was het een gejubel én een ienlthousiasme, 'zOoal's nog maar zieiden is gehoord. Toen da» ook de stoet ont bonden werd, nam de burgemeester, die naar wij vernemen steeds medeleeft met de burgerij, bet woord en wees erop, dat het hier niet ging om eens feest te vie ren, en eens een paar aangename dagen te hebben, en. daarom herinnerde spr. a.an de woorden op de Oranjedoekeia „Zeeuwsch Vlaanderen bij Nederland" emj „Wij willen Limburg houden", welke mo tieven in deze tijden wat meer zeggen, waar hier mannen en vrouwen uit aire deelen van Zeeland' bijeen, zijn gekomen, deed1 het spr. goed, dat men spontaan heeft uiting gegeven aan den eisch, flat deze heide deeien bij Nederland moeten blijven. De heer ,J. de Kraker uit Zaamslajg dankte d'en burgemeester voor de harte lijke ontvangst in Arnhem en voor de gesproken woorden en het deed hem goed te mogen ondervinden, dat ook hier in Arnjhem prijs wordt gesteld op het Zeeuwsch Vlaanderen bij Zeeland1, dus bij Nederland'; ontroerd was spr. door de spontane uiting daarvan, en hij ver heugde zich naar Arnhem te zijn geko men. Metn leende het land1 van Axel bijna n&et, maar inu kent men het alom. Wat betreft het officieel» gedeelte dyr feesten, kan gemeld worde» dat. tijdens de bijeenkomst in de Groote zaal' van Musis Sacrum, waarbij alle ministers te genwoordig wa'rein, ook het woord' gevoerd werd door den heer J. de Krajber, die Zeidei getroffen te (zijn door dei hluldet hier aan de Zeeuwen gebracht. Immers zoo zeide spr. ongeveer was voor eenige maanden zijn landje bedreigd en bestond de kans dat het van NederlapidJ izcu worden afgescheurd. Met hand en tanJd (verzette men zich daartegen, en daarbij kan spr. verklaren namens; geheel ZeauwscKVIaanideren, dat paen niet al leen bij Nederland wil blijven, maar dat men Nederlander is in hart en nieren. Oprechten dank bracht de heer de Kra ker- aan den minister Ruijs de Beerein- brotuck voor al' hetgeen deze heeft ge daan om Zeeuwsch Vlaanderen hij Neder land te hoiuden en hij besloot met een driewerf hoera op onze geliefde K-oningin, waarmede duizenden in de zlaal geestdrif tig instemden. iSpr. verzocht ten slotte het „Berscherm o God" uit het Wien Neerland'soh Bloed te zingen, en hieraan werd dloor alle aanwezigen, die nu noig meer voelde im wat het zeggen wil Nederlandier te will len blijven, gaarne voldaan, waarop den spreker groote hulde voor 'ziijn woordte» werd gebracht. .Zooais reeds gemeld, kreeg de afd. Axel en omstreken den eersten prijs, een zilveren medaille vow de mooiste groep. Aan den gemeenschappelijke» maaltijdl werd door den lieer Hill'er ais voorzitter van de afdeelilng Zeeland, "dank gebracht aan alle commissieleden en deelnemers, die hebben medegewerkt aan de kranige vertegenwoordiging van Zeeland'. Stct. 192 bevat de statuten vain de Harmonie-Ver. Concordia te Axel, afd. van het Ned. Rood» Kruis Middelburg; afd. Ned. Roode Kruis Vlissingieln. Bij1 den dienst der directe bel. ynizl. is met 16 Sept. benoemd tot tijdel1, kom- inies te water 2e kl'. te Tetue|u|zle!n, A. Poot, in de plaats va» A. Kraijenbrink, die naar Helleivoetslluis verplaatst wordt* iNog enkele wethoiudersbelnpemiugen i 'O luw er kerk. A. v. d. Have en A. N v. Langeraad. 0 O'sterlan d. ,S J. de Rijke en J. M. de Wieefze Nieuwv 1 iet. J. J. Provoost em A. J. de Hullu. i Elkerz.ee. F. de Roo en M. T. v, d. Bout. IG reed a. J. ile Vlieger en P. Lombaard. St. Philips land. J. v. Dijke ein< P. J. de Ruijter. Ellemeet. M. 'de Glopper en'0. Halnsy Middelburg. Het was Zaterdagavond druk op (die Markt, toen het muziekge zelschap van den Houthandel Walcheren een uitvoering gaven, en velen volgden met aandacht het ten gehoore gebrachte, waarvan verschillende nummers verdien stelijk werden gespeeld. Zeer in den smaak bleek te vallen een potpourri van vrij oude melodiën, waaruit bleek, dat in dezen democratischen tijd toch ook het conservatisme nog op sommig gebied hoogtij viert. Het Middelburgscl) muziekkorps geeft Vrijdagavond weder een muziekuitvoering op het Molenwater, aanvangende te 8 u. Hedenmorgen arriveerde aan den Tramsingel te ongeveer half tien, pel' extra-tram, het Muziekkorps'der Marine. Gevolgd door een landingsdivisie ma riniers en matrozen trok het marschen spelende gedurende ruim een half uur, dotor de stad. Als 'de muzikanten rust ten, speelden de tamboers en pijpers, die o.a. het 'Zeeuwsche Volkslied deden hoo ien. De opgewekte muziek trok alom be langstelling en veien maakten den tocht mede. De vice-admiraal Smit liet bij het Stadhuis de mannen voor zichi passeeren, terwijl op het Hofplein de leerlingen der Rijksleerschool stonden geschaard, die onze Jantjes toewuifden. 'Op den Tramsingel teruggekeerd, ma.r- scheerde da landingsdivisie naar Vlissin- gen door, de muzikanten begaven zich naar de Markt om van daaruit te 11.10 per tram naar Vlissingen te vertrekken. loss. Zaterdagavond had een uitvoe ring van den R.H.B.S.-Bond plaats, ter- gelegenheid van het vertrek van dr. J. Vermeulen naar Ned.-Indië. Stond dus de soirée in het teeken van het scheiden en bleek dit bij sommigen .zelfs wee moedige gedachten gewekt te hebben, dit belette niet, dat den velen genoodigden een vruolijke ure verschaft kon worden. Nadat hondslid C. D'uvekot denschei denden leeraar en bevorderaar der Bonds- helangen het eerelidmiaatschap had aan geboden, en J. Brants een geestig speechje had gehouden,, liet liet strijk orkest zich hooren en wel op verdienste lijke wi},ze. Met den heer Zweede als cel list heeft het zich in den loop der ja ren tot eem aanzienlijke hoogte opge werkt. Nocturne en Trauermarsch van Mendelssohn' vooral werden gevoelvol ver tolkt. De Gebroeders J. en L. Bran'ts heb ben izich weer geestige dichters, vrij goede en nog meer belovende declamators be toond en mej. Remijn een aankomende zangeres met zich ingoede richting ontwik kelende stem. „Impressie" en „Naar bui ten", heel lief gezongen, maakten zichtbaar- góeden indruk. Na de pauze bleek, dat ook door andeven met goed gevolg de declameerkunst beoefend wordt. Overigens viel de keuze der liedjes helaas niet al tijd te bewonderen!. Van Altena vervulde weer den rol van viool so list, en met eere. Een vroolijk zedenspel van "Frans Mijns- sen was het door velen gewaardeerde slotstuk. De huldiging van dr. Vermeulen bestond in de vertolking van een toepasselijk hu moristisch „A, B, C" van J. Brcunts, een toespraak van Duvekot en de aanbieding van een' prismakijker en een paar foto's van heit vroegere en het huidige bonds- bestuur. Dr. Vermeulen, eens „de ziel" van dein Bond, dankte voor de blijken van (toegenegenheid' ein verklaarde den Bond nimmer te kunnen vergeten. Het Muziekgezelschap „Hosanna" (di recteur de heer J. C. Anderson) hoopt Vrijdagavond een concert te geven in den tuin der Sociëteit V. O. V. Men zie de advertentie in dit nummer. VHssinnen. Nog dagelijks worden (bij de politie alhier valsche zilverbons van fl gedeponeerd', waal-uit blijkt dat meer dere dezer bons blijkbaar hier itn omloop teijn gebracht. Een 9-jarig knaapje, dat spelende met zijn vlieger achteruit liep, is van den zeiemunr hij den Oranje-molen ge vallen. Ernstig (verwond is de jongetni naar het gasthuis gebracht. (V. CL) Zfoiikzse. Met 1 October is bénoejmd tot redactrice-verslaggeefster van de) „Goudsche Courant", mej. B. v. d1. E'nde alhier, thans ver-bonden aan de „Delftsch® Courant." i. Zaterdag vergaderde de raaldl, wijl beide benoemde wethouders Cl. v. dl Pas en H. Dane hadden bedankt. Thans werden' gekozen <te höeren A. v. d. Poese Clement en J. Vermue, welke hun benoer mïng liebbien aangenomen. Wemelt! in ge. Door den gemeentes veld wachter is wederom procesverbaal' opge maakt wegens strooperij- Ditmaal tegen de gebr. N. wegens het weghejmen van eien hoeveelheid peren. Arfleamldeit. Alhier is met. ruim 30 lieden opgericht een Christ, zlangveryen, welke dien haam d'raagt „Oefening baart kunst." Als voorzitter (directeur) fungeert de heer J. Krijger. Bij den 1'ahd'bouwer A. Kluijfhout doen zich gevallen voor van rnorid- en klauwzeer bij het vee. Kruiningen. Zaterdag vergaderde de raad. De voorzitter opent die nu g|ehieei voltallige ziitting van den nieuwen raad', die door zeer veel 'belangstellenden weirdl bijgewoond. Allereerst leggteh in handen van den voorzitter dé h.h. Kostehse, Aert- senis, van poobegeim, Dek, Minnaar en Francoys de vereischte eeden af, waarna de voorzitter hen geluk weinscht met. hun benbemdng', hun delbelangen der gemeente opdragende en den wensch uitspreekt dat wareneer de 4 jaar ten einde rijn, zij met voldoening 'op die zittingsperiode mo gen terugzien. Rij den aanvang van een geheel nieu.w tijdperk wilde spr. enkele punten aanstip pen', die in. het waarachtig' belang van de gemeente (z'ijm, n.l. onder meier: le. Uitvoering van de regeling dér on- dteiwij'zersjaarwedde, uitvoering van de wet op het voorbereidend en gewoon lager Onderwijs. Op (sociaal gebied kwam er in dé periode die achter ons ligt weinig tot stand. 2e. Hoe zullen wij regelen het keuren van cte waren, speciaal de vleeschwarein. 3ie. Verder de uitvoering van de landt arheiderswet of wij in deze gemefeintei iéts moeten doen, dan wel rykeinpn Op. particulier initiatief. te. Wijziging in de arbeidswet of we voor de ambtenaren en beambten dyzje wet op den voet zuilen volgen, flan wel zelf een regeling zullen treffen. 5e. Werkeloosheidverzekering, die ons noopt belangrijke maatregelen te nemen. Uw voorganger (de oude raad) heeft hier al een begin mede gemaakt en zilch aan gesloten bij de werkelooshetidsvetrizlekerihg. De Arbeidsbemiddeling is nog in hare geboorte. Ik heb al deze dingen, die u als '.elf bes tuur wachten, maar aangestipt, om u te laten zien welke belangrijke' werkkring •voor den raad der gemeente Kruiningen is weggelegd, aldus spr. Nog meer hebt ge echter iais zelfregeering te doe», i Ik denk daarbij aan de Iconen van ambtenaren en beambten, die nog nieit op liet pHI z'ijn gebracht waar ze in vergelijking met andere gemeitmten moé ten staan. Woningtoestanden, gebrek aan goede arbeiderswoningen, voornamelijk te Hansweert, maar toch ook te' Kruiningen. Het is dringend noodzakelijk woningen te scheppen, daar het noodzakelijk zal' zijn woningen onbewoonbaar te verkla ren. Dat geen voorstellen de laatste jalren hiervoor gedaan werden, vindt zlijn oor zaak in den groeten woningnood. Ik acht het beter een minder goede woning, dan geen woning. Ik denk aan de restauratie van den toren, die een bouwval' dreigt te worden en waarvan deskundigen ver klaarden, dat bet een monument was van architectonische waarde. Ik denk aain een nieuw rioolstelsel te Hansweerd, dat waa,r het aoO' laag gele gen is, 'zeer veel geld zal kosten. lik denk aan de openbare school te Krui ningen. die tot de minste scholen van Zuid-Bevel and be hoo rt. Ik denk aan de noodzakelijkheid om aan de Oostzijde van het kanaal voor de voetgangers een trottoir te maken, opdat de bewoners niet door den slik behoeven te baggeren. Ik denk aan dien hoogst onvoldoenden toestond der bewaarschool. Benoeming 2 wethouders: de h.h. Eto nian (V. D.) en Kostense (L.) heiden aftnedentd, vereenigen jretsp. 5 en 6' st op zich, zoodat de heer J. Kosterijs» ■gekozen is. Bij de 2e stemming verkret- gen de ili.h van Hootegem en Elsman reisp. 6 en 5 stemmen, zoadat van Hoo- teigem (R. K.) ais 2e wethouder zial fun,- geeren. Beiden nemen hun benoeming aan Benoeming 2 leden in dé commissi» voor de gasfabriek. Aftredend M Kole en J. Wisse. Worde» gekozen A. Dek en Aertsens. Ned. Herv. Kerk. Beroepen tei Vlaai-dingen, A. Luteijn te Hasselt; te Benthuizen, D'. Planting» ta Bergambacht. Aangenomen naar Oost- en West-Sou burg, door A. Graves van Willenswaard ta Nieuwolda (Gr.) Ds. J. J. van Noort te Amsterdam heeft gisteren zijn ambtswerk hervat. Geref. Kerken. Tweetal te Serooakerke (W.): D1. B. Ha genbeek te Vlaardingen en G. Kei,zer te Tiet. J( i Beroepen te Wolphaartsdijk, F. Staal tei Colijnsplaat. Bedankt voor Serooskerke (W.), door II. P. M. C. de Walle ta Zaamslag. Er komt meer lust tot de hoofdakte- studie. De éérste klas van detzan) cursus te Goes begon Zaterdag mat 18, waar onder 5 dames. I Geslaagd te Breda voor de hoofdacte de heeaen H. M. H. Knipper te Vlissin gen en L. M. da Graaf te Poortvliet. Geslaagd op het machinistenexamen voor voorloopig diploma da hear J. J. Borghstijn te Souburg. Té Wagpningen is op het eixamen Bijenteelt geslaagd inewr. D'. Bloemsma te Middelburg. Geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Middelbar© Technische School te Haarlem voor de afd. werktuigbouwkunde en electrotechniek A. Beukenhorst te Sluis. Arrest ai tie van, een gevaar- lijlken bolsjewiek. In den trein van 1.19 u,ur uit Utrecht naar Rotterdam be vond' zich Zaterdag een vreemdeling, wiens verdacht optreden bij' zijn mede reizigers achterdocht opwekte. Een hun ner waarschuwde bij' aankomst in Rotter dam J. de Vries, een rechercher van po litie, die den vreemdeling volgde en hem voor het hotel Continent,al aan het Ha ringvliet van achteren aangreep en tus- schen, beide armen gekneld hield. De vreemdeling ontpopte zich nu als een hoogst gevaarlijke woesteling. Met een krach tigen zwaai wrong bijl zich los, sprong op De Vries toe en vatte hem bij de keel. Bij de worsteling, welke ont stond' geraakte De Vries onder de knie. De woesteling trok nu een browningre- volver en loste twee schoten oipf zij» tegen stander waarvan er een den rechercheur in den buik, de ander in den schouder trof. De Vries bleef levensgevaarlijk ge wónd' liggen, terwijl de woesteling de vlucht nam, het Haringvliet af. Op het geroep „houd hem, houd hem'- vani 'zijn achtervolgers schoten twee rij wielagenten toe. Een hunner de' agent L. van. Schaick wilde den vlU|Chteling te lijf maar op een paar passen afstand loste deze wederom twee schoten, waarvan er een den agent Van" Schaick in het onder lijf trof. De andere kogel miste. Terwijl Van Schaick bloedend op dea grond lag loste hij een revolverschot op den misdadiger. Dit schot trof Item in het dijbeen. De woesteling zette zijn vlucht, ondank* dat het bloed uit zijn been sijpelde on verflauwd voort en werd achtervolgd door den vaandrig Heynis uit Arnhem, den gre nadier Steehouwer uit Waalsdorp, den mi licien bij den technische» dienst te Soes- terberg J. A. Mus, eenige agenten en een aantal waaghalzige nieuwsgierigen. Om zijn achtervolgers schrik aan te jagen hield het individu niet op met vuren en vluchtte tenslotte, toch in het nauw gedreven, het consulaat van Nicara gua aani het Haringvliet binnen. En alsof het plan tevoren beraamd was wierp een bediende de deur in het slot en weigerde den toegang aan hen, die zich hun prooi met leedwezen zagen ontschieten. De misdadiger ontkwam een oogenbhk aan zijn achtervolgers, door liet gebouw aan de achterzijde te verlaten- Maar op de 'Oosteïkade kreeg men. het gevaarlijke individu weer in het oog en de achter volging begon opnieuw en nu met nog grooter woede van de zijde zijner ach tervolgers. Plotseling sprong hij den winkel bin nen van de gebroeders Schil te ag.n de Spaanschekade. Hij' loste evenwel te vo ren nog een paar schoten, die met meer dere schoten beantwoord werden, vloog toean den winkel door, joeg het dames- en heeren bediendenpersoneel van den 'winkel den doodschrik op het lijf' en sprong achter door een ruit. In het nieuwe vertrek waar hij aanlandde verborg hij zich in een kast en wachtte daar zijn achtervolgers op. De drie genoemde militairen en eenige agenten van politie, waarondter W. Er- kelens en J. van Es volgden hem ook hier en stelden zich op om de kast. Nu was hel voorwaar nog geen gemakkelijke taak om den man hetzij' dood of levend in handen te krijgen. De kogels die van weerskanten afge vuurd werden kwamen niet verder dan het hout. Eenige minuten passeerden in vreese- lijke spanning. Toen klonk er u,it da kast in gebroken Hollandsch een verzoek om op te houden met schieten. Hij wilde zich overgeven. De agent Erkelens opende nu de deur op een kier richtte zijin revolver, maar kreeg op hetzelide oogenblik een kogel in zijin keel. De agent storite neer en bleef voor dood liggen. Van het o ogenblikje ver warring en ontsteltenis maakte het indi vidu gebruik om zijn schuilplaats te ver laten. Hij' nam weer denzelfden weg terug en schoot onderwijl den agent Van Es diens revolver uit de hand. Het winkel personeel hield' zich inmiddels onder de toonbank schuil. Onder de buitenstaande nieuwsgierigen bevond' zich ook een militair van de hereden artillerie;, wiens naam tot nu toe nog onbekend' gehleven is. In de rneening, dat hij door dezen werd opge wacht richtte het individu zij» revolver op hem en, schoot hem neer. De getroffene was onmiddellij|k dood. Op hetzelfde oogenblik echter sprong dei agent A. van Brugge op den moor denaar en blracht hem met zijn sabel drie- diepe houwen, een midden op het hoofd en twee aan weerskanten van den hals. De woesteling gaf het nu op. Als dood zakte hij' op straat ineen. Stroa men bloed golfden uit de gapende won den van z'ijn hoofd en de vijf schotwonden, welke hiji bij de achtervolging opgeloopen had. Het woedende publiek drong nu op den neergeslagen woesteling toe en 'dreigde hem te lynchen. Met een sterke politie begeleiding werd het individu in de po litiepost aan de Oosterkade binnenge bracht en vanflaar naar het ziekenhuis vervoerd'. Het voorloopig onderzoek heeft uitge maakt, dat het individu een Russisch Pool is, vermoedelijk ontvlucht uit het kamp' in 'Oldenbroek. Om zij» rechterbeen bad' ,'hiij' een geruiten doek gebonden, waar in 'zich nag 26 browningpatronen bevon den. De Rus had bovendien een porte feuille bij zich waarin o.m. de volgende papieren Zaten. Een brievenhoofd waarop stond Revolutionair Socialistisch Volks blad' d© Tribune, dagblad van de commu nistische partij onder redactie van D. Wijnkoop en J. va» Ravesteijn. Voorts vele adressen van bolsjewistische agita toren in bijna alle werelddeelen, eenige prentbriefkaarten, portretten, reiskaarten van Noiord-Rrabant, de Belgische grens, Duitse hi and en Rusland en een foto van zich zelf. Op een van de kaarten komt de naam Iwan Petro voor. De arrestatie van dezen gevaarlijken anarchist 'heeft tot nog toe één menschen- levein gekost. Voor het behoud van de agenten Erkélens en De Vries wordt even wel gevreesd. De trambotsing te Rotter dam. De controleur Coolbergen, die bij de trambotsing aan den Groenen Ilille- dij'k te Rotterdam zwaar gewond werd, is vannacht in het ziekenhuis overleden. Do toestand van den stoker Rulo is nog zeer ernstig. Auto gestolen. In den nacht is te Godrle de auto van den heer Fr. Mutsaars van Waesberghe uit de garage' gestolen. Door electriciteit gedood. In de Lindenlaan te Haarlemmermeer is de ruim 56-jarige arbeider v. d. Putten wonende te Halfweg, werkzaam aan de telefonische geleidingen, tijdens hot ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2