Uit de Provincie, Zending. 6 mengd Nieuws. De max. ldeinhanclelprijs van het wittebrood is te Vlissingen 40 ot. per kilo (42 c-t. melkbrood). Met 15 Aug. worden de thans nog bestaande afdeélingen. van het rijks kantoor voor vetten opgeheven. De N.U.M. heeft het veilen van vroe ge aardappelen op monster verboden. Het Rijkskantoor voor groente en •fruit heeft bepaald, dat van 18 dezer af alle op de veilingen aangevoerde aardappelen* alleen voor het binnen land geveild moeten worden. De Alg. Schippersbond is voorne mens eigen Ij£vi-achtingsbureaux naast de rijksschippersb'eurzen te stichten. Hier zal kunnen worden aangenomen zonder tusschenkomst van een scheepsbevrachter. Het einde der sta king aanstaande? De Koningin heeft gisteren Minister ïdenburg op Het Loo in audiëntie ont vangen. De oogst van appelen en peren be looft over 't algemeen zeer bevredigend te worden. Peren zijn iets minder tal rijk dan appels. Overleden Jhr. Mr. G. M. Smits van Oyen, „lid van Ged. Staten van N. Brabant. De Regeering laat zich van den gang der fruitprijzen gedurig op die hoogte houden. Het verkeer aan de grens. De commandant der stelling van demon den der Maas en der Schelde heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij wijziging wordt gebracht in zijne verordening van SB October 1918, regelende het verkeer in zijn gezagsgebied, den toegang tot en liet verlaten van dat gebied over de rijks grens met betrekking tot vreemdelingen, alsmede nopens den toegang tot en her- keer in het algemeen in de 100 Meter- Rij k s g ren s s tro ok Bij dit besluit worden de artikels 3, 4, 5 en 6 van genoemde verordening inge trokken. Bij Kon. besl. is de kapitein-luite nant ter z'ee J. Voogd, met ingang van 15 Aug. e.k. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Vlis singen, en is met den zelfden datum bei- last met dit bevel de luitenant ter zee fler 1ste klasse R. P. C. Spenglier. Ter vervanging van genoemden luitet- nant ter zee als 1ste officier aan boord1 „Schorpioen" is aangewezen de luitenant tér zee der 1ste klasse O. Bender. Onder Eede is door de soldual-com- miezen de Belg H. de Wilde uit Malde- ghem aangeschoten, toen hij' sterken drank uitvoerde en op hun aanroepen niet bleef stilstaan. De man is in het hospitaal te Maldeghem overleden. Openluchtsamenkomst ge- Jhonden door Ring S er o os kerke fen M'burg van J. V. op G. O. op' „Koren,bioi em." Begunsligd door heerlijk zomerweer werd door bovengenoemde ringen op, 9 Aug. j.l. de aangekondigde openluchlsar menkomst gehouden. Te ruim half twee opende vr. A. J. Davidse van Vrouwepolder deze vergader ring op de gebruikelijke wijze; in zijn openingswoord legde hij vooral nadruk Op heit bewaren van de goede orde, waar aan op uitstekende wijze door het pu bliek is gehoor gegeven. Als eerste spreker trad ds. J. II. Land- wehr van R.'dam op met liet onderwerp „Lied en Leven", aan de hand der nar volgende punten: le. Oorsprong, 2e, in houd en 3e. invloed van het lied. De bron dezer gave ligt in God zelf en de mensch, als beelddrager Gods, heeft ook he't lied al's een gave ontvan gen. Hooger dan biet gesproken woord is het lied, waarin de mensch Gods eer bezingt. De inhoud is verschillend. Men heeft liederen der natuur; vooral die, welke de gedachten der bergbewoners vertolken, boeien onzén gefest. Ook de krijgsliederen Zijn voor ons geen onbekende. Twee soor ten treden bijzonder op de», voorgrond en welhet historisch eln het godsdienstig lied. De volksliederen uit den tijd yan Spanje's worsteling, hebben nog invloed, flenk slechts aan het aloude Wilhelmus; öat spreekt van geloof in God En welk een schat van geestelijke liederen bezitten wij niet Behalve de psalmen zooveel andere, die allen een belijdenis van hoop en liefde uitspreken Het gewijde lied moet opwellen uit het leven met God1 In den jongelingsleeftijd heeft het lied den meesten invloed. Is het lied van Uw lippen, dan is de hoop uit uw hart. Om den invloed van liet lied te schetsen, voert spr. ons terug naar den ouden tijd, tot de Spartanen e'n hun misvorm den aanvoerder der Tirteus. Op de heilige erve heeft het Jied nifet minder invloed, het versterkt het leven, ïn onze kerken wordt te weinig gezongen. Redevoeringen worden genoeg gehouden, maar het lied wordt verzuimd. Bedenk, dat het lied een erfgoed der geloo-vigein' is en dat ge in uw strijd het lied niet vergeet, wan! va!n uw lied gaat groot© kracht uit. Het eenig antwoord, dat op dpz© rede kon gegeven worde», was het aanhollen van eetn tweetal coupletten va» het oude, bezielende Wilhelmus, dat staande dooi de heele vergadering werd medegjezon- gen. Na de pauze verkreeg de heer J. Schouten liet woord, om te refereeten over de J. V. en de Mij. Spr. begint met te wijzen op de groote plaats, die de vragen aangaande het maat schappelijk leven heden ten dage in hoofd en hart hebben ingenomen. De machine, vrucht van Gods gémeéne ge nade, riep de arbeidersbeweging in het leven 'en dé vraag werd gesteld: Is dei verdeeling van de! opbrengst in overeen stemming met die beginselen van recht en gerechtigheid? De strijd tusschen pa troon en arbeider 'neemt scherper vor men aan, ofschoon van sommig© zijde werd beweerd, dat de groole wereldbrand den ouden strijd had doen luweh. De geestelijke? ontaarding, gevoegd bij het gebrek aan weerstandsvermogen, maakte den bodem geschikt voor de' revolutie. Het Bolsjewisme, de1 uiterste consequen tie der revolutie', liep uit op vernietiging! zonder meer. i Wat hebben nu onze J. V. te' maken met dit alles? Hier op Walcheren is toch geen Bolsjewisme'? Gij vergist u. Weet gij, waarvoor ge uw kinderen opvoedt, ouders? Eenig antwoord kan zijnvoor het geheel© leven. Let op de teekenen der tijden. Zorge het Christendom, dat het zijn Goddelijke roeping versta en leiding geve in deze wereld. De J. V. wordt voor onlz© man nelijke jeugd gevormd, zorg daarom, dat ze in goede b;inén geleid wordt en hare leden branden van ijver om Christus' woord: „Heb uw naaste lief gelijk uzelf" in de wereld uit te' dragen. Bedenk, dat de maatschappelijke strijd ook is een: kamp voor de komst van Gods Jionink- rijk en steun dan de J- V. ook hierin, dat z© worde wegwijzer in d©n strijd om de mij. Wederom werd een wijle gepauzeerd, waarna Dr. Vollenhoiven het woord ver kreeg voor zijn rede, getiteld: „Eldorado" d.i. goudland. Spr. gaat in een drietal punten na, 'wat wij doen moeten, om zulk een goud land tei bereiken. Hij schetst allereerst, dat wij ons een vast ideaal moeten stel len, want doen wij dit niet, dan is al ons pogen tevergcefech. Met verschillende praktische voorbeelden wordt dezé stel ling nader verklaard. In het tweede- punt werd vervolgens aangegeven, dat ons ideaal een sameni- geisteldie toestand moet zijn. De geschie denis heeft het bewezen en het heden slaaft het nog, dal ontwikkeling, geleid langs wegen van eenzijdigheid, njimmer in de goed© richting voert en daarom kan zulk een ontwikkeling ons niet be vredigen. Ons ideaal is niet enkel licht, niet alléén duisternis, doch voreenigt beide in zich', is niet eenvormig, maar samengesteld. Ons ideiaal is in de d©rde plaats le bereiken langs een weg, vol van gevaren!. Enkel .behoudzucht beteekent achteruit gang. Dit. alles gaaf niet vanzelf, en daar om spreekt o>ok liet beginsel een woordje mee. Laat het begin;s(el in het leven doorwerken, l'aat gevoelen, dat ge streeft naar een bepaald doel; onttrekt ge Uj aan alle verhoudingen, dan i,s het léven dor en doodsch. Houdt dan uw ideaal vast en torn daaraan niet. Op vr. C. Davidse van JMeliskerke rustle de plicht om een slotwoord te spreken, beslaande geheel in overeenstemming met het karakter van zulk een woord, in dankbetuiging aan allen, die medebiel- pen tot het welslagen dezer vergadering. Voor de afwisseling tusschen de ver schillende sprekers werd jops lied gehoord en het fanfarekorps begeleidde dit, voor zoover dat in zijn vermogen lag. Met genoegen kunnen dé béide Ringen op- deze welgeslaagde samenkomst terug zien, die door pl.in. 1400 personen was bezocht, waarvan alleen een 500-tal per fiets. Zij de vrucht dezer vergadering, dat de ouders met al hun krachten da J. V. steunen en de jongelingen zelve zich allen aansluiten, om in de J. V. hun vorming te ontvangen voor den strijd, die hen in dit leven wacht, ring gesloten met het zingen van Ps. Te ongeveer 6 uur werd de vergade- 150:1 en ging ds. Vollenhoven voor in dank aan God. MMdelburg. Binnengeloopen hot Duil- sche stoomschip „Marianne" met hout voor de N. V. Houthandel v. h. Alberts Co. Goes. In verband met den oproep van 't Comité West Zuid'-Bev-eland (men zie de Goesche bladen der laatste dagen) om steun bij de oprichting van plaatselijke: comité's tot steun aan het wettig gezag en tot vorming ran vrijwillige- landstorm- ;rfdeelingje:n in Westelijk Zuid-Bevel'and kunnen wij meldfen dat deze oproep in goede- aardje- gevallen is. De ijverige voor zitter van liet Comité Wést ZuidlBeve- land, tevens lid van hét Prov. Comité, kapelaan M. v. d. Eem én een lid vani gevolge waarvan comité's zijn opgericht hebben gisteren in gezelschap van de pers verschillende bezoeken afgelegd, ten gevolge waarvan ocmité's zijn opgericht le 's Heer Abtskerke, Nisse, 's-Graven- polder, Schare, Hansweert, Hoedekens- kerke, Kwadendamme (beide laatste door initiatief van burgemeester Sle-gt), Baar land, Oudelande-, Driewegen (nog niet voltallig), Ovezand, Elleiwout.sdijk en 'si-Heeienlioek. De deputaten waren blijk baar hoogst, verblijd over dit resultaat. Bedoeling is dat binnen e»kele dagen in een samenkomst met omz© miliciens te Goe-s het, bél'aug van den. Vrijw. Landt- storm, ook voor onze- jongelingen zelve», zal' worden, aangetoond door een twee tal sprekers van elders, zoo- mogelijk de kapelaan v. Dorp en de tes. luitenant v. Rees. De leden der verschillende Co,- m-ité's zullen daarbij zooveel mogelijk tegenwoordig zijn. Ook in de plaatselijk© afdeelingen zullen te gelegener tijd der gelijke samenkomsten wooden gehouden, waarbij een der led©n van het gewest©, lijk comité hoopt oen en ander toe te lichten. Het. Comité bestaat uit de 'heer ren M. v. d. Eem, P. Oosterbaa», J. M. Slegt, A. v. d. Have en ds. J. H.Ruinink. Te Schore bestond reeds een comité. Volgens de G. G. zal de Zuid- Bevelandsche Turnkring hier 13 Sept.. een tuindag houden. In de heden Dinsdag gehouden ver gadering van handelaars en exporteurs van fruiten, had' een geanimeerde be spreking plaats maar aanleiding van een voorstel tot oprichting eener f'ruitheurs. Tot dat voorstel was het comité geko men door 't minder aangename optreden van veilingmeesters. Resultaat der bespre kingen was dat werd opgericht een Fruit- beurs, in den trant van de vroeger be staan hebbende Appeibeurs, welke door de crisismaatregelen wias verdrongen. Op aandrang van Vele telers en handelaars werd besloten aan dezte beurs te ver hinden een zoogenaamde vereeniging van handelaars. Als voorloop''g bes uur wer den gekozen de (heeren F. Hoornick, .1 F. Jansen en Jan de Winter. Bestolen werd aan een en ander publiciteit te geven, en dat iederen Dinsdag van half 11 tot half 1 in het Ho-tel de Koophandel oen Fruitbeurs zal gehouldtea Worden. Reeds mogen groote aanvoeren op- monsters ver wacht worden. Vlissingen. Uit. Brussel wordt aan de Msb. bet volgende geme'd: De Algemeene Bond van het Belgisch Loodswezen Ie Vlissingen heeft het vol gende telegram aan de Belgische afge vaardigden le Pairijs gezonden: De Algemeene Bond van Agenten bij het Loodswezen, zetel te Vlissingen, hoopt dat door uw kranig optreden verkregen worde al-geheete souvereiniteit -oiver de Schelde en vaart vain Terneuzen, ontnisi- baar voor dei ontwikkeling va-'n he-t va- de-rlanfi en den bloei van Antwerpen!. Rilland-Bath. Evenals dit in andere ge meenten het geval zijn zal, zal ook hier getracht worden tegen het laatst van Augustus een feest te organiseeren. Zaterdagavond vergaderde d-e feestcom missie en w-erd een bestuur gekozen. Als eere-voorzitter werd aangewezen de heer Burgemeester, tot verdere bestuursleden werden gekozen de heeren F. M. Boot, M. N. v. d. Linde, W. Griep, L. K. Straub en J. A. Colpaart. Als voorloopige pun ten van het programma werden genoemd: Samenstellen van een optocht, uitspreken van een feestrede, volksfeesten, optocht met versierde fietsen, ringrijderij te paard en per fi-ets, vuurwerk enz. Verwacht wordt, dat zich in verschillende gedeelten van de gemeenl-e buurtcommissies zullen vormen, om te w-edijvenen voor de mooi ste buurtversiering, waarvoor prijzen zul len worden beschikbaar gesteld. Meliskerke. Donderdag 14 Augustus a.s., van 's avonds 57 uur, bestaat ter gemeente-secretarie gelegenheid tot afha len van bestelde kousen. N. en St. Joosland. Bij den arbeider P. de V. alhier is, terwij-1 de bewonjera voor een paar dagen afwezig waren, in gebroken. Toen zij- Zaterdagajvomd thuis kwamen, ontdekten zij dat de linnenkast openge broken was. Vo-o-r zoover me-n kon nat- gaan is er niets gestolen. Het gteld- wa,s door de- V. vóór zijn vertrek 'bij eéu ander gedeponeerd. Vermoedelijk is een valsche sleutel gebruikt om binnen te komen, want aan deuren q£ ramen was niets te bespeuren. Van dadier(s) niets bekend. Enkele dagen geleden heeft er ook een inbraak plaats gehad dicht, bij dez© gemeente, onder Middelburg, bij den ar beider B. K. Niemand was thuis. Dezle inbraak had plaats midden op deui dag. Daar zijn geld en eenige zaken van waarde ontvreemd-. Axel. liet anti annexutiefeest zal hier 1.3 en 14 Aug. gevierd worden en Vrij dag 15 Aug. wordt hel jaarlijkscbe con- cours-hippique gehouden. Axel is reeds bezig zich in feestdosch te steken en naar hetgeen nu reeds te 'zlien is, za-l de kleed ij cbicque zijn en de uitstallingen der win kels beloven schoon te zijn en wanneer de driekleur alom uitgestoken zal zijn, zal Axel gezien mogen worden. llc-t feestprogra-m is reeds verschenen. Woensdag opening, 's morgens 9 uur met kanon nade. Half tien uur officiëele ope ning met een feestrede door den Burge meester vanaf Üe p-u-i van het stadhuis. Om 11 uur eveneens op de markt zang- Uitvoering. om half twee uur opstellingi van den optocht, die Uit ©en historische en een allegorische groep bestaan zal. Van 79 uur muziek- en zanguitvoering en o-m half tieu uur bioscoopvoorstelling in de open lucht. Donderdag o,m 1 uur een bloemencorso van versierde wagens, auto's, rijwielen en andere vehikels. Van 38 uur mu ziek- en zanguitvoeringen en om half tien uur groot schitterend vuurwerk. Terneuzen. Uit de mededeelingen van liet bestuur der feestcommissie in de 1. Zaterdag gehouden vergadering, bleek, 'dat de pp 22 Augustus te houden histo rische en aJlegorischte -optocht zeer veel belooft. Er is voor mooie bedragen op de lijsten geteekend, terwijl beteekenende particuliere bijdragen zijn ontvangen, zoo- dat vopr alle afdeelingen van het feest de no-odige gelden konden worden toe- geslaan. De eerste dag zal worden besloten met een openlucht cinema-voorstelling, 'terwijl de tweede dag, des Zaterdags, een vuur werk zal worden afgestoken, dat, blijkens het programma, zeer veel belooft. Voor den étalagewedstrijd ÏS een "bevredigend aantal deelnemers opgegeven en ook' 'wordt in de meeste buurten koortsachtig ge werkt, om die dagen de stad in feestdos te steken. V. O. Eergisteren vertrok een groep schip pers per tram in Westelijke richting, blijk baar iets in het schild voerend. Heden middag werd vernomen, dat het sleep- schip Bertha Louise, gemeerd liggende in de haven van den Koninginnepolder, gemeente Biervliet, was losgegooid en drij vende geraakt. Do schipper, wiens gezin tijdens deze omstandigheden nog vermeerderd werd, heeft hij dit gunstige weder aan den Kou den Polder onder Hoek kunnen ankeren. Naar wij vernemen moet alhier een schip gerequireerd zijn voor vervoer van nieuwe aardappelen. Nog steeds komen dagelijks alhier Duitsche krijgsgevangenen aan, welke uit België hebben aveten te o-nb vluchten. Zondagmorgen kwamen er 28 tegelijk aan. Deze waven gedeeltelijk in militaire en gedeeltelijk in hurgerkleeding. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kamperveen W. WeSseldijk le Wapenveld. Bedankt voor Numansdoi'p door J. Nauta te Workurn. In de Wil helmin akerlc te 's-Graven- hage te Zondlag in de collecte een gift van f 1200 voor de zending gevonden. Alge m. Synode. In behandeling ko-mt een rapport van den heer Tammens over een voorstel van dr. Slotemaker de Bruine, dat, ma eenige door den voorstel ler aangebrachte wijzigingen, hierop neer komt, dat de eisch moet vervallen, dat leden van een provinciaal kerkbestuur eerst lid moeten zijh of moeten geweest zijn van het. classikaal bestuur. Hierdoor zal ruimer keuze komen voor leden van- het provinciaal kerkbestuur. De conclusie van de meerderheid der commissie van rapport wordt aangeno men met 13 tegen (i stemmen, zoodiail in overeenstemming met den wensch van den voorsteller art. 5 al. 4 aldus wordt gelezen„Tot leden van het provinciaal kerkbestuur zijn benoembaar predikanten, ouderlingen en oud-leerlingen". Nadat de Synode zich in de vorige week voor de zooveelste maal heeft moe ten bezighouden met 'het voorstel tot wij ziging in de samenstelling van de Sy node en met het z'oo dikwijls aangevoch ten veto-recht, wacht haar de laak op nieuw te .O-verwegen, of' wij'zligiug m-oet worden gebracht in liet Synodaal Regle ment op de benoeming. Het geldt liier de oude vraag, of de kiescolleges m-oeten worden afgeschaft, of ih-et coöptatie-sle-I- sel moet verdwijnen, of predikanten, ouderlingen en diakenen door de stem gerechtigden dan wel door den kerkeraad moeten worden benoemd. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zijn 3 voorstellen ingekomen, waarover de heer Scholte rap port heeft uitgebracht: lo-. een voorstel van dr. M. Woudstra om uit het Syn. Reglement op de be noeming enz. te verwijderen art. 5, waar over een kiescollege gesproken wordt. 2e .een voorstel van de heeren ds. J. de Visser en M. van Empel tot wij ziging van art. 23 Alg. Reglement al dus: „Het recht der benoeming van ouder lingen- en diakenen berust bij de gemeente; de benoeming en beroeping van predi kanten geschiedt door den kerkeraad. 3e. een voorstel van ds. A. de Haan o-m art. II Syn. Reglement voor de ker keraden aJdus te leken „Ouderlingen en diakenen worden voor den tijd van 4 jaren benoemd. Zij' treden tegelijk af, doch zijn terstond verkies baar. Herkozen ouderlingen en diakenen worden niel. opnieuw bevestigd. Bij tuS- schentijdsche vacaturen, ontstaan, door overlijden, vertrek uit de gemeente, be danken enz. worden diegenen geacht be noemd te Zijn, die hij de periodieke be noeming de meeste stemmen na de benoemden op zich vereenigden. In. betwistbare o-f onvoorziene gevallen be slist het cl. bestuur. Die aftreding van ouderlingen en diakenen gaat gepaard met de bevestiging van de voor het eerst benoemden". De commissies komt betreffende deze voorstellen tot 9 conclusies. De eerste conclusie is deze: het pas gewijzigd Reglement oip de benoeming van ouderlingen en diakenen en de be roeping van predikanten onveranderd te laten. Verschillende led-en geven als hun ge voelen te kennen, da,t, hoezeer zij in een of meer opzichten sympathiseeren, met de ingediende voorstellen, nochtans die eerste cp-nclusie ernstige overweging verdient. Sommige leden wensehen bepaald de afschaffing der kiescolleges in gemeen ten met één predikant, maar willen dia behouden zien in groolere gemeenten, al thans zoolang niet het parochies-Leisel verplicht is gesteld. Na uitvoerige bespreking wordt de eerste conclusie met 13 tegen 6 stem men aangenomen. Garef. Kerken. Aangenomen naar Zandvoort door II. C. v. d. Brink té Dieren. Beroepen te Il-eerjansdam W. J. J- Vel- ders, cand. te Hoorn. Bedankt voor Oppenhuizen door F. Hek man te Gorredijk. Chr. Gerat. Kwh Bedankt voor Hoogeveen door J. Jon- geleen te Noordeloos. De tentoonstelling voor Opvoeding van de jeugd boven den leerplichtigen leeftijd wordt Donderdag gesloten. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de examens ter ver- krijgins van een akte van bekwaam heid tot het geven van M. 0. in da iVcdcrlandscho taal en letterkunde QfVII), de geschiedenis (iKVIII), do aard rijkskunde (KIX), de staathuishoudkunde en .statistiek (KX) en de staatsinrichting (KXI) dit jaar zullen wo-rden gehouden in de maanden October, November en' December en zoo noodig in do laatste helft van September. In September ztil tiet. Comité voor Zeindin-gsconferenties in den Haag- een samenkomst b'eleiggen ten eindig zoo- wordt aangekondigd, de Nederl. Christenheid in kennis te stellen, mot de rampzalige ge volgen, die de uitsluiting van de Duit sche- Zending doo-r de v re-des voorwaarden van Versailles meebrengt, niet allileen voor de- daardoor van zendelingen beroofde streken, maa-r voo-r de geheel© wereld- zending. In de week van 21 tot 18 October wordt te Utrecht ee.n zéndhigstentotan,- s telling ge-houden ter herdenking van het 60-jarig bestaan van de Utr-echtsche Zen- dingsvereeniging. Dezer dagen waren wij in een hotel te Ede. We kwamen vrij laat aan en maakten in de leege gelagkamer nog een praatje met den eigenaar. Aldus hel Vad. In. den- loop- van het gesprek-over-al- lerlei vertelde hij a.m. het volgende: Eergisteren is hier 's mo-rgeiis vroeg een net gekleed heertje geweest, dat een onderhoud zocht met de dienstmeisjes, die juist op dat uur het lokaal schoon maken. Hij vroeg naar loon en dienst- vooTwaardc-n en verklaarde, dat die be neden peil waren. Wisten de meisjes dan niet, dat men onmogelijk buiten hen kon en hadden 'zij nog niet gehooid van da dienstbodenorganisaties, welke overal weiden opgericht? Het ideaal, de zes- uursdag moest zoo spoedig mogelijk wor- den bereikt. Hij zou gaarne de namen der dames opschrijven en dan zou men spoedig meer van hem bo-oreu. Aaltje, een der keukenprinsessen, dien de van antwoord. Zij verklaarde, dat men het heel goed had en dat die zesuurs- dag waanzin was. Zulke dwaasheden zou het bedrijf onmogelijk (kunnen dra-gen wanf men 'zou een idtubbel stel dienstboden noo dig hebben. Natuurlijk zou het hotel d,i« niet ineer kunnen bestaan en er zou geen dienst meer te krijgen zijn. Het slot van het onderhoud is geweest, dat het heertje lcwaad wegliep. Naar het „Eindihovensch Dagblad'* meldt, treedt de (heer J. v. 'tHart, leeraan aan de H.B.S. te Utrecht, in verschillend© Brabanlsche p-laatsen als geheim bo-lsjto wislisch-propagandist op. Het blad maakt een schrijven van dezien boljewistischent „leeraar' 'der jeugd -openhaar, waarin o.m; na een scheldpartij op de R.-K. Kerk, den arbeiders wordt aangeraden steeds in liet geheim te werken totdat de revolutie dag is aangebroken. Dit heer houdt er wel een eigenaardig© vacantiebézigheid op- na. Ongelukkig de genen echter, die na, hfet vrijhaf van deze» opvoeder der jeugd aan diens leiding worden toevertrouwd. W.e vragen ons af, of de betreffende autoriteiten voor deze vaGanüe>-„liefheb be rijen" van genoemden heer geen stok ja kunnen steken? Een man e-n een vrouw zfijn Zater dagavond in een compartiment van ecu van Delft naai' Rotterdam vertrekkende» trein handgemeen geworden. Een der rei- -zïgers maakte zich zenuwachtig en.(bracht den. trein tot stilstand door aan de nood rem te trekken. De man weid' deswege geverbaliseerd. Gisteren maakte de heer H. uil Lichtenvoorde een autotocht naar d« grens. Op den terugtocht vuurde een de« patrouillesoldaten van de grenswacht ee» kogel op de auto af zoodat de chauffei» gevolg gaf aan de so-mmatie -om te s-topi- pen. De heer II. werd in het b'een geh troffen en naar 'Arnhem getranspiortoerdL Te Lonneker werd door iemand uit Enschede nabij'de IJsbaan een jzbpderlinga vondst gedaan, bestaande ujf eenige vroit* wenkleeren en gedeelten van andere met bloed besmeurde kleedingstukkeri Dé po litie die hiervan in kennis werd gesteld nam het gevondene in beslag. Behalve bet genoemde werel op dezelfde plaats nog gevonden een pak, minnebrieven, een boteriiambordje, eenige tafelmessen, vor ken en lepeltjes en aan de andere zijda der IJsbaan een paar dameshandschoenen en kousen. Alhoewel niet aan eenig mis drijf in welken z-in dan ook wordt ge dacht, heeft de Lonneker-poilitie echter het onderzoek toch ter hand genomen. Te Gorred'rjik is een arbeider in een put gevallen en gestikt. Te Amsterdam geraakte aan de Ito guliersgracht bij de Keizersgracht door nog onbekende oorzaak een aiax te wa- te water. In de auto bevonden zich gee» passagiers, terwijl de chauffeur er bij tijds kon afspringen. Met het gemeen telijk reddingstoestel werd «w ahm wöt"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2