Maagpijnen. Eindelijk Vrede! WJk< BE 'ZEEUW H.H. LANDBOUWERS. zware BIGGEN. mst Linden, Ds Appels en Partn mm "m- het bestuur. 1 I Donderdag 17 Juli 1919, Vrijdag 18 Juli 1919, Maandag 21 Juli 1919, publiek te verkoopen: Spreekt U veel? tabletterv Zaterdag 26 Juli 1919, verkoopen: Zaterdag 26 Juli 1919, te koop aanbieden Een Huis, steenen Schuurtje, Tuin en Erf kïllusIrteriliD Heien Her toor 1920. Uiiir-lÈjpiëëB uit liriïa x. I. DEKKER Pz., Wemeldinge. Meubilaire Goederen, te koop aanbieden vv atergang. '11 Jannaj «am»® teats» cjHVisnpiSBcfiaGisatignegRtiSi ij! Zoo de Heere wil en zij leven hepen onze geliefde I Ouders, Behuwd- en Groot- ouders 1 CORNELIS DAVIDSE ■Sen S) f JOZINA VAN BELSEN op Woeusdag 16 Juli a.s. hun 40 jarige Echtvereeniging te a herdenken. H i| Dat zij nog lang gespaard o l| mogen blgven is de wensch S van hunnfce a J, dankbare Kinderen, Be- 1 huwd-en Kleinkinderen, a St. Lauren, Juli 1918. i I jJftPFABRJEKEI* gERGüi op Zoom. Tti.lMTcnc.34 De Notaris H. R. STRUVE te Middelburg is voornemens op des avonds 8 uur, op de bovenzaal der Sociëteit „De Vergenoeging" aan de Groote Markt aldaar, publiek te verkoopen: In de gemeente MIDDELBURG: 1. Een HUIS en ERF. waarin grof- en kachelsmederij, aan de Wagenaarstraat, D 86, groot 78 Centiaren; in eigen gebruik. 2. Een HUIS an ERF, aan de Karelsgang, F 47, groot 1 Are verhuurd voor f 1.60 per week. 3. BOUWTERREIN, aan den Dam, hoek Brakstraat, groot 1 Are. 4. Een HUIS met SCHUURTJE en ERF, nabij het Oude Arne- muidsche voetpad, T 84, groot 1 Are 29 Centiaren, te veilen als eerst de gebouwen voor af braak, daarna de grond en vervolgens alles in massa. 5. Een HUIS en ERF, aan de Wijn gaardstraat, L 164, groot 77 Centiarenverhuurd voor f 1.70 Notaris J. C. PAAP aal op I veorm. 10 uur op de hofstede „Dljkzlcht", bewoond doer Jasp. van dan Broeke, aan den Ooste- ljjken Benasweg te Vlisslngen, den iispaa, bestaande uit: 3 vsuleedrageede Werk- paarden, als: Zwarte fevjlTN"- Lier, oud 9 jaar, Bruine Merrie, oud 6 jaar, met vosbles- merrieveulen, Zwarte Merrie, oud 4 jaar, met zwart merrieveulen, Bruine Jaarlingmerrie. 7 baetgevendü Melk koeien, Vaars, oud 11 maanden, 2 Loopvarkens, 2 Melk- geiten, 19 Kippen en Haan, 2 Loopcenden en Woerd, 2 Men- wagens, waarvan 1 op ijzeren as sen, Veerenwagen zoo goed als nieuw, Driewielskar, Hooihark, Cultivator, 2 Coksploegen, Zeeuw- sche Ploeg, ijzeren Wielploeg, 7 Effen. Sleendeur. Voorslener. Rol- p3Bg' De Notaris H. R. STRUVE te Middelburg, is voornemens op des middags 2 uur, ia het Koffie huis, bewoond door den heer Van Goossen te Oostkapelle, In de gemeente Oostkapelle: 1. Een HUIS en ERF aan den Duinweg no. 78, groot 1 Are 78 Centiaren; bewoond geweest door P. de Voogd. 2. Een WOONHUIS en ERF op het dorp, zijnde het voormalig tolhuis no. 4, groot 46 Centi aren; dadelijk te aanvaarden. 3. Een HUIS en ERF in de Kie- vitshoek no. 161, groot 2 Aren 50 Ceatiarenbewoond geweest door L. Riemens. 4. BOUWLAND en SPRINK nabij Frans Boone aan den Duin weg, groot 1 Hectare 5 Aren 9§ Centiaren (2 Gemeten 210 Roeden); in pacht bij W. de Voogd voor f 160 tot 1 Nov. 1923. De LI A-tabletten teger» hoest, verkoudheid, keel pijn, houden mond en keel vochtig. Alom verkrijgbaar a f 0.75 per doos cl Gedeponeerd handelsmerk ■3 De Notaris PILAAR te Goes zal des namiddags te 2 uur, te Krul- ningen, iw de Korenbeurs voor den heer j. BLOK Az:, 4 parcaatefi TARWE, iu Aue:» De Notaris Mr. JAN LOEFP sal des namiddags om 2 uur te Koude kerks in het café „Centraal" in het openbaar te Koudekerks aan het Korte Weegje A no. 124a, groot 401 c.A. (31 r.) Te aanvaarden 1 November 1919. Te bezichtigen Woensdag 23 Juli 1919. is de titel van een boeiend verhaal, dat tegen zeer geringen prjjs ge geven wordt als premie bij den Men teekene thans in bij den colporteur of bij den hoofdvertegen- VAN ZATERDAG 12 JULI 1919, No. 237. "TWEBE BLAÖ. Iets over 't Onderwijs. I. Heit is volstrekt niet moeilijk voor cleii pias-aan'gerBineneden „baar", die jhieit ool- djerwijs-cevtificaat in zn bezit heeft, om ergens ate onderwijzer geplaatst te wor den, 'tziij hij Engelschinan of Hollander is. 'tTekort aan gediplomeerde leerkrach ten is buitengewoon groot, niet sléchts hier en daar, maar „all round". Tweetaligheid is voor den nieuweling zielfs geen besliste yereiscbte meer. Wie geen Hollandscb kent, voor hem zal een klas met puur Engélscli medium worden uitgezocht, en omgekeerd, voor hem, die geen Engelscli kent, 'n klas met puur Hollandsch medium. Het „wie geen Engelscli kent" moet bijna altijd. ,zóó opgevat worden, dat de Hollandscbsprekende het Engelsch niet voldoende machtig is, om het als voer taal van onderwijs te gebruiken, of, ten minste, iZicli behoorlijk te kunnen ver staanbaar makein. Iets kent zeker elke Ilollandsche of Afrikaansche onderwijzer wel van hét Engelsch. Het „wie geen Hollandsch kent" daar- s entegen kan heel vaak letterlijk worden genomen. Er ,zijn hier Engelsche collega's, hoofden van scholen incluis, die van 't Hollandsch niets kennen. Toch wordt hun laantal al kleiner, en de tweetalligheid wordt, (zoo niet in theorie, dan toch in 'de-, praktijk, meer en meer noodzakelijk. Niet alleen voor de Hollandschsprekende, maar evenzeer voor de Engelschspreken- hun aantal al kleiner, en de tweetaliligheid heidsprincipe wordt ook buiten de school een realiteit. Bij het vragen naar appli caties voor allerlei soorten van betrekkin- gein wordt meestal gezegd, dat 'n „bi lingual man" de voorkeur zal gegeveni worden, 'in Typieis voorbeeld daarvan re presenteert 'n besluit van den gemeen teraad van Germiston "(25 Maart 1.1.)„Bij toekomstige benoemingen van ambtena ren, wier werkzaamheden hen in di rect contact met het publiek brengen, zal de kennis van het Engelscli en het Hol landsch noodzakelijk zijn. In andere be trekkingen, alle andere kwalificaties ge lijk feijndej, zal aan den bezitter van de tweetaligheids-kwalificatie de voorkeur worden gegeven". Op alle schoolexamens worden beide talen geëxamineerd, niet als optioneele, maar als verplichte vakken. Zelfs voor het Matrikulatie-exaxnen, jzooals he:t toc- latings-eixamem voor de Universiteit hier wordt genoemd, wordt kennis van het Hollandsch- zoowel als van het Engelsch geëischt. De theorie „tweetaligheid voor den on derwijzer geen verplichting" had. echter als gevolg, dat Engelsch voor het Hol- landschssprekende en Hollandsch voor het Engelschsprekende kind facultatief wer den gesteld. En zoo is het ook. Er zijn altijd nog leerlingen op1 de Engelsche sclioien, die geen Hollandsch nemen, en omgekeerd doch bij'hooge uitzonde ring leerlingen op scholen metHol landsch of Afrikaaascb medicum, die geen Engelsch nemen. llevenoins a n-o-s moutons. Do nieuw-aangekomen onderwijzer volgt, om bij het onderwijs geplaatst te worden, doorgaans dezen weghij. begeeft zich naar 't Departement van Onderwijs in één der vier provinciën het onderwijs is nog steeds provinciaal, al rijn de pro vincies geünificeerd meldt zich daar als (sollicitant naar 'n post als onderwij zer' en toont z'n certificaten,' getuigschrif ten, etc. Dan volgt de benoeming voor één kwartaal voor 'n hoogero of lagere post (D, C, B of A) aan 'u stads-, dorps- of plattelands-school („country-school"), al les afhankelijk van het aantal en de kwali teit der certificaten van den upplikant, en last not least van z'n kennis van de tweede landstaal. H' t Departement, dat deze benoeming doet, is het centrale lichaam van de on- derwijis-organisatie. Het heeft een Directeur van Onderwijs aan het hoofd en alle regelingen en besluiten van ondergeschikte schoolraden ein dito besturen moeten „aan dei goedkeuring van den Directeur1" (=liet Departement) worden onderworpen. Toch kan het Departement geen recht- streeksche permanente benoemingen doen. 'n Aanstelling als bovengenoemd, moet, volgens de regulaties, tijdelijk zijn, d.w.z. voor één kwartaal. Die aanstelling kan wel telkens met een kwartaal worden verlengd, aan dezelfde, of aan een an dere school, maar permanent kan het De partement ze1 niet maken. Daartoe moet door den benoemde 'n anderen weg ge volgd worden: hij moet 'n fornieele appli catie aan den' Schoolraad inzenden. Elk kwartaal wordt aan alle scholen een lijst met vacante posten, waarin de voorwaar den voor applicaties tevens zijn vermeld, vanwege licö Departement toegezonden. Daaruit kan hij; diesèlliciteeroa wil, z'n keuzo doen. De applicatie wordt gemaakt op spe ciaal voor dat doel verstrekte „applicatie- vormen", die ie duplo moeten worden ingevuld en opgezonden. Op desbetreffende vragen moeten antwoorden gegeven wor den omtrent de hegeerde post, de oplei ding, die de applicant heeft genoten, de dienstjaren, etc. In dit verband kan zeker interesseeren het feit, dat 'n Hollandscha Kweekschoolopleiding wordt erkend als be hoorlijke training („a recognised trai ning"), niet 'n normaalschool-dito 1 Bij deze applicatiewormen moeiten af schriften van inspecteurs-rapporten over het werk van den onderwijzer, in casu den applikaht, indien er zijn tenminste, worden ingesloten. Daarmee is de appli catie compleet': Het sólliciteeren door mid del van 'n zeer nederigen brief aan het Bestuur of liet Hoofd eener school, of 'n nog nadeliger brief aan „Burgemeester en Wethouders" eener gemeente, waarbij in beide gevallen de brief tevens als proeve van bekwaamheid in de- edele schrijfkunst moet functioneeren, is hier totaal onbe kend. De ingevulde applicatie-vormen met eventueele inspecteursrapporten moeten dus worden opgezonden naar den School raad. Dit is 'n lichaam, gekojzien uit de ingezetenen van 'n kiesdistrict, welks schoolzaken het behartigt. Door hel Departement wordt een secre taris benoemd en gehonoreerd; hij1 heeft 'n officieel kantoor -en doet feitelijk al het werk, bijgestaan doof klerken. Elk kiesdistrict heeft z'oo'n Schoolraad; zöo. is er een voor Rustenburg, ..voor Stan,- derton, voor Lichtenburg, etc.'%a „Rand" heeft er drie: voor Centraal, West- en Oost-Rand elk één. De feitelijke macht van de Schoolraden is verschillend. In elk geval moeten alle besluiten aan 'het Departement ter goedkeuring worden on derworpen. Er zijn Schoolraden, die zeer veel invloed op het Departement hebben, wat aangaat de schoolbelangen in hun district, en een groote mate van zelf standigheid bezitten; Schoolraden, wier' hesluiten niet licht door het Departe ment worden afgekeurd. Als de sollicitatie-periode verstreken is^ werden de applicatie's naai' de respec tievelijke Schoolcommissie's. gezonden. Een Schoolcommissie wordt gekozen uit de ouders van leerlingen van 'n bepaalde school. (Rog veel scholen, echter, heb ben géén Schoolcommissie). Die commis sie onderzoekt de Applicatie's en doet aanbeveling. De principaal van de school heeft 'n advïseerende stem, doc'hj mag geen lid van de commissie rijn, en geen aandeel, derhalve, in de stemmingen ne men. Toch heeft hij door het recht van advies-geven gewoonlijk groeten invloed op de beslissingen van de commissie. Als de aanbeveling is gedaan, wordt alles weer naai' den Schoolraad terug gezonden, die op zijn beurt aanbeveling doet, welke in de meeste gevallen met die van de Schoolcommissie overeen komt en ten slotte de beslissing van het Departement afwacht. Het Departement benoemt ook weer gewoonlijk den door commissie en Schoolraad aanbevolen ap plicant. Op die manier heeft deze laatste een permanente aanstelling gekregen. Zoo'n vaste benoeming heeft de bepaling in zich, dat de benoemde verplicht is, ten minste één jaa; op dezelfde school te blijven, alvorens hij naar 'n andere school kan appliceeren. Bijzondere fedenen kunnen echter 'n vroegere Verandering weinschélijk en noodig maken, en in zoo'n geval is de restrictie van geen kracht. De bepaling is gemaakt opx de groote mutatie in het onderwijspersoneel eeuigs- zins te remmen. De mutatie bijl het on derwijs! Eén van de groote kwalen er van. Wie aan een school werkt hier, in 't bijzonder op dn „Rantd", ziet zelden, twee termen achtereen precies denzelf den staf vau collega's aan z'n school! Vooral onderwijzers met tijdelijke aan stellingen i.e. telkens voor een 'kwar taal zwerven dikwijls over 'n groot deel van Transvaal in 'n paar jaar tijds. Deze mutalie doet het onderwijs na tuurlijk veel kwaad. Het zich „inwerken" in 'nklas, het onderwijzen van één be paalde klas voor 'nzeer lango. periode door denzeifden onderwijzer, z'oodat die klas ten slotte bijna onafscheidelijk met den naam van den onderwijzer is «er- honden, zooals dat in Holland zoo dik wijls wordt gezien, is hier feitelijk 'n onbekend iets. Het contact tusschen onderwijzer en leerling, en tusschen eerstgenoemden en de ouders is ook buitengemeen zwak, tot schade alweer van hét onderwijs. Als de onderwijzer maar zorgt, dia,t hij! de „code" volgt, de voorgeschreven kwaliteit leer stof afwerkt in den voorgeschreven tijd, dat hij1 de meerderheid der' leerlingen 'n behoorlijke portie van 't onderwezfene heeft doen verorberen, en dat ooik zeer belangrijk! de administratie in orde is, dan wordt hij geacht geheel aan z'n verplichtingen te hebben voldaan. De administratie noemde ik! Hij heeft tweemaal per dag 'z'n „register van school bezoek" op te maken en bij: het einde van. 't kwartaal 'n toitaal en gemiddeld over te leggen van het schoolbezoek, dito-ver zuim, leeftijd der leerlingen, 't ingeschre ven aantal, .etc. etc. Verder elke week 'n verslag van het gedane werk in het „verslagboek" te geven; hij moet een „stock-bock" bijhouden, enz. De princi paal, die in grootere scholen .altijd „am bulant" is, is er veel erger aan toe. Hei grootste gedeelte van zijn tijd wordt geabsorbeerd, niet door de supervisie van het onderwijs zijner assistenten, niet mei hun raad te: gevenof te helpen (waarr too hij vaak niet eens in staat is), maar met het opmaken van „stock-accounts" (zoo iets als inventarissen), van lang# statistieke». altijd in triplo! hef invullen van angstwekkend lange recivi- sitie-lijsten, ook weer in triplo, het rap,- perteeren van elk kind, dat de school voor 't eerst bezoekt, of haar vaarwel zegt, aan den Schoolraad, met leeftijd, den naam en het -adres van de ouders, etc-, en met het razen ais hij 'n on aangename imitatie-despoot of het fat soenlijk „onder-handen-nemen" als h'ijj ondanks z'n principaalschap gewoon' mensch gebleven is van elkén onder wijzer, die z'n administratieve .plichten' verwaarloost. Al gaat dit laatste ook ten vóórdeele van z'n onderwijs! Door velen wordt gevoeld, hoeveel kwaad dit systeem het onderwijs doet. Maar bet blijft, ondanks de vele stemmen, die er tegen opgaan, gestreng gehandhaafd. Het Departement kan z'n liefde voor alle mo.- gelijke statistieken nog maar niet ver loochenen. Jammer, dat het daardoor blind ji's voor de schade, die Jiet vi- geerend stelsel het kind berokkent! A. GOOTE. Johannesburg, 19 Mei 1919. Sfaten-Oansraal. Eerste Kamer. Waar een wil is, is een weg! Dlit heeft ook de Eerste: Kamer tezelfder tijd als de 'Tweede geloond. Djaaxdoer is niet al leen minister Aalberse, maar ook minis ter de Visser blij gemaakt geworden. Zij heeft tochi behalve de 'verhooging van het tariefport en den duurtebijslag op pensioenen (de keer Van Emhden vond het een© te hoog en het andere te laag) do gelijkstelling der onderwijizers^salaris- sen aangenomen. Daarbij klonken sympathieke woorden uit den mond van verschillende spekeïs der linkerzijdezoo vagr .den heer Bergs- ma, die hulde- brachlt, niet alleen "aan den heer Lobman die voor deze „paci ficatie" heeft gewerkt, maar vooral ook "de kloeke mannen (hij bad er ook wel mogen bijvoegen: vrouwen, vooral huis moeders, die het schoolgeld, zooveel duur der als dat van de openbare school, o:p de huishouding moesten en gaarne wil den uitzuinigen!), die gedurende 50 ja ren voor hun beginsel hebben geleden eu gestredenzoo- .pok van den heer Henri. Polak, die Minister de Visser's doortastendheid prees. Degene die Vaarzen vermist, kan dezelve terug bekomen tegen betaling der kosten, bij JANUS WISSE te Meliskerke. Zij die a.s. najaar nieuwe legpoters willen betrekken uit Friesland van EIGENH. R00DSTAR en DE WET'a kunnen deze nu reeds bestellen bij ondergeteekende, welke aanraadtvroeg- tijdig te bestellen om teleurstelling te voorkomen. Genoemde Poters zijn goed gekeurd door het Keurings-lnstituut van de vereeniging van Handelaren in Zaaizaad en Pootgoed. Aanbevelend err i novemuer, ueioverige unuur gestanddoening der huur bij de betaling der koopsom vóór of op 14 Augustus a.s. en zijn verhuurd tot rooven oogst 1923, de pereee- len 1, met uitzondering van het in eigen gebruik zijnde, 2, 8, 6, 7, 8 en 12 aan W. en A Noels voor f 832.17 en f36.82 voor tiendrente, de perceelen 4, 5, 9, 10 en 11 aan J. en H. Priem voor f207.83 en f27.63 voor tiendrente, alles per jaar. Grondbelasting f5.37 perH.A. Dakbeschot Ovezande f12.per H.A., Dijkbesehot Ellewoutsdijk f 20.per H.A. Des namiddags 2 uur aan per ceel 1 om contant gold als: Kabinet, Brandkast, Klok, Tafels, Stoelen, een &eit enz. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris. VANAF UAANDAG WATTEL, Yliss.weg. 1919. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Dinsdag 22 Juli 1919, des nam en l]/2 uur te Koudekerke in „Paz Intrantibus" op het Zand, in het openbaar in de gemeente Koudekerks, aan den Abeelsehen Straatweg en Nieu wen Vlissingsehen Weg, ter grootte van 11.4376 H.A. (29 Gem. 40 R.) in 19 perceelen, met verschillende samen voegingen. Boekjes met kaart te bekomen ten kantore van den Notaris te Koudekerke tegen f 0,20 voor de armen van beide gezindten te Koudekerke. De gebouwen zjjn te bezichtigen Woensdag 16 Juli 1919. Het desbetreffend bestek ligt ter inzage op de Griffie des polders en is verkrijgbaar bij dea Griffier tegea betaling van f 0,50 per exemplaar. Nadere inlichtingen worden ver strekt tea kantors van den Inge nieur, terwijl de plaatselijke aan wijzing zal geschieden op Dinsdag 22 Juli a.s. Middelburg, den lOen Juli 1919. Het Dagelijksche Bestuur voornoemd H. F. LANTSHEER. Voorzitter. H. J. VAN ADEICHEM BOGAERT Griffier. Voor den heer A. G00VERS te Haasweert zullen op Woonsdsg 16 Juli 8. s.' in het Veilingsge bouw te Kapell» worden geveild: in den Fruittuin „Jeane". Voor het Bestuur: A. VAN DER GRAAFF. x» Als Uw kind van school thuiskomt en het klaagt over jeuk op bet hoofd, koop das onmiddellijk een doof je LAX en waseh er grondig het hoofd van Uw kind mee Een paar was- schinaen zijn vol doende om het hoofd «ehce! i,e zuiveren, ga Priis25ct per doos voldoande S voor 7* liter haarwasch- I middel. Bij alle drogisten L™ veilingen van Vroege Aardappelen voor export, welke moeten worden aange voerd in zakken van 50 K.G. es maagzuur, oprisping, eetlust. geen Mijnhardt's Maagtabletten. Koker 60 ets., 3 kokers f 1.65 Bij alle goede Drogisten. Voorhanden bij de Coöperatie „EILAND WALCHEREN": LapSata Mm, lijnkoek m LijnrnseL wat aan den prijs van den dag aan de leden wordt afgeleverd. Ook NORMAALPAPPOEDER voor het besproeien der aardap pelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 3