.No. 20 Vrijdag SO Mei 1IMÖ Stateri-Oeiisraal. Buitenland. Stnnéiriaatf. list de Pri^ïfi0i8o 33e Jaargang Gemeenteraad van Middelburg. Uitgave ran de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11.) Bureau, te Middelburg: FIRMA F. P. DIIUIJ L. BURG' Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. Tweede Kamer. Marchant bad getracht van de regee- ring iels los te krijgen over de voor stellen van België inzake de herziening van de tractaien vaar 1839. Edoch, de premier kon niets loslaten. Wel waren aan de regeering. bekend de wenschen van 'België, doch liet was de vraag of het goed was deze te pu- bliceeTen. En zonder dat. Minister Van Karnebëek is geraadpleegd deze ver toeft te Parijs kon dez'e wenschelijkheid zelfs niet beoordeeld worden. Terwijl de wenschen van België bekend zijn zijn nog voorstellen van België aan Neder land gedaan. Nadat tal van kleinere w.o. aangeno men w.aren volgden twee meer belang rijke voorstellen. Het wetsontwerp tot het aangaan van eon geldleening ten name en ten 'laste van Ned. Indië werd na bestrijding van den heer v. Ravesteyn (c.p.) die een rentetype van 6 pet. veel te hoog vond, aangenomen met 76 tegen 4 stemmen,, die der communisten. Hierna kwam in stemming het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling der brievenposterij' en de pakketposlwet (verhooging der -postzegels van S op 5 et. en van 5 op JVs CQ- Het wetsontwerp werd aangenomen met 61 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democraten en revolutionairen. Waarna men voortging met de onder wijzerssalarissen, met ]^et ingewikkelde samenstel van artikelen 'en amiondemen- .len, waarin de knapste zou gaan dolen. Alleen deze opmerking Ook voor bevoegdheden, waarvoor geen wettelijke acten bestaan, zullen volgens het ontwerp vergoedingen kunnen worden, gegeven. Na; eenige discussie werd de redactie van het betreffende artikel ver- -en ïerchiideliikt. zoodat. mi goed uitkomt, (lat de gemeenten op dit punt geheel vrij zijn, doch dat zij dan ook diezelfde regeling voor bijzondere onder wijzers moeten treffen. Nég kunnen wij de onderwijzers niet ieliciteeren. De wet heeft de Tweede Kamer nog niet verlaten, 't Wordt anders „tijd Beknopt overzicht. Een tijd van gro-o-te spanning beleven wij weer. Wat zullen de geassocieerden antwoor den op de Duitsche tegenvoorstellen, wel ke juist verschenen zijn? Vermoedelijk zijn ze reeds begonnen mat het opstellen van het antwoord, dat de groote beslissing zal brengen. Men beweert, dat Duitschfand dan slechte korten tijd (men spreekt zelfs ->^ui48uur) gegeven zal worden om 'rï nietr—teekenen van de vredesvoorwaarden, die vermoedelijk maar op enkele onderschikte punten ingevol ge de Duitsche tegenwerpingen gewijzigd zullen worden, te beslissen. Dat de wij zigingen niet van groote beteekenis zul len zijn kan men veronderstellen op- grond van Olemenceaus antwoord betreffende de Duitsche nota ter zake van de west grens en het Saargebied. Het plan der geallieerde en geassocieerde reaeeiingen blijft daarin gehandhaafd. Blijft de Duitsche regeering bij haar „neen" (en deze regeering zal moeilijk anders kunnen doen, wanneerde voor waarden niet op belangrijke punten ver zacht worden) dan kan zij plaats maken voor een zuiver socialistische regeering, die wel tot teekenen bereid is, of zij kan, als zij het volk 'achter zich weet, den tegenstander braveeren en de gevol gen van haar weigering afwachten. Deze gevolgen zullen zijnde opmarsch der vijandelijke legers rechts van den Rijn e-i de weder-instelling en verscherping der blokkade. Voor den opmarsch zijn de toebereidselen al getroffen. Korte berichten. Het vredesverdrag met Oostenrijk zal noden worden overhandigd. - - De Duitsche pers, doet uitkomen, dat Jieiaiing van honderd milliard onmogelijk is zonder economische bewegingsvrijheid naar binnen en buiten, en dat daarte- gonoveïr concessies moeten worden ge daan van de andere zijde. - - Volgens berichten uit Frankfort z'al de Rijnprovincie heden tot republiek wor den geproclameerd. - De uit de Beiiijnsche gevangenis ontvluchte luitenant Vogel bevindt "zich in de Duitsche legatie in Den Haag. De nieuwe staten van O.-H. zullen slechts hun aandeel behoeven te betalen in de onkosten, gemaakt voor hun be vrijding (dus niet in de groote schade loosstelling). Volgens Reuter zullen de Duit- schers 12.850 millioen mark schadever goeding eischen wegens de blokkade. Amerika roept zijn troepen uit Noord-Rusland terug. De groote vakbonden in Engeland dreigen met algémeene staking indien vier politieke eischen niet worden ingewilligd- Volgens belichten van vluchtelingen heerscht te Petrograd een paniek'en oefe nen de Chineesche en andere vreemde troepen der sovjetregeering er een ter reur uit. In de Vereenigde Staten wordt een campagne gevoerd voor de stichting van een Iersche republiek. Volgens belicht uit Innsbruck, heerscht onder de bevolking aldaar groote opwinding wegens een door Italiaansche soldaten gepleegden aanslag op Christus beelden. De soldaten hebben deze beel den tot puin geslagen en op de straat geworpen. Te Brftnn hebben in verband met de dn.urte der levensmiddelen ernstige onlusten plaats gehad. De militairen moesten ingrijpen, daar tot plunderingen werd overgegaan. 'Honderd personen wer den gearresteerd. De menigte bestormde later het wachtlokaal en bevrijdde een deel der arrestanten. In goedingelichte kringen te Brus sel zegt men, dat de vrede den eersten Juni zal worden geteekend. Uitstapjes per vliegtuig. Gedurende de zomermaanden zal er naar de „N. C-t." verneemt, te Soheve- ningen gelegenheid bestaan om passn- giersvluchten en uitstapjes per vliegtuig naar de nabijgelegen badplaatsen te ma ken. De heer Fokker, de welbekende vheg- tuiginstmeteur, z|al speciaal met het doel het vliegtuig in ons land populair te maken en de belangstelling voor het lucht verkeer in het aigemeen op te wekken,, een of meer zlijner nieuwste speciaal voor dit doel ingerichte verkeers toestellen met eenige ervaren vliegers te Scheveningen ■stationeeren. De toestellen kunnen be halve do bestuurder twee of drie passa giers medenemen en zijn in staat vluch ten van 3 tot 4 uur temaken. D' e m a a t.s c h a p p ij Zeeland. Het Neder], correspondenliebureau in Den Haag meldt: Dagbladberichten, volgens welke er sprake van zou zijn, dat de dienst op Engeland van de Stoomvaartmaatschappij: Zeeland zou worden verlegd van Ylis- -singen naar een andere plaats-van af vaart, geven aanleiding tot de opmerking, dat daaromtrent van regeeiiugswege gee- nerlci beslissing is genomen. Tot eenige zelfstandige beslissing zou de regeering trouwens niet bevoegd Zijn. De overeen komst tusschen tusschen den staat en de maatschappij inzlaké postvervoer, welke de ''maatschappij! '"yerplicht, hjaar dienst te doen uitgaan van Vlissingen, is bij de wet vastgelegd. Wijziging van die over eenkomst 'zou niet dan met medewerking van den wetgever jkunnen geschieden. De Hemelse he Berg. Naar uit Arnhem wordt gemeld, heeft mevr. Kneppelhout bij testamentaire be schikking de gemeente Renkum in 'de gelegenheid gesteld den Hemelschen Berg te1 koopen voor Ztyg ton. Die landarbeidersstaking. In de gemeente Termuhfen hebben a'.s protest tegen de staking der landarbei- deis a.lie dienstboden haar betrekking ver laten. De Kroonprins op rei,v V an Hypolytushoef op Wieringen, meldt men aan V. D>.Hedenmorgen te half zeven is de Duitsche kroonprins onver wachts op reis gegaan, in gezelschap van de heeren Muldner, v. Huntheim en bur gemeester Peereb-o-onn. Per auto ging de reis naar de postboot, tvelke hen naar de v. JGwijcksslufs bracht. Hier stond een auto gereed orn het gezelschap verder te brengen. In den auto zaten reeds twee heeren. De plaats^ van bestemming en het doel van de reis zijn nog onbekend. Aller lei. Naai' men verneemt komt mr. J. G. Syhi'andi te Almelo ernstig "in.''aanmer king voor burgemeester van Kampen. Prins Hendrik heeft Woensdag een be zoek gebracht aan minister van IJssel- steijn op diens departement. II. M. de Koningin ontving van de firma Joost „Pot te Ylaardingen de eerste nieuwe Hollandsche haring, aangevoerd door den stoo-mlogger ./Noordzee". Het vervoer van vroege aardappelen oögst 1919 is vrij. De invoer van bloembollen in Enge land wordt weer toegelaten. De Eerste Kamer komt Dinsdagavond weer bijeen. De minister van Koloniën heeft het initiatief genomen tot vorming van een comité Jot het verleenen van geldelijke hulp aan de slachtoffers van de Kloet- lütbarsting. In April kwamen op Java. 65 gevallen van pest voor, allen met doodelijken afloop. „Neerbosch" ontving een legaat van f3000 van mevr. wed. S. te Neerbosch. Thee en koffie (Liberia koffie) mogen weer uitgevoerd worden. Met, 1 Juni komt er weer een directe spoorwegverbinding met Berlijn. Jn de Betuwe zal de kersenoogst niet meevallen. De vrucht valt door de droog te in massa's af. Uii; Lent wordt gemeld, dat de bes sen,oogst veel belooft. In Drente breidt het mond- en klauw zeer zeer ernstig uit. Me1!, ingang van 1 Juni moet bij avond door alle rij- en voertuigen en fietsen weer met licht gereden worden. Do heer H. A. Solieveld te 's-Graven- hage, deelt aan het „Hld." mede, dat hij van Minister Heemskerk heeft ver nomen, dat een wijziging van de strafwet op het punt van de dierenmishandeling in bewerking is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zonder discussie de voordracht om het tramtarief te brengen op tien cents per rit aangenomen. Overleden is het anti-rev. 'oud-Kamer lid, torn de De ro#de gemeenten. In zes gemeenten van ons land (daar zijn er circa 1300) heeft de S. D. A. P. thans de meerderheid. Het zijn: Ammer- stol, Usquert, Winschoten, Wormerveer, Zaandijk en Belling,wolde. In vier gemeenten hebben de S.D.A.P. gezamenlijk met de S. P. of de Communis ten de meerderheid. Dit laatste is het ge val in Zaandam, Beerta, Goor en Nieuwe Schans. De communisten hebben in 23 gemeen ten saam 33 raadsleden en de S. P.ers in zes gemeenten 10 zetels verkregen. (Slot.) Overgelegd werd ter vaststelling een lijst van personen, die alsnog voor een duurtebifslag over 1918 in aanmerking komen. Goedgekeurd. Het volgende voorstel was dat om aan den gewezen secretaris van het burger lijk armbestuur 'een bijslag van 16 pet. van zijn pensioen toe te kennen. Goedgekeurd. Door B. en W. werd gehandhaafd 'hun voorstel om de jaarwedde van de ama.- nuenses aan het gymnasium, te bepalen op f 100 per jaar. Een voo-rstel-Onderdijk (f125) werd met 73 st. verworpen. B. en W.'s voorstel zi. h. s. aangenomen. Thans kwam ter tafel het voorstel om het aanlal commiezen op de secretarie te brengen van.. 2 op 3. Aangenomen. Door B. en W. werd voorgesteld den aanleg van volkstuintjes voorloopig aan te houden. Aldus besloten. Ter verbetering van de prise d'eau der duinwaterleiding vroegen B. en "W. een crediet van f 50.000. Het werd verleend. 13. en W. stelden voor om geen pre cedent te - is.cheppen, af te wijzen het verzoek van het drankweercomité om sub sidie. B. en W's voorstel aangenomen, met 64 stemmen. Overeenkomstig een opmerking van Ged. Staten werd een kleine wijziging gebracht in de nieuwe verordening rege lende de invordering van het havengeld. Betreffende de gemeenteraadsvergader ring van Woensdag zij nog het volgen de gemeldAfwezig waren de heeren Bolle wegens ziekte, Hio-olen, Zijlstra, Bos- son en Adriaanse allen met en Heijse zonder kennisgeving. De voorzitter sprak de beste wenschen uit voor het spoedig herstel van dr. Bolle, die te Leiden een ernstige operatie heeft ondergaan. Ter zake van het schrijven van het rijkskolenbureau zeiden B. en W. dili gent je zullen blijven. Aan den heer C. J. Stieber werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium. Bij het punt bijslag voor ambtenaren drong de heer Ondeidgk er nog eens op aan ook de werklieden over 1918 noe een bijslag te geven waar de voor zitter en wethouder Jap-ikse tegenover stelden, dat deze werklieden veel hoo- ger gesalariëerd zijn, dan de ambtenaren naar verhouding. Bij het verleenen van een crediet tot verbetering der duinwaterleiding, vroeg de heer van Teijlingen of 'het wel ge rechtvaardigd is zulk een sour te beste den. De buigemeester wees op- de desbe treffende rapporten. De heer Vertregt zette uiteen hoe men eerst op advies van den heer Stang ho rizontale drainage en later op1 advies van den heer Schotel vertikale heeft toege past, terwijl nu weer aan de eerste wijze de voorkeur wordt gegeven. Nog werd er opgewezen, dat veel groo- tere plannen zouden moeten uitgevoerd- als liet niet zoo onzeker was of de gemeenteieiding zal blijven bestaan, nu de plannen gemaakt worden voor de wa tervoorziening van geheel Walcheren. Het adres van het Drankweercomité Jokte een voorstel uit van den heer Ver tregt om f 25 per jaar subsidie te geven, daar hij dit comité een zeer nuttige acht, wat door den heer Cornelisse- onder steund werd. De burgemeester wees op het gevaar, dat dan meer nuttige vereenigingen bij de gemeente zullen aankloppen, terwijl hij er ook op wees, dat. hij het werk van de drankbestrijding zeer toejuicht. Haar einddoel is geheele drooglegging van de gemeente en ais de vertegen woordiger van den middenstand reeds tegenwoordig was in den raad, Zou hij zeker tegen dit doel protesteeren. Gok de heer de. Veer waarschuwde voor liet scheppen van een precedent, al ging hij met het laatste van den bur gemeester niet mede. Zooals reeds in het kort gemeld, wercL het voorstei-Verireg't met 6 tegen 4 stem men verworpeh, waarop de voorzitter het betreurde, dat de raad niet vo-ltalliger was. Het voorstel om geen wijziging te bren gen in de verordening op den bakkers- nacbtaTbeid door het vervoer van brood naar de verkoopplaatsen voor 10 uur toe te staan, werd bestreden door den heer -Onderdijk, die meende, dat de Voor uit door deze weigering benadeeld wordt. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 7 tegen 3 stemlmen, waar op de heer Onderdijk zeide nu met een voorstel te zullen komen our den ver koop van versch brood voor 10 uur te verbieden. Op voorstel van den burgemeester werd besloten in verband met het verder uit voeren der Bagijnhofplannen weder een paar pakhuizen en een woonhuis aan fe koopen. Bij de rondvraag bracht de heer Spren- ger de dreigende verplaatsing der „Zee land" ter sprake en hij vroeg wat B. en W. in dezen reeds hebben gedaan. De burgemeester zeide, dat deze zaak de volle aandacht van B. en W. heeft en stelde een motie voor, waarin adhae- sie wordt betuigd met de miotie van den heer Tichelman aangenomen iu den raad van Vlissingen, Zaterdag j.l. en wadrin B. e'n W. gemachtigd worden alles te doen wat zij in dezen noodig achten. Deze motie werd zonder hoofdelijke stemt- ming aangen,olmen en de vergadering daar op gesloten. Apotheken. Zondag zal te Goes geopend zijn de apotheek van L. la Porte, te Middelburg die van J, Wc v. d. Garde enYfce Vlissing|en die van A. J. van Ockenburg Jr. Door de Z. L. M. zal aan de Di- rrectie v. d. Prov. Stoornbootdienst op de Ooster- en Wester-Schelde verzocht woi' den, bij gelegenheid van de tentoonstel ling te Goes extra booten. *te doen va ren, om de tentoonstellingbezoekers in de gelegenheid te stellen die dagen op één dag heen: en weer te kunnen reizen. Door Ged. Staten is benoemd tot -stoker bij den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde, J. L. Kramp, thans tijdelijk in gelijke betrekking hij dien dienst werkzaam. Luitena'nts ter zee 2e kl. H. Pitlo en R. van Tijen, thans ter beschikking, zijn te Vlissingeii geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Schorpioen". ftHïJdelburg. Het is Dinsdag voor de leerlingen der derde klasse der Handels-) dagschool te Middelburg een zeer aan gename dag geweest. Onder leiding van VERSCHIJNT ELKUN WERKDAG. Abonnementsprijs!!! Per 3 maanden £r. p. post É1.7& Losse nummers--Q.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 0.80, iedere regel meer 20 ct< Verhoogd met een tijdelijken oorlogstoeslag van 20 pCt. 3-maal wordt 0 maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. den directeur der school, den heer W). j Kosten, werd dien dag een excursie ge) maakt naar Goes en Hansweert. Te Goes j werd een bezoekt gebracht aan de Appel- stroopfabriek en groen tendrogerij, het ge>- bouw van de veilingsvereeniging en do markt, terwijl te Hansweert de werf' Zee land en de sluizien met electrische bewe ging werden bezocht. De aangename her innering, die alle excursisten aan dezetn dag zullen behouden, werd nog zeer ver hoogd door de vriendelijke ontvangst door de directeuren der inrichtingen, die 'hun bedrijven, "de werking der werktuigen en machines, kortom van alles waarin de leerlingen maar eenigszins belan'gkolnden stellen een z'oo volledig mogelijke verkla ring en uitleg te geven, zoodat de jon gelui in staat waren hunne kén|niis te verrijken, wat zij, gezien hun belang stelling, ook zeker zullen hebben gedaan. In de Woensdagmiddag gehouden jaarvergadering van de Vereeniging tot behartiging van" de belangen van den dienstbaren stand, was de secretaris pen ningmeester, de heer H. J. Snoep, ten gevolge van een hem overkomen onge val1 en het bestuurslid, de heer jhtr. A. A. van Teijlingen, wegens de raadsver gadering afwezig. Twee nieuwe leden van het Dames-comité, mevrouw de Visser en mevrouw Nonliebel, waren voor het eerst aanwezig en werden door don. voor zitter, ds. H. Jonker, hartelijk -welkom geh'eeten, terwijl1 in dajt comité 'nog werd benoemd mevrouw Boddaert-Schuuirbeque Boeije en in bet 'bestuur werd herkozen nrej. de Mank die deze herbenoeming aan nam. De rekening van "den penningm. sluit met een batig saldo- van f435.38! Uit het jaarverslag van don secretaris- bleek, dat zeven invaliede geworden dienstmeisjes gesteund werdeln met f30 per jaar, terwijl twee anderen tijdelijke hulp ontvangen. Betreurd wordt dat de contribution gestadig achteruitgaan en tot f 67.75 gedaald zijn. Het ware te wen- -schén, dat zij, die met de vereeniging sympathiseeren, zich' als contribuant bij den secretarispenningmeester, wonende Oostkerkplein, aanmelden. Dit doel ds: aanmoediging tot en bevordering van trouw en langdurige 'dienstvervulling' en ondersteuning van oude en gebrekkige! dienstboden, die zlich' zoodanige hul'p heb ben waardig gemaakt. Aan de acht in ons vorige nummer genoemde meisjels werd een diploma met cadeau in jgteldl uitgereikt, waarbij1 ook al de dames, wier dienstboden ouder de gelukkigen behoor den tegenwoordig waren. Bij' 'de uitrei-) king besprak ds. Jonker de hoedanig-) heden waarvoor de belooning werd1 toen gekend. Goed zedelijk gedrag, vlijt, pros per werken, trouwe zorg, toewijding, ©er-; lijkbëid, plichtsbetrachting, nauwgezette hulp in het huishouden, dienstvaardig-) beid en voorkomendheid, dat waren de geestelijke sieraden, waarvoor dezie be kroning volkomen gerechtvaardigd werd. Goes. In de op 29 Mei j.l. gehouden vergadering van ingelanden van den Eer sten Bathpolder werd d© rekening over het afgel-oopen dienstjaar vastgesteld m ontvang op f 7046.51 en in uitgaaf op f 5510.è0. Het dijkgeschot, dat over het dienstjaar 1918/1919 f 12 per H.A. bedroeg, werd vioor het loopeinde dienstjaar bepaald op f 17.50 per H.A. In de op 29 Mei gehouden verga dering van ingelanden van den Tweeden Bathpolder werd de. rekening over het. afgeloopen dienstjaar vastgesteld in ont vang op f 10521.726 ©n in uitgaaf op f 7765.35. Het dijkgeschot, dat over het dienstjaar 1918/19 f 30 per H.A. bedroeg, werd voor het 1 cupende dienstjaar bepaald op f12 per H.A. In de Woensdag gehouden verga dering van de Vrijzinnige Kiesvereeni- ging heeft de heer D. A. .„Constandse zich bereid verklaard zijn 'raadszetel af te staan ten behoeve van het; aftreden de lid, den heer W. Kakebeeke. Wijl - deze het aanbod niet wilde accepteeren, blijft dus de toestond vooralsnog onge wijzigd. Woensdag had het zoontje van den heer Passieux, terwijl, hij hard liep, het ongeluk zoodanig te vallen, dat het sleu telbeen brak. Heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Viiaelugeii. Te Vlissingen wordt Maan dag. a,.s. een groente openbare vergadel; ring gehouden, waarin verschillende sp-re^ kers Jiet dreigende vettnek van do maat schappij „Zeeland" zullen behandelen. -Op de helling van de Kon. Maati schappij de- Schelde op het zg. Eilandl tei Vlissingen z'al een der" nieuw© mail) booten voor de Maatschappij Zeeland wor den gebouwd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 1