ssrznssRg®# «hs Telegrammen. Onderwijs. te CL«ye Ssort Land en Tuinbouw taacste Bericht! Uit de Pers. Verleden jaar werden 1189 geldige stam men uitgebracht. '1 oen werden enkele can didal en gek o-zen, die gesteld waren door de heide orthodoxe kiesvereenigingen en die. Vóór evenredige vertegenwoordiging met bijna algemeene stemmen, terwijl ver der d© gemeenschappelijke candid aten der ethisc-hem en confessioneelen gekozen wer den met 618623 stèihmen en de can- didafen alleen door de voorstanders van evenredige vertegenwoordiging gesteld 562 567 .stemmen behaalden. Geref. Kerken. Bedankt voor Workum, door H. Hum- melen te Breda. Goes. De heer P. van Dijk is door de classis Goes toegelaten tot de bedie ning van het H. Evangelie. Dis. Van Dijk hoopt Zondag 1 Juni in trede te doen te Heinkenszand na beves tigd te zijn door prof. Bouwman van Kampen. Geslaagd te 's-Gravenhage op het machinisten-examen voor het voorloopig diploma de hëeren. A. P. Puijpe, B. v. d. Wilt en S. Brouwer, allen te Vlissingen en J. Sipkes en J. v. Visvliet, beiden te Middelburg. Goes. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te- Sprang is benoemd mej. C. E. Barbier te Goes. Voor deelneming aan den inmaak- cursus op de Vakschool voor Meisjes te Goes, kan men zich nog doen inschrij ven op 19 Mei van 2é-'-uur en 20 Mei van 1012 uur in de School bij het gast huis. Het lesgeld voor den cursus, welke 6 a 8 lessen duurt, bedraagt f6. „Effatha". Nog altijd is het getal groot van doof stomme kinderen uit Christelijke gezin nen, die worden toevertrouwd aan een zoogenaamd neutraal instituut. Ouders, die er niet aan zouden denken hunne hoo- rende kinderen te zenden naar de open bare school, onthouden aan hunne doof stomme het Christelijk onderwijs. Zijdoen dit uit practische overwegingen. Velen zien er tegen op, hen te zenden naar' „Effatha" vanwege den grooten afstand, die Dordrecht scheidt van hunne woon plaats. Anderen meenen financieel niet in staat te zijn aan onze opnemingsvoor- waarden te voldoen. Het eerste bezwaar mag echter den doorslag niet geven, waar het geldt de trouw aan de belofte bij den doop afgelegd. En h-et tweede be hoeft -dit niet te doen, want, indien men in overleg treedt met „Effatha" 's bestuur, zal wel blijken, dat dit kan worden on dervangen. Mogen wij daarom predikanten, ouder lingen en onderwijzers dringend verzoe- den, den ouders van doofstomme kinderen dit onder het oog te brengen? Ook zou het ons aangenaam zijn de adressen te ontvangen van alle ouders, wier doof stomme kinderen (van 610 jaar en met normale geestvermogens) nog niet in een instituut opgenomen werden. Het Hoofd der School, de heer A. A. van Holten, Vrieseweg 47rood, Dordrecht (zie achter staand© advertentie), zal gaarne de adres sen ontvangen, terwijl hij zich ook bereid verklaart, over de opneming van kinderen in „Effatha" alle gewen schte inlichtingen te verschaffen. Namens het Bestuur van „Effatha", W. L. B. DEN BLAAUWEN, Penningmeester. Den Haag, Ant. Duykstr. 49. P r i in u 1 a-p roducten. Men schrijft ons:' Nu ten-ge wige van ide verbeterde otostandighedeii ihet Regeeringis toe zicht -pp onzie voedselvoorziening aan merkelijk kan worden verminderd, kon men verschillende artikelen weer in den vrijen handel, naar welke in jde oorlogsjaren pngetwijfeild mlet verlam gen is uitgezien. Daartoe behooren ook de Primula- soep-tabletten en bouillonblokjes, die reecis toen zfj yic(g^ onder de distribu,- tie-bepalingen ressorteerdten en vain re- geeringswege beschikbaar werden ge steld, pun reden van bestaan -hebben bewezen. Zeker is, dat gedurende den oor log ide sympathie voor dergelijke arti kelen niét is geistegen, -tengevolge- van de vele rmrider-waardige surrogaten die in den handel w-erden gebracht! Intusschen piag men verwachten, dat de Prirnula-product-en wel.spoedig het vertrouwen weer zullen herwinnen. Immers deze voldoien door kwaliteit aam zeer hpoge edschen; ide prijzen zyn Kioodanig gesteld, dat de meest •inn i £n beurs zich niet tegen de en0m h™ ho°g vet" wa-mWni iivl,Llleu zij als een waardevol artikel voor de voeding worden be-schouwd, terwilt i geiKc aanpassen ;aan iden HjO-HanKfecteni van Ihdlandsdm pi-oducten te vaardigd waardoor zij jzich geheel smaak. Reeds op de Jaarbeurs werden zij (dan ook door aJlè autoriteiten op het gabled van kookkunst en volksvoe ding |Oim strijd' geroelnid. Iederjdie belang stel t in deze in dustrie (en, zich persoonlijk wil over tuigen van de wijze waarop die tab-let ten tetn blokjes- worden vervaardigd,. zal daartoe door de directie der Pri mula-fabrieken te Oversoïiie gaarne 'in de gelegenheid worden gesteld. In de gijzeling. Men schrijft uit Barneve'.d 'aan het Hbld Eon landbo-uwcr hier in de buurt, die in verband met de wet op- het vaderschap indertijd veroordeeld is tot onderhoud van eeal buiten echt geboren kind zijner vroegere huishoudster, heeft dit voorjaar zijin vaste goederen voor o-ngeveer f 36.UOÜ verkocht, waarna de Voogdijraad hem- failliet heeft laten verklaren. Daar hij 'steeds weigert bedoeld kind te onderhou den en opgeeft geen kapitaal meer 'te hebben is hij thians in gijzeling gesteld. Gisteren stapte een gezelschap van sebooljongelui, onder geleide van hun onderwijzers en onderwijzeressen te Am sterdam in de eiectrische tram naar Zaad- voort. In Haarleta waarschuwde de cheï en de conducteurs herhaalde malen de uilgelaten scholieren, voorzichtig te zijin en de hoofden binnen te houden. Even voorbij het viaduct vlak bij Aerdenhout was een jo-ngmensch de waaischuwing al weer vergeten, stak zijn hoofd buiten het raam met he-t gevolg, dat hij! met zijn hoofd tegen een paal aankwam. Zwaar gewond werd de jongen b-ij dokter Leus te Aerdenhout verbonden en vandaar per extra-tram- naar het St. Elisabeth's Gast huis in Haarlem vervoerd. x Te Eemdijk (U.) heeft een onder wijzer aan de 'Chr. school bij- ongeluk voor de klasse een houten kub. c.M. in de luchtpijp gekregen. Hij1 is te Utrecht ge opereerd, maar aan de gevolgen over leden. - ffÜ liet is eergisteravond op de eilan den te Amsterdam zeer rumoerig geweest. Aanleiding was het feit, dat een jongen die in de Wittenburgergracht gezwom men had, gearresteerd werd en naar het politiebureau geleid. Het publiek kwam hiertegen in verzet, zoodat de agenten van Tuin sabels moesten gebruik maken. Later verergerde de toestand, doordat ver schillende buurtbewoners de straat voor de kerk op Kattenburg opbraken en de agenten met steenen wierpen. Dez'en moes ten toen van hqn revolvers gebruik maken. Vier personen werden niet ern stig gewond, terwijl twee agenten door steenworpen getroffen 'werden. De, rust keerde hierna spoedig terug. Te Hoorn is in arrest .gesteld een brievenbesteller, verdacht van diefstal van zilverbons .uit brieven. Men -koesterde reeds verdenking, tot men gisteren door middel van gemerkte zilverbons het be wijs in handen kreeg. Te BroekeiTiave-n, bij- Enkhuizen, is door een Zuiderzéevisscher het lijk van den sedert 30 April vermisten 23-ja.rigeii onderwijzer T. M. opgevis-cht, die tot ge noemden datum werkzaam was aan de Timotheü&sohool te Enkhuizen. De handelsreiziger Speyer werd gis termiddag in de Jonker Frahsstraat te Rotterdam van ëen tasch met 500 gouden ringen en andere gouden voorwerpen "be stolen. Te Ravenswaaij (Geld.) zijn Dins dagnacht van 15 paarden 'de staarten af gesneden. De daders zijn aangehouden en hebben een volledige bekentenis afgelegd. Men schrijft uit Weesp: Tot welke o.-nho-udbare toestanden 't wo ninggebrek hier geleid heeft moge blij ken uit de volgende cijfers. Van de 1400 a 1500 huizen te dezer stede zijn er 350 die door een dubbel gezin w-o-iden be woond. In meerdere zijn drie gezinnen -ondergebracht, terwijl er enkele zijn, waar in vier ge-zinnen moeten leven. In één dezer' kazernewoningen krielen 20 men- schen dooreen. De tramstaking te Rotter dam. De directie der R.. E. T. M. dgelt het volgend-e mede De redactie van een der dagbladen heeft ons gevraagd, of wij de motieven niet wilden me-d-edeelen, waarom de directie van de R. E. T. M. meende bemiddeling te- moeterf" afwijzen. Voldoende aan dit verzoek, deelen wij m-ede, dat de direc tie meende, dat bemiddeling alleen dan kans heeft op ©enig succes als b-eide partijen iets toegeven, wat natuurlijk voor de Tramweg Maatschappij b-eteekent het brengen van onmiddellijke financiëele of fers, waartoe zij, gezien haar verhouding tot bet Gemeentebestuur, thans niet in staat is, voordat zekerheid bestaat, om trent de tariefsverhooging. Het staat voor haar vast, dat de Raad zich in deze niet door machtsvertoon zal laten dwin gen en na de motie van 30 April op dit oogenblik stellig geen voorstel tot ta- riefsverhooging in behandeling zal nemen, voordat het onderzoek, in die motie be doeld, is afgeloopen. De directie heeft zich steefis tot onderhandelen met de organi saties bereid getoond- Deze onderhandelingen zijn door een daad van geweld en tegen den wens-ch vau een deel van het personeel door de "Ned. Ver-eeniging van Spoor- en Tramweg personeel plotseling afgebroken- Indien deze organisatie de onderhan delingen wil hervatten, dan staat haar de weg daartoe open, door aan deze on gemotiveerde staking een einde te maken, waarna de directie ook thans nog tot nader overleg met haar over de loonrege ling bereid is. De knikkers- en sfeonenwerpers, die eenagen tijd geleden eenige buurten te soLWr u! onveilig hebben gemaakt, van Maandag op Ddmdag wereld eenige bewoners Uit het Bezuidenhoutkwartier speciaal in de Joan Moetsuyc-kerstraat' opgeschrikt doordat eenige steehen, waar onder van een vuist groot, ine: hevige kracht door hun ruiten weiden geslin gerd, terwijl ook op q§ dakpannen en muren deze projectielen neetdaalden. Daar men vermoedde, dat in den af- geioopen nacht het bbinbaredement zou worden herhaald, had de politie posten uitgezet op de achter de huizen gele gen weilanden. In den nanacht begon de steenenregen opnieuw waarbij kon wor den geconstateerd, dat de steenen van eein verre afstand in een hoog neerdaal den. Ook nu werden weder eenige ruilen verbrijzeld. De politie stelde een uitge breid onderzoek in, wederom evenwel zonder eenig resultaat. Alleen moet dui delijk zijn gebleken dat op- een tame lijk verren afstand de steenen in de lucht werden geslingerd. De gemeentepolitie - te Maastricht heeft twee jongelui aangehouden, die een duizendtal kaartjes, toegang gevende tot kennisinrichtingen aldaar als rodelbaan en stoonicaroussel, hadden laten nadruk ken. Ren drukfout en de soort papier gaven aanleiding tot arrestatie. Een Eindhovensche Autogarage heelt voor eigen rekening in Engeland een vliegmachine aangekocht, om daarmee vanuit Eindhoven passagiers naar Enge land e.d. te vervoeren. Een agent van politie loste giste rennacht een revolverschot op een man. die op ,den Goudsche singel te Rotter dam achtervolgd werd en aan de sommatie om te blijven staan geen gehoor gaf. De kogel miste zijn doel en kwam terecht in pand 1 aan de Korte Frankenstqaat, waar hij de 19-jarige juffrouw C. M. in het linkerbeen trof. De juffrouw is 'naai' het Ziekenhuis overgebracht. Zeeuwsche Korfbalbond te Goes. Zaterdag 17 Mei 1919 te 6V2 uur n.m. weidt te Wemeldinge een propaganda- wedstrijd gespeeld tuaschen S. V.(Goes) e-n Zeelandia (Hansweerd). Bezoek vruchtenproeftuin te Wilhelminatdorp. Evenals andere jaren zal ook dit jaar' Zeeland's proeftuin opengesteld worden voor bezoekers, hetzij! liefhebbers dan wel vaklieden, ota den bloei der vruchtboo- men te bewonderen. Hoewel bezoekers !het geheel© jaar wel kten ziijin, blijkt een speciaal uitgeschreven, „bloeidag" toch altijd weer te trekken. Moge 'men daarom thans piet opzien tegen een tochtje te voet of pier rijwiel naa.r den schoonen "Wilhelminapolder, on der 'Directie van den heer H. A. TI anken. Maandag 19 Mei a.s. des n.m. van 2 tot '5 uur zal een ieder gaarne in den proeftuin te Wilhelminadorp worden rond geleid. Die chef van den tuin en zloo mogelijk do Rijkstuiub'ouwleeraar zullen ter voor- Tichting aanwtezig zijn. Die peren bloeien nog en de meeste appels staan o-f komen in bloei. "Wel een uitgekozen jaar dus voor een bezoek). Landbouwtentoonstelling te Goes. Men meldt ons, dat de Landbouwten toonstelling te Goes, die op 17 en 18 Juni a.s. gehouden z-al worden zeer belang rijk belooft te- worden. Het aantal inschrij vingen is boven verwachting. Niet minder dan 430 p&arden zijn voor deze tentoon stelling ingeschreven, terwijl ook de in zendingen voor rundvee, schapen en gei ten, landbouwwerktuigen en andere aidee- lingen belangrijk beloven te worden. Het, terrein dat oorspronkelijk voor de tentoonstelling is uitgekozen'blijkt dan ook te klein te zijn om al deze inzendingen tot hun recht te laten komen, en heeft het bestuur besloten de tentoonstelling te houden op een terrein gelegen in den Wilhelminapolder aan den weg .naar Wil helminadorp. Mei. 16 Wissekerke, bouw- en weiland, Van Dissel. 16 Oostkapelle, hofsteedje, Blaupot ten Cate. 16 Waterlandkerkje, inspan, Hendrikse. 16 Middelburg, houtwaren, Struve. 16 Vlissingen, afbraak, Rosier en Ver- vaat. 16 Middelburg, houtwaren, Struve. 17 Groede, inspan, Hendrikse. 19 IJzendijke, inspan, Hendrikse. 19 Goes, afbraak, Hollmann. 20 Goes, huis, stal, koetshuis, tuin Brou wersgang, winkelhuis Kerkstraat, huis Molendijk, v. Dissel. 20 Goes, twee winkelhuizen, Langevorst, v. DisseJ. 20 Goes, heerenhuis, Klaar. 20 Grijpskeirke, "afbraak, Ittmann. 21 Goes, hoefje, weiland, Pilaar. 21 Wolfertsdijk, dijk, Pilaar. 21 Goes, bouwland. Pilaar. 21 Goes, inhedoel; glas- en aardewerk, v. Dissel. 21 Souburg, winkelhuis, inboedel, De Neeling. 21 Zand, verhuring bouwland, Loeff. 21 Bridle, bofstede, v. d. Brink. 21 Middelburg, militaire goederen, Ro sier Vetrvaat. 21 Wolfertsdijk, afbraak, Hollmann. 21 'sHeer Hendrikskinderen, afbraak, Hollmann. 22 Middelburg, hofstede, weiland, Struve. 22 Heinkenszand, bouw-, wedland, dijk, Pilaar. 22 22 22 22 2? 23 23 23 23 24 •24 27 '27 28 28 29 30 30 Juni 3 4 9 18 25 27 Middelburg, afbraak, Dc Neeling. Baarland, bauxv-, weiland, dijk. Pi laar. Hulst, fabrieksgebouwen en inventa rissen van vlasfabrieken. Lijdsman. Middelburg, verpachten jachtrechi, Biaupol ten Cate. Middelburg, militaire goederen, Ro sier k Vervaat. Kapelle, bouw-, weiland, boomgaard, dijk, Pilaar. Krabbendijke, bouwland, Pilaar. Goes, afbraak en nieuwe houtwaren, Hollmann. Middelburg, sleepersinspan, Hioolen- Schor©, bouw- en weiland, Klaar. Goes, nieuwe houtwaren, Hollmann. Biervliet, inspan, Hendrikse. Koudekerke, afbraak, Loeff. Middelburg, hofstede, wei- en bouw land, Blaupot ten Cate. Kwadendamme, afbraak, Hollmann. Serooskerke, afbraak, Rosier en~ Ver- vaat. 'sHeer Arendskerke, hofstede met bouw- en weiland, Van Cleef. Wolfertsdijk, bouwland, Pilaar. Ellewoutsdijk, bouwlanden, Pilaar. Kloetinge, hofstede met, boomgaard, Pilaar. Driewegen, dijken, Pilaar. Hoedekenskerke, bouwland, Pilaar, 's II. Abtskerke, weiland, Pilaar. 's Heerenhoek, bouwland, Pilaar. Goes, hofstede, v. Cleef. Oostkapelle, hofstede, Blaupot t. Cate. Biervliet, inspan, Hendrikse. Briefte, toewijzing hofstede, v. d. Brink. Vrouwepolder, veldvruchten, Hioolen- Grijpskerke, inspan, de Neeling. Middelburg, inspan, De Neeling. Middelburg, hofsteden Meibloem en Waaijcnburg, Hioolen. Grijpskerke, hofstede, Ittmann. Veere, hofstede, Hioolen. Juli. 2 Vrouwepolder, inspan, Hioolen. LONDEN, 14 Mei. Naar uit Parijs wordt gemeld, maakt de opperste geallieerde raad bekend, dat er maatregelen zijn ge nomen om de blokkade op te heffen zoo^ dra Duitschland het vredesverdrag aan vaardt. PARIJS, 14 Mei. De „Journal" bevat een radio telegram uit Warschau waarin wordt gemeld, dat het Po-o-lsche ministe rie van buitehlancteche zaken bericht heeft ontvangen van de Russische so-vjetregee- rinig, diat de bezetting van Wilna do-or de Polen do-or de Russische regeering als eein oorlogsverklaring wordt beschouwd. PARIJS, 14 Mei. De „Echo de Paris." verneemt via Scandinavië, dat de Rus sische regeering overweegt Petrograd tot een vrije stad te proclameeren, los van de Russische republiek. Er zou een pro clamatie in dezen geest te verwachten zijn. WEENEN, 14 Mei. V. Dl De „Mittag- post" me-ldt, dat de Entente in alle plaat sen in gropte hoeveelheden DuitschfOos- tenrijk.se he bankbiljetten aankoopt, ten ©inde- de kronenkoers in Zwitserland te verbeteren. WEENEN," 14 Mei. V. D. Volgens de „Arbeiterzeitung" heeft de Diuitsch-O-ois- tenrijjksche tabaferegie op de Amisterdam- sche Beurs cointrapten gesloten voo-r leve ling. Een Hollandsch consortium heeft een crediet van 4 millioen gulden op langen termijjn geopend. WEENEN, 14 Mei. V. D. De begrooting van den Tsje-cho-Slowakiscben staat voor 1919 sluit met een tekort van 3324 millioen. BRUSSEL, 14 Mei. V. D-. In de Kamer heeft de' premier Delacroix een uiteen zetting gegeven van het financieel pro gram der regeering. De voorwaarden van het Vredesverdrag houden in een volko men schadeloosstelling, herstel en een algeheele wederopbouw binnen 32 jaar. Intusschen moet groo-te zuinigheid wor den betracht In alle departementen en ook in het leger zuilen besparingen wor den ingevoerd. In het buitenland zullen credieten worden gevraagd. Handelsver dragen maken eveneens een onderwerp- van studie en onderhandelingen uit. Ver der zullen belastingen den financiëelen toestand van België versterken, stand van België versterken. Het klein verlof der lich ting .1 91 8. Op de vragen van het Ka merlid Van Zadelhoff, betreffende het met verl-of zenden van een gedeelte der militie- lichting 1918, deelt de'minister van Oor log in zijn antwoord o.m. mede, dat maat regelen in overweging zijn om de gele genheid te scheppen, de nog onder de wapenen zijnde ploegen van de lichting 1918, voor zoovei' de eerste oefening is vtelhracht, spoedig in het. genot van on bepaald (klein) verlof te stellen, De stand van deze zaak laat echter nog niet toe hierover een beslissing; te nemen. Zoodra de beslissing zaJ zijn geno-men, zal daar aan algeimeeine bekendheid worden gege ven". Pet internationale vrouwencongres te Zurich verklaart zich tegen de vre desvoorwaarden. Te Berlijjn hebben betoogingen tegen de Entente plaats gehad. Frankrijk en Engeland betalen hun scholden aan Amerika in Zuid-Ameri- kaansche fondsen. De Oostenrijksche delegatie is gister avond te St. Germain aangekomen. Middelburg, 15 Mei. Boter f 1.30. Part. f 1.40. Eieren f 11.50. Part. f12. KAPELLE-BIEZELINGE. Veiling van 14 Mei 1919. Kippeneieren f 9.10, Eenden eieren 19, beiden per 100 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen van 15 Mei, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 768 4 te Herno- sand, laagste '765.2 te Malmihead. Verwachting tot den avond van 16 Mei: Zwakke tot -meest matigen. Oostelijke wind, lichtbewolkt, droog weer. Weinig verandering van temperatuur. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman en mr. S. van Houten over de vredes voorwaarden. Het Alg. Hand. meldt, dat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman den volgen den brief heeft gericht tot den Rotter- damsehen correspondent van de Vossische Ztg. U vraagt mij hoe ik over- de vredes voorwaarden denk. Ik antwoord, dat ik mij over de enkele bepalingen liever niet uitlaat, nijaar alleen de vredesvoorstellen in hun geheel béhandèl. Het komt mijl voor, dat déze voorstel len, in betrekking tot den toestand van de wereid en vooral tot dien van Euro-pa, in hoog-e- mate afkeuring verdienen, da-ar zij de kiemen bevatten van oorlogen in de toekomst, instede-, dat zij eerst rechts vormen vaststellen, volgens welke 'in de toekomst de internationale betrekkingert beoordeeld moesten worden, terwijl zij terstond tot grondslag zouden worden ge maakt van het vredesverdrag, waarbij men had moeten uitgaan van vrij verkeer tusschen de volken, vrij! gebruik der ha vens en van vrijheid Her zeeën. Maar men is blijven stilstaan bij- dei thans heer- sehende machlsbe.ginsek-nalleen "de wil, het belang der overwinnaars, dus een vol komen eenzijdig vastgestelde regeling, lre- paalt. de verhouding tegenover de over wonnenen. Er is slechts sprake van wraak, straf, schadevergoeding, enz. Om de rechten der bevolking zfelf bekommerde zich niemand. Had men daar wel aan gedacht, dan had men gearbeid aan h!et schoppen van een duurzamen rechtstoe stand, welke een gedeeltelijke o-f volkomen ontwapening te-n gevolg© zóu hebben ge had. Dit. alleen reeds had, naar mijh mee rling. zegenrijke 'besparingen, ook voor de landen der Entente, veroorzaakt, daar reeds daardoor een aanzienlijk deel van de oorlogskosten zouden worden inge haald. In plaats daarvan heeft men Duits'ch- land ge-heel en al uitgekleed, het verder, waar het maar eenigszins kon, de mo gelijkheid ontnomen zijn financiëele ver plichtingen op dep duur .na te komen en zichzelf en de geheele wereld in ge gronde vrees voor een revanche-oorlog voor onafzienbaren tijd veroordeeld voort te gaan inet krijgstoerustingen. Van dit standpunt bezien schijnt mij het vredesverdrag niet bindend toe, zelfs niet bindend voor de Entente zelf. Op uw vraag of Nederland den Duit- scben keizer zal uitleveren antwoord ik, dat Nederland gebonden is aan wet en. verdrag en dat de uitleveringsquaestie moet worden opgelost door de rechter lijke macht. Blijft de Entente hij h'aair eiscÜ tot uitlevering, dan 'zal Duitschland Neder land 0111 de uitlevering moeten vragen, maar de uitlevering, 'zelf hangt af van ons verdrag met Duitschland. Natuurlijk kan men Nederland den oorlog verklaren, dan wil men zelf den keizer uit het land halen, maar dat is nog zeer onwaarschijn lijk. Voor zoover ik het kan beoordeelen is bijna de geheele Kataer van meening, dat de- uitlevering niet Zal doorgaan, d-aar men, nu he.t een rechtsquaestie betreft, niemand welgevallig mag zijn- wanneer iets geëischt wordt, dat- tegen het recht indrujscht. i ll H 1' Mr. S. van Houten heeft zich tegen over denzelfden journalist in een om Ier- houd o-ver de vredesvoorwaarden op de volgende wijze uitgelaten v,Het gaat stellig te ver, in Duitschland of in dein v-oormaligen keizer de eenige oorzaak te zien van d,en .wereldbrand en de rollen, die zekere Entente-politici heih- ben gespeeld, geheel en al uit het oog te verliezen. Met de meeste stelligheid moet voor al het in het vredesverdrag geopperde keizer-proces worden van de hand ge wezen. Nederland kan, volgens de heer- schende volkenrechtelijke beginselen, moei lijk voor de verplichting worden gesteld den keizer uit te leveren. Nederland moet onder alle omstandigheden het asylrec-ht handhaven. De Volkenhond, waartoe nu het initia tief is genomen, zal zijn naam 'eerst ver dienen wanneer de vrijheid weer is door gevoerd'. Zoo-lang er geen vrijheid der zeeën bestaat en Engeland de heerschap pij over de zee uitoefent, kan van een dtuurzamen vrede geen sprake zijn. Wat de eigenlijke bepalingen van het vredesverdrag betreft, in haar tegenwoor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 3