C tis-iire. Uit de Provincie. öpderwsjjs. Land en Tuinbouw. Gematigd Nieuws. Bsi vonden, dien de omstandigheden eisch- ten. Als met een tooverslag, zegt Fruin, kwam er jn alles verandering. Öe chaos werd wanorde. In 1578 verdween Ley- cester. In 1588 werd 'de onoverwinne lijke vloot voor eetn goed deel door ons vernietigd. Ons leger werd een der beste van Europa. Onze 'finantiën waren uitste kend geregeld en toen Manrits met 01- denbarneveldt ging samenwerken, terwijl Parma in 1592 overleed, werden de voor uitzichten steeds beter. Onze vrijheid was toen nog maar een kwestie van tijd en in 1648 werd het gebouw voltooid, dat op de grondslagen van Prins Willem en Oldenbaxneveldt was opgetrokken. Bazar ten bate van „Vrederust". 21 Mei a.s. te 2% uur hoopt de Jonge- dochtersvereeniging „Draagt elkanders las ten" van „Vrederust" een bazar te openen en dezen ook de twee volgende dagen te houden in de groote zaal van het Nedeiiandsch Koffiehuis aan de Markt te Bergen op Zoom. Op dezen bazar worden allerlei dameshandwerken te koop aan geboden. Bovendien worden 2 poppen ver loot en is een tombola en andere spelen aanwezig. De opbrengst van de op 'den bazar verkochte goederen komt ten bate van de op „Vrederust" verpleegd wordende krankzinnigen. De patiënten, in onze Stichting ver pleegd, zijn van huis en haard verwij derd en daardoor van veel genot en ge zelligheid verstoken. Om hun het leven hier te veraangenamen,, tracht onze Ver- eeniging $oor heit houden van rijtoeren en gezellige avonden en ook door trac- tatie hun Benig genot te verschaffen. De laatst gehouden bazar bracht totaal f 1501.28 op. Dit bedrag is na 2% jaar bijna geheel uitgegeven. Om ons liefdewerk voort te kunnen zetten, hebben wij weer met medewerking van onze damespatiën ten veel handwerken vervaardigd en zul len thans trachten door dezen bazar de daarvoor noodige geldmiddelen bijeen te brengen. Tot een bezoek noodigen wij een ieder uit. Maar ook voor hen, die niet in §taat zijn onzen bazar te bezoeken, bestaat de gelegenheid, hetzij door uwe bestelling, die alsdan gaarne vóór 20 Mei a.s. door Zr. J. van den Akker wordt tegemoet gezien en die zoo spoedig mogelijk wordt uitgevoerd, hetzij door uwe bijdrage in giften of goederen, die ten verkoop kun nen worden aangeboden, ons doel te steunen. Het Bestuur van „Draagt elkanders lasten", Mevr. G. DIKLAND—DEN HARTOG, Eere-prets. Mej. C. C. MALTA, presidente. Zr? J. FRAANJE, secretaresse. Zr. J. C. VAN GAMEREN, penn.esse. Zr. J. VAN DEN AKKER. alg. adj. Goes. Met hartetijken dank ontving de wijkzuster een gift van f5 van een be langstellende in het Diaoonessenwerk. In de gisteravond gehouden ver gadering van de Goesche Bakkersvereeni- ging is, in verband met de verhoogde bloem- en meelprijzen besloten den prijs van het witbrood met 6 ct. per 8 ons te verhoogen en dien van het bruinbrood met 3 ct. per 8 ons. De prijzen worden dus resp. 35 en 13 ct. per 8 ons; die van krentenbrood 66 ct. per kilo. Verder is nog besloten, ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling, op Dins dag 17 Juni a.s. geen brood thuis te bezorgen. Bij de 'gisteren alhier gehouden stem ming ter benoeming van leden en plaats vervangende leden in de scheidsgerechten resp. voor de ambtenaren en werklieden zijn als zoodanig gekozen voor de amb tenaren de heeren J. M. Slegt en W. Wattez fals leden en de heeren P. C. Labrijn en J. J. Ochtman als plaatsver vangende leden. Voor de werklieden de heeren F. J. Thiery en J. J. Kodh en als hun plaatsvervangers de heeren M. Roose en L. A. M. Sampon. Aan den heer J. de Jonge is op zijn verzoek eervol ontslag yerleend als pijpleider bij de motorspuit alhier en in zijn plaats is benoemd dhr. D. Nonne- kes Pz. 's Heerenhoek. Gisteravond sprak in de fcaal van wed. v. d. Bulck de heer P. G. Laernoes, uit Vlissingen, in 't belang van den vrijwillige®. landstorm. Onze burge meester leidde met een enkel woord den spreker in en sprak de hoop nit, dat ook deze vergadering even goed slagen moclit als die voor de Burgerwacht, die hier ongeveer 200 leden telt. De heer Laernoes bepaalde zich in 't eerste ge deelte zijner rede tot een uiteenzetting van de gevaren en mogelijkheden, die door de Bolsjewiki in Rusland en Duitsch- land in practijk worden gebracht, om ver volgens in het tweede deel duidelijk uit een te zetten boe wij als ordelievende burgers ons daartegen kunnen verzetten en te weer stellen door burgerwacht, maar ook door vrijwillige landstorm. De tijd Om te vergaderen Is op onze dorpen voorhij, nu de arbeid op het veld aan den gang is: daarom was de verga dering maar heel matig bezocht. Toch gaven zich nog een zevental op. Een hartelijk en warm woord van aanbeveling sprak de Z.Eeriv. heer Pastoor, die voor stelde, dat er een commissie zou worden ingesteld om de anderen, die lid kunnen worden, persoonlijk op te zoeken. 'Dit is dan ook geschied. Van harte hopen wij, dat allen, die voor "deze zaak in aanmer king komen, hun plicht zullen doen. Het gaat om groote en ernstige belangen voor ons gansche volk, en daarvoor moet men zich veel getroosten. A\',ij wenschen der commissie, die hiervoor propaganda zal voeren, veel succes toe. lerseke. -ledennacht is in de openbare school no. 2 ingebroken. De inbreker(s) 'zijn door een raampje van de gang binnen gekomen, hebben een ruit van de lo kaaldeur uitgesneden en een kast gefor ceerd. Alles is ondersteboven geworpen, maar de dieven heblien niets van hun gading gevonden. GekFof voorwerpen van waarde worden in de school niet bewaard, wat maar gelukkig is. Rilland-Bath. Met ingang van 15 Juni a.s. is de heer G. Verhoek, kommies 2e klasse, en waarnemend ontvanger te Bath, overgeplaatst naar Rotterdam. Wemeldinge. Gisteravond had de land bouwersknecht L. W„ bij het op hol slaan van zijn paard, dat voor een zaaimachine was gespannen, het ongeluk daaronder te geraken, met het gevolg, dat hij aan hoofd en hand bloedend verwond werd en zich tengevolge van die verwonding onder geneeskundige behandeling heeft moeten stellen. Waarde. Openbare vergadering van den Raad op Maandagmiddag. Na voorlezing der notulen en mededeeling der ingekomen stukken, waaronder een afschrift van het K. B„ waarbij goedkeuring wordt verleend aan de tijdelijke waarneming van het secre tariaat door den burgemeester dezer ge meente, wordt de burgemeester als waar nemend (secretaris beëedigd. Op een ver zoek van de schietvereeniging „O. K. K.", om vergunning tot het houden van schiet oefeningen met marga-patronen op het ha venplateau, wordt onder bepaalde voor waarden gunstig beschikt. Aangeboden wordt het gemeenteverslag en het verslag ex. art. 52 der Woningwet over 1918. Eenige af- en overschrijvingen in de be grooting 1918 van het Burgerlijk Armbe stuur tot een bedrag van f 1226.SO1/» wor den goedgekeurd. Eveneens wordt goed gekeurd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1918, na onder- fcocht te zijn door eein commissie bestaande uit de heeren Dees en Weststrate, op eetn totaal bedrag in ontvang van f4139.41 en in uitgaaf van f 2557.81 V2, alzoo- met een goed slot van fl581.59V2. Onder de Uitgaven is begrepen de som van f800 wegens bijdrage in de kosten der gemeen telijke .huishouding. Aan de orde komt de bespreking der demping van de Vate, cn het desibetreffend voorstel van li. en W. De voorz. deelt mede, dat B. en W. tevens voorstellen dit terrein op afdoende wijze te rioleeren, alvorens tot demping over te gaan. Dhr. Pieper acht aanvan kelijk demping zonder rioleering zeer wel mogelijk, doch komt op deze meening terug bij het vernemen, dat voorgesteld wordt het gewonnen terrein niet als bouw terrein beschikbaar te stellen, doch te be stemmen voor plantsoen. Dhr. Mol kan zich hiermede eveneens vereenigan. doch meent te moeten aandringen op voldoende afwatering. Spreker vertrouwt, dat B. en W. hierop in het bijzonder zullen letten en wenischt overigens dit plan geheel in handen van B. en W. te stellen. Aldus wordt besloten. Voor de bestrijding dei- kosten wordt een geldleening aangegaan. Bij de gewone rondvraag drukt dhr. De Looze de wenschelijkheid uit om te be vorderen, dat ook in deze gemeente de ijker, chef van dienst, voor den ijk en herijk zitting zal houden. De voorz. zegt hierover in correspondentie te zullen tre den met dhr. ijker, voornoemd. Ten slotte wordt den veldwachter een restitutie van f 10' verleend wegens gasverbruik over 1918. Thelen. Bij Kon. besluit is met 1 Juni aan J. C. Dalehout te Tholen op zijn ver-zoek eervol ontslag verleend als voor zitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Tholen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam, N. G. Veldhoen te Alphen aan den Rijn, E. Warmolts te Nunspeet en G. Venices Klein te Wage- ning,en. Beroepen te Oudorp, J. Bus te Enter. Aangenomen naar 't Woudt bij Delft, door J. Kuijlman te Renswoudenaar Temnunten, door A. de Boer te Wapser- veen. Bedankt voor Schoonhoven, door C. J. Leenmans te Oudemirdum. "De voorjaarsvergadering der Alge meen© Synodale Commissie is gisteren te 's Gravenhage geopend. Zij is aldus samengesteld: dr. G. J. Weyland, pred. te Veere, president; J. Steenbeek. pred. te Vianen, vice-pres.; L. W. Bakhuizen van den Brink, secretaris en adv. lid; A. A. Cremer Rz„ pred. ie Broek ïn Waterland; jhr. mr. F. K. van Lermep, ouderl. te 's GravenhageP. J. van Melle, pred. te Nijkerk; J. D. Visser, ouderl. te Zwolle; D. Zoete. pred. te Lemmer; |mr. H. J. M. Tijssens, oud-ouderl. te 's Gra venhage. Geref. Kerken. Aangenomen naar Hijlaard en bedankt voor Kruiningen, Heinenoord, Oudega, Ouderkerk a. d. IJsel en Tijnje, door J. Visscher, cand. te Mep pel. Middelburg. De classis Mpldelburg van de Gereformeerde Kerken in Zeeland heeft in Haar gisteren gehouden vergadering Ds. J. B. Netelenbos, .predikant in de Gere formeerde Kerk alhier, in het uitoefenen van het predikant geschorst. Is deze maat regel niet een tuchtmaatregel, ze heeft ten doel bedoelden predikant de geleeen- heiu te ontnemen beginselen te propa- geeren, afwijkend van de belijdenis. In middels is door den classis een commis sie benoemd, bestaande uit professoren en predikanten, om met Ds. Netelenbos te onderhandelen, teneinde te trachten de zen voor de Gereformeerde Kerk te be houden. Een aanzienlijke minderheid uil den Mid- delburgschen kerkeraad, die zich hij de conclusies van den classis niet kan neer leggen, zal zich nu waarschijnlijk wenden tot een meerdere vergadering. Tot deze uitspraak heeft gedaan, blijft voorloopig de schorsing, van kracht. Geref. Gemeenten. Beroepen ie Opheusden, M. Hofman te Rijssen. Mej. M. M. Daleboul. tijdelijk on derwijzeres te Anna Tacobapolder, ont ving een benoeming aan de Chr. school te Bruchterveld, gem. Ambt Harden- berg, 0. t Geslaagd voor radio-telegrafist 2e klas de heer P. de Vries, leerling van den cursus-Freliar te Vlissingen. Voor het examen van rijkstelefoniste is geslaagd mej. L. Collet te Vlissingen. Bij het examen voor rijksklerk 2e klasse hij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen slaagden P. J. Stiite en A. L. Lievense te Vlissingen. Geslaagd te 's Gravenhage op het machinistenexamen voor het voorloopig diploma de heeren C. C. de Koster te Middelburg, M. Sierevogel en J. A. van Doorne, heiden te Vlissingen. Landbouwopleiding. Onderstaand schrijven is verzanden aan de Eerste- en Tweede Kamerleden, Ge deputeerde Staten, Gemeenteraden, School opzieners en Schoolbesturen in Zeeland: L. S. Meer dan ooit is in de oorlogsjaren gebleken, welk een groot belang de Maat schappij heeft hij een oordeelkundige ex ploitatie van het Landbouwbedrijf. De .productie dient zoo hoog mogelijk ■opgevoerd; daartoe is noodig. dat allen, die in Land- en Tuinbouw werkzaam zijn tfit den aard dar zaak is dit de Platte landsbevolking grondige kennis van hun vak .bezitten. Zij achten daartoe de volgende middelen dienstig lo. In Landbouwcentra dienen cursus sen gegeven te worden ter opleiding van onderwijzers voor de acte Land- en Tuin bouw, waarbij het Landbouwboekhouden en het practische landmeten niet verg,eten mogen worden. Deze cursussen moeten, wat tijd en plaats betreft, door alle on derwijzers uit den omtrek bezocht kun nen worden; thans is dit zeer dikwijls niet het geval. 2o. Het rt -wenschelijk, dat in iedere Plattelandsgemeente tenminste één der on derwijzers de acte Land- (en)" of Tuinbouw bezit, opdat in elke gemeente cursussen gegeven kunner^-worden. Weer en we gen en afstanden vormen thans een groote belemmering voor het deelnemen aan zulk een cursus. 3o. Het geven van Landbouwonderwijs dient ruim bezoldigd te worden, om bij de onderwijzers den lust tot deze studie op te wakken. Wij zijn er van overtuigd, dat Rijk, Provincie en Gemeente veel kunnen doen om bovengenoemd onderwijs te bevorde ren. waarom wij dan ook een beroep doen op alle betrokken autoriteiten, om hunne medewerking in dezen te verleenen willen. Van de Rageering hopen wij, dat zij het Landbouwonderwijs bij de. wet, over eenkomstig onze inzichten regelen zal, de Provincie kan medewerken door het sub- sidieeren van cursussen en anderszins, de Gemeenteraden kunnen eveneens hulp verleenen en evenals de schoolbesturen en Schoolopzieners, alsmede de hoofden van scholen, bij benoemingen hun invloed doen gelden. Het Bestuur van den Bond van Vereen, van Oudl. aan T.andbouw- cursussen in Zeeland, J. BOM. Waarde, Voorzitter. W. A. DE VRIEZE, Dreischor, Secr. J. G. v. d. LINDE, Cortgene, Penningm. J. H. HAGE, Scherpenisse. W. DE BUCK. Serooskerke (W.) Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederiand. De Clu". Boeren- en Tuindersbond heelt gisteren onder voorzitterschap van prof. mr. P. A. Diepenhorst uit 'Amsterdam in het Verkooplokaal te Rotterdam ver gaderd. De vergadering werd bijgewoond door de Heeren I. G. J. Jvakebeeke, inspec teur van den Landbouw en A. Colijn, namens de anti-revolutionaire Kamerclub. Uit hel jaarverslag van den secretaris den beer _J. W. Goedhloed uit Goes, bleek, dat de bond 2775 leden telt over alle provinciën, behalve Limburg, ver deeld. Besloten werd een foiids van f8000. te vormen. .Dit bedrag zal bijeengebracht worden door een 4 pet. obligatieleening. Het fonds is bestemd voor do vorming van een vast bureau met een bezoldigden propagandist. De heer Kakebeeke verdedigde naar aanleiding van vragen uit de vergadering de houding van de Regeering tegenover de graanprijzen. Tevens zeide hij. dal bin nenkort een wetsontwerp tegen vepval- sching van veevoeder verschijnen zal. Daarna hield mr. Diepenhors! een in leiding over „De pachtkwestie opnieuw een brandend vraagstuk". Prof. Diepenhorst ging in zijn rede na, welke nieuwe dingen zich in de pacht kwestie hebben voorgedaan. Op de eerste plaats is het pachtstelsel uitgebreid, ten tweede is in de; figuren der verpachting verandering gekomen, ten derde staat men thans .geheel anders dan vroeger tegen over den termijn der paehtcontracten en ten vierde heeft er verzwaring van de lasten dei pachters plaats gehad. .Spr. behandelde deze punten uitvoerig en hesprak dan de vraag, wiat gedaan moet worden, om het pachtvraagstuk tot een oplossing te brengen. Dat kon ge beuren door staatsinmenging, al heeft de huurcommissiewet ons misschien wat be vreesd gemaakt, dat het sleutelgeld hier misschien zou worden vervangen door hekkengeld. Spr. ging na, dat de mogelijkheid van ingrijpen der rechters geopend kan wor den door wijziging van de artt. 28 en 29 van hel Burgerlijk Wetboek, terwijl voorts verbetering is te verkrijgen door afschaffing van het z.g.11. „strijkgeld" e.d. en een andere taxatie der gronden, voor de vermogens- en verdedigingsbelasting. Het zwaartepunt .voor de rechtsverhou dingen in de pacht ligt intpsschen, vol gens spr., in de organisaties. Spr. behandelde ten slotte nog de vraag of de overheid emigratie bevorderen moet. Hij achtte dit niet onmogelijk, doch be toogde, dat dit het uiterste middel moet zijn. Er volgde eenig debat. In de middagvergadering, die werd bij gewoond 'door het Kamerlid, den heer van Veen en het lid der Eerste Kamer, mr. A. v. d. Hoeven, werd Z.Exc. H. A. van IJsselstein. minister van Landbouw enz., ter vergadering komend, met groot applaus ontvangen. De heer' Chr. v. d. Heuvel, lid van den gemeenteraad Te Haarlemmermeer, hield ëèn inleiding over „Onze arbeiders in het boeren- en tuindersbedrijf". Hij be handelde de volgende stellingen: 1. De redenen, die in bet algemeen pleiten voor een Vettelijk verkorten ar beidsdag, gelden» slechts voor een zeer klein gedeelte in het boeien en tuin- dersbedrijf. 2. Dit zeer kleine gedeelte is echter, omdat het betreft het bezwaar van een behoorlijk meeleven met het gezin, zóó belangrijk, dat het verkeörd zou zijn ons tegen dit streven te verzetten. 3. Als bijkomstige redenen pleiten voor een kortoren arbeidsduur der landarbei ders, de overweging, dat in alle andere bedrijven een sterk verkorte arbeidsduur staat ingevoerd te worden en dat de uit gifte van grond aan landarbeiders een feit zal worden. 4. De verwachting kan niet gekoes terd, dat de boeren en tuinders uit eigen kracht deze zaak zullen kunnen regelen. 5. De invoering van een wettelijken 10 uren-dag yoor het boerenbedrijf is mo gelijk, mits bij de desbetreffende wet met de volgende regelen wordt gerekend: lo. dal niet alle bedrijven over één kam worden geschoren, maar dat er split sing zij naar den aard der bedrijven; 2o. dat de werktijd wordt berekend per jaai en per seizoen en aan de be drijven de vrijheid wordt gelaten de werk uren over de verschillende gedeelten van het jaar of seizoen te verdeelen 3c>. cte mogelijkheid wordt gelaten voor dringenden arbeid, door overuren nood zakelijk werk te doen gebeuren 4o. aan de bedrijven volledige vrijheid te laten in het bepalen van het uur van aanvang en neerleggen van het werk en ook den ondernemer zelf te houden buiten de regeling: 5o. verbod van kinderarbeid in loon dienst tot en inet het 13e jaar. De arbeid der gehuwde vrouw worde zooveel moge lijk beperkt. Na eenige discussies veïkreeg minis ter v. IJsselstein het woord, die verklaar de, de inleiding van den heer v. d. Heuvel met groote belangstelling te hebben aan gehoord. Spr. herinnerde er aan, dat hij als directeur-generaal van den arbeid had medegewerkt aan hel voorontwerp tot be scherming van kinderen en aa.11 het ont werp 1 and a rbeider s wetonder minister Taima. In oorlogstijd hebben wij in Nederland het belang in den landbouw sterk gevoeld en gebleken is toen. dat vye dien niet kunnen missen. Het gevolg van die be langstelling is geweest., dat de hoeren aan banden z'ijn gelegd, doch spr. heeft sinds zijn optreden als minister getracht, die handen te slaken Met arendsblik wordt nagegaan, of nog' niet alle banden kun nen worden losgemaakt, tenslotte ver klaarde spr. "het een voorrecht te noe men, vertoefd te hebben in dezen kring van mannen, die steunen op God en het Gezag willen hooghouden. De voorzitter dankte" den Minister, op merkend, dat 's Ministers optreden met reserve was ontvangen. De groote vrij zinnige pers toch schilderde hem at als een verwoed staatssocialist. Zijn régime heef! dat alles echter weersproken. Spr. wenschte Z.Exc. kracht toe, om hot agra risch 'leven te reinigen en verklaarde in hem te zien den hervormer van onzen land- en tuinbouw. Daarna belichtte prof. dr. J. R. Slo- temaker de Bruine den theologisclien kant ran den 8 uren-dag, am tenslotte nog enkele opmerkingen te maken over de vragg, of de boeren conservatief zijn. Iiij waarschuwde, dat men niet conservatief moet zijn in den zin van verstand en niet onsociaal mocht wezen. Middelburg. Verkrijgbaar, op bon 1 .der rijksvetkaart voor nomiaalmargarine voor liet 4e tijdvak 2 pond normaal marga rine Veere. anal Donderdagmiddag verkrijg baar op bon 182t ons Vermicelliop bon 183lo ons Macaroni; op bon 184: 1 ons Rijst; op bon 185: 2 pakjes Zeep poeder en vanaf Zaterdag verkriisbaar on bon 186. 3Va ons Suiker Bejangrijke mededeeling betreffende den handel in groenten en fruit. Men meldt ons: Blijkens verzonden circulaire van de N. U. M. No. 37, Kamer voor Tuinbouw1, afd. Uitvoer van Groenten,- zal van af 9 Mei het verplichte veilen van alle soorten van groenten en fruit worden opgeheven, waardoor dus al deze producten vrij zul len mogen worden gekocht, terwijl dë uitvoer kan geschieden zonder- het over leggen van een veilingsverklaring. Aangezien de patroons geen bevre digend antwoord 'gestuurd heblien, is de staking in de bouwvakken te Alkmaar uilgebroken. Voor de verschillende werk plaatsen en in aanbouw zijnde gebou wen hebben de stakers posten uitgezet. Hel 4-jarig dochtertje van G. Dek ker te Zwartsluis geraakte al spelende in de Arembergergracht en verdronk. Oranje boven! Men meldt uit Ruinerwold aan de „Tol.": Een der, postboden in ons dorp, spar- tacist in merg en been, had reeds lang de jongelingschap tegen zich in hot har nas gejaagd. Een plan werd beraamd cnvóór de geuniformde man wist, wat er gebeurde, hing hij spartelend met hel hoofd naar beneden vlak boven de snelstroomcnde breede en diepe berm- sloot, even buiten het dorp. De jongens gaven hem nu de keus: of uit volle horst „Oranje boven!" roepen of in de waterleiding. Postbode weigert eerst, maar als hij voelt ,dat het haar hem langzamerhand nat begint te worden, roept, neen brult hij: „Oranje boven!" Niet één, maar vele malen. De jongste bediende van de Betuw- sche Tramweg Mijzekere Jansen uit Nijmegen, had gisteren de onvoorzichtig heid op de in beweging zijnde tram te springen. Hij geraakte onder den wagen en werd zwaar gewond opgenomen en overleed eenige uren latei'. Gisteren geraaide te Lent het 'paard va.11 zekeren M. op hol. ,'Ünder de in zittenden in 't rijtuig was ook de vrouw van v. d. Pol uit de gemeente Bemmel, die van den wagen sprong en onder de raderen raakte, waarbij zé zwaar ver wond werd. In het Ziekenhuis te Nij megen, waarheen ze werd overgebracht, overleed zij. De vrouw laat 9 kinderen achter waarvan de jongste 1 jaar oud is. Te Hellevoetsluis wilde Zondag nacht de korporaal der marinier- Blit- terswijk zich aan boord van de Bouw- dina begeven, op welken bodem hij als geleider van een muni t iet rans port was geplaatst, toen hij. misleid door de duis ternis, van de loopplank te water viel en verdronk, niettegenstaande dTect luiip werd geboden. Een sergeant der vesting artillerie, die hem was nagesprongen, werd slech's 111e; nu ei te gered en moest in het militair hospitaal worden opge nomen. Te Heerlen z'ijh Zondag drie per sonen, afkomstig uit Amsterdam, ver dacht van hel vervaardigen en uitgeven van valsche zilverbons, in hechtenis ge nomen. Materiaal dat bij' de vervaardi ging had gediend, werd in de woning van een hunner opgespoord. Frissche toesta 11 de 11! Het „Hbl." geeft het volgende verhaali: Herhaaldelijk werden den laatsten tijd in het schoenenmagazijn van de firma Matto te Amsterdam schoenen ver mist en ai spoedig viel de verdenking op eenige „dames" die met korte tus- schenpoozen 'in den winkel kwamen, den eenen keer om een paar laarzen te passen, de volgende maal om draai- hak.ken te laten aanschroeven. In tien winkel (staan de pasbanken voor de klanten tegen de stellingen, waarin de doozen jrnet (schoenen geborgen zijn. Een nauwkeurig gadeslaan van de dames in quaestie bracht het winkel personeel op de gedachte, dat zij de zakken pit hun mantels hadden ge sneden en zich door de han len in üe zakgaten tte steken niet een achtei- waartsche beweging van een paar schoenen wisten meester te maken. Op dit systeem werd 111 den winkel voortgebouwd. jMen haalde door de schoenen een touw en wachtte op de dingen die daaruit zouden voortko men In (tlaatst van de vorige week kwa men jcle kLanten weer eens in deii winkel, en toen zij na enkele minuten van de bankjes opstonden, maalde de eigenaar van de zaak een der dames attent op het touw dal onder haar mantel uitkwam. Groote consternatie, fouilleertng en ontdekking van een, paar schoenen. De dieveggen waren op heeterdaad betrapt.,- Onmiddellijk waarschuwdemen de politie. De beide dames werden mee genomen naar het bureau en uil net verhoor bleek, dat men de hand had. gelegd op 1 schillende a den Dam Ijverig h naar verd< werk Jeverd van de we en een paai len voor hel Zij blijvei rest, worde 1 saris geleid de Jieele In gebrek aan ten te steil Dondeiria de .zich we Zatérdagoch meisjes alw wegens sein nis had zich afwijking, d; lier „begum Inderdaad Dezer 'zekere heer zekere mejuffl vrouw denzell milienaam dr zonderheid, d de naam der van manlief, dat zij in 't haar man za den huwelijks dat haar naa in dien van De eersl ningen is ov Te Beu in de woning der W. werd fen en gedoe Te Oss met den gehe zekering dekt Het mot heeft Maanda Hai'lingen aan per Bakker, het op een 11 schip, de M. voorsteven sk achterschip zc de bleef op ee •vader en broe In de w ■Herv Diacone tenniddag een gen. De wed. «aam was, w< De 19-jj afkomstig uit 1 hij de Laan Haag te wate Gisteravo tjes plaats .geh tusschen dé inzake den mi die huil melk ten tegen 13 c slijters gemotes werd daarbij 1 ..gestoken. De c Terwijl d .Zondagmorgen twee personen valsch voorwei hen zijn echt; bedreiging van kind, hun het contanten, eer maakten zij Reehfb; Voor de red P. I. N. en burg wegens d op het spoorv velijk 4 maand maand tuchtscl den nog eens dieistal van et looden pijp op ning van wijk weswege tegen tuchtschool en gevangenisslraf Wegens diefs perl and s tandei J. V. B„ uit V< met ee\n schip dat zijn vrouw om mocht gaa v. d. K. een i tegen v. B. d waardelijk met Tegen W. I door militairen werd wegens gems straf voor proeftijd gevori In de' zaak B„ uit Vlissin, stal van 20 fl« ken uit «het I luidde de edsch gevangenisstraf. Wegens het u lelijk bevel werd f 25 of 25 dage Bovendien we tal zaken betre poging tot uitv' deld en in alle 'bepaald op 27 Tsrantvnc Mijnheer de I Bijna geen eau 'ee-i bericht in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2