Plaatselijk SiTiihrtiMiasu ingeleverde formulieren worden ter zijde gelegd. Maximum hoeveelheid De re- geeringscommissaris stelt vast, welke hoe- veellieid do-or den landbouwer ten hoogste tegen garantieprijs aan de regeering mag worden geleverd. Van tarwe, spelt, rogge en boekweit wordt de maximum, hoeveelheid bepaald door vermenigvuldiging van het aantal doen- den landbouw verbouwde hectaren en de hoeveelheid die de betrokkene ge middeld per 'hectare van den oogst 1918 heeft ingeleverd. Onder „ingeleverde hoeveelheid" wordt verstaan de hoeveelheid, die werkelijk aan den regceringsroimimissaris is geleverd, vermeerderd met de hoeveelheid zaaizaad, die door den landbouwer is verkocht en als zoodanig verantwoord, benevens de hoeveelheid broodgraan, die de regeerings- cornimissaris den landbouwer op de eigen graankaart "heelt gelaten. Van gerst wordt, de maximum hoe veelheid als volgt berekend Voor zoover de landbouwer van den oogst 1919 eenzelfde of een geringer aan tal hectares heeft verbouwd dan van den oogst 1918 wordt de maximum hoeveel heid bepaald dooi- vermenigvuldiging vajn het aantal verbouwde hectares en de hoe- vcehleid, die van den oogst 1918 door den betrokkene gemiddeld per hectare is ingeleverd. Voor zoover de landbouwer van den, oogst 1919 een grooter aantal hectares heeft, verbouwd dan van den oogst 1919 wordt de maximum hoeveelheid, die hij van deze grootere oppervlakte mag in leveren berekend door vermenigvuldiging van het aantal meerdere hectares net de gemiddelde vermoedelijke opbrengst zooals deze ten aanzien van den oogst den regeeringscotnmissaris is vastgesteld, 1918 voor de betrokken gemeente door welke hoeveelheid wordt opgeteld bij de hoeveelheid, die de betrokkene van den oogst 1918 tueeft ingeleverd. Ten aanzien van gerst wordt onder „in geleverde hoeveelheid" verstaan de hoe veelheid die werkelijk aan den regeering s- «ommissaris is geleverd vermeerderd met de hoeveelheid zaaizaad die door den landbouwer is verkocht en als zoodanig verrekend. Is de gemiddelde vermoedelijke op brengst of de ingeleverde hoeveelheid van een bepaald bedrijf of eene bepaalde streek door bijzondere omstandigheden als ha gelslag, overstrooming of brand abnor maal laag geweest, dan is de regeerings- commissaris bevoegd voor het betrokken bedrijf als maatstaf aan te nemen de opbrengst in 1917. Van koolzaad, raapzaad, boterzaad en dederzaad kan de totale geoogste hoeveel heid door de landbouwers worden inge leverd. Door den regeeringscommissaris wor den vóór 20 Juli 1919 gedurende eene week in elke gemeente op het gemeente huis of andere door den regeeringscom- missaris aan te wijzen plaats, lijsten ter visie gelegd. Deze lijsten vermelden de namen en adressen der landbouwers, de door hen verbouwde oppervlakte en de maximum hoeveelheid ,die door hen mag worden ingeleverd. De ter-visie-legging wordt tijdig dooi den regeeringscommissaris in de plaatse lijke bladen gepubliceerd- Eindtermijn voor de inleve ring. Na 1 October 1919 zal de regee- ringscommissaris geen koolzaad ,na 15 April 1920 geen tarwe, spelt, rogge, gerst of boekweit ontvangen. Voor aardappelen zal de bepaling der maximum-hoeveelheid, de wijze en eind- termijn van inlevering nader worden be kend gemaakt. Uit «fa Provincie Bij Kon. besluit is J. H. Kroon, onder toekenning van eervol ontslag als hoofdmachinist-elecricien bij de Rijkselec- trische bemalingsinrichtingen van de Berg- sche Maas met ingang van 16 dezer, be noemd tot opziener bij de Rijkseieclrici- teitswerken te Temeuzen. De nieuwe Zomerdienstregeling op de Staatsspoor treedt '1 Juli a. s. in wer king. Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland" is van Vlissingen naar zee vertrokken ter aanvaarding van de oefeningsreis naar VVest-Indië. De douane-beambten te Hans weert hebben onder de buikhelling op de Yersek- sche hoogaarts van schipper De Rooy 350 kruiken oude klare ontdekt, bestemd voor frauduleuzen uitvoer naai- Antwerpen. De schipper is gevankelijk naar Middelburg gebracht. (N. R. C.) Middelburg. De muziekuitvoeringen op het Molenwater zullen Vrijdag 23 Mei een aanvang nemen. Door de zoozeer verhoogde arbeidsloo- nen der gemeentewerklieden zijn de kos ten van het plaatsen dor stoelen dermate geestegen dat, blijft de exploitatie zooals die sinds 1906 is, de uitgaaf de ontvangst moet overtreffen. Met het oog hierop moet het plan bestaan geen stoelen meer te doen plaatsen, hetgeen wij niet alleen be treuren, maar de vraag bij ons doet op komen, of nu in de laatste jaren de re geling dier stadsconcerten zoo uitnemend is gebleken tot den ouden toestand mag worden teruggekeerd. Van 1906 tot 1918 werden 44655 stoelen verhuurd en aan belangstelling heeft het dus niet ontbro ken. Hedenmorgen is alhier een s ta king uitgebroken onder het personeel van de ateliers der N.V. Mantel maga zijn „De Duif in de tanige Noord- straat, welke ongeveer 50 naaisters! omvat, zijnde het geboete personeel. Betreffende de aanleiding tot deze staking wordt ons door de vertegen woordigers van de hoofdbesturen van den Bond van Christelijke arbeidetfe (stersl in de k 1 eedingindustrie en die van den BK. Naaisters en Kieer- m akers bond medegedeeld, dat, terwijl op andere ateliers alhier aan de wen- schen tot verhooging der loonen, in gefneen overleg gegeven, de directie van „De -Duif" niet te bewegen was aan de billijke verlangens der arbeid sters te voldoen. Deze eischen omi- vatten verhooging der loonen met 50 pet. en een herziening van de onder linge verhouding der loonen. De di rectie wilde slechts den verleden jaar toegekenden duurtetoeslag van 15 op 25 pet. brengen. Van de zéde der directie werd ons medegedeeld, dat, nadat' verschillende punten betreffende den werktijd enz. in der minnen waren geschikt, het haar onmogelijk is te voldoen aan den eistóh van 50 pet. loo-nsverhooging, om dat dit voor haar zou neerkomen op een verlies Op de lafdeejiing ateliers van haar bedrijf Het verhalen van de meerdere loonsuitkeering, acht zij, ge zien de .toch reeds hooge prijzen der door haar verkocht wordende artike len, niet doenlijk. Voor de zaak, waai" bet- winkelper» soneel gewoon voortwerkt, wordt door een viertal der staaksters gepost Vlissingen. De heeren J. C. Smits len C. M. van Andel, ambtenaren bij den technischein dienst van de Rijkstelegraaf alhier, zijn met ingang van 1 Juli a. s. overgeplaatst naar eenzelfde bureel te Maastricht, terwijl de heer D. Kuiper met ingang van 1 Juni a.s. verplaatst is van de Inspectie Groote Kanforen te 'sGra- ■veenhage naar het Bareel van den Inge nieur der Telegrafie alhier. De opening der zeebaden is be paald op Zaterdag 31 Mei. Reeds van Zaterdag 24 Mei af zullen de badstoelen worden geplaatst en verhuurd. Bcrssele. In de Woensdag gehouden ge meenteraadsvergadering waren alle leden, uitgezonderd dhr. Dekker, aanwezig. Met ingang van 1 Aug. werd dhr. P. Karelse, op diens verzoek, wegens gezondheids reden, eervol ontslag verleend als haven meester. Tegen 1 Juni zal een nieuwe havenmeester benoemd worden. De borg tocht wend gesteld op f 600. De jaarwedde van den nieuwen havenmeester werd be paald op f 600 met twee tweejaarlijksche verhoogingen, van f 50 tot een maximum van f 700. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op f 170. Tot schatters werden benoemd de heeren Richel, Dek ker ,Bruinooge en J. Verbuig Mz. De raad besloot gunstig op advies van Ged- Sta ten om aan onderwijzers, die bij-acten bezitten, daar honorarium voor toe te kennen. lerseke. In gewone omstandigheden wordt de collecte in de Geref. Kerk steeds Zondagsavonds in do pastorie in bewaring gegeven, maar de dominé was op reis en zoo zouden de centen maar jn de consistorie bewaard blijiven. Wie zal zeg gen hoe dit heeren inbrekers ter oore is gekomen, maar zeker is dat des nachts dieven gekomen zijn en hun slag hebben geslagen. De verschillende kasten van jongelin-gs-, jongedoehters-, zending-, knapenvereeniging en kerkeraad waren o-pengebroken. Inventarisatie van hemden en handwerken gehouden. Er werd niets meegenomen "dan de collecte. Hoeveel is niet te zeggen, want ze was nog niet geteld. Schore. Hedennacht is door den Rijks veldwachter Kriokanrd en den gern. veld wachter Hemmekam een belangrijke partij steenkolen in beslag genomen, geladen in een hoogaarts en in een roeiboot. - Op initiatief van Ds. Klomp is alhier een afd. van de burgerwacht opgericht; vijf personen traden toe. Biggekerke. Nadat Woensdag op het ge meentehuis twee jonge menschen in den echt verbonden waren, reden de pas ge huwden met de bruiloftsgasten naar Melis- kerke, om kerkelijk ingezegend te wórden- Pas buiten het dorp zijnde, reed de eerste wagen in een sloot, waarschijnlijk door de schuld van den voerman. Het rijtuig kantelde om, .maar gelukkig kwamen de inzittenden, waaronder het jonge echtpaar, met den schrik vrij, alleen waren hun kleeren met modderspatten besmet. Poortvliet. Woensdagavond werd alhier eén bouwcommissie opgericht, bestaande uit de heeren W. A. van de Velde, voor zitter; A. van Oost, secretaris; J. P. Ge braad ,J- Elenbaas en P. Ileijboer als commissarissen, ten doel hebbende om door tusschenkomst van het gemeente bestuur in de directe woningnood, door het bouwen van huizen, te voorzien- Scherpenisse. In de gemeenteraadsver gadering van Woensdag werd met alge- meene stemmen tot onderwijzer aan de openbare lagere school benoemd dhr. C. van Houdt, alhier, met ingang van heden. Naar aanleiding ecner opmerking van Ged. Staten werd een kleine wijziging aange bracht in de begrooting voor 1919. Met 4 tegen 3 stemmen (die van de heeren Keur, Oudesluijs en Duijnhouwer) werd besloten de kermis te doen doorgaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zegveld C. J. Leennwis* te Oosterwolde; te Hagestein M, B. Verkerk en Polsbroek. Aangenomen naar Sin! Anoaparochie door O. S. Jellema t'e Sebaidebtiren. Bedankt voor Pu mierend door S. A. Baljon te Spaarndam. Schore. Door deu kerkeraad alhier is besloten, dat voortaan geen kinderen zul len worden gedoopt van ouders, die niet ter kerk komen. Door kerkvoogden en notabelen alhier is de duurtetoeslag voor den predikant zoodanig verhoogd, dat bijlslag en tracte men t. tezamen f 1800 inkomen worden. Ds. M. ten Broek, die naai' Mester enden vertrekt, preekte Zondag, naar de ,,Ned." meldt, te Grpningen aischeid en had daarbij tot tekst Psalm 99 vat 10 en 1„Het uitnemendste van die is moeite en verdriet; Gij zijt o-ns geweest eeni toe vlucht va ngariaoht tot geslacht". Hij wees er op, 'hoe teleurstelling op zijn arbeid te Groningen zijln dee! was. Als man der Tentzending had hij; te 'Groningen htet Evangelie' van Christus gebracht in slop pen en stegen-, 'in de gevangenis, in woon wagens, in volkslogementen, preekende op de straten; gearbeid had hij; dag en nacht'. Veelal, het is zoo, had hij geijverd zonder verstand, zeer zeker, maar toch hoe zwaar was de tegenwerking van zijln arbeid door de officieele Kerk. Men toon de hem den beroepsbrief, zeggendegij hebt te preeken in de Kerk, gij hebt ca techisatie te houden, maar het werk der Evangelisatie aan anderen over te laten. ITet was zoo, hij had het kunnen, weten; de officieele Kerk heeft altijld de verbrei ding van het Evangelie onder de ver loren schapen tegengehouden. Veel van zijln arbeid was vernieldgroot was de tegenwerking van de officieele Kerk. Maar Gode zij dank, waar menschen hem den arbeid lastig maakten, daar zorgde God voor hem, was Hij voor hem geweest een toevlucht, een woning. Die toevlucht wenschte hij ook van ganscher harte aan zijln talrijke vrienden. De gewone toespraken tot officieele Kerk col leges liet spreker achterwege; om dat hij (zegt een ander blad) anders ook onaangenaamheden zou moeiten zeggen. Die schare zong Ds. ten Broek Psalm- 121 iters 4 toe. Do-or het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland is gisteren "tot de Evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten de heer J. F. Ossewaarde, can- dida-al te Nijmegen, een zoon- van ds. J. Ossewaarde, die van 1886 tot 1894 predikant was te Sluis. Ds. N. Luyetndijk te Tuil en 't Waal nam Zondag afscheid, sprekende naar aan leiding van Iiand. 2031. Den naar Scher penisse vertrakkenden predikant werd toe gezongen Ps. 1343 en- Ps. 1214, ter- wijll hij- werd toegesproken door den con sulent Ds. H. S-tegenga te Cojthen. Het Christelijk Nationaal Zendings- feest in de bosschen van- Middachten, door graaf Bentinek beschikbaar gesleld, kan niet doorgaan-; de heerschende tijds omstandigheden verhinderen de spoo-rweg- maa.tsohappijjem feesttreinen te laten loopen. Be vrijzinnige gemeente IJze-ndijke roept per advertentie predikanten of can- didaten óp voor de vervulling van haar ■vacature tegen een salaris van ,f 1900. (M. C.) (Hier is natuurlijk bedoeldde mo derne kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. Red. Z.) Geref. Kerken. Tweetal te Kralingen A. M. Boeijinga te Koog Zaandijk; te Bokkum J. P. Klaarhamer te Wommels en Tj. Peter sen te Anjum. Beroepen te Ter Aar J. Hoek, cand. te Schiedam. Bedankt voor Westergeest door F. H. v. l oon te Burum. Men meldt uit NieuwerkerkWeid voor 14 dagen aan de leden der Geref. Kerk alhier bekend gemaakt dat haar vroegere herder en leeraar Dis. G. Klum- per in zijn ambt was geschorst, Zondag werd na afloop der godsdienstoefening mede-gedeeld, jlat Z.Eerw. zich aan de kerkelijke tucht had onttrokken eni al zoo had opgehouden lid der Geref. Kerk te zijn. Van verleening van emeritaat is alzoo geen sprake. (Rott.) Chr. Geref. Kerk. Bij Kon. Besluit is Ps. H. Janssen, tof dusver veldprediker in algemeenen dienst, aangesteld tot legerpredikant in algemeenen dienst. BndMrwija. Te Apeldoorn werd Dinsdagmiddag het gebouw van de Theol. School der Chr. Geref. Kerk geopend. In een middag samenkomst werd het woord gevoerd door Docent P. J. M. de Bruin als rector; Ds. J. J. van der Schuit, van Amsterdam, als president van het cu ratorium; en Ds. J. W. Geels, van Haar lem, als penningmeester van het „Bouw fonds". Uit verschillende deelen des lands waren belangstellenden, curatoren, predi kanten en ouderlingen, aanwezig. Ook Burg. en Weth. van Apeldoorn waren ver- woordigd. In een avond samenkomst werd een godsdienstoefening gehouden, om de School plechtig in het midden der Chr. Geref. Gemeente te ontvangen. Ds. J. D. Barth, van Harderwijk, trad als spreker op- Het welkomstwoord aan docenten en stu denten had tot grondslag Hand- 21 vs. 17: „en als wij te Jeruzalem gekomen waren, ontvingen ons de broeders blij- delijk" Een hartelijk welkom werdPaulus toegeroepen als bewjjs van hooge ach ting, als vertolking van nauwe vereeni- ging. Deze drie gedachten werden op tref fende wijze overgebracht op de Theol- School. Eerstens in betrekking tot de School, aangemerkt als een planting des Heeren, een werk Zijner handen; tot de docenten, zoo kennelijk door 's Heeren hand tot den zwaarwichtigen arbeid aan gewezen, tot nuttigheid voor de Kerk en uitbreiding van Gods Koninkrijk; en tot de studenten, wordende opgeleid tot de heilige bediening, op wie de Kerk in hope neerziet. Bij het tweede punt werd bij zonder de nadruk gelegd op Gods bijzon der Voorzienig Bestel, dat ongezocht en ongedacht de Theol. School te Apeldoorn werd gevestigd. En bij het laatste punt werd herinnerd dat de School door de zelfde personen gesticht en gebouwd werd, als waaruit zij werd geboren, zijnde de oud-docent Wisse en docent De Bruin. Na een historische schets der School ge geven te hebben, uitte Spr. den wensch, dat de banden der liefde tusschen Apel- doom's Gemeente en de Theol. School steeds meer versterkt mochten worden. Als uiting van dankbaarheid werd hierna staande gezongen Ps. 67 vs. la (gewij zigd) en vs. 3b. Voorts werden in het. bijzonder elk dei' docenten en daarna de studenten toegesproken, ook namens de classis. Daarna werden School en Kerk in den geb-ede den Ileere opgedragen. Als slotzang weid aangeheven Psalm 68 vs. 14 en '17. Het schoolgebouw staat Wilhelminapark 4 en bevat ook een woning voor den concierge. Boven zijn de collegekamers, leeskamer, bibliotheek, wachtkamer en op een tweede verdieping nog twee groote kamers. Er is een tuin met bosch bij, zoodat er voor eventueel lateren aanbouw overvloed van grond is. De ligging in het park tegenover den vijver is schoon. Bij Kon. Besluit is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde, om onderwijs te geven in de Variabiliteit en Erfelijk heidsleer mejuffrouw Dr. ,T. Tammes, thans conservator-assistente nan deze Universiteit Met mejuffrouw Tammes doet de eerste vrouwelijke hoogleerares aan de Groning- sche Universiteit haar intrede. Wat Neder land aangaat is zij de tweede vrouw, die tot het hoogleeraarsambt is geroepen. De eerste was mej. Joh. Westetdijk, die aan de Utrechts-che Hoogeschool ruim twee jaar geleden in de leer der Plantenziekten werd benoemd. (Rott.) Aan de Universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de- heer J." S. Severijn, Hervormd predi kant te Leerdam, geb. te Utrecht, op proefschrift- „Spinoza en de Gereformeer de Theologie zijner dagen". De raad der gemeente, Enschedé beeft tot leeraar in aardrijkskunde aan de H. B. S. den heer G. J. Stieber te Middel burg benoemd. GnmenQd L y Staking. De (moderne) landar beiders in oostelijk Groningen slaken. In tal -van bedrijven ligt alles stil. Do voornaamste eischen zijn de vol gende I. Voor mannen, zonder' emolumenten wordt van 5 Mei tot 1. Juli een loon gevraagd van 37Va cent per uur; van 1 Juli tot 1 October 42->/2 cent; van 1 October tot 1 December 40 cent; yan 1 December ,tot 1 Maart 32V2 cent; van 1 Maart tot 1 Mei 37V2 cent. II. Voor mannen, met emolumenten, alles met 2V2 cent verlaagd. Alleen in de maanden December, Januari en Fe bruari zullen deze arbeiders evenwel ver dienen als de bovengenoemde. III. Voor de losse arbeiders bij' den dag aangenomen, wordt een verhooging van 2V2 cent per uur gevraagd. Dit ge durende den tijd van '1 Augustus tot 1 December. IV. Voor de vrouwen eischt het co mité een verhooging der tarieven voor zichten, binden etc. van 30 pet. Als basis geldt de loonregeling van 1918. V. Voor machinedorschen vraagt men 501 cent per uur. Tof 15 October wordt 10 Uur, daarna 8 uur .per dag geiwerkt. VI. Overuren dienen met 50 pet. extra, Zondagsarbeid met 100 pel. extra van het loon te worden betaald. VII. De arbeiders worden tegen on gevallen verzekerd. Verder zijn er nog verschillende eischan, omtrent uitbetaling van loon bij ziekte enz. De landbouwers hebben aan deze eischen niet willen voldoen. Zij hebben aangeboden het huidige uurloon, dat 27V2 cent bedraagt, met 272 cent t" verhoogen. Gedurende de maanden Juni, Juli, Augus tus en September werd een verhooging van 5 cent toegezegd. Dit aanbod is niet aangenomen. Als tegenmaatregel weigert een aantal boeren melk aan de stakers te verkoopen. De christelijke arbeiders staken niet. Als de eischen der arbeiders, niet wor den ingewilligd, zal op 12 Mei in bet z.g. hooge land de staking eveneens woi- den. geproclameerd. De contracten, loopen daar niet als in Oostelijk Groningen tot 1 Mei, maar tot bovengenoemden datum ln Oostelijk Groningen slaken thans 21-1 landarbeiders venlei'ld c^er 20 dorpen. Drie landbouwers te Schildwolde en 4 t© Wagenborgen, allen ongeorganiseerd, tobben de eischen ingewilligd. O 11 tluizingvan den Rijks- da g. Het Thütsche rijksdaggebouw, dat voor de Nat. Vergadering in orde wordt gemaakt, moet geheel worden ontluisd. Men heeft eerst gepoogd 'het ongedierte te verwijderen door zwa veldampen, maar doorvoor waren de zalen te hoog en te ruim. Thans heeft Vrouwepolder. Verkrijgbaar op bon no.: 130 32 ons suiker; 131 1 ons vermicelli. Spek op .Zaterdag a.s. van 1 tot 4 uur te Gaping© bij J. van Maldegem en. te 1 rouwepotder bij P. de Vos. men het gebouw voor 40 dagen ge sloten, hetgeen (volgens deskundigen' voldoende is om de zesvoetige ver gaderden het gebouw te doen ontrui men. Een (wacht staat voor de deur om inbraken ien diefstallen te voor komen. Ook de in het gcboiuw wo nende beambten (hebben hun kamers moeten verlaten. De den laatsten tijd aan den rijks dag toegebrachte schade niet alleen door de (Luizen wordt, geschat op V» miJ.li.oen mark. O.a. zijn 20 lede ren stoelen, die in vredestijd 2500 mark per stuk gekost hebben, geheet „ontlederd". Veie kostbare gordijnen zijn spoorloos (verdwenen. Een 2800 pond zware kandelaber was van zijn voetstuk afgeschroefd,, .maar de be ambten konden den diefstal nog tij dig voorkomen. Het herstellingswerk zal circa drie maanden in beslag ne men. Te Oud-Vroenhoven heeft de veldwachter een verdacht individu aangehouden, dat in het bezit van vuurwapenen was en bolsjewistische lectuur trachtte te verspreiden, in de nabijheid van de grens ontvluchtte de man, dpch daar hij op het geroep der Belgische posten niet antwoordde en maar steeds doorliep, werden "eeni- ge schoten oi> hem gelost, met 'het ge volg, dat hij doodeilajk werd geraakt, -'t Was nog niet het bolsjewisme^ evenmin was het luilekkerland, maar op dit .laatste leek het toch wel,, die overvloed, die porto-ovorstrooming, van/morgen klokslag (hialfejf op, de Wijn haven te Rotterdam. Een vat portwijn, inhoudende 600 L. ongeveer, was ge barsten! Het kostelijke vocht spoót eruit. De menschen stroomden op hun beurt. Een hoeddragend menscih hield dit hoofddeksel londer; inhoud naatr schatting 2 liter! De schippers uit de buurt riepen mekaar toe, alsof 'tam hulp bij blusischen was en renden toe met emmers ©n flesschen. Zeer veel gelach bij zulk gelag. Een der „gasten." moest worden weggeleid door de poli tie. (N. R. Ct.) Tijdens den oorlog was het een vaste gewoonte in de officieele berich ten geen namen te noemen van vlie gers, die zich onderscheiden hadden, noch het aantal door hen gevelde vliegtuigen te vermelden. Men ver neemt nu echter, dat uit een onderzoek van wege het luchtvaartministerie in Frankrijk ingesteld, is gebleken, dat de Engelsche vlieger met het groot ste aantal zege beekenen wijlen majoor Edward Mannock was, die den vongem zomer bij'Atrecht na een gevecht in de lucht Idoor machinegeweer vuur van dan beganen grond het doodelijk schot kreeg. Kort te voren had hij zijn 73e Duitsche vliegtuig geveld. Hij is der tig jaar geworden en heeft zijn over winningen in een jaar tiids behaald. Hij vernier f vier ordeteekenen in 1.2 dagen en had op een enkelen dag vier tegenstanders geveld. Het stervende bolsjewis me. Een uit Rusland gevluchte D en ver telt, dat het bolsjewisme op sterven ligt. Het ïoode leger is volslagen anbelrouw- baar, de economische nood is tol het hoogste gestegen en besmettelijke riek ten woeden erger dan,ooit. Als he! bolsje wisme bet aflegt, zal de toestand echter nog veel erger worden; volslagen anar chie staat dan voor de deur. Lenin houdt anaïohie en terrorisme nu nog in toom, maar hij heeft een geduchiten tegenstan der in het beruchte uitvoerende comité, wiens leider Kalinin is en dat onder zijn leden ïle bekende Derchinsky en Peters telt. Als het comité dezen strijd wint, zal een vreeselijk terrorisme het gevolg zijn; behoudt Lenin "de overhand, dan zal hij Vermoedelijk groote hervormingen in parlementairen geest invoeren. Meerdere vluchtelingen verklaren, dat do toesland in de sowjetrepubliek érger dan ooit is. De uiterste proletarische par tijen (vermoedelijk worden hiermee de anarchisten bedoeld) zijn een nieuwe re volutie begonnen, die gericht is tegen de bolsjewiki. Deze tegenslagen hebben een" diepen indruk op het volk gemaakt 6TL de savjetregeering ontveinst zich Tien ernst van den toestand niet. Sinowjef heelt erkend, dat „de sovjetrepubliek en de wereldrevolutie in doodsgevaar ver- keeren". Vooral de overwinning van admiraal Koltsjak's troepen brengt de bolsjewiki in hel nauw. Hun leger trekt op het geheele front van het Siberische leger in wanorde naar de Wolga terug. Sanowjel legde ex den nadruk op, dat de Wolga ten allen prijze verdedigd moet worden, daar anders de sovjetrepubliek, verstó ken van haal' graanschuur, van honger zal moeten capituleeren. Daarom dienen alle werklieden naar het front te snel len. Slechts in de fabrieken die_ nood zakelijk zijn voor de landsverdediging zal het werk onder militair toezicht women voortgezet. Alle andere zullen wor den stopgezet om de arbeiders pi staat te 'stellen de naderende contra-revolutio nairen den weg te versperren, len einde- hen te kunnen wapenen zijn groote boe veelheden krijgstuig uit St. Petersburg naai' het 'Wolga-gebied gezonden "ft ter van '11 Kol met eei E11 d het ani liet ven ligd. Den 2 patiënt-i Zoo I man, da middags wilde ki Dit vo opeens I Is 'f Da t g Ihi.. moeten goed zi te slaai De di gemd w Ja, h dt 't nic in gsen te S

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2