1 eiegrairimen. Burgerwacht Stroomatsioeien I1LS Zie tiiAaifs Si AFBRAAK, I mi groots party Altrat Ad verloeren doet verte open. Laatst® Barsehtan. KAPITAAL Wosnsdag 14 f$@i 1910, V Wetercschaü Kunst Laestafel Uit Pers. Marksberioniifó Aóv9rtaRtrefk4 i SANGUINOSE. le O. en W.-Soubitrg. Ie samenwerkende ïereenpp: „EXCELSIOR" „DE JONGE GARDE" DINSDAG 13 m\ a.s., ontvangen onze bekende prima kwaliteit. Openbars Verkoaping. t Vooriaepïg Bsrlcir, Woensdag 14 Mei 1919, Op den 27 JUNI 1919 zul len worden verkocht de Hofsteden „de Meibloem" en „Waayenburg" in de ge meente Kleverskerke, nader te adverteeren. Notaris HIOOLEN. Voorioopig Bericht In de tweede helft van Juni 1919 zal worden verkocht de Hofstede „Wulpenburg" in de gemeente Veere, nader te ad verteeren. Notaris HIOOLEN. Timmerman, P. DE VÏSSER. ecu Timmermansknecht veilen en verkoopen Een belangrijke partij Battings, Delen, Eibben, Planken, Latten, alles zoo goed als nieuw en geschikt voor werkhout, voorts nog Asfalt, een Brug, enz. <8. J. VAN RIEL, Nog eens stonden J. S. en P. sa men terecht wegens diefstal van 5 kippen bij t'. Mol. Tegen W. werd nu een maand en tegen S. twee maanden gevorderd. Wegens mishandeling van een kind werd tegen G. M., vrouw De W. uit Goes, f 10 of 10 dagen gevorderd en wqgens ■mishandeling van een buurmeisje tegen T. C. v. L. uit Goes flO of 20 dagen. Wegens mishandeling van een paard door het met de' leidsels op den neus slaan en aan het gebit te rukken, waar- 'door het dier uit den bek bloedde, luidde de eisch tegen C. de W. uit Koudekerke f25 of 50 dagen. Tegen K. A. uit Zoutelande werd we gens diefstal van drie stukken hout f 10 of 10 dagen gevorderd. In de middagzitting werden een groot aantal belastingzaken en zaken wegens verboden vervoer, uitvoer enz. behandeld. Uitspraak in allo zaken 20 Mei. -- Prof. Six deed dezer dag-en in de afd. van de K. A. v. W. een mededeeling over „de steen die tot ©en hoofd des hoeks is geworden". Spieker wijst op het veelvuldig voorko men in Mesopotamia van harde keien, ongeschikt tot bouwsteenen, waarin eei; rond gat geslepen werd om er de met brons geslagen spil der poortdeuren in te laten draaien, een inrichting die over eenkomt met die in de Mykemsche pa leizen, waar zulk een gat in de harde drempels .weid gemaakt en zelfs nog uit den taatspot onzer sluisdeuren. Die steenen werden zeel* vast gemet seld in de hoeken der deuropeningen en waren van de grootste beteekenis' voor de poort. Zij plegen dan ook ©en opschrift te dragen, waarbij zij door den vorst gewijd weiden. Van zulk een steen laat zich begrijpen, dat hij om hardheid en vorm, zooals ook de Pastor Hennas het beeld uitwerkt, voor het bouwen den muren verworpen wordt en toch grondleggende beteekenis krijgt, wat voor een der steenen voor de hoeken van een gebouw, minstens genomen ver wonderlijk klinkt, zelfs al ziet men niet over het hoofd, dat voor die hoeken vaak grootere steenen plegen uitgezocht te wor den dan voor de rest van den muur- Eén steen daaronder aan te wijzen die meer dan andere als d e hoeksteen kan gelden, vajt bezwaarlijk. Zoo zou dan van zulk eeull steen sprake zijn in Psalm CXVIII.22: „Die steen dien de bouwlieden hebben verworpen, is tot een hoofd des hoeks geworden". De voorgestelde opvatting wordt beves tigd doer het verband waarin het beeld bij den psalmdichter voorkomt, waar juist van een poort sprake is en komt niet in strijid miet de plaatsen bij Jesaia XXVIII. 16 etn Jeremia 'LI.26, terwijl die bij Job XXXVIII.6 'verklaarbaar is, wanneer men bedenkt, dat allengs in deze uitdrukking de Hoeksteen vrijtwel gelijk van betee- k.euis met grondslag geworden was. Spreker wijst er ten slotte op, dat het beeld, door Jezus overgenomen, aan aan schouwelijkheid wint dooi' de nieuwe ver klaring en van beteekenis voor wie zich rekenschap geejt van het belang oud- tijds aan de cardines gehecht, aoodat ook bijl den Pastor Hcrmas de vier hoof'd- deugden de hoeken van de deur, die Christus is, innemen, waarom zij nog in Latijns oh© landen b.v. vertues cardi- n al es heeten. Ons Arsenaal. Deze bekende Chr. Brochurcreeks is reeds aan haar 2e serie toe. In de hos. 3, 4 en 5 behandelt ds. K. Schilder „Tegenstrijdigheden in den Bij- bol", en in de Bijlage bij no. 3 en 4 geeft ds. Waterink een „critische beschou' wing" over dr. Veltenaars „Bijbelcritiek" in no. 1 en 2. Het geschrift was geschre ven vóór de herroeping door dr. Vel te- naar. Beide geschriften zullen veel bijdra gen tot versterking van 't geloof on-zor jongeren in de waarachtigheid der Schrift. De ouderen staan tegenover die, overi gens blijkens ds. Schilders goed gedocu menteerde toelichting gemakkelijk te over komen, tegenstrijdigheden veel gemakkelij ker. Het. is hun bij 't aanhooren van der gelijke tegenstrijdigheden of bij een zwaar onweer iemand, hun o-p 't piepen van een muisje opmerkzaam zou maken. Maar de jongeren, die er zoo gaarne alles van weten willen, zullen uit beide geschriftjes veel kunnen leeren 1 Uitgever is .T. B. v. d. Brink en Co., Zutfen. Klacht van een sociaal democraat. Wij' lezen in het „Centrum": Ook in het buitenland heeft de socialis tische Mei-he!ooging verre van a' gemeen© instemming en medewerking gevonden en over 't geheel genomen had de „viering" een vrij nuchter verloop, ai kwamen hier en daar hevige botsingen voor, waarbij zelfs het bloed stroomde. Een merkwaardige rede werd bij de demonstratie te Berlijn door den Rijks kanselier Scheidemann gehouden. Scheidemann is sociaal-democraat, zoo als men weet. Maar wat zeide hij nu tot het. volk? In zijn .dikwijls door gejuich onder broken rede betoogde hij meldt een berichtgever van het „Hbl." „dat er nu zes maanden voorbij' zlijin gegaan sinds deze regeering tot stand kwam en dat zij helaas in de zie zes maanden! nog wei nig tot stand heeft kunnen brengen. Het volk is ontevreden over de regeering, maar de regeering is ook ontevreden over het volk. Het volk heeft -de regeering toch door domme stakingen en. andere tegenwerking in 'haar noodzakelijken ar beid gehinderd. Het is waarlijk geen ge noegen om in deze revolutietijden in een regeexing te zitten en zich in allerlei grove termen te laten uitschelden". Ziedaar hot woord, de hartekreet van een sociaal-democraat, die aan de re geering is gekomen, met een der hoogste posten in het Rijk werd bekleed en nu zijin verantwoordelijkheid voelt en jjraagt voor den goeden gang van zaken. Ronduit verklaart hij, dat de. regee- ring in de zes maanden, dat zij1 aan het bewind is, nog1 weinig tot stand heeft kunnen brengen, ein even onomwonden verwijt hij. aan het volk, dat het „door domme stakingen en andere tegenwer king", de regeering in haar noo.dzafce- lijken arbeid heeft gehinderd. Maai' aan wie de Schuld, kan men vragen. De socialisten oogsten thans storm, om dat zij wind hebben gezaaid. De staking is, ook in Duitschland, al tijd een door hen veelvuldig aangepre zen wapen geweest. Zij spoorden er te pas en te onpas toe aan, da.t men het gebruiken zou. Thans, nu zij aan de regeering zijn gekomen, beklagen1 zij1 er zich over, dat men het hanteeren blijft, en zouden zij wel willen, dat het opgeborgen werd. Maar konden zij dan wel iets anders verwachten? Wie het volk jaren en jaren lang heeft opgezweept en het hoofd vervuld van ontevredenheid en revolutionaire ideeën, is wel erg naïef Wanneer hij meent, dat het bij een verandering van regeering plotseling zijn houding zal wijzigen en zich [gematigd en verstandig toonen zal. Die „domme stakingen" waarover Schei demann toornde, zijn een straffe aan klacht tegen de opvoeding, welke de soci aal-democratie aan hel. volk gegeven'heelt. iini'ini'mmwamw De vredesvoorwaarden. De vredesvoorwaarden bevatten o.a. de navolgende bepalingen: De Duilscbe strijdkrachten te land mogen niet meer bedragen dan 100.000 man en ter zee met meer dan 15000. De militaire en maritieme werken op Helgoland moeten worden ge slecht. Hot Kieler kanaal zal vrij zijn. Na 1 October a.s. zal Duitschland, geen militaire en maritieme luchtstrijd krachten meer mogen 'hebben. De Duitschie keizer zal voor een bijzonder gerechtshof moeten terecht staan wegens de meest ernstige schen ding der internationale moraliteit en de heiligheid der verdragen. In afwachting eener volledige vast stelling der vorderingen, die de gealli eerden op D.uiitschiand jhebhen, zal laatstgenoemd land duizend millioen pond sterling (f 12.000 millioen) heb ben te betalen. Behalve dat. ELzas-LtOtharingen aan Frankrijk komt, zal Frankrijk het Saar- békken 15 jaar in bezit hebben onder toezicht van een commissie uit den Volkerenbond. Daarna zal een volks stemming oyer het lot dier streek be schikken.. Poten krijgt èen uitgangswieg naar zee tot Dantzig, welke stad een vrij haven wordt. In Sleeswijk zal een volksstemming moeten gehouden worden. De Duitsche koloniën moeten wor den afgestaan, benevens alle rechten van Duitschianxl in Marokko. Vijftien Duitsche kabels komen ter beschikking van de geallieerden. ujL|.|."u.|.jaiLii|j]i|.»jgi11.1uuguaw''iM.|ie»<iw DUISBURG. V. Di. Gister zijn de mijn werkers op den linker-Rijnoever in sta king gegaan omdat de Belgisch© bezet tingsautoriteiten de door de werkgevers toegestane edschen, waaronder voorname lijk die betreffende den 7-urigen arbeids tijd hebben geweigerd. De Belgische be zetting heeft daarop den arbeidsdwang uitgevaardigd. MAAGDENBURG, 6 Mei. V. D. Te Tan- geniunde aan de Elbe is het wederom tot plunderingen gekomen. Het voedingsbu reau is bestormd. Er zijn meer dan 700 zakken bonnen en 500 zakken haver ge stolen benevens groote voorraden siga- 're pen rooktabak. MUNCHEN. Onder de doodgeschoten gijzelaars bevinden zich de kunstenaars Deice Nauhaus en freiherr Van Seidlits. De schietpartijen die tc Munchen nog worden voortgezet vragen steeds nog of fers. Bij de oude kazernes van de zware ruiterij zijn drie huzaren doodgeschoten. Een werd getroffen in zijn patroontasch. Door de ontploffing, die volgde werd de man verscheurd, de man die naast hem stond eveneens. Ter handhaving van de veiligheid zullen 5 bataljons aan de poli tie worden toegevoegd Bij Schwabing is gedurende een. hui- zoeking bij een gevaarlijk Spartaeist on zijn familieleden eon geheime drukkerij van valscbe bankbiljetten van 20 en 50 mark te voorschijn gekomen. Deze bank biljetten zouden door de Radenregeering uitgegeven worden. De schade die veroorzaakt is bij de jongste troebelen te Munchen bedraagt ongeveer een kwart milliard mark. Het aantal dooden hij deze verwikkelingen komt ongeveer .overeen met het aantal van hen, die gedurende den revolutie- strijd te Berlijn zijn gevallen. UTRECHT. Door den Bond van Ned. Chr. Houtbewerkers, Meubelmakers, Be hangers en aanverwante vakgenooten is een telegram verzonden aan den minister president, waarin vertrouwen wordt uit gesproken in de loyale uitvoering van het Christelijk Sociaal program en aan de regcering het volle vertrouwen wordt geschonken. Ellende in Armenië. Vóór den oorlog waren er .vier en; een half millioen Armeniërs van wie1 de helft onder Turkse he heerschappij leefde. Bij den massamoord van 1915 hebben volgens; de berekening van Lord Rryce 800.000 Armeniërs den dood gevonden. Dus werd ongeveer de helft der Ar meniërs onder Turksch bestuur levend© uitgeroeid, waaromtrent we indertijd uit voerige mededeelingen hebben gedaan. n nu, na. den wapenstilstand, ishet leed nog niet geleden. Nog zwerven onge organiseerde Turksche 'benden door de meer ontoegankelijke streken1, het land brandschattende. Hongersnood is op1 den moord gevolgd en gaat vergezeld van ty phus en andere epideimiiëm. De bevolking heeft aan alles gebrek, ruw materiaal is er niet zaad ontbreekt. Hadden de Armeniërs kunnen besluiten in dein wereldoorlog lijdelijk toe te zien, dan waren ze wellicht aan het lot in 1915 ontkomen. 'Maar in het begin van den oorlog kozein zij de zijde van de Entente en 150,000 Armeniërs namen dienst in het Russische leger. Het Fran- sche contingent in Syrië en Palestina be stond voor de helft 'uit Armeniërs, terwijl (Armenië dat door zijn hulp de situatie in Klein Azië redde en de Noord-Oostelijke overland route naar Indiö beveiligde. In Engeland] is nu evenals in Amerika een comité opgericht om Armenië van den ondergang to redden. De financieel© nood van Je gemeente Ve 1 zen. Men, meldt ons uit Velzen De raad van de gemeente Velzen (die in meerderheid boe. dem. is) be sloot hedennamiddag te trachten een leening geplaatst te krijgen van f500.000 a 5Vz pet., aflosbaar in 40 jaar. Mem hoopt deze leening te kun nen plaatsen bij de Rijkspostspaar bank. De voorzitter van den Raad' deelde mede, dat hij te vergeefs ge tracht heeft bij diverse bankinstellin gen crediet voor de gemeente te ver krijgen. Ook de regeei'ing was niet be reid de gemeente iinancieel te steunen evenmin als ze dat-de gemeente Zaan dam heeft willen doen. Mocht deze leening niet voor de gemeente Vel zen geplaatst kunnen worden dan wordt de gemeente met. een) faillissement bedreigd, en zullen de jaarwedden van ambtenaren en beambten tij delijk niet uitbetaald kun nen worden. Aan de woningbouwvereenigingen zal worden Voorgesteld genoegen te nemen 'met een rentebetaling en geen termijnbetaling. (Dit ivoorstel bletrefl de Rijksvoorschotten.) GOES. Geboren: 6, Johannes Josephus Maria, z. v. Johannes Leonardus Huber- tus van Damme en 'Bartha Margaretha Maria Pennings; 5, Christiaan Willem, z. v. Cornelis Duvekot en Sara Sparenberg. Over de maand April 1919. HEINKENSZAND. Getrouwd: 10, Bas- liaan Nieuwenhuijse, 25 j. jm. en Leuntje Hooigeirland, 23 j. jd.; 24, Jan Zuidweg, 31 j. jm. en Cornelia van Damme, 31 j. jd.; 30, Adriaan de Jong.©, 29 j. jm. en Hendrina VeTmue, 28 j. jd.30, Pio- ter Smilder, 33 j. jm. en Elena Vormue, 30 j. jd. Geboren: 1, Stephanie Marie, d. v. Emille Josephus Maria de Smet en Pie- ternella Cornelia Tramper; 7, Johannis Nicolaas, z. v. Johannis Wirtz en Pie- ternella Schipper; 9, Adriaan, z. v. Adri aan Nagelkerke en Adriana Zuidhof; 9, Johanna, d. v. Jacobus de Koster en Pe- tronella de Jonge; 22, Augustijn, z. v. Marinus Rarelse en Neeltje van de Reepe. Overleden: 20, Cornelia de Korte, 73 j„ echtgen. van Giljaam Nij&se; 27, te Vrijen ban, Bastiana J-acoba Nijsse, 29 j„ ongeh. ROTTERDAM. Eierveiling. Aanvoer 95000 stuks. Kipeieïen f 12.25f 15.55. Eendeieren f 14.55f 14.85, Ganseieren f26. Middenprijs f 13.22, Zondag 11 Mei hopen onze ij P geliefde Ouders en Pleeg- S 1 Ouder- v 3 JAC0M1NA HUIBREGTSE 1 hunne 25-jarige Echtvereeni- W1LLEM DE PAGTER en ging te herdenk» n. Hunne ihi'-kbare Kinderen. S S S. DE PAGTER. S i df: pagter j" <-n Verloofde. J DE PAGTER. I S. MOENS. Domburg, M< i 1919. Vrijdag 9 Mei a.s hopen .onze geliefde Zwager en Zuster GERRIT VAN LEERSUM S eu 3 CATHARINA BASTIAANSE hunne 25-jarige Echtvereeni- I ging te herdenken. Namens Broeders en Zusters S St. Laurens, 6 Mei 1919 Naeen langdurig lijden ever leed heden onze lieve Moeder BASTIANA DE JAGER, Weduwe Johannes de Jonge, in den ouderdom van 72 jaar. Namens de Familie, B. DE JONGE. Kapelle, 3 Mei 1919. Oorzaken van bloedarmoede en zenuwzwakte ecu druk leven gesteorde functien verzwakte hartswerking slechte spijsvertering;leven boven de kracht Verschijnselen bieeke kleur hoofdpijnen gedurige ver moeidheid slapeloosheid lusteloosheid prikkelbaar heid gebrek aan eetlust. Behandeling 9 tweemalen per dag een lepel SANGUINOSE kost per flacon f 2.25, 6 fl. f 12 50, 12 fl. f24.—. Bij alle voorname Apothe kers en Drogisten Wacht U voor namaak. VAN DAM Co, De Riesserstraat 2c/4. Den Haag. Ingezetenen van O. en W.- Seuburg, weike lid wenschen te worden der opgerichte Bur gerwacht, kunnen zich aan melden bij het 3eatuur, het welk ep Vrijdag 9 Mol des avonds te 8 uur op het Ge meentehuis alle gewenschte Inlichtingen zal verstrekken. Namens het Bestuur, K. WIELEMAKER, Voorzitter. H. J. SLIT, Secretaris. V* f Chr. Gymnastiekvercen. en afd. Middelburg van zullen D.V. hun jaarvergade ring houden op des avonds half 8 bovenzaal van „De Vergenoeging", in gang VJasnaarkt. Donateurs hebben vrijen toe gang, mits voorzien van toe gangsbewijs, dat verkrijgbaar is bij I. DE WOLFF, Lond. Kaai. Ondergoteekende deelt mede dat hij zijn Zakkeirestopmachine heeft overgedaan aan den heer C LOBBEZOO te Krabbendijke, welke hij' ten zeerste aanbeveelt. A. J. KLU1JFHOUT. Mij aan bo enstaand aansluitend beveel ik mij in ieders gunst aan. C. LOBBEZOO. Zakkenhandel. Tel. No. 2. Krabbendijke. De Deurwaarders ROSIER en VERVAAT zullen op VRIJDAG 9 MEI «.s. voorin. 10 uur, bij de Oranjezon, onder Vreuwepolder, vailen en verknopen afkomstig van eene niet ver plaatst geweest zijnde SSsrak, en bestaande in Battings, Ribben, Balken, Delen, Planken, Asfalt, enz. enz. Alles zoo goed als nieuw en ge schikt voor werkhout en met bij zondere zorg gesloopt. Groote voorraad van alls soorten Salon- en Slaapkamer-Ameublerrtenten. DIVERSE STOELEN TAPETEN KABINETTEN ENZ. Ganzepoortstraat C 195198 - Te'. '73. De Deurwaarders ROMER <n VERVAAT te Middelburg zullen op des namiddags om twee uur aan het woonhuis en ten verzoeke van dhr. ADR. CASTEL te Wést-Souburg, Parklaan C 21 VERKOOPEN: eikenh. Boogkabinet, dito Linnen kast en andere Kasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Kamer en Vulkachel, Klokken. Li keurkeldertje, Lampen, Matten. Kleedon, Barometer, Ketels, Doof pot, Peir. Stellen, twee Veereiihed den met toebehcoren, Mefelkis», Kleerkist, Spekstander, Droogrek- kon, Graanzakken, Glas en Aarde werk, enz. aangebeden als lei hypotheek. Brieven met aanwijzing van het onderpasd onder letter O aan het Bureau van „De Zeeuw", Goes. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den merger van 7 Mei. Medegedeeld, door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, Hoogste barometerstand 777.2 j-e Memel, laagste 760.9 te Carlsruhe. Verwachting tot den avond van 8 Mei: t Matige tot krachtigen Oostelijke lot Noord oostelijken wind. Half' tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. De ondergeteekende bericht aan het geachte publiek vhn Vrouw»- polder en omatreken, dat hij zich gevestigd heeft als tijdelijke woonplaats n#g Serooskerke. Minzaam aanbevelend, Aan hetzelfde adres terstond gevraagd. Vronwepol'der, 7 Mei 1919. Deurwaarders ROSIER en VERVAAT zullen ep vomm 10 uur, bij Molenwijk te Oostkapeile tegen contants beta ling afkomstig van de mil. getimmerten aldaar, als: a i 2,50 per K.G. Varkensmarkt K 38 Middelburg^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 3