Binnenleid Uit tie Prevmeie. Onderwijs, GemasiQri Niauwa. Rechtszaken. I een noodlanding doen, waarbij hij natuur- lijk gepakt weidde andere Leviné, is gevangen genomen. Schilfer, de Duitsche minister van financiën, heeft uitgerekend, dat de 'jaar lijkse he begrootingslasten van Duitse li la nd 19 iniljaid mark zullen bedragen. Daaronder zijn de rente van de Duitsche openbare schuld van vóór en tijdens den oorlog, de uitgaven voor de pensioenen, die der stalen en gewesten, alsmede de gene in verband met de demobilisatie, het onderhoud van de buitenlandsohe be zettingstroepen en verschillende andere uitgaven ten gevolge van den oorlog be grepen. Dat is op 67.500.000 inwoners '281 mark oi iS45 frank per ziel. Voor Frankrijk wordt de .eerste begroo ting na den oorlog op 22 |miljard geraamd, hetgeen tot 24 miljard zal stijgen, in dien men de plaatselijke begrootingen daarbij telt. Dat is b ijec-n overeenkomstige schatting een sofa van 615 frank per hoofd. Die Duitscher zou dus 270 frank -minder hebben te betalen. in een stapelplaats te Groenendael hij Brussel, waar alle munitie is onder gebracht, die de Duitschers 'in de pro vincie Brabant hebben achtergelaten, heeft een ontploffing plaats gehad. De 36 man van de wacht wisten te ontkomen, ter wijl de 60Ö Duitsche krijgsgevangenen, die daar werkzaam zijn door de draad versperringen braken en in het bosch de vlucht namen. Er .zouden verschil lende dooden zijn. De troepen zijn op de plaats des onheils aangekomen en heb ben het dorp Hoeilaert bezet, dat door de bewoners ontruimd is, daar de ontplof fingen neg wel een of twee dagen kun nen voortduren. Van dc ontvluchte krijgs gevangenen zijn er 150 teruggevonden- Later bericht: Verschillende boerderijen en villa's zijn verwoest. De stoffelijke schade is zeer groot Het station Groenendaal moest wor den ontruimd. Zelfs in Ruysbroeck, op ongeveer- tien kilometer van de renbaan, werden tal van ruiten vernield. Men gelooft, dat de ontploffing het ge volg is van een door de zonnehitte ver oorzaakte ontvlamming.' De mannen, be last met het africhten der paarden, na,- men de vlucht en Beten de dieren aan hun lot over. Alle ruiten van de serres van Hoeylaert zijn verbrijzeld. Onder de granaten bevonden er zich ook verschil- jende van 42 c.M, jjonqyens gaagrapaten, De gaswolken werden door den wind in de richting van 'Waterloo voortgedreven. De ontploffingen waren tot in Brussel hoorbaar. In den omtrek' van Groenen daal werden talrijke ruiten verbrijzeld. De ontploffingheeft geen menschen- loYólis geëischl; wel zijn eenige militai ren gewond. De ontploffingen duj'en nog voort. Stikgasbonïmen verspreiden hun doodende gassen en maken het onniogelijk te naderen. De jockey's hebben, voor zien van .gasmakers, alle kostbare ren paarden kunnen redden. Een gedeelte van de öimliggende bosschen stand op het oogenblik in brand. Op het moment, dat de eerste zwaarste explosies plaats gre pen, arriveerde een trein 1,e Groenendaal; onder de reizigers ontstond een wilde paniek. 'De ontploffingen kunnen nog wel twee dagen duren. Op de renbaan van Groenendaal lagen minstens 2600 wagons munitie opgeslagen. Willem- Kloos. De zestigjarige Dichter te 's Graven- hage vierde gisteren zijln 60en verjaar dag. De minister van Onderwijs, Dir. J. Th. de Visser met den chef van de afdce- ling Kunsten en Wetenschappen bracht hem een bezoek om uiting te geven aan de erkenning der Ncderlandsche regee ring en hem namens haar mede te deelen, dat hij van den staat levenslang een jaargeld van f 1000 ontvangt terwijl hem uit naam yan H. M. de Koningin de ver leening is medegedeeld van 'de Zilveren Medaille voor K. en W-. in de Huis orde van Oranje: een onderscheiding, te vergelijken met het officierskruis in de orde van Oianje-Nassa-ufRidderorden wor den thans nog niet verleend). Een comité heeft den Dichter u,it naam van vereer ders en .vrienden een geschenk aange boden, waardoor dienst stoffelijk bestaan verlicht wordt. Kloos is de eerste schrijver in Neder land, die volgens de nieuwe opvatting door het rijk ookstoffelijk geëerd wordt. Had Bilderdijlk zoo iets eens mogen he- Wen 1 Maar misschien zo-u mem hem wel hebben overgeslagen Tal van letterkundigen van '80 bezoch ten en complimenteerden den jubileeren den dichter van ,,Ik f1) ben een God in 't diepst van mijn gedachten"!, o.a. Si mons, Mynssen, Buysse, Wagen voort, v- Hulzen, Diepeabrock. t1) Hij bedoelde zichzelf. De Stuers. De Fransche bladen vermelden, bij bet uitspreken van hun leedwezen over den dood van den Nederlandse hen gezant, dat hij de oudste der te Parijs geaccrediteerde diplomaten was. De Temps zegt, dat hij een kunstverzamelaar en kunstliefhebber van naam was en diat hijl ook met talent beeldhouwde. Hij vervaardigde onder meer een buste van kolonel Staffel. Hij woon de zeer geregeld de bijeenkomsten van de Academie van Schoome Kunsten bijl, waar hij sedert lang carrés pondee rend lid van was. N. R. C. Nederland en België. De Matin is ran meaning, dat onder de punten, België betreffende, die door de Parijsche conferentie onvoldoende ge regeld zijln, ook. de kwestie is van den grondslag, waarop men a:an- België de moeilijke onderhandelingen met Nederland zou kunnen vergemakkelijken, zoowel wal de Scheldc-vrijheid betreft als den af stand!?) van den zak, dien een gedeelte van Nedexlandscli Limburg in Belgisch grondgebied maakt. De drie regeerings- hoolden der gealli'-erden hebben wel be loofd, dat ze België van assistentie zul len, dienen bij! die onderhandelingen, maar tot nu 'toe ziet België niet heel goed, hoe het een offer in grondgebied van Nederland zal kunnen verkrijgen, als het aan Nederland niet de teruggave kan aan bieden van zekere districten van het Prui sisch Rijnland, die door Nederlanders be woond worden. (Neen, wij zien dat o-ok niet heel goed wij zien zelfs die mogelijkheid niet met een „leruggave" van Duilsch gebied, merkt de N. R. C. terecht, op), nieu, we brood regeling Omtrent de gisteren vermelde nieuwe, 16 dezer ingaande regeling van meel en brood, wordl. in _een uitvoeriger mode- deeling o.a. het volgende gemeld: Door de geschetste nieuwe, regeling zal een eerste stap worden gedaan op den weg, welke moet leiden naar op heffing van de regeeringsbemoeiïng met bet bakkersbedrijf en de rantsoenee ring. Het tot dusver geldend stelsel moest onvermijdelijk ertoe fexden, dat de bakkers er ,geen belang meer bij hadden zuinig te werken. Zoolang er maximumprijzen bestonden, had de bak kerij neiging om, zoodra de bedrijfson- kosteu rezen, n.l. do-o-r stijging van de prijzen van kolen of andere benoodigd- heden of door verhooging deir lo-onen van de bakkersgezellen, dan de regee- ring. te vragen om verlaging van den prijs der grondstoffen. Door de intrek king der maximumprijzen zal de bakke rij een zekere mate van vrijheid van beweging terugkrijgen en zullen ver schillende factoren, welke invloed kun nen uitoefenen op de verlaging van de broodprijzen, beter tot hun recht kun nen komen. De nieuwe regeling zal uit den aard der zaak een belangrijke be zuiniging voor het rijk beteekenen. Ter verduidelijking nog hêi volgende. De Regeeririg zal de tarwebloem, waar voor zij tot nog f30 per 100 K.G. vraagt, don bakkers tegen f40 in rekening bren gen. Haar zelve kost. deze f 44.70 per 100 K.G, 3' Het Rejg&erhigsnAeei, dé grohdstoi voor bruinbrood, kost. dë Regeering f39.90 per 100 K,G, Met illgang- van 16 dezer zal Jiet ia au de gemeenten tegen den Uniformen prijs van f 10 per 100 K.G. worden ge leverd. Tót nog toe wisselt de prijs tus- schen f4.50 en f13. De prijs van het roggemeel, dut aan do Regeering zelve f28.50 per 100 K.G. kost, zal zij met ingang van 16 dezer verhoog en. van f 10.50 tot f 13.50. De liegeering zal tegelijkertijd de maxi mumprijzen voor brood opheffen en de hakkers dus vrij laten in de prijsbepa ling. Wanneer nu de verhouding van den broodprijs tot den kostprijs van de ver schillende grondstoffen voor de broodbe reiding dezelfde blijft als op het oogen blik, 'zal de stijging van den broodprijs per K.G. voor witbrood, bruinbrood en roggebrood, respectievelijk zijn circa 7.5 cent, 4 cent en 2 cent, hetgeen bij het tegenwoordig rantsoen, hetwelk in afzien- baron tijd gehandhaafd zal blijven, een verhooging per djag en per hoofd zou beteekenen van 21/2 cent voor de wit broodeters, 13/4 cent voor de bruinbrood- eters en 2/3 cent voor de roggebrood- /eters. Uit haat tegen de succes- politiek? Mr. van de Laar stichtte zijn partij om de onheilige succes-politiek der coalitie te bestrijden. Breed werden uitgemeten de- feilen, door de Christelijke,, partijen in haar onbedwingbare begeerte naar suc ces, begaan. De reinheid der politieke zeden werd door haar in gevaar gebracht. Mr. van de Laar en de zijnen zouden liet voorbeeld geven van hetgeen ongerepte staatkundige eerlijkheid vordert, zij zouden minderwaardige trucs tot bereiking van succes mijden. Maar ziet nu, wat bij den laatsten pro vincialen stembusstrijd gebeurde. In Overijssel werd als no. 1 van de kandidatenlijst der Christelijke sociale par tij gesteld: Ds. Goedhart, van Borne. Een predikant van de Hervormde Kerk, dal trekt, dat biedt succes! Dan volgde weer een predikant dat trekt, dat biedt succes! Ds. Goedhart werd gekozen. Maar. bedankte. Natuurlijk! Want het Reglement der Nederl. Herv. Kerk verbiedt, dat een dominé tegelijk lid van de Provinciale Sta ten is. Ook de andere predikant, bedankte op denzelfden grond- Dit Reglement is niet nieuw, kende ieder van te voren, en toch werden de predi kanten gesteld. Uit haat tegen de succes- politiek? (Rotterdammer.) De prijs van de boter. Naar men mededeelt, zal verdere daling van boter- en melkprijzen niet kunnen uitblijven. Doordat Duitschland tengevol- g evan den lagen markenkoers geen boter betrekken kan men moet daar onze boter afnemen tegen 16 mark per pond is er in ons land overproductie. De voor raad van de maand April is nog lang niet opgeruimd. Tengevolge daarvan is da ling van den boterprijs ingetreden. Ver dere daling zal moeilijk kunnen uitblij ven en noodzakelijkerwijs zal de melk moeten volgen. Suikerbieten enz. De minister van landbouw heeft in getrokken de ministeriee'.e besTiikkingen houdende verbod van vervoer en afleve ring van suikerbieten en suikerbietenpulp zoomede vaststelling eener distribuBere geling voor suikerbietenpulp der cam pagne 1919/20; en zijne beschikking van 13 September 1918, voor zoover deze beschikking belieft, het verbod tot het drogen van bladeren van suikerbieten en voederbieten. Voorts die van zijn ambts voorganger betreffende aflevering ijzer en staal uit voorraad, en die van formaline, en voorts zijn beschikking houdende een distributieregeling voor hondenbrood. Allerlei. Wethouder ik te Iioensbroek is wegens fraude met de kiezerslijst gearresteerd. Voor de eerste maal sedert 2 Augus tus 1914 heeft het stoomschip Rotterdam, van de HollandAmerikalijn, uit New- York gekomen, Boulogne sur Mer aan gedaan. liet heeft, er .600 passagiers ont scheept Te Amsterdam is een kattententoon stelling geopend, me n* dan 120 katten- soorten zijn ingezonden. De heer F. Verflage,, fourier te Middelburg, afkomstig van Biervliet, is met ingoing van 1 Mei bevorderd tot ser- geant-majoor-adiuinistrateUr bij het 20e Reg. Inf., standplaats Harderwijk. (M. C.) De douane-beambten te Hansweert hebben op de sleepboot „Succes" 75 krui- ken oude klare ontdekt, verstopt in de kolenbunkers en bestemd voor fraude leuzen uitvoer naar Antwerpen. De stuur man is gevankelijk naar Middelburg ge bracht. Middelburg. Hedenmorgen kreeg in de Kortedelft L., wonende Penninghoek, een trap van een paard, waardoor hij bewus teloos neerviel en bij een der omwonen den werd binnengebracht. De jongeman werd op medisch advies door de politie per brancard huiswaarts gebracht. In de 10 Mei to houden alg. verga dering van aandeelhouders der Zeeuw- sche Hypotheekbank alhier zal worden voorgesteld wederom een dividend van 12 pet., uit t© keeron, Goes. Door B. en W. is op verzoek aan den heer J. J. Vijverberg met ingang van 15 Mei a.s. eervol ontslag verleend als deurwaarder bij de plaatselijke belastingen alhier en is als zoodanig aangesteld de heer C. M. Meijler, bevolkingsagent alhier, Bevorderd tot boekhouder bij het gasbedrijf alhier de heer M. D. Rampndt, thans le klerk aan dat bedrijf. Dom' de vaste ambtenaren dezer gemeente zijn voorloopig candidaat gesteld voor hun scheidsgerecht "de heeren J. C. E. Massee, W. Wattez, J. J. Oc.htman, P. C. Labrijn. G. Redeker, A. Kleijn, Joh. Pilaar en J. M. Slagt. Bevorderd tot le stoker aan het gasbedrijf alhier de heer Joh. Gelok, thans 2e stoker. Aan dal bedrijf zijn aangesteld tot 2e stokers de heerent J. Kramer, D. Olivier en F. Temmerman, terwijl tot wa- tergasmaker is aangesteld de heer J. Voois, allen wonende alhier. VHssingen. In de lieden (Woensdag) gehouden aandeelhoudersvergadering der Kon. Maatschappij „de gehelde" alhier werd het 43ste jaarverslag uitgebracht, waarin allereerst woorden van, waardee ring worden gewijd aan deu overleden ingenieur van scheepsbouw, den heer J. Janszen Jr., die sedert de .oprichting in 1875 aan de Maatschappij1 verbonden was. Verder wordt medegedeeld, dat de heer Jos van Raai te; sedert de oprichting di recteur met 1 Juli a.s. als zoodanig ont slag heeft gevraagd en nu commissarissen voorstellen hem tot commissaris le: be noemen met ingang van dien daluinl Zijn opvolger de heer ir. H. C. Wesseling, is sedert 1 Mei in functie. Ook het jaar 1918 was, hij het voort duren van den wereldoorlog voor het bedrijf een zeer moeilijk jaar. Er was geen voldoende materiaal te verkrijgen, orn bel volle aantal werklieden aan het werk te houden. Eenige 'honderden ont vingen onderstand of werden bezig gehou- den met grondwerk en turfgraven. Toch zijn do financiëele uitkomsten voor de vennootschap niet ongunstig geweest zoodat aan aandeelhouders kan worden voorgesteld "8 pet. dividend uit te keeren. De "totaalsom der onuitgevoerde orders op 31 December bedroeg ongeveer f 13.000.000. Hieronder zijn niet begrepen de volgen de „in regie" uit te voeren werken: een mail en passagiersschip „Patria," door de „Rotierdamsche Lloyd" welk schip reeds in September 1914 werd aangenomen, doch dat door den O'orlog groote vertra ging in don afbouw ondervond en dat thans binnen 1 of 2 maanden geheel voltooid zal zijn; twee (drie) mail en passagiersschepen voor de „Zeeland", een vrachtschip voor de Rottardamsche Lloyd, een dito voor de Holiand-Ame- rikalijtn, een stel (2 stuks,) Dieselmotor ren voor onderzeebooten voor het depar tement van marine, alsmede 5 scheeps- macliines en verschillende scheepsstoom- kelels voor' rekening van diverse reede- rijen en jjjipchinefabriekeh. Aan arbeidsloon werd uitbetaald f S76.489.65. Het verslag, de balans en de winst en verliesrekening weiden goedgekeurd. De heer T. H. de Meester werd als com- Hjyuflrita herkozen en als zoodanig geko zen. de heer' Jos. van Raalte, zujks met ingang van 1 Juli a.s. lerseke. In den afgeloopen nacht zijn hij een inwoonster der1 Noord-Zandstraat eenige H.L. steenkolen ontvreemd. Daders ombekend. Aan de machinewerkplaats .van de firma Reitsina was een koperen schroef vermist. De rijkspolitie daarmee in kennis gesteld, wist deze op te sporen op het vaartuig YE 107. De eigenaar van dit vaartuig had de schroef van een andere machinewerkplaats aangekocht, die hem weder op hun beurt hadden aangekocht bij een voddenkoopman. De dader, nota- bene hij de firma Reitsma werkzaam, heeft bekend en is inmiddels met de noor derzon vertrokken. St. Philipsland. Overeenkomstig het ver zoek van Gedeputeerde Staten hebben B. en W. de stemming voor leden van den Raad, die eerst op 13 Mei was bepaald, vastgesteld op 16 Mei 1919. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gene, T. Lekkerkerker te IJsselmuiden. Aangenomen naar "Wezep, door N. War- moltis te Neerlangbroek. Te Dordrecht werd Maandag het stoffelijk overschot van ds. H. Feijkes ten grave gebracht. Het woord werd hier bij gevoerd door ds. v. Iterson, voorzitter van den kerke.na.ad, ds. Kroon, voorzitter van het classicaal bestuur, ds. Torenbeek, namens den ring, ds. De Jonge nameds 't locaal comité van de unie „Een School met den Bijbel", ds. Vonk, namens Ef- fatha en Bartimeus, ds. Schokking, uit Leiden, vroeger prod, te Dordrecht; en enkele anderen. Ds. Feijkes, van Colijns- plaat, oudste zoon van den overledene, dankte namens -de familie. Na 't zingen van P-s. 277 gingen de belangstellenden henein. Geref. Kerken. Beroepen te Zevenhuizen, S. Velt- nnan te Tzum; te Ondega,, J. Visscher, cand. te Meppel. Aangenomen niaar Nijverdal, door J. II. A. Bosch te And el. Bedankt voor Zwolle, door L. .1. C. Kreyt te Huizum. Gemengde huwelijken, De Raad van de Geref. Kerken van Oost- kapelle en Grijpskerke hebben het volgen de voorstel betreffende de kerkelijke in zegening va.11 eer) gemengd huwelijk aan de classis Middelburg ter beoordeeling ge- zohden a. Wanneer in de Kerken, behoorendc tót de classis Middelburg, bij den Kerke- üuad een aanvrage: inkomt tot kerkelijke inzegening van een gemengd huwelijk, waarvan de vrouw lid is van de Geref. Kerk, de man daarentegen niet-lid van een der Geref. Kerken, in tegenwoordig heid van twee leden van den kerkeraad, daartoe telkens aan te wijzen: 1. hem de volgende vragen te stellen: a, Belooft gij uw vrouw in geen enkel Opzicht in de Uitoefening van den Gere formeerden godsdienst te verhinderen? to. Belooft gij de kintlorqn, die uit uw huwelijk mochten geboren worden, in de Geref. Kerk to laten doopon en het in alles naar oisch van" de belijdenis der Geref. Kerk te laten en te doen opvoe den, inzonderheid hen de christelijke school te doen bezoeken en 2. haar dc volgende vraag Belooft gij zoo voor uzelf als voor de kinderen, die uit uw huwelijk mochten ge boren worden, den Geref. godsdienst uit te oefenen en te doen uitoefenen? b. Wanneer een dergelijke aanvrage bij den kerkeraad. inkomt voor een geval, waarbij de man lid is van de Geref. Kerk, de vrouw daarentegen niet-lid is van een der Geref. Kerken, in tegenwoordigheid van twee leden van den kerkeraad, daar toe telkens aan te wijzen, hem de volgende'' vragen te stellen a. Belooft gij trouw mede te zullen blijven leven met de Geref. Kerken? b. Belooft gij de kinderen, die uit uw huwelijk mochten geboren worden, in do Geref. Kerk te laten doopen, hen in al les naar eisch van de Geref. Kerk op te voeden, te laten en te doen opvoeden, inzonderheid hen de christelijke school te doen bezoeken en als hoofd van uw gezin heel uw gezinsleven zich te doen openbaren in zijn eigenaardig Gerefor meerd karakter? c. Indien 't antwoord op deze vragen naar 't oordeel van den kerkeraad niet ten volle bevredigend is, gaat deze niet tot de kerkelijke inzegening van het hu welijk over". (Stand.) Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Hoogeveen, L. Baas te De Krim en L. de B mijne te Zaarnslag. Boopsgez. Gem. Middelburg. Zondagmorgen deed ds. J. K-oekebakker van xlaideinburg zijn intrede bij de Doopsgezinde gemeente alhier. Spre ker ontvouwde zijn beginsels en beschou wingen aan de hand van 1 Joh. 14. Een groot aantal belangstellenden woonden in het met planten verfraaide kerkgebouw de plechtigheid bij. 'W; Op het examen nuttige handwer ken te Middelburg is geslaagd de eenige candidate mej. J. H. ILaentjenrf .Dekker, te Koudekerke. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 dezer, aan mej. J. van Prooije, te Oost- burg, op baar verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk leerares bij het land- bouwhuishoudonderwijs. Het begint er voor Landru, hei grie zelige individu, dat onder beschuldiging staat tien vrouwen te hebben doen Ver dwijnen, steeds leelijker uil te zien. Het onderzoek van den tuin van hot villaatje te Gambais wordt nu stelselmatiger voort gezet en heeft tot resultaat gehad, dat er verbrande en bebloede vrouwen-kleeding- stukken zijn opgedolven; verder zijn er weer menschen-tanden en stukken ge beente gevonden. Twee vrouwen uit Gam bais, die de gewoonte hadden in een beek, uelke dicht langs Landru's landhuis loopt, haar waschgoed te spoelen, keerden op een laten middag in November 1917 naar het dorp terug en toen zij voorbij de villa gingen werden zij getroffen door den afschuwelijken en bijzonderen stank van den rook, die uit de schoorsteen van de villa neersloeg. „Wat verbranden V,e daar toch?" had de eene vrouw gevraagd. „Dat's vleesch!" had de andere geant woord. Een dokter Monteilhet, die op een nacht uit de buurt van Gambais naar Versailles fietste, passeerde te Gambais, voor de villa van dezen blauwbaard een auto, waaruit een walgelijke, verbrand- beedorven vleeschlucht opsteeg. Iets 'la ter reed de dokter langs liet meertje van Bruyères, en toen sprong er 'een band van zijn fiets. Terwijl hij bezig was het lek dicht te maken kwam er een auto aan rijden; het was dezelfde wagen, dien hij voor Landru's villa had zien stilstaan. De auto stopte voor een klein weggetje, dat recht naar het meertje leidde; een man stapte er uit, plaatste een pakket op zijn schouder, liep naar den rand van het water en wierp zijn vracht er in. Een andere getuige, een inwoner van Gambais, heeft medegedeeld, dat hij ïn Mei 1918, toen hij in den vijver aan 'tvis- schem was, daaruit een stuk bedorven vleesch, ongeveer 40 c.M. lang, met een touw er rond, heeft opgehaald. Een familie te Rijswijk bemerkte, dat de huisknecht met medeneming van een groote partij tafelzilver verdwenen was. .Het gelukte de politie, den man,, vergezeld van een handlanger, reeds een uur later op de Prinsegracht in Den Haag te arresteeren. Hij was nog in hel bezit van al het gestolene. Per vliegtuig naar Kopen hagen. Zondag is van het Marine-vlieg kamp „de Mok" op Texel, een Hollandscih watervliegtuig, bemand met twee -marine- officieren-vliegeirs, de heeren Backer en Bakker, naar Kopenhagen vertrokken, ,pn eergisteremmididag behouden in 't Deensche marine-vliegkamp „Kongë Dybot" bij Ko penhagen neergekomen. Te Amsterdam hebben tijdens afwe zigheid van de bewoners lo-ngenoode gasten zich toegang verschaft tot perceel Amstel 97 en ongeveer' f 125 gestolen. Een partij linnengoed lag voor vervoer gereed, doch blijkbaar zijn dei dieven gestoord, zoodat ze dit niet meer hebben kunnen mede- nemen. dfcvafc. w—fWiwrmi a Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg werd Dinsdag behandeld de zaak tegen V. uit Borssela, vroeger te Arnamuiden, die aan den onbezoldigden rijksveldwachter W. van Sohaik te- Koudekerke eenbrief heeft, gezonden verleden jaar, Waarbij hij ham verweet in een zaai bewijs 2' in 21.2 te hebben veranderd, hetgeen leze ontkent. Do vrouw en de dochter van bekl. buiten eede gehoord zeggen evenaL be klaagde, dat Van Schaik aan 'huis bij hen te ArncmuidendevervaLsching van het be wijs heeft gepleegd, doch deze onder eede gpboord blijft dit beslist ontkennen, hij heeft het bewijs van bekt. gekregen en toen stond er reeds 21.2 op. Daarénte-geru verklaart getuige H. Hameling, die ook buiteu eede wordt gehoord, dal hij hel bewij-s bij bekl. heeft gezien en toen stond! er nog o-p 21/2, Getuige Jansen van Roo sendaal, jachtopziener te Koudekerke e;i zijn vrouw zeggen, dat bekl. hun gezegd' heeft, daar ben ik gped tussehen uit ge scharreld:, terwijl de man ook gehoord heeft, dat bekl. zeide, dat de soldaten- het wel zouden hebben verval scht. De laatste getuige M. van Schaik. rijks veldwachter te Arnenraiden, ontkent bekl. te hebben geadviseerd te verklaren, dat de soldaten het hebben gedaan, zooals deze het wil doem voorkomen. De .officier' van justitie, mr. Wolfson, zegt, dat men door de openbare behande ling dezer zaak niet veel wijzer L ge worden, men weet nog niet of Van Schaik al of niet de vervalsching heeft geploegd. Wegens eenvoudige beleediging eisehf. hij- f10 of 20 dagen. Bekl. komt er nog tegen op, dat ter wijl zijn vrouw en dochter niet onder cede kunnen worden gehoord, dit wel het. ge val is met de broeder van Van Schaik, terwijl de andere getuigen vrienden zijn van dezen jachtopziener. De officier had eft- nog op gewezen., dat bekl., die tot Januari 1918 ook onbe zoldigd was, vroeger in vriendschap, nu in vijandschap met de andere partij leeft. De beklaagde J. S. uit Borssele stond terecht wegens diefstal van een stel leid sels bij B. van 't Westeinde, die hij voor f2 verkocht aan J. Wal'hout. Bekl. ber weerde -de leidsels te hebben gekocht van een man uit Roosendaal, die ze zou ge vonden hebben, terwijl 'hij tegen getuigen gezegd heeft ze zelf te hebben gevonden. De zaak weird uitgesteld om te trachten den bedoelden man te vinden. Tegen P. W. uit Borssele weid we gens diefstal van 3 bijbels uit de Geref, Kerk, 14 dagen» gevorderd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2