ff©. 155 Donderdag 3 April iifi# 38e <laai> &ng Buitenland. Binnenland, PROVINCIALE STATEN.j Staten-SeneraaS. Uit da PfWfocia. Uitgave van Be gaanl. Ven*. LUCTOR ET. ZMESGB, gevestigd, 'te Goes. Hoofdbureau te Gofcsi ÖANSE VORSTSTRAAi 8». (Telefoon No. li.) Bureau te Middelburg: BIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: De« ter baan Le Cof»trï, Bees Voer do stemming op 9 April a.s. be velen wij aan: m het district Middelburg: no. 1 van lijst acht J. H. BLUM; in het district Vlissiagen: no. 1 van lijst negen G. VAN DE PUTTE; ia het district Goes: ne. 1 van lijst twee D. MULDER. in het district Hulst: no. 1 van lijst vijf mr. P. D1ELEMAN; in hot district Sluis: mo. 1 van lijst zeven mr. P. J. v. BORTEL; in het district t hol en. mo. 1 van lijst drie JAC. VAN ALTEN; ia het district Zierikzee: no. t van. lijst tweo A. TIMMERMAN. Opgepast. Vergeet toch door de drukte van de statenverkiezingen de candidaatstelling voor den gemeenteraad niet. Dinsdag 8 April is de verkiezingsdag; dan moeten de candidatenlijsten ingele verd worden. In gemeenten met minder dan 1250 kiezers moet de candidatenlijst door min stens een vijftigste deel van het aantal kiezers worden onderteekend. Zie eerst goed of het wel allemaal kie zers zijn; en laten er een paar meer teekenen, dan zijt ge gewaarborgd tegen 't ongeval, dat een paar namen moesten afvallen, en daardoor de lijst niet aan de wettelijke vereisehten zou voldoen. Bij de candidatenlijst moet gevoegd zijn de bereidverklaring der c-andidaten om eandidaat te zijn op de plaats en onder het nommer als op de lijst is aangegeven- En zoo er sprake is van verbinding van lijsten, moet er ook bij gevoegd worden de machtiging tot verbinding der lijst met andere ïijst(en). Een en ander zal u ter gemeente-secre tarie wel duidelijk gemaakt worden. Limburg. Niet 38 maar 37 r.-k. leden zijn ge kozen in de Staten van bovengenoemd gewest. Een r.-k. viel af, terwijl een yrijs.-dem. weid gekozen verklaard. De eerste vrijlzlnnig-democraat doet hier door izijin intrede in de Staten; naast den Gersten Chr.-historische, welke gekozen werd door de samenwerkende anti-revo lutionairen en Christelijk-liistorischjen Zijl dit Limburgsch resultaat liefelijke pirofetie van de hereeniging van alle Chr. protestanten, pok in de overige provin ciën, pok in Zeeland, waar men ten ge volge van den ruimen overvloed wel eens minder den trek der geestverwantschap voelt dan in Limburg en Drenthe, in welke provinciën als gevolg der kleine minderheid de familieband veel meer roept *m Tereeniging. C Copartnership. Een belangrijk hoofdartikel in het Pa- rijbche blad „Nouvelle Europe" onder het opschrift: „Cleimenceau, paè op! uw overwinning gaat er van door, en het volk begint dit te beseffen", overziet den staatkundigen en socialen toestand in Frankrijk en stelt vast, dat het arbeids vraagstuk moet worden opgelost „met de nieuwe vormen der collectieve voortbren ging, door den arbeiders medezegging- schap te geven in de leiding der onder nemingen". Dit schijnt hetzelfde als blijkens ons vorig nommer door oud-minister Treub onder hierboven geplaatsten naam is aan bevolen. Iieel iets andels derhalve dan 'tdoor ons genoemde „aandeel in de winst" (participatie-stelsel). ^W»e, de ioekomst? Oud-minister Treub moge een voortref felijk staatsman zijn, een profeet is hij met. Teen de oorlog uitbrak, decreteerde i j' za^ in Nederland geen honger geleden worden". Nu is er in sommige kringen wel de- gelijk hongei geleden. De voorspelling is cLerbaav^e voorbarig geweest. In 1898 in zijn „Vragen des Tiids" verwachtte hij veel heil van het co-part nership (aandeel der arbeiders in de winst van het bedrijf); in 1904, in zijn „Ge schiedenis der Staathuishoudkunde" er kende hij in zijne verwachtingen te zijn teleurgesteld. Ten vorigen jare heeft hij in een ver gadering van Mercurius te Rotterdam ge profeteerd, dat de toekomst is aan de neutrale vakactie. Daarom is de opkomende Christelijke vakactie hem een doorn in 't oog. VERSCHIJNT ELKEIÏ WERKDAG. Afcennemenisprgs: Ber B Maanden tr. p. post fi.TS Locate aurnmers - 0 09 Ergs der Adver(Bati8a: 1S regels f 0.80, iedere regel meer EQ iel, Yocheegd met een tijdeljjken oorlogstoeetog van 20 pCt. Smaal wordt 2-maal berekend. Bg abonnement voordeelige voorweardSB. Bewijsnummers 5 cent. Met den heer Diemer, die op de beide onvervulde voorzeggingen de aandacht vestigde, zijn wij van meening, dat de oud-minister ook in deze laatst uitgespro ken voorzegging geen profeet zal blijken- Mits maar onze Christen-werklieden eensgezind en energiek hun plicht doen- De Christelijke vakactie kan een toe komst hebben, wanneer zij langs Christe- lijken weg, namelijk dien van het recht, haar doel tracht te bereiken; zich verre houdt van twistingen, en minder let op wat scheidt dan op wat vereenigt. Tegen 't socialisme front over de ge- heele linie, blijve de negatieve, pTO Rege de positieve leus van allen die de tee kenen des tijds verstaan en het Recht en het Gezag eerbiedigen. Tweede Kamer. De rede van minister König over de positie van het spoor- en tram personeel heeft genoegdoening gewiekt. Gelijk te verwachten was De algemeene indruk is, dat het vraagstuk van dit personeel op den goeden weg is. Niettemin is Kleerekoper met een motie gekomen, waarin wijziging van het reglement der dienstvoorwaarden ert overleg met de organisaties ge vraagd wordt. In de motie werd het eerste gevraagd „in' overleg met de organisaties. Door een verbeterde mo tie van den heer Lely werd dit; „na" overleg. Doch ook na deze verheten ring was de motie eigenlijk totaal, over bodig. Minister König .ging maar niet diep in op het kinderlijk karakter van overbodige moties, maar deed vol doende blijken, dat ze voor hem niets beduidde. Reden, waarom hij er geen bezwaar tegen had. Zonder stemming is deze motie dan ook aangenomen. Oudegeest beeft in een motie af schaffing der stakingswetten geëischt. Ja, bij, Oudegeest, de man van 1903. Later zal over die motie gesproken worden. Smeenk en Hermans hebben natuurlijk krachtig tegen die motie ge- aposteld. Immers het spoorwegperso neel mist moreel het recht van sta king, waardoor het publiek belang zóó diep geschokt zou worden. Die plicht mag waarlijk wel gesanctioneerd wor den. Afschaffing van dit verbod is, zoo zegt Smeenk, een deel van het revolutionaire plan onzer dagen. «wsr—mm 11 Beknopt overzicht van den toestand. Er valt weer weinig bijzonders te memoreeren. Met eentonige regelmatigheid komen uit Duitschland tet ons de berichten van stakingen en onlusten. Vooral in Stuttgart en omgeving gist het nog geweldig. Zoo is het tot botsingen gekomen in Esslingen, Friedrichshafen, Goettin- gen en Gmuenden. In Esslingen werd een compagnie van de veiligheidswacht bij bet uit het station komen door de menigte met handgranaten aangevallen, waar bij verscheidene do-oden vielen. De voedselvoorziening der bevolking js ernstig in gevaar gebracht. De gas levering is volkomen gestaakt, zoodat er voor koken noch voor verlichting gas ter beschikking is. In West-Hongarije js het de bolsje wiek, die dood en verderf zaait. Vooral in Oldenburg is op beestachtige wijze huisgehouden. Het Christelijk deel moest het voornamelijk ontgelden. Men ziet hieruit hoe de geheele beweging in de eerste plaats een anti-gods dienstig karakter heeft. Intusschen tracht men vanuit de vergaderzalen te Parijs orde te schep pen in den groeten. chaos. „Officieel''! bewaart men diep stil zwijgen, maar verschillende berichten wijzen er toch op, dat Frankrijk bij de territoriale regeling zijn ultra-im;- perialistisch standpunt heeft laten va ren en wat bescheidener is geworden. Zelfs bladen, die voor enkele da gen nog opkwamen voor een annexatie van het Saar-gebied,'zooals de „Echo de Paris" spreken nu alleen nog maar van de noodzakelijkheid voor Frankrijk om gedurende een bepaald aantal ja- Fei) de exploitatie van de mijnen in net Saar-gebied te verkrijgen. Over een annexatie van het gebied zelf wordt, piet meer gerept. En wat den linker-Rijnoever be treft, van een afscheiding van dat ge bied van Duitschland, zooals de Fran- scbe imperialisten eerst eischten, is ©Venmin meer sprake. Een overeen komst schijnt getroffen, op grond waarvan aan Duitschland slechts ver boden zal zijn op den linker-Rijnoever militaire werken aan te leggen of troe pen te houden en tevens op den rech- ter-Rijnoever binnen een sector van 50 Kilometers. Het behoeft niet toegelicht, dat door zulk een wijziging in ae houding van Frankrijk het vredes-werk aanmerke lijk bevorderd zijn zou. Te verwonderen behoeft het dan ook niet, dat de Amerikaansche ge delegeerden zich veel .optimistischer uitgelaten moeten bebluen dan in de laatste dagen en een spoedige rege ling van de hangende moeilijkheden in het vooruitzicht gesteld moeten heb ben. Korte berichten. Naar gemeld wordt is besloten om aan de familie van Miss Cavcll een album te schenken, waarin de portretten van alle Belgen, die door haar hulp in staat zijn gesteld de grens te overschrijden. Een Britsch eskader van een lichte kruiser en 5 torpedovernielers is te Ko penhagen aangekomen, naar gemeld wordt met bestemming naar de Oostzee, om daar patrouille-diensten te verrichten- De Fransche regeering heeft alle ge delegeerden ter vredesconferentie uitge- noodigd tot een tocht door de verwoeste gebieden, op Zondag a.s. Een speciale trein zal Zaterdag van Parijs vertrekken- Volgens ingekomen officiëele infor maties zijn de onlusten in Spanje toe te schrijven aan Duitsche propaganda, die nog welig daar tiert. De bedoeling schijnt te zijn den Entente gezinden premier Ro- manones ten val te brengen. Naar verluidt, zou koning Albert voornemens zijn van Pariis uit zijn lucht reis naar Londen voort te zetten en dus per vliegtuig het Kanaal over te steken. Volgens berichten uit Stockholm heb ben de jongste onlusten te Petersburg een dreigend karakter vertoond voor de Russische regeering en vermindert het ge zag van Lenin sterk. Trotzki bevindt zich op het oogenblik te Moskou in het Krem lin, waar hij bewaakt wordt door een troep getrouwe Lettische scherpschutters- Uit Madrid wordt geseind, dat daar langzamerhand het werk wordt hervat. Te Barcelona eveneens. De theaters zijn weder geopend. Do verzoeken om gratie door de activisten aan koning Albert zijn alle af gewezen. Volgens eene verklaring van minister Wouters zijn op het oogenblik in België 850.000 werkloozen, terwijl aan 2 mil- lioen menschen steun verleend wordt. De onveiligheid op enkele spooT - weg-trajecten in het Eifelgebied neemt gaandeweg toe. Plunderingen zijn er aan de orde van den dag. Tusschen Ens- kirchen en Liblar bjjv. kwamen dezer dagen 200 jónge mannen van 18 tot 25 jaar in den trein, verdeelden zich over verschillende wagons en drongen daar de coupé's binnen, waar zij de reizigers on der bedreiging met dolken en ander moord tuig dwongen levensmiddelen en kost baarheden af te geven. Een gedeelte van het keizerlijk slot te Berlijn zal ter beschikking der Ber lijn sche Universiteit worden gesteld voor les- en gehoorzalen. In eenige groote zalen zullen vermoedelijk kunsttentoonstellingen worden gehouden. Van de 3000 Eskimo's van Labra dor zijn er 2600 aan de griep overleden. De Spaansche griep breidt zich in Zweden opnieuw uit. In den Raad van Frankfort a. d. Main deed de directeur van het levens- middelenbedrijf opzienbarende mededeelin- gen over den staat der levensmiddelen voorziening. De rantsoenen zijn niet vol doende en zelfs deze rantsoenen kunnen niet gehandhaafd blijven. Men heeft de rantsoenen niet durven verlagen uit vrees voor onlusten. Of het rantsoen van 200 gram vleesch zal kunnen gehandhaafd worden, is eveneens nog twijfelachtig. Te Brussel is een soldaat aange houden, omdat hij zijn beenen had ver kocht voor 600 francs. In den oorlog had hij zijn beide „vleeschbeenen" ver loren en de staat had hem een paar kunstbeenen verschaft. Het is nog niet zeker, of hij om deze reden kan worden aangehouden en vervolgd. In Engeland zal de belasting voor vrijgezellen reeds in de nieuwe begroo- ting zijn vervat. Te St. John's op Newfoundland, zdjtn do agenten van de vliegtulgenfabrick van Sopwith druk ïn dia weer met de voo3bereiding van de vlucht over den Oceaan. Men zal trachten den tocht bij volle .maan op 15 April te beginnen, als het weer ten minste gunstig is. Het Duitsche bevoorradingsschip Geri'ol, dat een sleepboot naar Engeland moest brengen, sloeg in een zhvaresn storm bij de Engelsche kust van den kabel. Het schip dreef af en verongelukte in het mijn veld. Zes leden der bemanning ziïjln omgekomen, de andere zijn naar Leith gebracht. Reuter verneemt dat er telegrammen ontvangen zijn uit officieele Japansche kringen, waaruit blijkt, dat er nauwe sa menwerking verkregen is tusschen de Amerikanen en de Japanners in Siberië. De geheele Japansche troepenmacht in Si berië met inbegrip van het spoorwegper soneel bedraagt nu meer dan 25.000 man. BOEDAPEST. Het volkscommissari aat voor onderwijs heeft bekend gemaakt, dat de kerken voor andere dan religieuze doeleinden niet mogen gebruikt worden. Wie onder voorwendsel van socialiseering kerken binnendringt, handelt eigenmachtig. Tegenover zulke handelwijze van afzonder lijke personen kan aan den stadscomman- dant militaire macht gevraagd worden. De vroegere eigenaar van de Pesti Naplo te Budapest, de milti-milliomir baron Butwig Hatvany, is bediende in een bedrijf geworden. Ons .Orgaan. Vóór ons ligt het eerste nummer van „Ons Orgaan", Maandblad van den Bond „De Jonge Garde". Het staat onder re dactie van de heeren Joih. de Vries en II. Wolzak de laatste fe Goes en mej. M. C. de Die. Gelijk de lezers welen bestaat 'deze Bond al enkele jaren. Nadat echter het weekblad „De Jonge Garde", dat tevens de Bondsmededeelingen opnam, overge gaan was in handen van den uitgever Bosch, sjtond de Bond 'zonder orgaan. Nu hebben zij „Ons Orgaan", geheel ge wijd aan do Bo-ndsbelangen. Het is netjes uitgevoerd en de inhoud schijnt goed ver zorgd. De toon zal het jongenshart wel weten Je treffen. Congres tegen het Nieuw- Malthusianisme. Vanwege de Vereeniging tot Bestrijding van het Nieuw-Malthusianisme zal op 23 en 24 April in Musis Sacrum te Arn hem een congres worden gehouden „te gen het Nieuw-Malthusianisme en ter be spreking van het bevolkingsvraagstuk". Negentien vereenigingen hebben hun in stemming betuigd en medewerking toege zegd, uit wier midden een bestuur is samengesteld met dr. Lammerts van Bue- ren als voorzitter en de heer J. N. van Munster als secretaris (St. Peterlaan 82, Arnhem). In iedere provincie is bovendien een oommissie van aanbeveling gevormd, bestaande uit bekende mannen in staat en kerk. In de ochtendzitting van 23 April zal na een toespraak van Arnhem's burge meester de Minister van Binnenlandsche Zaken het congres openen. Dan volgen redevoeringen van dr. Pinkhof, dr. Lam- merts van Bueren. In de middagzitting van 23 April zal prof. B. J. Kouwer, hoogleeraar te Utrecht, spreken over De waarde van het moederschap en prof. J. R. Slotamaker de Bruine over Loon regeling jii betrekking tot het kindertal. 's Avonds is er een open zitting in de groote zaal van Musis Sacrum, toegan kelijk voor het publiek, waar zullen spre ken: dr. J. Lammerts van Bueren, Justus Tal, opperrabijn te Utrecht, prof. J. Be- melmans van Rolduc en ds. J. L. Schou ten, Geref. predikant te Arnhem. In de 3e en 4e zitting op 24 April zullen na een openingswoord van den aartsbisschop van Utrecht de volgende referaten worden gehouden Mr. dr. A. R. van de Laar over „da sociale beteekenis van groote gezinnen"; prof. F. A. H. van de Loo te Rijsenburg, over „het Nieuw-Malthusianisme en de moraal"; mir. M. J. A. Moltzer, secretaris- directeur van het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen, over „het woningvraag stuk in betrekking tot groote gezinnen"; de heer P. J. J. Haazevoet over „het Nieuw-Malthusianisme en vrouwenar beid"; mr. A. baron van Wijnbergen over „bet Nieuw-Malthusianisme en de pers". Onze consulaten en onze taal. Een abonné te Mersoke schrijft ons: Naar aanleiding van het bericht in uw blad betreffende „Onze taal" kan ik u medeaee'.en, dat de bewering van Emiel Hullebroeck, dat hij aan hei Hollandsche consulaat te Brussel dezer dagen te woord gestaan werd door een inan, die slechts Fransch en geen Nederlandse!) verstaat, zeer juist is Aan het Neder! Consulaat, rue Joseph II, te Brussel arbeidt ee* man van Fransche nationaliteit als huis bewaarder en poortwachter. Ik onder vond dezelfde teleurstelling en vroeg dien man af, wat hij den menschen moest antwoorden die niets dan Nodcriandsch kennen, waarop hij zich met een niets- en toch veel zeggend schouderoph&leu» verwijderde. Op de vraag in het Neder- landsch: „Is het consulaat open?" ant woordt hij eenvoudig: „Je ne vous com- prends pas", welk antwoord den Neder lander zeer onaangenaam aandoet. De Eerste Kamer heeft de begrooting van financiën zl h'. i. a.angenomen. (Voorts do wijlziiging van art. 55 der Pensioenwet voor de Gem.-amb- lenaren 1913; het W. o. tot verhooginjd van de belasting op gedistilleerd en hout geest. Er is een begin gemaakt zoowel mei de begrooting van waterstaat als met dia van landbouw. De Duitsche Keizer. Volgens een draadloos telegram uit Washington publiceert do correspondent van de „Times" te New-York een ver haal betreffende de poging van eenige Amerikaansche officieren om tot den ex- keizer te Amerongen door te dringen ia December van het vorige jaar. Volgens: den correspondent was het gezelschap deal keizer zoo .dicht genaderd, dat men zij» slem kon hooren. Het was de bedoeling den keizer te ontvoeren, doch de nade ring der kasteelbewakers verhinderde d# uitvoering yan dit plan. Men had gaarn# den keizer voor Kerstmis in de macht der geallieerden gez'ien. Al lerlei. Het verbod van vervoer en aflevering va.n bennen en banen is ingetrokken. Eeü'sl als bon 50 der koffiekaart is opgebruikt, zal eventueel op het lichaanfi der kaart koffie worden gedistribueerd. Da Koninklijke familie heeft het voor nemen Dinsdag 8 April het Paleis in- het Bosch te betrekken. Door den Commissaris der Koningin, is voor het tijdvak van 1 April1 1919 tot 31 Maart 1920 benoemd tot secre taris van den len Keuringsraad in Zee land dhr. A. Hammacker, coimimies tea provinciale griffie van Zeeland en tot secretaris van den 2en Keuringsraad dhï1. N. N. Berkhout, ambtenaar ter secre tarie van en te Westkapelle en tot huJt plaatsvervangers 'respect, d© heeren Thl. C. van Boven, commies ter secretarie te Middelburg en I. D. Viruly, burgemees ter van en te Westkapelle. Benoemd tot adjunct-inspecteur va» den arbeid A. H: 0. W. de Bats, elec tro-technisch ingenieur te 's-Gravenhagq. Ren o-ernd tot reserve eerste-luitó- nant bij de infanterie der landweer d«( Iandweerplichtige sergeant F. v. d. Vliet. Benoemd tot schrijver op jaarloo* bij het bestuur van den postcheque ea girodienst mej. M. Di. Landsman. Middelburg. In de Woensdagmiddag ge houden vergadering van de aïdeeding Mid delburg van de vereeniging „Onze vloot'* werden de rekeningen over 1917 en 1918 goedgekeurd, de laatste wijst een goed slot aan van f 193.18. De heeren jhr. mr. E. A. 0. 'de Casembroof, voorzitter; L. IC. van der Harst JJz. secretaris ets jhr. P. J. Boogaart, penningmeester, ver klaarden zich niet bereid deze functies te blijven waarnemen en gezien het wei- nig opgewekte leven van de afdeteling, werd besloten op Woensdag 16 April des avonds 'te 8 uur weder een vergai- dering te houden, waarin aai' worden besloten oarer het al of niet voortbestaa* der afdeeling. In het eerste geval zaT' dan in de ontstane bestuursvacatures moe ten worden voorzien. Goes. In de tweede helft van Maart zijn in deze gemeente ingekomen: E. J. Gelok, agent van politie uit Nisse, *s-H. H.kinderenstraat 9; J. de Wolf, monteur, uit Groningen, v. d. Spiegelstraat 229;. A. Ro-ogesteger, boerenknecht uit Kloo ting©, Voorstad, 68; Ga. Schaap, buffet juffrouw uit Andijk, Groote Markt 61- 62; J. van Goozen, fabrieksdirecteur, uit Rotterdam, Keizerstraat 21; Ba. L. Oost- rum, buffetjuffrouw uit Schiedam, Singel- 'straat 106; L. de Pagter, landbouwer, tiit Kloetinge., Ganzepoor.'straat 173; H. Marijs, bakkersknecht, uit Kape'Je, Lange Kerkstraat 10; J. Post, meubelmaker, uit 's-Gravenhage, J. Vaickestraat 10; J. van do Linde, zonder beroep, uit KapelJe, Oude Vischtnrakt GS; H. Nutijken, sinid, uit Kruin-ingen, Molendijk 2_9H. Mol hoek, boerenknecht, uit Wolphaartsdijk, Westbavendijk 61.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 1