Buitenland. Predikbeurten. Beknopt overzicht van den toestand. Het ultimatum van de Entente aan rtuitschland en liet weigerend aïif- woord, ziedaar de dingen, die alle aandacht van Parijs en momenteel' ooi? ran Hongarije afleiden. Op 't ultimatum der Entente heeft 0e Duitsche regeering geantwoord, dat «dj de verlangde landing der Poolsche troepen te Dantzig niet kan inwilli gen. Zij is echter bereid de landing bij Stettin, Konigsberg, Memel of Libau met alle krachten te ondersteunen. De «ntente had in haar nota verklaart!, dat zij een weigering van Duitsch- land als een breuk van den wapen stilstand zou beschouwen. Het feit, dat de toestand tusschen Duitschland en de entente in verband met de kwestie Dantzig kritiek is ge worden, beeft te Berlijn merkbare op winding veroorzaakt, i De stemming is algemeen, dat de Êegeermg niet kan toegeven, daar men 0e Polen, die men in Dantzig zou loslaten, niet meer zou zien vertrek- fcem De „Voss. Ztg." verneemt uit Wei- mar van goea ingelichte zijde, dat de nota der geallieerden over de landing ran het leger van generaal Haller in Dantzig ook voor debuitenlandsche po litiek een zeer ernstigen toestand ge schapen heeft, waarvan de gevolgen roor het oogenblik nog hoegenaamd niet kunnen worden overzien. De regeering heeft voor het afzen den van haar antwoord langdurig met fie leiders van alle partijen geconfe reerd. Alle partijen hebben de ant woordnota goedgekeurd. Hindenburg inspecteert thans de grenstroepen aan het Posensch en Si- lezisch front. Heden werden de troe pen bij Gleiwitz door den veldmaar schalk geïnspecteerd. De toegang tot het gouveniements- Sistrict Pelen is thans zonder bijzon- deren pas verboden. Hoe vlug de Raad van Vier ook «onfereert, de besprekingen worden telkens weer door de ontwikkeling der feiten achterhaald. Nu weer is 'tde vraag wat Duitsch land zal doen. Ook wanneer het conflict niet zulk een dreigenden vorm heeft aangeno men, dan is het toch nog van betec- fenis, omdat straks moet Wijken, of öe Duitsche regeering „zich 'krachtig genoeg voelt, krachtig door haar zwakte dan en door haai' wanhoops- dreigement, om aan haar eiscli vast te houden, dan wel of zij voor de entente bukken zal. Men kan het conflict dus als een soort „kracht proef" beschouwen, of Duitschland eich. onvoorwaardelijk hukken zal, dan wel of de geallieerden tot grootere tegemoetkomendheid' bereid zijn. Wat de eigenlijke conferentie be treft, heeft men van geallieerde zijde eekere tegemoetkomendheid reeds be toond. Foch heeft te Spa laten weten, dat de berichten^ volgens welke Lloyd George en Pichon verklaard zouden hebben, dat de Duitschers le Parijs het vredesverdrag aan te nemen of te verwerpen zouden hebben, zonder te onderhandelen, gelogen zijn. Te Parijs zullen de Duitschers dus als onderhan delaars worden ontvangen. De nood te Petersburg. De „Times"-correspondent to Helsing- fors meldt: Dooi gebrek aan kolen zijn alle waterleidingsbuizen, te Petersburg be vroren. Vrouwen en kinderen trachten water uit de Newa en de grachten te krijgen, jnet hot gevolg dat de typlius- epidemie grooteren omvang heeft aange nomen. In de huizen is geen verwar ming em menschen, die thuis blijven, moe ten zich 'met dekens en jassen toedekken. De prijs van thee is tot 3S0 roebel per kilo gestegen. Het eten wordt o;p kleine kachels gekookt. Als brandstof gebruikt men meubelen, boeken en, zelfs behang sel, dat van de muren wordt .gescheurd. De prijs van petroleum bedraagt 3Q roebel per liter en ieder ontvangt twee vijfde liter per maand. Het gebruik van electricitoit js tot bet uiterste beperkt en bij overtreding der bepalingen wordt meta voor een revolutionaire rechtbank gedaagd. De iwerkliedefa. verlaten in massa's de hoofdstad en wel te voet, wijl alle pas- Bagiterstreinen stop gezet zijn. Niettegen staande den harden winter, zijn de laat ste maanden meer dan 60.000 arbeiders Uit Pietersburg vertrokken. Hfet verkeer lijdt geweldig onder bet gebrek aan locomotieven. In de grootste locomotieffabriek van Rusland konden er in "de geheele maand Februari slechts 6 hersteld worden, terwijl aan den aan maak 'van nieuwe niet behoef! gedacht te "worden. Het Keizerlijk Huis van Oostenrijk. WEEN FN, "28 Maart. Een wetsontwerp van de regeering verklaart alle rechten van 'het vroegere keizerlijke huis op da regeering voor vervallen; alle voorrech ten aan leden van het huis Habsburg- Lotharingen worden opgeheven, en u'le leden van dit buis, zoowel als van het huis Bourbon-Pa,rma, worden voor goed luit het land verbannen. De republiek Duitsch-Oosienrijk verklaart zich eigena res valn alle roerend en onroerend ver mogen vain het vroegere keizerlijke huis of ee® zijlinie daarvan, voor zoover dat op baar gebied ligt Het zal worden ge bruikt ten behoeve van lieden, die dooi' dekt oorlog gebrekkig zijn geworden Het particuliere bezit valn den vroegere® kei- ooriogs- en vredestijd en da.t Limburgsch kfer én de leden van zijn huis blijft °h- grondgebied tot Noordelijk van Maastricht aakrgetast j geneutraliseerd worde. Korte berichten. Gedurende den oorlog hebben de Ver. Staten in bet geheel 3127 vlieg tuigen vervaardigd. Generaal von Plessy, die vele jaren adjudant van den keizer is ge weest en ook in het keizerlijk hoofd kwartier de zakenleider was, heeft graaf v. Huhnsbroeck tot 'n duel uit gedaagd, omdat deze in een brochure de houding van den keizer laf had; genoemd. Von Huhnsbroeck heeft ech ter geweigerd met den 78-jarigen ge neraal te duelleeren. - Slechts 50 pet. van de naar Engeland uitgeweken Belgen hebben zich laten inschrijven om naar hun vaderland terug té keeren. De overi gen blijven zich liever in Engeland vestigen, daar hun verdiensten verre het loon overtreffen, hetwelk hun vóór den oorlog 'in België werd uitbetaald. De jongste vrijwilliger in het Belgische leger, Raymond C loeren, maakt deel uit van het 18e linie-regi ment. Den 12en April 1915 trok hij op 15-jarigen leeftijd over de grens en op 16-jarigen leeftijd stond hij reeds in de loopgraven bij Dixmui- den. Toen hij nog geen 18 jaar oud was, was hij drager van bet oorlogs- kruis en op 20 jaar werd hij kor poraal. Hij werd vijf maal gewond. Von Eckhardt, de vroegere Duit sche „gezant in Mexico, heeft, verge zeld "van vrouw en kinderen, aan boord van het stoomschip „Niéuw- Amsterdam" New-York verlaten. Van af de Mexicosche grens heeft hij ge reisd onder escorte van detectives, die hem niet toestonden met iemand te spieken. Vermoed wordt, dat Von Eckhardt zich naar Amerongen zal be geven. De bedrelgïog in stilte. Als de piekte 0 overvalt, zog dan niet, dat gij van liaar komst piets kondt mer ken. De Izickle komt zóo maar niet in eens. Zij neemt sluipsgewijs haar maat regelen om U te overvallen en werkt ge stadig voort. Dat is de bedreiging in stilte, die men niet altijd nauwkeurig kan onder scheiden, maar waarvan zwakte en onge makken, die 'haar voorloopers zijp toch een voorgevoel geven. Zulks is in het bijzonder waar voor gevolgen van bloed armoede, van uitputting en verslapte ze nuwen. Men wordt niet plotseling bloed arm of ;zenuwzwak, dat gaat geleidelijk. Met een weinig oplettendheid zou men het kunnen bemerken en het gevaar be zweren, want meestal zou het voldoende zijn ter geschikter tijd het geneesmiddel te gebruiken, dat bloed en zenuwen weder herstelt. De Pink Pillen z'ijin daarvoor aan gewezen. Zij' geven liet bloed nieuw leven en nieuwe kracht en versterken op krach tige wij'zte het zenuwstelsel. Zoo bijvoor beeld zou de moeder wier brief wijl heden publiceeien zich Izeker heel wat onge rustheid hebben bespaard, als zijl bij het zien van den achteruitgang harer doch ter ïu gezondheid en krachten hiaar onmid dellijk de Pink Pillen had doen gebruiken. „Ik kan U nie>t genoeg zeggen, schrijft ons Mevrouw Métayer, wonende rue de Made- laine 102 te Angres (Frankrijk) hoe vol daan ik byn over de Pink Piïlen. Mijne achttienjarige dochter was zeer bloedarm tengevolge van een voor haar leeftijd te zware®, arbeid. Na velerlei nuttelooze ge neesmiddelen te hebben gebuikt, nam ik het besluit, een behandeling met de Pink Pillen te ondergaan Zij is op heden geheel genezen en kan zonder zich te vermoeien allen arbeid verrichten. Als ik ze Ooit ,zou nooilig hebben zou ik geen oogenblik aarzelen mijn toevlucht weer tot de Pink Pillen te nemeii". De Pink Pillen zijn liet zekere geneesmiddel tc-gen ziekte, aandoeningen ,of storingen, die uit de verarming van het bloed voortkomen of uit de' verzwakking van het zenuw stelsel, zoonis daar zijn, bloedarmoede, zenuwzwakte, maagpijnen, hoofdpijnen en slapeloosheid. De Pinic Pillen Izijh verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9.per zes doozen bij het Hoofdepót der Pink Pillen, Nassau- kade 314, Am-sterdam, en hij alle goede apothekers en drogisten. Bmriertlaiil We er een nieuw voorstel1. Va'z Dias verneemt uit Brussel: Gisterenavond hield de gen'.ekapitein Gillet een voordracht voor de Belgische vereen, van ingenieurs eln fabrikanten, waarin hij den nadruk legde op do nood zakelijkheid van de vrije vaait pp de Schelde en vrije rivierverbindingen tus schen Antwerpen en den Rijn. Daartoe zou noodig zijn, dat België in het Noor den meester was van Zeeuw sch-Vlaan- deren, terwijl in Limburg de grenzen zoo danig gewijlzigd ciienden te worden, dat het ScheldeRijnkanaal, een spoorweg en twee groote wegén zich 'op Belgisch grondgebied bevinden, dat wil zeggen: België moet mins.tens Holiandsch Lim burg van Maastricht bezitten tot aan de plaats waar de gemeenschappelijke grens de Ma,as snijdt. Twee .andere oplossingen, ging spreker voort, zijn nog mogelijk: Dat Holland ons absoluut recht van doortocht afsta in Allerlei. Naar verluidt, zal binnenkort een Oranjeboek verschijnen. Ingetrokken zijn de max. prijzen van zeemleder. list sla Province. Bij «ie posterijen eln telegrafie zijn verplaatst de commiezen 2e kl. A. P. T. v. Rijen van Vlissingen tiaar Arnhem, L. de Klerk van Den Haag naar yils,- singen en A Lind van Middelburg naar Utrecht. Middelburg. Door de Antirevolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje' alhier zijn tot candidate® voor den ge meenteraad gesteld de beteren: 1, Mr. A. A. de Veer. 2, J, A. Vertiregt. 3, C. Wl. v. dl. Kuip. 4, P. Ton. 5, A. D, Littooij. 6, Chr. Hondi.us. 7, WL A. da Rijcke. 8, A. Krijger. 9, A. J. Velrhagef. 10, H. Brojnkers. Goes. Benoemd tot kassier van de Coöp. Voorschotvereeniging en Spaarbank, in de vacature A. E. Janssen, de heer mr. C' M. Kegge. De Chr.-Historische kiesvereeniging alhier stelde op de groslijst voor candi date® voor den gemeenteraad de heeren J. Plazier (aftr.), L. Duvekot Cz., L- de Beste, J. J. do Jongh, J. A. Flink, di- J. v. Bruggen, M. Zwambom. Vlissingen. Zooals kort .geleden reeds gemeld, was gepoogd te IJzen- dijke 38 valsclie bankbiljetten van dui zend mark uit te geven; behalve de toen aangehouden Nederlanders was in deze zaak een Belg betrokken, wiens aanhouding gelast werd. Gis terenavond kwam de inspecteur van politie Van den Dolder uit Middel burg naar hier om een onderzoek naar do verblijfplaats van den man in te stellen. Met den hoofdagent Harink ging de inspecteur op zoek. Hij trof een Belg aan, dien nij aanhield en uit wiens papieren bleek, nadat hij eerst een paar maal een val scire naam had opgegeven, dat hij d-e gezochte was, en dat hij in Engelschen spi- onnagediénst stond. De man wist, toen men hem de boeien wilde aandoen, te ontkomen, waarop een jacht volg de, waarbij de inspecteur zijn revol ver trok, sommeerde te blijven staan en na drie schoten in de lucht den man bij het vierde schot in het achter hoofd 'trof. De man werd volgens ge neeskundige verklaring niet gevaarlijk verwond en kon naar Middelburg worden vervoerd om aan .de justitie te worden voorgeleid. V/olfaartsdijk. Vrijdagavond werd inde Chr. school met de .leerlingen, die do school verlaten, een openbare les gege ven. Ieder, die belang stelde in het on derwijs, Was welkom. Nadat dë leerlin gen blijk gegeven hadden van goede re sultaten van 't ouderwijs, bedankte efcïi) der leerlingen bet personeel. Het hoofd' der school sprak een ernstig woord van afscheid, de leerlingen vermanende in de vreeze des Heeren te wandelen. De voor zittel' van 't schoolbestuur bedankte het personeel, inzonderheid mej. A. Florusse, die na een arbeid' van ongeveer zes jaar de schooi gaat verlaten. Zij' ontving een prachtig cadeau ter gedachtenis. St. Maartensdijk. In de Vrijdag gehou den gemeenteraadsvergadering kwam, naar aanleiding van een nader schrijven van Geill. Staten, weder in behandeling do f 100 tegemoetkoming in woning huur aan den gemeente-veldwachter. Met uitzonde ring van de beide wethouders verklaarden alle leden zich er nogmaals tegen, en wilden het laten aankomen op een be slissing van de Kroon. Toorts kwam tor sprake, hoe te handelen met mej. Kauff- man, .onderwijzeres, die reeds sinds 3 jaar wegens ziekte geen dienst moer kan doen. De heer Quakkelaar wenschte, met het oog hierop, dat er geen vooruitzicht bestaat wanneer zij have betrekking wel zal kunnen waarnemen, haar terstond eervol ontslag te vedeenen. Sommige le den verklaarden zich daartegen. De voor zitter zou het nog een half jaar willen aanzien. De heer Rijnberg en andoren zouden haar nog voor onbepaaiden tijd willen gehandhaafd zien. Hierover werd gestemd en met uitzondering van dein heei' JJuajckelaar dit goedgevonden. Do heer Gaaikeer informeerde naar mej. Slier, hoofd der bewaarschool', die oo;k reeds geruime® tijd ziek is. Hij zou die willen ■ontslaan. De voorzi. izeidle, dat hij dien aangaande eerst een geneeskundige ver klaring zou willen afwachten. Da heer Rijnberg wil het uitdiepen van de kaai in dezen tijd laten verrichten. De voorz. antwoordt, dat dit zóo spoedig Siogelijk zal gebeuren. Vervolgens werd nog een stembureau voor de verkiezing! van leden der Prov. Staten en van den gemeenteraad: benoemd. Wesikapeïie. In een flink bezochte ver gadering van rechteche kiezers werden Vrijdagavond can dictaat gesteld voor den gemeenteraad: 1. P. Hendrikse Pzn., 2. 51. Cijsouw Hz., 3. Joh. Polderman, 4. A. Joosse, 5. R. Boogaard, 6. IIde Kam, 7. Willeboord Veratraate. De Staatkundige Reref. Partij stelde can did aat1 H Cijsouw Lxn., 2. S. Min- derhoud Nz. De lijsten dezer twee groepen worden verbonden. Aagtek'erke. In do Vrijdagavond gebau- don vergadering der kiesvereeniging „God, Nederiand en Oranje" afdeeling dor Staat kundig Gercf part ijl zijn dé volgende per sonen in volgorde candidaat gesteld .voor den gemeenteraad1, Jobs de Visser, aftr 2, J. Corré, aftr. 3, P. Wisse, aftr. 4, W;. 'de Visser Johszn. 5, P. de Visser Pzn. aftr. 61 J. Kwekkeboorn, 7, Jaksi. Minderhqud Nzn De kiezers zullen vrijgelaten worden uit dit zevental te stemmen. Domburg. Woensdagavond trad alhier in de Hervormde kerk als voorganger op Ds. J. H. Donner uit Breda, voorzitter dek Vereleniging tot Christelijke verzor ging van krankzinnigen in Zeeland," met een boeiende rede in het belang derver- eeniging en' dei' stichting „Vrederust", daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Domburgsche afdeeling van boven genoemde vereeniging. De collecte bracht het iniet onaanzienlijk bedrag op vanj ongeveer ztelstig gulden. Ned. Herv Kerk. Beroepen te Leerbroek J. Rouge te Hoog Blokland; - te Oud-Loosdrecht D. J. Peterse vte Parrega; te Psiesens H. F. Pasma. te Overdinkel; te Geesteren J. R. Stratingh te Etten. Bedankt voor Waarde door J. H. C. Kamsteeg te 'Stavenisse. Geref. Kerken. Beroepen te Oudewater G. W. Akker huis te Sleeu wijk. Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 Maait. Goes, 9.30 u. ds. Steinz, 2 u. ds. Homburg, 6 u. ds. de Vries. iiPkrwis, Pedanterie. Van den heer J. van der Laan is in het „Paed. Tijdschrift" opgenomen een lezing over „Pedanterie"', die hij voor de afd. Rotterdam der Ver een. van Chr. Onderwijzers heeft ge-hon den. Na de' predikanten komen de voorlezers aan de beurt. Wijl riteeren dan u:t het referaat van het hoofd der Chr. School te Katendrecht-Hillesluis bet volgende: „Men vertelde mij', dat in de Domkerk te Utrecht een voorlezer zóó aanstellerig las: „Ben ik niet een Apostel? Ben ik niet vrij,?", dat een kerkganger in de 3U1- dentenbank niet na kon laten te ant woorden. „Neen, je bent gek!" „En de kosters? Een koster zcide tot zijh do-miné„Weet je hoe je aan me zien kan, dat ik het niet eens met je b©n? Dan keer 'ik mijn rug naar je toe". Daarna volgen de ambtenaren, klerken, kleermakers, politieagenten en last not least de school meestere, ,,'tls waar" verzucht ischr. „uit honderd voor bijgangers pikt ge dadelijk, zonder u ,te vergissen, den „schoolmeester" uit. We Zijn pedant. De collega op de boot, die 'tniet wilde schijnen, die toch wel epns één enkelen keer voor een gewoon m.cnsch wilde doorgaan en trachtte een andere rol te spelen in houding en gebaar, werd woedend, toen een collega hem amicaal vroeg: Ook vacantie collega?" Zoo lachende weg, wil de heer Van der Laan een lesje ge veto „De p-edanterie", zóo schrijft hij, „heeft ons overwonnen. R.eeds onze kwcekelin- gen gaan er aan mank. Ze nemen een air tegenover cle kinderen aan, of ze bovenmeester zijin, zoodat het jolige goed je- lacbena pm hen heen tiert. Ze openen u de deur, of zo van u den beleefdsten groet verwachten, dien Z'ij u niet schul dig zijn. Ze Staan op post in gang of trappenhuis met trotsch gebaar orde eischend van het volkje, dat zijjn drie uur kerkerstraf tegemoet gaat, maar eerst nog eens uitjoelen wil. „Wil je dien fiets eens even afdrogen?" vroeg ik vriendelijk aan een jnijner kweekeiingen. „Meneer, dat is anders geen werk voor een kwee- keling!" kreeg ik ten antwoord, al pak te mijn vriendje den d.oek aan. „Ze zeg gen wel, dat ik zelf nog maar een jon gen ben", voegde een ander zijn klasse toe, „maai" we zullen toch eens kijken, of je niet doen' zult, wat ik zeg- Ik je wel dwingen, hoor!" „De opleiding van jongelui toi onaer- wij'zer in de School met behulp van avond lessen heeft wel iets meer voor, wat hun practLsche vorming betreft, maar in 't jolige verband van de kweekschool blijven ze meer jongens; natuurlijker. Geen wonder., dat de ondenvijlzers, die uit zulke kweekeiingen groeien, ook aan pedante rie lijden (als ik hier en verder in f(it opstel over onderwijzers spreek, zijn on derwijzeressen niet inbegrepen). „Kinderen wiilen vriendelijk toegespro ken worden. 'Ze wenschen, dat ge hun zegt, wat ze 'doen moeten. Maar de Pe dante w e 11 k t liefst. Hij heeft een vin ger! 0, die vinger van Jantje Pedant! Hij wijst niet met breeden zwaai de lich ting van een krachtig handelen, maar dicht aan Jiet lichaam gehouden, Miitijl '"OTÜKI- hij zich stijf heen en weer kleine geste moet voor de snaken ge noeg wezen. Daar komt bij het ro lend oogt cf de strakke koude buk; pf do sarcastische p-hmgtrek om den mond. Eens bezocht ik een collega, die nog in "een ,ouderwetschen lessenaar troonde. IIü verklaarde, dat hij altijd rookte, nooit van zijn plaats kwam en de jongens er flink onder had. 'tWas waar: Ijzig stil was het in Izijln lokaal. Vóór schooltijd al! Ieder kind ging dadelijk aan 'twerk. „Moeten we ,al die sommen maken, mees Middelburg. Twee bons 220 eest stuk kalizeep; bon 221 een half pond suiker; 222, fi/e ons rijst; 223, U3 p. erwten,; 224 een ons kaas; 225, -Va ons gort, ha vermout -of rijst; 55, half p. kindvrmeel'j 56 half p. suiker. 1 's Heer Arendskerke. Weak vala 27 Mirt. to'-f 4 April 1919. 2'/s ons suiker op bon 38 en bon 17 van de lunderkaart 1 .0x13 rijst oip bon 39. 1 ons kaas op bon 40. 2 ons spek oip bon 41. 2'/a ons mar garine of Melange op bon 9. 1 ons kol iie op bon 49 van 1—30 April. 1 pak aardappelmeel of Sago op bon Q. Bestellingen op regeeringskousen eö sokken kunnen woncLcn gedaan: te 's-Heer Arendskerke op Zaterdag tér secretarie; te 's-Heer Itendrikskinde- tfen op Maandagavond in de school van 56 uur; te Nieuwdorp pp Dinsdag- avond in dë openb. school' van 61/28 uur. Do prijzen zijn: sokken (mans) f 1.40; kinderkousen maat 3 f 1.25kinderkout- sten maat 4 f 1.40; jongens- en meisjeis- kousen maat 5 f 1.65jongens- en meis-i jeskousen maat 6 f 1.90vro uwonkouseni maat 7 f 2. Monsters Zijn aanwezig. Bei- taling bij de bestelling^ Scheer zeep en kaarsen te verkrijgen ter ueere- tarie, zocvlang de voorraad strekt. Veere. Vanaf Dinsdagmorgen verkrijg baar op bon 169, 2 ons Amoiikaanseh spek Serooskerke. (\V.Alle inwoners der gemeente, die goedkoope- zwarte kousen en sokken wenschen te ontvangen, kun nen hiervoor een mondelipge aan-vraag indienen ten gemeente'huize op Maandag 31 Maart des namiddags van 5 tpt 8 uur. Een paar kousen en sokken, dknend als model, zijn aanwezig. Ocstkapoiic. Week van 31 Maart tot 5 April- 1919. Bruine boooen no. 11, 250 gram. Rijst no-. 29, 125 gram. Kaas 20 -•!- no. 2, 100 gram. Suiker no. 14, 250 gram. Aardappelmeel voor elk geiz'in bij G. van Schagen. Kaarsen en schemerlichten vcor elk gezin. Julienne (soepgroenten) ,oar elk gezin. Kieuw- en St. Joosland. Van 29 Maart tot 5 April 1919 verkrijgbaar op bon 143: pond suiker; op bon 1-44: 2!/« ons rijst; op bon 145: bij' de - s'a.h'ors 2 ons Am-er. spek; op bon 44 kinderkaart: V2 pond suiker. Nog enkele boezeroenen, meisjes-, jon gens- en kleine vrouwenhemden te koop tegen verminderden prijs. ter?" verstoutte één zich te vragen. Uit den lessenaar: „AVelke wou je overslaan, Hendrik?" Hendrik kreeg een kleur. Hij sloeg een figuur. Meester keek rne aan of ik 't wel z,ag. Ja, ik zag het wel. Ik bad niet den jongen le doen, die in zijn ijverig bezig zijn terugkroop als een mol' in den grond. „IIco kan ik me soms ergeren aan het uitdeelen van de leesboeken. Do een klotst ze op de tafels. Dat mag h ij doen. Hoor jo liet bengels, daar ben ik! „Do ander neemt er minuten voor. Ais hij boeken deelt, [mag geen kind zich verroeren of praten; bij' elk boek, dat hij zachtjes neerlegt, kijkt hij even rond olm, zich te overtuigen ,dat de; meest dcodsche stilte heerschlt Lmê- Ti! ïirabouw Garantieprijs landbouwproduetan oogst 1919- Dë Minister van Landbouw heeft- be paald: lo d'e vastgestelde garant'©prijkten worden ingetrokken voor zoavocre be treft: haver, ovett-o, kanariezaad, erwten (allë sooritki), veldboonen, s temboonjeja (alle soorten), bhuwm lanzaad, geel'mos terdzaad, bruin mosterdzaad, uien, sui kerbieten. mangehvortelen en \öacLorbiier tën, koolrapen, knolrapen en knollen; paardenpeen 2o gehandhaafd bFjven de prijzë nvanwinter- en zometrtarwe f30, spelt 2Drogge f33 50. w ntergarst f24.vierrijige zomergerst f24hvee- rijige zomei'gerst f25boekweit f36--, koolzaad (raapzaad, bote, zand, dedarzëad/) f50aardappelen, voor tafelgeb uik be- stemd, van klei-, zand en veengronden^ geleverd in het najaar van 1919, f 7.50, alles per 'ICO K.g. Van de meest bering rijke gewassen buj) vten derhalve de prijzen gehandhaafd. Dit blijkt uit onderstaand staatje, aangevende de oppervlakte, beteold met do verschil lende gewassen in 1914. Gewassen waarvan ds pnjzen gchandt haafd blijven: TT tarvre |en spelt 604)00 H.Ag mgge 226030 H A.; gerst 2/.O0) fLA.; boekw^t 10.000 HA.; fcuote'iad 1.6J3 ri.A aanï- nnrpl«i (met ni'zondo'ing van libitoks- Sil 140.000 HA. Gewassen waarvan d - p ijzen mgetlrofó- ben wo:don: haver en e veine 135.000 HA. V.anarie- 'zand 3.00 H.A.; ve'dboonen 16,0 )0 H.A.; eirwten -,26.000 H.A.; stamboonen 8.00Ó H.A.; blauwmaanziaad 50i) H.A.geel mosterdzaad 900 II.A.; bruin mosterd- baad 600 H.A.; uien 2.800 11.A.; suikeE- bieten 63 000 H.A.; mangélworielen en voederbieten 23.000 H.A.; koolrapen en knolten 6.000 II.A.; paarden;eoa 2.000 H.A. Schurfi bij paaiden. Naar wij vernemen, heeft <ic districts- voearts te Groningen, Donderdag schurft hij een paard geconstateerd, dat gespan nen voor een wagen, de veemarkt aldaar passeerde. Het paard, dat een ui! Duitsch land gesmokkeld Icgerpaard bleek te zijn,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2