io< MS Woensdag 19 Maart 1919 S3e Jaargang FEÜi Seraphine, Sfateii-GeneraaL ^ui&nlaitd. SiüHBiifaül Uigare van fle Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGÖ, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LARGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11.) Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG- Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. Zij, die zich met ingang van 1 April i a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ont- j vangen !de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. aai-rL-wjsbhk's».' aeoggyaBg&g.'M.' De kiezerslijst. Bij de stemming voor de Provinciale Staten op 9 April a.s., geldt nog de oude kiezerslijst, van 1918. Hierop wel te letten. Bij de stemming voor de gemeente raden geldt do nieuwe kiezerslijst, welke, gelijk ieder jaar, op 22 Maart wordt vast gesteld, en van 23 Maart tot 21 April op de secretarie der gemeente voor een ieder ter1 inzage ligt (Kieswet,art. 10). De candidaatstelling voor den gemeente raad is 8 April. Eén weg, één doel. Onze collega de heer B. C. Sliggers heeft bij Oosterbaan le Cointre te Goes ter perse gelegd een Vlugschrift, dat bo venstaand opschrift draagt, en bedoelt de leden der beide Protestantsch Christelijke partijen tot elkander te brengen of te hereenigen. De schrijver begint met eenige aan halingen van dr. K. en den heer Lohman in 'f belang der bcreeniging. Dan releveert hij den droeven indruk van den „mooien avond te Goes", waarop de heer Lohman de Kamerverkiezingen in 1918 kwam in luiden met allerlei bezwaren tegen dr. Kuyper en diens leiding. Schrijver rele veert Terder uit des hoeren Lobmans rede1, het historisch gedeelte, en diens teekening der organisatie van 1878, welke zijn sym pathie had; doch waartegen bezwaren re zen, die in 1894 (Kieswet-Tak en „Neo- Calvinisme") tot uiting kwamen en tot breuke en scheiding leidden. Toegevende, dat Calvijn niet heeft gegeven een pro gramma, vraagt echter Schr. of door dit alles bij de A.-R. partij een verandering is ingetreden, welker.nawerking elke over weging tot saamsmelting zou beletten, en of door dit alles de actie der a.-r. ten eenëmaie verwerpelijk is geworden. Schr. wil niet de partij aangewreven zien, wat de leider „eigenmachtig be dierf". „Als men over dr. Kuypers daden oordeelt, moet men nimmer vergeten, dat hij een heel bijzondere positie bekleedt: hij is leider jure suo"; en dit leider schap „kon (kan) ook niet vervallen door het aanvaarden van een ministrieele por tefeuille". Dit iu antwoord aan den heer Lohman. Maar nu is er sinds 1894 wel een en ander gebeurd; de a.-r. partij heeft ver anderingen ondergaan. „De heele grond slag van de partij is er op aangelegd, dat de aanhangers denkende wezens zijn", dank zij dr. Kuyper. „Als er nu ten gevolge van de leiding eenige wrijving is ontstaan, ligt dit zoowel aan de ge breken, welke de volgelingen aankleven, als aan de menschelijkheden, die ook des leiders deel zijn". „De gebreken der vol gelingen bleken daaruit, 3at er een at mosfeer van verdachtmaking ontstond. Men fluisterde, kamde af, haalde de schouders op, maakte toespelingen". Schr. constateert met genoegen de goede vrucht der polemiek Heemskerk- Leider, dank zij de ridderlijke medewer king (initiatief) van dr. K. Hierdoor werd de leiding van meerdere fouten ontdaan. En toch blijft dr. K. voor vele Chx.-Histo- rischea nog de boeman. Alsof dr. Kuyper U. Z. YON MANÏEUFFEL. 108) „En gelooft u dan dat die drie oude tantes u iets kwaads zouden doen?" vroeg Mathus. Gravin Sybilla antwoordde niet. want W1S' niet wat zij zeggen moest. En Ma s vroeg scheidsend:. „Nu zult u dezen weg pok zeker nooit weer gaan, omdat u mij hier ontmoette?" „C neen, zeide zij kinderlijk, „voor menschen waarvan ik houd hen ik niet hang. Mathus wist werkelijk niet wat hij hierop moest, antwoorden; een oogen- hlik was het hem eigenaardig te moede toen hij naar het tengere kind keek, dat ondier do hooge varens stond en 'hem met haar groote onschuldige oogen tegen lachte. Boven hem hingen de braambes- senstruiken tusschen de ruwe steenen en door de boomen heen schemerde de blau we lucht en onder hen ruischte de ziee toen voegde gravin Sybilla er plotseling aan toe: „Ik ben toch voor Jacob ook nooit bang geweest!" Mathus lachte. Op één lijft met Jacob te worden gesteld, beroofde da zaak piot- de p a r t ij ware. En alsof de vrije mee- ningsuiting onder ons contrabande ware! Schr. haalt De Rotterdammer aan ten bewijze van 't tegendeel. En hij komt er tegen op, dat de heer Lohman dr. Kuyper den sta-in-den-weg voor de her- eeniging noemt. Daarna komt Schr. op de kleinere, met weinig woorden te weerleggen oorzaken door de tegenpartij1 genoemd. In de eerste plaats de kerkelijke geschillen, liet mis verstand alsof Chr. Hist. Hervormd en A.-R. gereformeerd zou zijn. Dr. Kuyper's „Schermen, met liet Calvinisme" heeft mede hieraan schuld, en dat nadruk leg gen op de „Calvinistische beginselen", heeft Lohman terecht geoordeeld, aldus Schr. Hij acht, hetgeen ter verdediging dier beginselen Prof. Fabius schreef, juist weerlegd door De Nederlander, al komt hij op tegen de geprikkeldheid van som mige uitdrukkingen. Schr. houdt nog altijd vast aan dr. Kuyper's verklaring van '97, welke hij den tegenstanders der hereeniging voor houdt; en wraakt de vele verkiezings praktijken die deze verklaring noodzake lijk maakten; en wraakt de pogingen van Standaard (hl. 38) en Rotterdam- mei (bl. 40). om 't verschil tussclien a.r. en c.n. te doen uitkomen, en releveert uit laatstgenoemd blad met instemming: „het is geen verschil, dat rechtsgrond geeft, om tegenover de benauwende macht van het ongeloof de eigen macht moedwillig één dag langer door scheiding te ver brokkelen dan onafwijsbaar noodig; is". Ten slotte spreekt Schr. warme woor den in '1 belang dor hereeniging, voor welke hij de' tijd rijp acht. Ka deze resumtie bevelen wij deze brochure ter breedere kennismaking aan. Het hreede standpunt „tegenover de Re volutie het Evangelie", steeds door ons blad ingenomen, wordt ook in deze bro chure bepleit, alleen komt 'tons niet on mogelijk vooR', dat de schrijver in hunne afwijzing van het calvinistisch karakter onzer partij! .den tegenstanders te veel heeft toegegeven. Tot nadere bestüdee- ring van dit vraagstuk zelf ons bereid verklarende, zij hem ook onzerzijds na dere overweging er van aanbevolen. Tweede Kamer. Regeeringsverklaring. Het tractaat van. 1839. Nederland te Parijs vertegenwoordigd. Meer licht. Het vlootdebat vervolgd. Minister Van Karnebeek legde een ver klaring af, waaruit blijkt, dat behalve professor Van Eijsinga, wiens tegen woordigheid te Parijs ook in verband met de Rijnvaart-aangelegenheden ver- eischt wordt de oud-minister Van' Bui- tenlandsche Zaken, Loudon, en de raads-" heer van den Hoogen Raad, Loder, de Retgeering zullen vertegenwoordigen op de op 20 dezer te Parijs te houden for- meele besprekingen over het Volkeren- hondontwerp. Voorts deelde hij mede, dat de regea- ring namens den Raad der Gealliëerden en Britsche en Fransche regeeringen een mededeeling ontving over de herziening der tractaten van 1839 waartoe de me dewerking van de Nederlandsche regee- seling van alle poëzie. Gravin Sybilla; ging vroolijk verder. Eenmaal slechts bleef zij staan, ging wat op zij en zeide met haar hand op een slang wijlzend die in 'tgras lag: „Trapt u niet op die slang", en ging zoo zorgeloos verder alsof liet gevreesde dier een onschuldig eekhoorn tje was. „Hier is het pad, ziet u wel?" zeide zij en nu ging zij naast hem en bab belde als een vroolijk kind. „Die water lelies hebben nog lang gebloeid, ik zette ze dadelijk 'in 't water!" zeide zij, „ik heb er zoo'n plezier van gehad, 'want toen ik den portier vertelde dat u zie mij gegeven hadt, verteld© hij mij alles over u en Seraphine!" „Ik vist niet dat men in Tannhausen nog aan ons denkt", zeide Mathus. „0, de menschen denken veel aan u", verzekerde gravin Sybilla, „zij spreken er alleen niet over omdat tante het ver boden heeft." Zij gingen Zwijgend verder en stonden eindelijk beneden aan de zfte waar dei golven tegen de groote steenen aanklot- sten. Gravin Sybilla haalde diep adem en haar oogen staarden naar de ziee. Eindelijk leek zij Mathus aan: „het is zoo grootschl" zeide zij. Zoudt u niet gaarne eens een boot tocht maken!" vroeg Mathu3. De groote oogen straalden van genot. ring wordt ingeroepen met uilnoodiging te Parijs van hare zienswijze te 'doen. blijken. Deze kwestie is thans bij jde regeering in overweging. Wij bidden haar wijsheid toe bij de behandeling van zoo gewichtige kwesties- Het de economische overeenkomst met de gealliëerden (inzake de levensmidde len voorziening), welke de'minister te ver dedigen had, was men niet zoo spoedig gereed, al was van ernstige oppositie schier geen sprake. Men wilde wat meer licht, docli de mini lor kon- zich niet veel laten ontvallen. "Wel een en ander over de finahciëele zijde van hel vraagstuk. Zoo vernam de Kamer, dat aan Engeland reeds een crc- diet van bijna IS millioen gulden .was verleend, aan Frankrijk '8 inillioen. Met de stemmen van de bolsjewisten Wijnkoop en Kruijt tegen, werd het ont werp goedgekeurd, waarop een andere pikante zaak aan de orde kwam, een zaak, welke reeds het leven van een minister kostte: de vlootkwestie. Zo-o weifelend de vorige Minister waa opgetreden, zoo helder on kloek was Ruys de Besrenhrouck. Vooral bewoog zich een vorige maal de vraag ooi de drie snelle kruisers, de „Java" „Sumatra" en „Ce lehes", tot wier bouw sinds enkele jaren besloten is, docli die nog biji verre na niet voltooid was, en over wier afbouw dus geding kon bestaan. Van totaal sjop zetten wil de Regee- ring niet weten, want .stop zetten j,s vrij wel synoniem met het geheel afzien van het bezit van een vloot omdat het tegen woordig materieel absoluut onbeduidend en onbruikbaar is. Ofwel een volkeren bond komt tot stand of niet, aldus de premier. In het laatste geval iszeker noodig, dat ons land een zekere vloot bezit. In het 'eerste geval zal op alle aangeslotenen een zekere verplichting ko men te rusten om deel te nemen aan de politic-vloot, welke alsdan zal wor deningesteld. Waar nu zeker met onze positie als koloniale „mogendheid reke ning zou gehouden worden bij'het bepa len van onze verplichting, daar is.het bezit van drie snelle kruisers, van der!ig-mijils snelheid, zij het dan slechts middelmatige ''bewapening, wel het.minste, waarmee zal kunnen volstaan worden. Om deze redenen houdt de Regeeriug vast aan den bouw dezer kruisers. Doch alleen wilde zij met do „Celehes", welke nog niet op stapel staal, wel eenig uitstel betrachten, ten einde op de helling van de maatschappij „Feiienoord" voorloopig plaats te maken voor een handelsvaartuig. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Dinsdagavond is de buitengewone zit ting van xle Provinciale Staten van 'Zee land door den Commissaris der Konin gin, in naam der Koningin geopend. Aanwezig- waTen 36 leden. De hoeren Brants en Van Zuijfen hadden bericht ge zonden deze vergadering, de heerem Hocke Hoogenboom, Ilonibach en Paap, de ge- heele zitting niet te kunnen bijwonen en ook was de heer Van der Vliet afwezig. Door den waarnemenden griffier werd voorlezing gedaan van het Kon. Besluit van 12 Maart j.L, houdende machtiging tot het bijeenroepen van de Staten in buitengewone zitting, welke mededeeling voor kennisgeving werd aangenomen. Do benoeming van een griffier werd op voorstel van den voorzitter aange- „O, dolgraag," zeide zij). „Zoo heel, heel ver, totdat ik het land niet meer zie. Het spijt mij' Zo» dat Jacob hier niet is; Wat zkm hij wel zeggen als hij de zee zagl" „Hij schijnt een groote plaats in uw hart in te nemen," zeide Mathus yrooi- lijk en toch tegelijk medelijden gevoei- lend. Gravin Sybilla knikte slechts en zij gingen weer naar boven, totdat zij de stemmen van hen, die op de wiak randa zaten, hoorden en de stap van het meisje aarzelend werd. „Nu, u wilt toch niet weer wegloopen? Hebt u Sei- raphine al vergeten?" vroeg hij glimlai- chend; „kom, gravin, ik zal trachten u voor al die anderen te beschermen." ,0„ u lacht mij uit," zeide zij. prui lend en toen hij! haar aankeek, zag hij tranen aan hare wimpers hangen. „Neen, neen!" zfeide hij haastig, „in tegendeel, ik ben er wel trotsch op, dat u voor mij geen angst hebt. Kijkt u nu niet zoo treurig, anders wordt Seraphine hoos op mijl." Toen zij de waranda bin nen kwamen, riep Leona: „daar komt zijl" en bracht het angstig achteruit wij kende meisje naar haar schoonoudeifs, die zeer verwondend keken, on niet goed wisten hoe zij zïc.h houden moesten. „De zaak is nu in ord'e!" zeide Leona tot Mathus, „Seraphine en ik nemen cfe twee kamers, die wij hier krijgen kwal- houden tot de eerstvolgende vergadering, De voorstellen van God. Staten inzake herziening van het algemeen reglement en van hei reglement van politie en daar omtrent door de afdeelingen der Staten uitgebrachte verslagen en de nota's van wijSiging werden naai' de afdeelingen ver wezen. De afdeelingen werden hierop als volgt gelrokken Eerste afdeeling: de hoeren Willemsen, Stieger, Neeteson, Van Teij'lingen, Van Dam, Giljam, Stnivo, Van der Vliet, IJse- baert, de Veer, Vermaas en de leden van Ged. Staten de heeren Fruijtier en Die- leman. Tweede afdeeling: de heeren Tichel man, Puijiaert, J. W. van' Oeveren, Ge- schiere, Mulder, W, van Oeveren, Eras mus, Maarleveld, Rollestelle, Van Niftrik en de leden van Ged. Staten 'Blum en de Casemhroot. Derde afdeeling: de heeren Van Waes- berghe, Vogelaar, Brants, Van Zuijen, Van de Putte, Bleiker, Elenbaas^ Van der Yv'eijde, de Jonge, Bolle, Dumoleijh en de leden van Ged. Staten Sprenger en Van Jlompu. Op voonstel van den voorzifter werd de eerstvolgende bijeenkomst bepaald op heden ("Woensdag) morgen te tien uur, waarna do vergadering werd gesloten. De Provinciale Staten benoemden he denmorgen tot griffier der Staten den heer H. J. G. Hartman, referendaris en chef der eerste afdeeling ter Provinciale Grif fie van Zeeland, met 30 stemmen tegen •G op rar. F. G, Scheltema, advocaat te Rotterdam en één blanco. De Vredesconferentie. De opperste oorlogsraad die1 zich Maan dagmiddag ,voo.r zoover hekend, bezig hield, met de vraagstukken van ontwape ning van Duitseh land en het Kielerka- naal, heeft zich ook bezig gehouden met de vraag onder welken vorm aan Duitech- land de voorwaarden zouden moeten wor den overhandigd. Het gaat hier om de vraag of een finaio wapens tilstandsovereeftkoinst tot stand zal moeten worden gebracht of voor- loopige- vredesvoorwaarden zullen worden gesloten. De laatste wapenstilstand van 16 Februari 1919 was slechts voor een kort tijdperk verlengd, maai' toch is een betrekkelijk lang uitstel "daarna, noodza kelijk .geweest. Men is thans eerder ge neigd zijn toevlucht te nemen tot prelimi naire vredesvoorwaarden dan tot een nieu we wapenstilstandsconventie. Deze gang van zaken wordt nog meer gerechtvaardigd 'door den aard zelf van de verplichtingen, welke aan Duitschland werden opgelegd, omdat sommige van deze verplichtingen een territoriaal karak ter dragen. Preliminaire vredesvoorwaar den zouden het voordeel met zich bren gen, dat een meer stabiel karakter ver leend zoude worden aan de resultaten van de in gang zijinde onderhandelingen;. .Tot dusver is men echter in het geheel niet tot eene beslissing gekomen. Korte berichten. Antwerpen eischt van Duitschland een schadevergoeding van 291 millioen francs. nen, en gijlieden blijft heneden wonenr, Ik zul nog heden mijn kamenier met alles hierheen zenden. Als het ons niet bevalt, kan het altijd nog worden ver anderd." Het gelieele gezelschap ging nu naar huis terug; gravin Sybilla was overgeh lukkig. Zij plukte groote bouquetten met herfstbloemen en versierde daar de ka mers mee. Toen de menschen met cle koffers kwamen en een oude kamenier de kasten met japonnen pn linnengoed ging vullen, kwam gravin Sybilla ook verlegen aan. „Mag ik helpen?" vroeg zij. De oude kamenier knikte genadig. „Ja kleintje, geef mij die kant maar eens aan. Moet gij de kamer hier vegen, kijk dan eens onder de tafel, daar ligt 'het vol stof. Veeg dan een volgenden keer beter!" „Ik heb hier niet geveegd!" zeide Sy billa,, „zal ik die boeken op tafel léggen?" Hier heb je een naald en draad, ga daarmee maar bij het raam zitten en naai dat plooisel in de blauwe japon van mijn barones!" Sybilla gehoorzaamde en. toen zij klaar was, bekeek de kamenier verwonderd haar werk. „Gij kunt niet eens naaien!" zeide zij ontevreden. Toen de kamer geheel ge reed was, ging Sybilla naar haar eigene kamer; juffrouw Therese vroeg niets. Den volgenden middag betrokke» de twee dames hun nieuwe ka.rnets eit ten VERSCHIJNT ILKEN WERKDA». Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post ftW Losse nummers-0.8S Prijs der Advertentiën: 14 regels f 0.80, iedere regel meier 20 *f. Verhoogd met een tijdclijken oorlogstoeslag van 20 pCt. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. De Belgische regeeriug is voonae- mens in elke groote stad van België een oorlogsmuseum op te richten. Volgens een statistiek opgemaakt door de Belgische Regeering, hebben de Duitschers tijdens de bezetting van België 148.000 paarden, 979.000 stuks vee en 1,176,000 varkens in bezit genomen. De koningin van Engeland heeft d« volksbuurt Bethnal Green in het oosten van Londen bezocht om zich persoonlijk te overtuigen van de slechte woningtoe standen aldaar. De commissie inzake de verantwoor delijkheid voor den oorlog stelt het Duit- sche leger in staat van beschuldiging. 30 aanklachten zijn vastgesteld. In Engeland zullen de spoorwego* op uitgebreide schaal geëlccfrificeerd wor den. Het Kanaal van Kiel zal het eigen dom blijven van Duitschland, dat alle militaire werken moeten slechten en het openstellen voor de scheepvaart van alle landen. Een brutale diefstal heeft gisteren middag 4 uur in de Friedrichstrasso no. 158 te Berlijn plaats gehad, waarbij den onbekend gebleven dader voor ongeveer 600.000 Mark juweelen in handen zij* gevallen. 'Er is een premie van 20.000 Mark beloofd voor de ontdekking va* den dader en het terugvinden der ju weelen. Naar uit Moskou wordt medegedeeld, heeft opnieuw een aanslag op Lenin plaats gehad. Toen hij-in een automobiel dooi* de stad reed, werden eenige schoten op hem gelost. Lenin werd niet getroffen, zijn chauffeur werd gewond. Nadat de arbeiders bij een mij* te Iiamhorn eigenmachtig den 6-urige» werkdag hadden ingevoerd, heeft het mrjh- bestuiu* besloten hun loon overeenkom stig de vermindering van den arbeids tijd te zullen inkrimpen. In de weverijen van Rijssel ka» het werk zooi langzamerhand weer wol- den hervat. Verleden week is de twjeedft fabriek heropend. Gisteren hadden in België ontplof fingen met doodelijiken .afloop plaats te ïteteghem, Doinze, Tongeren en Mechelca. In Berlijn volgt op den bloedroes der Spartacisten reeds de algemeene ont nuchtering, die toeneemt naar mate mest' slachtoffers van het oproer geteld wor den Een betrouwbare lijst kan echter nog altijd niet opgemaakt worden, daas* men niet precies weet, waar nog lijken, kunnen geborgen zijn In het lijkhuis werden tot nog toe 222 dooden onder gebracht ow. 18 vrouwen en meisjes. Het aantal gearresteerden is gestegen tot 1200 Do gevangenissen zijin overvol en do militaire gerechtshoven werken onder hoogen druk. Er worden buitengewoon z'waxe straffen opgelegd. w t..' -m m"j?»Maar..v3tann»n« Allerlei. De „Rotterdam" van de IIolland-Amé- rikalijn wordt heden te Rotterdam ver wacht. i Niet minder dan 600 sollicitanten heb ben hun stukken ingezonden voor de b|s> slotte beviel het iedereen buitengewoon. De Lettows waren daardoor veel ongege- neorder; men kon elkander zien zooveel men wilde en Seraphine wa,s "toch geheel ongestoord. Het ging haar zoo goed alis 'tmaar kon, Leona behoefde zich niet bezorgd te maken. De versterkend© zee lucht, ide dennenlucht, het prachtig© weer, maar meer nog' dan dit alles het Ütigïs- lijfcsch samenzijn met haar lievelingsbroei- der versterkte haar en haar vroolijkheid kreeg weder geheel de bovenhand. Leona wedij verde met Mathus *in goede en trou we verpleging; zij was zeer nauwgezet, tot in de kleinste dingen, maar Seraphind was dikwijls ontsteld over de uitdruk king van wanhopige smart 'in Leoina's oogen. Den eersten nacht in het nieuwe huis stond Leonai, nadat Seraphine reeds sliep, aan het venster en keek droomerig pa.alr de zee. „Leona, zijt ge nog op?" vroeg Sera phine zich verwonderd oprichtend. Mqt een zucht kwam Leona naar haar fo®, knielde naast Seraphine en fluisterde: Soraph, als ik nu aan dien laatsten tijd denk, en als ik mijzelf dan bewust worök, dat ik hier geheel alleen met jou be*, weggerukt uit al dat vroegere, dan eohfWt het mij alsof ik' gestorven was." fvf* r-f-srra (Worttt rervpjgö y

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 1