m Vrijdag 14 Maart burgerwacht. ■S»Se Jaart aug PU list de Provsnsle, RECL ES. Predikbeurten. O. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: 1ANGE VORSTSTRAAT 019. (Telefoon No. 11.) Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG- Drukker»: Oosterbaan Le Cointre, GoS». 3aW3B (Mt nummer bestaat wit twee biadeit Ongeveer een honderdtal personen hier ter stede heeft zich bij de Burgerwacht aangesloten. Dit resultaat moge tot dank baarheid stemmen, niet evenwel tot vol doening. Slaat men het oog op' andere gemeenten van gelijken 6f zelfs van ge- lingeren omvang, dan maakt Goes een slecht figuur. Aan revolutionaire gezind heid onder de bevolking is dit niet te wijten; de bevolking van Goes Zal onge twijfeld 'bereid zijn otni in de ure des gewaars op te treden tegen aanslagen, die de jammerlijkste gevolgen kunnen na zich "sleepen. Wil aan dat optreden suc ces verzekerd zijn, dan moet men geor ganiseerd 'zijn. Ook hier geldt: men moet „paraat" zijn. De oorzaak der geringe toetreding moet waarschijnlijk hierin gezocht worden, dat men nog absoluut onbekend is met het wezen der Burgerwacht. Het bleek ons meermalen, dat yelen vreezen, hun kost baren tijd te zullen moeten besteden aan bet verrichten van allerlei militaire exer citiën. Dit nu is geheel buitenge sloten. Volgens de aanschrijvingen van overheidswege, mag de Burgerwacht geen militair karakter dragen. Slechts vrijwillige oefeningen, in de behandeling van het geweer, zullen ge houden worden. Ondergeteekenden richten zich daarom tot alle goedgezinde mannelijke personen van IS jaar of ouder met den oproep: „sluit u alsnog zoo spoedig mogelijk aan „bij onze vereeniging; wacht niet tot het „misschien te laat is". Een al gemeene toetreding tot de Burgerwacht zal revo lutionair optreden kunnen voorkomen. Aanmelding kan hij elk van onderge teekenden geschieden. Tïet Bestuur der 'Goesche Burgerwacht, JOH. PILAAR, Voorzitter. J. JONGEPIER, Vice-Voorzitter. L. SMIT. M- C. M. VAN KALMTHOUT. J. I. VAN BALLEiGOIJEN DE JONG, Secretaris. Apotheken. 'Zondag a.s. zal te Goes geopend zijn de apotheek van J. B. v. Kalmthout; te Middelburg die van L. K. v. d. Harst J.Jzn. en te Vlissingen die van S. J. Engering. Middelburg. Paarüen'f okkerij. Don- deiidagimiddag had opnieUwe een verga dering plaats van hengstenhotiders, paar denfokkers en leden van hengstenvereeni- gingen op Walcheren in het Schutters hof onder voorzitterschap van den heer A; de Feijter, die vooral dhr. Ph. J.-van Dixhoorn uit Axel, die verleden week verhinderd was, maar nu wel kon komen, welkom heette, en er op wees, dat waar dhr. Leijnse verleden week zeide, dat de hengstenvereemging Aagtekerke en omstre ken toch ook veredeling van het paard ten doel heeft, spr. dit niet waar acht, gezien de door die vereeniging aange kochte hengsten. Verder herinnerde spr aan het doel om te komen tot een ver eeniging voor heel Walcheren in het be zit van hengsten van verschillende klas sen'. Hierna verkreeg dhr. Van Dixhoorn het woord. Voorop stellende, dat het doel moet zijn de paardenfokkerij te verbete ren, zette Spr. uiteen, dat Walcheren ach ter staat bij Zeeuwsch-Vlaanderen op dit gebied, maar dit is den fokkers niet zoo kwalijk te nemen. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de fokkerij van de Belgen geloerd, die goede hengsten in Vlaanderen brach ten ter dekking, terwijl het door tien zwaarderen grond behoefte had aan zware trekpaarden. De hoofdzaak van de paar denfokkerij leert men door de praktijk. JJe mooiste dieren trof spr. niet aan op de .Brusselsche tentoonstelling, maar op de publieke verkoopingen in België van paardenhoudere., die hun zaak aan den •kjctnt ü6-deii. v_pr. vGïrliGncrt zicli ovgt do drukke opkomst waarin hij een bewijs van belangstelling ziet. Hij wekt op zich niet door jalousie van samenwerking te doen weerhouden, men moet in deze alle kleine geschillen op zijde zetten, maar de portemonnaie in het oog houden. Het doel moet niet alleen zijn premies te trekken, maar goed geld van de .gefokte paarden te maken. Een goede hengst is nooit te duur betaald. De hengst die kort geleden te Breskens voor f 110.000 ver kocht werd, was ook niet te duur en spr. verklaarde zich reeds genegen de geheele som terug te geven aan de koopers, door volgende jaar de verwekte veulens, wier aantal hij op 44 schat, te koopen tegen f 2500 per stuk. Maar bij alles moet men in de eerste plaats fokker zijn en dan koopman. Als beste type Belgisch paard noemt spr. de Brabantsche paarden, dit wordt wel een klein soort genoemd, maar spr. toont aan, dat dit veel verbeelding is. De kleur komt er niet op aan bij een paard, alleen telt die mede bij luxe paarden. Spr. deelt mede, dat er pogingen aangewend woiden om een Nationale Bond te stichten, die de regeering voor licht over de belangen der fokkers, wat niet alleen door militairen geschiedt. Nadat de voorzitter den spreker dank had gebracht voor 'zijne Uiteenzetting, volg de een opgewekte discussie, waarbij o.a. opgemerkt werd of Walcheren niet te weinig goed vrouwelijk fokmaleriaal heeft, waarop de spreker aandrong op uitbrei ding daarvan; verder werd gevraagd of de regeering niet meer kan doen. Hierop antwoordde 'dhr. Van Dixhoorn, dat hij meent, dat het rijk reeds voldoende doet door verplichte keuringen en premies, ter wijl ook het rijkshengstenveulendepót te Bergen op Zoom. goede diensten heeft bewezen, maar thans niet meer noodig is. Uit de verdere discussies blijkt, dat het mogelijk is, dat bij samenwerking tusschen de vereeniging Walcheren en de groep fokkers uit Nieuwland een hengst van hooge klasse wordt aangekocht, waarom dhr. Van Dixhoorn zeide, als het kan dan moet het ook. Nadat zij, die voorloopig niet mede wil den werken waren vertrokken, werd nog lang gediscussieerd over de vraag wat moet gebeuren met de overname door de nieuw te stichten vereeniging van den hengst, die thans aan Walcheren behoort. Aanvankelijk wilde Walcheren het dier laten taxeeren, maar Nieuwland wilde van overname niets weten en wilde eerst al leen samenwerken voor den eerste klasse hengst. Ten slotte bood de afgevaardigde van Nieuwland f15.000 voor den hengst hij overname, waarop de vertegenwoordi gers van Walcheren zich bereid verklaar den de leden bijeen te roepen om daar over te beslissen. Zaterdagmiddag ver gaderen nu eerst Walcheren en Nieuw land ieder afzonderlijk en als in beide organisaties het voorstel wordt aangeno men, dan gecombineerd, om over te gaan tot de verkiezing van een nieuw bestuur. Dinsdagavond vergaderde in het zaaltje van den lieer Den Boer, L. Gist- straat alhier de afd. Middelburg van het Ned. Verbond Patrimonium. Als spreker trad op de Weleerw. heer Ds. L. Bouma, met hel. onderwerp: „Het Overheidsge zag"- Spreker betoogde, dat de overheids-be- moeiing, vooral in onze' dagen, zich ver uitstrekt. Het wordt niet meer aan de puders overgelaten of ze de kinderen naar school wllen zenden; de oveiriheid dwingt u den eed af te leggen, ja heeft het recht boven uw woning te zetten „onbewoon baar" en u de woning te doen verlaten. De overheid roept 's lands zonen in dienst wanneer zij het noodig oordeelt. Voor de uitvoering harer plannen heeft zij geld noodig. Vandaar dat zij belastingpenningen heft. Wij kunnen ons aan de macht van de overheid niet onttrekken, want gaan we het eene land uit dan komt de over heid uit het andere land en leest ons de wet voor. Vandaar dat de vraag is opgekomen waarom moeten wij de over heid ten allen tijde gehoorzamen? An archisten en anti-rev. zijn beide overtuigd, dat deze, volgens de bestaande wetten, het zedelijk recht heeft over haar on derdanen .te beschikken. De Reformatie der 16e eeuw heeft ra dicaal gebroken met de middeleeuwsche beschouwing over de overheid. Toch is het haar niet gelukt haar voorstelling bij de volken in te dragen. De middel eeuwsche beschouwing was, dat God twee zwaarden had gesteld, een wereldijk en een geestelijk. Het eerste berustte in han den van den KeizeT, het tweede in handen van den Paus, maar de Paus had de hoogste macht en de Keizer was hem verantwoording schuldig. Deze Theocra tische denkbeelden waren volgens Calvijn en Luther ten eenenmale in strijd met Gods Woord. De Franse he omwenteling in de 18e eeuw wierp alles overboord. Zij dacht er niet aan het overheidsgezag af te houden van God, omdat ze God niet erkennen. Zij zocht heil bij de stelling van Rousseau. Deze was in het kort, dat de menschen oorspronkelijk los van elkaar stonden. Hoe meer ze met elkaar in aanraking kwamen hoe meer botsin gen er ontstonden. Dit maakte „gezag" noodzakelijk. Doch we kunnen het als het niet voldoet op zij zetten, vandaar dat ze de koningen op het schavot brach ten. Langzamerhand heeft de gedachte zich ontwikkeld, dat het overheidsgezag wortelt in de natuurwetten. Wat stellen wij daar nu tegenover? Groen van Prinsterer hoeft gezegd: het overheidsgezag rast in de Heilige Schrift. iFruin en Grashuis met anderen hebben het bevestigd. Grashuis vervulde Groens politieke wetenschap in drieën, die van vrijheid, gezag en recht. De meeste krach ten heeft Groen gewijd aan het recht en het gezag. Hij vond de voornaamste kracht in Rom. 13 (juist door den voor zitter voorgelezen), gesteund dcor voor beelden uit de oude geschiedenis. Daar slaat: Alle machten van God ingesteld en alle ziel zijn de machten over haar gestold onderworpen. Hierin ligt een lijn die loopt naar hoven zoowel als naar beneden. Let verder op deze uitdrukkin gen. Zij is Gods dienaresse ons ten goede. Die woorden klemmen als ge bedenkt, dat Paulus dit moest neerschrijven in den tijd toen Nero regeerde. De overheid heeft God rekenschap te geven van al wat ze doet. Overschrijdt ze die: grens dan houdt ze op Gods dienares te zijn. Wij moeten om der consciëntie wil de over heid gehoorzamen, doch zij heeft haar roeping te verstaan ten opzichte van God en het volk. Kuyper heeft dit breedvoerig behandeld in zijn leerstuk de Gemeene Gratie, waarvan de waarheid reeds vroe ger door Calvijn in het licht was gesteld. De gemeene gratie is een werking uit gaande van God, opdat de wereld niet zou worden een hel. Ds. Bouma haalde voorbeelden aan van Lamcch. Waar vindt nu Dr. Kuyper de instelling van het overheidsgezag? O.m. in deze woorden: Indien iemand eens menschen bloed vergiet, diens bloed zal wederom vergoten worden. Door wien? Door bloedverwanten, zooals nu in den Balkan, of zooals werd voorgeschreven door de Mozaïsche wet. Het is duidelijk, hier moet een over heid zijn. God heeft in het Noachistisch verbond deze instelling neergelegd en ze door den loop der historie laten ontwik kelen. Het best kwam het recht tot uiting hij de Romeinen, jui in de dagen, dat Paulus Rom. 13 schreef. De grond van het overheidsgezig ligt in God en ze is er door de zonde. Was er geen zonde dan was er geen over heid. Daarom mogen we het overheids gezag niet op één lijn stellen met het vaderlijk gezag. Want was er geen zonde dan waren er wel vaders. God, de Zoon, is van eeuwigheid. Het overheidsgezag is mechanisch, het vaderlijk gezag is or ganisch. Kort saamgevat is de nuttig heid van het geloof in al die dingen, dat w rj op een vasten bodem staan. Met zeer veel belangstelling weid deze prachtige uiteenzetting (waarvan hier een kort verslag) aangehoord. Hoedsken8k«rka. In de Donderdag middag alhier gehouden vergadering van Ingelanden van het waterschap Hoedekenkserke waren aanwezig 15 stemgerechtigden, uitbrengende 20 stemmen. Besloten werd een gedeelte van den Nieuwen Hoondertschen dijk te begrinden. Op het voorstel van het bestuur, om do salarissen van den ontv.-griffier, Waterb. Ambt. en den bode te brengen van resp. f350 op f 500, f 1000 op f1400 en 150 op f70, werd niet meerderheid van stemmen afwijzend beschikt De duurtetoeslag van den Ontv.- griffier en Waterb. Ambt. bleef als vorige jaar vastgesteld op f50 en f 100. terwijl den bode f 20 werd toe gekend. De begrooting dienstjaar 1919'20 werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 18422.63, bet dijkgeschot werd gebracht yan f 14 op f 18 per H.A. Arnemuiden. Gisteravond hield de vereeniging voor Bijz, lager onderwijs op Geref. grondslag alhier baar jaar vergadering. Door afwezigheid van den secretaris kon er geen jaarverslag uitgebracht worden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de financiëefe toestand der school niet ongunstig was. In de vacatures we gens periodieke aftreding werden de aftredende beeren S. Dingemanse en C. A. Cornelisse herkozen. Eerstge noemde meende, met 't oog op zijn leeftijd, de benoeming niet te kun nen aanvaarden. In de nu ontstane vacature werd gekozen de beer I. Cor nelisse. Dhr. S Boone Ez. dankt dhr. A. Dingemanse hartelijk voor al wat hij tijdens zijn 28-jarig lidmaatschap van het bestuur voor de school gedaan heeft en hoopt dat (hij "van de rust zal genieten. Het Hoofd der school sluit zich namens het personeel bij de ivoorden yan den voorzitter van harte aan en roemt de liefde voor de school en do aangename samenwer king van br. Dingemanse. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AbonnementsprgK Per 3 maanden fr. p. po»t f L7h Losse nummers O.öf» Prjj» des AdveriBntlö&s 14 regels f 0.80, iedere regel meer 20 Verhoogd met een trjddijkeii ooriogatoealftfi ran 20 pCt, 3-jnafll wordt 2-maal berekend, Bfl abonnement roordeelige TOorwa&TdSS, Bewijsnummers 5 tent. VERHASEfi'S BESCHUIT, VREOESKWAUTEIT. Door de betere samenstelling van de regeeringsbloem is Vorhagen's Beschuit thans gelijk aan de kwaliteit van vóór den oorlog 1 Varhagon'a Seschuli, Vrodeskwailtelt, zelfs droog gegeten kan nu, met recht een der fijnste en goedkoopste delicatesse» genoemd wor den II! Voor 100 gram van de nieuwe broodkaarten, hebt u thans5groote of 10 kleine beschuiten. Dhr. G. v. d. Louw vergastte de vergadering op een keurige uiteenzet ting van de verhouding van de school en de ouders, op welk referaat een aangename gedachtenwisseling Volg de. Op de gewone wijze werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Als proef werd er chocolademelk geschonken en sigaren gepresenteerd, wat niet weinig bijdroeg tot het ge zellig karakter dat de vergadering droeg. Peortvlfet. In den nacht van 12 op 13 Maart ward in de O. L. school al hier ingebroken. Alle kasten en doosjes werden opengebroken. Zoover op heden geconstateerd kan worden wordt niets ver mist. Eveneens werd een bezoek gebracht in de consistoriekamer der Neid. Herv. Kerk. De politie doet ijverig onderzoek, doch tot heden vruchteloos. Kerktiieuws- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westmaas (toez.) L. D. Poot te Noordwijkerhout. Bedankt voor Schoonhoven door J. H. Gunning te Hoogeveen. Geref. Kerken. Beroepen te Bruinisse P. v. Dijk, can- didaat te Kampen. Middelburg. Ds. J. D'. Wielenga hoopt 4 Mei afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Middelburg, om 11 Mei intrede te doen in die van Anna Jacobapolder, na bevestiging door Dr. B. Wielenga van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Werkendam J. "de -Bruin te Broek op Langendijk; te Zeist J. Tolsma te Aalten. Geref. gemeenten. Bedankt voor Goes door G. van Ree- nen te Gouda, Poortvliet. Benoemd tegen 17 dezer tot tijdelijk onderwijzer te Kats dhr. I. C. Dekker alhier. Geslaagd te Rotterdam voor He nuttige handwerken de dames J. M. Blok te Rotterdam, U. S. H. Bom, JF. J. y, Gelder, W. M. Hanssen, C. M. Hoekstra, S. S. E. Joukes, A. S. vj, Piuffelen, G. S. de Vries, allen te Vlissingen, C. Bras ser en W. T. v. Veen, beiden te Oost- Sou burg. (N. R. Cu). Zondag 16 Maart. Herv. Kerk. Op luid- en Noord-Bevelaol. Baarland, vm. en nm. ds. Meloen. Biezelinge, vm- en nm. ds. Mantz. Bcrssele, vm. en nm. ds. Elenbaas. Colij'nsplaat, 9.30 u. en 2 u. ds. Feijkep. Driewegen, 9.30 u. ds. Jonker, Ellewoutsdijk, 2 u. ds. Warners, 's Gravenpolder, 9-30 en 2 ds. Gër- retsen- Hansweert, 9.30 u. en 2.30 u. Öhr. van Dam. Heinkenszand, vm .ds. Warners, 's II. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. 4 Plassche. f BMStfÉ? 'sHeer Arendskel'ke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink. 's Heer Hendrikskinderen, 9.30 u. en 2 u. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds. v. EsBeft. Ierseke, vm. en nm. ds. Boer. Kapelle, vm. en nm. dr. Schmidt. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kats, Kattendijke, vm. eni nm. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Kortgene, vm. en nm. ds. Lijsen. Krabbendijke, 9 u. en 2 u, ds. Muller. Kruiningen, 9.30 u. ds. Steenbeek, 2 u. g- «t ii M Nievwdoïp, ,9.30 u. ds. Buinink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u; ds. Buinink. Ovezand, 2 u. ds. Jonker. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser, Schore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp, Waarde?? W iihelminaldorp, 2 u. da. Stein#. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde. Wolfaartsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Stegenga. Op WaiefUre». Arnemuiden, vm. en nm.? Biggekerke, vm. en nm. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 u. ds. Koldewijh. Gapinge, vm. ds. Maas en nm. Zendings samenkomst, Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds. Vaandrager. Kleverskerke, vm. en nm. ds. Hermanides- Koudekerke, 9.30 u. ds. Talma, 2 u. ds. Postma. Oostkapelle, 9.30 g. d. 2 u. ds. Kol de wijn. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. ten Hove. Serooskerke (W.), vm. ds. Müller, nm. geen dienst. St. Laurens, vm. en nm. ds. v. "t Iloff. O. en W. Souburg, 9.30 en 2 u.? Vrouwepolder, 9.30 eu 2 u. ds. Bastiaanse. Veere, 9.30 u. ds. Weyland. Westkapelle, nm. ds. Müller. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 't Zand, 9.30 u. ds, Postma, nm. ds. Maas. Geref Itorkao, Baarland, vm. en nm. leeskerk. Borssele, vm. en nm. leeskerk. Driewegen, vm. en nm. leeskerk. Colijnsplaat, vm. en nm. ds. Staal. Grijpskerke (W.), av. half 7 ds. G. de Jager voor de Geiref. J. V. over „Teekenen der tijden". Geersdijk, vm. en nm. leeskerk. Heinkenszand, vm. en nm. ds. Donner van Breda. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Megjter. Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Scheete. Kamperland, vm. en nm. ds. Baay. •béd. H. A. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Nieboer. Kruiningen, 9.30 en 2 u. leeskerk. Nieuwdorp, vm, en n.m. ds. Doekes. Rilland, 9.30 en 2.30 u. dhr. de Graaff. Sehoondijke, 9.30 en 2 u. ds. J. R. Goris. Donderdag 20 Mrt. av. 6.30 u. ds. H. Brouwer van Heemstede. Rede Geref. Jong. Vereen. „De Nieiuwe Geest". Wemeldinge, 9.30 eni 2 u. leeskerk. Wolfertsdijk, 9.30 en 2 u, leeskerk. Geref. Gemeente®. Middelburg, Segeerstraat, vm., nm. èn av- leeskerk. Goes, vm., nm. en av. leeskerk. Het gewezen Hongaarsche stoom schip Arad, varende onder geallieerde vlag, van Delfzijl in ballast naar Rot terdam, bestemd om aldaar uitgeleverd te worden aan de Engelsche regeering, is West van Ameland op een mijn ge- loopen. Een sloep met 9 personen is geland. Een Oostenrijksche matroos is dood van een omgeslagen sloep ge haald; ook de kapitein is uit zee op- gevischt. Vermoedelijk zijn de anderen verdronken. Een beambte van het Scheep vaarthuis te Amsterdam is verdacht van verduistering van f24.000 aan gehouden. Aan de grens hij' Heerlen is gis ternacht een smokkelaar door com miezen bij een achtervolging doodge- geschoten. In een perceel in den Haag: is een heer, die zich aldaar met een vrouw had afgezonderd, beroofd van ongeveer f40.000. President Wilson is te Brest aan gekomen en terstond naar Parijs door gereisd. Douglas Haig is benoemd tot veldmaarschalk met het opperbevel over de strijdmacht in Groot-Brittan- nië en generaal Robertson tot opper bevelhebber van het leger aan den Rijn. Het eerste communisten- congres te Moskou der derde In ternationale is geopend. Tot de deel nemers - hehooren vertegenwoordigers van de Russische, Poolsche, Finsche, Oekrainsche en Armeensche s.d.-partijj van de Zweedsche linksche soc.-ilemo?- era ten, de Noorsche en Zwitser,scbe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 1