Buitenland. van de ongevallenrente, tot nog toe f4, j wordt verdubbeld. Het actieve optreden der soc.-democraten, de afval der Room- sche democraten en het sociaal congres bezorgden hier den minister een onaange- narnen en den transportarbeiders en an- deren Werklieden een aangenamen dag, die hun, namelijk dezen laatsten van harte ge gund zijn. Ten slotte -werd behandeld het wets ontwerp-Troelstra, bedoelende dat do Ka mer zeggenschap zal oefenen in zake het huitenlandsch beleid. Dit voorstel is zoo goed als aangenomen. Er komt een vaste commissie uit de Kamer, de leden te benoemen door den Voorzitter; de strek king is: bevordering van geregeld over leg over zaken van huitenlandsch beleid tusschen Kamer en Regeering. Enkele amendementen moerten heden de eind stemming voorafgaan, welke gunstig voor 't ontwerp zal zijn, want de bedoeling van 't wetsvoorstel is algemeen toege juicht; onze democratische tijd verwerpt alle geheim doen der regeering en vraagt meer invloed van de volksvertegenwoordi ging op haar beleid. Reeds jaren geledein, en sedert herhaaldelijk, vooral ten aan zien van „B uiten landsche Za ken" door dr. Kuyper bepleit. Beknopt overzicht van den toestand. JBöVen al ónzie overzichten moest Wel klagelijks staande nood der tijden. .Want die is groot, en wordt steeds rooter. Hier m Europa heerscht ge- rek, en sterven dagelijks honderden van hongeren in Amerika en Austra lië heerscht overvloed bij' gebrek aan echeepsruimtezoodat men Europa nieit te hulp kan komen, en het over vloedige graan fèn vleesch moet ver branden, gelijk men in Zuid-Amerika kloet, of laat bederven, gelijk in Nieuw- Zeeland dreigt te gullen moeten. Op het oogenblik zijn daar in de koel en pakhuizen opgeslagen 4.917.508 stuks bevroren vee, 280.073 kisten bo: ter en 478.620 kratten kaas. Tenzij er spoedig groote voorraden uitge voerd kunnen worden, zullen de vries- inrichtingen het werk moeten staken en zal er Veel voedsel bederven. Men hoopt dat het Engelsche scheepvaart- ministerie raad zal schaffen. Doch waar niet is Van nood der tijden gewaagt ook 't gedrag der soldaten in meerdere kampen der entente. De ontevreden heid zoekt al meer naar 'n uitweg in 't bolsjewisme, met zijn kenmerk: ver nieling. Een enkel staaltje leverden de Canadeezen in hun kamp te Kin- mei bij Rhyl (Engeland). Op den avond van 4 Maart hielden de ontevreden manschappen een groote vergadering on daarna begon nen zij te muiten. Om half tien riep een soldaat, die geen Canadees, maar een Rus geweest moet zijn: „Vooruit, bolsjewiki 1" De manschappen be stormden de barakken van de offi cieren, maakten allen drank buit, ont wapenden de wacht en beukten met (hare geweren vensters en deuren van 'de magazijnen stuk. Kistje# sigaren en doozen met sigaretten wérden óver al rondgestrooid. Daarna begon men het heele kamp af te breken. Een ge deelte waar winkels waren, waar de Soldaten plachten te koopen, werd leeggeplunderd en omvergehaald. De muiters begaven zich toen naar de barakken waar de meisjes van de hulpdiensten gehuisvest waren. Zij de den haar geen kwaad, maar namen al hare kleeren mee. De meisjes moes ten den volgenden dag in bed blijven, omdat zij niets hadden om aan te trek ken. Middelerwijl liepen de muiters in haar kleeren als verdwaasden in het kamp rond. Woensdagmiddag vertoon de het kamp een schouwspel, alsof tallooze tanks erover heen gereden wa ren. Ongelukkig kwam er toen een bierwagen met 48 tonnen in het kamp aan. De muiters ploegen de tonnen stuk, vulden brandemmers met bier, dronken zooveel zi] maar konden en (begonnen in het wilde te schieten. Bij die gelegenheid werden twee offi ciëren doodgeschoten of Vertreden. 1 En zie hu in de zoogenaamd be vrijde landen. In Europeesch Rus land: het bolsjewisme op den troon, en van daar blazende én dreigende! moord tegen overheden en onderda nen. Dezer dagen werden te Peters burg groote feesten gevierd ter herden king van den moord op tsaar Alexan der II (den 13en Maart 1881) door anarchisten en van de stichting van het roode leger. De stad was bevlagd en geïllumineerd en de werklieden wer den gedwongen aan de optochten deel te1 nemen. Voor het Winterpaleis hiel den 30.000 man van het garnizoen parade. In een feestelijke vergadering van de sovjet zeide Sinowjef o.a. Ons heldhaftig rood leger is bestemd niet glleen in Rusland te vechten, maar" ook in de .straten en op de pleinen van Londen, Parijs en Rome voor het groote ideaal van het com munisme. Het bolsjewisme heeft over heel Europa zijn agenten, tot zelfs in Spanje, waarheen een bekend commu nist uit Moskou zich over Odessa en Konstantinopel begeven heeft, tenein de daar een „bolsjewistische basis" te stichten. De man heet Lafarre en is vergezeld door een vtouw, Galina Roedenko. Zij zijn voorzien van val- sche paspoorten ten name van George en Elise Trochet. Voor de propaganda in het buiten land hebben de bolsjewiki tot 1 Maart 300 millioen roebel uitgegeven, waarvan 50 millioen voor agitatie in Ierland. Men zegt dat de bolsjewiki ook bladen in Engeland financieel steunen. En in Aziatisch Turkije, waar het betrekkelijk rustig is, dank zij de waak zaamheid der Japanners, is' 'tal even gevaarlijk, blijkens een bericht, dat in de bnurt van Alesief, in Russisch Transbaikalie, dicht bij do grens van Mantsjoerije een treffen heeft plaats gevonden tusschen Bolsjewiki en Ja panners. Deze laatsten telden 205 mannen, die werden in de pan ge hakt. Een Japansch majoor, Tanaka, sneuvelde. En in Polen, insgelijks een vrijge maakt land, is de toestand niet minder schrikwekkend. Want niet enkel werk loosheid, honger en bolsjewisme teis teren het volk: ook ziekten woeden er in schrikwekkenden omvang. Er zijn op een bevolking van 25.000.000 zielen, ongeveer honderduizend ty- phusgevallen. Het percentage aan sterfgevallen is angstwekkend hoog. Behalve typhus zijn er enorm veel ge vallen van influenza en longontste king. Onder de kinderen heerscht veel vuldig tracboom. De berichtgever van de New-York Herald, Cameron Mackenzie, meldt op grond van persoonlijke ervaring en eigen aanschouwing: Reeds een wan deling door de straten levert overvloe dige aanwijzingen voor de ellende, die er elk oogenblik door ziekte wordt veroorzaakt. Het moet al een heel korte wandeling zijn, waarop men geen lijkstoet tegenkomt. In het groote mi litaire hospitaal te Warschau, met plaats voor 1500 verpleegden, zag ik twee paviljoens uitsluitend gereser veerd voor typhus-gevallen. In de heel kundige afdeeling, die erg overvuld is met gewonden van het Lembergscho front. w.o. vele half-afgeschotcn jon gens, diojpr uitzien als kunnen zij ternauwernood een geweer torsen. Ik ben daar meer dan een uur geweest. In sommige gevallen warén couranten gebruikt om mee te verbinden. Het Voedsel bestond uit roggebrood en het gebouw was wegens steenkool- gebrek zoo koud, dat de menschen hun jassen aanhielden om warm te blijven. Vele gevallen waren er van imenschen, die volkomen waren (her steld, maar waarbij het onmogelijk was geweest, hen uit het ziekenhuis te ontslaan en de bedden yrij te maken, omdat die soldaten geen uniform en ook geen andere kleeren bezaten. Meestal moest er, vóór tot een operatie kon worden overgegaan, wat huisraad worden stukgeslagen om het te ver branden, teneinde warm water te krij gen voor het handenwasschen. Heeft men ooit gedacht dat derge lijke nood in ons rijke Europa mogelijk zou zijn? Maar wat is, onder Gods heilige toelating, niet mogelijk bij zoo veel verdwazing en zoo diepe inge- zonkenlieid ©ener zwaar zondige menschheid Want en dit is in dit alles nogi het allerergstede zonde gaat voort het menschdom nog meer te verblin den; het is in alle hoofdsteden van Europa nu noglaat ons vroolijk zijn, want morgen sterven wij 1 Te Berlijn zijn de bioscopen nog gansche dagen vol. En te Konstan tinopel, waar de tegenstelling tus- gchen weelde en ellende erger dan ooit schrijnt, is dit ook het geval met- de openbare eethuizen; deze zitten propvol en van 's ochtends vroeg tot s avonds laat verdringen'de menschen zich in de koffiehuizen, terwijl in de allersmorigste straten half naakte kin deren „in de modder liggen". Pera is in volle Carnavaiiisvreugd. Eiken middag thee met muziek en eiken avond danspartijen. lilt Prm'mm, Vrijwillige Landstorm. Nu de tijd van aangename buitenoefe ningen weder aanbreekt, vooral de schiet oefeningen, wil ik nog eens alle jonge lieden van 17 jaar en daar boven, die in de toekomst toch de soldatenrok zullen moeten dragen, aanmoedigen hiervan ge bruik te maken, en verzoekt ondergetee- kende daarbij steun van de ouders en ook door patroons, werkgevers enz.. Er kon van 'de laatstgenoemde een stille kracht uitgaan, door hun personeel er op te wijzen wat het weerbaar maken thans beteekent; voor de ouderen is de Burgerwacht hun plaats; immers voor den patroon 'is het een geruststelling, dat zijn personeel met zulk een gevoel is bezield, en voor de laatste is het hun plicht zich beschikbaar te stellen ter bescherming van de zaak, waar ze hun bestaan vinden. Be denk toch dat eenheid en organisatie kracht geeft, met ter zijde stelling van partijen, kleuren, persoonlijke wenschen en gevoeligheden. Eén doelwaakt ter bescherming van huis en haard, dus al len weerbaar. Gelegenheid tot aanmelden voor de L. S. M. bestaat voor Goes en omstreken bij den Commandant v. d. Afdeeling te Goes. Middelburg Gisterenavond werd in St. Joris onder voorzitterschap van. den heer J. Kraamer, een vergadering gehouden van de V. P. N. onderafd. Walcheren. De rekening van den penningmeester werd accoord bevonden, sluitende met een voordeelig saldo van f69. De Aftredende bestuursleden, de heeren K. Meer tens en J. A. R. Maltha werden herkozen, ter wijl als leden in de ontstane vacatures werden gekozen de hesren W. Louwerse te Souburg en P. Lombaard te Vlissin- gen. Het voorstel van het bes'uur, hroed- eieren aan te schaffen en daarvoor hit de kas der vereeniging een toeslag van 20 cent per ei te verleenen, werd aan genomen. Tot afgevaardigde naar de Al- gemeene vergadering der afdeeling Zee land werd benoemd de heer J. Kraamer en tot diens plaatsvervanger de heer K. Meertens, 14 Maart Mil. Tehuis. G»e$. In herinnering wordt gebracht dat de broodkaarten, welke dezer dagen door de bakkers zullen worden thuis bezorgd, niet voior 4, doch voor 5 we ken zijn bestemd. De volgende uitrei king zal voor 3 weken zijn en vervol gens weer •regelmatig voor 4 weken. (Volksblad.) Naar wij vernemen is de 'Burge meester zoover herste'd, dat hij morgen, Donderdag terugkeert, om na. èen ver dere periode va.n noodige rust, later we der in functie te kunnen treden. (Volksblad.) Naar men ons mededeelt, worden door het bestuur der Goesohe zangyer- eeniging „Oefening Baart Kunst" pogin gen in jiet werk gesteld om tegen April a.s. een kinderkoor op te richten voor kinderen van 1016 jaar, onder leiding van den heer Tainminga. Volksblad. Tholen. Nadat volgens het bestaande voornemen professor dr. H. H. Kuyper van Amsterdam tweemaal a.s. Zondag den predikdienst Zal geleid hebben in de Geref. kerk alhier, zal hijl des avonds 6V2 uur .daar nogmaals optreden voor de Christelijke Jongelingsvereeniging ien alsdan een lezing houden over het onder werp: „De begrafenis van Mazes." Wissonkerke. Alhier vergaderden Maan dagavond de gezamenlijke vrachtrijders, om, in aansluiting van een advertentie van cte Colijnsplaatsche vrachtrijders van verhooging van loon, ook het hunne 'te verhoogen. Met algemeene goedkeuring werd besloten om het daggeld op f25 te brengen in plaats van f15. (Dit bericht een dag te laat ontvan gen. Red.) BorsseJs. Tot bestuurslid van de af deeling „Het Groene Kruis" is benoemd dhr. A. Nieuwenhuijse, die zijn benoe ming aannam. Zulks inplaats van dhr. C. Melis, die bedankte. 's Gravenpolder. Maandag vergaderde de raad. Besloten werd de voorgestelde leening van f 1400 te handhaven, met liet oog op den toestand der gemeentekas. De lieer Paul informeerde naar den provincialen weg, de lieer Neervoort naar de straatverlichting. Daar de offi- cieelé verlichtingstijd haast is verstreken, blijven de lantaarns gedoofd. De heer Verhulst informeerde naar "do rekening en verantwoording der 'kolen- commissie over 1917. Hierover ontspon zich een heftig debat tusschen hem en den heer Schouten, maar 'tslot was, dat de verantwoording dier commissie Uog steeds niet heeft plaats gehad en alles dus „onder ons" bleef. Ten slotte Vestigde de heer Verhulst de aandacht op den de sol a ten toestand van den gemeentelijken beerput. (M. C.) Domburg. Men meldt ons: In de gis terenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, werden tot le den van het stembureau benoemd de heeren: J. P. Almekinders, P. van Sluijs, J. de Visser en P. J. Elout. Daarna werd goed gevonden in de bouwverordening (een artikel op te nemen, betreffende het aesthetisch toezicht bij het bouwen van woningen enz. I Met algemeene stemmen wórd beslo ten een bijdrage van 10 pet. te ver leenen tot dekking der kosten aan liet Kon. Nat Steuncomité, voor vergoeding aan gedemobiliseerden. De jaarwedden der wethouders werden verhoogd en gebracht voor ieder, met ingang van 1 Jan. 1919 op f75; bven- bens verhoogde men de1 bezoldigingen; voor d!e ambtenaren v. d. Burgerl. Stand. Dó aanvangsjaarwedden van het on derwijzend personeel werden vastgesteld op f 100, bovten in de vorige vergadering, vastg'esteld bedrag, zulks met het oog- op dó hoogere levensstandaard voor deze gèmeente. Een verzoek v'an D. Bommel jé e.a. om laansluiting aan het gemeenteriool, tot afvoer v)an vuil water, werd aange houden tot nader onderzloek. Betreffende een verzoek v!an S. Lou- wferse, Waarin geklaagd werd over het versm'allen vlan een sloot, gelegen tus'- schten landerijen vlan de gemeente, waar van J. H. Klopmeijer de oorzlaak is, besloot men dezen laatste aan te zeg gen, dit euvel te doen herstellen. Werd overgelegd het jaarverslag ,v. d. Commissie tot wering van SchoolvjerZ. Op voorstel va.n den heer van Sluijs werd het presentiegeld der raadsleden met f40 verhoogd en gebracht op Ï8Q. Door den heer Elout werd bij de rond vraag het houden van de kermis be sproken, waarbij hij in overweging gaf, dit oude volksvermaak in eere te her stellen. T>e voorz. antwoordde, dat hij persoonlijk ten sterkste daartegen gekant was en het thans een goede gelegenheid achtte, nu er in 5 jaren geen kermis gehouden is, deze thans af te schaffen; aangezien er in het dagelijksch bestuur nog niet over gesproken was, stelde hij voor dit punt in "de volgende vergade ring te behandelen. Ook de heer J. de Visser Sz., hield een krachtig pleidooi tot afschaffing der kermis, die hij Vooral in de tegenwoordige ernstige omstandig heden geheel misplaatst achtte, hopende dat het dagelijksch bestuur met een voor stel komt tot afschaffing. iciüiaiiws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gouda W. A. Hoek te Laren; te WestZaan W'. D. M. Baar te Zwartewaal. Bedankt voor Gouderak door G. H. Beekenkamp te Oldebroek; voor Sir- jansland door W- S. v. Leeuwen, cand. te Baarn. De heeren 'di. J. H. Buinink te 'sHee- renhoek en M. J. Beukenhorst te Sluis, hebben hun benoeming tot lid van hét Bestuur der Evangelische Vereeniging voor Zeeland aangenomen. Geen ijzter en leem1. De (ethi sche) predikant ds. Coolsma te Gronin gen stelde in 'Zijn kiesvereeniging Voor saamwerking op den grondslag van E. V. te zoeken met de modernendit voor stel werd met 23 tegen 15 stemmen ver werpen. De 23 waren voor het voorstel van den (confessioneelen) predikant Van Herwerden om saam te werken met de confessioneelen, gereformeerden en rechtsch-ethischen Geref. Kerken. Beroepen te Genderen J. v. d. Sluis te Vaïseveldte Hei-wijnen J. A. Ver boog te Reen wijk. Geslaagd te Rotterdam voor do nut tige handwerken de dames ,E. L. M. Bee- kes, M. S. Dronkers, A. L. Jansen, S. J. Jonk, J. L. A. Tjebbes, allen te Mid delburg. trekken, sjako op, witte handschoenen; aan, (de medaille op de borst. (Hand.), Een ware democraat.. Bode K. van de Kamer is, ofschoon hij nog steeds de opgewektheid zelve en zijn werk op volmaakte wijze doet, al een jaartje ouder. Ook op hem had onlangs het ko-cngebrek vat gekregen, nog wel in de koude periode, die wij achter „ons hebben, had hij geen brandstof meer thuis. Haar hij heel goed staaf, met de leden der Kamer, moest een der -Jedon het verhaal van het kolengébrek aanbiooren. „wel zei het kamerlid Weitkamp die het verhaal mee .opving, „moet jij in de kou zitten, dat mag niet gebeuren" Den volgenden dag bracht Woitk'amp een koffer mee, zoo groot als maar even meo in den trein kon meegevoerd worden. En .bode K. kreeg den inhoud van den koffereen flinke vracht tuirf Te Lichtenberg bestormden 400 Spar- tacisten het politiebureau, haalden de' agenten er uit, sloegen hen met de kol ven del' geweren en schoten hen ten slotte dood. Mot verfoeilijke wreedheid en spot- terniien werd hierbij te werk gegaan. Zoo liet men de politiesecretarissen eerst vrij. Toen echter de ongelukkigen van hun vrij heid gebruik wilden maken en wegloo- pen, werden Zo onder hoongelach neer geschoten. Ook de vrouwen en kinde ren, die in de gebouwen van het poli tiebureau woonden, werden laaghartig ver moord. Bij onderzoek bleek een der loka len van de openbare lagere school te Emmen (Dr.) onder de luizen te zitten! Men is onmiddellijk begonnen de school te reinigen. Do Beiersche regeering. Uit München wordt gemeld, dat in het con gres der raden de meerderheidssocialis- ten. de boerenraden en een gedeelte van de onafhankelijke socialisten het eens zijn geworden over de bekende besprekingen omtrent de samenstelling van de regee ring. Er wordt een kabinet gevormd, be staande uit vier meerderheidssocialisten; twee onaf h anke lijken en twee vak-minis ters. Toen dit besluit was gevallen ont stak de radicale oppositie in wilde woede. Zij riepe n„landverraders" en dreigden met een derde revolutie. Da oppositie verklaarde zich tegen deze regeering on verzoenlijk vijlandig en zei het tijdstip voor de derde revolutie te zullen af wachten. Manneken-Pies geridderd. Alvorens uit Brussel te vertrekken heeft het 19e bataljon van de Fransche jagers aan den oudsten burger der Belgische hoofdstad den rang en uniform geschon ken van korporaal der eerste escouade eerste compagnie van het bataljon. En om het goed te doen, heeft men dozen oudsten burger 'plechtig in zijn nieuw© Fransche uniform gekleed, het ooriogs- kruis op 'de borst, sjako op, slobkousen en witte parade-handschoenen aan. En terwijl hij daar zoo in gala stond, speelde de bataljons-muziek „Sambre-et- Me'uise" en „Brabanyonne". (Wellicht verkeert men in twijfel ,wie (deze oudste burger van Brussel is, en aan wien Sus dit opvallende eer-bewijs ,werd gebracht? 'tls Manneken-Pies, dat kleine, bevallige en ietwat onfatsoenlijke beeldje, dat elke vreemdeling, die Brus- 'sel bezoekt meesmuilend of vertegen gaat bekijken op den hoek van de Rue da 1' Etuve. (Stoofstraat.) Het Manneken is zóó oud, dat men in Brussel eigenlijk niet eens weet se dert wanneer men het kereltje1 als mede- inwoner heeft te beschouwen. In elk ge val behoort hij tot Brussel. Men pou er hem niet kunnen en niet willen missel/, hem noch zijn zonderlinge liebbe- lijkheidje. 4 Over z'ijn afkomst looppa verschillende legenden. Men beweert, duf een rijkBrus- selsch koopman zijn vijfjarig zoontje was kwijt geraakt in een volksoploop en het verloren kereltje na eenig© dagen terug vond op den hoek van de Rue de 1' Etuve Sn do eigenaardige houding, welke het beeldje sedert heeft aangenomen. Een ander verhaal spreekt van een heks, diri zóó woedend was, dat een straatjoggie iets onbehoorlijks tegen haar voorde.uir deed, dat zij hem toewenschte, dat hij tot in lengte van dagen nooit iets an ders zou doen. Weder een andere over levering spreekt van een Belgisch prinsje, dat gedurende een kerkdijken omgang 'tniet langer kon ophouden en aldus ten aanschouwe der proces de deed Wat hij doen moest. Meer in het geschiedkun dige beweert men, dat een Brusselsch knaapje een vijandelijke brandstichting der stad wist te verijdelen door op zijn manier 't smeulend vuur te blusschen De legenden zijn vele! een ervan zal wel betrekking hebben op het vochtige prototype van Manneken-Pies. Populair is in elk geval het Brussel- sche bronzen beeldje over he»l de we reld. En omdat hij zich daar op zfjn plaats gedurende de vier moeilijke zettingsjaren heeft weten slaande te hou den, 'de ..baches" dagelijks ztijn fontein tje voor- en steeds het spreekwoorde lijke Brusselsch „ketje' hooghoudende, _- daarom heeft men het wakkere ke reltje willen eeren, en grien betere hulde wist men het te brengen dan hem in de uniform te steken der Fransche ge allieerden. Voortaan zal Manneken-Pies eiken ver jaardag in begin Maart zijn uniform aan Laa mm Bericht»# MIDDELBURG. Het uitvoerend comité voor een Zeeuwsch anti-annexatie-adres zal zich tot alle wethouders op de Zeeuw- sche eilanden wenden, met dringend ver zoek zelfs op hun initiatief voor andere) gemeentenaren of het plaatselijk comité namen op het adres tegen de annexatie te verzamelen; hierdoor zal in iedere ge meente het grootst mogelijk aantal hand teek eningen verzameld worden. Wij ver trouwen (aldus het comité), dat ieder het groot gewicht dezer protestbetooging zaj inzien en zal medewerken tot het welsla gen daarvan. De Tel. meldt: Het uitvoerverbod van graan uit Amerika is opgeheven. SJit Pm ^r$. „Critiek". Dr. K. Dijk, van 'sGravenhage be spreekt de critiek pp den predikant en op zijn prediking. Hij erkent (het recht der critiek. Eener welwillende en opbouwende critiek, waarnaar ide predikant ook wel zal iwillon hooren. Maardan komt de keerzij, wel ke wij gaarne onzen critiseérende „theologen zonder baard" voorhouden. „Doen hiermede is aan de critiek niet de vrije teugel gegeven. Al móet de betrekkelijke waarde van deze be weging ten volle worden erkend, toch lijdt bet geen twijfel, of menige be oordeel ing is onbillijk en onzuiver. Ve len oordeelen over het geestelijke le ven, terwijl zij zelf aan bet waarachtige leven vreemd zijn. Jongelui van 16 en 17 jaar matigen zich een oordeel over de Kerk en prediking aan, waarover een rijpers van jaren, die van deze dingen verstand beeft, zich zou scha men en ge hoort zelfs jongelingen, die nauwelijks de knapenschoeneu ont groeid zijn, met minachting praten, over ,,'net dogma", terwijl hun dog matisch© kennis minimaal is, en zij niet eens kunnen zeggen, wat .wij on der '11 dogma te verstaan hebben. Voor al is men tegenover de prediking des Wóords onbillijk. Er is ter wereld niets, dat zoo onbarmhartig gegeeseld. en aan flarden gescheurd, bepraat en veroordeeld wordt als de preek van. een dominé, en niet waar, daar over kan hot kleinste kind oordeelen Wij overtreffen doorgaans onze leer aars in beleid, en onze subjectieve stemming is meestal maatstaf voor onze „welwillende" beoordeeling. Moeten wij dan alles goedkeuren Neen, natuurlijk niet, maar weet gif wel., welke eischen aan de prediking gesteld worden? Zij moet lederen Zon dag en wel tweemaal „frisch zijn „levendig, nieuw, dogmatisch helder en zuiver, exegetisch deugdelijk, lo gisch, beantwoordende1 aan de litte raire eischèn, mystiek, gevoelig, har telijk, sociaal, warm, philosofiscn ge tint, treffend, stichtelijk vermanend, ophouwend, harmonieerend tusschen het objectieve en het subjectieve, tus schen Wet en Evangelie, in de bestraf fing-en vertroosting, met gloed voor gedragen, en,doch laat ik op houden. Overdrijf ik? Ganschelijk met, en als ge alle wenschen die de ver schillende gemeenteleden voor do pre diking koesteren eens samen kondt, brengen, zoudt ge p™1 1^etka V |,en; dat nóóit bereikt wordt! Rekent de 'gemeente hiermede? Denken onze ioneeren om deze dingen? Houden zij l)o ven dien in 'too« dat in do week do arbeid van een dienaar des Woords nooit stil staat? Hij kent geen rush dag. Hij moet voor iedereen en afles klaar staan. Hij moet zich mei alles i bemoeien en vergt men niet veel La- I ten ouderen en jongeren hierover i ernstig nadenken, en als zij eens ml- lijk den arbeid wegen, zal hun toon 1 wel wat in scherpte verminderen. R f(5 h 2 Pi Voor de rechtbank te Middelburg werd gisteren behandeld de zaak tegen G. j. V. bioscope explicateur teM ddclburg, thans gedetineerd aldaar. Dejzo V. be kende in November met een lijst, waarop

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2