IV». IS4 Woensdag 36 Februari 1919 S3e Jaargang Seraphi N Uitgave van fte Naam! Venn. LUCTOR ET EMERGO'. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11.) Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG- Drukkers: ©osterbaan Le Coin.tre, Goes. F EU1LLET U. Z. VON MANTEUFFEL. '37') Juffrouw Therese lachte. Het was een onnatuurlijke, leeüjjke, heese.he lach. „Gra vin Sybilla zal nog eens door een roo- ver worden gestolen en ontvoerdI" zteide zij; „ik zag de gravin gisteravond het bosch ïnloopen! Maar het goot!" Juffrouw Therese haalde weer de schou ders op. De barones vond het ook niet •de moeite waard er langer over na te denken. Dat kind. zou wei weer "terug komen. - Zoodra Jacob vrij was. ging hij het bosch m en doorzocht het in alle ricli- tangenToen hij s avoivds terug kwam, maak te hij alarm, waut clat vorgeefsche zoeken had. hem angstig gemaakt. De barones schrok nu ook; misschien was gravin Sybilla wel werkelijk dooi- eer, koenen ridder ontvoerd! En die zou dan -den een of den anderen da0 'erugko- men, haar als ^ijn vrouw voorstellen en haar geld qpeischen!" Terwijl er naar Frederikahof, naar Hochberg, en overal heen bodejn weiden JD» belasting quasi tie. De Noderl ander wijdf een. twee tal artikelen aan da nieuwe belastingen. Zij herinnert aan de mobilisatie die. 'schraal berekend, ons land een half mil joen per 'dag kostte, de voedselvoorzie ning tegen prijzen ver beneden die van den inkoop, de duurtetoeslagen aan amb tenaren en semi-ambtenaren.Onze schul- ■öenlast steeg in vier jaar, gjelijk hij in geen veertig jaar had gedaan. Nu is de tops tand iefts verbeterd, maar „hiertegenover slaat dat aan nieuwe! feischen moet worden voldaan. De her inrichting van het maatschappelijk leven geschiedt op breeder basis dan bel voren. 'Het ond rwijs komt financieel geheblvoor rijksrekening De arbeidersverzekering uit gebreid Voorts werden nieuwe organen .geschapen, waardoor de bestaanszekerheid der individuen allicht beter dan te yorsn wordt gewaarborgdde Staatsbemoeiing .breidt zich u;t" i De nieuwe Regeering staat voor een "moeilijke taak Er is een verwacht te kort op het loopemde jaar van 29 mil joen. De kosten voor het onderwijs in den nieuwen vorm yworden begroot op 35 miljoen, die van de sociale verzieke- öring op 26 miljoen. Dit laatste bedrag houdt in: een dadelijk ingaande ouder domsrente van f 3 per week v,ooir alle! 65-jarigen, en van f 5 voor gehuwden, benevens de Invaliditeitsverzekering over eenkomstig de wet-Talma (zonder pre miebetaling.) Alles te zamen 90 miljoen. Hoe moet 'dat nu worden betaald Door een verhoogde inkomsten- eln ver mogensbelasting: 35 miljoen; verdub belde boursbelasting en zegelrecht 4i/2 miljoenverhooging personeels belas ting 21/2 miljoen; verhooging accijns ge distilleerd 13/t miljoen; plaatskaartenbe- lasting 2 miljoen. Samen 45V2miljoen. En de rest? Verzwaade successiebelas ting 15 miljoen, deze komt evenwel in het Leeningfonds 1914 met nog enkele andera baten, tob een totaal van 34V2 miljoen, waarvan 9 miljoen tot dekking wan het tekort. Dus heeft de minister ruim ,54','"2 miljoen. Dus nog lang geen 90 miljoen Nu komt er nog een aan- wasbelasting en een verhooging der grond belasting, maar ook daarmee is men er -lang niet; de uiterste grens van heffing aan directe belastingen is bereikt, wil men •althans voorkomen, voegt De Neder lander er bij „dat kapitaalvorming en productie lioogst ernstig worden belem merd." Zij meent dan ook dat de regee ring de indirecte belastingen wel moet gaan aanspreken. Degenen, die tegenover de heffing; valn Indirecte belastingen dat zijn die welke op verbruiksartikèlen worden ge legd de noodzakelijkheid eener hef- fing-in-eens hebben gesteld, maakten zilch wellicht een te gunstig beeld zoowel van •onzien Tinancicelen toestand als van de ■gevolgen der gewensclite sociale en an dere hervormingen. De financieele toestand is inderdaad niet rooskleurig. Het totaal onzer leening beloopt 1100 millioen, «n. zal moeten stijgen tot 1500 snillioen. In veertig jaar afgelost Zou dit aan reme en aflossing p. jaar f82.175.000 'dus ruim 82 millioen vorderen. Maar 'de Regeering iwienscht inkrimping van den aflossingSteïmijii in 2 a 25 jaren. Daarom stelt zij voor de opbrengst van de Yer- •dedigingsbelastingen ad f35 millioen in het iLeemagfonds te storten, benevens 40 millioen van de successiebelasting en 15 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: 3 Per 3 maanden fr. p. post [1.71 Losse nummers -0.05 f Prijs der Adverténti ën: 1'4 regels f 0.80, iedere regel meer 20 db Verhoogd met een trjdelijken oorlogstoeslagj van 20 pCt. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement vooideelige voorwaardéB* Bewijsnummers 5 cent. Hfi millioen vain de te ontwerpen vetrmo- gensaanwas-belasting. Totaal ruim f97 millioen. De Regeering geelt aan deze wijze van aflossing, die geheel en al op de vermo gens drukt, de voorkeur boven een 'hef fing in eens, die evenzeer op de vermo gens drukken, maar Ze tegelijkertijd be denkelijk afslachten zou, tot groot nadeel van de kapitaal-vorming en dus van onze productieve kracht. Rood en niet neutraal. Het zij verre van ons, dat wij zouden willen gaan debatteeren met het Gra fisch Weekblad, orgaan van den Alg. Ned. Typografenbond. Wji willen slechts constatoeren, dat de S. D. A. P. en deze Bond zusje en broertje zijn. Schier elk nummer van het G. W. levert het overtuigend be wijs. In het nummer van 19 Febr. komt weer zoo'n venijnig, Godont- eerend en den Christen beleedigend stukje voor, (van W. te A.) dat dui delijk laat uitkomen, dat geen belijder van .den Christus in den A. N. T. J3. kan en mag verkeeretn. Het hoofdthema is: Wij zijn bela zerd. „Worden de arbeiders uit confes- sioneelen huize niet zoet gehouden met teksten „Worden de katholieke arbeiders niet bedreigd met den banvloek..." Zoo lastert men voort. „En de niet-kerkelijken? Ach, ware het andersWorden zij (dat zijn dan de niet-roode, de liberalen en „neutra len". Red. De Zeeuw) niet sinds et telijke jaren in slaap gewiegd door leuzen alstempering van den klas senstrijd Men ziet het, zuivere prediking van den .klassestrijdEn dan acht" men het aan die zijde niet. in strijd met eer en geweten, om "de Christelijke) arbeiders te lokken met het lokaas der „eerlijke neutraliteit"! Dan durft men een dwalenden confess ionee- ien", een dwalenden Katholieken typo nog exploiteeren als pleiters voor hun onrechtvaardige zaak. Daar zijn ze nog goed genoeg voor. Ondertusschen gaat echter de A.N.T. B.-leiding voort met de Christenen in het heiligste te krenken. Precies wat de S. D. A. P. altijd gedaan heeft en nog doet. Statan-Generaal. Tweede Kamer. De arbeidersverzekering vordert goed. De Raden- wet aangenomen. Links vrij mak. De socialisten spelen weer comedie. In de gisteren gehouden zitting van ons Lagerhuis is de Radenwet z, h. s, aan genomen, alsmede het wetsontwerp voor de kosten tot uitvoering van de verzeke ringswetten, de zoogenaamde credietwet- ten. Met de arbeidersverzekering gaat 'tdus zoo goed, als 't maar wezen kan. Nu kan minister Aalberse de Raden van Arbeid gaan samenstellen, hetgeen in overleg met de arbeidersorganisaties zal geschieden. uitgezonden, doorzochten Jacob, de por tier, de oude kok, juffrouw Therese en de barones het geheale slot. Dat was geen geringe arbeid. De barones, die nooit heel ver uit de buurt yan ljaar brandkast ging, verdwaalde eenige maletn. Juffrouw Therese zocht ook, dat wil zeg gen, zij keek met starendein blik in elke kamer, maar riep geen enkede miaal haar naam. De arme Jacob was der wanhoop nabij. Gravin Sybilla was voor hem alles. Plot seling schoot hem iets in de gedachte. Hij dacht er aan, dat de .gravin eens den wensch had uitgesproken om in den toegemetselden vleugel, te gaan, misschien was zij daar en kon den weg niet .weer terugvinden! Hij begreep wel volstrekt niet, hoe zij er ooit in had kunnen ko men, en ook niet, hoe zijals zij er in was gpkomen, er niet weer uit zon, kunnen, maar die gedachte vervolgde hem toch. Hij zocht de barones op. „Mevrouw de barones!" begon Jacob verlegen, „de gravin was dikwijls zöo verlangend te weten wat er toch wel in dien vleugel zou zijn, die die 'peg-, ^tseld is!" De barones staarde hern aan Het was die eerste keer, dat een der dienstboden iet waagde over dien vleugel te spreken „Ik dacht nu, dat zij misschien in Z.Exc. rekent er nu op, dat hij de invaliditeitswet (omvattende de invalidi teitsverzekering en de ouderdomsverzeke- •ring) nog op den wettelijken tijd, dat is December 1919, in werking zou hebben. En dat wel met inbegrip van de zeer belangrijke wijzigingen, welke de regee- riijg in deze wet deukt voor te stellen. Men weet, wat deze wijzigingen behelzen. In plaats van den leeftijd van 70 jaar, waarop de ouderdomsrente ingaat, zal ko men op 65-jarigen leeftijd; de uitkeerin- gen worden hooger en de premie wordt ten volle gelegd op de bedrijven. Die wijzigingen komen, naar de minister hoopt, nog in Mei bij de Kamer; zoodat hij vertrouwt, dat de Invaliditeitswet, gewij zigd en wel, in September of October gereed zal zijn. Inmiddels hebben dan de Raden van Arbeid alles voorbereid, zoodat de sociale verzekering in Decem ber van dit jaar zal kunnen gaan functio- neeren. Hierbij komt nog een regeling, waar door ook niet-arbeiders verzekerd kunnen worden, n.l. een soort van vrijwillige ver zekering. Ove"r 't algemeen was links zeer mak. Aileen Sanne» eisehte het onmoge lijke; hij wou n.l. de; Invaliditeitswet voor zoover het de oudon van dagen betrof, •reeds dadelijk laten ingaan. Zijn motie werd echter met 35 tegen 30 stemmetn gekelderd. Ook Duys wilde er nog een paar scheppen opdoen. Hij wilde het Ouderdomspensioen op 5 gulden stellen en het reeds op 60-jarigen leeftijd doen ingaan. Men voelt, dat zoo iets niet ernstig genomen moet worden. Dat opbieden is een al le goedkoope schijninanoeuvrc, waardoor geen verstandig kiezer zich van gen Iaat. Ook deze motie-Duys kreeg den bons, met groote meerderheid. Uit de rede van den minister stippen wij nog aan, diat het zijn bedoeling is in de ziekteverzekering naast de uitkee- rinjg van ziekengeld o h in te brengen de ziektebehandeling. Om die zaak goed te regelen, zal hij een kleine staatscommis sie instellen. Als er voldoende steun in de Kamer mocht blijken, dan zal minis ter Aalberse er veel voor voelen om een rijkskinderfomds te stichten, waaruit de groote gezinnen zouden kunnen geholpen worden. Zonder hoofdelijke stemming is, nadat de minister zijn instemming met het denk beeld had geuit, een motie-De Muralt aan genomen, waarin aangedrongen wordt op verhooging van de; ouderdomsrente, zooals deze thans reeds uitgekeerd wordt. Daarbij zal zich zeer spoedig een over eenkomstig regeeringsontwerpje, dat reeds gereed ligt, aansluiten, zoodat binnenkort de oudjes der wet-Talma f3 resp. f5 (echtpaar) in stede van f2 resp. f3 per- week zullen genieten. Bui ten land. Beknopt ovd«rêfct van den toestand. President Wilson is met veel vertoon te Boston begroet. De stoomschepen lieten de stoom fluiten werken en de forten, waar het schip langs voer, gaven het presiden- tiëele saluut van 21 schoten. Er fiadden ook nog relletjes plaats bij de aankomst. Voor het gebouw der Staten ,op den weg van den stoet zijn ongeveer 20 vrouwen in hechtenis ge nomen, die rrouwenkiesreohtvaandels dien vleugel was gekomen en er niet meer uit kon ik ik „Loop jij rond jnet je vleugel! daar kan niemand in", riep de barones toornig. „Sybilla evenmin als ik. Dat is onmo gelijk!" De oude Jacob wrong zijn handen. ..Maar als men de deur liet openbre ken?" smeekte hij; „ik kom omi van! angst, mevrouw jde barones!" De barones keek verdrietig. Toen zeide zij, haar knecht beteekeaisvol aankijfcencL „Weet je ook, Jacob, hoe mijnheer zijn kan, als hij driftig wordt?" Jacob schudde bedroefd het hoofd. „Wat kan mijnheer de baron er tegen hebben, dat men het arme kind terhulpe komt!" vroeg hij. „Daar heeft hij, niets tegen, maar hij staat onder geen voorwaarde toe, dat die vleugel wordt geopend! En ik wil niet nóg eens belevein, wat ik beleveln moest, toen ik verlangde, dat die vleugel ontruimd Zou worden!" Zij zuchtte diep. Jacob was slim ge noeg om te begrijpen hoe de zaken ston den. Angst voor haar zoon hield er haar van terug haar hand uit te strekken naar de kostbare zaken, die er in dien vleugel waren verborgen Het was een wonder en deed vermoeiden dat een heftig tooneel er aan moest Zijn voorafgegaan, droegen. Later werden ze van orde verstoring beschuldigd. De politie had op verschillende pun ten van ;den door Wilson te nemen weg scherpschutters geplaatst, ten ein de eventueel eiken aanvaller neer te kunnen schieten. Meer dan 150.000 toegangsbiljetten werden .aangevraagd, doen slechts 8000 konden wórden uit gereikt, wegens de beperkte ruimte 111 cle Mechanics-Hall, waar Wilson zou spreken. Duizenden toeschouwers ston den in de straten, in de hoop, den president te zien te krijgen. Geen wonder, dat de president, die bij zijn nuchtere landgenooten een groote mate van nieuwsgierigheid be vroed zal hebben omtrent de prac- tische resultaten in zoo langen tijd bereikt, de eerste de beste gelegenheid te baat genomen heeft om enkele bij zonderheden omtrent zijn reis mede te deelen. Volgens het Reu ter-telegram biegón Wilson te verklaren, dat hij niet geko men was om verslag uit te brengen over de vorderingen van de vredescon ferentie. Alleen kon hij Verklaren, dat hem de „gematigdheid" van hen, die voor hun nationale eiscben opkwamen, sterk was opgevallen. En daarop verzekerde Wilson, dat, als de conferentie een mislukking zou zijn, waarmede hij dus nog steeds rekening scheen te lrouden, alle vredesverwachtingen der volkeren ver nietigd zouden zijn; de volkeren zou den weer in twee kampen tegenover elkaar komen |te staan. Tot slot zou de president verklaard hebben, dat hij niet aan het oordeel van Amerika over den volkeren-bond twijfelde. Thans blijkt, dat de Duitsche rè- geenng goed deed, met zich voor te bereiden op Spartacistische onlusten in de hoofdstad. Deels door den terugslag der gebeur tenissen in München en m het Roer gebied, deels ook, wijl zoovele troepen uit Berlijn naar het Oosten vertrok ken waren, meenden de Spartacistan in Berlijn wel weer een poging te kunnen wagen. Gisternacht om 2 uur hadden er plotseling in het centrum van Berlijn verschillende aanvallen plaats, die vooral in de Wilhelmstrasse en voor het gebouw van Ultedn zeer hevig wa ren. De regeering had betrekkelijk gemak kelijk spel. De troepen waren sedert dagen daarop voorbereid en het ge lukte in korten tijd den opstand te onderdrukken. In Mannheim is het tusschen de socialisten en de spartacisten tot deze overeenkomst gekomen: lo. Erkend wordt dat Baden geen republiek is, daarentegen erkennen de partijen de voorloopige Badensche volksregeering. 2o. de s ocialisti s ch-revoi u li onaire arbeidersraad treedt ,af. 3o. De bezette particuliere en openbare gebouwen worden onmiddel lijk vrijgegeven. 4o. 'De pers zal volkomen vrijheid hebben. 5o. Alle wapens en munitie moeten onmiddellijk aan vertrouwenslieden worden afgegeven. Deze personen zul len door een „Vollzugsrat" worden aangewezen. zloodat de barones in dezen den wil van haar zoon respecteerde. Jacob her innerde zich wel gehoord te hebben van de plotselinge aanvallen van drift, die den baren in zijn jeugd zoo gevreesd hadden gemaakt; maar sinds hij een man was, (scheen deze karaktertrek in voort durende diepe Zwaarmoedig hei d veran derd te Zijn. 'De barones keek besluite loos naaT buiten. Voor haar oogen dansten kostbare no tenhouten meubelen, gouden kroonlich ten, schilderijen, spiegels en ajndeie din gen wild dooreen. Kon deze gebeurtenis een inbreuk op Zijn verbod niet recht vaardigen? „De 'baron heeft wel streng verboden aan die kamers te komen, zeide Zij ha een pauze, „en ik neetm "de ver antwoordelijkheid niet op mij!" „O, mevrouw de barones!" riep Jacob, „dat neem ik gaarne op mij,. Als mijn heer de bar-on mjj daarom weg jaagt, dan is mijn geweten toch gerustgesteld!" „Nu, roep dan maar de menschen uit de branderij boven!" Zeide de barones. Daar steng1 plotseling een kleine zwarte gestalte op den drempel. „Dat gebeurt niet!" riep juffrouw The rese met van "hartstocht bevende stem; „daarvoor ben ik er dan nog, om te zorgen dat mijnheeir's verbod niet over treden wordt. Die vleugel blijft afgesto ft ver de porzaak van de onlusten te Mannheim schrijft de „Deutscher Allgern. Ztg."Groote onrust was on der de bevolking ontstaan door de ver ordening van maarschalk Foch, die alle dienstplichtigen, die niet vóór 1 Augustus 1914 be Mannheim woon achtig waren, Tie stad moesten ver laten. Dertig duizend menschen zou den aldus uit Mannheim hebben moe ten vertrekken. De eerste burgemeester beeft ten slotte gedaan gekregen, dat genoem de datum 1 Augustus 1914 veranderd! wem in 1 Januan 1919. Daardoor is het aantal dergenen, die zullen moe ten uitwijken tot 10.000 teruggebracht. Kerte berichten. Prins Karl Anton von Hohen- zollern is overleden. Prins Karl Anton von Hohenzollern, een broeder van den koning van Roe menië, was den len September 1868 te Sigmaringen geboren. Hij was ge huwd met Josephine, prinses van België, j Naar bericht wordt, is generaal von Lettow, gewezen opperbevelheb ber over de Duitsche troepen in Oost- Af rika, op weg om via Plymouth! naar Nederland te gaan. Bij Doggersbank is een Duitsche U-boot,'die aan Engeland zou worden uitgeleverd en door het s.s. „Roland" op sleeptouw genomen was, gezon ken. Het laatste bulletin omtrent den gezondheidstoestand van Clommceauy meldt: dat het definitief herstel van den minister-president nog slechts de kwestie zal zijn van enkele dagen. Er loepen te Dresden geruchten dat de Radenrepubliek Saksen is uit geroepen. De Estiandsche troepen hebben het eiland Oesel weer op de bolsje- wiki 'heroverd. In Roemeensohe gevangenschap bevinden zich nog tienduizenden Duit sche soldaten. Ze moeten er erbar melijk aan toe zijn, meerentfeeils ge wond of ziek zijn en groote ontberin gen lijden. -Generaal-majoor Garcis, een der slachtoffers van don aanslag in den landdag te München, is aan de won den overleden. Gisteren heeft te Parijs de com missie belast met het onderzoek deir Belgische eiscben haar eerste zitting gehouden. In Kleef zijn de prijzen van Tlee- len en levensmiddelen aanmerkelijk aan het dalen. De prijs van een hée- rencostuum daalde in enkele weken van 600 tot 200 mark, van koffie van. 26 tot 15 mark, cacao van 50 tot 20 mark per pond, rijst, havermout en meel zijn reeds tegen 3 mark, lage schoenen tegen 25 mark, heerenbot tines tegen 38 mark te krijgen. Aan alle stedelijke ambtenaren te Berlijn is een duurtebijslag van 1200 mark per jaar toegekend, in gaandie ,1 Januari. ïn Emden zijn 19000 verboTgett gehouden geweren gevonden en in be slag: genomen. ten, daar gaat niemand in, ikverbied! het!" Maai- nu barstte Jacob's woede !oS. „Zoo", riep hij toornig; „ja', u isf het natuurlijk onverschillig of de gravin ge vonden wordt of niet, maar mijnheer de baron zal dit misschien niet zoo on verschillig zijn!" „Zijt gij gek, juffrouw Therese?" riep de barones. „Ga, Jacob, ga. Haal de menschen. Ik beveel het!" Juffrouw Therese iegde haar hand op den arm van de barones en zeidie som ber „U hebt gehoord, dat ik er voor zorgen zal dat de wil van den baron! gerespecteerd wordt. Ik zieg u nog eens, die vleugel wordt niet geopend, ik be veel het!" En met dreigenden blik gleedl zij de kamer uit. De barones zonk kreunend: in eeta stoel, zij was aschgrauw en beefide. „Gij hoort het Jacobl" steunde Zij, vernietigd, „gaj maar! de vleugel blijft geslotenI" „Maar mevrouw de barones!" begon Jacob, doch de barones antwoordde haas tig: „Sti! Jacob, spreek" niet tegen! Zij zij zou het misschien hoorei) I" zij keek angs'ig om, „en Zij zou terugl kun nen komen nq nog eens a hemel 13 J j Jacob balde zijn vuisten. (Wordt vervolgd.X

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 1