Plsafsijk liiinWi-iÉms. Binnenland. list da Provincie. (M. C.) opgestegen. was, zijn ia de hahjjheid van feet IJerva-vuurschip een 100-tal visschers ontdekt, die op een groote ijsschots in de Finsehe bocht weggedreven waren. Uit feef vliegtuig werd 30 K.G. brood gewor pen, daar de visschers reeds gebrek aan lévensmiddelen hadden. Een Engeisch officier en een sol daat waren te Ghlin, naar uit Brussel gemeld wordt, bezig de brug te onder zoeken om te zien of de rechtstreeksche lijn BrusselBergen bruikbaar was, daar de eerste trein spoedig zou loopen. Zij ontdekten een Duitschen mijn, waar van zij der» kop wilden verwijderen, eer zij de mijn wegnamen. Het moordtuig sprong onder deze behandeling en de of ficier werd 50 Meter ia de hoogte ge worpen en viel te pletter". Tte soldaat werd ernstig en een aantal werklieden minder erg gekwetst. Toen men kort daar op nogmaals de brug onderzocht, vond me® in de grondvesten nog twee ïnjj- Dön. Be geheele bruggebouw is ontredderd. De Antwerpsche stakers, welke men doppers" noemt, (omdat zij door het werkloozenfonds betaald worden) hebben een eigen blad gesticht, dat zij, fier op ioiö bjjnaam, „Boppergazet" heeten. Het bjad is 30 centimeter lang en 20 breed. lbo vei'klaring van den Belgi- Jjehen Minister van Bpiten- landsche 2<.aken. Een communiqué van 't Belgische mi nisterie van buitenlandsche Kaken resu- sraert als volgt de verklaring vair den minister van buitenlandsche Zaken van. 11 'Februari, in naam van de Belgische cieïegatie voor de vertegenwoordigers van dl» vijf groote mogendheden afgelegd Boor minister Hymans werd gewezen qp de noodzakelijkheid van htemening vair de tractaten van 19 April 1839, waarin dfe internationale positie van België word regeid. Db basis van dezte positie was permanente en gegarandeerde neutra liteit Boor de Belgische neutraliteit te schenden hebben twee der staten, die de tractaten van 1839 onderteekenden, n.l. Pjvnsen en Oostenrijk, den grondslag der conventie, waarop do veiligheid van het koninkrijk berustte, vernietigddaaren boven had de gegarandeerde neutraliteit sÏKscfets reden van bestaan onder de voor waarden van het Europeesche evenwicht dat cloar den oorlog verbroken is, zoo- dat bet noodzakelijk is, België nieuwe ga ranties voor zijn onafhankelijkheid te geven. Boor den minister van buitenlandsche a&ken werd vervolgens de bézWaarlijke ftfegeling in het licht gesteld, welke mo menteel voor de Schelde en het kanaal GentTer neuzen geldt, alsmede het .vraagstuk van de directe verbinding otver water tusschen Antwerpen en de Maas e» eventueel met den Rijn' via Maastricht en Limburg. Ho minister gaf uitlag aan de aspi raties van de Belgische natie tot toena dering tusschen België en het groother togdom Luxemburg, waarvan de moda liteiten Zonder eenigen dwang door- beide partijen zouden worden vastgesteld. Hij vestigde ten slotte de vereeniging van België met het grondgebied, aan de oude Belgische provincies in 1815 onttrokken, met geen ander doel dan om Pruisen te vergrooten ,met name het kanton Mal- nredy. Het geheele Belgische Vraagstuk is aan de groote mogendheden voorgelegd en ran alle kanten, Koowel in politiek als economisch opzicht en in varband met de nationale verdediging, beschouwd. Het probleem zal aanleiding geven tot on derhandelingen, waaraan de groote mo gendheden, en ook Nederland, als on- Örtrteekenaar van het traetaat van 1839, «tuiten deelnemen. De 'ministervan bui tenlandsche zaken gaf de overtuiging te kennen, dat deze onderhandelingen, ge voerd 'In vriendschappelijken grest, z!u,l- ten leiden tot een oplossing der kwesties, die de goede verstandhouding tusschen België en de andere belanghebbende mo gendheden zal waarborgen. Dia Re'gisclie aspiraties zijn redelijk en gematigd en beoogen uitsluitend dc toekomst en vei ligheid des lands te waarborgen. „Be oorlog van 19141918.'' in art. 21 van de statuten van, den Volkenbond wordt gesproken van „den oorlog van 19141918." Blijkbaar zjjn 'Öe vertegenwoordigers van 'de veertien Geassocieerde staten die deze statuten bobben opgesteld, dus van dezelfde moo ning als de Nederlandsche regeering, toen deze in November 1918 de Duitsclio ♦roepen door Limburg huiswaarts liet ♦rekken en ze niet interneerde, n.l. dat fle oorlog met het sluiten van den wa penstilstand afgeloopen was. (Vad.) Eenvoudig In liet Friesch Dagblad komt een schrijven voor van den lieer R C. Vërweijck, adj secretaris van het Cen- traal-Comité, waaruit blijkt, dat het B u- ïeel van het Centraal Comité 'de communiqué's voor de a. r. pers alle op hetzelfde uur post. Wij gelooven dit gaarne, hebben trouwens nooit veronder steld, dat het de berichten voor ons blad een dag later verzendt. Doch kan nu niet een zoodanige speling in acht genomen worden, dat alle a. v. dagbladen tegelijk met ons parljjnieuvvs kunnen uit komen? In het jongste geval had hiet Bureel de communiqué's al heel gemakkelijk ssöó vroeg kunnen zenden, dat 5,11e bla den het op 1 Febr. hadden kunnen plaatsen. Uit de A. 1L Pa ri ij. Op: uitnoodiging van het centraal co mité der .atóirev. partjj is een commissie gevormd, welke ia studie zal nemen 'de vraag: Welk standpunt heeft da A. R. partij in te nemen tegenover de voorge nomen grondwetsherziening? Behalve de onderwerpen aan het oordeel der inge stelde .Staatscommissie voor Grondwets- revisie onderworpen, zal deze commissie der A. R. partij ook het vraagstuk der verhouding van Staat en Kerk op inar programma nemen De commissie is samengesteld uit de heeren prof mr. A. Anema-, hoogleer aar V. U. te Amsterdam, voorzitter; mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer, te 's-Graveuhage, secretarisprof. dr. H. H. Kuyper, hooglegfaar V. U. te Blöe- mendaal; dr. M. v. Grieken, pred. dei" Ned. Here. Kerk te Delft; dr E. J. Beu mei' te Utrecht, en F. H. de Monté ver Laten te 's-Gravenhage, leden van de Tweede Kamer. De commissie zal het resultaat van haai' studie neerleggen in een -rapport, dat aan de kiesvereenigingen zal worden toegezonden om het in het najaar op een centralen convent, c. q. deputatelr- vergadering aan de orde te stellen. Een ben aeming Zou het rechtsche kabinet bij burge meestersbenoemingen zooveel mogelijk rekening -willen houden met de politieke gezindheid van de meerderheid der be volking? Een der eerste benoemingen van dien aard voldeed hieraan onzes inziens niet; ide heer v Campen toch. unielibet ra-al, is 'benoemd tot burgemeester in de overwegend christelijke (a r. en c. h'.) gemeente .Fijnaart, nog wel ter vervan ging van een anti revolutionairden heer Biert Dane Natuurlijk is 't mogelijk dat er geen „rechtsche" sollicitanten waren In dit geval is deze benoeming geien bijzonderheid geweest. Allerlei. De keizerlijke hoftrein, welke te Rot terdam stond, is op verzoek van deDuit- sche spoorwegautoriteiten naar Duitsch- land teruggekeerd. Het van New-York te Amsterdam aan gekomen s.s. Almelo heeft aangevoerd 8800 balen katoen en 28000 vaten fci- toenzaadolie. Het s.s. Stella bracht 3300 ton steen kolen uit Amerika aan. Prins Hendrik is weer voor een paar dagen naai' Het Loo gegaan. Binnenkort is een verhooging te ver wachten van de thans geldende tarieven voor de Rijkstelegraaf en telefoon. Do heer La Gro heeft ontslag verzocht als president-directeur van de N. U. M. Het Nod. s.s. Alpha.rd is van Phila delphia te Rotterdam aangekomen met 4700 ton steenkolen voor onze régèaring. Een aantal Belgische journalisten Kui len o.a. een bezoek brengen aan dei jaar beurs te Utrecht. Er is een politieke vrouwenpaHgj ge vormd, wier candidaten zich verbinden voornamelijk de belangen der vrouw voor te staan. Generaal Botha komt niet in ons land, doch gaat van Brussel dadelijk naar En geland Provinciale Statenverkiezing. De candidaten der Christelijk-Histori- schen vooi' do Provinciale Staten van Zeeland zijn in alle kieskringen de vol gende personen: W. van Oeveren, Wol- faaxtsdijk (aftr.); H. J. van den Ouden, Terneuzenmr. H. F. Lantsheer, Middel burg; C. J. M. Boogerd, Kerkwerve; F. L. Hensel, Vlissingen; A. M. Geluk Azn„ Tholen; C. J. Schippers, Breskens; IJ. .T. Dees, Terneuzen; C. B. Koolbaas, Krui- ningen; A. G. van der Hooff, Middel burg; L. Duvekot Czn., Goes; L. Iiusou, Vlissingen; dr. J. van Bruggen, Goes; M. M. Schippers, Kamperland; M. W. Koster, Axel; C. de Jonge Cz., Ierseke en A. E. Strjkel, Krabbendijke. De militaire commandant in ZecLand heeft bet houden van openbare vergade ringen, uitgaande van de communistische partij, te Vlissingen en te Middelburg ver boden. Kapitein-luitenant ter zee jlir. II. K. B. Rendorp, wordt, overgeplaatst van Nieuwediep naar Middelburg, zijnde be stemd om 1 April a.s. op te treden als clief van den staf der zeemacht aldaar. Bij K. B. is als blijk van goedkeu ring en tevredenheid de bronzen eerepen ning voor menschlievend liulpbotoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: J. ran der Dussen .sergeant-torpedist dei' Koninklijke Marine, wegens de door liem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling te Vlissingen op 12 October 1918; A. P. H. Nieland, stoker 1ste klasse der Koninklijke marine, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling te Vlissingen op 12 October 1918. Door Gedeputeerde Staten is de slui ting der jacht bepaald: lo. op houtsnippen tnet ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op -watersnippen met in gang van 15 April a.s.; 2o. het weisjieJ van kwartelen alleen na 1 Mei tot en met 15 Juli geoorloofd, en 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgelaten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus a.s. Middelburg. Voor de A.-R. Kiesverceni- ging „Nederland en Oranje" hoopt op 24 Febr. a.s. in openbare vergadering in de Hofpleiakork op te treden Ds. J. v. d/ Berg van Rotterdam, met het onderwerp: „Democratie". Op verzoek van den burgemeester van Roosendaal werd gisterenavond al- hiel' aangehouden C. ft., verdacht van diefstal van meerdere rijwielen in eerst genoemde gemeente; hij is gevankelijk derwaarts vervoerd. De Ciirisfelijk-Historischen en het Vrouwenkiesrecht. Daartoe uitgenoocligd door het Be stuur der Chr.-Hist. Kies vereen, afd. Middelburg, trad gisteravond in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden al hier op Ds. J. de Visser, om te spre ken over het „Vrouwenkiesrecht". Spr. begint, met op te marken, dat, geljjk in den Oceaan tusschenbeide kleine èilandon ontstaan, ook 'in ons leven vaak vraagstukken ontstaan, waarvan toch de voorbereiding zich reeds lang voordeed. Eén dier vraag stukken. is dat van het Vrouwenkies recht. Die zich vroeger principieel te genover dit vraagstuk stelde, legt zich er thans bij neer. Algemeen was de tegenstand tegenover het Vrouwen kiesrecht, do Rechtsche partijen, de vrij- en unielihei'alen. Alleen de Vrij zinnig-Democraten vormden een uit zondering. Was de vrije vrouwenbeweging in 't begin zeer sympathiek, later, toen ze revolutionair' ging optreden, werd ze in andere 'hanen gedreven, weid ze onsympathiek, werkte ze er- toe mede, dat het huwelijk met voeten werd getreden en brak ze zelfs baan voor .het neo-malthusianisme. De Vereen, voor Vrouwenkiesrecht, later ontstaan, wilde niet revolutionair maar evolutionair optreden. Ze stelde zich ook niet tegenover den man, ze ,wilde, dat met, haar' persoonlijkheid werd rekening gehouden. Weer later Sloot deze vereeniging zich aan bij ide S. D. A. F. Ook hiertegen kwam 'verzet. Msri wilde de etische vrou wenbeweging. Kaast deze beweging ■ontstond een vereeniging, die zich hï] uitstek neutraal noemde. Al deze ver- eeaiigingen sloten zich ten slotte aan bij den internationalen raad. Bitter alzoo is de nasmaak van liet. onsympathieke optreden der vrouw, welke niet naliet invloed uit te oefe nen op de beschouwing van het vrou wenvraagstuk. Als spr. wijst op de bezwaren, die tegen hot vrouwenkiesrecht worden, in gebracht, herinnert liij allereerst aan die, welke ontleend worden aan de Heilige Schrift. De Bijbel is er tegen, zegt, men- met een groot woord. Spr. gelooft met dat het Vrouwen kiesrecht in strijd is met Gods Woord. Hij laat zien, hoe de vrouw in hot •Oüde Testament'' de plaats ontving,' die haai' toekwam. Hij toont haar hooge idealen, waaraan door het rab bi) nendom zoo vaak werd getornd. Al nam de vrouw in Israël vaak in ide praktijk des levens een mindere plaats ■in, te ontkennen valt niet, dat het juist dikwerf een vrouw was, die het redde. Met ernst wijst spr. op Maria, wier zoon de wereld redde van het eeuwig verderf. Voor het kiesrecht, der vrouw 'is in de Schrift geen bewijs te vinden. Wjj: hebben te rekenen met het feit der zonde. We hebben ons neer te leggen bij hetgeen God ons aanwees en tot stand bracht. Als spr. den invloed van dön oor log nagaat, dan stelt hij voor oogon, dat de vrouw op velerlei terrein den man verving, dat hare prestaties vele Waren, dat" hetgeen ze deed, boven lof was, 'dat zo gelijk dienstbetoon leverde,. (Slot volgt.) Goes. In de .eerste helft van ,de nuiand Februari zijn in deze gemeente ingekomen C. Maat, slagersknecht uit Driewe gen, Kreukelmarkt 139; A. van Wijk, werkman uit Bergambacht, de Ruijter- laan 115; J. A. Schmidt, werktuig kundige uit Oud-Beijerland, C. Evers- dijkstraat. 205e; A. de Laat, veldar- 'béider uit Kloetinge, Voorstad 112; J. L. van der Graai', koffiohuished. uit Gent, (B.), Poelweg 148h; F. T. Schariatnan, houtzager uit Gouda, Oostwal 266G. J. M. van het Hooft, reiziger uit Amsterdam, Wiingaardstr. 196A. Littooij, grossier uit Dordrecht, Oostsingel 259; A. Joppe, kantoorbe diende uit Sommelsdijk, Wijngaardstr. 54; D. LL van-Dried, matroos uit Rot terdam, Wijngaardstr. 181; C. Hage naar, werkman uit Kloetinge, Ganze- pooristi'aa.t 174. Vertrokken J. J. Polderman, timmermansknecht, naar AmersfoortP„ Kroonmachine- zetter, naar TerneuzenJ. Buoteel, vt. v. C. L. Dihaen, zonder beroep, naar Hilversum; A. van de Vliet, schilders- knecht naar Rotterdam; P. Rentmees ter, dir. postkantoor, naar Deventer; D. Rotgans, commies tit. posterijen, naar Workum; L. J. Berwald, meu- behnaterskneckt, naar Middelburg. Volgens de G. Ct. za] de auto- dienst op het Wolfaartsdijkscke Veer binnenkort gedeeltelijn heropend wor den. In den afgeloopen nacht werden [door de politie lajnier aaugohouden de J. en V., wonende alhier, dio op keetendaad werden betrapt bij het ont vreemden van steenkolen uit een loods van J. Dat het voor hen geen aangename ontmoeting was, toen zij de politie zagen verschijnen, behoeft, 'geen betoog. Néderf. Vereeniging .van Christelijke Kantoor- er Handelsbedienden. Maandag avond vergaderde de Goesclie afleeliug van bovengenoemde Vereeniging in de Melk salon Opril B 3. Hét ledental was geklommen tot 24, terwijl staande de vergadering nog 2 leden toetraden. Van de aftredende bestuursleden werden her kozen de heeren J. A, Flink en J. Butj.se, terwijl in de plaats "van den heer JI. Langeveld ,die zieh niet inc-er beschik baar slelde, tot secretaris werd gekozen de heer P. Amoldi. Met b\jna algemeenc sjtenmen werd mej. A. C. de Witte tot bibiiothecaressé gekozen. Het jaarverslag gewaagde van den toenemenden groei dei' C-laisteiijke vakbeweging in onze stad. Wtmcldingo. Gisteren vergaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden. De roor- Mltea' heet de leden welkom op de eerste vergadering in dit jaar en zegt, dat het begm andere is dan de laatste jaren, vier jaren rijn begonnen in oprlog en een donkere toekomst, nu zijn er hel dere plekken te zien, dc grootste moei lijke omstandigheden zijn voorbij. Er zal echter van het finajiciëel beleid nog veel worden gevergd, want hoewel verschillen- de distributiemaatregelen af en toe ver dwijnen, sommige zullen nog wel eenigen tijd blijven, bestaan en wél die, welke groote offers vragen van de gemeentekas. In onze gemeente hebben wij 'in verge lijking met anderen wat betreft vcedsel- en brandstoffen in tamelijk gunstige, om standigheden verkeerd, hij hoopt, dat de leden hunne taak blijmoedig en hoopvol zullen opvatten en met denzelfden ijver de belangen der gemeente 'Zullen behaiti- gen. Hij hoopt, dat Gods Zegen op de gemeente en de leden Kal mogen rusten. Ingekomen: een schrijven van Gcd Sta ten, dat de uitgaven voor de verhooging der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris mogen worden gedekt door leening op korten termijn. Mededeeling, dat de beslissing omtrent de begrooting 1919 is verdaagd tot 1 A prik Toezending besluit waarbij de jaarwed den van den burgemeester en den secre taris mot ingang van 1 Januari 1918 zijn bepaald op f2050. Het aangehouden verzoek van P. v. d. Werff om verhooging van de bijdrage van het geven van landbouwonderwijs, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, wordt thans verwor pen met 4 tegen 3 stemmen. Het in de vorige vergadering genomen besluit -tot benoeming van C. d. Rroekert, tot boekhouder der gasfabriek, wordt aan gevuld als volgt: de benoeming geschiedt voor den tijd van 2 jaren, terwijl de jaar wedde wordt bepaald op f250. Dte verordening regelende de jaarwedde van heft o-nderwijzend personeel is door Ged. Staten teruggezonden onder opmer king, dat een vergoeding van f 150 wo- ninghuui' voor de hoofden der scholen aan wie geen vrije woning kan worden ver schaft, t,e laag is. Besloten wordt met 5 tegen 2 stem men dit bedrag te bepalen op f250; 'de heeren A. M. D.ominiciis en J. A. Do- mi nicus zouden het bedrag willen bepa len op f200. Verder wenschen Ged. Staten vergoe ding te geven Voor de akten genoemd in art. 2 1. u., terwijl de verordening liet bezit der akten genoemd in 1. rn. u. aan geeft. Hieraan weascht de Raad niet tege moet te komen. Aan bet bezwaar tegen art. 6, dat van de onderwijzeres in dat artikel be doeld, niet meer mag worden "ingehouden dan dc helft dier jaarwedde, wordt niet tegemoet gekomen. Aan Jac. de Bourgraaf en D. Schipper wordt ontheffing verleend van het be talen van schoolgeld voor een kind, over 8 maanden en 1 maand. Aan J. Walrave ontheffing van hon denbelasting over een half jaar. De jaarwedden van de wethouders wor den overeenkomstig het. schrijven van Ged. Staten bepaald op f 100 en van de amb tenaren van den Burgerlijken Stand op f 18 en f 162. Onder voorkomende zaken deelt de voorzitter mede, dat het kanaal door Zuid- Beveland door de gemeenten Kxuiningen, Schare, Ierseke en iWomeldinge is ge pacht om daarin te vïsschen en vraagt machtiging de betrekkelijke overeenkomst te "Sluiten, welke machtiging wordt ver leend. Verder deelt hij mede, dat door B. en W. is besloten in overleg met het Steuncomité tot werkverschaffing den scho.olput te dempen. J. A. Dominieus zegt te betreuren, dat dit Kinder medeweten van den Raad is geschied; hij had den put liever behou den voor brandput en bij droogte tot watervoorziening en zou liever den put goed in orde hebben gezien. Na breed voerige discussie, waarin wordt aange voerd, dat B. en Wi. in de vroeger aan gegeven richting zijn doorgegaan, wordt besloten voortaan bij dergelijke plannen de meening van den Raad te vragen. Lindenbergh zegt het te bejammeren, dat de lindenboomen in de Walhelmina- straat door het snoeien zoo zijn mis vormd, hij zou gaarne zien, dat pogin gen worden aangewend den ouden voren terug te krijgen. Aan J. A. Donfinicus wordt verzocht hiervoor te willen zorgen, wat door hem wordt aangenomen, Ierseke. In de gisterenavond gehouden vergadering der werkmansvereeniging „E. M. M." is onder meer besloten, om de subsidie voor de wijkverp'oi'gdei' toe te staan, evenwel zal ter volgende vergade ring besloten worden hoeveel die per jaar ral bedragen. Mftftitwa. Bon 177 anderhalf ces kaas. Van gemeentewege wordt voorioopigi geen jam meer gedistribueerd. St-Laurea». In de week van 17 tot 22 Februari is verkrijgbaar op boh an. 60 en nr. *26 dei' kiuderkaart, 2Va pus suiker en vanaf Donderdag 20 Februari op ben nr. 1 (graen) 1 stuk kaUZijtp. Wolf aartsdijk. De politie is een uitge breide dievenbende op het spoor, die er haar werk vau maakt uit verschillende landbouwschuren graan euz. te ontvreem den, Eeuige personen zïju reeds tot'be kentenis gebracht, zoodat er hoop- be staat, dat spoedig op. meerderen de band zal kunnen worden gelegd, niet alleen op de dieven, doch ook op de helers Misse, Maandagavond trad alhier pp iu de Openb. School alhier, voou' da kies- vweeniging der Geref. Staatkundige Par tij. ds. Kersten van Ierseke. Ingeleid dooi den voorzitter L. Nieuwenhurfze begon de geachte spreker uiteen te Zetten de staatkundige, maatschappelijke en gees telijke vrijheid. j Berst deed hij ons Zien den grand en de gevolgen der Vrijheid, die voorgespie geld wordt door socialist, nihilist en. anarchist, om dan ten slotte te wijzfcn op de ware vrijheid, die verkregen wordt door degenen, die hun vertrouwen stel lar op G-ods AV'cotd Voorts sprak hjrj nog een enkel waard com' het verschil hunner partij met da andere Cliristeljj&e partijen, inzake de vac cinatie ën verzekeiingswettenDe opkomst was goed "ën de rede werd met aandacht gevolgd. De spreker, die de vergadering met gebed opende besloot deze met dank zegging. Zoutelande. Nadat ongeveer een week geleden reeds in beginsel besloten was aüiiei' een burgerwacht op te richten, werd er op een der dagen van dc .vo rige week voor dit doel' een vergadering beJegd in de <Chf. School. Dhr. Kleine- pier zotte uiteen op welke wijZe c.n waar om zulk een vereeniging mee', worden opgericht, en spoorde, aan tol deelneming. Reeds zijn 85 leden ingeschreven. terwi§l zich dagelijks nog nieuwe leden aanmel den Waarom blijven nog zoovele a, dio wei zouden kunnen, vanvö're staan? 'tls ook uw belang, waarom het gaat Be grijpt go dit goed. z;oo zult gjj niet. langer dralen u ..als lid op te geven, Zoodat het ledental binnen korten "tijd méér dan verdubbeld zij. De verplichte minimum leeftijd is 18 jaar. Sterooafcvtft. (W.) Alhier vergaderde Woensdagavond de Serooskerkscha Ring van Jongclinga Veroenigirigca op Gerez. grondslag. Het tienjarig' bestaan wérd herdacht, watu-om ds. A. H. Nieboetr van Krabbendijke was uitgenopdkd Om gen feesdi'ede pit Te spreken. Voorzittc-jr A. J. Davidse opende op gebruikelijice wjjzle do vergadering. üK Nieboer verkreeg daarna het wo,oaxl om te referecren over: „Do Dondtsche Synode en de Geref, Jon gelingen op Walcheren." Bij twee Jzaken stond de geachte spre ker in 't bjjzonder stil, ten perste, wat de Ger. Jongeiiogen aangaande de Dprdt- sche Synode moeten weten en vorVpI- gens wal de 'Dordtsche Synode aaa de Ger. Jongelingen esp Walcheren te Zeggen heeft. De mannen der B. S. hebbe» lij nen getrokken, grenzen bspaa'd, eeto rich ting .aangegeven, die door de Gitrefar- meeiden van allen tijd kunnen en motetert gevolgd. De D,. S, is een groot stukwerk geweest, wiaarap de tei'k&i der reformatie steeds hebben gebouwd, het fomieoLa De- stond In de erkenning dat God alte^ï is Souverein, cn het maitoieele bestemd in de belijdenis, dat de rechtvaardigmaking allc-en is door het geloof, zonder do wer ken. der wet. De Remonstrant en dte tezje Synode hadden uitgelokt-, dreigden o*der aanvoering van Aïminius. Kerk en fa- derland in 'tverderf te storten; gelukkig, do kloeke Maurils voorkwam dit.' De Sy node werd belegd', Joli.ann.es Bogermpji', een ifiguur z'ooals weinigen, werd jffesi- dent. 180 zittingen weiden gehoudfeu, die bestonden in de VoirhandelingEte, eigenlijke handelingen en hab andeliiij^i) Tegenwoordig waken 35 predikanten, 15 opzieners, 5 professoren, 18 comnitósa- rissea en 26 buiten!, godgeleerden. Be sloten word tot vertaling va» den Sta tenbijbel, -welke heeft geduurd van 13 Nov. l'62G tot 17 Sept. 1637. De zaak van de catechismuaprod doing werd er geregeld, ook 'hos er gecatechi seerd moest worden, hoe do opleiding der toekomstige predikanten zou plaats hebben en waarom en op .welke manier cr Zending moest gedreven worden. Het voornaamste is zeer zeker wel gewoest de samenstelling der Dardtsche loesiïre gels, welke over het algemeen vee' gepre zen, doch jammer genoeg weinig- ge'e«Sejr worden. In die leerregels zijn fundamen teel c waarheden geformuleerd, onmisbaar voor ido Ger. kerken, onverschillig rajn, welken tijd. Be jongelingen moeten weten 'dat die wegbereidere on voorloopors niet hebbeai misgetast, dat 'rij alleen dit werk hebben! kunnen doen door het geloof, onder lei ding des Heiligen Gee.stes. Do Dordtsehe 'Synode hoeft ook d& Ger. jongelingen veel te zieggen. Dte jon gelingen op Walcheren Zijn van buis ^t, vasthoudend aan het bestaande, good con servatief, geneigd oon te blijven op oude paden. Welnu, de Dordfscho node komt u in deze goede eigenschM» steuuen, want ten eerste heeft die fe zieggen dat ge beminnen moet Uwe be lijdenis, ten twieede dat ge ecren moét.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2