Kerknieuws. Onderwijs. - - Landbouw m Veeteelt is 31 December van Noord-Amelrika ver trokken naai' Rotterdam melt een lading velen het bestaan ervan zelfs niet ver moedden. En dat, terwijl ze nog1 wel een glazen huis (bewoonden 1 In elke pastorie kwam ben Vreemde, ongenoo- ne gast binnen: 'de nood! ■Niet dat de predikantsvrouw zélve er zich voor 'behoefde te schamen armoede is toch geen schande Maar dat er armoede, dat er nood; iheerschte in de pastorie, en ook bij' onze voorgangers altijd geheeilscht beeft, dat was toch zeker niet tof eer van de Vele zéér welgestelde fa- miliën, die uw gemeente telde, en op- idat om hunnentwil Gods Naam niet zou gelasterd worden, daarom hebt ge uw zorgen (zoo zorgvuldig weten té verbergen. Men (mag er u dankbaar voor zijn l i (Van den eersten (dag aan, dat ge de paistorie binnen kwaamt, hebt ge er u op toe moeten leggen, miet uw zéér beperkt inkomen in fde bescheiden be hoeften van de uwen te voorzien. En "dit resultaat mocht (gij niet trachten1 te bereiken, door uw léven in te rich ten als dat Van een gewone arbeiders- familie, maar gij; moest het zóó zien te schipperen, dat u,w gezin naar bui- tenuit altijd nog (den indruk wist t© geven, alsonfi 'er 'een zekere welvaart iheerschte in uw (woning. Reeds in het eerste jaar van uw huwelijk de oorlog was toen (nog lang niet in 't richt is Ptu echter jheel duidelijk geworden, dat, hoe zuinig ge ooit (mocht zijn, ge (nooit door overleg zoudt gunnen tornen tot overleggen; tot 't wegbergen van een Iklein spaarpen- ningske voor den kwaden dag; (tot het bewaren van een appeltje voor (den dorst. Een ander heeft hu dien nood be kend gemaakt. Het werd krachtig rondgeroepen„Er is hood in de pas torie!" En courant en kerkblad ha men de echo over. Het zonderlinge is, (dat men hu doet, alsof die nood 'een nieuwigheid is; terwijl hij ook vóór ,1914 er al was. Gij en vele predikantsvrouwen met u zijn er op den duur zelfs zóó aan gewend geraakt, dat ge den toestand soms niet eens Sneer als een mhy stand beschouwde! maar lals iets heel gewoons, als iets (dat nu eenmaal "zoo hoort, en dat wel nooit anders zal ivppden 1 Ja, toen ge op uw dorpje kwaamt, hioe verheugde u Koen het uitzicht van de pastorie die vrije blik op dei uitgestrekte weiden, waar buurman's 'beste melkkoeien graasden! Maar na verloop van enkele jaren, neen, toen kondet gij er haast niet meer naar' kijken, vooral niet als het melktijd was, en de 'knechts en de meiden met inspanning van alle krachten de vol le emmers huiswaarts droegen En gij liept imet uw geëmailleerd liter- kannetje door het huis, en uw kleine bleekneusjes hieven dan als dorstige, poesjes de blonde fcrullekopjes om hoog en vroegen om wat melk wat deed het dan het moederharte- pijn, wat kostte het een moeite met geveinsde opgewektheid te zeggen „morgen, dan krijgen jelui weer, hoori, maar voor vandaag is alles al opper- de-pop.'' Zeker, ge hieldt den wrevel ten on der, ge worsteldet 'er tegen, maar toch kwam de vraag wel (eens bij u boven of buurman er werkelijk nooit aan zou 'denken, dat er in de pastorie behoefte kan zijn aan een klein gedeelte van zijn melk-oogst, dat de kindertjes! maar magertjes waren, en gij heele- maal niet sterk. Laat mij een woord mogen zeggen, ten gunste van uw buurman. Die ge dachte is stellig nooit bij hem opge komen. Een boer moge niet zoo ge makkelijk afstand kunnen doen van zjin geld, geen boer was ooit gierig og (zuinig waar het een gift in na- tura gold. Maar in den boerenstand heeft men er geen flauw vermoeden van, wat het leven in vde pastorie kost. Het bedrijf brengt mee, dat scbier geenj levensmiddelen behoeven aangekocht te worden, en .dat ,(m gewone tijden natuurlijk) melk, boter, eieren, groen ten, vleesoh en ,spek, erwten en hoo rnen in zóó ruime mate op de boer derij voorhanden zijn, dat het over schot hiervan zelfs nog als ruilmid del dienst kan doen in den kruide nierswinkel. 't Gevolg hiervan is, dat llie boerin van vijf gulden „huishoud geld" in de week, nog bijna, de helft kon overhouden. En naar dien maat staf Iworidt vaak door een boer het leven van een burger beoordeeld. Hij meent met een oprecht hart, dat het' traktement van zijn dominé ruim vol doende is, om zonder zorg blijmoedig zijn arbeid te verrichten. De gegoede handelsstand kan zich evenmin indenken wat het zeggen wil, van een beperkt inkomen te moeten leven, zonder 'dat er eenig „bedrijfs kapitaal" aanwezig is. Een onvoor ziene uitgave, één te vroeg aangebo den quitantie kan aan het eind van een kwartaal geldlooze dagen, ja, geld- looze weken ten gevolge hebben, die neerdrukkend werken op lichaam en ziel. Eigenlijk is heel die nood in de pastorie dus maar een kwestie van verkeerd begrijpen. Men heeft zich de positie van het predikantsgezin nooit goed ingedacht. Ziedaar de fout. Zoo dra die fout hersteld wordt dan breken de zonnige dagen aan1 Thans doen vele zéér welgestelde ouders ervaringen op, die vu niet vreemd waren in den tijd toen er overal elders voldoende voedsel, kleeding en schoeisel was c— be halve in de pastorie! Laat de gemeente zich dus nu vooral niet te zeer verontrusten ,over den nood in de pastorie! nergens worden de ontberingen immers gemakkelijker gedragen dan daar, waar men ze niet als zoodanig aanmerkt. De voornaamste zorg, die tegenwoor dig bijna elke predikantsvrouw drukt, is die, om niet-onder-schulden-te^ge-i raken. 1 Men mag veilig aannemen, dat, zéér matig berekend, het leven per persoon en per week één gulden en vijftig cent duurder is geworden. Denk maar alleen aan- de wasch en de schoenen- reparatie. Dit beteekent voor een ge zin, zeg van tien personen (de meeste pastorieën zijn jmmers dicht (be volkt) .een wekelijksch tekort van vijf tien gulden of van zevenhonderd emj tachtig gulden per jaar. Indien de duurte-toeslag daarin dan niet geheel voorziet, nietwaar, wat wordt het le ven dan bang. En als die er wél in voorziet? Ik zal u zeggen, hoe het dan gaat. De dienstbode is al een van de eersten, die het heugelijk berichtje in' het kerkblaadj© ontdekt. Natuurlijk re kent ze op een gedeelte van de „winst". En nu 'iedereen yveet en er goed van doordrongen is, dat de do minéé in eens zoo n Croesus is ge worden, komen er verschillende cir culaires met kennisgeving, dat b.v. de dokter zijn visite heeft „opgeslagen",- het schoolgeld is verhoogd eri de schoolboeken duurder zijn geworden, terwijl men tot de onaangename ont dekking komt, dat de prijs der brand stoffen verdubbeld is en zóó glipt dan langzamerhand, heel ongemerkt, bij stukjes en brokjes de duurte-toe slag de deur weer uit; feitelijk zonder eenige daadwerkelijke verlichting te hebben aangebracht. (Wordt vervolgd.) Een toelichting uit Amerika. Een tijd geleden drukten wij uit een brief uit Sioux Center (Iowa N.-Am.) aan een onzer lezers op Zuid-Beveland gericht een en ander af, waarboven wij schre ven: „Een staaltje van rassenhaat". Het gold, gelijk onze lezers weten, het bericht, dat een kerk te Sioux Center was in brand gestoken en de leeraar verjaagd, terwijl in dien staat verboden werd in het Nederlandsch te prediken of te con verseeren. De dame, die een en ander aan hare familie schreef, blijkt te hebben overdre ven. Een onzer Goesehe lezers, wiens zwager te Sioux Center woont, zond de zen bedoeld no. van ons blad en vroeg om inlichtingen, welke hem nu dezer da gen zijn geworden. De schrijver zegt, dat Amerika is een zelfstandige natie, die in haar o vergroe te meerderheid niet is pro-Engelsch of pro-Duitsch of pro-Hol- landsch of wat ook, maar pro-Ameri- kaansch, die de Amerikaansche taal spreekt, en niet is in de macht van Engeland. De Engedschman, schrijft hij, wordt hier dan ook niet meer geëerd, dan welke andere landsman ook. De Hol landers, die in Amerika zijn komen wo nen, ter 'lotsverbetering, zijn, wanneer het op 'loyaliteit aankomt, echte Amerikanen, in de meeste gevallen beter dan de En'- gelschen. Maai- die ds. Wiersing was een pro-Duitscher, en behoorde tot een kliek van Hollandsche- dominé's, die aan de zijde van Duitschland stonden, blijkbaar betaalde agenten van Duitschland; Ameri ka telde tal van betaalde Duitsche spion nen, en nu trachtte ds. Wiersing meer malen invloed op zijn gemeenteleden te oefenen voor Duitschland, en hij ging daarmee voort na herhaalde waarschu wing. Toen is op zekeren dag de kerk afgebrand en Wiersing naar Grand-Rapids gevlucht, maar hij kon 't ook daar niet uithouden, daarna heeft hij bekend, dat hij onrecht had gedaan en bij eede be loofd, dat hij voortaan de wetten des lands zal nakomen, en wordt nog steeds een wakend oog op ds. Wiersing gehou den. Wij hebben geen behoefte (no em ploy) aan zulke Hollanders". „.Wat de taal aangaat," zoo schrijft hij, „ieder kan zijn moedertaal gebruiken, hier in Sioux Center hoort men meer Hollandsch spreken dan Amerikaansch; ook in de kerken ligt het aan de leeraars, welke taal ze willen gebruiken. In de kerk waar Sc lid van ben, heeft men 's morgens Hollandschen dienst en 's mid dags Amerikaanschen. Dat komt, omdat bij onze gemeente meer Hollanders be- hooren, welker ouders al lang in 'tland hebben gewoond, en zoodoende hunne kinders het Hollandsch niet meer ver staan." Wij meenden na de klacht der Zeeuw- scbe dame uit Sioux Center, ook deze tegenspraak van haar stadgenoot te moe ten opnemen. De lezer make zelf de ge volgtrekking. Wij zouden ds. Wiersing zelf nog wel eens willen vragen of waar is dat hij een soort aizweringseed deed, en voor wie; en of de brandstichters, die hem gram waren, alleen liefde tot hun nieuwe vaderland dreef, zonder ook maar een enkel tikje van haat tegen den Ger man of den Dutchman. Vergadering van het Algemeen Protest-Comité, (gehouden te IJzendijke op 3 Januari 1919. Aanwezig alle le den. De voorzitter heet alle leden wel kom en spreekt den wensch uit, dat in dit jaar onze actie met succes be kroond zal worden. Als leden van IieL Eere-comité zijn alsnog toegetreden de leden der Twee., de Kamer der Staten Generaal Fruij- tier en Van der Bilt, en de Staten leden Hom bach, Dumoleiin, Van Rompu en Puijlaert; terwijl het lid der Staten-Generaal Oudegee'st, die mede 'zitting voor den kieskring Zee land (heeft, alsnog uitgenoodigd zal worden 'als lid van het eere-comité toe te treden. De heeren Jhr. R. R. de Muralt, Van Zeijl, Deibei, Vienings, Mr. Dieleman, Dr. Rutten en Van der Bilt zijn bereid voor de plaatselijke comité's spreek beurten te vervullen. Aan de plaat selijke Comité's zal overgelaten wor den de spreekbeurten zelr te regelen. De secretaris brengt verslag uit van de actie door verschillende comité's' gevoeid. Van de gemeenten Bosch- kapelle, Overslag en Hengstdijk zijn de adressen reeds binnen gekomen. Bij de plaatselijke comité's zal op eeni- gen spoed aangedrongen worden. Met vreugde kan geconstateerd worden, dat op '1 Januari 1919 in geheel, Zeeuwsch-Vlaanderen algemeen is ge vlagd. Oostburg, 6 Januari 191'9. Namens het Comité, Ds. J. N. PATTIST, Voorz. Mr. P. J. VAN BORTEL, Seer., Te Den Haag is overleden de heek A. H. Overman, gepensioneerd kapitein O.-Inidisch Leger. Zaterdagmiddag moest eietn groote Engelsche tweedekker, uit Zuidelijke rich ting komend, bemand, 'met twee Enjgel- bche officieren, onder 'Somm©ls)dijk een noodlanding doen,. Bij do landing sloeg de, machine om en werd ernstig beschadigd. De inzit tenden kwamen er m©t lichte kwetsuren; af. De machine was pn Frankrijk opgiet- stegen en 'boven Ostende in dien mist verdwaald. Ze is vermotadlelijk over de ZeeuwScho eilanden gekomen, want, dien middag is \G.a, te Kloetinge. een vliegmachine] gier signaloord. De lste< luitenant dieir militaire (ad ministratie J. Wabeko, van het 21stei heg. inf. is, overgeplaatst bij het 6de reg- inï- te Breda, en J. M. B. M. F. van Striery van het lOdie bij hieit 21ste reg- inf. Do hervatting van hot treinverkeer met België over do lijn Terneüzsetnj Mechielon wondt binnenkort verwacht. De Raad van IJzendijko besloot f 6000 subsidie te gpvén in eens' voor dei te Oostburg op te richten H,. B. S- Patrimonium. Do afdeeling Vlisr singen van Patrimonium heeft ter behan deling op de$ Bondsvergadering in April a.s. een voorstel ingediend, waarin het bon'dsbestuur wordt Verzocht pogingen in het werk te stellen om te geraken tot ineensmelting van de drie bestaande Christ, sociale vieroenigingen Patrimonit- um, Christ. Nat. Werkmansbond en Maarten Lutber. Da ajideieling doet een beroep op den nood 'der tijden en de wassende macht van revolutie' en ongeloof en acht hét geWielnscht, dat van Christel- lijfee zijde hiertegenover wordt gesteld ©en hechte, sterke Christelijke organisatie. Zij meent, dat veie van de vroeger bij) soort gelijke pogingen geuite bpzjwarein Zeer Wel zijn te ondervangen. De politie tei Rotterdam heeft aan die te Vlissingen kennis gegeven, dat te Rotterdam een vrouw vetkaatten ven kocht, 'die Zij1 ziedde te1 hebben gekregen van oen ambtenaar van: het distributie|- bedrijf te Vlissingen. Deiz© ambtenaar is aangehouden, doch hieeft ontkeMd- Middelburg. Zondagavond is ten huize van O. aan dien Noordweg, djo met zijn© familie uit was, ingebroken.' Door het uitsnijden van een ruit heteft mén zich toegang tot de woning verschaft en aldaar een schrijfbureau en een kast geopenjd, doch niets ontvreemd. Dei bewoner jbad de voorzichtigheid gehad, geleerd door de talrijke inbraken der laatste weken, Zijn geld mede te nemen. Goes. Zaterdagavond, na aankomst van den laatsten trein uit Holland, aldus do G. 'G., vervoegde zich bij jhét Leger dels Heils alhier een minderjarig knaapje, H. G. geheeten, uit Rotterdam afkomstig, die meeticnde dat Zich daar een tehuis voor dakloozen bevond, om onderdak vroeg. Een paar officieren van. het Leger des Heils brachten den jongen naar het Bureau van Politie, waar hij tot gistermorgen heeft vertoefd. Bij de ondervraging bleek al' spoedig dat hij de ondierlijke woning ontvlucht was, omdat hij naar hij zeide, thuis Zooi'n slaag kreeg. Pel trein had hij naar hier weten te komen. Op last van den Commissaris van Politie is de jeugdige vluchteling gister door de rijksveldwacht naar den hooidcom- missaris r. P. te Rotterdam teruggevoerd om weer onder het ouderlijk gezag to worden gesteld. - Van de Nationale Bankvereeni- ging (Kantoor Goes) ontvingen wij een Agenda voor 1919, eau practisch boekje in zeer handig formaat voor aanteeikef- ningen van den dag. Achterin vindt men post- en tak -graaftar ie ven De agenda is een goedgevonden leclamemiddei1 tevenjs, wijl zé (bij trouw gebruik eiken dag aan het bestaan der Bankveireemiging h'erini- nert. Nieuwdorp. Het zaaltje in „de Bewaar school" was zeer goed bezet, om te hoo ien naar den heer J. A. Knet.sch van Lisse, die gisteravond hier wederom kwam spieken voor organisatie der landarbei ders. In aansluiting bij wat de spreker in zijn eerste optreden had besproken, en ook als voortzetting wat door ds. Buanink in de vorige vergadering was gezegd - de heer Knetsch was toen verhinderdbepleitte hij het goed recht van Cbr. organisatie. Niet om ontevreden heid te voeden of klassenstrijd te ont ketenen, maar juist het tegendeel: om harmonie te brengen tusschen patroons en arbeiders, ziedaar het doel van deze organisatie. Van weerszijden zal nu ge handeld moeten worden, wil ei- goede kans op slagen dezer plannen zijn. En wanneer dan tusschen de georganiseerde patroons en arbeiders overleg gepleegd wordt, zal menige grief en velerlei mis verstand uit den weg geruimd kunnen worden. Van de gelegenheid om vragen te stellen wierd druk gebruik gemaakt. Uitvoerig be antwoordde de spreker deze. Een voorloopig bestuur werd benoemd, bestaande uit Maarten v. d. Guchte, L. Traas Czn., I. Bakker, Corn. Adamse en Mar. Otte. De vereeniging telt nu reeds 59 leden. Wie zou niet wenschen, dat zij groeie en bloeie en dat zij bovenal dienstig zij ter verwezenlijking dier plan nen waarvoor de heer Knetsch zoo warm en welsprekend het pleidooi voerde? Colijnsplaat. Zondagavond is, terwijl de bewoonster naar de kerk was, ingebro ken bij de Wed. P. de Regt achter de kerk. Vermoedelijk door het opschuiven van het achterraam in het bezit van den sleutel gekomen, is de dader of dader? door de voordeur gekomen, waar 'hij of zij wezen wilden. Vermist werden een horloge met ketting, eenige gouden en zilveren sieraden en eenig geld. Waar schijnlijk werd dit werk gestoord, daar het meeste goed onaangeroerd was ge bleven. Hulst. De centrale kiesvereeniging van de Liberale Unie in het district Hulst heeft voor de Provinciale Staten candi- daat gesteld de heeren R. E. G. Nolson, Terneuzen; Ph. J. van Dixhoorn, Axel; L. J. Geelhoedt, Terneuzen; L. J. Stolk, Zaamslag en G. Vogelvanger, Hulst. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken was ingekomen het procesverbaal van de gehouden stem ming voor zes leden der kamer waarbij herkozen werden d© heeren mr. J. A. Heijlse, jhr. A. E,. Boddaert, mr. G. J. Sprenger, A. C. de Vos en W. Bosman en gekozen de heetr M. Boogerd. Verder werd ter goedkeuring aange boden de rekening van d© Kamer over 1918, aanwijzend in ontvang f500 en in uitgaaf f 573.83, waaronder een kwaad slot 1917 ad 14.27, Zoodat er thans een kwaad slot is van f 73.83. Het verslag van het archief verwijlst naar bet ten aanzien van het archief verleden jaar medegedeeld. Onder de ingekomen stukken wanen er vender drie van B. en W„ een waarin werd toegezegd, zoo mogelijpc aan dien wensch van de Kamer inzlake meerdere electriciteitsvoorziening te zulten vol doen en waarin medegedeeld wordt, dat de (heer L. J. P. Maas Jr., door de recht bank als makelaar is beëedigd en een Waarin wordt medegedeeld, dat die ge meenteraad de subsidie voor die Kamer op f500 heeft gebracht, ingaande 1 Januari 1919. Nog waren ingekomen e;,n verzoek van het Bureau voor sociale actie ten dienste van l/andelsreizigers en handelsagenten in Nederland om bijt de patroons er op aan te dringen op een loonsverhooging of duurtetoeslag voor agenten en reizigers van minstens 25 pet. van bet thans ge noten salaris; een afdruk van het adres door de sigarenfabrikanten aan den Mi nister van Landbouw, Handel en Nijlvei^ beid gezonden, waarin onverwijlde open stelling van de grenzen voor- uitvoer wbrdt bepaalten een schrijven van dim mi nister van arbeid om de werkgevers aan té sporen van de arbeidsbeurs gebruik te maken, in verband met de demobilisatie. De bediening aan het station. Medegedeeld werd, dat. door bet bureau van de Kamer het volgende adres is ge zonden aan de directie van de Staats^ spoorwegen Bij schrijven van 11 April 1917 wend de de Kamer van Koophandel en Far brieken zich tot Uwe directie met een klacht, betreffende de slechte bediening der lokalen in het station alhier. Bijl schrijVen van 14 Juli 1917 werd mede gedeeld, dat maatregelen waren getrof fen om in dezen toestand verbetering te brengen. .Wellicht is toen die verbete ring ingetreden, thans is echter de be diening weer zeer treurig. Op W|Oens- dag 25 December (eerste Kersdag) wier den toch beide loketien (le, 2e en 3e klasse) weder door slechts één persoon bediend. Een stroom van reizigers ver drong zich voor beide loketten. Een groote toeloop was toen ook zeker- wel te voor zien geweest, waar bij opheffing vaA trein 1024 op Zon- en Feestdagen trein 1036 de eerste trein in de richting Roo- zendaal is. Dat ook door den dienst van tractie een groot aantal reizigers' werd verwacht, bleek uit het. feit. dat aan trein 1036 eenige extrarijftuigen wa ren aangehaakt. 'Bij het personeelan het Nation Middelburg was echter zeker de gedachte aan een druk verkeer met opgekomen. Het behoeft toch geen 1» toog dat een dergelijke hoogst treungo bediening der loketten op drukke dagen geheel onhoudbaar is. Niet alleen, dat het lange wachten voor de loketten aan het publiek veel ongemak geeft, doch oen gevolg ervan is ook, vertraging in bet vertres der treinen. Eerste Kerst dag vertrok trein 1036 te Middelburg Slit! Mi Mortal). Bon 132 met bon 12 vet- kaart een half pond boter of margarine. Morgen afhalen vetkaart, wgjk G vaa 9 tot 12 uur, wijk H van 2 tot 4 uur Wijken I, K en 1, van half zes tot 9 uur. Van 8 tot en met 11 Januari op- bon 133 een ons kaas. Boes. De commissie belast met de uit- reikrng van bons voor klompen, maakt bekend, dat a.s. Zaterdagavond in de bovenzaal van de korenbeurs bons voor klompen zullen worden verstrekt. Voor de nummers 1—450 van 6-7 u vpor de nummers 451-900 van 7-8 u voor de nummers van 901—1350 van 8 Ju, voor de nummers 1351 en daar boven van 9—10 u. firljMkarlce. Vrijdag 10 Januari vm van 9—11 uur afhalen boter- en vet kaarten, 3e pariode en kaarsan voor liehtloozie gewinnen. reeds tien minuten te Iaat. In varband met een en ander versteekt dé Kamer nogmaals, om thans afdoende maatre gelen te treffen ter verbetering der be- Middelburg' afm het &taUmi te Door de commissie voor de maand December is gerapporteerd, dat zij ajdvn seert adhaesie te betuigen aan een adres van de vereeniging „Handelsbelang" aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, waarin verzocht wordt niet over te 'gaan tot oprichting van een centraal magazijn, waaiuit de kantoren worden voorzrien van kantoorbehoeften, schoonmaakbenoodigdheden enz., daai dit den handel, inzonderheid den klein handel zeer zal benadeelen en voor d#i administratie geen voordeel Zal Zijn door de kosten van oprichting van een ma gazijn en door de administratie er aan verbonden. „Handelsbelang" wijkt ei- op, dat de Posterijen en Telegrafie juist die meeste inkomsten genieten van groot- en kleinhandel. Op bet verdere in deze vergadering behandelde komen wij morgen nader teiug. M—fc. ■■■rjiB'jBWTir—MMB11H3—MM—HCV Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft P. Zandt te Ede; te Makkinga J. N. v. d. Hejjden, cand. te Leiden. Aangenomen naax Hoogmade door P- Hofstede, cand. te Den Haag, die be dankt heeft voor 't Woud en voor Nijega- Bedankt voor Jaar sveld door R. Bartle- ma te BeescL 1 Statistiek van het kerkelijk leven in de Nederlandsch Hervormde Kerk te Goes over het jaar 1918. Gedoopt 46 jongens en 33 meisjes,, totaal 79 kinderen en 1 volwassene bij belijdenis-. Huwelijken ingezegend 9. Over leden 11 mannen en 12 vrouwen. Lid maten met attestatie ingekomen 39; idem. vertrokken 23; idem izionder attestatie ver trokken 4. Behalve pnze predikanten traden 22 verschillende sprekers op. Ds. Wijngaarden van Waarde trad al hier voor het laatst op, 11 Augustus. Particuliere collecten f ÏOW.OÖ1/^, voor den diaconossenarbeid f47.64, totaal fll44.73V2. Bij huwelijksinzegening £45,. voor de kerk f 1450.64y2, totaal f 2640.38. Gebed voor de vredescon ferentie. De algemeen)? synodale com missie der Ned. Herv Kerk heeft tot dia predikanten de intnoodiging gericht bij zonderlijk in de godsdienstoefeningen van 12 Januari a.s. de Gemeente voor te gaan in het ootmoedig gebed om y&or- spoedige beraadslagingen, en bovenal om kracht en licht voor de mannen, op wier schouders een zóó zware taak "rust; op dat onder de leiding van 'Gods Geest naar- de beginselen van Christus' Evan gelie worde gehandeld ein besloten, tot heil dei' volken en tot verheerlijking van Gods Naam. Chr. Geref. Kerk. i Beroepen te Harlingen J. W. Geels te Haarlem. Geslaagd aan de universiteit te Lei den voor het candidaatsexamen rechten mej. A. K. P. Kooijman. En voor tem men heilgymnastiek en massage de heeren P. den Herder, C. J. IUl%e> M- de (met lof) en J. de Jong- Benoemd tot onderwijzer te Bos koop dhr. M. PHerjboer te Middelburg. Wintergraan verloren. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is door de aanhoudende regens zeer veel schade gedaan aan het wintergraan. Vooral wat laat gezaaid is, is grootendeels gerot, zoodat men talrijke laag gelegen porceelen opnieuw onder zaai zal moeten brengen. De gewone rijksvoorjaarskeuringen van dekhengsten zullen worden gehoudenop 4 Febr. te Hulst, 5 Febr. te Oostburg en 6 Febr. te Kattendijke. noes. Heden vergaderde de „krmg alaemeene leden in Zuid-Beveland dtór- L. M.", onder voorzitterschap van. den heer H A. Hanken. De heeji Hanken lichtte toe, waarom hl] tot de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1919 | | pagina 2