sssg8p bon u6- Uit de Provincie. Plaatselijk Oistrihufiersisuws. kerknieuws. staatsburgers en inwoners van Zeeland eens en vooral uitdrukkelijk mee te willen deeleu, dat van hen geen verdere stappen tot gcldiszaujeliug voer een huldeblijk zijn te verwachter», zoolang de politieke situatie niet is opgeklaard en zoolang niet duideljjk zal zijn gebleken, dat de Belgische regeering en degroote meerderheid van het Belgische volk wars zijn van alle ongerechtvaardigde aanspra ken en uitoefening van dwang ep ons vaderland. Een centrale organisatie van de n ij verheid. Onder leiding van den chef der af- deeling Handel van het Dep. va» L., N. en H., nar. J. C. A. Everwiju, heeft Don derdag een vergadering plaats gehad van bestuursleden van de Mg. van Njjverheid, de Tereeniging van Werkgevers, de R. K. Werkgevcrsvereeiiiging on list Verbond van Ned. Fabrikantenvereenigiiigen. Doel dezer ep initiatief van de regeering ge houden bijeenkomst was de bespreking van den toestand, waarin de industrie verkeert, en de perspectieven, die het agreement met do geassocieerden opent. In verband zoowel met het vraagstuk van de aanvoeren van grondstoffen als dat van den export werden uitveerige besprekingen gewijd aan de mogelijkheid, deor het stichten van 'n «onfraai lichaam, dat representatief kan werden geacht voor de geheele nijverheid, een voort durend contact met do regeering te hand haven. De tot stand koming van een der gelijk orgaan is de regeering geneigd te bevorderen. Allerlei. Het katoenrantsoen voor ons land is vastgesteld op 24000 ton. Jhr. Otto ïteuchlin treedt af als presi dent-directeur van de Holland-A merika- Lrjn. B. en W. van Amsterdam stellen met 1 Jan. a. s. salarisherziening onderwij zend personeel voor. Minimam jaarwedde hoofd f 2650, max hoofd Leerschool van de Kweekschool f 3600.,-r Aanvangswedde onderw.(essen) f 1000, max. (na 18 j. en hoofdakte) f 2500. D® kosten worden ge raamd op ruim 1,5 millioen. Van verlaging broodrantsoen is geen sprake, wordt offitiëel gemeld. De Tel. deelt mede dat tot het afschaf fen van de eerste cf tweede klasse brj de spoortreinen niet zal worden over gegaan. Voorloopig zal men zich bepalen tot het beperken van de dienstregeling, welke beperkingen men waarschijnlijk eerst einde Januari zal invoeren. De treindienst op Zondag zal niet worden stopgezet, maar ongeveer in dezelfde mate worden beperkt als de dienst op werkdagen. Het zal liet streven zijn zoo min mogelijk het zakenverkeer te be lemmeren. Troelstra ging met Kerstmis met zijn vrouw naai Duitschland. Later gaat hij vermoedelijk naar Lausanné. De ss. Kennemerland en Maasland van den Kon. Holl Loyd, resp. van Phila delphia en Beunos Aires met graan naar Amsterdam worden einde dezer week hinnen verwacht. Voor het in te leveren varkensvet zal f 2.per kilo betaald worden. De max. kleinhandelprijs van Julienne (gedroogde soepgroentenj is 20 ct. per pakje van een ons. Reizigers uit Duitschland naar Neder land mogen voortaan ten hoogste 50 mark Duitsch geld meenemen. Het meerdere Duitsch geld moet aan het grensstation worden achtergelaten. De minister van oorlog heeft gelast aan mijnwerkers die bereid zijn om on middellijk in Nederl. mijnen te werken, onbepaald verlof te verleenen. De heer Colijn is to 's Gravenliage teruggekeerd. Van 1 Januari af kan geen gas meer voor verwarming verstrekt worden; de brandstoffencommissiën kunnen uitzon deringen toestaan, als verwarming anders dan door een gaskachel niet mogelijk is. Er is zao weinig vraag naar gezouten viach, dat ze waarschijnlijk wordt uitge voerd. Met ingang van heden zal er weer in ternationaal reizigersverkeer mogelijk zijn met Duitschland «ver de route Oldenzaal. Bij K. B. is aan den heer,H. Colgn te 's Gravenhage «p zijn verzoek eervol ontslag verleend ala ondervoorzitter van het Ned. Roode Kruis. Tc Amsterdam is op 66 jarigen leeftijd overleden de beroemde schilderes mevr. Thérèse van Duyl-Schwartze. Mllltleplichtigo» 1918 en 1919. De hierna vermelde groepen van dienst plichtigen zullen als volgt worden inge- 1. In het tijdvak van 3—7 Februari 1919 a. het thans nog overschietend ge deelte van de getallen der diesstplich- tigen van de lichting 1918, toegewezen aan de regimenten huzaren b. de dienstplichtigen der lichting 1919, toegewezen aan het korps ponton niers en bestemd voor het eerste in te lijven gedeelte 2. In het tijdvak van 1721 Februari 1819: de dienstplichtigen der lichting 1919, toegewezen aan de genie-(motordienst) en bestemd voor het eerste in te Igvep gedeelte. Bij K» B. is benoemd tot lid van het bestuur der viaseherjjen op de Ztenw- sehe stroomen voor het district Zeeland bezuiden de Westerschelde de heer P. F. Frujjtier te Hontenisse, lid van de Tweede Kamer. Benoemd tot kaatoarechter-plaats- vervanger in het kanton Oost burg dhr. H. B.'Gratama, Apothek en. Zondagzal te Goes geopend zijn de apotheek van L. La Porte, te Middelburg die van M. J. van Pienbroek en teVlis- singen die van A. J. v. Ockenfeurg Jr. Man schrijft ons van arbeiderszijde: Door de afdeelicgen „Goes" en „Krabbendijke en Omstreken" is in Oct, van dit jaar het verzoek gericht tot de patroonsvereenigingen, om de arbeids voorwaarden in het bouwbedrijf te willen herzien. Gevraagd werd voer metselaars een loon vau 38 cent per uur, voor opper lieden 32 cent per uur. De arbeidstijd te brengen ep 101/, uur per dag met een regeling voor overwerk enz. Óek werd gevraagd inschakeling van art. 1638 C on D van het Burgerlijk Wetboek. Alles te doen ingaan 1 Januari 1919 en vast te leggen in een collectief arbeidscon tract. De patroon* hebben daarop geantwoord bereid te zijn vanaf 1 Maart 1919 het loon voor een metselaar, die in Goes werkt, te willen stellen op SI cent per uur en voor een metselaar, die ®p een der dorpen van Z.-B. werkt, op 29 cent per uur; voor een opperman of grend werker te Goes op 26 cent per uur en voor het platteland op 26 cent per uur. Het verschuiven van den datum, waarop de verhooging ingaat, alsmede de geringe verhooging, die wordt aan- geboden, heeft verontwaardiging gewekt bjj de arbeiders op Z.-Bwaarvan zij blijk geven in onderstaande motie, welke door hen bij d,e pers is ingediend „De afdeelingen Goes en Krabbendjjko van den Ceütralen Bond van Bouwvak arbeiders, op 26 December te Goes in huishoudelijke vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van het antwoord van de patroonsvereeniging in het tim mervak „Eensgezindheid", gevestigd te Goes en de „Goesehe patroonsver eeniging", spreken hunne teleurstelling en verontwaardiging uit over de geringe toezegging, welke door de patroons zijn gedaan op hun verzoek tot. regeling dei- arbeidsvoorwaarden Zij dringen er bij de patroons op aan alsnog liun standpunt te willen herzien; verklaren zich tegen het aangaan van een overeenkomst, die zoo weinig rekening houdt met de bij zondere tijdsomstandigheden, waardoor zij alle verantwoordelijkheid afwijzen en zich in de komende periode het recht voorbehouden geheel vrijen eenzijdig naar omstandigheden te zullen handelen". Middelburg. Gisterenmiddag vervoegden zich ten huize va» den heer M. Warnau, koster der R. K. Kerk alhier, de heer De Jager, Belgisch aalmoezenier en eenige Belgisehe dames. Bij monde van den aalmoezenier werd den heer Warnau, als blgk van waardeeriug voor hetgeen hij voor de Belgen heeft gedaan een gouden remontoir horloge aangeboden, voor welke groote verrassing deze haite- Ijjk dank zeide. Bij de pelitie alhier is aangifte ge daan van diefstal van tafelzilver en eenige andere voorwerpen uit een woning, waar- tee men zich tijdens de afwezigheid der bewoners met een valschen sleutel toe gang had verschaft. Ook in den Schouwburg heeft men zich door braak toegang verschaft en daar een geldkistje opengebroken, waarin men echter niets van zijne gading vond. Soes. Met hartelijken dank ontving de wijkzuster nog fl.voer het Keistfeest voor de zieken. Vli38ing8ii. In het lokaal „De Oude Vriendschap" heeft gedurende de Kerst dagen «ene nationale tentoonstelling plaats gehad van kanaries, postduiven en konijnen, die iu alle opzichten een groet succes is geweest. Het aantal in zendingen was zeer groot, er waren er ruim 400, 't was oorzaak dat de aanvanke lijk gehuurde zaal te klein was en daar geen andere zaal vrij was, werd in den tuin een tent opgeslagen, waar een greot deel der konijnen in werd ondergebracht. Woensdagmorgen ongeveer 7 uur is het Nederlandsehe stoomschip „Texel- stroom", dat na Fransche vluchtelingen van Rotterdam naar Dieppe te hebben vervoerd, weder naar Rotterdam terug keerde, voor den Boulevard de Ruijter alhier bij het uitwijken voor een ander schip door den stroom naar de kust ge dreven en tusscheu de paalhoofden te recht gekomen, waarbjj het schip op een der paalhoofden liep, waardoor tal van palen afknapten. Het achterschip be reikte haast liet volgende paalhoofd. Donderdag was het achterschip nog meer naar den Boulevardnauur gekomen en belde het schip over. Yelgens deskun digen zal het heel wat werk kosten het schip weder van dit paalhoofd af ie trekken. Eenige sleepbooten sullen dit werk trachten te volbrengen. Zooals begrijpelijk is, trok het schip dat zeer kort bij den walzt, op beide kerstdagen heel wat belangstelling van de zijde van het publiek. Ofschoon tal van mijnen zjjn opge- vischt of op andere wijze onschadelijk gemaakt, schijnen er took nog steeds velen van deze gevaarlijke monsters rond te drijven, wast steeds worden er waar genomen op de reede alhier, en gisteren lag er een op het eiland. Woensdagavond moest de Boulevard worden afgezet in verband mot twee voor den Boulevard drgvende nignen. Bomels. Onder Borssele spoelde een lijk aan van een vrouw, hetwelk in verre gaanden staat van ontbinding verkeerde, Het lijk was 1.60 M. lang en gekleed in zwarte rok, grijze blouse, bruis® mastel met beenen knoopen, hoege zwarte laarzen ea zwarte keusen. Tet directeur der inuziekvereesiging is benosmd dhr. J. Leijs, zulks inpiaats raa dhr. J. de Hullu, die als zoodanig heeft bedankt. Vlaks. De heer Du Schaar Straia te Amsterdam, benoemd'tot stationschef te Ylake heeft voer deze benseming bedankt. Misse. Dhr. J. Eckliardt, organist der Ned. Hsrv. Kerk alhier, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Kepelle. Onder groote belangstelling hield de Chr. Jengel. Ver. alhier een openbare verg. ia haar vernieuwd lokaal. Het lokaal is enkele M. langer geworden m bavat hu een gezellig kamertje veer kleinere vergaderingen. Nadat de voorzitter, Chr. Glas, een openingswoord gesproken had, sprak Dr. J. D. Sahmidt een inleidend woord. Spr. bepsalds zich hoofdzakelijk feil' den werelddienst en den dienst van Ged. Nu volgden voordrachten, eea samen spraak en een opstel deor den 2en Ring- agent W. Renierse: „Geestdrift"; dhr. Jac. Almekinders sprak over het onder werp: Wist gjj niet dat ik zijn moestin de dingen mijns Veders? Dr. J. D. Schmidt eindigde met dank gebed. Ruim driehonderd personen waren aanwezig. Met de Kerstdagen heeft d« machine van dhr. v. d. Hav* proeflicht geleverd, hetwelk uitstekend was. Alleen flikkerde het licht wat, doch dit zal met een kleine verandering hersteld worden. Tech zjjn nog velen die niet aansluiten kunnen vanwege de kosten, f40,—voor eea lichtpunt en f6S,— voor twee, is nog al veel voor een werkman. Hopen wij dat de kolen in voldoende mate komen en goedkooper worden, dan zal ook het licht wel goedkooper worden an zullen meer aansluitingen volgen Baarland. Mandag vergaderde de Raad allen present. De voorz. dêelt mee, dat wegees de heerschende ziekte de open bare school gesloten is en de lessen op 6 Januari 1919 weder zullen beginnen. Verder dat voor 1919 de havengelden zijn verpacht aan mej M. Huijzen Ld voor f704 en het straatvuil aan dhr. P. Traas voor f21. Het aanvangssalaris voor het hoofd der school werd overeenkom stig de circulaire van Ged. Staten be paald op f 1800 en het eindsalaris na 10-jarigen dienst op f 1800 met vrije woning of f200 vergoeding daarvoor. Voor de onderwijzers was dit f800 en f1225 en f200 voor de hoofdacte. De tegemoetkoming voor de huishuur voor gehuwden werd bepaald op f100 en liet geven van haadwerkonderwijs buiten de schooluren op f 1 per uur. Alles met ingang van 1 Januari 1919 en met inbegrip van de rijksuitkeering volgens de wet Van 23 Februari 1918. Tot onderwijzeres werd benoemd mej. Weijnmau, te Middelburg, no. 2 van de voordracht. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd het hoofd der school. Het daggeld van den wegwerker L Wisse werd bepaald van 1 Januari tot 1 April 1919 op f2 per dag; thans is het f 1.75. Van de geldleening 1897 werd uitge loot obligatie no. 9 en van de leening 1909 de no s 1, 13, 14 en 24. Thans stellen B. en W. voor den gemeentewerkman L. Wisse over 19l8 een duurtetoeslag te verleenen van f 25. Dhr. A. Huijzen La. vraagt waarom alleen een duurtetoeslag moet worden gegeven aan dezen en waarom oek niet aan den irafdelver, schoolschoonmaakster, klok- luidster, brandspuitbode, enz. De voorz. antwoordde, dat deze laatste betrekkingen als bijbaantjes konden beschouwd wor den, terwijl dit bij den gemeentawerk- man piet het geval is. Hujjzen stelt voor ook aan de anderen duurtetoeslag te geven, wat met 5 tegen 2 stemmen wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen. Op het ver zoek van de klokluidster om verhoogiag harer jaarwedde wordt afwijzead ba- schikt. Er zal een ge!d.k«ning worden gesloten van f2300, terwijl de Hoofdei. Omslag voor 1919 werd gebracht op .f 8800, met f 400 voer noodzakelijk levens onderhoud en f 2ë aftrek voor elk kind beneden 13 Jaar. lerseke. Bedankt als voorzitter der afdeeling „Yerseke" van de Coöp Mos selverkoop vereeaiging C. P. de Rooij te Ierseke. CMijssptast. Ia de Raadsvergadering die Maandag j.l. werd gehouden, waren alle leden aanwezig. Na de gewone opening werd een verlichtingscommissie benoemd, n.l. de lieeren P. v. d. Weele Iz., P. v. d. Weele en W. Potappel. Herbenoemd tot lid van het Burg. Arm bestuur dhr. G. I ara el Sr. Vastgesteld werd salarisverordeniug onderw. perso neel. Hoofd der schoei f1350—f2000 na 10 jaar, voor huishuur f 200, voor Fransch f250. Onderwrjzers(essen) fS50f1500 na 10 jaar, huishuur f 100, voor 't bezit van elk der akten 1—t f50, herhalings- onderw. f 1 par lesuur, handwerken f 100 per jaar. Aangenomen act 4 tegen 3 stemmen. Vastgesteld supplement kohier hondenbelasting 14 honden f30. Inge komen was een schreven der Spoorweg- Maatsehappjj „Zuid Beveland", om toe gekend® aubeidi® aak gaatend te doen bjj naasting aosr den Staat, hetgeen word toegestaan. Aangenomen werd een voorstel to^ Gemeentelijke Centrale Keuken te Goee. Menu van 30 December tot 4 Januari- Maandag: Aardappels met sniiboonen en vleesch. Dinsdag: Erwtensoep met vleesch. Woensdag: Zordt niet gekookt. Donderdag: Groentensoep met vleesch Vrijdag: Rijstepap. Zaterdag: Aardappels mei knolraap en vleesch. Van 28 Dec. tot en miett 3 Jan. 1919 is verkrijgbaar op bon 23; Boonen 1 ons: 24: Erwten 2 ons. 25: Rijtet 1 ons. 26: Jam 1 ons. 27: Kaas 2 ons. 28: Chocolade 1 stuk. 29Suiker 2»/0 ons. 30: Zeep 1 stuk, waarbiji voor* elk gezin 1 pak waschpoe- der. 31: Ammoniak i/4 K.Cf. (flescl» meebrengen).- 3, 4, 5 en 6: .'Aardappelen. 6 Vleeschboekje2 ons Rund of kallsvleesch, prijs f 1.25, f 1.50 en f 1.75 per Va K.G. Kallsvleesch "bij1 de fa. Ternpeiman en van Hove. Rund vleesch bij de overige slagers. Zeep is verkrijigbaar bij- de volgende! winkeliers: J. Ossewaaide, G. Th ifejw nng, Wed-, J. B. Jlurfsse, C. JlJjkse N. Knieriem, Firma Deijkam-Massee, Jf üg^o, waaide, J. A. Steketee, Wed. Kentin Verbeem, I. Wessef en Co., Wed. s' r Eenenaam, Gebrs. Mulder, J. Romiib SI Veenis, A. Willeboer. f Ammoniak bij: Gebrs. Duvekot, Wed. J B. Huijsse, F. Thiery, E. Verbeem M .Veenis. Midd.IbBrg, Bon 15 en 16 derkaaaseu- Kaait elk «en liter petroleum a 34 ct Menu Centrale keuken. Week van 30 December tot 5 Januari Maandag Dinsdag: Snijboonen, bestellen voor Vrhdag. Donderdag: Bruine boonensoi-p bon 122. Vrijdag: Hutspot. ZaterdagBoerenkool. örljpskerkf}. Afhalen broodkaarten op Maandag 30 Dcc. n.m. van 1—3 uur. Levensnaiddelenbediijf. Kioetinge. Zaterdag 28 December 1918 is bij den slager W. Schipper op bon 9 rundvleesch te verkrijgen. het roeien van eenig® boomen aan den nieuwen weg. Katö. In êe Raadsvergadering alhier Maandag j 1. gehouden werd vastgesteld de salarisregeling enderw. volgens mis sive van Ged. Staten. Hoofd der school f 1300-f 1800. Onderw. f 800—f 1225. Aan den onderwijzer J. Bak werd een duurte toeslag voor 1919 toegekend van f275. N. en St. Joeslaad. Maandagmiddag hield de raad alhier een openbare ver gadering, onder voerzitterschap van den burgemeester, waarbij alle leden tegen woordig waren. Enkele verzoeken om ontheffing H. O. werden ingewilligd,- terwijl op een reclame afwijzend werd beschikt. Verder wordt de verordening vastgesteld regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Met inbe grip van de rijks ver hoogingen geniet een Hoofd van f 1300 tot f 1800, met vrije woning en tuin of f200 daarvoor; het onderwijzend personeel van f800 tot f 1225, beiden met 5 tweejtariijksche verhoogingen Voor gehuwde onderwij zers f200 vergoeding huishuur. Herba- lingsoaderwijs blijft betaald met 7» ct. per uur. Een onderwijzer methoofdacte krijgt f100 meer dau de andere onder wijzers, en 2 tweejnarlijksche verhoo gingen van f 160 nè de 5 periodieke verhoogingen voornoemd. Deze regeling wordt geacht ingegaan te zijn op 1 Januari 1918. De jaarwedde van dan gemeenteveld wachter werd van f645 gebracht op f1020 met inbegrip van vrije kleeding, huishuur, enz. Een en ander buiten zijn andere emolumenten. Ingaande 1 Januari 1918. Mededeeling werd nog gedaan van de geedkeuring van het suppl. kohier H.O. en van den verkoop van een paar strooken grond aan het rijk. Na de rondvraag deelde het lid F. P. Polderdijk nog mede dat deze ge meente dit' jaar een jubilé viert. Het is n.l. 100 jaar geleden dat Nieuwland bij Walcheren werd ingedeeld. Hierom trent gaf hij nog eenige bijzonderheden ten beste. Maandagavond hield de afd. van het Groene Kruis alhier de gewone algemeene najaarsvergadering. Aanwezig waren 9 leden. In het bestuur zijn 2 vacatures door vertrek van dhr. J. Polderdijk en het bedanken van dhr, C. Brakman. De rekening over 1917 werd goedge keurd tot een bedrag van f 225,02s in ontvaogst en f 181 in uitgaaf, alzo» een batig saldo van f94,025. De begrooting voor 1919 werd vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f286. In de vacature Polderdijk werd als bestuurslid gekozen C. Dirigemanse en iu de vacature Brakman I. Bliek. De heer J. Polderdijk zal het eere- voorzitterscliap worden aangeboden (in zijn functie van Burgemeester). 'Het lid Cr. van Leerdam, aan de beurl van aftreding, werd herkozen. Aan den magazijnmeester-bode werd over 1918 een gratificatie verleend van f5 voor buitengewone werkzaamheden. In 1918 werden 48 veorwerpen ia bruikleen verstrekt aan 30 personen. Soraburg. In de algemeeue vergadering vau de afd. Domburg van het Groene Kruis bracht <ie secretaris zijn jaarverslag uit, zoo ook de pe«ningmeester. De heer v. Voorthuijsen werd als bestuurslid her kozen, alamede dhr. Elout, die evenwel als secretaris bedankte, doch wel in het bestmur zal bljjven. Het bestuur werd met 1 lid vermeerderd, waarveor de keuze viel op dhr. P. H. den Turk, die de functie van secretaris op zich nam. Dr. Vaan drager deelde mede, dat op 't oogenblik al liet materiaal in bruikleen is gegeven en 't gebouwtje leeg is. De laatete obli gaties zjjn uitgeloot, zoodat het m*£>*z9a tbaus eigendom der afdeeling IS- De toestand der kas mag gunstig ge noemd worden, meer echter door giften vaa buiten dan deer de contributies der leden. De meeste leden, ook aq, die meer kunne» betalen, rneenen te kunnen vol staan met de miuinaumbijdrage. Hierdeor was ®r thans maar f 50 beschikbaar voor het aanschaffen va» nieuwe middelen. Gaarne zou de voorzitter dan ook aien, tjat vele leden hun bijdrage verhoogde». 7an een dame buiten Domburg die onbekend wenscht. te blijven, is een gift eutvangea voor 't aanschaffen van linnen goed. Daarvan wordt thans een dankbaar gebruik gemaakt. We8tkapelle. Weeasdagavond omstieeks 9 uur werden wjj wear opgeschrikt door een zwaren knal. Het zal weer een mijn zijn geweest, welke tot ontploffing 'is gekomen tegen de paalrijen. Eenige palen zijn stuk geslagen zonder verdere onhei len. Er lagen langs de kust in deze om geving 9 mijnen, welke door de bevoegde overheid werden gedementeerd. Ook werden deor oorlogsschepen drijvende mijnen stukgeschoten in zee voor het dorp. Eüeazen. De gemeentepolitie alhier heeft een belangrijken diefstal ontdekt. Uit liet militaire magazijn waren ontvreemd 15 p. nieuwe laarzen, 12 p zooien, nieuwe schoenen en nog andere goederen. Na hoor en wederhoor niet overtuigings stukken, werden da daders gevonden. Het waren 2 militairen uit hun garnizoen, die tenslotte bekenden de diefslal te hebben gepleegd. Zij zijn in arrest gesteld om voor.jden militairen rechter te worden gehoord Terneuzen. Men schrijft onsWij hadden een goed geslaagde vergadering tegen de annexatie te Sluiskil. Onder leiding van de» heer Nobels sprak allereerst de eerw. Pater Gardiaan, daarna werd het Wilhelmus gezongen en speeldé „De Volharding" een gemengd lied van allerlei Vaderlandsche liederen. Den heer Dek sprak op de hem eigene wijze en wist de vergadering in actie te brengen, door met allerlei beelden aan te toouen hoe wij ons hebben te gedragen. De vergadering zeng toen het lied „Zeeuwsch-Vlaanderen sta pal." Ten slotte sprak ds. Groeneveld een aangrij pend woord, waarin hij de aanwezigen opwekte om vooral trouw te blijven aan ons land en o»s Vorstenhuis. De'upkomst was zoo groet, dat een deel in de gang stond en buiten onder de ramen. Axel. Dinsdagmiddag werd het nieuwe orgel, dat door de» heer Standaart uit Rotterdam in de nieuwe kerk van de Ger. Kerk geplaatst was, in gebruik genomen. Ds. A. Thielen hield bij deze gelegen heid een rede over: De beteekenis van het woord „Sela" in de N. Testamen- tischa muziek. Deze voordracht werd door de niet talrijk opgekomen gemeenteleden, (wegens dan niet gunstigen tijd, den namiddag voor Kerstmis), met aandacht aangehoord. Na deze rede bespeelden de heeren Standaart en Mobach uit Breukelenhet orgel, waardoor de verschillende registers tot huu recht kwamen, zeer ten genoegen van de bouwcommissie, den kerkeraad ea de gemeente. Na de muzikale voordracht kon de pastor loei dan ook met volle instemming van allen den bouwer van dit orgel dauken voor het geleverde instrument. Het front, door den architect van de kerk, dea heer Tj. Kuipers geteekend, is volkomen in overeeHstemniing met deu inwendigen voim van de kerk en een werkelijke versiering. Na de gebruikelijke toespraken werd deze samenkomst met dankzegging door den predikant gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwolle J. v. Dorp te Hoorn; te Meliskerke L. C. Spijker boer, eand. ts Utreeht. Bedankt voor Schoondijke doer P» van Dam te Heerewaarden, Geref. Kerken. Beroepen te Hazerswaude en te Rsitsum N. Buffinga te Oostham; te Westbroek J. H. A. Bosch te Andel, Krabbsedijke. Uit het dubbeltal A. A. Allaart en W. Colijn werd met 19 tegen 14 Htenmen dhr. W. Coljjn gekozen tot ouderling inpiaats van den aftredende» J op 't Moff en uit het dubbeltal J. Kole en Jeh. Phiüpse werd met 17 tegen 15 stemmen tot diaken gekozen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2