Telegrammen. Rechtszaken. nacht op biet dorp en wel vooral in, den Zuidweg. De zwaarste konijnen Weiden meegenomen. Hoedekenskerke. Tot tijdelijk lichL wachter aan de Rijksknstlichten inden. 2.|i. Ham is benoemd dhr. P. J. Hoek van Dijke alhier, zulks met ingang van 1 Jan. 1919. Hoedekenskerke. Vrijdag vergaderde, do Raad. Afwezig de heeren Verbeek en Timmerman en an der Linde.| Na opening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat tengevolge van, de ziekte van den secretaris, ais zoo-, danig de heer Schouten, waarn. secr.y de notulen zal bijhouden. Vervolgens komt in behandeling de van Gedep. Staten terugontvangen ver-, ordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Aan do opmerkingen van Ged. Staten wordt voldaan. De jaarwedde van het hooid, zal dus nu zijn f1300 met o twee-,, jaarliiksche verhoogingen van f 100, tot een maximum van f 1800, van de, onderwijzers van bijstand 1800 mek 2 tweejaarlijksche verhoogingen van. f loo eh drie 2-jaarlijksche van f75, tot een maximum van f 1225voor vergoeding wegens gemis aan vrije woning f 100. Niet ingegaan wordt op het verzoek van Ged. Staten om behalve de f200 voor de hoofdacte, nog twee verhoogingen van f100 bo-, vendien daarvoor te geven en met 3 tegen 1 stem besloten voor het htezitj. der acte Landbouw- of tuinbouwkunde, f50 verhooging te geven. Voor'andere bijacten wordt niets gegeven, lidt nut, daarvan voor deze gemeente? wordt niet ingezien. Ten slotte wordt bei sloten de aldus gewijzigde verorden ning in werking te laten treden mef 1 Januari 1919. In plaats van het aftredend lid J. Louisse, wordt na twee vrije stemmin-i g'en bij herstemming, waarbij de hee-i ren Louws en Louisse zich van stem-, ming onthouden, tot lid van het Bui-, gerliik Armbestuur gekozen de heer- L. Lous, die deze benoeming aan-, neemt. Alm gevolg van het verloop' dezer stemming, wordt de Benoeming van een voorzitter van het ArmbesL aangehouden. Aan den gemeentekan-, ton nier -Wordt f25 duurtetoeslag toe-, .gekend over 1918 en hij, benevensi ook de schatter der dranklokalen voor, 1919 herbenoemd. Bij de rondvraag krijgt de heer Lous, toezegging, dat maatregelen genomen zullen worden tegen verontreiniging eter sloot bij bakker Dekker, en dat waarneer de petroleum komt, getracht zal worden deze zoo spoedig mogelijk aan den man te brengen. Westkapetle. Zaterdag zijn uit hei< gemeentehuis ontvreemd 2i kazen en, 14 kistjes met jam, behoorende aan, te distributie. Daar geen braak is, gepleegd, is toegang verschaft vermoe-i lelijk met een valschen sleutel. Van dader(sj tot heden geen spoor. Souburg. Door de afdeeling Souburg der S. D. A. P. is een verzoekschrift naar den Raad dier gemeente gezon den met de volgende punten 1. Opheffing colportatieverbod, 2., Toeslag op gas en petroleum ook voon dit jaar in den ruimsteii zin, 3. Aan-, stelling Hoofd der distributie volgeng art. 145, der gemeentewet, 4. Erken, ning der vakorganisaties in alle op, te richten commissies, 5. Betere bei kendmaking der distributieartikelen en, onpartijdige verdeeling van deze ar tikelen. Veere. De Decembervietrgadering der Ring Serooskerke van Jong. Vereenigin- gen, had alhier Donderdagavond .in de consistorie der Geref. Kerk plaats. Na dat de voorzitter de vergadering op- ge bruikelijke wij'zie had geopend, en de secretaris de notulen gelezien had, kwam Aan het woord vr. A. Pouwer Jz1. van wrjpskerke over: „Wijl blijven Gerefor meerd". J Vr. Pouwer wijst op 1de verslapping, achteruitgang eil veruitwendiging, die zich a ©rwege in het Gereformeerde Kerkle ren openbaart. Deze wereldgelijkvormig- herd heeft hare oorzaken, na reformatie komt er zoo gemakkelijk een deformatie, na een tijdperk van bloei een tijdperk van inzinking Veelal wordt de verslap ping gevrmd door een gebrek aan ken- nis, waaraoor do tijpgeost mot moor sue- ces haar arbeidsveld bewerken kan De Ger. Jong. Vereen, heeft in dezie materie een bijzondere taak te volvoe ren. Spreker beveelt ieder jongeling aan dit hulpmiddel vast te grijipen, om zich to wapenen tegen het dreigende gevaar. Dat dit onderwerp veel bespreking mee bracht spreekt als vanzelf. Het tweede onderwerp weril geleverd door vr. Com. Jobs© van Serooskerke, overTypen ojp de Jong. Vereen. Type kenmerk, stempel, karaktertrek; ver schillende typen samenwerkende, bevor deren zeer de karaktervorming, de eeif t den ander aan in het vormen van 1wmtJ6 i 7ieT,W6rv6n karakter. Vervolgen.9 ST ,hf verschillende typen als do beekening de^Ver^hilteXlguiS deed zeer goed hun uitecnloopmd karak ter uitkomen. Ook.hier volgde bespre- king op, waarna de voorzitter de ver gadering sloot en vr. Nomes voorging in dankzegging. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJsselstein, IJ. Doornveld j te Oene; te Zegveld, W. J. van Lok horst te Noorden. Bedankt voor IJlst, door P. de Bruiju te Westmaas. Wisse, Herbenoemd als kerkvoogd al hier dhr. J. Bos. Dhr. J. Dronkers heeft bedankt voor zijn herademing als ^diaken. Aancezien voor deze benoemingen er- scheidene vergeefsche stemmingen varen gehouden, is besloten de verkiezing voor een diaken cenige weken uit te stellen. Goref. Kerken. Beroepen te AVildervank, J. Waterink te Zutphen. Onderwijs. Middelburg. Tot onderwijjzfer-volontair aan de Chr. School in de Gravenstraat alhier is met ingang van 1 Jan. benoemd dhr. J. Fröberg, thans in gelijke betrek king werkzaam aan een Chr. Sc.hool op 't Zandt. Geslaagd te Rotterdam voor deacto vrije- en ordeaefening©n mej. M. Bijl te Poortvliet. - Geslaagd voor het 'cand. ex. theologie aan Id© V. U. de hear B. Hagenaar. Geslaagd voor diploma boekhouden; de heer P. A. Basting tel Ret rancher nent. ■Wetansoliap m tasi Sagen en legenden, zeden en gewoonten in Limburg. Met dit onderwerp trad Vrijdag" in de Sociëteit te Goes- voor een! talrijk, aandachtig gehoor op de heer Felix Rutten, uit Utrecht, een Sittardsche jongen, zooals deze geleerde redenaar in zijn voordracht deed uitkomen. Spr. begon met een herinnering aan een tochtje door 'tNapelsche, bij welke gelegenheid Spr. zijn koetsier, een drogen, stillen knaap, in extase had gezien, toen zii achter de heuvelen m de streek kwamen waar deze Na- politaan geboren was; op eenmaal ioch begon de knaap met do zweep te klappen, luidkeels te zingen, en te fluiten, waarna hij lachend tot Spr, zei: Skoezi (neem mij niet .kwalijk, dit is het land mijner geboorte.) Deze woorden neemt Spr. over als inleiding tot zijn onderwerp. Maar zoo gaat Spr. voort moet ik mij hier verontschuldigen over mijn onderwerp? Wanneer ik u veer tien dagen geleden de vraag gesteld liad: wat is Limburg voor u? gij zoudt geantwoord hebben: een ver, vreemd land. Maar in deze laatste twee we ken zijn er dingen gebeurd, waardoor wiji, Zeeuwen en Limburgers, niet lan ger vreemden voor elkander zijn. De schaduw der vreemde heerschzucht is gelijkelijk neergestreken over ons 'bei- eter gouwen. Landhongerige vijanden, ondankbare buren moet ik zeggen afgunstige broeders - beloeren en hela-, gen den Zeeuwschen en Limburgschen. bodem, beoogen een afscheuring van onze landstreken, waarover naar het woord van dr. Nolens; in de Kamer gesproken, geen enkele rechtsgrond bestaat en waarvan mr. 'Treub' ge waagde als van ware roof. Maar wij willen niet gestolen wor den, gij niét en wij niet. Wij willen juiet ontvreemd worden "aan de Nederland- sche kuituur. Wij beiden eischen het recht om Vrij te bestemmen welke kleuren er 'zullen wapperen van onze torens, Wij willen vrij en trouw blij ven. Wij willen de vrije beschikking houden over de liefde van ons hart; wij willen als ware Nederlanders tot Nederland blijven behooren, geen an der gezag over ons dulden dan het koninklijk gezag van de edelste van Europa's kroondragers, van Koningin Wilhelmina. (Langdurig, daverend ap plaus Ziet, in den brand der verontwaar diging, die oplaait boven onze land streken en den Nederlandschen hemel in gloed zet, bij de geestdriftige pro testen, die opstijgen uit den boezem van Limburgers ,en Zeeuwen, herken nen wij elkander plotseling als broe ders, waar eenzelfde gevaar ons dreigt, erkennen wij elkander land- en 'lotge- nooten, waar eenzelfde vijandschap over ons zijn schaduw wenit, en her kennen wij elkander als Nederlanders, die trouw' zweren en zullen houden aan Nederland en ons gemeenschap pelijk Vorstenhuis, In deze gevoelens die ons plotseling zoo dicht tot elkander brengen, in onze gelijke verontwaardiging tegen oen zelfde sno od bedoelen, maar ook m eenzelfde geestdrift voor eenzelfde provinciaal en nationaal belang, rei ken zij elkaar jie hand en breng ik u een heilgroet van Limburg, u pas nog een ver, vreemd land maar thans plotseling voor u geworden het zus terland van een broedervolk. (Lang durige toejuiching Alsnu tot zijn onderwerp komende, merkt Spr. op dat Limburg lang een vergeten, verwaarloosd land geweest is, wel werd het om zijn schoon© ligging, als miniatuur Zwitserland be kend, door enkelen bezocht, doch over 't geheel sloeg de regeering weinig acht op deze Asschepoetster, die deswege verviel en volhardde in een koppig exclusivisme en afgezonderdheid. Doch Zi1J °'t'. de niJJnen, is dit anders orden. Limburg begon aan te trek- món f''in productiviteit en nu zegt mon schertsendr^ö'eGrino'^na'irjl staat met den kop naar Limburg toe, nu er de ruif staat; vroeger kende men slechts zijn staart. Ondanks de nationalisatie van Limburg is het nog altijd het land van schoonheid, poë zie' en romantiek. De gesteldheid van het land teekent zich af in zijn bewo ners. De Limburger is een met zijn land, ook in deszelfs tegenstellingen. Hij is een tweemensch. U treft in hem dé Zuidelijke beweeglijkheid, Waal- sche luchthartigheid, lichtzinnigheid als in Keulen, maar ook die gulle gastvrijheid, waardoor zij wel eens de Italianen van Nederland genoemd zijn. Voorts zijn schalksche zin en zin voor realiteit en tegelijk zijn Puitsche dweepzucht ten mystiek en Vlaam- sche, doch niet ziekelijke sentimen taliteit; zijn zin voor humor en jolijt bij zijn groote ontvankelijkheid en ont roerbaarheid van gemoed. De roman tiek en poëzie van 't landschap leven ook in 't gemoed van den Limburger. Vandaar zijn sagen: de schoonheid van verbeelding gestold tot mythe en droom. De dichterlijke atmosfeer van •zijn land maakte hem dualist; zijn godsdienstige en kerkelijke piëteit gaat gepaard met bonte levensvreugd. De lach en de traan. Scherpe en zachte kleuren. Spotlust en teer gevoel. Een volk hangt aan zijn godsdienst, en zulks te meer naarmate ,-die aan zijn wezensaard zijn beste bevrediging schenkt. Zoo groeit Italië al -in Lim burg. Het veldkruis langs den weg, het kapelletje van plaats tot plaats. Zoo paart zich het alledaagsche leven met de religie en wordt dp sage ge boren, ieder feest heeft zijn sage. Het Zuidelijke St. Nicolaas vereenigd met St. Barbara. De roos van Jeri cho met de bloeiende berk en kerse boom- de kerstblok vlamt in den haard, de boomen spreken met elkan der in den Kerstnacht; en betoove- rende klokken luiden Christus' ge boorte in. lil |!j§ 'JS® Zoo ook op Driekoningen, de Half vasten, met zijn Bollenberg, waar het Krombrood geraapt wordt; den Palm zondag, met zijn palmbezem, door en gelen gebracht. Goede Vrijdag en Pa- schen, waarop de Limburgsche boer de paaschtwijg plant in alle hoeken van zijn stal, de Mei met zijn frisch bekranste ibtedehuisjes, de pronkdag van kerkelijke praal en wereldlijk ver maak; de processiepret, met zijn om gang in kerk en dorp, waarbij 'de wie rook golft langs ae straat, en het veld ten tempel wordt onder het blau we hemelgewelf; kerk en kermis: de bonte kermissen vangen kerkelijk aan, dank zij den gemëenzamen omgang van. den Limburger met zijne heiligen. En dan 15 Augustus, de wisch ge wijd die de boer op zijn haard werpt om zijn huis te beschermen tegen den bliksem, op Sint Maarten de Sint Maartensvuren overal, op den dag rijdt de heilige zelf door de straten. Gaan wij terug tot de middeleeuwen, dan ontwaart men een bloeiende lita nie van verbeeldingende legenden, sommige vol humor, gelijk die van den graaf van Chatelain; en vele, trouwens kenmerk veelal van de le gende, bevatten een stille hulde aan het landschap; en de liefde van den man voor zijn land wordt overgedra gen op zijn heilige. Spr. noemt hier- van vele voorbeelden. Na de pauze toont 'Spr. aan dat Limburg niet onwerkelijk is, en dat deze romantiek haar keerzijde heeft. Vele overleveringen zijn ontleend aan den 30- en 80-jarigen oorlog; o.a. de geheimzinnige nederlaag en dood der Nassau's op de Mookerheide gaf aan leiding tot onderzoek naar de oorzaak, en de volksziel meende die te vinden in heiligschennis. Ook de Bokkerijders gaven tot menig verhaal in dien geest aanleiding. Spr. eindigt friet de voordracht en verklaring van eenige aangrijpende sa gen, die van Karei de Groote, in wiens „si tard" de oorsprong van den naam Sittard zou gelegen zijn, de Swerti- boldsagen, en die van Walram en Reginald, verbonden aan de slotruïne van Valkenburg, En al de helden, hoe ook verjaagd of afgezworven, keeren of hijgen terug naar de plaats hunner afkomst, sommigen zelfs om er te mogen sterven op den drempel 1 Spr. ziet in ai die verhalen éénzelfde leit motiv, éénzelfde draadeenzelfden trek van den Limburgschen aard: de liefde tot zijn bakermat wordt open baar. De epiloog zoo eindigt Spr. in welsprekende taal zijn rijke rede der sage van de Mookerheide ge waagt van bloed en vuur. Maar aie sage heeft Ook een naspeleen voor spelling van een wereldoorlog en een wereldbrand, en een slag aan ae Mans1, waarin de Turken overwinnen en de koning van Pruisen naar Limburg vlucht om bij een roodharigen smid schuilplaats te vragen tegen de hem vervolgende vijanden. -En dan komt 't wereldeinde, waarvan. Limburg het tooneel zal zijn, Limburg het land der schrikkelijke-, schitterende wereldwon deren. Zoo is de profetie. Maar de werkelijkheid is anders. Men ziet in Limburg hooge schoorsteenen; en schepen op de bevaarbaar gemaakte Maas; de nacht der sagen verbleekt; de bonte droomen der blijheid ver vluchtigen. Een nieuwe poëzie wordt geboren, maar de oude schoonheid kwijnt. Limburgs oude romantiek sterft, de schoonheid van het land schap verdwijnt, en de poëzie ver stomt: maar ae blijde klokken blijven klinken in de ziel der Limburgers, (Daverend applaus.) De heer Rothuizen sloot, na een- Welsprekende dankbetuiging aan den spreker, de vergadering. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens "jagen zonder ver gunning: J. d. J., Wissenkerke, f 2 b. s. 2 d. h.; jagen zonder akte en ver gunning: W. G. v. d. W:„ Colijhsplaat, 2 maal fö b. s. 2 maal 5 d. h., uitle veren geweer en haas of £10 en £5 b. S 10 en 5 d. h.C. L. M., aldaar, M. v. H„ Schore, 2 maal f5 b. s. 2 maal 5 d. h., uitl. geweer o£ £3 b. si. 3 d. h.,: M. v. H., Schore, 2 maal f 10 b. s'. 2 maal 10 d. h.; in het veld pogen wild te bemachtigen: F. W|., Borssele, £1 b. s. 1 d. h.; I. M. S., Hoedek-etnskerke, 10 b. s. 5 d. h.R. R., aldaar, 5 b. s. 1 w. tuchtscli.niet beletten, dat hond wild opspoort: G. N„ Driewegen, f2 Ij. s. 2 d. h.jVl. V. H., Schore (2 maal) 2 maal f5 b. s. 2 maal 5 d. h.; wild vervoeren zonder machtiging:, G. B., Hoedekenskerke, f3 b. s. 3 d. h.; sü'ooperijl: G. C. J. F., Hanswcerd, f2 b. s. 1 w. tuchtsch.; C. J. T., Kloetin- ge, J. v. d. S., aldaar, £5 b. 's. 2 w. tuchtsch.; straatschenderijC. d. F.,-Goes, f 5 b. s. 2 w. tuchtsch.overtredin'g woningwet: A. v. d. S., Hans woerd, £5 b. s. 5 d. h.o-vertreding hinderwet: H. v. 'tWi., 's Heerenhoek, £5 b. s. 2 d'. Üiovertreding slachtwet: J. L. D., Ierseke, 2 maal 10 b. s. 2 maal 5 d. h-> C. Z., Ierseke, £20 b. s. 20 d. h.; overtreding teeltregelingJ. d. R., 's Heer Arendskerke, f 10 b. s. 10 d. h.A. R. W.zn., aldaar, £25 b. s. 10 d. hv W'. R„ aldaar, £75 b. s. 50 d. h-, L. d. Wl, aldaar, £250 b. s. 100 d. h., J. W., Krabbendijke, f 30Ó0 b. s. 50 d. h.te groote hoeveelheid goederen aanwezig hebben: J. L., Hoedekenskerke, £20 b. s. 20 d. h.; onder anderen naam aanbie den van goederen aan scheepvaartonder neming: J. P. LL, Goes, f20 s. 1 w. tuchtsch.zich bevinden op verboden ter rein: C. v. L1., Biezelinge, £1 b. s. 1 d. h.; wielen van wagen niet van slijk zuiveren: A. C. G., Kruiningen, £2 b. s. 2 d. h.; op openbare plaats voet ballen: J. B., Kloetinge, J. v. M., Goes, A. P. .H "L., -Goes, terug aan ouders, M. J. d. F., f2 b. Sl 1 w. tuchtsch.; in oesterput natuurlijke 'behoefte doen: A. G. Gzn, Ier.seke. f3 b. s. 3 d. h.; op openbare plaats luidruchtig schreeuwen: J. v. D. Mzl., J. A. G., J. S., Ellewoixtsi- dijk, f 5 b. s. 5 d. h.'s avonds fietsen zonder licht: C. R., Kruiningen, f2 b. s. 1 w. tuchlsch., C. Wj., Goes, S. d. V., Ellewoutsdiiik, C. S., 'sHeerenhoek, f 2 b. s. 2 d. h."Schelde bevissohéln; zonder consent: C. D., Ierleke, f5 b. s. 5 d. h.; verboden vischtuig op vaar tuig hebben: A. d. B. Az., Krabbendijke, f 10 b. s, 10 d. h-dronkenschapA. K., Kloetinge, J. A. B., Goes, f2 b. s. 2 d. h„ L. aHnsweerd, (2 maal) £3 en £5 h s. 3 en 5 d. h.vervoe ren ten uitvoer verboden goederen: J. J. P., Hoogerheide, £25 b. sl. 25 d. h. Vrijgesproken, bekl. overtreding jagenj zonder akte: .H v. 'tW.j Ovezande, on der anderen naam aanbieuen van goede ren aan Spoorwegmaatschappij^: 'W. W„ 's Heer Arendskerke. Rechtbank te Middelburg. Zaterdag stond voor de rechtbank te Middelburg terecht G. v. d. B. uit Am sterdam, thans gedetineerd, die zich had te .verantwoorden wegens- diefstal vani een (rijwiel te 'Axel, op 21 September j.l. Getuige H. Glas, ontdekte zijln gestolen rijwiel op de boot tie Walzoorden toen hij naar Kapelle tnoest. "Op de boot be vond zich een wachtmeester van de ma rechaussee, die de zaak direct ter hand nam. De eisch luidde „4 maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. Ook L. P. uit Selzaete heeft zich aan diefstal van een rijwiel schuldig gemaakt en was deswege ook gedetintieu/d. Ook tegen, hem luidde de eisch 4 yiaaudtri gevangenisstraf. Aan een verzoek ,van den verdediger, mr. Groot, om 'bekl. onmiddellijk in vrij heid te stellen werd door de Jtochlbank niet voldaan. De derde gedetineerde was R. de )V. uit Kloosterzande. Wegens diefstal van geld en goederen van zijin baas, If. J. de Vlieger, werd tégen hetm twee maanden| gevangenisstraf gevorderd. Wegens diefstal van vischfuiken luidde de eisch 'hij verstek tegen Chr. de M. uit Grocde jgen maand gevangenisstraf. Wegens mishandeling van zijn vo^Vas- sen dochter .werd ,bjj verstek tegen deni schipper P. P. uit Rotterdam £25 of 25 dagen geëischt. Vervolgens werd wegens verboden v» voer gevorderd tegen J. R. uit Wolferts^ dijk en tegen J. K. uit Rotterdam £25 of 25 dagen gevorderd; tegen J. R. uit Hoedekenskerke, P. J. V. uit Terneuzen, J. L. uit Kattendijke, D. L. uit Hoede kenskerke, T. L. aldaar, ieder f 10 of 10 dagen; tegen J. R. uit Vlissingen £40 of 40 dagen en tegen J. JI. uit 'sHeer Arendskerke f 20 of 20 dagen. •Wegens overtreding van de distributie wet weid tegen C. "F. ,F. uit Hontenisse! £25 of 25 dagen geëischt. Landbouw m VsateeSt. Bij de landbouwers W.. de K. te Serooskerke em J L. to Gapinge Werd vastgesteld dat hun vee is I-ijlende aan mond- en klauwzeer Bijl De K. loe pen die beesten nog in de weide M. C. Gemgncfc! Nïsüws. Aanklacht. De heer P. de Bruin', Wethouder voor crisisaangelegen heden to Schiedam, heeft een aanklacht ingediend tegen den heer Akker aldaar, die in eett ingezonden stuk in de Schieid. Ct„ waar in hij de distributieleiding hekelde, aan het adres van den wethouder schreef: „Stik in de toiletzeep en verdwijn", hier mee doelende op de wijjzle van verdeeling van de toiletzeep onder de winkeliers, waarbij de winkel van den wethouder volgens zijjn collega-winkeliers een veel te groot aandeel kreeg. Op verschillende plaatsen te- Goe- dereede, te Sommelsdijk en onder Putten is het mond- en klauwzeer uitgebroken. WEENEN. Hier zijn berichten ontvan gen over een revolutie in Bulgarije. Arr beiders en soldaten vielen de bezettings troepen aan en vermoordden Engeische en Fransche officieren. Ook in Roemenië heerscht groote ver warring. DEN HAAG. Door een aantal hier wo nende Zeeuwen is aan ds. Pattist, onder wiens leiding te Schoondijlke een protest- vergadering weril gehouden, het volgen de telegram gezlonden: Wij, geboren in bet land van Cadzand, stemmen geheel in met het protest tegen de pogingen tot geschiedenis, volksaard en rechtverkrach- tende afscheuring van Zeenws^-h-Vlaan deren van Nederland. DEN HAAG. De ex-keizer zon van of- ficiëele zijde gepolst zijn om ons landi vrijwillig te verlaten, teneinde de voor ons ernstige gelvaren op te heffen. De ex-keiz-e'r zou er geen gevolg aan ge geven hebben. LISSABON. De president van Portu gal is -door drie revolverschoten gedood. Burgsrüjke Stand. GOES. Huw. afk.: 14, Henderik Otto van Ringelesteijn, 22 j. jm. tè Goes, on langs te Tiel en Huibertje van Dam, 21 j. jd. te Echteld. Geboren14, Adriana, d- v. Cornells Sirike en Sara den Boer; Pi-eter, z- v. Willem Snoep en Dirkje de Fouw- Overleden: 13, Maatje, 3 j-, d. v. Cor nell's de Looff en Jannetje Maria de Coninck; 15, Adriana Cornelia Maartense, 68 j-, wed. van Jacob Verhoeff. VLISSINGEN. Ondertrouwd: S. van As, jm. 22 j. en E|. Duvekot, jd. 18 j. P. C. Oorschot jm. 23 j. en S. Vis, jd. 22 j.; Di. J. Monté, jm. 27 j. en M. W. Korthals, jd. 24 j.G. Baekellnmns, jm. 28 j. etn G. de Jeu, jd. 31 j. Getrouwd: R. van Dijk, jm. 25 j. en Corré, jd. 21 j.; P. J- Verstralen, jm. 33 j. en M. Vaïder, jd. 21 j. BevallenEl. Mommaas,geb'. van de Velde, d.M. Vinke, gteb. Adamse, d J. Leijnse, geb'. Betcklers, fel.; A. H. Goedhart, geb. Wesdorp, fel.; P. L Kroon land, ,geb. van Daele, dl.; A. "C. Jan», geb. Van -der Veer, levenloos k'.; LI. de Ridder, geb. de Nooijisr, levenloos k,:' P. van Zweieden, gab. Luitwfeler, fevenloo» kind. Overleden: E|- Diielriek'x, di. 3 ffl.j M. de Jong, fel. 9 m.C. Meerten», jd. 29 j.; C. I. ten Hout, vrouw van F. La Roij, 77 j.D". Dommisse, jm. 24 j.A. Sar- ratzlin, jd. 63 L. Schroeveis, man van G. Meulmeester, 44 A. S. van; Peenen, jd. 20 j.; J. O. Born, jm. 32 j.CL A. Adriaanse, wed. van P. Olie slager, 67 j.; M. Keirvink, 49 j. vrouw van P. Hollbbrandse; P. Kato, 8 m. d.; Ch. Maertens, 34 j. man van 0. Uroel (loverl. te Oslendet); Di. Termotel, 28 j. on gehuwd, d (overl. te Rotterdam). Over de maand November. KAPELLE. Gehuwd: 15, Marinus Schip per, 24 j. jm. en Johanna Kriger, 24 j. jd. Geboren: 1, Dirk Dignusi, z. v. Ad'ri- aan Jacobus Berman en Pieternella Leijs; 2, Cornells, z. v. Bastiaan de Klerk ert Cornelia de Jonge; 15, Hartje, d. v. Gerrit Drenth en Elizabeth Verhaagejj te Rotterdam; 21, Maria Neeltje', d., v. Hendrik Slabbekoorn en Maatje op 'tHof; 24, Jacobus, z. v. Dignus Landman en lanna Toolens; 30, Antonia, d. v. Jan Korstanje en Neeltje Vreebe. Overleden1, Jacobus van Liere, 43 j., echtg. v. Neeltje Hoogesteger, eerder wedn. v. Cornelia Jfeijtodijk4, Adriaani Nijissen, 81 j., wedn. v. Huigje Wisse; 5, Elisabeth Geluk, 26 j., echtg. v. Jan Van Belois; 9, Willem Bijlo, 31 f., echtg. v.. Laurina van Hekken; 9, Foort van Oosten, 71 j., echtg. v. Jozina van Koei- veringe; 13, Christiaan van Oosten, 38 j., echtg. v. Cornelia Toorenaar; 17. Ni colaas Bijlo, 24 j. ongeh.; 21, Abraham Goedbloed, 81 j., wedn. v. Maatje in 't An ker en Cornelia Rood; 23, Maria Bijlo, 24 j., echtg. v. Jan Slabbekoorn. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen van 16 Dec-, medegedeeld door het Kon Ned. Meteor. Instilu.ut te Do Bilt. Hoogste barometerstand 768-9 te Mün- chen, laagste 751.3 te Hernoesand. Verwachting tot den avond van 17 Dec-: Matige tot krachtigen, Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind; zwaarbewolkt tot be trokken; waarschijnlijk regenbuien- Wei nig verandering van temperatuur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3