Plaatselijk Dlstributienieuws. Uit ds Provinoie» Onderwijs. Kerknieuws. Middelburg. ïwee bons 88 een dubbel stuk harde zeep; bon 89 een ons jam. De Commissie voor distributie van reparatieleder enz. maakt bekend, dat op vertoon der lederkaart wederom bons voor klompen worden verstrekt voor de nummers 2301—2500 Dinsdag 3 December. 2501—2700 Woensdag 4 December- 27012900 Donderdag 5 December. 29013100 Vrijdag 6 December. 31013300 Zaterdag 7 December. 33013500 Maandag 9 December- 35013700 Dinsdag 10 December. 3701—3900 Woensdag 11 December- 39014100 Donderdag 12 December. 41014300 Vrijdag 13 December. 4301 en daarboven Zaterdag 14 December- Slechts aan de kleinste helft van een gezin worden bons verstrekt, doch niet meer dan twee bons in één gezin. Het bureau, Bogardzaal, is geopend van 9—5 uur, des Zaterdags van 9—4 uur. Domburg. Gedurende de week yan 3 tot 8 December a s. is verkrijgbaar 0» bon no. 63: 1 ons havermout; no. 64: 1 °ns erwten; no. 65: 1 ons kaas; no! 36: iy8 ons jam (huishoud); no. 16 t> yikmkaart21h ons suiker. Dekend wordt gemaakt, dat het distin butrekantoor des namiddags gesloten is. Het publiek kan dus enkel geholpen worden tusschen 912 uur vul- Klottlnge. Van 4 December 1918 ye-r- krijebaar op bon 82 een half pond suiker, 83 1 ons gort, 84 1 ons jam, 8511e,eili 1\aloP™ld kaas> hon 3 aarda- pelblad 4 K.G. .aardappelen, bon 5 peulvruchtenblad een pond erwten. Béide schepen zullen zoowel passa giers als lading vervoeren. De voorbereidende maatregelen voor een spoedig vertrek naar Ned-.-Indië eveneens via bet Suez-kanaal van de reeds lang gereed liggende vracht hop ten Medan, Menado en Garoef worden thans getroffen. Allerlei. De Koningin gaat 9 Dec. naar Zolle. De burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage hebben stappen gedaan om te komen tot de stichting van een nationaal fonds pis huldeblijk aan de Koningin. In de Damlnstkazeme te Utrecht is een soldatenraad opgericht, die .bestaat nit onderofficieren en soldaten. De sol daten hebben vele grieven, zoowel over den (d ienst, als over de verzorging van vele zaken. De nationale huldebetoogingen in te genwoordigheid van de Koningin had den een grootsch en indrukwekkend karakter. De Ned. regeering heeft van de Brit- sche 18310 ton cliilisalpeter gekocht. Later volgt nog 45.000 ton. De partij en zullen tijdig beschikbaar zijn voor de bemesting in 1919. De vaart op Antwerpen is weer ge opend. Een Belgisch s.s. met levensr middelen uit Havre is Vlissingen ge passeerd, met bestemming naar Ant werpen. Met de Hollandia wordt spoedig 200 ton cylinderolie van overzee verwacht, gevolgd door grootere aanvoeren mi nerale oliën. De telegrafische gemeenschap met Brussel is hersteld. De indirecte spoorwegverbinding Am sterdamParije zal dezer dagen tot stand komen. De Engelsche juristen zijn tot de conclusie gekomen, dat ex-keizer Wilhelm uitgeleverd moet worden. Sïistorisch gedenkboek. Wij vernemen dat er bij den uitgever J. H. Kok te Kampen ter perse gaat, om zeer spoedig te verschijnen, een „Historiseh Gedenkboek voor het Ne- derlandache volk" van wat er in Nov. 1918 in ons land is geschied. Het boek wordt samengesteld door de bekwame hand van den hoer G. G. van As, journalist te 's-IIage en zal ook verschillende illustratiën bevatten. De reode vlag op het gemeente huis te Zaandam. In de raadsvergadering van Zaandam werd door Buys melding gemaakt van geruchten betreffende het ontvangen van een telegram door den Burgemees ter in verband met mogelijke plannen betreffende het uitsteken van de roode vlag van het gemeentehuis. Burgemeester Ter Laan deelde naar aanleiding daarvan mede, dat Zaterdag avond tijdens zijn afwezigheid uit de gemeente door den waainemenden bur gemeester het volgende telegram was ontvangen. „Verneem, dat mogelijkheid bestaat, dat roode vlag op stadhuis geplant wordt. Reken op loyale uitvoering van voor uw8 benoeming gedane belofte. Mocht desondanks zoodanige vlag geplant wor den, dan zal voor strengsten maatregel tegen u regeering niet terugdeinzen. (w.g.) Minister Ruijs de Beerenbrouck. Met het oog op het late uur werd mogelijk debat naar aanleiding van deze mededeeling tot de volgende vergadering verschoven. Stukken voor de Provi 11- cialé Staten. De thans in druk ver- schlelnen voorgestelde wijziging! van die be grooting voor 1918, geeft in ontvang en uitgaaf teqna vermeerdering aan van f 100.000. In ojitvang wordt diet post-.geld- ltetening voor kasgeld verhoogd met f 90.0C0 ten''die van geldleening voor buitengewone! wterkem met f 10.000. De uitgaven stijgen door die vastgestelde salarisverhoogingen, verhoogingen van reis- en verblijfkosten, presentiegeld, drukwerken en onderiiooids- 'wjerkön, terwijl verder ook enkele subsidie- pos Hen verhoogd 'aijn en ook de post voor ptensioenen. Dte wijziging van de begrooting voor 1919 wijst in ontvang en uitgaaf f 2.251,635 vferhoogingen aan. De ont vangstten wordten verhoogd door de meer dere opcenten op de rijksbelastingen, de bijdrage voor afkoop van tollen op Walche ren, verhooging van de geldleening tér voorziening in kasgeld en die van buiten- gtewone werken, en een nieuwei geldleening ad f 1.060.000; (terwijl ze verlaagd Worden door !eien mindere teruggaaf door verschil lende besturen van de kosten van ver pleging van arme krankzinnigen in ge- Stichtten. i 1 Dte uitgaven worden ook hier in de teerste plaats verhoogd door de salarisher zieningen, duurder druk- en bindwerk, mteterdere te betalen rentte, verhooging van subsidies, en verschillende andere uit ga vten als gtevolig van de aanhangig ge maakte voorsttellen: Nog is in druk vletr&chenen htet voorstel om 'die subsidie aan de Industrie en Huis- houdschool t|e Middelburg voor 191!) .pn 1920 te brengen op f 2925, thans bedraagt deze f 1500 per jaar. Middelburg. Het is der politie gelukt de hand te leggen op een tweetal mi litairen van het garnizoen Meliskerke, die alhier één aantal dekens trachtten! te verkoopen. Bij een naar aanleiding daarvan ingesteld onderzoek bleek, dat het hieT militaire dekens betrof, twee zakken met 15 dekens werden in beslag genomen en met de verdachten aan den garnizoenscommandant overge geven. Bij de politie werd aangifte ge daan door een in bet Schuttershof lig- genden sergeant, dat men tijdens hij te Vcere op wacht was, züjin kist heeft open gebroken en daaruit zijn portefeuille met f 48.50 heeft ontvreemd. In verband met dezen diefstal werd aangehouden de ser geant H., eveneens in het Schutterhof ingekwartierd. Op hem werd de porte feuille, doch leeg terug gevonden. Na scherp verhoor bekende H. zich aan den diefstal _te hebben schuldig gemaakt en f 16.10 van het geld in zijn bezit te hebben. Nog wordt een onderzoek in gesteld naar 'do herkomst van twee rij wielen, die H. te den Haag verkocht heeft en die door de politie aldaar reeds in beslag zijn genomen. De verdachte is ter beschikking van den garnizoens commandant gesteld. Bij de politie is aangifte gedaan, van inbraak in de villa Rozenburg" aan den Segeersweg. Het onderzoek wees uit, dat. men zich door het openschuiven: van een raam toegang verschafte en met een beitel alle kasten opende, eenige voorwerpen worden vermist. Aangifte is bijde politie gedaan van diefstal van een militair dienstrij- wiel, van een burgerrijwiel uit een pak huis, van een oranjewimpel en van een handwagen. Verder, dat men door foroeeren - van sloten getracht heeft in te breken in een pakhuis, zonder resultaat echter. In al deze zaken wordt door de po litie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Tegen zekeren G. wérd door de politie wegens diefstal van een vat pro cesverbaal opgemaakt, terwijl het vat in beslag Werd genomen. In den nacht van Zaterdag op. Zon dag werd een begin van brand ontdekt in de veebroodbakkerij van den heer Meertons op het Bellinkplein. De heer Meertens ,die door 'de politie gewaar schuwd werd, constateerde, dat een paar brooden, die op den oven lagen te dro gen aan het branden waren geraakt. Ook was reeds hout aan het branden. Een en ander werd door de politie met eeni!- ge emmers water geblusclit. In de aandeelhoudersvergadering van de N. V. Boomkweekerij en Zaadhun- del „Walcheren" alhier, is besloten na zeer ruime afschrijvingen een dividend uit te koeren van 6 percent. Tot com missarissen werden herkozen de heeren mr. P. 'Dieleman en A. J. Nieuweor huij'zen. Door de Chr. Jong. Ver. Rom. 116 alhier, werd het volgende telegram van H. M. ontvangen Dê Koningin zeer gevoelig voor de uitgesproken zegenbede en betuigde trouw d raagt mij op, U te verzoeken! Hoogstderzelver welgemeenden dank aan Uwte veïeieniging en hare onderafdce'in- gen de Knapen- en Jongeliedenvereeni- ging „Immanuel" over te brengen. Ruijs, Adjudant van dienst. 1 Het Middelbuxgsch Steuncomité richt zich met het volgende verzoek tot werk gevers, groot-grondbezitters, vereenigin- gen, openbare lichami&n en de gansche burgerij le. Neemt Uwe vroegere arbeiders, thans gedemobiliseerd, wederom in Uwen dienst. Hebt Gij voorloopig nog niet vol doende werk voor hen, het Kon. Nat. Steuncomité is bereid, U in het uitbe talen van loon zoo ruim mogelijk bij to slaan; heeft een ander hunne plaats ingenomen, de mogelijkheid is zeer groot, dat Giji binnen afzienbar-en tijd behoefte hebt aan meer personeel; verzekert U daarvan, dooi' gedemobilisecrden thante in uw bedrijf te plaatsen. 2e. Laat onmiddellijk werken uitvoeren, door U wegens tijdsomstandigheden, uit gesteld, ien nieemt daarbij onze trouwe landsverdedigers als arbeiders aan. Ont werpt plannen tot nut en verfraaiing van uwe huizen én bezittingendes gewenseht zijn bet Kon. Nat. Steuncomité en bot Plaatselijk Steuncomité bereid, een deel van de kosten voor hunne rekening te nemen. Goes. Met hartelijken dank ontving de wijkzuster f 5 voor verleende hulp en f 2.50 voor de zieken. Ontvangen bij den Penningmeester f 1 voor verleende hulp. Vliasmgen. Nu het transport der Fran- sebe krijgsgevangenen over Vlissingen Duinkerken eenige dagen aan den gang is hebben wij nog eens een kijkje ge nomen aan het station Vlissingen, waar nu icderen avond weder een groote druk te heeischt, een groote tegenstelling met de laatste maanden, toen het er met een niet verlichte wachtkamer, weinig treinen en gedrukte stemming, zoo stil was. Als des avonds, gewoonlijk te onge veer zes uur een of tweei extra-treinen! de 1000 mannen hebben aangebracht, wofden dezte in vijf compagnicn op het perron opgesteld, zijn ze geregistreerd door de daartoe aanwezige Fransche officie ren en hun helpers dan wordt hen de plaats aangewezen, in loods of gang, waar zij dan hun bagage want allen zijin geladen met koffers of zakken met hun eigendommen dieponeeren. Intusschen wordt dan door een sle- perswagen bet in die Centrale Keuken voor rijksregeling gereed gemaakte eten in bussen aangevoerd en in de derde klasse wachtkamer gebracht, waar de uitgifte onder toezicht van den heer Ch. Vermeesch, chefhofmeester van de Maat schappij Zeeland, door een zijner col lega's met zes hofmeesters plaats heeft, terwijl een drietal vrouwen het eten op scheppen en zooals .wij Zaterdag zagen, soms ook enkele jantjes vrijwillig hulp verkenen Het blazen van het etensappèl ge schiedt sedert Zaterdag en wel door een Franschen hoornblazer als die ondier den troep te vinden is. Zondagmorgen blies hijl, die Zaterdagavond dienst had ge daan, ook het Fransche appél, op Welke voor hun zoo bekende toonen de krijgs gevangenen spoedig uit de veteren (in easu het stroo) kwamen. Zondagmiddag kwamen reeds 15 man nen aan met den trein van 1 uur en daar' deze sedert 5 uur des morgens geen eten meer hadden gehad, werd door den heer Vermeesch voor hen een maal in de keuken van liet café Zeeland be reid, waarvoor zijl zeer dankbaar waren. Uit een gesprek van deze mannen met de bemanning van „La Franc©" die aan den panton lag, hooiden wijl hun dank baarheid over fi© ontvangst in Neder land. Die Zaterdag aangekomen mannen ver trokken Zondagmorgen met „L© Nord", terwijl de soldaten, die Zondag aankwa men, ook weder ongeveer 1000, heden morgen de reis met „La France" voort zetten. - De brievenbesteller J. Meert is be noemd tot adsistent ten postkantore.. Baarland. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering waren afwezig de leden C. van Batóme en 'A. de Mol. Dia voor zitter deelt mee, dat de vastgestelde sa larisregeling der onderwijzers door Ged. Staten niet is goedgekeurd, en dat zich acht sollicitanten hebben aangemeld voor de vacature van onderwijzeres aan de O. L. School. Zonder discussie óf hoof delijke stemming wordt die jaarwedde van den veldwachter bepaald op1 f810 plus' f 100 voor huishuur en f 25 voor ge neeskundige hulp. Hierdoor wordt eed! tijdelijke geldleening van f300 noodig. Dlir. J. dien Herder wordt herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Weth. van Damme komt ter vergade ring. Naar aanleiding van ©en ingekomen verzoek der sehoolschoonmaaksber, stellen B. en W. voor hare jaarwedde te ver- hoogen van f70 op f85. A. HuijZen Lz. vindt deze verhooging te weinig en s'eit voor haar f 100 te geven, welk voors'el, ondersteund door dhr. C. Poortvliet, met 4 tegen 2 stemmen (de heide wethouders) wordt aangenomen. De verpachting der haven-, los-, laad- en liggelden en die van het ophalen der straatvuilnis Zal op- de oude voor waarden geschieden. Do subsidie van den Zuid-Beveland- schen spoorweg blijft bij eventuee'e naas ting door den Staat gehandhaafd. Het dagloon van den gemeentearbeider blijft ook gedurende de wintermaanden fl.75 per dag. Op. verzoek van A. Huijzen hebben B. en W. onderzocht of het niet beter was, dat de kantonnier werd aangesteld op een vaste jaarwedde. B. en W. mc-erren dat zulks niet in het belang der gemeentekas zou ztijjn. Zonder verdere discussie blijft deze zaak Idus zooals tot nu toe. Ten opzichte der ontvangen zending carbid, die wel wat groot w,as, is op voorstel van den burgemeester besloberj de gehe&le zending te behouden. Sahara. De collecte' in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft op den nationalen bid dag f175 opgebracht. Door de Rijks- en gemeentepolitie werd Zaterdag een Duitsch deserteur op heeteróaad betrapt op diefstal van aard appelen en spiek op de hofstede vai| den landbouwer Cli. Sink© alhier. Toen men den man had weggebracht naar de hofstede van M. Vei/mu© te Biezelinge, al waal i.Jij vleesch gestolen had, ont vluchtte hij; hij is tot heden niet weer opgespoord. Ril knul-Balh. In dc Zaterdag gehouderi raadsvergadering werd die begro-oting 1919 vastgesteld en dte van 1918 gewijzigd. Naar aanleiding ©ener circulaire van den Commissaris der Koningin Werd it© jaar wedde van den gemeente-veldwachter ge bracht op f 1000 en f 100 voor vergoeding woninghuur. Zulks vanaf 1 Jan. 1918. Kattenöljke. In dc raadsvergadering v ierd de jaarwedde van den gemeente ont vanger met ingang van 1 Jan-1918 op f525 gesteld. De jaarwedde van den veldwachter werd gebracht o-p f 1050. D© begroeting voor 1918 wérd gewijzigd en besloten een tijdlelijke geldleening aan to gaan. Op 'het verzoek van da spoorweg-maat schappij Zuid-B'eveland tot wijziging van ■dia overeenkomst werd gunstigbeschikt. Da verordening op den hoofdelijken, om slag wlerd gewijzigd, bef maximum-bedrag wérd opgeheven en het bedrag over nood zakelijk levensonderhoud gebracht van f250 op f400. Tot oinderwijzieres aan de 0. L. school te Wilhelminadcrp werd benoelmd mej. P. N. Lindenbergh van Wtelmeldinge Tot lid van het algemeen Armb|eisluur weird benoemd het aftredend lid de heer M. Wisse Sr. Domburg. Vrijdagavond hield de ge meenteraad alhier een openbare verga dering. De voorzitter hield bij de ope ning een toespraak, waarin de gebeurte nissen van den laatsten tijd werden be sproken, waarna hij op het bekende tele gram aan H. M- de Koningin j.l- week verzonden, het navolgende antwoord voor las: „Voldoende aan de bevelen van H- M. de Koningin, heb ik de eer den Gemeen teraad van Domburg den oprechten dank van H. M. over te brengen voor zijn schrijven van 20 Nov- 1918. De gevoelens daarin neergelegd, worden door H. M. op den hoogsten prijs gesteld. De Particuliere Secr. van H. M., (w-g.) VAN GEEN." - Vervolgens werd tot de agenda overge gaan en het adres behandeld van het Pei's-comité, inhoudende een .verzoek om in de politie-verordening op te nemen een artikel ter bestrijding der zedeloos heid. De raad nam dit adres voor kennis- geving aan, als zijnde voor deze gemeen te niet noodig. Daarna werd behandeld een schrijven van de Vereeniging tot be vordering van het vreemdelingverkeer, waarin verzocht wordt steun te verke nen tot het verwezenlijken van een plan, om een Zeeuwsche film te laten maken. De burgemeester en de heer Elout steun den dit verzoek en vonden een bijdrage van f 25 geen overbodige zaak, vooral daar zulks ook een goede reclame is voor de badplaats; doch de raad stemde het verzoek af. Met 4 voor en 3 stemmen tegen werd op gronden van billijkheid adhaesie betuigd aan het adres van den gemeenteraad van IJlst inzake gelijkstel ling der jaarwedden van het openbaar en bijzonder lager onderwijs. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten werd de jaarwedde van den gemeente-ontvanger met f 150 verhoogd- Ingevolge een aanschrijving van den Commissaris dei' Koningin, werd de jaar wedde van den veldwachter herzien en in overeenstemming gebracht met het voorschrift. De heer Elout protesteerde tegen den dwang dien de brief inhoudt- Op voorstel van den heer J. P. Alme- kinders had een wijziging plaats der ver ordening regelende de heffing van den Hoofdelijken omslag. Op een schrijven vai- Ged. Staten werden tie jaarwedden van de onderwijzers, met inbegrip van de ver hoogingen, volgens de wet van Februari 1918 vastgesteld. Besloten werd een bijdrage te verleenen van f 150 's jaars, gedurende 40 jaar, voor den afkoop van tollen op Walcheren- Bij rondvraag besprak de heer P- v. Sluijs,, om even als verleden jaar, aan ïriinge- goeden een toeslag te geven op het ge bruik van gas. Na discussie besloot men een toeslag te geven tot de 8e klasse in den Hoofd omslag en het bedrag te bepalen op 7 cent de kub- M. Nog werd door den heer van Sluijs gewezen op de ondeugdelijkheid van melk, en vroeg hierop een strenge controle toe te pas sen; terwijl hij ook mededeelde dat het hem voorkwam, dat bij noodslachtingen het vleesch door de schatters te hoog wordt geschat en daardoor het vleesch voor een zelfden prijs wordt gedistribu eerd als van een gezond beest- St. Laurens. Zaterdagmiddag 30 No vember hield de gemeenteraad een open bare vergadering- Onder de ingekomen stukken kwamen o.a. voor een besluit van Gedep. Staten,— houdende goedkeuring van de regeling van de jaarwedde van het Hoofd der Open bare School, n.l. aanvangsalaris f 1300 met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100, zoodat het maximum gebracht is op f 1800, met inbegrip van de verhooging voortvloeiende uit de wet van 23 Febr. 1918. Bij gemis aan vrije woning zal een vergoeding van f 150 worden toegekend- Naai' aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin weid de jaarwedde van den veldwachter, te reke nen van 1 Januari 1918 bepaald op f 800. Ten einde hiervoor de beschikking over de benoodigde geiden te verkrijgen, stel len B. en W. voor eene geldleening aan te gaan van f330 tegen 4 pet-, af te lossen in 2 termijnen van f 100 en 1 vay f 130, te beginnen 31 December 1919- Het suppletoir kohier van den hoofd, omslag werd na bespreking vastgesteld. Verder werd nog aangenomen een voor stel van het belastbaar inkomen ten op zichte van den hoofd omslag, inplaats van f350, een bedrag van f400 af te trekken voor noodzakelijk levensonder houd, benevens f20 voor elk kind bel- neden 15 jaar- De met ultimo December aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, n-1. de heeren Adriani, Weeda, Gideonse, van Langenvelde en L Marinissen, werden allen herkozen- Brouwershaven. Alhier is overleden in den ouderdom van 63 jaar de heer G- A. Sevenhuijsen, secretaris en ontvanger dezer gemeente, en secretaris van Dui- vendijke- Geref- Kerken. Goes. Gisteren zijn als ouderling herko zen de heeren J- Buijse, J. Jongepier en M. Quakkelaar. In de vacatures-A. S. J. Dekker en C- Oranje zijn als zoodanig gekozen de heeren F. G. C- Rothuizen en L. Smit. De heer A. M. Vertregt is als diaken herkozen, terwijl in de vacatu res wegens bedanken door dhrn. Broek stra en L. Smit als diaken gekozen zijn de heeren J. de Wolf en P. Dekker. De Ger. Kerk te Hengelo heeft be sloten voortaan de zitplaatsen niet meen te verhuren, maar alle plaatsen vrij te doen zijn. Middelburg. De afdeeling „Walche ren" van de Vereen, van Chr. Onderw. hield Zaterdagmiddag in de Chr. Kweekschool alhier haar vergadering. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter in treffende bewoordingen aan wijlen dhr. K. Wielemaker, in le ven lid der Afdeeling, door elk geacht en bemind. Hij teeken.de hem als een trouw, werkzaam lid, dat licht en lee ring gaf op zoo velerlei gebied, als een nederig, wij,s mensch, als een voor beeldig Christen. Na lezing der notulen en behande ling van enkele ingekomen stukken, deelde de voorz. mede, dat de uit voering van het plan tot het houden van een Indischen leergang thans nog niet kan doorgaan, wijl nog geen spre ker beschikbaar is. Hierna leidde dhr. J. Kooiman van Westkapelle het Bij- fcelsch onderwerp in: De eerste Zen- dingreis van Paulus. Nauwkeurig tee kende Inl. den Apostel, die op den weg naar Damaskus tot zijn ambt werd geroepen en daarna met Barnabas als ne voorhoede van een groot leger uit trok, gewapend met het Woord en het Gebed, om zielen te winnen voor Gods Koninkrijk. Vervolgens beschreef hij Paulus' Jveis, stond uitvoerig stil bij Elymas den Toovenaar, bij de steeni- gihg van Paulus en diens terugkeer in Antiochië. Na uitvoerige bespreking van ons Wetsontwerp werd nog besloten tot de samenstelling van. een jaarrooster. Dhr,, Kroeze eindigde mét; dankzeg ging- Te Amsterdam is op 78-j'arigen leeftijd overleden de heer Jan v. d. Putte, oud-hoofd der Chr. school te Gouda, Dhr. Jan v. d. Putte was ge boren te Middelburg, waar zijn va der boomkweeker en ouderling der Chr. Afgescheiden gemeente, L. D., was; en begon zijn onderwijsloopbaan aan de school van den heer A. W. v. Kluyve. Het mondeling gedeelte van het examen l.o. handelskennis (akte U) wordt afgenomen te 's Gravenhage (Pulchri Studio) tot ultimo Dec., el- ken werkdag van 9.4512.30 en 2 —3.45. Benoemd tot leeraar in het Duitsch aan de Gem. H. B. S. met 3-jarigen cursus te Groningen de heer G. Kabboord aldaar, vroeger te Kloe- tinge. Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- en ordeoefeningen mej. F. Wisse, Den Haag. Unie van Chr. On d er wijzprs. Er moet een verkiezing plaats heb ben vfooir 3 leiden van het Hoofdbestuur en wel in 2 periodieke vacatures, ml. die der heeren A. P. Jungcurt Jr. en E. Terwee, die heiden herkiesbaar zijn en in de 'tusschentijdsche vacatu re van den heer J. Smith, die om ge zondheidsredenen moest bedanken. Het aantal leden is sinds 1 Januari 1918 met pl.m. 550 gestegen. Het hoofdbestuur ya/i de Mij. tot Nut van 't Algemeen heeft tot bij zonder hoogleeraar in de paedagogiek. aan de universiteit te Amsterdam be noemd prof. dr. Ph. Kohnstamm. De benoemde zal tevens leider zijn yan het Nutsseminarium in de paedagogiek aan die Universiteit. Er is een wetsontwerp ingediend- ot instelling, van een O n d e r w ij s- raad, een college van advies yoor onderwijszaken. De instelling van zulk een raad heeft het voordeel/ dat het onderling over leg van mannen, wien het uitsluitend te doen is om de ontwikkeling van het volk in deugdelijke banen te lei den, diegenen nader tot elkander brengt, die ten nadeele van de zaak, waarom het gaat, somtijds verder van elkander schijnen te staan, dan wel werkelijk het geval is. In zooverre kan 'de instelling van een dergelijk college de pacificatie bevestigen. Voorts acht de minister inzonder heid ten aanzien van het jiopT01" on derwijs zulk een raad onontbeerlijk.: De neiging, die bij. de Rijksuniversi teiten Beshaat om min of meer met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2