Eerste Blad. No. 5$ Zaterdag 30 November tfllë 33e «Jaarlaag as Binnenland. Gemeenteraad van Goes. Uitgave van Saam! Vena. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: ISANtE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11.) Bureau te Middelburg: BIRMA F. P. DHUIJ L. BURG- Bruikers: Gostèrbaan Le Cointre, Goes. Sit summer bestsst uit twee bladen Te bard. De oud-minister van Gijn, thans hoogleeraar tte Leiden, laat in de Nieuwe Courant" zijn licht schijnen over het vrouwenkiesrecht en toetst d,e wenscjhelijkheid van de invoering daarvan aan het geding der vrouwen tegenover de distributie-maatregelen der Regeering. Hij 'schrijft er onder meer dit van: Ook mannen onttrekken zich vaak aan |de naleving van wetten, maar zij schamen zich daarvoor 'Joch altijd ©enigermate, althans de meer ontwikkelde. De vrouwen daarentegen hebben in de laatste kwartalen niet slechts de wetten, gemaakt om te zor gen, dat niemand meer honger .leed dan noodig was, op de meest onbe schaamde wijzen overtreden, ze heb ben niet slechts getoond voor piet.S' te voelen dan voor de behoeften neen, het comfort en genot van zichzelf en eigen gelzin, doch ze heb ben zich ook voor het nemen van het meest noodige uit de monden van armen, zieken en kinderen om ,toch in eigen kring maar niets te missen,; geen oogenblik gegeneerd, integendeel er over opgesneden, waar ze kwamen, in publieke vermakelijkheden, op jours en thés, ja niet het minst waar ze o schijnheiligheid te zamen wa ren voor liefdadigheid of andere ge- meinnützige doeleinden. Haar bijeen komsten voor „lief doel" waren voor een niet onbelangrijk deel gewijd aan onderlinge inlichtingen omtrent srnok- belkupstjes of "opsnijderij over ge slaagd 'geknoei' tegen de wettelijke, voorschriften. De enkelingen, die daar aan niet bleken mee te doen, werden soms officieel geëerd (en zeker achter haar Jrug uitgelachen), maar meestal rechtstreeks bespot om haar malle ge meenschapsgevoel en zin voor orde en wet. En na deze schoone proeve van volstrekt gemis van gemeenschapsge voel, ja van medelijden voor de min der gesitueerden en 'hun kinderen, proeven ook van volstrekte minach ting voor de wët, zullen de vólgende maaj. de vrouwen mede den .wetge ver mogen benoemen! Wel mocht mevr. W. F. D. zeggen, 3at de vrouwen nog veef te leeren hebben voordat ze goede kiezers zuT len zijn. Of echter gemeenschapsge voel, liefde Aroor orde en wet zoo spoedig te leeren zijn? Dit oordeel schijnt ons te hard, zegt De Rottend, en wij zeggen 'thaar na. Immers, is er bij de mannen zoo veel betere gemeenschaps-moraal ge weest dan bij de vrouwen? Lag met veel ook .de oorzaak aan het plotse linge der invoering, waardoor voor moreel© opvoeding op dit punt geen tijd wasWaren ook de maatregelen zeil niet. vaak weifelend en tegenstrij dig En zoo is er meer, dat men zou kunnen vragen. Toch zit er- een 'kern van juistheid in. NÊERLAND EN ORANJE. o .„Neerland en Oranje één!" Vaderlandsche leuze; „Neerland en Oranje één!" Immer onze keuze! Kloek beleid en vaste hand Midden in't Geloove- Schoon symbool van Nederland!. Zeeuwen, ziet naar boven! Om dat dundoek, u zoo lief, Wimpelt gouden franje; Op die vlag, uw adelbrief, rijft de wind: „Oranje!" Midden op het titelblad Onzer volkshistorie Prijkt juweel,. in goud gevat, Straalt, Oranje, uw glorie! 't Oud verbond, zoo schoon en hecht Was ons Bron, die geestkracht wekte Vrijheids Borg en Stut van 't recht Redplank, die ten toevlucht strekte' „Nêeriand en Oranje één!" Moge 't God behagen: „Nêeriand en Oranje één Tot in 't eind der dagen". VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG; Aboanëmentsprjjsi P«r 8 maanden !r. p. post fl.75 Losse nummers- 0.05 Prijs dör Advertentiëni 14 regels f0.80, iedere regel meer 20 d. Verhoogd met een tijdelijken oorlogstooafcaig van 20 °/0. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voor'deelige voorwaarde®. Bewijsnummers 5 cent. 28 Nov. '18. J. VREEKEN. Beknopt overzicht van den toestand. Het is in Duitschland al tot bot singen gekomen tusschen burgers van eenzelfde vaderland. De Düsseldorfer Zeitutig maakt mel ding van een treffen bij de Rijnbrug te Dusseldorf tusschen binnentrekken de troepen van een reserve-infanterie regiment en lieden (die vlugschriften van den arbeiders- en soldatenraad onder de soldaten wilden verspreiden, waarbij .een man zw,aar gekwetst werd. Óp een ander punt volgde een twee de .treffen, toen 'een officier eischic, dat eenige soldaten van het vrijwilli- gersregiment de wapens zouden he- derleggen. Niemand werd bij deze voorvallen gedood. Twee vertegenwoordigers van den aisolraad onderhandelden later met den divisiecommandant, die verklaar de, Idiat het treffen buiten zijn wil was gebeurd. Voor het raadhuis liepen des na middags sterke veiligheidsposten. Plot seling viel er een schot. Toen begon nen de posten van het vrijwilligers- ïegiment van het raadhuis af te vu ren. De machinegeweren, die in het raadhuis waren opgesteld, schoten in de lucht en niemand werd gewond. Van het front terugkeerende Duit- sch© troepen hebben (tie iïamm (Westf.) onder groote 'toejuiching der bevol king de roo'de vlaggen van het gemeen tehuis en het landraadsgehouw wegge haald en midden öp de markt ver brand. Dit is echter nog maar een begin. Wie zal zeggen welke bloedige toonee- len zich straks zullen afspelen in de steden, waar men tot nu toe schier niets van den oorlog bemerkt heeft. Clemenceau gaat dezer dagen met Foch naar Londen. Waarschijnlijk zal hij dat bezoek van den Franschen pre mier de datum van de vredesconfe rentie bepaald worden, die, naar Reu ter verneemt., misschien vroeger bijeen komen zal dan algemeen verwacht wordt. Verder weet Reuter nog1 jbe mel den, dat de conferentie zoo spoedig: mogelijk het vredes-verdrag zal vast stellen en dat er niet, zooals wel 'eerts geopperd werd, idlrie maanden met oon- fcreeren zullen veirloopen.; Wapenstilstand en vrede. De „Frankf. Ztg." meldt: Verschillende personen van de wapenstilstandscommis sie te Spa en van de wapenstilstandscom missie te Berlijn, de opperste legerleiding en de Duitsche rijksregeering hebben uit de houding van den Franschen opperbe velhebber maarschalk Foch den beslis ten indruk moeten krijgen, dat deze naar een voorwendsel zoekt om het wapenstil standsverdrag met Duitschland op te zeggen. Het Belgisch Dagblad schrijft over het feit, dat de vredesconferentie in Versailles en niet te Brussel zal worden gehouden: in België zal die beslissing teleurstelling verwekken, doch- de oorzaak ervan is te wijten aan zekere Belgen, in de eerste plaats aan Kamiel Huijsinans, die de In ternationale in Brussel wilde bijeenroe pen, wanneer de vredesconferentie aldaar zou zetelen. In het plan van die heeren lag o.m. door luidruchtige manifestaties te probeeren druk op de conferentie uit te oefenen. In een groote stad als Brussel zou dit niet onmogelijk zijn, zoo zeggen de aanhangers van Versailles- Hongeroproer. Donderdag is te Oldenzaal een 20-tal Fransche, Engelsche en Belgische krijgs gevangenen aangekomen, van wie er en kele ontvlucht waren uit het gevangen kamp bij Kassei- Zij deelden mede, dat er Woensdag j.l. in genoemd kamp onder de duizenden Russen een ernstig honger oproer was uitgebroken, waarbij tal van kamp gel) o uwen in brand waren gestoken, terwijl het generaal-commando dringend was verzocht, binnen een week meer le vensmiddelen te verschaffen, onder be dreiging, dat anders het geheele kamp in brand zou worden gestoken. Tijdens het oproer hadden zes Russen op een akker aardappelen gestolen, om hun honger te stillen. Ze werden onmiddellijk doodge schoten. Een nieuwe Duitsche nota. De Duitsche regeering heeft door tussohenkomst van de Zwitsersche re geering aan de Fransche, Belgische, Italiaansche en Amerikaansche regie ringen de volgende nota overhandigd: lor verkrijging van den wereldvre de, voor het scheppen van duurzame waarborgen tegen een toekomstigen oorlog en voor de herstelling van het vertrouwen der volkeren jegens elkan der, schijnt het dringend geboden, d© febeurtenissen, die de aanleiding van en oorlog waren biij alle belligerent© staten .en in alle bijzonderheden ,op te helderen. Een getrouwe weergave van den we reld toes tand en der onderhandelingen tusschen de machten in Juli 1914 en van. de stappen, die enkele regeerin gen in dien tijd ondernomen hebben, zou er veel toe kunnen bijdragen om de muren van haat en verkeerden uit leg, die in (den langen oorlog tusschen de volkeren werden opgetrokken, te doen ineenstorten. De oprechte waardeering; der ge beurtenissen bij' vriend) en vijand is de vooropgestelde bepaling van de toe komstige verzoening tusschen 'de vol keren. Het is de eenig .mogelijke grond slag voor duurzamen vrede en den volkerenbond. De Duitsche regeering stelt daarom voor een neutrale commissie te be noemen, die de schuldkwestie van den oorlog zal onderzoeken ep uit jnannen moet bestaan, wier karakter en politie ke ervaring waarborg bieden voor een juist oordeel. Korte berichten. Volgens minister Preuss zal het ontwerp voor de verkiezingen van de nationale vergadering in Duitschland zeer spoedig worden aangenomen. De Belgen zullen Keulen bezet ten. Wilhelm 11 doet formeel afstand als Duitsch keizer en koning van Prui sen. In Berlijn (en Neu-Itöln hebben de arbeiders de banken gesocialiseerd. Zij beidrleigen daarmede ook de huiseigenaren. Bewesten ide lijn KambachGolsitein staan jgleien troepen van het zesde Duit sche ieger .meer. D'e Duitsichei grens is over bijkans het. gbheele front bereikt. Mein inleidt, .dat admiraal' vonTirpitzl z.ijn baard -lieleft laten afscheren. Met zijn baard is dus zijn steilslöl gevallen. E,en Noorsch blad gteeft in over weging diennabel-prijs voor den vrede toe tte kennen aan president Wilson, den „schepper van den wereldvrede."] Naar uit Ziirich gemjeld wordt, is geinleraal Hoffmann, de bekende Duit sche gedelegeerde bij de vredesonderhan- delinglen van Bre:st-Litowsk, thans, in de vesting Kowno geïnterneerd. Prins: Leo pold van Beieren, die begin November in Kietff vtea'taeüïde, is geïnterneerd in een dorp nabij Kowno. i Na dein terugkeer uit Rijsiel kwam von Hindenburg lie Anderleght-Curegjhiem bij Brussel len logeerde op een kasteel aldaar. Duitsche soldaten Stalen het paradepaard, d|e tuigage en andere voor werpen, ter waaide van 50.000 mark. Naar de „Lokal Auz." Verneemt, worden dooi' invloedrijke kringen bij de negteering pogingen aangewend, om gedaan te. krijgen, dat van Duitsche 'zijde.tot Wil son 'het vierzbek wordt gericht oim ook Duitschland of den Ruitschisi 'haven te. "be zoeken, indien hij zic,h vOiOi* de. vredes- canfetrjentie naar Europa, mocht begeven. De „Giermania" schat het aantal ge wapende burgers te Berlijn op 100.000. Het Berlijnschci-garnizoen is veel kleiner, slecht gewapend en niet volkomen be trouwbaar. In dc. Hanzesteden is die com munistische bleweging zeer roerig), vooral in Hamburg ein Bremen. De zeelieden worden bewerkt om te weigeren de han- tdeds.scbepiein voor het uitvaren in gereed heid (Ie brengen. In de Amte'i'ikaanschc pers wordt er in reidactiomjede artikelen op aange drongen geien pogingen aan te wenden, om ide lijkten 'der gesneuvelde Amerikanen van Frankrijk na,ar de Vereenigdo Staten over t|e brengen. De Amerikaanschei sol daten behoorden te blijven, in Frankrijik op den heiligen grond, voor welken £lij stiervlen. Er wordt in overwleging gtegeven een terrein nabij Chateau Thierry a.an hun nagedachtenis le wijden Volgens uit Spalata ingekomen be richten is op teen militair transportschip, waarop zich ongeveer 2600 soldaten en talrijke officieren bevonden, in volle z,e© brand uitgebroken tusschen Capparo en Fiume'. Er zijn ongteveer 200 manschap pen |§n benige officieren het slachtoffer van geworden. f In 20 van de 65 bovlein-Silelzische mijnen wordt gbstaakt: vier nieuwe, zijin er bij gekonjen, in. vier andere is de staking bijgelegd. In. het geheel staken 500 man teiglen gisteren 11.000. Er valt dus den lichtiet verbetering waar te. nemen. De „Vorwhrts" verneemt van gezag hebbende zijde: De strooming 'tegen de regeering van Eisner moet zoo sterk geworden zijn in Beieren, dat daar een verandering van den leidenden minister post niet onmoglelijk is. Heden 'zal Koning Albert zijn intocht in Luik doen. Huldiging van Koningin en R e g e e r i n g. Het Comité uit de Katholieke en Chris telijke organisaties tot huldiging van II. M. de Koningin en de Regeering is samen gesteld uit den heer J. van Rij'zewijk, voorzitter mevr. Ph. Warndorff van Dijck en de heeren Prof. Mr. P. A. Diepen^ horst, J. Bi. v. Dijk, A. Kruithof, Nahuy- sen, A. van Rijlen, G. J. G. Struycken, 'W. Swagerman, J. Th. Verheggen en P, v. Vliet, leden. De groote huldigings-vergadering, waar op H. M. de Koningin, H. M. de Konin gin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. II. Prinses Juliana en alle Mi nister zullen aanwezig zijin, zal plaats hebben op Maandag 2 December, des namiddags ten 2.30 uur, in het Gebouw] voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage. Als woordvoerders der organisatie's zullen optreden Prof. Mr. P. A. Diepen' horst en Pater Fr. Borromeus de Greeve 0. F. M. Sluiting der sigarenfabriek lam, Op1 de Woensdag gehouden vergadering der besturen van de verschillende siga- renfabrikantenvereenigingen is besloten, Vrijdag 6 December alle sigarenfabrieken stop: te zetten wtegens bezwarende uit- vocrbepalingen. Allerlei. Duys heeft ontslag genomen als lid van het comité tot huldiging van het Belgische Koningspaar. Bezweken voor den drang 'der revolutionairen. De Koningin wordt Dinsdag op Het Loo verwacht. De Eerste Kamer komt- Dinsdagavond weer bijleen. De scheepvaart door het Kanaal is na genoeg vrijt. De bon 8e week van de bote'rkaai'ten! is' geldig van 1 tot en met 9 December. Te Amsterdam is aangekomen het s.s. Frisia. uit Amerika met 43 passagiers en 3700 ton meel'. Volgens Havas erkent onze regee ring dat zij omtrent den doortocht, der Duitschers geen overleg heeft gepleegd met de geassocieerden, maar aat zij hun 'slechts daarvan mededeel in g heeft gedaan. De Commissie voor den Ned.-Fran- schen handel bereidt de oprichting voor eener N.V. ter vergemakkelijking met den handel op Frankrijk. Waar schijnlijk wordt mr. Treub pres.-com- missaris. De Ned. landbouw wil mede werken aan het herstel der landbouw streken in Noord-Frankrijk. Mr. Troelstra, blijft „re vol uti oiiair". Mr. Troelstra richt zich in „Het Volk" als volgt tot zijn partijgenooten „Het is mij een behoefte, mijn dank te betuigen voor de tallooze brieven en telegrammen vol sympathie en ver trouwen, die ik dezelr dagen mocht ontvangen. Nog nimmer gevoelde ik mij zoo ge- diagen door de geestdriftige instem ming van de massa der Partij met den geest en de strekking van mijn optreden. Er schijnt, mede ten gevolge daar van, thans een periode van snelle en ingrijpende politieke en sociale her vormingen aangebroken, waaraan ik, na leen mij voorgeschreven rusttijd, in en buiten de Kamer krachtig hoop mede te werken. Ijk roep de partijge1- nooten _op, eendrachtig geschaard rondom 'de leiding der moderne ar beidersbeweging, dezen oogst zoo' spoedig mogelijk te helpen binnenha len. Intusschen zal het verder verloop der revolutionaire gebeurtenissen in Europa ook op Nederland zijn in vloed blijven uitoefenen. Hoewel nie mand 'het resultaat daarvan kan voor spellen, is er zeker thans minder re den dan ooit om de mogelijkheid van de verheffing der arbeidende klasse 'als leidende factor in ons staatswezen, langs anderen dan zuiver parlemen tairen weg te ontkennen. Deze mogelijkheid onder de oogen te zien en ons daarop voor te bereiden zal naast de gewone parlementaire actie, m.i. in de naaste toekomst van ons worden gevorderd. Ik hoop daar toe 'ook verder naar de mate mijner krachten hij te dragen. Leve het' socialisme!" Zitting van Vrijdagavond. Voorzitter de heer D. D. v. d, Bout, loco -burgemeester. Afwezig de heeren Brants, Fransen vaui de Putte, Holhnann en Stieger, allen met kennisgeving. Eén vacature. De voorzitter deelt mede ,dat de heer Stieger hedenavond een conferentie bij woont met den minister van landbouw, inzake de melkdistrihutie. B. en W. heb ben al het mogelijke gedaan om deze regeling voor Goes opgeheven te krdj gen. Op 1 Nov. had ze al in werking moeten treden, doch ze is voor deze gemeente niet toe te passen- Nu is de fatale datum 15 Dec. Is ze dan nog niet uitgevoerd, dan volgt er straf. Dan ver valt te rijkstoeslag op melk voor zieken jpn zwakken (het Rijk' betaalt 9/10, die ge-» miefejnte Yio) en dit is nog al een groot bedrag, want de gemeente betaalde vani 1 Jan-1 Oct. reeds phn. f2000. Laat ons hojien, dat 't zoover niet behoeft ta' komen- I. Na vaststelling der notulen doet dd voorzitter mededeeling van de volgende! ingekomen stukken: I. Goedkeuring van 's Raadsbesluit tot schorsing van het onderwijs aan de open bare lagere scholen; 2-Goedkeuring van 's Raadsbesluit houdende wijziging vandfl verordening tot regeling van het Herha ling sonder wijs; 3. Goedkeuring van 's Raadsbesluit houdende wijziging der verordening tot regeling'van de jaarwed den enz. van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen; 4- Goed keuring van 's Raadsbesluit tot het voe ren van een procedure inzake onteigening; 5. Motie Prop. Buro voor Zeeland Bo,nd van Ned. Onderwijzers inzake regeling sa larissen onderwijzers in verband met uit- keeringen ingevolge Wet 23 Fehr- 1918; 6. G. C. van Blitterswijk, dankbetuiging verhooging salaris en toekenning grati ficatie; 7. A. M. Overhoff, dankbetuiging tevens bericht van aanneming benoeming onderwijzer herhalingsonderwijs cursus 191819; 9. Verzoek Hoofd 0. L. School B mede-tellen z.g.n. bijakten. De voorzitter deelt mede, dat het on derwijs nóg geschorst is en dat op advies van den geneesheer gewacht wordt, alvo rens het te hervatten. De stukken worden voor kennisgeving aangenomen; alleen het laatste wordt in handen van B. en W. gesteld. De voorzitter zeide, dat steeds al ge hoopt is op vrede. Den vorigen keer kon niemand voorzien, dat de wapenstilstand zoo dicht bij was. Ik spreek daarover mijn vreugde uit, immers aan het bloed vergieten is nu een eind gekomen- Ieder weet wat wij geleden hebben- Nu zijn we zoover, dat we kunnen aanne men, dat we bevrijd zijn gebleven en hopen, dat we betere tijden tegengaan. (Instemming). Het brood wordt nu al in ruimer mate verstrekt; moge het met de andere artikelen ook zoo gaan. De Nederlander is nuchter en kalm- Vandaar weinig drukte. Aldra werden weer don kere wolken zichtbaar doch, gelukkig, ook dat nieuwe gevaar is voorloopig bezworen. II. Het voorstel tot wijziging van de Bouwverordening wordt zonder discussie en zonder hoofdei, stemming aangenomen, III. Op het verzoek van de afdeeling Zeeland van den Bond van Gemeente ambtenaren, om de Pensioenbijdragen vol gens de wet van 1913 voor de -pensioe nen van ambtenaren en weduwen daar van, voor rekening der gemeente te ne men, adviseeren B. en W. deze vraag bij een algemeene salarisverhooging onder de oogen te zien, b.v. in dier voege, dat een deel der verhooging werd toegekend in den vorm van afschaffing van het verhaal der pensioensbijdragen. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. IV. Het verzoek van de N. V- Spoor wegmaatschappij Zuid-Beveland tot aan vulling van het Raadsbesluit tot subsidiee- ring wordt nu behandeld- Dhr. v. Poelgeest wil niet de mo gelijkheid laten, dat een derde op het subsidie recht krijgt, doch alleen de ge noemde N. V., dan wel de Staat der Ne derlanden. Dhr. Donner gaat accoord met deze gedachte. De voorzitter neemt dit voorstel over. B. en W.'s voorstel wordt aldus gewijzigd goedgekeurd. V. Het voorstel tot wijziging der Ver ordening op het Grondbedrijf wordt zon der bespreking en z. h. s. goedgekeurd. VII. Verzoek van Ged. Staten om ad vies betreffende een ontworpen nieuwe salarisregeling voor den Gem- ontvanger. De heer Donner gaat mee met B. en W., temeer omdat er op het stadhuis geen kantoor van den gem- ontvangen disponibel is- Was er wel plaats, dan ware een toelage van f300 voor bureau-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1