No. 49 üinsdag 5l<S November 1918 S3e Jaargang feuilletonT""* Seraphine, BERICHT. Buitenland. Uitgave van is ISaaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAX 219. (Telefoon No. 11.) Bureau te Middelburg: üïRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukker s: öosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKÉN WERKDAG. Abonnementsprgsi Per 3 maanden fr. p. post f 1.75 Losse nummers-0.Q5 Prjjs der Advertentiëni 14 regels f0.80, iedere regel meer 20 c& Verhoogd met gen tijdelijken oorlogstaeslag van 20 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde». Bewijsnummers 5 cent. Op Donderdag 28 November, den nationalen biddag, zal,sDE ZEEUW" NIET verschijnen. Geen drang noodlg. De rechterzijde moet nog al wat op eten, omdat ze in de Tweede Kamer tegen de motie-Rink gestemd heeft, welke op hervormingen aandrong. Maar eilieve, durft men haar verwij ten, dat ze weigerde een ©pen deur in te laopen? De motie-Rink was totaal overbodig na de duidelijke regeeringa verklaringen en na de sympathieke Proclamatie der Keningin, welke het «chooaste perspec tief opent voor het oog, dat naar socia le hervorming zoekt. Wij. verwachten, zeide de premier, dat de Kamer nu niet alleen moties aanneemt, maar ook practiach werkt. Ook hierdoor was Sink's motie ge oordeeld. De heer Lohman verstond dit en trok de zijne, welke ook hervormingen vreeg, wijselijk in. Alle reden tot aandrang was immers veryallen 1 Men vergist zioh wear „Het Volk" drijft den spot met de Oranjebeteogingen van de regeerings- getreuwen in den lande en meent, dat duizenden en tienduizenden eraan deel nemen om de beloften van hervormingen Doch het vergist zich deerlijk 1 Eerst .hebben de roode leiders zich vergist in de machtsterkte van de revo lutionaire elementen, nü vergissen zij zich weer omtrent de macht van de Oranjegezinden, twijfelende aan de op rechtheid van de gevoelens van hen, die opkomen voor het wettige gezag en ons Oranjehuis. Ook deze vergissing zal zioh op voor de S. D. A. P. onaangename wijze wreken. In stilte hernieuwt men aan die zijde den eed van trouw aan het socialisme. Geen nood, het recht- en ordelievende deel des volks zal bewijzen, dat de uitin gen van Oranjeliefde geen gevolg waren van den indruk van het oogenblik, maar dat die toegenegenheid in voor- en tegenspoed van bestendigen aard is. Oók mannen van „Het Volk", ver gist u ook hierin nietóók onze ar beidersbeweging. Wat de S. D. A. P. ons niet geven kan, waarborgt ons het Oranjehuisvrij heid, recht en vooruitgang. Des Christens roeping. Gaarne onderschrijven wij het ant woord, datD«Rotterdammer geeft op da vraag hoe wij ons hebben te wapenen tegen den revolutionairen geest: „Schimpen op de socialisten kan des Christens roeping niet zijn. Maar wel is het ziju reeping om hier scherp recht te doen over het godonteerend bedrgf, door Mr. Troelstra "aangevangen. Maar wel is het zijn roeping om zooveel in hem is ons volk te behoeden voor den verwoestenden invloed, die van de roede klassenstrijdprediking uitgaat. Maar wel is het zijn roeping om tegen den socia- doer U. Z, VON MASTEUFFEL. 42.) —o— Waarom niet? Daar heb ik nog heelemaal niet over gedacht, of als ik het [deed heb ik mij daaromtrent niet verontrust. Integendeel, ik hoop dat het heilige „moeten" je kracht en op gewektheid tot .volharding bjij den ar beid zal geven, en dat zult ge tevre- dener zijn dan jtot heden." „Zoo kunt ge spreken en toch zijt gij er tegen. Wat hebt ge dan nog buitendien voor redenen om ons ge luk te willen onthouden?" „Neen, zeide zij afwerend, vraag! mij niet verder. Ik heb geen eigenlijke reideiiein. Hot is moor oon voorgovool dat er droeve dagen komen zullen, en waarmede ik ie geluk nu niet wil verduisteren. God geve, dat ik mij vergis en gij nooit aan mijn woorden behoeft 11 enig te denken. Als je er weer eens aan denkt en gij- weet dan da.t ik bedoeld hob, blijf dan tegenover mij niet .gesloten, maai' zeg dan tot jezelf dat ik medelijden met je heb en dat ik je tweede vertrouwelinge ma Stella ,en je zuster ben.'" listischen geest met woord en daad te getuigen van den echt Christelijken geest. Werdt die geest over ons vaardige dan wordt ©ns Vereenigir.gsleven met nieuwe 1 kracht aangegord. Dan grijpen onze Christelijke vakvereenigingen, onze Chris telijke politieke organisaties dit oogen blik aan om tot zich te trekken de wei felende elementen, die verre bleven staan, dan zoeken zij weer contact te krijgen met de mannen van Christelijken huize die in de moderne organisaties omzwer ven. Dan wordt het een rusteloos op ver overing uitgaan. Maar dan ook blijft het niet bij een druk bezig zijn in organisatie alleen. Dan keeren wij tot ©ns zelf, dan onder zoeken wij eigen hart en vragen of hier ook is een schadelijke weg. Big venden zegen zullen deze emotie volle dagen slechts afwerpen indien uit de benauwdheid is geboren een roepen tot God, dat voor de enkelingen in het bijzonder en voor ons v olk in zijn geheel vraagt naar den Heere en Zijne sterkte. Beknopt overzicht van den toestand. De dreigende scheuring van Diuitsch- land neemt al vaster vormen aan. Yoora.l in Zuid-Duitschland is de nei ging toL .afscheiding van „Berlijn" sterk. Nadat eerst Baden had verklaard, dat het zich aan de voorschriften van Ber lijn niet wilde onderwierpen, heeft Hes sen. dit voorbeeld gevolgd en de stem ming in Bieieaen tegen Berlijn is op het oogenblik van dien aard, dat openlijk toespelingen werden gemaakt op afschei ding. Wanneer de Constituante niet spoe dig bijeen 'wordt geroepen en de rijksregee- ring' niet zéér krachtig optreedt tegeA den Arbeidersraad te Bierlffl, dan is het uiteenvallen van Diuitschland niet slechts een schrikbeeld', maar een ongelijkheid, die hoe langer hoe nader komt. Ook in Rijnland, wij wezen daar reeds eerder op, is een steeds sterker worden de neiging tot afscheiding van Berlijn merkbaar. Aan de Voiwarts wordt uit Keulen gemeld, dat een volledig plan is ont wikkeld om Rijnland töt een zelfstandi gen staat uit te roepen. Reeds morgen aldus genoemd blad kunnen wellicht Duitschland en de wereld voor dit feit gesteld worden. De grens van. de nieuwe 'republiek staat nog niet vast. De Zuid grens zal vermoedelijk aansluiten aan de Paltz en aan Eissen. De arbeiders- en soldatenraden van 01- denbuxg, Oostfriesland, Brem-en, het dis trict Stade, Harburg, Hamburg en Sfees- wijk-Holsteiu hebben een nieuwe repu bliek met Hamburg als zetel gevormd. Daardoor worden dus groiote stukken van Pruisen losgescheurd en vereenigd met andere bondsstaten tot een nieuw staats wezen. 1 i 1 jü Volgens diplomatieke berichten uit Was hington zóu Japan 'zijn „vredes-program" hebben opgesteld, dat, afgezien van een enkel zeer diplomatiek-gesteld puntje, dat van steun aan Engeland in zake de vrijheid ter ze», onomwonden laat zien, hoe Japan van de machts-positi© HOOFDSTUK IX. Hef engagement was publiek en men had eindelijk opgehouden met de eeuwige redeneering, dat het onver standig was. Slechts mevrouw von Wier the r kon zich niet troosten, maar haar heftige tegenspraak joeg den ouden heer eiken keer zoo in 't harnas, dat hij eindelijk verklaarde, dat Stel la nog denzelfden zomer moest trou wen, opdat tenminste eindelijk dat eeuwige geredeneer en geklets er over een einde had Zeer moeilijk was voor Stella haar eerste bezoek aan hare aanstaande schoonouders. Maar het moest eens gebeuren, en ,dus reed tante er een namiddag met haar heen. Zij vonden mevrouw von .Werther, Leona en Let- tow in ide huiskamer. De eerste was toch te goedig, dan dat zij, het ver legen kind .ziende, iets anders kon doen dan haar hartelijk kussen, maar hare woorden: „Nu jij kimt toch ook niet helpen dat Leoii 'zulke dwaashe den uithaalt!" ,waren niet direct vlei end. Daarna .bemoeide zij zich in 't ge heel niet meer met haar en mevrouw von Sternheim bemerkte zeer goed, dat alte belangstelling voor Stella ge weken was, „sinds de hoop haar eens in t regiment uit „te huwelijken was ver dwenen. De majoor, die juist thuis kwam, was zeer kortaf, maar niet on der geallieerden, waartoe het zijn zoo bescheiden deel heeft bijgedragen, hoopt te profiteeren. Japan zal, volgens dat pi-ogram de „orde" in Siberië bewaren; bet strekt dus openlijk de handen naar dat Rus sisch gebied uit. De financiëele, irudu- stiïcele en commcrcieele invloedssfeer van Japan in China moet erkend'. Japan moet Kiautschau houden en een protectoraat uitoefenen over de overige Duitsche ko lonies in den Stillen Oceaan. Die Japan- sche burgers moeten ov]er geheel de ge reld -erkend. Wat zal men in Washington daarvan zeggen? Het Bolsjewisme §aet verder. De Engelsche Minister van Binnen land scire Zaken heeft in het Hooger- huis de verklaring afgelegd, die er op wijst ,dat in Engeland het Bolsjewisme reeds een tamelijke uitbreiding heeft gekregen. Hij zegt b.v.„Ik ben van oordeel, dat de vijand niet vreemd is aan de bolsjewistische bedrijvigheid hier te lande. Wij moeten derhalve: aan de bolsjewistische propaganda in Engeland een einde maken. Ik heb telegrammen uit Rusland onder de oogen gehad, die enkel bolsjewistische propaganda ten idoel konden hebben." Tweemaal getrouwd. De Belgische gemeente Waterloo, was verleden week in rep én roer naar aanleiding van het volgende feit: Een vrouw, die in 1914 van het Roode Kruis te Genève bericht had ontvangen, dat haar man gesneuveld was, hertrouwde in 1917. Het gebeurde nu dat voyige week haar eerste, dood- fewaande man plotseling van bet 'ser-fronf in huis stapte. Men kan zich voorstellen welk een pijnlijke scenes zich .daar afspeelden. Het geval te Waterloo schijnt niet alleen te staan en naar gemeld wordt, zou, de Belgische regeering van plan zijn het tweede huwelijk ongeldig te verklaren. Korte berichten. De Engelsche troepen kwamen aan de Duitsche grens, ten N. van het hertogdom Luxemburg. De opmarsch der Fransche troe pen in Lotharingen duurt voort. Overal werden de soldaten met. het grootste enthousiasme ontvangen. De Fransche cavalerie bereikte de oostelijke grens van Luxemburg. In vele plaatsen werden de troepen een'hartelijke ontvangst bereid. Bij een meeting van ongeveer 10.000 menschen in Ëyde P,ark (Lon den) werd een resolutie aangenomen, waarin afgrijzen en verontwaardiging wordt uitgesproken over de Duitsche wreedheden j-egens Britsche krijgsge vangenen, vooral na den wapenstil stand, en waarin men zich verklaart ten gunste van een economisch boycot der Duitschers. Enkele Duitsche overgegeven duikbooten zullen weldra in de voor naamste Engelsche havens worden tentoongesteld. Generaal March heeft te Washing'- ton verklaard, dat bet doel van den Amerikaanschen opmarsch Koblenz is. vriendelijk. Mijnheer yon Eettow be groette haar uiterst familiaar met „beste schoonzuster" pn vermaakte er zich mede „haar te doen blozen, wat bij Stella „niet veel moeite kostte*. Leo na lag in een gemakkelijken stoel en knipte met (de oogen. Als haar aan staande wat „al te vrij werd, zeide zij dat „zij niet duldde dat hij het Stella lastig maakte. „Eindelijk stond zij 'la chende op en zeide: „kom Stella, ik moet je gloeiende wangen buiten wat afkoelen: mijn ponyrijtuig wacht. Ik heb hem laten voorkomen om even naar de yilla te rijden, die wij gehuurd hebben, want 'ik moet den tuinman spreken." „Het is een buitenkansje, dat huis!" zeide hare moeder nu zeer tevreden. „Verbeeldt u, „mama" tot mevrouw von Sternheim nadat ik overal had gezocht en nergens iets geschikts ge vonden had, bezorgt die beste Adler- stein mij dit uitstekende huis. Er is geen betere „stal denkbaarZoo keurig, je zou ,er van eteri. Natuurlijk alles van steen. Dan een groot© yijver voor de paarden vlak in de buurt. Men moet Adlerstein iets opdragen als men het goed hebben wilIn den boomgaard achter het huis is zelfs nog pen ren baan. Die is nu wel niet heelemaal in orde, want die is nog uit den tijd van majoor .Stein herinnert u zich dien? m,aar dat kan in orde ge- De Ver. Staten hebben België weer een credjet van 5.600.000 dollars verleend, hetgeen voor België een to taal van 198.120.000 dollars vormt. Tot 'degenen, die zich bij de Duit sche democratische partij hebben aan gesloten, behoort ook prins Friedrich Leopold van Pruisen, zwager des kei zers, die zich dus daarmede op den bodem van den republikeinschen staatsvorm beeft geplaatst. Binnen enkele dagen zullen in België nieuwe banknoten komarr met foto's van Dinant, .Leuven, Dender- monde en Yperen. De „Petit Parisien" verneemt, dat president Wilson bij zijn reis naar Europa in een Fransche haven z,al aankomen. Prins Murat heeft zijn wo ning in de Rue de Monoeau ter be schikking van den president gesteld, welk aanbod door die Amerikaansche legatie werd aanvaard. -Volgens een Wplff-teJegram uit We enen leggen de Italianen in Zuid- Tirol, blijkens hun optreden, liet voor nemen aan den dag om Duitsch Zuid- Tirol blijvend te behouden. De Duit sche Zuid-Tirolers worden onderdanen van Italië genoemd en er worden 'reeds Italiaansche scholen in-het land opgei- richt. Naar een Wolff-telegram uit Wee- nen meldt, is de heele Böekowina, dus ook het Noordelijk en Noord-Westelijjk (Oekrainische) deel, door het Roe- meensche legér bezet. Het broodrantsoen in België is verhoogd tot 400 gram per*, dag. Alle van activisme beschuldigde personen zullen voor iden Belgischen krijgsraad gebracht worden, waarvan de bevoegdheid verlengd is tot 6 maan den na de onderteekening van het vredescontract. Naar Havas uit Brussel meldt, is een commissie uit Belgische en Spaan- sche deskundigen, een onderzoek be gonnen naar de ontploffingen, welke op stations in de omgeving van Brus sel en op verschillende punten heb ben plaats gehad. In een gemeente in de Kempen zou den onafwijsbare bewijzen gevonden zijn dat deze ontploffingen aan tijd bommen moeten geweten worden. Te Brussel heeft het gerecht den papiervoorraad en machines der Duitschgezinde bladen - in beslag ge nomen en onder de andere Brussel- scbe bladen doen verdoelen. Het 'treinverkeer van. Antwerpen naar Brussel is veertien dagen uitge steld. Het tarief der reizigers wordt verhoogd met 25 pCt., dat der goede ren met 15 pCt. Van de Duitsche oorlogsschatting krijgt België 60 locomotieven en 6000 Wagons). Te Ans bij Luik is een trein met 60 wagens munitie ontploft. De schade is reusachtig. Er zijn 80 dop- den. De Fransche wapenstilstandscom missie verklaart voortaan geen Duit sche protesten tegen de harde voor waarden meer te willen ontvangen. -De kolenvoorziening vooral van Berlijn wordt in gevaar gebracht door maakt worden. Maar de stal is meer dan mooi!" „Ja en bij. deze hoofdzaken zijn ei' ook nog „een paar kamers, waar wij in wonen kunnen. Mama vergat dat!" zeide Leona. Het was ondoenlijk om niet te. la chen, en mevrouw lachte zelf harte lijk mee. .Von Lettow kuste de vinger toppen van zijne aanstaande en zei de „jij bent toch een model-meisje, Leona!" „Wees jij dan een model-man, en haal even „onze hoeden, dan kunnen wij wegrijden." „Mag ik de dames niet begeleiden?" „Neen, de dames willen liever hunne vrijheid zoo lang mogelijk genieten." Over Leon werd in 'tgelieel niet gesproken. Stella .voelde dit diep: en pijnlijk, en .toch wenschte zij niet, dat hij zou .komen. Zij kon hem nu een maal niet in zijn famihekring zien, zonder dat elk onkiesch woord haar diep kwetste. Dus liet zij zich stil door Leona .aankleeden, terwijl deze- een wolk van gaas met bloemen, dat zij een hoed noemde, op het lichte haar drukte ,en haar mede naar hene den nam, waar een aardig klein wa gentje met een zwarte pony hen wachtte. Leona nam zelf de leidsels en de palfrenier zette zich achter hen;., Stella sprak piet en ook Leona zweeg' totdat zij in de allée 'n amazone voor de staking in Opper-Silezië. .Ook' in. Rijnland en Westfalen zijn stakingen in de kolenmijnen ontstaan. Door het uitvoerend comité te Berlijn wordt een plan uitgewerkt voor de vorming van een socialistisch leger. i Volgens de „Tagl. Rundschau" j zal Weenen binnenkort door Entente troepen worden bezet. Ebert verklaart dat de rijksregee- ring onomstootelijk vasthoudt aan de meening, dat een nationale vergader ring, gekozen volgens het algemeen kiesrecht, zoo spoedig mogelijk pipet worden bijeengeroepen. De entente beeft besloten rechts vervolging te eischen tegen koning Fer dinand van Bulgarije. De Italianen hebben Innsbruck bezet. i i 1>5, De Bond Neues Vaterland wraakt de bewering van Wolff, dat geien vap. Duitschland's vijanden ooit tijdens den oorlog een vredesaanbod gedaan zoui hebben. Het bewijs, dat Engeland in het voorjaar van 1915 getracht [heeft vredesonderhandelingen te beginnen, zal de bond binnenkort in een bro chure bekend maken. Zaterdag' zijn weer 28 Duitsch© duikbooten aan Engeland uitgeleverde De Entente deelt aan het vrij'wil-. lig leger de vredesvoorwaarden met Rusland mede'. De Amerikaansche troepen in Frankrijk worden tot op de helft te ruggebracht. Wilson zal de voedselvoorziening van Duitschland in welwillende over weging nemen, mits de ,orde gehand haafd blijft. Frankrijk en Duitschland zullen besprekingen houden omtrent gebieds- ruil op de beide Rijnoevers. Té Berlijn is de conferentie dexi Duitsche bondstaten begonnen. In ;Ohio is de compagne formeel geopend voor de verkiezing van ge neraal Pershing tot president der Ver. Staten in 1920. De Times' zegt bij een beschou wing van den toestand in Z.-0,-Europa, met name het Adriatische gebied: In welingelichte kringen betoogt men de noodzakelijkheid, dat de geallieer den een duidelijke actieve politiek aan nemen ten opzichte van alle betwiste gebied, daa rzij anders in deze streken eerlang voor ieen chaos kunnen ko men te staan. De koning van Engeland heeft ieen proclamatie geteekend, waarbij het Parlement wordt ontbonden. De voorhoede van de Engelsche vloot is naar Kiel vertrokken. Moskou is naar aanleiding van de contra-revolutionaire beweging in staat van beleg verklaard. Volgens te Kief verschijnende bladen heeft de Entente in de Zwarte Zee drie vlootsteunpunten ingericht: Odessa, No- worossyk en Warna. Hoofdbasis is Odes- sa. Van daar uit en van Noworossyk zal de actie tegen de bolsjewiki worden be gonnen. Te Warna wordt een groot leger verwacht, dat van het Macedonische front daarheen zal worden overgebracht. Van bij reden. Let was eene mooie, ele-. gante vrouw. Zij kwam naar het 'rij tuig toe, ,dat stilhield, en reikte Le ona dé jiand, en knikte Stella toe. „Rijidt u mm zoo alleen, mevrouw von Belsay?" .vroeg Leona. „Het is ,een weddenschap," ant woordde deze lachend, „ik heb gewed dat 't is eigenlijk een groot geheim, maar u 'kult 'diet niet verder vertel-, len, ik heb met Raval om zes flesschen champagne gewed, dat ik 's avonds over de boomen vaai den spoorweg zou springen en ook weer terug, zonder door de "spoorwegbe ambten te worden gepakt of gezien. U weet wel, daar bij den grooten wee daar worden 's avonds om 10 uur als de nachttrein komt, die boomen neer gelaten. Dan spring ik er over. In welk roovertoilet de beéren verschij nen zullen weet ik niet." Zij drukte haren hoed wat vaster op 't hoofd en sloeg met de zweep in de lucht. Stel la keek haai' doodelijk verschrikt apn en Leona lachte 'hartelijk. „Welk een prachtig idee! Ik benijd je er om; ik zal mij als boerenjongiea verkleeden en er ook komen. Het is allerleukst. Ik _zal er niets van zeggen, wie weet er eigenlijk van?" (Wordt vervolgd.) ft i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1