Uit de Provincie. Kgrkttieuwg. 'r^diktsearten, ilnMesieiig 16 «•s. Leestafel. Koloniën. U weet. dat u naar Wie ringen gaal? Ja, dat weet ik, was het antwoord de blanke, smalle, bijna vrouwelijke faand streelde het korte, vlasachtige snor retje, dat zijn bovenlip sierde. Welken indruk heeft Holland op gemaakt? Een schoon land. Swalmen ist ein schönes Schlosz En het volk? 'Men heeft mij overal zéér voorko mend behandeld. Uw indruk van ons leger? Korrekte Leute, was het spontane antwoord van den man, voor wien eens het militaire een ideaal was. En hij lier- BwJdeKorrekte, nette Leute- Hoe lang denkt u op Wieringen te blijven Ik weet het heusch niet. Wat denkt u van de revolutie in Duitschlaud? Er is een kentering waar te nemen; maar men dient voorzichtig te zijn met voorspellen. Als de toestand daar verandert, keert ge dan terug? "Dat hangt geheel van de situatie daar af. Als alles weer gewoon is, („recht ist") ja; maar wanneer Even dwaalde zijn blik af naar de wit- berjjpte weilanden, die in snelle vaart voorbijschoten. Stenografeert U was zijn vraag, «aar het hoekje kijkende, waarin ik mijn «anteekeningen maakte. Neen, mijnheer. Hebt ge uw rader reeds gespro ken? Neen. 1Diese Herrn in Ziriel, zijn dat of ficieren Sind Offiziere, ja. Mag ik de namen misschien weten? Majoor von Müller, majoor von Müldner, Rittmeister von Zobeltitz. De schrijver von Zobeltitz? 1Neen, familie; antwoordde de ex- kroonprins. Gij leest wel Duitsche hoe ken Af en toe, 'dank u Holland ist ein schön Land, sprak hij weer, lachend naar zijn nagels kij kend. En .het eten is hier zeer goed. Hier denkt men er wel eens an ders Qver Zoo? Welnu, mij is het goed beval len, Maar steeds ben ik sober met m'n eten Ik wil niet dik worden, sprak hij en wreef met de hand over z'n bruine •port pak. Een plotselinge ruk van den trein wierp hem met een smak tegen mij aan. Pardon, mompelde hij, zich aan de deurknop vasthoudende. Stukken voor de Provinciale Staten. Nog is thans in "druk verschenen eert voorstel vgui Ged. Staten inzake de pen- •ionneering der ambtenaren. De griffier der Staten en die ambtena ren ter ProvinciaLe Griffie worden, voor de toepassing der bepalingen omtrent pen sioen als burgerlijke ambtenaren aange merkt. De regelen ten aanzien van hunne bijdragen voor pensioen en die ten aan dien van de pensioenen voor hunne we duwen en weezen komiem niet overeen met die, krachtens besluiten geldende voor de andere Provinciale ambtenaren. Het komt Ged. Staten raadzaam voor, dat ie dezen zooveel mogelijk eenheid worde betracht en het oogenblik, om tot die eenheid te geraken, schijnt thans aan wezig, nu een algemeene yegeling van 'de jaarwedden van alle Provinciale amb tenaren aanhangig is. Ged. Staten stellen daarom kwee ont werpbesluiten aan 3e orde. In het eerste ontwerpbesluit wordt be paald, dat door de ambtenaren, tot het bekomen van pensioen, de helft van het beloop hunner belooning 'voor een jaar moet worden bijlgedragen. De bijdrage Wordt zoowel op de door de ambtenaren bij eerste aanstelling verkregen wedde fi'ls op e'lke latere verhooging daarvan in de eerste vier jaar telkens voor eenj gelijk gedeelte ingehouden. De bijdrage is niet verschuldigd door een ambtenaar met een pensioensgrondslag van niet meer van vierhonderd gulden. Als overgangsbe paling wordt voorgesteld, dat tan de thans in functie zijlnde ambtenaren de bijdrage slechts gevorderd wordt van elke verhooging die hen na 1 Januari 1918 is of wordt toegekend. In het tweede ontwerpbesluit, dat met 1 Januari 1919 in werking zal treden, wordt o.a. bepaald, dat het pensioen voor weduwen zal bedragen een derde van den pensioensgrondslag van Jen over leden echtgenoot en niet een vierde zoo als tot nu toe is bepaald, terwijl het maximum van het pensioen wordt ge bracht van f600 pp f800. Het weczen- pensioen wordt gebracht van een twin tigste op een vijf tiende van dien pensioens grondslag, wanneer ook de moeder nog leeft en van een twaalfde op een ne gende wanneer dit niet meer het geval is. Ook wordt bepaald, dat deze nieuwe regeling ook van toepassing is op reeds gepensionneerden. Wij vestigen de aandacht onzer le zers op de advertentie uit Middelburg, waarin sprake is van een hulde-adres aan H. M. de Koningin. Het zal wel niet noodig zijn op 't verzamelen van ▼ele fünke handteekenin gen aan te drin gen. Het adres luidt als volgt: Majesteit! Diep bewogen door den ernst der tij den, innig dankbaar dat het Uwer Ma- j jesteits Regeering is mogen gelukken de J verschrikkingen en de ellende van den oorlog buiten 's lands grenzen te houden, vervuld van afkeer van elke poging om met geweld het Nederlandsche volk los te scheuren van het vorstenhuis Oranje- Nassau, waarmede het door banden van trouwe liefde onverbrekelijk is vereenigd, getuigen ondergeteekenden, inwoners der gemeente Middelburg, bij deze van de onwankelbare gehechtheid en onverflauw de vereering, welke zij Uwe Majesteit toe dragen. Moge onder Gods zegen Nederland en Oranje vereend blijven in vaderlandsliefde en hechte samenwerking tot heil van het geheele volk Met leedwezen vernemen wij dal de toestand van den heer C- de Schipper te Heinkenszand hoogst, zorgelijk is- Middelburg. In de vergadering van den Raad tc houden op Woensdag den 27 November, des .voormiddag» te 10 uur, zullen worden behandeld1. Notulen; 2. Stukken. 3. Benoeming Voorzitter en lid Burgerlijk Armbestuur (aftredend Mr. Zijlstra en Viseur); 4. Beschikking over den post „Onvoorzien" in gemeentebe- grooting 1918. 5. Voorstel tot het rooien van boomen. 6. Verlenging erfpacht der Scheepstimmerwerf van Mak. 7. Gemieen- te-begrooting voor den dienst 1919. Hierbija. Nota van wijziging, b. Uit breiding personeel bij de Contrölo van de Gem. belastingen, c. Verhooging subsidie aan Handelsdagschool. Idem aan Han- delavondschool. d. Verzoek om verhoo ging van de subsidie aan het Middel- burgsch Muziekkorps, e. Idem voor de openbare Leeszaal, f. Verhooging van da toelage aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 8. Invoering drieploegen- eelsel Gasfabriek. 9. Reclames H. O. 1918. Met vreugde zullen velen met ons geconstateerd hebben, dat .sedert ruim een week de straatverlichting in vele ge deelten. van onze stad is verbeterd door het ontsteken van een aantal gaslantaarns, die in langen tijd niet hadden gebrand. Toch willen wij even wijzien op een niet verlichte plaats, die o. i. gevaar ople vert. Wijl bedoelen de Dam in d? om geving van het droogdok, waar thané schepen inliggen, waarvan de trossen over de straat heen reiken, waardoor het in den avond gevaarlijk is daar te loo- pen. Men zij' op zijn hoede. Hedenmorgen om 5 uur heeft men alhier een ruit jngeslagen in den winkel van den heer Tellier op de Turf- kade, waar een paar kistjes sigaren en 12 pakjes tabak uit de etalage werden weggenomen. Bij de politie is weder aangifte ge daan van diefstal van een' rijwiel. Door de politie is gisteren een schaap in beslag genomen, dat zonder vergunning werd vervoerd- Wegens dit vervoer werd tegen H. uit Nieuwland pro- ces-verbaal opgemaakt. Naar het huis van bewaring zijn overgebracht N. E. C. M. en P. P., die Woensdagavond werden aangehouden, als verdacht van diefstal in het pakhuis van de firma Boasson- Goes. In de eerst helft dezer maand zijin in de gemeente ingekomen Johs. de Wolf, onderwijzer uit Kloe- tinge, „Nieuw Goes!" I 4; J. Meijer, bo> renknecht uit Grijipskerke, Voorstad 72; A. Brandenburg, bakkersknecht uil Krui- ningen, Lange Kerkstraat 27N. van der Wart, onderwijzeres uit Fijnaart, Oost singel 269; A. J. de Haas, onderwijzer R. N. L. uit Rotterdam, Heernisseweg 159; P. M. de Vriese, werktuigkundige uit Koewacht, 'sH. H. Kinderendijik 235a; G. M. J. Hcijnsdijk, verpleegster uit Ber gen op Zoom, J. Valckestraat 2. En vertrokken A. C. Groffen, timmermansknecht naar Woensdreeht; C. Verrijzer, loodgieters- knecht naar Utrecht; M. de Jonge, koop man naar Groningen; P. Leemans, con troleur naar Middelburg; Fia. Köchler, stenotypiste naar 's Gravenhage. Ook Goes is niet achtergebleven in de betuiging van hulde aan het vorsten huis. De stad bood een weldadigen aan blik vanwege de tallooze vlaggen, met of zonder oranjewimpel. Menige étalage was opgesmukt met de nationale kleuren- In vele straten was schier huis aan huis de driekleur uitgestoken en de werkmans buurten deden niet onder voor de win kelstad. Goes was als 't ware overgoten met oranje, rood, wit en blauw. De mees te wandelaars hadden behalve „oranje" in het hart, „oranje" op de borst en een verkwikking was het te zien hoe de jeugd, met oranjesjerpen omhangen of op andei-e wijze nationaal gekleurd en met vlaggetjes in de hand, zich be ijverde om den oranjedag luister bij te zetten. Het comité van' actie uit de elf be kende werkmans-, jongelings- e. a. ver- eenigingen mag dus wel de voldoening smaken, dat aan den oproep om van de Oranjeliefde te laten blijken, algemeen ge hoor is gegeven. Hedenmiddag trad voor een talrijk pu bliek in de Soc. V. O. V. mr. J. A. de Wilde van den Haag op. (Zie verder de laatste berichten). Wolfaartsdijk. In de Vrijdag gehouden vergadering heeft de raad goedgevonden! de voorwaarden van subsidie verleend aan de Spoorwegmaatschappij! „Zuid Beve land", zoodanig te wijzigen, dat bij naasting door den Staat, deze subsidie- vorleening onder de overige voorwaarden, mede doorgaat. De onderwijzersjaarwedden werden met inbegi'ip van de uitkeering der wet van 23 Fcbr. 1918 I 147 geregeld, voor de hoofden als minimum f 1350 tot maxi mum van f2000 na- 16 jaar dienst en voor de onderwijzers minimum f850 tot maximum van f 1550 na 13 jaar dienst. Van Ged. Staten is een eirc. gekomen waarbij' het oordeel gevraagd werd over hun besluit tot vaststelling der jaarwedde van den ontvanger op f850. Men was van oordeel, dat een %>o groofe ver- hooging niet noodig was, en zou in dien geest berichten. De jaarwedde van den veldwachter werd goedgevonden te bepalen op f 1000 met f100 voor vrijfe woning en f25 voor vergoeding voor geneeskundige behande ling. Besloten werd het maximum te heffen bedrag uit de verordening op den Hoofd. Omslag te lichten. In verband met vorenstaande werd de bcgrooting voor "L918 gewijzigd en ver meerderd met f 1999.70. Na wijziging werd de begrooting .voor 1919 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 15083.74V2. Oudelande. Vrijdag 22 November hield de A. R. luesvereeniging „Vreest God, eert den Koning", haar eerste winterver gadering. Na de gebruikelijke opening en lezing der notulen werd "de presentie lijst vastgesteld. De opkomst was gering, kan de te Goes gehouden vergadering der Centrale Goes, weid verslag uitge bracht. Vervolgens had de verkiezing van, een candidaat voor de Prov. Staten, va cature A. S. J. Dekker plaats. Op 'de groslijst werd geplaatst J. M. de 'Jonge. P. Meulenberg eindigde met dankzegging, ging- Souburg. Vrijdagavond werd op het Gemeentehuis een steuncomité opgericht, een onderdeel van het Koninklijk Natio naal Steuncomité, om de goederen van dat comité te verdoelen. Het bestaat uit 7 personen. Vrijdag had een algemeen© verga dering plaats van de Oudervereieniging, waarvan de Ger. Knapenvereemiging Tlm- motlreus uitgaat. Uit het jaarverslag van den secretaris, Joh. Huson, bleek, dat inplaats van den heer J. Leenhouts vrord benoemd tot leider dhr. J. Suurmond Ja. De leiders waren tot groot genoegen van Bestuur en Knapen werkzaam. Enkele knapen gingen tot de Ger. Jongelings- vereeniging over. Ook de' dood nam uit het midden der knapen één weg, vriend Cevaal werd grafwaarts gedragen. Boor de ernstige ziekteomstandigheden moest het jaarfeest worden uitgesteld. De penningmeester J. dia R.(jcke, deelde mede, dat de ontvangsten en uitgaven over liet afgeloopen jaar bedroegen; f 69 791/2 en f 55.82. Tot Bestuursleden werden gekozen de hoeren H. van Dijik en A. van Veen. Tot het nazien der boeken van den penningmeester weiden benoemd de beeren A. Wouters en A, van de Putte. Dhr. P. Luteijin eindigde met dankzegging. Ritthem. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Bij de opening wees de Burgemeester op het gewichtig feit, dat met Gods hulp de revolutie van ons land is afgewend. Aan het verzoek van Ged. Staten om de salarisregeling van den ge meenteveldwachter te herzien, werd vol daan. Zijn salaris zal thans zijn f800, henevens vrije woning, vrije bovenklee- ding, schoeisel -en vrije geneesk. behan deling, ingaande 1 Jan- 1918. Daar de nieuwe salarissen van den burgemeester, den secretaris en den gemeente-ontvanger ook op dien datum ingaan, werd de be grooting 1918 gewijzigd. Ook werd beslo ten een geldleening te sluiten, af te los sen na 3 jaar. Ingekomen was een ver zoek van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. gem-, om aan zieken goedkoope melk te verschaffen. Dit verzoek werd voorloopig afgewezen. Het tolhuis zal aan de tegen woordige bewoonster verhuurd worden a f 1 per week. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Oud-Loosdrecht J. E. v. d- Valk te Kralingen en J. F. Th. v. d, Linde te Wissenkerke (N. B.) Beroepen te Aarlanderveen J- J. H. Klomp te Marken; te Barneveld K- J. v. d. Berg te Ermelo. Aangenomen naar Sint Michielsgestel door F. J. A. de Jagher te Helenaveen- Bedankt voor Brakel door E. V. J- Japchen te Aalst; voor Watergang door A. L. Th. v. d. Ven te Moordrecht; voor Tornaard door J. P. Dijk te Oppen- huizen- Geref. Kerken. Beroepen te Berlikum P- Ch. v. d. Vliet te Oosterend. Aangenomen naar Zuidbroek door R. Heidema te Heinenoord. Zondag 24 Nov- Goes, vm. 9.30 u. ds. Steinz, 2 u. ds. Homburg, Cat. Z. 30, 6 u. ds. de Vries, Coll- Herv. School. Nieuw en St. Joosland, alleen nm. dienst, dhr- Calliber. Krabbendijke, vm. leesk., nm. ds. Muller. Kruiningen, 9.30, g. d., 2 u. ds. Steinz. Dhr. C. G. van Liere te Biezelinge is ter beschikking gesteld van den Gou verneur-Generaal van. Nederlandsch-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs. Naar het Vad. verneemt is bericht ontvangen, dat te Oostburg voor Weste lijk Z.-Vlaanderen een R. II. B. S. zal worden gesticht, aan welke inrichting van onderwijs hier reeds jaren behoefte be staat. C- v. 0., de gemeente-secretaris van Oudenbosch, die voor eenigen tijd is ont slagen, is sedert enkeledagen, naar het Eindh. Dagbl. mededeelt, spoorloos ver dwenen. Hij was secretaris en kassier van den Boerenbond. Het bestuur van dién bond, dat leelijk met de zaak zat, heeft een en ander in handen der politie gegeven, die druk bezig is v. 0. op te sporen- De justitie te Breda heeft deze week ten huize van deu voortvluchtige de brandkast geopend en de woning verze geld. Men schrijft uit Weert, d.d. 22 Nov. Een droevig ongeluk trof de familie L. Terwijl de vader naar de fabriek was, viel een zijnier kinderen van den stoel. De moeder het kind willende bijstaan, zonk toen op het kind bewusteloos in een. Toen de vader thuis "kwam, was het kind den verstikkingsdood gestorven. Die vreut.v lag nog steeds bewusteloos. Als curiositeit meldt de firma Pillot uit Zundert, dat Zij' .gisteren een brief ontving uit Brugge "/België), die daar in October 1914 verzonden wast Te Amsterdam is gearresteerd zekere J. W. V., pud '24 jaar, verdacht onge veer 14 dagen geleden den moord ge pleegd te hebben te Doetinchem. 3S Wy habban ons albmsai vergist." „Wij hebben ons allemaal vergist" zoo luidde, zegt de anti rev. Rotter dammer, de wanhoopskreet van een der sprekers op het Rotterdamsche con gres der sociaaldemocraten, waar het Masco van het revolutionaire avonhiur van mr. Troelstra en de zijnen op on- diibbelzinaiue wijze werd bezeeeid. „Wij hebben ons allemaal vergist zulloa wij het,' aanvaarden als een ean- nemelijke verontschuldiging voor het ontzettende kwa-td, dat is gesticht, als een verklaring die ons voor de toekomst gerust stelt? Neen. Ze hebben zich allemaal vergist omdat degeneD, die Nederland eu Oranje liefhebben sterker zijn dan zij waanden. Ze hebben zich allemaal vergist omdat in ons volk ontwaakte een ver heffend enthousiasme tegen de rnuiter- feeode. Ze hebben zich allemaal vergist maar zij belijden geen schuld, omdat hun bedrijf zonde was. Ze hebben zich allemaal vergist maar wat vandaag is behoeft morgen niet te zijn. Het gevaar blijft. Laten wij ons niet vergissen! Plaatsgebrek dwong ons tot nu te wach ten met de aankondiging, en wij mogen zeggen van alle 46, aanbeveling van de Kerst- en St- Nicolaasgeschenken door G. F. Callenbach te Nijkerk in 't licht gegeven ter uitdeeling in gezinnen en scholen en Zondagsscholen. Onder de mooie herdrukken treffen wij aan: „Het geheim van den geus" en „De zoon van den bezembinder", beide van Gerdes- Wij hebben reeds vroeger gezegd, hoe resp. een halve en een kwart eeuw geleden door de jongens deze twee verhalen ver slonden werden. Eerstgenoemd verhaal gewaagt van het uiteinde op 't schavot te Brussel van de gebroeders van Batenburg, en verplaatst ons midden in de bloedige worsteling on zer vaderen tegen Alva en zijn Bloedraad- Het tweede verhaal gewaagt van een bezembinder uit Zeeland, die zijn vrouw en kind en vaderland verlaat, en na veler lei slechte wegen tot* God bekeerd, ten slotte zijn zoon terug vindt; een spannend verhaal, dat ook de jongelui van een volgend geslacht geboeid heeft, en ook de jongens van thans inderdaad zal inte resseeren. Voorts bevat deze collectie vele mooie herdrukken, o.a.. „Jessica's eerste gebed", ook al een halve eeuw oud, maar dat wij gaarne thans nog eens overlezen- „Draagt elkanders lasten", door Betsy- „Jodenkerstfeest", een waar, bekroond, verhaal.. „Een Kerstfeestvicring in het schuurtje", door Betsy. „Vim een klein meisje en een groote klok", een aangrij pend, bekroond, verhaal van v- d. Hulst- „Maaike, zonder tevredenheid geen ge luk", door Betsy. „Uit 's vogelvangers net", door Hoogenbirk. En dan de nieuwe uitgaafjes, niet minder dan de herdrukken, uitnemend van verhaal en illustratie- On der hen zijn bekende namen als Johanna Breevoorl, Johanna, Sparenburg, mevrouw de Graaf, Betsy, Quirina, Jan Veltman, e. a. Minder bekend, doch niet minder boeiend zijnAri Dane„Rimbje s Rap port", een lijvig verhaal; Dina „Van Kerst feest tot Kerstfeest"; Gesina Ingwersen „Vergeeft elkander"; G- A. Aldus „De wildernis in. Lieve verhalen, eerste druk ken, zqn: „Een gulden vijftig", door Aletta Hoog. „Wat de zon weer deed schijnen', door 'iohanna; „Twee vriendinnetjes", door Johanna Breevoort; „Martje", door mevr. A. de GraafWüpperman- Demees- Middelburg. Tot en met 1 Dec. o» bon 81 mot bon 7 der rijksvetkaavt r*n krtjgbaar een half pond boter. S«r9«skerke. (W.) Van 25 Nov. tot 8» i\°v. 1918: Aardappelen o/pl bon no 16 4 K.G.; bruine boonen of erwten op bon no. 20 -50 Gram; op gortbon 17 boekweittemeel 50 Gram; havermout op ion no. 1 100 Gram; Suiker op bo*| uo. 16 250 Gram; op havermoutbon 8 i™ Gram; kaas 20 op bon no. 7 "-'0 Gram. Oostkapelle. Van 25 tot 30 Nov. 1918: Aardappelen bon no. 174 K..G. peul vruchten bon no. 13: 125 «Gram; kaas r bon no. 5: 100 Gram; Suiker kon oo. 16: 250 Gram; Gort bon no. 4: 100 Gram. Scheerzeep bij A. Willemse. Zeeppoeder volgens huisnommers. Westkapelle. Maandagvoorm. voor alle wijken afhalen peulvruchtenbons tegen b|*- taihng van 3 cent per stuk. Dinsdagvoorm. voor wijk A en B en WoensdagvootTa- van 9—12 voor C en D afhalen va* aanvulhngsbroodkaarten- Bon 15 van de sui kerk aart is geldig voor kilo suik'er. an 25 tot en met 30 November- le van deze boekjes zijn gekartonneerd en kosten van 7(4 cent tot 'een gulden. Een prachtbandje van Ida Keller. „De laatste bede eener moeder" verdient bij zondere aanbeveling. Ook de bekende jaarlijksche Kerstliederen van v. Wijck zijn er weer. De heer Callenbach ver dient veel lof en een ruim debiet voor de keurige uitvoering van dit alles, ondanks de duurte, de slechte qualiteit der grond stoffen en velerlei andere belemmerin gen is er in al zijne uitgaven, van 1914 af tot nu toe een crescendo merkbaar geweest. Men raadplege voorts zijn catalo gus. Vrijen Blij, uitg. E. J. Bosch, Ba,am, afl. 4, bevat onder veel lesrrijks en on derhoudends een opstel Schrijfgereed schap, van A. L. Gerritsen, hetwelk in 't volgend no. vervolgd wordt. Holu zee nio. 2, uitg. E. .1. Bosch, Baarn, munt, evenals no. 1, uit door keurigheid van uitvoering. De geschiede nis van den dag wordt behoorlijk ver haald en geïllustreerd; het echte jongens- verhaal „het zwarte schaap" wordt voort gezet; de bekende „sluipmoordenaar" ver- dar beschreven. Dit tijdschrift zal er' hij onze jongens wél ingaan. 'Groei, Bibliotheek voor jongelieden en kinderen; deel I Buitenjongens, door J. C. de Koning, uitg. H. J. Sprayt t« Rijswijk, geïllustreerd, door Tj. Bottevna. Dit boék in stevigen, fraaien, cartonnen band maakt, niet alleen door zijn uit wendige verschijning, maar ook dooi' zijn mooien inhoud, een aangenamen indruk. De schrijver is er in geslaagd den jon- genstoon te treffen, het jongensleven, af gezien en bestudeerd, in zijn consekwen- ties weer te geven, en de teekenaar heeft er op het juiste; pakkende oogenblik, een illustratie bij gedaan, die de jongensziel als photografeert. Het verhaal is hcele- maal 'natuur; de illustraties reëel en na tuurgetrouw; de jongenskluchten en stre ken, het jongenslief en -lood, het jongens- leven met zijne aandoeningen en «verlan gens, zijn beschouwingen, zijn liefde en haat, zijn mikken en grillen, zijn zin voor recht, zijn medelijden, zijn hulpvaar digheid, maar oiok 'zijn afwezigheid van dat alles, op zijn tijd, het pakt den le zer; en 't doet hem telkens weer naar dit verhaal grijpen, er over spreken met zijn vrienden; het mooie er in uitmeten en bewonderen. En de uitgever zorgde daarbij voor ieen typografische uitvoe ring, welke is boven onzen lof. Het aantal Christelijke jongens- en meisjes boeken, waarvan G. Schrijver, Gordeau, en anderen het geheim bezitten, is door dat van J. C. de Koning, weer met een v r r ij k t. Do Spiegel bevat vele photo's, die nog jaren daarna tot gevoel en verbeel ding, ook van 't nageslacht zullen spre ken; o.a. de huldebetooging aan de Ko ningin; de ministers vöor het Koninklijk rijtuig; de Duitsche ex-Kroonprins op de slotbrug van zijn tijdelijk verblijf, liet kas teel Swalmen; de ex-Keizer op een wan delrit; de ex-Keizer op de slotbrug' van het kasteel Amerongen; de terugkeer der Belgische troepen; idem der Duitsche; te vens een photo van wijlen K- VVielemaker met bijschrift; 't no. der vorige week be vatte 't portret van wijlen A. S. J. Dekker, insgelijks met bijschrift. (Uitgever is W. Kirchner, Bloemgracht, Amsterdam). Timotheus (red. J. N. Voorlioeve, Den Haag, uitg. La Rivière Voorhoeve) van deze week bevat o.a. een herinnering aan K. Wielemaker, door A. L.; een mooi opstel van L. P. over den intocht van Koning Albert, de Koningin en do Kroon prins te Ostende en Brugge; en een arti kel van dr. N. A. J. Voorhoeve over de griep. Vooral onze jongeren moeten dat lezen. Er zijn vele jonge menschcri gestorven ook dr. V. merkt 't op, gelijk laatst ook dr. Vos in „Friesch Dagblad" tengevolge zeer waarschijnlijk van, be wuste of onbewuste, roekeloosheid- De Spaansche ziekte te Batavia. De Spaansche ziekte woedt hier op ernstige wijze. Door de complicaties vuile* er vele slachtoffers. 'De publieke diensten, de handel en de industrie lijden er ernstig onder. Het sterfte cijfer te Batavia toe- draagt dagelijks 100.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2