Mo. 43 Dinsdag 19 Movember 1918 33e «laargang 8 e r aph n e, Buitenland f gUllLETON. Huldiging van H. IW. de Koningin. BirintiftSaRd. üitgavó van Saaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: CASOl VO.RSFSTRAAT 219. (Telefoen Mo Tl.) Btttëau te Middelburg «IRMA F. P. DHÜH L. BURG- ürufksirs: ■ÖDStirbaan Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKBN WERKDAG. Abonnementsprijs: Pee 3 maanden fr. p. post fl.75 Losse nummers -0.05 P.rgs dat Advertentiëai 14 regels f 0.80, iedere regel meer 20 flft Verhoogd met een tijdelijken oorlogstoeslag van 20 °/o- 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement vooriteelige voorwaarde Bewijsnummers 5 cent Beknopt overzicht van don toestand. In Parijs verluidt, dat de onderhande lingen over den voodoo pis en vrede reeds iti de e. v. dagen zullen beginnen. Deze onderhandelingen zijn echter niet identiek met de eigenlijke vredesconfe rentie. Eerst moet afgewacht worden, dat de toestanden in Duitschland zich consoli- deeren, want men wil geenszins uit de tegenwoordige toestanden in Duitschland kapitaal slaan- De entente zal vermoedelijk in de eerst volgende nota van Duitschland vragen, op welk tijdstip de wettelijke vertegenwoor diging van het Duitsche volle, waarmede definitieve onderhandelingen gevoerd moe ten worden zal zijn gevormd. Daar Schei- demann de nieuwe verkiezingen voor de nationale vergadering in Januari in uit zicht gesteld heeft, houdt men er reke ning mee, dat de eigenlijke vredesconfe rentie half of einde Januari bijeen kan komen. Tot zoolang moeten met de voor- loopige regeering besprekingen worden ge- honden over de meest brandende vraag stukken. Volgens de opvatting van kolonel House moeten bepaalde vraagstukken, bijv- die welke Italië en de Zuid-Slaven betref fen dadelijk behandeld worden- Tegenover vertegenwoordigers van 'de pers gaf kolonel House zijn tevredenheid te kennen over den weg, die de Duitsche revolutie schijnt te nemen- De geallieerden hebben niet de bedoeling Duitschland te gen te werken, zij willen integendeel met Duitschland samenwerken- Met een Duitschland, dat onder eenige dictatuur staat, hetzij een militaire of een revo lutionaire, kunnen de geallieerden niet onderhandelen. Wilson zal tegenover een revolutionaire dictatuur hetzelfde stand punt innemen als hij tegenover de dicta tuur van de Hohenzollerns gedaan heeft- Voor het geweld geen vrede'en geen brood. Dat de toestand in Duitschland nog veel zorg baart blijkt uit Solf's actie. Staatssecretaris Solf heeft een radio- gram gericht a,an de regeeringen van Ame rika, Engeland, Frankrijk en Italië, waarin hij verklaart, dat de wapenstilstandsvoor waarden den economischen toestand van het gebied op den linker Rijnoever en de verbindingen met Duitschland op den rechter Rijnoever ten zeerste bedreigen- Dr. Solf verzocht daarom nog tijdens de militaire bezetting het economisch ver keer tusschen linker Rijnoever en bet ove rige Duitschland ongehinderd te laten en de kolen-, kali- en ertsmijnen op den linkeroever door de tegenwoordige eige naars te laten exploiteeren- Verder zegt dr. Solf, dat tengevolge van de verlangde overgave van het rol lend materiaal in alle deelen van het rijk gelijktijdig hongeropstanden zijn te verwachten, terwijl tengevolge van de blokkade geen kolenexport naar Skandi- navië mogelijk is en de visscherij niet kan worden uitgeoefend- Solf verzoekt ten slotte den geasso cieerden regeeringen zoo spoedig moge- lijk een plaats aan te wijzen, waar de Duitsche delegatie met gevolmachtigden der geallieerden deze kwesties kunnen bespreken- doer IJ. Z. VON MANTEÜFFEL. 39,) o— Maai' er was geen. tijd voor vragen. Stella bleet zoo ..lang buiten, jdat Se- xaplhine allang weer in de tuinkamer was, toen zij eindelijk de gevulde va zen weer binnen bracht. Zij verdween toen, en kwam eerst wedèr te voor schijn voor het middageten- in een roze-japon met roze strikken aan de lange blonde vlechten. Den laatsten W Yas op hare kleeding zeer achteloos, bijna .slordig geweest. Voor wien moest zij zich, dan ook mooi ma ken? De heer von Sternheim hield er van om dadelijk na het middagdutje een klein wandelingetje te maken. He den was slechts een vragend „Nu?" noodig, om Stella te doen opspringen, en gingen zij weder als altijd te za nten op weg.'Hij was innig vergenoegd en z!j vroeg zacht: „Oom, wanneer komt 'hij „Heb je dan heeleanaal seen ge duld? Hij zal wel komen. Altijd nog vroeg genoeg, dwaas kindje i En Stella, ik zeg je nog eens", dit met een laatste poging tot strengheid „jullie moet je De uitvoering van de wapenstilstandsvoorwaarden. PARIJS, 18 Nov. Onze troepen hebben hedenochtend hun opmarsch voortgezet- Ze werden met toenemend enthousiasme door de bevolking ontvangen- De vijand heeft groote voorraden materiaal, locomo tieven, wagons .automobielen en aller hande depots achtergelaten. Duizenden gevangenen, Franschen, Rus sen, Engelschen en Italianen bereikten in deerniswaardigen toestand onze linies- In België zijn Wij voorbij den spoorweg Reaurain-Florenville. Meer ten Oosten bereikten wij de linie Hoffagnes Bertnx Straimont Ja- moigne, in de streek ten Zuiden van Neufchateau. In Lotharingen bezetten wij Ste Marie aux Chênes, en staan wij aan de Sarre stroomopwaarts van Fenestrange. Onze troepen hielden hun intocht in Sarrebourg, Dieuze en 'Morhange. In den Elzas trokken onze troepen ov< den Saverne-berg; onze voorposten staan- voor Wasselonne en Meuseld. Meer ten Zuiden staan wij van het Noorden van Neuf-Brisach tot aan de Zwitsersche grens nabij den Rijn- De geestdrift te Antwerpen. De Antwei'psché bevolking heeft Zater dag en Zondag met onbeschrijfelijke geest drift de Belgische troepen ingehaald. De geheele stad is overdadig met Belgisch? en geallieerde vlaggen en guirlandes vel™ sierd. Roerende scènes speelden zich af af bij het .weerzien. Den geheelen Zondag was een enorme menschenmenigte op de been, in afwachting van het koninklijk bezoek. Dit bezoek zal echter vermoede lijk, hoewel met zeker, eerst Dinsdag plaats hebben, waarbij de koning even tueel de troepen zal schouwen, 's Avonds baadt de stad zich, als voor den oorlog, wederom in een zee van licht, café's zijn tot laat geopend, terwijl muziekkorp sen onophoudelijk door de straten trekken- Korte berichten. Admiraal von Tirpitz moet zich in Zwitserland ophouden. Frankrijk en de Ver- Staten zijn met de demobilisatie begonnen- Door den havenmeester te Antwer pen werden de dokken gesloten, zoodat de tot vertrek gereed liggende schepen niet meer konden afvaren. Deze sche pen waren geladen met hout enz-, dat naar Holland of Duitschland .moest te ruggevoerd worden- De „Lokal Anzeiger' verneemt van soldatenraden en arbeiders, dat de Duit sche ex-keizer wellicht naar Potsdam zal terugkeeren- Ter bevoegder plaatse, werd bij het ter sprake brengen hiervan, niet afwij zend beschikt, in verband met den on- zekeren toestand in Nederland- De ex-keizerin zal haar 'tegenwoordig verblijf niet verlaten. De' Duitsche rijksregeering heeft een ontwerp gemaakt voor de verkiezing der nationale vergadering, waarin de 2e Fe bruari 1919 als verkiezingsdag is vastge steld. De Servische bezetting van Laibach heeft den oprukkenden Italiaanschen troe pen geboden den opmarsch te staken- In Duitschland wordt een groote democratische partij gevormd; onder voor- verstaridig gedragen. Wat er later mis schien gebeuren kan, gaat jullie nu niéts aan. Gij zijt neef en nicht en1 daarmee uit." Ach, hij, kon ymet zijn ernst en strengheid geen indruk meer maken, Stella boog wiel eerst het hoofdje, maar toen zij opkeek en haren arm om zijn hals legde, was de uitdrukking van haar gezichtje zoo alleraardigst met zijn mengelmoes van ondeugen de naïviteit, terwijl zij bedeesd vroeg" „Dus dan mogen wij' elkaar in 't ge heel geen .kus geven, oom?" „Kus geven? Wat een onzin," brom de oom, .slechte met moeite zijn ver rukking en zijn lachen verbergend. „Sedert wanneer is dat tusschen jul lie mode?" „Wij leerden het, toen wij ons ver loofden," fluisterde Stella stralend', „och, oom, beste oom!, u kunt ons toch niet verbieden elkaar lief te hebben!" Oom bromide nog wat, miaar meer o|m haar te plagen dan wel om haar te verbieden in Leoin meer te zien dan een neef. Zij kwamen beiden zeer te vreden van de wandeling terug en vonden in de tuinkamer majoor von Schwarts met zijn vrouw on juffrouw Leopoldin© in druk gesprek 'met me vrouw von Sternheim en Seraphine. Deze laatste keek Stella uitvorschend aan, 'toen zij! naast de jonge dame ging zitten en met haar een gesprek' loopig voorzitterschap van prof. Alfred Weber. De Duitsche wapenstilstandsonder handelaars hebben den geallieerden ver zocht Zuid-Rusland te bezetten, alsook de Baltische provinciën, om de bevolking te gen de bolsjewiki te beschermen. Generaal von Lettow, de bevelhebber der Duitsche troepen in Oost-Afraka, heeft zich overgegeven. De Hongaarsche republiek is uitge roepen in de zitting van den Nationalen Raad. Het nieuwe Oekrajiensche kabinet verklaart zich ten gunste van het herstel van een federatief Rusland, waarvan de Oekrajine deel zal uitmaken. De pers te Keulen en in het Rijn land richt zich tot de bladen in de on zijdige landen met het verzoek invloed aan te 'wenden, om verzachting der wa penstilstandsvoorwaarden te verkrijgen- -M, De Belgische Werkliedenpartij be sloot- niet deel te nemen aan de officiëele 'oirtvïngst van koning Albert. Ze was ver tegenwoordigd op het S- D, A. P. Con gres te Rotterdam- Woensdagvoormiddag is bij Mervem (bij Antwerpen) bij het vernietigen van een voorraad dynamiet in de magazijnen aldaar een gedeelte van de stof ontploft. Er zijn vele dooden. Tot heden vond men 32 lijken, maar eenige kinderen die in de nabijheid speelden zijn nog onder slijk bedolven- Een tweede ernstige ont ploffing had plaats te Deurne. Twee Duit sche soldaten werden gedood, vele ande ren gekwetst. Zaterdag is, naar de „Köln. Ztg." meldt, het eerste bataljon infanterie, dat van het front kwam, in de beste orde met muziek en met den bataljonscommandant aan het hoofd te München-Gladbach aan gekomen. Het waren de troepen, die door Holland getrokken waren- Ze waren dan ook ontwapend. Aan de aanslagzuilen te Potsdam is sedert gisteren het volgende te lezen: Ik verzoek mijn kameraden van het garni zoen Potsdam zich ter beschikking van de regeering te stellen- Wij allen willen slechts het welzijn van vaderland en volk- Geteekend prins Eitel Friedrich. Naar verluidt, moeten TaJaat Pacha en Enver Pacha uit Constantinopel ge vlucht zijn en in Berlijn zijn aangekomen. De vroegere keizerlijke „Wiener Zei- tung" publiceerde Zaterdag de eerste wet ten van de nieuwe republiek- De „Krakauer Ozar" meldt, dat in Przemysl een hongersnood is uitgebro ken. De Polen hebben wel de stad bezet, maar de omtrek is in handen der Ruthe nen, waardoor de levensmiddelentoevoer geheel is afgesneden. De Duitsche regeering verzocht op nieuw om wijziging van de wapenstil standsvoorwaarden. In Portugal is de algeméene staking begonnen- s Tienduizenden waren gistermiddag naar het Malieveld in den Haag, opgegaan om hulde te brengen aan de Koningin. begon. Zij was even weinig woorden rijk als altijd tegenover vreemden bet géval was, en toch leed het geen twij fel of hare apathische stilzwijgendheid] was verdwenen. Mevrouw von .Schwarts zag men taarne komen en zij van haar kant ezocht ide Sternheims bijzonder1 graag. Hare zachtheid en vroomheid en. hare groote .eenvoud staken zeer af bij' de andeite dames van het regi ment, die er in schenen te wedijve ren, elkander in het rijden, jagen, rooken en het meest „régimen'tsach- tige" costuum te overtreffen. Spoedig vroeg men om muziek en Stella zong met mievrouw von Schwarts, die zeer muzikaal was, verscheidene duetten. Zij hadden ier juist een geëindigd en bladerden tusschen de muziek, toen de tuindeur zachtjes openging en Stella, die zich dadelijk omwendde', Leon zag. Een oogenblik draaide de geheele kamer met haar rond en kwamen er sterretjes voor haar oogen, zoodat zij zich aan de piano moest vasthouden. Zij zag het verwonderde gezicht van tante niet, noch het verschrikte' in Seraphine's oogen. Zij! hoorde niets van de begroeting. 'Zij was doof en blind totdat hij naast haar stond en hare hand drukte. Toen eeirst keerde haar bewustzijn terug en met al de Bestuurders en leden van nagenoeg alle Christelijke en Neutrale vereenigingen, Middenstanidlsvereenigmgen, Drankbestrij ders vereenigingen, Sportvereenigingen en tal van anderen stonden met eenige dui zenden militairen en burgerwacht opge steld met bandieren en vlaggen en getooid met Oranje, binnen een afgeztet gedeelte var} het veld. Kort nadat de waarnemend opperbe velhebber luitenant-generaal Pop met of ficieren van den staf der 1st© divisie te paard het Malieveld was binnengere den, verscheen het Koninklijk: rijtuig, waarin 't Koninklijk gezin was gezeten aan den ingang van het veld. Daar werden door 2 secties .van de schootcom.pa.gnie van het regiment gre nadiers en jagers en een sectie van iand- stotrmers de paarden van het rijtuig ge spannen en dit het veld ingereden, om stuwd door een dichte menigte, die eeni luid gejuich aanhief. De Koningin en Prinses dankten staan de voor de huldiging. De Koningin werd toegesproken door cis. Scholten, voorzitter van den bonld van regeeringsgetrouwe militairen. Vervolgens zette de stoet Ziich lang zaam in beweging, vóór het Koninklijk 'rijtuig gingen de ministers (met uitzon dering van de ministers van oorlog en marine, die in het derde, rijtuig volg den, benevens de Tweede Kamervoorzit ter mr. J. Fock, soldaten en marechaussée, omstuwden den stoet en direct daar achter kwam het enthousiaste publiek, dat den stoet overal op zijp zig.-zagtocht over het terrein volgde. De Friesch© en Limburgsche regimen ten hieven hun landsliederen aan, het Wilhelmus en Wjen Neerland'sch Bloed weerklonken telkens weer, afgewisseld door „Leve de Koningin". Ook de mi nisters werden warm toegejuicht. Op dezen triomftocht van H. M. wer den haar van verschillende zijden ook fraaie bloemen gfeboden. Ook was de bioscoop'-op©rateur van Albeït-Frères aanwezig om die Stoet Ee vereeuwigen. Op de brug werden paaiden niet wieer aangespannen doch de geestdriftige sol daten bij wie zich. een 24-tal officieren! voegden, ide jongens wilden tot geen prijs de paarden wieer voor het rijtuig hebben, bleven het rijtuig voorttrek ken. De stoet werd gevolgd door een overgroot deel der op het Malieveld aan wezigen. De stoet trok nu door een ontelbare menigte van enthousiast juichenden, naar het paleis van II. M. de Koningin-Moe der in het Lange Voorhout. Toen Koningin Emma op het balcon van haar paleis verscheen, weid zij het voorwerp van een onbeschrijfelijke ovatie. Een overdonderend gejuich, dat minuten lang aanhield, barstte los. H. M. was diep onder den indruk van den tronwi door de Haagsche bevolking aan haar Konink lijke dochter betoond: zij was piet inj staat haar aandoening te verbergen. Bij da aankomst aan het paleis drong de enthousiaste menigte zoodanig op, dat de burgers tot in de vestibule van het paleis kwamen te staan, waar ook de Ministers een plaats hadden gevonden. Staande in haar rijtuig heeft de Konin gin zich hier gericht tot de ontelbare menschenmenigte. Op hartroerende wijfeie dankte H. M. zelfbeheersching, waartoe zij in staat was, zeide zij met verstikte' stem;: „Goeden avond Leon." „Hè, hoe heerlijk dat u juist komt," zeide mevrouw von Schwarts van den prins geen kwaad wetend, „dan kunt u begeleiden bij dit duet: „Ik keer terug". Stella nóqh 'ik kunnen zingen èn spelen". Leon was zeer kalm. 'Hij 'verklaar de zich bereid en speelde, terwijl de dames zongen, maar het lied was nog niet halverwege gezongen, of Stel la hoorde reeds zijn terechtwijzingen: „dat is ,Tis, Stella", of ,,nu piano", alsof er nooit een scheiding geweest was. Daarna zette men zich rond Sera phine en Leopoldine sprak over alles en nog wat en vermoedde niet, flat Seraphine noch Stella er een woord van verstonden. Eindelijk kwam het rijtuig voor en vertrokken de gasten en nauwelijks waren zij uit het gezicht of Leon trok Stella's arm door den zijnen en 'ging met haar den kant naar het boseh op. „Ik heb veel met je te bepraten"1, zeide hij zoo kalm alsof er niéts was voorgevallen. En hij 'beschouwde het. verlof om .weder 'te mogen komen dan ook slechts als een hem Toeko mend, recht, dat hem ongeoorloofd was ontnomen en waardoor hij nu niet dankbaar behoefde te' wezen. haar leger en haar volk voor den onver - getelijken dag, die, ofschoon zülks feite lijk overbodig mocht heeten opnieuw op overweldigende, overtuigende wij'zfe heeft beweZen, dat, het Oranjehuis en Neder land met onverbrekelijke banden met el kaar z'ijtn verbonden. H. M. was diep getroffen door alle betoonde liefde en aanhankelijkheid1. Het bewijs was nu Wel geleverd dat bet volk in de ure des gevaars één zou zijn ©a pal staan voor het vaderland. H'. M, verzocht een geestdriftig hoera uit te brengen voor bet vaderland. Dit verzoek werd van harte opgevolgd. Hjót „leve de Koningin" weerklonk luide. Nadat de overweldigende toejuichingjón, waarmede de woorden der koningin door de onafzienbare menigte werden beves tigd eenigslzins waren bedaard, werd een nieuwe uitbarsting van geestdrift veroor zaakt, toen H. K. H, Prinses Julianla op de schouders van den vice-admiraat Bauduin en den adjudant-kapitein Ruyl aan het volk w]erd vertoond. Voordat het Koninklijk gezin heit rij tuig verliet, reikten de Koningin, die Prin ses en de Prins aan hen, die in dia onmid dellijke nabijheid stonden, burgers' en. soldaten, de hand. Dit tooneel maakte Zulk een diepen indruk dat de paleisbeamb ten. in de vestibule opgesteld, de traniefcl in de oogen schoten. i De zich in de vestibule van het paleijl bevindende ministers weiden door Idjer Koningin uitgenoodigd zich met haar eeni ge oogenblikken aan een der paleisvens ters t§ vertoonen. Toen H. M., omringd' door de léden van haar kabinet, aldus opnieuw zichtbaar werd voor de menigte, donderde uit de menschenziee opnieuw^ een eindeloos 'gejuich op. Het werd eeq niet te beschrijven, overweldigende ovatie. Ook in de straten der binnentetad beerschte tijdens en vooral na de onver getelijke demonstratie groote geestdrift. Een 'zeer dichte menigte, met oranje ge tooid, bewoog zich langs de straat, meer malen door gejuich en bet zingen dier nationale liederen uiting gevend aan haar gevoelens van vaderlandsliefde ©h Oranje- trouw. Allerlei. Wij kunnen bunker- en gaskolen uit Engeland krijgen. Het „Handelsblad" meldt, dat op het eiland Wieringen .getracht wordt ©en hotel te huren voor de ontvangst van een hooggeplaatst persoon. De bevolking is overtuigt, dat de ex-kroonprins vani Duitschland hier zal worden onderge bracht. j J .- jj. De max. kleinhandelp'rijsi van koffie- extract is 20 ct. per deciliter; koffie-es- sence 50 ct. peir deciliter. De max. kleinhandel prijs van groen© erwten en bruine boonen is 22 ct. per kilo; capucijiners en grauwe- erwten 54 ct. p-er kilo, witte boonen, kievitsboonéini e. d. 45 ct. per kilo,; duiveboonen, paar- dehboonen d. 39 ct. per kilo. Voor het tijldvak 230 Dec. is het penlvruchtenrantsoen 1 kilo per hoofd, half boonen en half erwten. Gisterenavond om 9 uur zijn in audiën tie bij H. M. de Koningin ontboden idle leiders der in 1de laatste dagen gevoerde Intusscben ging het in de tuinkanten minder aangenaam toe. Wat de heer von Sternheim voorzien ha|d, gebeurde., „Maar mijn beste man," riep zijn vrouw verwijtend, „hoe kondt gij zoo iets toestaan? Ach, ik heb dadelijlkj wel gevreesd, dat gij niet zoudt volhou den „Wat verstaat gij daar nu eigenlijk onder," vroeg hij zeer zelfbewust met gTOote Istappen ini de kamer op en neer gaande. ,„Ik heb gedaan wat noo dig was. Wij mogen Stella niet opof feren. Het kind werd er ziek van, want zij kan zonder hem niet leven." Maar als gijl nu toestaat,, dat zij' elkander weer zien, dan wekt gij daar mede wenschen en verwachtingen, die nooit vervuld kunnen worden. Is dat nu niet onbarmhartig?'' „Onbarmhartig zeide de oude heer nu heftig. ;,Wie zegt dan, dat ik dat, doe? Dat vrouwvolk veronderstelt bij een ouden soldaat ook nooit eenig nadenken! Maar je hebt je nu eejns heerlijk vergist, dat zul je zien! Leon weet wat hi]' te doen heeft en de kleine meid weet wat zij' voelen en wenschen mag. Wees daaromtrent gerust. Het is werkelijk al te erg dat ik in mijn eigen huis geen baas b!en!" (WosAt iwiotyL)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1