Wo. 41 Zaterdag 16 November 19IN 33e Jaargang e r a p h i n e, Buitenland r EUILLETO Staters-Generaal Uitgave van da Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes LAKSE VORSTSTRAAT '219. (Telefoon No. 11.) Bureau te Middelburg: SIRMA F. P. DIIU IJ L. BURG. Drukkers; Oosterbaan Le Cointre, Goes. H«i Groot-Hertogdom Luxemburg. LUXEMBURG, 14 Nov. Da Kamer heeft in een motie de regeering dringend uit- genoodigd het Luxemburgsche volk in rfrjn geheel over den toekomstigen staats vorm door een referendum te raadplegen. De Kamer wens'cht, dat de groother togin zich van elke regeeringsdaad ont houdt totdat het ,volk zijn meening ken baar beeft gemaakt. Een voorstel van liberalen en socia listen nopens aftreden der groothertogin, onderscheidenlijk invoering van de repu bliek werd verworpen. De vredespreliminairen. lis Daily News verneemt uit Parijs: De beraadslaging over de vredteSpredimi- «airen zal te Versailles plaats hebben! ongeveer tezelfdertijd flat aan de voor waarden van den wapenstilstand voldaan eal zjjn, vermoedelijk dus na ongeveer een imaand. Omstreeks dien tijd zullen de geallieerde regeeringen het program van eischen gereed hebben, dat zij' later •aan het vredescongres zullen voorleggen. Teneinde voorbesprekingen te houden over het vredesverdrag zsijln Balfour en Somlino te Parijs aangekomen. Lloyd Ge orge en Orlando worden over enkele da gen verwacht. Aardbeving. ZttRICH. Uit het gebied van de Cam- p ra Romana 'en Toecane wordt een t-.j'dbeving gemeld. In de plaatsen St. Sofia. St. Pietra, Martane en CabnO' zlijiï bijina alle huizen onbewoonbaar. In een kerk Ie Sofia werden personen ge dood. De Beiersche Koningin. MUNCHEN, 15 Nov. Over den toestand van koningin Maria There se verneemt de Corr. Hoffmann uit bevoegde bron, dat het bericht over het overlijden der ko ningin valsch is. De koningin is wel lij dend, de toestand is echter den laatsten tijd vooruitgaand. Op het oogenblik is er geen reden voor ongerustheid. De Rijnstreek. BERLIJN, 15 Nov. De Vossische meldt; De gang van. zaken, in de Rünprovincies heeft een deel der bevolking van den linker Rijnoever genoopt te vluchten- Maatregelen zijn genomen om dit tegen te gaan, in de eerste plaats door de vluch telingen niet met den trein te vervoeren- Naar de Köln- Volksztg. verneemt, zal het nauw verband in het bestuur tusschen het gebied links van den Rijn en de andere deelen van Duitschland ook tijdens de vijandelijke bezetting in stand blijven- Het oude Pruisische parlement. BERLIJN, 15 Nov- In overeenstemming met het besluit van het uitvoerend comité van den a. en s. r. is besloten het Huis van afgevaardigden te ontbinden en het Heerenhuis af te schaffen. De a.s. vredesonderhandelingen. De nieuwe regeering te Berlijn is met de verkiezing van de vredesgedelegeerden bijna klaar. Ook de „burgerlijke" partijen zullen vertegenwoordigd zijn- PARIJS, 15 Noy. Het geallieerde opper bevel aan het Duitsche opperbevel te Spa,' om te worden ter hand. gesteld aan majoor Pcim, Engelsen vertegenwoordiger bij de internationale ivapen stil stsuidscommi s sie Technische officieren zijn ter uwer be- door U. Z. VON MANTEUFFEL. 38) o— „Ik weet niet, waarom wij' zes jaren geëngageerd moeten zijnj" zëfcïe' —rfêöü- ironisch. „Zou ik hier eren mogten op-mgfken, dat men van 'rozegeur en maneschijn niet '--«i kan. Gij vergeet dat; geloof ik", zijp vader op. Leon wierp1 het hoofd terug en zijPe oogen schoten vuur. „ik kan elk oogenblik op eigen beenen hiJ trotsch, „dat is mijn zaak Zijn vader trok de schouders op „Zoo, dat wist ik niet pardon!" zeide hij droog. Zijp grootvader wreef zich in de handen. „Goed goed! Als hij dat ztegt en het kan bewijlzen, kan nien er. ook rede lijkerwijze niets tegen inbrengen", riep hij' opgewonden. Majoor von Werther scheen nog iets langer en magerder te worden, tervvij'i een sarcastische glimlach die hem merk waardig aan zijp zoon gelijk deel zijn, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnêmentspr ij ss Per 3 maanden fr. p. post f 1.75 Losse nummers-Q.Q5 Prijs dgr Ad vertentiëni 14 regels f 0-80, iedere regel meer 20 cï. Verhoogd met een tijdelijken oorlogstoeslag van 20 °/o, 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voofdeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. schikking om naar Spa. te worden ge zonden bij de bespreking over het spoor wegmateriaal. -'Waarschuw bij tijds. De wapenstilstand. PARIJS, 15 Nov. De kruiser Amiral Aube, onder kommando van kapitein-ter zee Petit, is van Brest in zee gestoken op weg naar de Firth of Forth, waar het schip zich met twee torpedobooten ter beschikking van admiraal Gravret zal stellen, den Franschen vertegenwoordiger in de geallieerde commissie ter uitvoering van de wapenstilstandsvoorwaarden ter zee. LONDEN, 15 Nov. Britsche oortogssche pen zullen vanmiddag den Duitschen krui ser Koenigsberg opwachten en naar het punt in de volle zee. begeleiden, waar de Duitsche gedelegeerden van boord zullen gaan en de Britsche oorlogsschepen zul len betreden, om Beatty te ontmoeten, die de Duitsche voorstellen ter uitvoering van de marine-voorwaarden van den wa penstilstand in ontvangst zal nemen. De revolutie in Zwitserland bezworen. Uit Bern wordt volgens de „Tel." aan de „Times" gemeld: De staking in Zwitserland is hedenmoi gen al weder geëindigd. Netto resultaat: groote verhezen, overlast aan vreedzame burgers, en een uitgave van omstreeks 800,000 francs aan steun en hulp aan de militairen, behalve 376 nieuwe geval len van griep onder het garnizoen te Bern alleen. Korte berichten. Te Berlijn wordt 1 Dec. de 8-urige werkdag in alle gemeentebedrijven inge voerd. Ofschoon de toestand op het Engel sche front nog voorzorgsmaatregelen noo- dig maakt, heeft de verklaring van de regeermg, dat Ze vast besloten is de orde te handhaven, den toestand verbeterd- Generaal Smuts houdt een rede over de taak van den volkerenbond, en over de noodzakelijkheid van verzoening onder de volkeren. De geassocieerden verklaren alléén ordelievende volken in centraal Europa bij het vredeswerk te kunnen steunen. Te Brussel zal eerlang de Interna tionale samenkomen- De Koning van Roemenië heeft ge neraal Coanda tot premier benoemd. Verwacht wordt, dat koning Albert de volgende week Vrijdag zijn intocht in Brussel zal doen. Het leger van von Mackensen is te Debriozi aangekomen en ontwapend- Het is op terugtocht naar Duitschland. De N. R. C.-correspondent te Ber lijn meldt, dat hij uit betrouwbare bron vernam, dat de gewezen Duitsche Keizer nog op 5 November in een toespraak tot de troepen zeide: „Keizer, leger en volk staan vast besloten te zamen- Wan neer gij nu met den vijand in aanraking komt, geeft hem dan klop". Daarna zeide hij tot de officieren, dat hij aan aftreden heelemaal niet dacht. Een draadloos telegram uit Lyon weet te melden, dat te Tientsin onder den indruk van het sluiten van den wa penstilstand het standbeeld van keizer 'Wilhelm als Willy Blik bekend, omver 'is gesmeten. Bij een ontploffingsongeluk te Keu len zijn 200 personen omgekomen- over zijin scherpe trekken speelde. Leon zag het en het sineed hem, doch staalde tegelijkertijd zijn wilskracht. „Ik zal het u bewij'zen", zeide hij kortaf en wilde heengaan. „Hei hei! Wat wil je doen, wat wil je doen.?" riep zijin grootvader. „Bepaal u dat zelf", zeide Leoni na eenig nadenken. „Zal ik een roman schrijl- •S&h;..Pj._gga schilderij ten toon stellen?" „Schilder iets, schilder iets", zeide de oude heer, die er volstrekt geen. verstand van; had en altijd sprak over „verven'' en toch innerlijk een hoog idee had van Leon's talent. „Niet waar Werther? Laat hij iets schilderen. .Dus schrijven doe je ook al? Nu, het is heel best, maar wie bezorgt je een uitgever? Dat is de moeilijkheid. Dus die zaak is in orde. Hij zal. dus een schilderij maken. We zullen zien, zoo kom nu maar morgen op Sternheim en breng de kleine: weer tot lachen. Maar maak haar geen gekheden wijk. Dat duld ik niet. Totdat bet schilderij af is, wordt er over zich verloven en meer dergelijke nonsens' geen woord gezegd. En wees nu zoo goed om het 'rijtuig .voor te laten Komen. Het is hoog tijd, dat ik naar huis ga!" Nu was hij tevreden en ging naar den salon, waar hij zijn dochter, Leona en' Dr. Solf doet nogmaals een beroep op president Wilson om, ter voorkoming van anarchie en den ondergang van het Duitsche volk, ten spoedigste hulp in den vorm van levensmiddelen te verstrekken- Aan de kunstschatten te Berlijn is door het schieten tijdens de revolutie geen noemenswaardige schade aangericht- Te Berlijn is een burgerlijk-republi- keinsche partij in wording. Oostenrijk heeft aan Wilson ge vraagd de voorwaarden van den Turk- schen wapenstilstand zoo te wijzigen, dat de Oostenrijk-Hongaren in Turkije kunnen blijven in plaats van naar huis terug te keeren, waardoor het voedingsvraagstuk moeilijk zal worden. De nota van Oostenrijk zegt: Daar Oos tenrijk niet langer oorlogvoerend is, be staat er geen noodzakelijkheid meer, dat de Oostenrijkers uit Turkije verwijderd worden. In verband met de moeilijkheden der voeding, die door de demobilisatie zullen ontstaan, houdt de Duitsche regee- ring ernstig rekening met het gevaar van een bolschewiki-aanslag- Het Wolff-bureau spreekt, het be richt tegien jetajt het linieschip ScMesier# getorpedeerd is. Het schip bevindt zich te Kiel. Konin'g Karei van Hongarije heeft verklaard;, ai, te zien .van elk aandeed in het bestuur |der staatszaken. Een jdieij leidende Zwitsersche £OC. dem. bidden iis door een bataljon in fanterie bezet en Stilgelegd,. -- Tweede Kamer. Schaper retiieert. Die voorzitter herdacht bet overleden lid, den lieer W. H. Bogaardt. Die ïe-geering sloot zich bij de wdor- den' van den vooi'ziitter aan. Eervol ontslag' is: verleend aan den commiesgriffier van Sousbeek, die door den voorzitter werd gelukgewieaiseht met de benoeming tot burgemeester van Breda. Op - de vraag van den heer Ketelaar (v.-d.) deelde de voorzitter mede, dat de centrale sectie de -volgende week eert besluit zial nemen injzak© de behande ling in de af'deelingen van het ontwerp- Marchant tot invoering van Vrouwenkies recht. Vervolgens blies Schaper den aftocht. Eerst trachtte hij TroeMra nog te red den. Heel'Nederland is1 stapelg„k, zloo luid de 's heeren Schaper's conclusie onfsje- veer. Men heeft Troelstra's rede misverstaan. Daar was wel aanleiding toe want waar dezJe gewoonlijk z;ijin rede leerst op schrift brengt, heeft hij Dinsdag geïmproviseerd. Dat is de reden, waarom men den roo- den leider heeft misverstaan. Troelstra heeft de revolutie, beeft het geweld niet gewild. Aldus Schaper. Daar was onder de geheel© redie een geweldige emotie. Maar het hoogtepunt Werd bereikt bij dit wel wat al te groote offer aan de eerlijk heid en waarheid, 's Maandags zegt hij in Rotterdam publiek in stampvolle ver gadering en Dinsdag herhaalt hij met voorbedachten rade, flat z'ijln partijl zich van de macht zal meelsiter maken erf verwezen wordt naar de geweldmethoden Mathus vond. Hij was bang om te spreken over 'tgee-n hem vervulde, want hij kon zich levendig indenken hoezeer Julia er tegen zou zijin. Hij wist, dat Mathus. de zaak lichter opnam. Deze kon Stella oyenmin zien schreien-' als' al de anderen die haar verwenden. Toen hij thuiskwam, vond hij' Stella alleen boven in de woonkamer. Sera phine was reeds, lang naar bed gegaan en mevrouw 'von Sternheim was bezig in de keuken. Stella zat voor de rondie tafel, met het hoofd tusschen hare beide uit. Toen zij opkeek, klonki haar: „Goe den avond oom", zOer moe. Zij' vloog hem volstrekt niet 'ziooals anders tege- moet. Hij hing Izijh hoed op en kwam voor haar staan. „Nu poes?" vroeg hij stralend, ter wijl hij innig vergenoegd zijn handen wreef. Het bloed steeg Stella naar het hoofd, haar- arm hart klopte luid. „Wat is er?" vroeg zij'. „Hola! wat is er!'Waarom vraag je mij dan in 't geheel .niet of zdker iemand soms zijn groeten heeft verzocht?" Zij sprong op. „Oom?" „Nu? hen ik nu beusch 'ziulk een weer wolf Ik w<?et nu wel niet of pieker iemand je laat groeten ja dan neen, maar ik heb hem gezegd, dat hij toch weer van Duitschland. Doch zie, nu na een paai' dagen, nu de kansen voor een re volutie zijn geketst, nu zou men aan heel Nederland willen wijsmaken,' dat het een rede, waar het zoo dik boven op' lag, niet begrepen heeft. Waarom maar niet kloekweg verklaard: Wij hebben op ge vaar van do grootste volksellende de macht willen grijtpen: wij' zien er van af, als van een dwaasheid,, als van een misdaad Overigens verklaarde Schaper zich in enthousiaste woorden voor het sociale hervo rmingsprog fam, dat reeds van ka tholieke zijde is ontvouwd. Hij zou zijn leven besteed achten, indien zoo groote' groote hervormingen tot stand kwamen. Naar- den eisich heeft hij 'ook de partij van Wijnkoop afgewezen. En Van den Tempel verweet diezen 'dan .ook in de gauwigheid, dat hij; Wijinkoop', het reeds vergoten bloed op zijn geweten had. Scha per denkt er niet over om een minder heid te laten regeeren over een meer derheid. Daar bleef nog één vreemd ding. Scha pet en de heele fractie gingen met het hervormingsprogram Pree, maar de uit spraak van het congres moet worden af gewacht, zei hij'. Dat dit congres1 enkele eenigslzins verstandige lieden zal bevat ten, is vrijwel zeker. Doch dan is ook Zeker, dat op het congres de waarheid zal vernomen worden, dat de „leiding" der roode partij' onder de „leiding" van den autocraat Troelstra 'ónis, vaderland aap den rand van de grootste ellende heeft gebracht. Dat velen leden dier partij nu de schellen van de oogen zullen vallen wij gelooven het niet gauw. Maar voorloopïg weet men, wat van de roode partij te vreezien staat. NIEUW GOES. Het'nieuwe tuindorp is er in beginsel- Dat wil zeggen, zes en dertig woningen, vrucht van den verdienstelijken arbeid van de Woningbouwvereeniging Nieuw Goes, zijn deels betrokken, deels gereed om de huurders te ontvangen- Rekening houdende met de 'verdere bouwplannen, behoorende tot het groote plan I, zal ieder moeten toegeven, dat het nieuwe stadsgedeelte een prettigen. aanblik oplevert. De architecten Rothuizen en Hamers hebben er. naar gestreefd alle eentonigheid te vermijden,'variatie te be houden en toch de harmonie niet te ver storen. Zij zijn daarin bijzonder geslaagd. Menig plekske biedt een waarlijk verras send kiekje. De kleine ruitjes, de stem mige deuren, de stoere scheidingsmuren, hier en daar met een ingemetselde bank, de verschillende dakvormen, de gezellige portiekjes, alles draagt bij, om het fris- sche aanzien te verhoogen- En als wij de intieme woninkjes binnen treden, hetzij van het type E, van den heer Rothuizen, dan wel van het type A of C, van den heer Hamers, treft ons overal de moderne, practische en 'ook aan aesthetische eischen beantwoordende bouw. De betegelde gangen, in de ka mers de tegelschoorsteenen van verschil lende motieven en de aardige buffetten, in de keukentjes de steengranieten rechtban ken, dit alles verhoogt niet alleen het comfort, maar bevredigt ook het schoon heidsgevoel. Over smaak valt niet te twis ten, doch het- gemis van de gewone ver ven wordt o.i. wel vergoed door beitsen ,ten lakken, waardoor „natuur' niet weinig tot haar recht kwam. De 13 woningen type A bevatten elk eens hier moest komen, en zien hoe het piet je gaat; dat je clat zeker genoegen zou doen. Of zou dat soms niet het ge val zijn, hé?" Hij pakte haar hoofdje tusschen zijn beide ,handen en z!ag haar lachend, in 't blozende gelaat. „0, oom, Wat zij't u goed' 1' „Ben ik?" Zoo dat doet me plezier. Tot nu toe dacht een zekere jongé dame anders over mij. Ja, ik heb het geziegd, en hij1 z'al komen en ge kunt weer samen over de kunst praten, maar van lief heb ben en al die nonsens Is geen quaestie. Tenminste niet vóórdat hij getoond heeft, dat hij niet Slechts gedichten kan maken, maar ook zijn brood kan verdienen". Stella Was zóó verrukt, dat zij' het niet jan-ger kon harden. Zij moes't alleen z'ijln. Zij moest een-s flink uithuilen. Toen tan te binnenkwam,- vloog zij' weg naar hare kamer. Mijnheer von Sternlheim vertel de zijne vrouw van „Heartsease" vart de wedrennen, van Lette-w's gewaagde aar digheden en van het aangename ges'prek', dat hij met Adlerstein gehad .had; slechts over het voornaamste wilde" hem geen woord over de lippen komen. Stella kon er niet toe komen er den volgenden dag met Seraphin© over te spreken. Een innerlijke stem zeide haar, j een kleine voorkamer, een grooto wooa- j kamer met kelderkast, een keukentje, van I zoo kleine afmetingen, dat men 't niet j als woonkeuken kan gebruiken, met gla zenkastje, en W. C. Boven twee slaap kamers. De 18 woningen type E hebben, grooter woonkamer, kasten onder de trap, muurkast in de keuken en boven drip slaapkamers, natuurlijk niet alle even groot, maar wel alle. voorzien van gas leiding. De vier woningen type C aan dc spour- lijn of liever aan den 14 M. breeden parallelweg in spe zijn weer wat royaler ingericht; groote voorkamer met mooie» tegelschoorsteen en twee hoekkasten- Het huis type E tusschen twee ran het type C is een heel groote huiskamer rijk met stijlvollen tegelschoorsteen ea door een tusschendeur verbonden met dé kleinere voorkamer- De gemakkelijke, vrjjj breede trappen komen bij alle huizen ioi de gang uit, bij die van type C in denl „hal". Bij elk huis is een tuintje en een1 schimroppervlakte van 2 bij 2 M., en op 'n enkele uitzondering na zijn alle' huizen langs achterpaden door aardige hekjes aan de achterzijde te bereiken, Als men in aanmerking neemt, dat slechts bedoeld is arbeiderswoningen te bouwen; dan moet erkend, dat er wezenlijk wat moois is gezet. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dal per jaar nog 'n 5 mille op de exploitatie! der 36 huizen wordt toegelegd- Uiteraard1 kon de huurprijs niet laag gesteld worden (minimum f3,50). 't Gevolg is, dat onder wijzers en ambtenaren het grootste deel der woningen zullen betrekken. Hierdoor is de woningnood al eenigermate gelenigd. Gaat men voort op den ingeslagen weg de plannen voor den bouw van 7 huizen type E en 8 type A (met 3 in plaats van 2 slaapkamers) liggen gereed dan zal het opschuivingssysteem vanzelf toepassing vinden en zullen de slechte krotten ontruimd worden. Het winkelhuis, dat reeds vanaf dea straatweg is te zien, bevat een ruimen winkel met twee spiegelruiten en biedt overigens nog wat meer ruimte dan de andere huizen, op zolder o.m. een afge sloten bergruimte. Een ferm balkon geeft uitzicht op een der nieuwe straten, dwars op 'de spoorlijn. Het huis is nog niet verhuurd, f7.50 per week en wat is er tegenwoordig te verkoopen.Doch nu zullen de tijden wel beter worden- Ho pelijk i De bestrating van het nieuwe stads gedeelte vordert goed- Langs de scheiding- hekjes moeten nog haagjes geplant wor den. De ruimte, ingesloten door de nieuwe huizen, zal in een plantsoen herschapen worden en voor speelplaats der Nieuw- Goesche jeugd dienen. Een tuinhuisje zal niet alleen de gezelligheid ten goede ko men, maar ook het harmonisch geheel bevorderen. Wie prijst niet met ons het gevoel voor poëzie, dat den kundigen architecten bij hun moeien arbeid bezield heeft? Gistermiddag mocht Oud-Goes Nieuw- Goes bewonderen. Van die gelegenheid is een ruim gebruik gemaakt. K. WIELEMAKER f. Gistermiddag is onder zeer groote be langstelling het stoffelijk overschot van den man, wiens naam we hierboven plaatsten, aan den schoot der aarde toe vertrouwd. Rondom de groeve op het kerkhof té Biggekerke had zich een groote schare van belangstellenden geschaard. dat Seraphine het ni-et goed zou, keuren',- en daarom zlweeg zij' en had bijl al haar geluk toch een yrei-nig het gevoel van een slecht gewet-en. Maar Oom was' verrukt want toen ziji aan de ontbijttafel veir- scbeen, had 'zijl .weer een kleurtje'en glim- 'lacht© zij- en had weer oor en oog voor al 'ziijh. grapjes en liefkozingen. Zij \yas reeds voor het ontbijt in den tuin ge weest en had een rozleknop' in het dikke blonde haar gestoken en een tweede mee gebracht om oom in 't knoopsgat te steken. Beraphine had zich, daar het zulk een heerlijke ochtend was-, 'in haar rolstoel ond-er de acacia's laten brengen, en ge noot j;an de geur der bloesems en van het heerlijke lauwe windje. Stella had alle vazen naar de witte tafel ond-er den boom laten dragen, wierp de florre bla den len bloemen weg, vuldja de schalen met versch water en haalde haar mandje o-m andere bloemen te gaan zheken. Doch zij ©prak geen woord. Seraphine kesk haar onrustig aan, w.ant het leed geen twijiM of over Stella's1 heele wieizen lag, trots al hare stilzwijgendheid, een waas vanj stil genot, dat af en toe- van onder do lange wimpers naar huiten straalde. -c-»v;n (Wordt vöeroïgd.f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1