Kerknieuws. daad heeft de geheel© nest der Kamer zich verklaard voor groote hervorm in- gen van socialen aard. Wat de heer .Troelstra in deze situatie zal doen? Ook hem bidden wij! wijsheid toe, zoo goed ais aan de Regeering, waar om ons volk zich zoo trouw schaart. Uit de Irede van den beer Wijnkoop die de krankzinnigste omwentelingsge dachten heeft staan verkondigen, bleek, dat hij hoopt, dat de heer Troelstra zal beginnen. .„Wij kunnen wachten", ztei de heer Wijnkoop, sluw genoeg Immers de leidsels eener revolutie zijn, zooals de heer Treub zoo terecht zede, voor den heer 'Wijnkoop. De S. D. A. P. en de Revolutie. Naar wij vernemen, heeft de rede van mi'. Troelstra in eigen kring verre van algemeene instemming gevonden. Een niet onbelangrijk deel men zegt zelfs de meerderheid van de Kamer fractie moet tegen een staatsgreep zijn, welke men terecht als een aanslag op de democratie beschouwt. Ook bij de leden der partijafdeelingen moeten er zeer velen zijn, die van de revolutionaire plannen niets moeten heb ben. Het R- IC. Vakbureau. Het R. Kath. Vakbureau zal Zaterdag 1 millioen manifesten verspreiden. Op 15 plaatsen in Nederland vergaderingen wor den gehouden. Onder leiding van den heer Van Rijse- wijk zal een comité van actie door het R. Kath. Vakbureau worden gevormd. De zorg voor de orde opgedra gen aan de Marechaussee- Aan den commandant van het wapen der marechaussee kolonel G- A. van Haeften, is, naar wij vernemen, de taak opgedragen te zorgen voor de handhaving van de orde te 's-Gravenhage- De plaat selijke commandant is in dezen aan hem ondergeschikt gesteld. Handhaving van orde in Den Haag. Kolonel van Omphal Mulert, comman dant der brigade Grenadiers en Jagers, heeft de beschikking gekregen over alle troepen van het garnizoen Den Haag, ten einde zoo noodig ordeverstoringen tegen te gaan. Patrouilles. Er werd gister door den Haag gepa trouilleerd door patrouilles van 12 man cavaleristen, onder begeleiding van een marechaussee- De demobilisatie. Men meldt uit Den Haag: Er zijn tal van militairen, hoofdzake lijk Katholieke arbeiders, welke zich heb ben aangemeld om onder de wapenen te blijven. Ook hebben velen zich voor den vrijwilligen landstorm opgegeven- En g e 1 s c h e krijgsgevangenen- Er worden maatregelen genomen om de in Den Haag verblijvende krijgsgevan genen zoo spoedig mogelijk te doen re- patrieeren. Zij zijn echter niet in zoo'n stadium, dat reeds de datum kan worden vastgesteld. Rechtsherstel voor onze scheepvaart. Vertegenwoordigers uit handels-, scheep vaart- en verzekeringskringen uit Neder land hebben zich gewend tot den Mi nister van Bmtenlandsche Zaken meteen® memorie waarin zij de aandacht van den minister vestigen op het feit, dat de neu trale volken gedurende den wereldoorlog belangrijke schade hebben geleden zoo wel door de in den zeeoorlog genomen maatregelen van burgerlijke en militaire autoriteiten, als door de beslissingen van prijsgerechten- Gedurende den oorlog was rechtsher stel niet te verwachten, met den vrede zal het tijdstip aangebroken zijn om daar op met klem aan te dringen- Het ligt op den weg van Nederland ten deze voor te gaan en de regeeringen der overige neutrale staten met name Zweden, Noorwegen en Denemarken, tot een gemeenschappelijken stap hij de ge zamenlijke oorlogvoerenden uit te noodi- ge«- Verstrekking van rijst en p e u 1 v r xi c h t e n- Naar wij van goed ingelichte zijde ver nemen, heeft de Regeering besloten, te beginnen met de volgende week een rantsoen rijst te verstrekken van een hal ve kilogram per vier weken, terwijl het peulvruchtenrantsoep van een halve kilo gram per vier weken verhoogd zal wor den tot een kilogram- (Msb.) De schoen rantsoenecring- In verband met de beschikbaarstelling van een groot aantal militaire schoenen voor de burgerbevolking en de vooruit zichten op aanvoer van looistoffen van overzee, heeft de Regeering vrijheid ge vonden de opheffing der bestaande schoen- rantsoeneering in overweging te nemen, terwijl ook de rantsoeneering van schoen- reparatie aanmerkelijk kan worden ver zacht. B5000 Duitse liers over Neder land s c h gebied. Te Maeseyck zijn ongeveer 25000 Duit- sehe soldaten verzameld, die denwensch hebben te kennen gegeven in Nederland te worden toegelaten. Onderhandelingen zijn met Den Haag gevoerd, met het ge volg, dat hun zal worden toegestaan zich op Nederlandsch gebied te hegeven, mits zij zich laten ontwapenen- Daar men er echter niet op gesteld is het aantal mon den in ons land met zulk een groot aan tal te vermeerderen, zal den soldaten wor den toegestaan dwars door Limburg naar de Duitsche grens te trekken. Hunne wa pens moeten zij natuurlijk alle afgeven en achterlaten. De soldaten willen niets liever dan dat; men gelooft dan ook, da', de ontwapening en ila Qoormarsch ordelijk zullen verloopen, temeer daar zich een voldoende Nederlandsche mili taire macht ter plaatse bevindt- De Anti's in Zuid-Holland. Het Provinciaal Comité van Anti-Revo lutionaire Kiesvereenigingen in de pro vincie Zuid-Holland heeft in zijn gisteren te Rotterdam 'gehouden vergadering met algemeene stemmen en langdurige toejui- ging de volgende motie aangenomen liet Provinciaal Comité in Zuid-llol- land, vertegenwoordigende ruim 200 plaat selijke anti-ree. Kiesvereenigingen in die provincie, gevoelt zich gedrongen, tegenover dé in 's lands raadszaal uitgesproken bedreiging met revolutie de verklaring af te leggen, dat de geheele anti-rev. partij!, krachtens haar beginsel en haar verleden, zoo in deze provincie als in geheel ons vader land, in deze hoogst ernstige dagen, on wrikbaar staat aan de rijde van het wet tig gezag, spreekt het vertrouwen uit, dat de door historie en traditie gelegde band tusschen Nederland en Oranje niet door revolutio nair geweld zal worden verbroken, wekt alle geestverwanten, zoo in als buiten de anti-rev. Kiesvereenigingen, ten krachtigste op, om door woord en daad te toonen, dat zij ten Volle verstaan de gewichtige ©n hooge beteekanis van de groote volksbelangen, verbonden aan de handhaving en de eerbiediging van 's lands Regeering, en spreekt de verwachting uit, dat alle anti-rev. Kiesvereenigingen onverwijld met deze motie instemming zullen betuigen. Brood rantsoen. De minister van landbouw heeft be paald I. Met ingang van 15 November zal het tijdvak, waarvoor een witte-, bruin-, rogge- en aanvullingsbroodkaart geldig is,, bestaan, uit 10 dagen.. II. Van 15 tot en met 21 November (gedurende het 76ste tijidvak) zal op de bons der broodkaarten vermeld zijn het werkelijk gewicht der broodsoort, hetwelk op die bons kan worden gekocht eif verkocht. III. Met ingang Van 25 November zal op de bons der broodkaarten, in afwij1- king van het bepaalde .bij art. 2 (1) der distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge, vermeld zijn de helft van het gewicht der broodsoort hetwelk op die bons kan worden gekocht en verkocht. IV. Wanneer de gunstige vooruitzich ten blijven zooals zij zijn, zal met ingang van, 5 December het tijdvak, waarvoor een witte-, bruin-, rogge- en aanvullingsbrood kaart geldig is, bestaan uit negen dagen, zoodat hot broodrantsoen dan 311 gram per dag ztal bedragen. De minister van landbouw theeft aap de burgemeesters verzocht, er voor te willen zorg dragen, dat vóór de afgifte van de dagbroodkciarten van het 76ste tijdvak een bon van 100 gram en van de dagbroodkaarten van het 77ste, 78ste en 80ste tijdvak een bon van 50 gram wordt afgescheurd. Regeeringsbloem en jregeeringsmeel. De minister van landbouw heeft be paald, dat, met ingang van 25 dezer, zalworden verstaan onder regeerings bloem, een mengsel van 5 K.G. gerste- bioem, 10 K.G. roggebloem en 85 K.G. bloem, verkregen door uitmaling op 80 pet. van 30 K.G. buitenlandsche tarwe, 35 K.G. inlandsclie tarwe en 35 K.G. inlandsche rogge; en onder regeeringsmeel20 pet. in landsche tarwe; 40 pet. inlandsche rogge; 10 pet. erwten en of boonen; 30 pet. gedroogde aardappelen, of20 pet. in landsche tarwe; 50.pet. inlandsche rogge; 30 pet. gedroogde aardappelen/aardappel- poeder. (St.ct.) Een waarschuwing der Entente. Men meldt aan het Haagsch Corrcs- pondsntiebureau van zeer betrouwbare zijde Naar het gerucht gaat, is van de zijde der verbonden mogendheden op de mo gelijkheid gezinspeeld, dat, mocht hier te lande een revolutie uitbreken, de troe pen der entente zich genoopt zouden zien in te grijpen. Stellig zou, gelijk in do proclamatie der regeering is vermeld, die aanvoer van levensmiddelen worden stop gezet. De Christelijke arbeiders,. De bij het Christelijk "Nationaal Vak verbond aangesloten bonden, met name bet „Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium", den Christ. Nationale Werkmansbond en bet Nederlandsch ;Lu- tbersch Werkliedenverbond, vergaderden gistermorgen om 11 uur in het gebouw voor Christelijke Belangen, te 's-Graven hage, met de bedoeling de houding jler Christelijke vakbeweging vast te stellen in verband met den huidigen toestand. De vergadering werd geleid door K.» Kruithof van Rotterdam, voorzitter van het Christ. Nat, Vakverbond. Behandeld werd het tot de bevolking te richten manifest. Wat wij! noodig hebben, ziegt het ma nifest is, dat ons volk als één mar» samenwerkt aan het herstel van het eco nomisch leven. Hat dit gepaard gaat met diepingrijpende sociale hervormingen staat vast. Die Christelijk-politiefce partijen heb ben ons toegezegd, dat zij! het program der christelijk-sociale bewieging in het Parlement zullen verdedigen. Maar dit al- Les wenscht men ,te bereiken langs dien wee van orde en recht. Geen revolutie. Geen opstand. 'Geen geweld. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen om vooral te doen uitko men ,dat de Christelijke arbeiders niet aan stakingen zullen deelnemen. Anderzijds wilde men alle materiëele belangen terzijde stellen en zich scha ren onder de banier van het kruis. Men had vertrouwen in de Regeering. Allerlei. De papierfabriek te Velsen is wieer gedeeltelijk in werking gesteld. Het verkoopverbod voor alcohol te Am sterdam geldt voorloopig voor zes dagen. Naar de „N. R. G't." verneemt, zal ongeveer de helft van den voorraad grond stoffen ter fabricage van margarine, lig gende in de stelling van Amsterdam, ter beschikking worden gesteld. He Kroonprins is met zijin gevolg, be slaande uit majoor von Mühlen, majoor Miildner von Mülnheim en ritmeester Zo- beltitz, gisternacht om 12 uur onder mi litair geleide doorgezonden naar Swal- men, waar hij' op liet kasteel van graaf Metternich %ijn intrek zal nemen. Gisteravond hebben te Rotterdam on geveer 100 predikanten vergaderd, ten ein de tot een georganiseerde actie ten op zichte van den huidigen toestand te ge raken. Er wordt overwogen, een mani fest te publiceeren. Naar aanleiding van in de pers ken baar gemaakte uiteenloopende maeningen omtrent het karakter van het verblijf hier te lande van den gewezen Huitschen Kei zer, en zelfs .van interneering werd ge sproken verstrekt men ons van het De- partement van Buitenlandsche Zaken de inlichting, dat met den Troonsafstand elke betrekking van den KeizJer met bat Huit- sche leger heeft opgehouden te bestaan. De minister van oorlog heeft bepaald, dat aan de "militairen, korporaals en sol daten die met onbepaald verlof gaan van hun uitrusting in eigendom een stel on- derkleeren en een paar schoenen zal worden gesteld. Naar wij vernemen is order gegeven 100.000 ton briketten en steenkolen uit de marine-voorraden ter beschikking van het Rijkskolendistributiebureau te stellen. Uil da Provincie, P, r o v. State n. Door CL&d. Staten is de .verkie zing voor een lid der Staten, ontstaan door het overlijden van den heer A. S. 'J. Dekker te Goes, in. het kiesdistrict) aldaar Bepaald op Woensdag 27 No vember en de stemming en herstem ming zoo "noodig resp. op Vrijfdag 6 en Woensdag 18 December a.s. Inverband met de demob'ilisatiei moeten koffiehuizen, sociëteiten, bier huizen, kroegen, tapperijen, en andere inrichtingen, waaraan vergunning of verlof is verleend tot den verkoop van sterke en andere alcoholhoudende! dranken, op 14, 15, 16, 17, 18, 19 en 20 November zijn gesloten van 's a- vonds 9 uur tot 's morgens 7 uur. „Herleiding van Blooische gemeten en roeden tot hectaren en centiaren door J. A; Nijssen" is een handig, practisch boekje, voor de landbouwers onmisbaar, om vlug te herleiden oude maten in nieuwe. Zij behoeven niet te rekenen, maar alleen op to zoeken, of liever: zelfs opzo ken is niet i oodig, zij hebben slechts na te slaan en af t-^flezen. Zie de advertentie in dit no. Middelburg. In de W'oensdagavond ge houden vergadering van dien Christel ij ken Bestuurdersbond alhier, werd dooi' den secretaris het jaarversLag uitgebracht, waaruit blijkt, dat het aantal leden der aangesloten vereenigingen steeg van 324 tot 505. Door het bestuur werd o.m. naar vo ren gebracht de eisch, dat de Chr. ar beiders ook in deze kritieke dagen zul len toonen hun plaats te begrijpen en tegen alle misdadige woelingen zullen staan. Zij dienen af te"wachten wat de centrale organisaties besluiten en aan geen openbare vergaderingen deel te nemen, tenzij' de centrale organisaties, welk bestuur zij zelf hebben gekozen, dus hun eigen voormannen, daartoe opwek ken. Verzocht werd de kinderen 's avonds thuis te houden. Verder werden besproken met de aan wezigen de klachten over het distributie stelsel en -bureau, waaruit bleek, dat de behandeling door de beambten niet altijd was even beleefd en voorkomend en dat noodig werd geoordeeld, dat de levens middelencommissie uitgebreid wordt met 2 mannelijke en 2 vrouwelijke vertegen! woordigers der arbeiders-organisaties. Over het niet bestaan van maximum-prij zen van groenten werd ernstig geklaagd, eveneens over het feit, dat het distribu tie-bureau den maximumprijs van petro leum overschreed door de voor zieken en 'zwakken 46 cjnt per L. te .laten betalen, wat een onbehoorlijke ziaak werd genoemd, daar juist de minder gego^ den zónder licht zijn. Ook „Werd besloten voor de commissie voor distributie van kleeding. schoenen en klompen aanvul ling te Vragen met enkele huisvrouwen, daar het feitelijk al te. zot is, dat voor zulk een echt vrouwelijk bedrijf alleen mannen zitting hebben. Van dit alles zal mededeeling worden gedaan aan den burgemeester. Besproken werd voorts de houding ran de raadsleden en geklaagd over de wei nige. medewerking. Daar de bond echter geen politieke besprekingen wil houden werd er en aaneerRongcn, 'dat et iéder in zijn kring mede zal werken dat hier in verandering fen goede komt en zoo noodig zal ijveren voor vervanging van reactionnaire leden. Vlissingen. (Slot 'Gemeenteraad.) Aan den heer J. J. Vis wercl een gra tificatie van f 100 toegekend voor de waar neming van het directeurschap derH-B.S. Met 8 tegen 7 stemmen werd aange nomen een regeling tot uitbetaling van belooning aan 4 leeraren van de H- B. S- en de 11. S., voor het waarnemen van de lessen gedurende eene vacature- Alsnu kwam aan de orde het voorstel om de jaarwedde van den directeur dei- handelsschool te bepalen op f300 en van de leeraren op f 100 per wekelijksch les- uur met twee dnejaarlijtsche yerhoogin.- gen van f 5 en aa.n congierge en ama nuensis f 100 per jaar. De commissie van finaatiën achtte f 80 aanvangssalarisvoor de leeraren vol doende. Na verwerping van dit laatste voorstel met 9 tegen 6 stemmen, werd het voor stel van B. en W. aangenomen. Zonder stemming werden aangenomen een voorstel om weder subsidie van f200 te verleenen aan de badinrichting en het voorstel tot overname van bestrating, rio- leering en beplanting van bet tuindorp aan den Singelweg van de woningbouw- vereeniging „Gemeenschappelijk Belang". Na aanleiding van een verzoek van den Chris telijken Besturenbond waarin op verhooging van het gasrantsoen en ver laging van den gasprijs wordt aangedron gen, hebben B. en W. in den breede uiteengezet, dat het niet in de mhcht van het gemeentebestuur ligt om het rant soen te verhoogen en de prijs hier niet te duur is. De heer de Mey stelde voor in het vervolg tot de 12, in plaats van tot de 8ste klasse toeslag te geven op de prijzen ■van gas 'én electxiciteit. Dit werd verworpen met 10 tegen 5 stemmen, die van jde heeren de |dey, van Hal, Lindeyer, Manse en Staverman. Het zou de gemeente gekost hebben f56000 en thans is het f36000- Het voorstel om adressant te melden dat er niets te veranderen is, werd aan genomen. Zonder stemming werden aangenomen de voorstellen tot weder verhuren van grond aan den Koningsweg aan de firma Wibaut A Zoon; tot opzegging aan „de Schelde" van de huur van een lokaal van het kantoor op het haventerrein; tot we der verhuren van een woning in den Koudenhoek aan A. R. de Boo van Uyen; tot verpachten van weiland aan den Nieu wen Middelburgschen weg aan de ver- eeniging „Landbouwlust"; tot verleenen van nog een subsidie van f500 aan de vereeniging „Hulp in Nood"; tot machti ging van B. en W. tot het inrichten van een nieuwe rechercheurskamer op het politiebureau; tot verleenen van een cre- diet van f 7000 voor het doortrekken van de bestrating' in de Paul Krugerstraat; tot goedkeuring van een uitgaaf van f 8000 voor de rioleering van de Zoutevest. Ook werd zonder stemming aangeno men het voorstel tot heffen van 48 op centen op de hoofdsom van de dividend en tantièmesbelasting, terwijl nog wer den vastgesteld een wijziging in de ge meentebegroting; verschillende pensi oensgrondslagen en vastgesteld de kohie ren schoolgeld 19181919 en tweede suppletoire kohier H. O., dienst 1918- Na een langdurige geheime zitting had de rondvraag plaats, waarbij de heer P- G. Laernoes vroeg of het met het oog op de Spaansche griep niet gewenscht is de bioscopen en dergelijke te sluiten- De burgemeester zëide, dat dan ook de kerken eigenlijk gesloten moeten worden. De heer Krijger vroeg of het niet mo gelijk is, nu. de scholen gesloten 'zijn de onderwijzers met de kinderen-school wandelingen te doen maken- De burgemeester achtte den tijd van het jaar daarvoor minder geschikt. Te kwart over zes werd de vergadering gesloten. Êl Waarde. Gisteren had hier de teraarde- bestellling plaaïs van het stoffelijk over schot van üs. P. Wijngaarden. Ten 12 ure verzamelden zich iamilie, vrienden, predikanten en gemeenteleden in de pastorie, waar de leiding van de begra fenisplechtigheid aan l)s. Muller van Krabbendijke was opgedragen. Aanwezig wateu o.a. de burgemeester van Waarde, de heer Bal, kerkeraad, kerkvoogdij, van de Ringpredikariten Ds. Boer, Ls Muller, Ds. Mantz tn Ds. Klomp, uit de Classis Ds Elenbaa?, terwijl Ds. Schrijver van Neerbosch en Ds Bartleiua van Becsd ook tegenwoordig waren. Te ruim één ure begaf uien zich graf waarts. waar zich eea groote meniate belangstellenden verzamelde Toen het lijk in den kuil was gedaald, las Ds Muller Ps. 23 voor en zeide, dat men zich in de kerk zou vereecigen. Daar hield ds. Muller een indruk wekkende gedachtenisrede tot de ge meente, die in grooten getale opgekomen op duidelijke wijze van hare deelneming deed blijken. Er wordt veel in ds. Wijn gaarden verloren in de gemeente, maar vooral door zijn ouders, die in hem hun eenigst kind moeten afstaan. Vera er spraken nog de heer de Jager, onder wijzer te Waarde, ds. jrienbaas en I de Smit, ouderling te Kruininge.n en eindelijk de vader van den overledene, de heer P. WgDgaardeu, godsdienston derwijzer to Utrecht. Na dankzegging van ds. Muller ving de schare te ruim drie ure uiteen. In Waarde en omstre ken zal de maar al te vroeg ontslapen D.s. Wijngaarden niet spoedig 'vergeten zijn Hij was een ijverig predikant, een Biift. Middelburg. Morgen is yet verkrijgbaar op vetkaarl en bon 69. Klcetinye. Zaterdag 16 November •cies namiddags van 1—3 uur jn de bewaarschool uitreiking Van kaarsen- bons aan lichtlooze gezinnen en vee houders. Vleesch voor zieken op Vrij dag bij 'den Slager W. Schipper. jy-tjiniiiinai ..m» trouwe vrieud voor die hem liefhadden, altoos bereid tot hulp tegenover zijn collega's. Dit laatste herit hij betoond tot kort voor zijn dood ëen week te vore.i deed hij nog ziekenbezoek te Krabbendijke. lu Ds. \Vjjngaardon is een veelbelovend predikant heengegaan Eén troost blijft er voor ouders err familie over 'de gestorvene is ingegaan in de eeuwige rust. KiMifnge. Zuster Hendriks heeft eer vol ontslag gevraagd als wijkverpleeg ster voor de gemeenten 's Gravenpol der, 's Heer Abtskerke en Kloetinge C«Hjn«piaat. De landbouwersknecht Th. de F. alhier had gisteren (het on geluk bij Israël in de schuur van een ladder te vallen en een paar ribben te breken, zoodat hij zich onjder genees kundige behandeling moest stellen. Ned. Herv. Kerk. Wilhelminadorp. Benoemd tot kerkvoogd C. Mol. Gepef. Kerken.; Bedankt voor Gorinchem door ds. J. H. Donner te Breda, Ev. Luth. Kerk. Drietal te Tièl: H. W. Duyker te Har- lingen, J. P. v. Heest te Medemblik, (beide van de Hersteld Luth. Kerk) en Th. G- Stellwag te Wildervank. Ger. Gemeenten. Goes. Bij de j.l. Woensdag gehouden vergadering, is de stemming tot het be roepen eener leeraar aan de Geref. Ge meente alhier, wegens bij den Kerkeraad ingekomen bezwaren uitgesteld, zoodat bet door den Kerkeraad opgemaakte tweetal vervalt en eerstdaags een ander tweetal zal opgemaakt worden- önfJerwp. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor hoofdverpleegster mej- M. Staal, afkomstig van Wilhelminadorp. Benoemd tot onderwijzeres aan een R. K. school te Rilland, mej. Jordaenê, thans onderwijzeres aan een zelfde school te Oud-Vossemeer. (M. C-) Meester W iele maker en zijn milieu. De ziekte, wier naam zich ver bindt met het land, dat door geen Neder lander met sympathie wordt genoemd, heeft uit ons midden ook een man weg genomen, die in menigerlei opzicht een ledige plaats achterlaten zal- Meester Wielemaker van Békerke was in Walcheren een figuur van zekere popu lariteit, in alle kringen, om zijn groote kennis, zijn diepen ernst, zijn overmoeide werkzaamheid en erkenden ernst, boog ge acht. En het is m. i. plicht van dankbaar heid, dat wij ook door onze Zeeuw een immortellen-krans dragen naar zijn baar. Meester Wielemaker, arbeiderszoon van het platte land van Walcheren, wiens levensroeping is vervuld in de kleinste onzer dorpen Meliskerkc en Bigge- kerke buiten de groote verkeerswegen en de wereldcommunicatie, heeft zicli, voornamelijk door zijn arbeid voor, het Christelijk onderwijs, bekendheid verwor ven door ons heele land. Door het week blad „De School met den Bijbel" en door zijne talrijke uitgaven op het gebied van het Christelijk onderwijs, was zijn naam bekend geworden verre buiten de gren zen van zijn dagelijkschen arbeid- V elen, die nooit met hem in aanraking kwamen, konden door die uitgaven profiteeren van zijn zeldzaam groote Bijbelkennis, van zijn groote bekendheid met christelijken ar beid en van zijn aantrekkelijken stijf. Hij kende, door ijverige studie, gesteund, door een stalen geheugen, het land van den Bijbel, historisch, geografisch en ar cheologisch. De bergen en vlekken van Palestina waren hem bekend als de dui nen en de dorpen van Walcheren. Hij kende beide en hare geschiedenis. De wereld van het Nieuwe Testament; die de oude Wereldzee omringde met hare fauna en flora, was hem evenmin on bekend als de rijk geschakeerde akkers van Walcheren of de knotwilgen zijner weiden. Zijn zeldzaam groote kennis van de christelijke Zending en de Zendingster reinen verbond voor hem het Oosten aan het Westen. Hij kende den Oosterling der woestijnen evengoed als den Wester ling der wouden. De paedagogiek trok hem aan, en ook de plaatsbeschrijving van zijn dorp- En daarbij kwam, dat hij met het Christe lijk deel vaar het Walchersche volk zich deelgenoot wist van hetzelfde geloof es dezelfde hoop. Met de eenvoudigsten on der hen wist hij zich medeburger vas het Koninkrijk Gods, lid van hetzelfdtt lichaam van Christus. En kerkelijke eng hartigheid hinderde hem daarbij niet. Als straks een zerk of zode zijn graf dekt zullen zijne tijdgenooten kunnen ge tuigen, dat daar het stoffelijke overschot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2