No. 36 WERELDOORLOG 1914-1918. Maandag it November 1018 33e Jaargang Buitenland. WAPENSTILSTAND. ftussehen de Centralen en de Geassocieerden heden, Maandag 11 November 1918 des ochtends te 5 uur, de wapenstilstand isgeteekend. Uitgave van fta Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11.) Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. D HU IJ L. BURG- DruEkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden Ir. p. post f 1.7§ Losse nummers-O.öi P.rijs dBr Ad vértnntiëm 1^-4 regels f0.80, iedere regel meer 20 oC Verhoogd met een tijdel ijken oorlogstoesiag van 20 Vo- S-maal wordt 2-maal berekend. Bi} abonnement voonleelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Wapenstilstand. De wapenstilstand is heden, Maandag 11 November 1918, des morgans te 5 uur, gesloten. Wij verheugen ons met beving/ Zichzelf gslïh- In ontmenschde taal en gedrag jegens den Germaan uit zich de Angel-Saks uit de,oorlogsdagen ook in de dagen, welke den wapenstilstand voorafgaan. Pooden zoovelen als maar kan, en wie levend overblijven den voet op den nek. Reeds in Juni 1915 trof de koele "wijze, waarop de Engolsche pers, met name de Times, sprak over het dooden van Duitsche soldaten. De Timos vooral, die gaarne zou zien, dat dagelijks 10 duizend Duitschers gedood werden. In De Standaard van 6 Jnli 1915wees de beer De Witte op de berispelijke taal van Lord Somerset, in de Mor- n i n g p o s t„Okr business and that of our Allies is simply to kill German soldiers and as many as possible". („Onze ■bezigheid en die onzer soldaten is een voudig om zooveel Duitsche soldaten dood te maken als mogelijk is"). En op het droeve bestaan van een ander En- gelseh blad, The Daily News van 28 Juli, hetwelk met groote geestdrift de photo van een Engelseh korporaal, die 30 Duitschers gedood had, verspreidde. Wie de eischen der Entente-pers leest, welke zij gaarne aan de overwonnenen gesteld zag, verwondert zich niet: het is in dezelfde lijn, reeds in 't begin van den oorlog aangegeven. Maar hoe moet nu langs dezen weg de eeuwige vrede, de volkerenbond tot stand komen? Van hem ook niet? Reeds bij 't begin van den oorlog spraken wij, met duizenden in den lande, en miljoenen in de geheele wereld uit, dat de eenige die de volken redden kon uit de impasse, uit de blinde steeg, de president der Vereenigde Staten was. Een verwachting, welke door diens op treden de bodem werd ingeslagen. Toch herleefde weer de hoop toen de overwinnaar uit het Witte Huis zijn veertien punten deed uitgaan, en de regeeringen der Centralen op den grond slag (dezer veertien zware eischen den wapenstilstand aanvroegen. Aanvankelijk toch sprak Wilson fier van zich af, stoorde zich niet aan de schreeuwers, aan beide zijden van de* Oceaan, die hem van de pad af zochten te lokken, en stelde, als bestond d« Entente niet, zijn eischen als de eischen van allen. Doch weer werden wij teleurgesteld. Dr. Wefers Bettink schreef reeds in Maart van dit jaar, ten bewijze dat hij reeds toen niet veel voelde voor Wilsons gepraat In Martin Chuzzlewith van Dickens komt een Amerikaansch landagent voor. Aan zijn hals zag men als hij sprak bewegingen als van pianotoetsen. jMis- schien zegt Dickens was het de waarheid, die naar zijn tong wilde sprin gen; een vergeefsche poging; want zij bereikte de tong toch nimmer. Die landagent doet mij aan Wilsons wauwelende gebazel en het huichelach tige geteem van Lloyd George denken: Deze laatste zei immers nog in de ver gadering der vrije kerken„Thans strijden wij met de Amerikaansche broeders voor de nationale rechten en de vrijheid der wereld". Het staat te vreezen dat dit juist gezien is. Immers reeds dadelijk kwam de Brit- sche pers in verzet tegen het punt: De vrijheid der zeeën. Brittania rule the waves (Engeland beheerscht de zeeën) deze waarheid moet en zal onomstoote- lijk blijven. Dat punt: de vrjjheid der zeeën 1 zal naar Engels.che opvatting worden uitgelegd. Hij laat althans toe dat dit punt wordt uitgeschakeld. Naast „Wee den overwon nene 1" meet staan „Bestendiging van onrechtmatige oppermachtsoefening door den overwinnaar!" Zal hieruit volgen dat ook andere punten van Wilsons program en van de Entente-leuzen zullen verwaarloosd worden Wat zal er met name worden van het zelfbestemmingsrecht der volken? Vaa Ierland en Egypte en Zuid-Afrika. don Elzas en Lotharingen en Perzië? Wat van de* Volkerenbond en de nationale rechten, waar het nu reeds vaststaat dat enkelen zullen worden uitgeschakeld? Wat van de schadevergoeding, zooal door Duitsehland volledig op zich geno men, indien de schade, door de Entente aan neutralen en centralen berokkend, niet behoeft te worden vergoed? Wat van het recht der kleine staten, die handelsschepen hebben, om handha ving der verdragen te vorderen, gelijk die in dezen oorlog door de Entente- oorlogvoerende* zijn verscheurd, onder anderen door het aangematigd angarie- recht, de opvordering en inbeslagneming van neutrale schepen? Altemaal vragen die opkomen, nu gebleken is dat Wilson, spijt zij* be moedigend idealisme, niet in staat schgnt den bondgenoot in bedwang te houden en een toekomst van vrede en vredes gezindheid aan de wereld te verzekeren. Voer de diplomaten, ook ten onzent, koiat nu werk aan den winkel. Onzen bekwamen J. T. Cremer zij de noodige wijsheid toegebeden. Revolutie. Nu de wapenstilstand tot stand kwam, en de vredesengel wenkt, is het of de verdwaasde volken op eenmaal van den vrede afkeerig worden en het bloedver gieten nog niet wenschen te doen op houden. Zagen wij kerten tijd geleden tronen waggelen, thans zien we ze ineenstorten, zelfs Duitsehland, het trotsche keizerrijk viel als een kaartenhuis ineen, de Keizer en zijn Huis hebben afgedaande Revo lutie viert haar triomfen. Van liet Paleis in Onder de Linden waait de roode vlag. Socialist en Anarchist, Bolsjewiek en Mensjewiek vallen elkaar in de armen en het volk wuift juichend de republiek toe, dia den gewenschten vrede, naar het in zijn verdwazing meent, moet verhaasten. Heel Europa staat in vlammen. Het is of de dagen van 1848 zijn teruggekeerd, waarvan da Costa op den 25 April 1848 zong: Achttienhonderd acht en veertig, en de [band der Staten sprong, en de dam werd doorgebroken, die de [Omwent'lingszee bedwong! Oorlog! Oorlog! davert de aarde, oorlog! [de oorlog, schier verjaard, 'lang door weëen aangekondigd, thans in ([vollen doseh herbaardl En des dichters benauwde vraag van toen wordt thans op benauwende wijze beantwoord Te midden van't rumoer van omgeworpen [tronen, paleizen neergehaald, en asngegrimde [kronen, 'tgedeun der volkeren, in gramschap [opgestaan, den knal van glansen, unr aan uur te niet [gegaan, en 'tópenbarsten van den vuurberg, die [de kimmen der toekomst dekt met rook, of als van [bloed doet glimmen; heeft Duitsehland, heeft Euroop, heeft [Nederland nog voor herinneringen uit een vroeger Ö«g gehoor? Wie zal orde scheppen in dezen chaos- Ba Costa zelve zeide het reeds, met de woorden uit Jeseja 45. „Opdat men wete van den opgang der zon en van den ondergang, dat er Wniten Mij geen God is. Ik ben de Heere en niemand meer. Ik formeer het licht en schep de duisternis. Ik maak den vrede en schep het kwaad. Ik de Heere doe al deze dingen". Ook het Nederlandsche volk geve acht op deze dingen. Nog kiest de griep dagelijks hare slachtoffers uit. Doch ook de revolutie- griep uit Rusland over Duitsehland heen gekomen, laat zich door geen grenzen keeren. Het bericht grijpt ons aan dat reeds sedert lahg de Bolsjewistische beweging in Duitsehland zelfs vanuit Nederland werd gevoerd; dat men hier te lande onder de geïnterneerde Duitschers op uiterst behendige wijze propaganda ge maakt heeft voor de revolutie, en er in geslaagd is, zoowel Nederlandsche als Duitsche militaire autoriteiten om den tuin te leiden, die niet wisten op wat geheimzinnige wijze hier te lande met kwistige hand de Bolsjewistische geschriften verspreid werden. Een uitge breid complot dat voor Nederland een groot gevaar oplevert, en ons de toekomst met een bezwaard hart doet tegemoet zien. De Heere verbreka genadig elksn raad slag tegen het gezag der Koningin «n de eenheid der Natie. God behaede Nederland en Oranje 1 Ia Noorwegen is oek de dierenwereld zeer beproefd door de Spaansche griep. De paarden vooral staan zeer aan de besmetting bloot. Te Bergen (Noorwegen) hebben bij een stalhouder zijn 7 paarde* tegelqk de Spaansche griep gekregen. In Nedre Telemarken zijn een groot aantal varkens aan de Spaansche griep gestorven en te Sketfosen in verscheidene andere plaatsen hooft men varkens, die (teor de Spaansche griep aangetast waren, moeten afmaken. De ineenstorting van het Duitsche rijk. Keizer Wilhelm en de kroonprins heb ben voldaan aan den eisch, die in. steeds breeder kringen van het Duitsche volk tot uiting kwam. Eerstgenoemde heeft af stand gedaan van den troon en laatst genoemde heeft (verklaard van al zijn rechten op de troonsopvolging af te zien. De Duitsche volks regeering heeft in ver band hiermede' het besluit genomen een constituante bijeen tefoepen, die over den staatsvorm van het Duitsche volk de de finitieve beslissing zal nemen. Over de vraag: republiek of monarchie? zal dus later beslist worden. 't Zijn wel tragische gebeurtenissen. Tót voor eenige maanden was Keizer Wilhelm in Duitsehland de populaire, de- volkskei- zer, wiens woord met den grootsten eer bied aangehoord werd en voor wien men desnoods den dood wilde ingaan. Een groote glorie is gevallen. Moge met den keizer niet tevens het gezag gevallen zijn, dat alleen in staat is de landen voor revolutie te bewaren'. Het gerucht, dat keizer Wilhelm zich in ons land bevindt; dat hij in een ge blindeerde auto op Nederlandschen bo dem is-gearriveerd, schijnt niet allen grond te missen. Althans, onzerzijds worden of zijn al maatregelen ter interneering genomen. Men seint ons uit Den Haag: (Officieel). Nadat bericht was ontvan gen, dat de Duitsche Keizer na afstand te hebben gedaan van den troon, Zon dag op Nederlandsch grondgebied is geko men, werd den Commissaris der Konin gin in Limburg opdracht verstrekt om met den gezant mr. W. J. Doude van Troostwijk, chef van het kabinet van den Minister van Buitenlandsche Zaken, en mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in al- gemeenen dienst, die <dch te dien einde naar [Maastricht hebben begeven, ioverleg te plegen noipens de voor- loo pige ver b 1 ij f srege 1 e n voor den ex-keizer, in afwachting van nadere definitieve beschikkingen. "Nader verluidt, dat keizer Wilhelm gis teren met eenige hoogc officieren in 10 auto's te Eijsden is aangekomen. De stoet maakte een naargeestigen indruk. Het ge zelschap werd aanstonds geïnterneerd. Vele Belgen riepen: Weg met Wilhelm, den moordenaar. Z& werden aangemaand stil te zijn. Dit maakt het feit der degradeering nog tragischer. De revolutiegeest viert hoog tij in Duitsehland, zoodat de vroe gere machtsbekleeders hun leven er niet meer zeker zijn. Zelfs is de arbeiders- en soldatenraad meester te Berlijn. Wolff seint d.d. 9 Nov, uit Berlijn het volgende: Hier heeft de revolutie een schitterende en bijna geheel bloedelooze overwinning behaald. De 's morgéns uitgebroken algemeen® staking leidde tot een volkomen stopzet ting van alle bedrijven. Tegen twaalven sloot het Naumhurgsche regiment jagers zich bij het volk aan; het zond afvaardigingen aan den Raad van Arbeiders en Soldaten. Andere troepenaf- deelingen liepen spoedig hierop over. Het Alexander-regiment ging na een toespraak van den Rijksdagafgevaardigde Wels aan eengesloten tot het volk over. Alleen in de Chausseestrasiz© kwam het voor de ka zerne aldaar tot ,een lonheteekenende schietpartij, waarbij een officier een ar beider doodde. De officieren zijn spoe dig gevlucht. ïn de stad heenscht volkomen rust en orde. De militaire patrouilles, die Vrijdag in groeten getale op straat werden ge zien, zijn teruggetrokken. Van het ge bouw van ide Vorwarts, dat van een wacht van het Naumhurgsche regiment Jagers is voorzien, wapperden de roode vlaggen. Er heerscht allerwege vreugde en groote geestdrift. Vanmiddag (9 Nov.) heeft de Raad van Arbeiders en Soldaten het telegraafbureau van Wolff bezet. Sinds drie 'uur staat de dienst van dit bureau onder de censuur van den Raad ran Arbeiders en Solda den. De bezetting van het bureau geschied de zonder moeilijkheden, zoodat de in lichtingsdienst voor de Duitsche pers hier door geen vertraging heeft geleden. Volgens berichten welke door extra bla den van de dagbladen in de Rijnstreek worden verspreid, heeft de omwenteling zich ook uitgebreid tot Dusseldorf, Duis burg en Essen. Bij de Kruppwérken zijn in vele afdeelingen stakingen uitgebro ken. In sommige werkplaatsen hebben d© stakers zich aan ernstige sabottage schul dig gemaakt. De beweging neemt een rus tig verloop zonder bloedvergieten. Het is wel een geweldige ommekeer, dat het tot dusver in overwegende meer derheid in hart en nieren monarchale Duitsche volk, thans op zoo radicale wijze met het oude wil breken en duidelijk is dan ook nog niet hoe zich dei ge beurtenissen verder züllen ontwikkelen. Teekenend echter is het zeker wel, dat reeds een der Duitsche honds vors ten, de hertog van Brunswijk, de schoonzoon van den keizer, van zijn rechten op den Brans- wijkschen troon afstand heeft gedaan- Overigens bljjkt uit de verschillende' berichten, dat de revolutionaire beweging over het algemeen een ordelijk verloop heeft en ernstige botsingen tot dusver zijn vermeden. De geest van tucht en organisatie, die het Duitsche volk ken merkt, verloochent zich ook thans ge lukkig nog niet. En doet verwachten, dat ook verder dei regeering er in zal kun nen slagen dei beweging in ordelijke ba nen te houden. Soli Deo Gloria! Eén draadloos biericht bracht de we reld het heugelijke bericht, dat Zoo is dan eindelijk, na een bloedige worsteling van meer dan vier jaren het zwaard <i'n de .scheede gestoken. Wij zijn niet blind voor die gevaren der revolutie, welke ons werelddeel thans bedreigen, doch het feit, dat het moorddadige 'bedrijf op Europa's slagvelden gestaakt is, mag, ia moet ons toch met groote dankbaarheid je gens God vervullen. Nóg is 'de vrede er niet, doch de mogelijkheid, dat de legers straks weer in oude formatie tegenover elkander komen té staan en de bloedige wereldl- oorlog voortgezet wordt., is wel uitge sloten. De koerier, die de voorwaarden van den wapenstilstand naat het Duit sche hoofdkwartier zou brengen, jhaldj onderweg groote vertraging, zoodat ten slotte besloten is de voorwaarden door Fransche vliegers naar het Duitsche hoofdkwartier te brengen. Op deze wijze moet 'hettransport wel geschied zijn, want, zooals wij schreven, reeds hedenochtend vroeg werd het wapenstilstanidsverd'rag! ge- teekend, nadat Foch de Duitsche par- lementaren Zaterdagochtend te negen uur ontvangen had. Het spreekt vanzelf, dat de militaire en politieke Istaat van zaken in Duitseh land de regeering dwingen moesten de voorwaarden aan te nemen. Ebert rijkskanselier. BERLIJN, 9 Nov. Bericht van1 dein Raad van Arbeiders en Soldaten- Ebert heeft opdracht ontvangen een lijksregee- ring' te vormen. De rijkskanselier Elbert heeft de vol gende proclamatie uitgevaardigd. Medeburgers Prins Max von Baden, tot dusver rijkskanselier, beeft mij, met instemming vani alle staatssecretarissen de waarne ming van het ambt van rijkskanselier op gedragen. Ik ben begonnen de nieuwe regeering in overleg niet de partijen te vormen en zal over het resultaat ten spoedigste mededeelimg doen. De nieuwe regeering zial een volksitegetei- ring zfjin. Haar streven zal zijkr, het Duitsche volk spoedig den vrede te brengen en die vrij heid, idie het heeft verworven, te beves tigen!. Medeburgers, ik vraag u allen om uw steun, bij den moeilijken arbeid die ons wacht. Ik weet hoe zber de oorlog de volksvoeding, de eerste voorwaarde voor het politiek leven, bedreigt. •De politieke omwenteling piag de le vensmiddelen voorziening met storen. De. eerste plicht vani stad en land is om de productie en) het vervoer van le vensmiddelen niet te verminderen maar te bevorderen. Schaaischte aan voedsel brengt licht plundering en roof mede en ellende voor allen. De armsten zouden het ergst lijden, de arbeiders in de nijverheid het zwaarst worden getroffen. [Wie zich vergrijpt aan voedingsmidde len of andere onontbeerlijke dingen, of de verkeersmiddelen, die voor het ver voer daarvan noodig rijn, maakt zich schuldig aan zware zonde tegenover al zijn medeburgers. Ik verzoek u aller* dringend: Verdwijnt van de straat, Zorgl voor rast en' orde. Een tweede proclamatie van Ebert luidt als volgt: i i De nieuwe regeering heeft haar taak ter hand genomen, het Duitsche vojk voor burgeroorlog en hongersnood te be waren en zijn rechtmatigfen eisch tot zelf bepaling door te zletten. Deze taak kan zij slechts volvoeren, als alle overheids personen en ambtenaren in stad en land hiertoe de hand 1 leenen. Ik weet, 'dat het velen moeilijk zal yallen met de nieu we regeerders sameni te werken, maar ik doe een beroep op hun liefde tot omS volk. Als de organisatie zwicht zouden er ernstige Uren aanbreken en Duitsehland zou aan de anarchie worden uitgeleverd. Helpt dus het vaderland door onverdro ten verder te werken. Ieder blijve dus op zijn post tot da aflossing komt. De toestand te Berlijn. De politie is Zaterdagmiddag ontwa pend en alle wachtposten z'ijn met sol daten en arbeiders bezet. Uit het balkonvenster van het keizer - lijk paleis, 'van waar begin Augustus! (1914) de keizer de menigte toesprak, hangt de roode vlag. De opwinding stehijlnt geluwd. In de reusachtige menigte in het hart der stad, die grootendeels bewapend is, heerscht volkomen orde. Onafzienbare betoogin gen trekken door de straten. Er rijdeij tallooZe propvolle vrachtauto's, sommige met machinegeweren. Men schijnt voor zichtig ten aanzien van de wapens, af en toe. worden jongen lui de geweren afgenomen. De stemming is bijna gemoe delijk en nieuwsgierig. Ingeslagen ruiten heb ik niet gezien. Vóór paleizen en mi nisteries staan overal wachtposten. De stemming is volstrekt niet verniel ziek. Aanvankelijk' moeten zich .schiet partijen hebben voorgedaan. Al lang schijnt geen tegenstand ineer geboden jtje worden. Zoo even daagden twee soLdaten nog met schouderstukken en cocardes op'. Weg daarmee riepen de mensehen. De solda ten deden het. Ook de adelaar van ded helm, werd daarop geroepen. Lachend zette een soldaat den helm op met den adelaar naar achteren. Uitmuntend, rie pen nude anderen. Nog geen schot is gevallen, maar het spelen met geladen geweren van Zoo vele duizenden ongeoefenden ziet er erg verontrustend uit. Onophoudelijk hoort men1: leve de republiek. De Lokal Anizeiger meldt: vanochtend was er in het Rijksdaggebouw een Zit ting der sociaal-demoeraten, onafhanke- lijken en leden van den arbeiders- en soldatenraad. Men besloot voor de vor ming van een republiek op te kornet^ Daartoe behoort een constituante te Wofr den belegd, idie dan een nieuwe staats orde in het leven Zal roepen. Een deputatie ging naar de Wilhelm- strasse om de regeering te bewegen af te treden en 'de overneming van het staatsbestuur door het nieuwe stelsel voor te bereiden. Onlusten in Zwitserland. Daar de Zwitserscho Bondsraad van Züricli de miodédeeling heeft jge- kregpn, dat naar aanleiding Van den jaardag van de Russische bolsjewis tische irevolutie te Zürich mogelijk re-" volutionnaire onlusten zouden kunnen uitbreken, [heeft 'de Bonfdsraad beslo ten, eenige infanterie en cavalleriie-bri- gades op tei roepen. GENEVE, 9 Nov. (H. N.) In Zwit serland zijn groote bolsjewistische on lusten uitgebroken. De bladen verschij nen niet meer.-, - BAZELl, 9 NoV. Hedenmorgen 7 uur zijn |de kartellen der stedelijke arbei ders de staking) begonnen. Do tram rijdt niet. D(e) stald' is donker. BAZEL' 9 Nov. Wij vernemen: in de zes K.M. van Bazel verwijderde voorstad Rielhrn klinkt trommielalarm. Dat beteekent de mobilisatie van het gpheele Zwitsersche leger.- Engeland op het vulstuk. Een artikeltje in het Eindh. Dagblad eindigt met de. volgende wporden: f),We gevoelden het als een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1