Zaterdag 9 November I9É& No. 85 S e r a p h i n e, 83e Jtturpuag FEUILLETON. De Qroete Oorlog. In jdien zin zeggen wij met dr. Kuy- per in diens rijke toelichting van Ons Program, dat een instandhouding van het erfelijk stadhouderschap, onder be tere grondwettelijke waarborgen dan eertijds bestonden, misschien wel beter dan een Koningschap ware geweest. J Uitgave van is Naaml. Venn. LUCTOR ST EMRRGO. gevestigd te Goes. «■-i-jn Hoofdbureau te Goes LANGE VORSTSÏRAAT 219. (Telefoon N«. 11.) Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG- Drukkers: Oosterbaan Le C oia tr e, Goes. reegeeringsvormen. Art. 6 van Ons Program luidt „Op zichzelf geen enkelen btaats- vonn den eenig bruikbaxen keurende, erkent zii Tiet a-an de Gr. W|. gebonden Koningschap, gelijk zich dit ten onzent geleidelijk uit de Republiek der 16e eeuw heeft ontwikkeld, als den voor ons meest geschikt en regeeringsvorïb. In dezen eenen volzin wordt onze onverschilligheid en onze voorkeur ge constateerd. Ie. Het is ons betrekkelijk onverschil lig, welken vorm wij voor ons staats leven kiezen zouden, als wij dat doen moesten. 2e. Wij geven thans de voorkeur aan het koningschap. (Gods eer en het Volksgeluk moeten door 'een regeering gezocht worden. Onder eiken regeeringsvorm, kan God tot zijn eere komen. Dit verklaart onze onverschilligheid tegenover de vraag;: welken regeeringsvorm. Monarchie, Republiek, zoo aristo cratisch als democratisch, 't; zijn altegaar regeeringsvormen die be vorderlijk kunnen zijn aan het volks geluk. Deze overtuiging vloeit voort uit ons geloof aan de vrijmacht Gods, en wordt bevestigd 'in de les-sen der historie. God is vrij in de keuze der mid delen waardoor Hij zijn eer en het geluk der volken wil verhoogen. Hij, niet de overheid, is onze eigen lijke regent en beheerscher. En gelijk 'tnu een aardsch monarch om 'teven is of hij zijn heerschappij uitoefent door een Grootvizier, door ambtenaren van wat naam ook, of door zijn zoon, zoo is het ook den Heer der Heeren hetzelfde of Hij Zijn gezag legt op dragers die met den naam Koning of Keizer worden aange sproken, of zitting hebben als hoog- mogenden, of wel de hoogste macht in het land uitoefenen als volksvergade ring. Dit is een waarheid die door de ervaring is bevestigd. Er zijn geweest goede en slechte monarchieën, roemrijke en verachte lijke republieken, aristocratische regée- ringen die het volk dienden, en demo cratische regeeringen die het volk over- heord.cn. Een Zweedsche monarchie onder Gustaaf Adolf, die de eere Gods zocht, een Fransdhè monarchie onder 'Lode- wijk XIV, Idie de eere Gods vertrad; een Fransche republiek zien wij in onze dagen, welke (spot met God en Godsdienst; een Amerikaansche repu bliek, die, hoe ook ontaard, aan den ernst der vaderen uit de 18e eeuw zich tin hare instellingen en wetten nog bevlijtigt de erkenning; der Ma jesteit Gods hoog te houden. Demo- cratiën, idie bet volk ten zegen waren, als de Grieksch© onder Conon en A- ristides; die de nationale onbeduiden- heid hebben bevorderd, gelijk het he- dendaagsche Zwitserland, en jammer en ellende over een volk brachten ge- dijk de Communards in '71. Minder de Staatsvorm, dan wel de Regeerders en het geregeerde dwr U. Z. VON MANTEUPFEL. 36.) o— Leona scheen ook volstrekt geen ant woord te verwachten, zij draaide zich om en wierp zich op een fauteuil naast Seraphine, en bekommerde zich in 't minst niet om 't verschrikte meisje. Seraphine zeide op haar eigene zachte wijze: „Maar, Leona, denkt ge waarlijk zoo slecht over de menschen, dat ge niet gelooft aan liefde oï trouw en beweren durft dat „een paar dagen'1' voldoende zijn om te vergeten?" „Ik kan je verzekeren, dat ze allen zoo zijn, de een voor, de ander na! Noem mij eens een man, die weet wat „trouw" is en zich daaraan houdt, en die niet na drie dagen heeft ver geten. Ken jij er een? Ik niet. Ik nacht eens dat ik er een kon" zij werd zeer bleek „maar ik vergiste mij. De grootste vertwijfeling en het voorwerp der liefde zijn bij' het dalen van den dag gelijktijdig vergeten en onverschilligheid komt er voor in de plaats." het zou heel erg zijn, als dit waar was", zeide Seraphine „maar het is niet waar." volk waren van deze verschillende openharingen van een zelfden regee ringsvorm de oorzaak. Zwitserland zou even onbeduidend, zijn, ook als President Calonder de Koningskroon "droeg; én 'Duitschland zou, althans vóór den oorlog even machtig van betieekenis zijn geweest in de rij der volken, ook al had.de zijn Keizer Slechts den Presidentstitel. Daarom hebben iwij een afkeer van alle doctrinairen. Tegen hen die nit beginsel het Koningschap of welken regeerings vorm ook als den eenig waren be schouwen. De Koningsgezinden in Frankrijk hebben daardoor ongemerkt een geest van slaafscbe buigzaamheid gekweekt, den Koning gelokt op het terrein van 't militairisme en op 'tstuk van de sociale belangen weeldedienst in de hand gewerkt. De doctrinaire republikeinen maken 'tnog erger met him leer van „alleen de republiek is me je ware". Die leer is de consiekwente 'doorvoering van het zelfgenoegzame revolutie-beginsel, dat den volken leert, den teugel van alle gezag zich van den hals te werpen eu geen andere steun of leiding te leeren dan die) ze zeiven hebben pasklaar gemaakt. Versta echter wèl, niet de repu bliek, maar de doctrinaire republiek is 'hier de struikelblok. Een republiek is boven 't Koning schap "te verkiezen, dewijl om der zonde wil! het gezag in veler, 'handen allicht veiliger is dan in n h a n d. Wij zeggen het Calvijn na, wanneer er in het afgetrokken© te kiezen valt. Alleen zij er hier op gelet, dat da republiek door Calvijn bedoeld en on der Calvijn gesticht, protest was tegen de absolute monarchieën dier dagen, die (die meest stuitende tyrannie over de volken oefenden. Niét' alleen de gioote koning van Frankrijk, niet al leen de fefroote Keizer, maar ook de kleine Landgraaf in menig keur vorstendom dreef (den spot met vrij heid, en boog zijn gezag om tot ty rannie. Calvijns republiek was dan ook niets anders dan het getemperde Koning schap van onzen tijd. Het 'is dan ook ,al te zot om de begrippen Koningschap dn Calvinisme of Monarchaal en Anti-Revolutionair te combineeren en 'daartegenover een Republikeins cben vorm verkiezend,; dien synoniem te verklaren met Re volutionair. Ons Koningschap dagteekent pas van 1813. In het glorietijd perk van ons volksbestaan, ook van ,ons religieus bestaan, leefden onze vaderen onder een Republiek, dat js een Staat met een veelhoofdig bestuur ©en gemeend- best, dat genaamd ,was ide Republiek der Vereenigde Nederlanden. Lag nu aan dien Staat ten grondslag de erkenning Van de rechten van den mensch Integendeel, de erkenning dat alle gezag uit God is stond bij alle par tijen. vast. De Republiek was onzen vaderen slechts 'een vorm, een vorm van Staatsbestuur, een regeeringsvorm. Zij leerden eenvoudig, dat ©en Staat door enkelen of door één of door allen saam kan bestuurd worden. In volstrekten zin is 't hetzelfde. Aan beide .vormen monarchalen en republikeinsohen zijn voordeelen verbonden. Alleen dit moet vastgehouden om; rijp; te zijn voor den republikein- scheri regeeringsvorm, moet een natie op hoog peil van beschaving staan. In dien zin heeft dan ook Groen yg|n Erinsterer, steeds den nadruk ge legd op het Republikeinsche karakter ook van onze Staatsinstellingen. Nederland toch is voor het Koning schap al klein genoeg. Het hofleven, en hofstoet, de hof stad, 't heeft al zijn bezwaren. Oranje in 't historisch gewaad der stadhou ders, ware allicht meer dan nu ver bindingsmiddel van zijn volk geweest. Maar nu heeft de dankbaarheid Oranje tot Koning verheven, en Oranje zelf heeft die daad aanvaard en be krachtigd. Dit feit houden wij hu vast; 'de liefde sluit zich bij de dank baarheid aan, hecht zich gaarne aan het grondwettig koningschap, en 'stem pelt bereids als omverwerping van het gezag, en een losrukken van de vast heid van ons Staatsgebouw iedere po ging om aan dat Koningschap te tor nen. En in onzen tijd zouden wij èen republiek even hard verwerpen, als wij haar voor anderhalve eeuw zouden hebben begeerd. Verwierpen reeds alleen hierom, de wijl een republikeinse!)', bestuur in deze dagen van afval en toenemend onge loof partijdig zou zijn, en daardoor het rechtsbé-sef en de leyensvoorwaar- de voor een deugdelijke volksregeering terstond zou ondermijnen. In het verschil van regeeringsvorm spreekt zich het verschil van natio nale kracht en waardigheid uit. In de verschillende'perioden van ons volksbestaan hebben, naar 'door dr. Kuyper herhaaldelijk is aangetoond, en in zijne| door ons geraadpleegde' schoone toelichting; van ,,0ns Pro gram" klaar en duidelijk js uiteengezet, juist de drie verschillende regeerings vormen: democratie, republiek en koningschap elkander afgewisseld naar gelang van de periode: op komst, bloei, verval 'zij 'teekenen zich zoo duidelijk af in den demo- cratischen regeeringsvorm in het Ger- maansche ^tijdperk; den republikèin- schen in 't bloeitijdperk onzer vade ren; Men monarchal en in dezen tijd. Dezen vorm hebben wij dan ook niet uit voorkeur gekozen, doch is uit de behoefte en de tijdsomstandighe den opgekomen. En wij wenschen dat 'tzoo blijven zal. J Onder ééne voorwaardedat aan bet hoofd der landsregeering een 'Ko- ning(in) sta, die inderdaad de kiemen beschermt, het onrecht straft en hel recht handhaaft, oök waar partijzucht tot onderdrukking der minderheden, gelijk in 1877 door Kappeyne ge- schiedde, zou willen manen. Nederland bleef tot nog toe gelukkig geregeerd, onder 't bestuur onzer ge- eeibiedigde Koninginne. Wilhehuina beteekent. Beschermster. Onze Ko ningin blijve dit tot haar hoogen ou derdom. Waar tronen ineenstorten, en kronen „over de straat rollen", machtigen van hunne hoogten worden nederge- bonsd, natiën uiteenvallen, in meer dan één land de regeeringloosheid re geert, daar 'bleef ons Nederlands chq volk gelukkig, in vrede en eensgezind,, vrij van bolsjewisme, rondom den Troon der Orahje's geschaard. Een voorrecht, niet genoeg te waar deuren. 'Ook al wroet en wriemelt 'het onder dien, gelukkig niet óndergraven, Troon Een voorrecht, gelegen in de natio nale eenheid die de oude "Zeven Ver eenigde Nederlanden kenmerkt. „Denemarken (De Standaard herin nerde het nog zoo terecht) tobt met Sleeswijk-Holstem, Zweden met het Finsche element, in België valt het nationale leven in twee geheel afzon derlijke elementen uiteen; zoo is 't in Frankrijk ook met (de Basfcen en Vla mingen. Engeland' zit met de Ieren ver legen. Rusland heeft reeds een derde van zijn land en volk geïsoleerd. Ame rika is eer een mengsel dan ©en na tionale eenheid. In Turkije liggen de volksverschillen opgestapeld. Oosten rijk vertoont het droeve beeld van de in stukjes uiteengevallen vaas. Italië kan zich nog het meest op eenheid, van afkomst beroemen. Maar toch, zoo gelukkig als Nederland in dit opzicht is bijna niet een enkel land." Moge dit lang zoo- blijven"! Beknopt overzicht van den toestand. Terwijl de Duitsche commissie ter be spreking van de wapenstilstandsvoorwaar den aan den arbeid is, begint het in Duitschland rumoerig te worden. In verschillende plaatsen is reeds de revolutie uitgebroken. Zelfs verluidt, dat dat ook te Berlijn en te Hannover het gezag ondermijnd wordt door de revo lutionaire elementen- Het Berliner Tageblatt waarschuwt er ernstig tegen. En met reden. Want Duitschland zal de ramp, die het heeft getroffen, zeker alleen dan te boven ko men, als de eendracht blijft bewaard, orde en rust in het binnenland heerschen en het land gespaard blijft voor revolutionaire woelingen, die bij verder voortwoekeren ook in dit land een herhaling zouden kunnen brengen van de Russische toe standen, hetgeen de volkomen ondergang zou beteekenen. Dat het tot onlusten is gekomen, is verklaarbaar. De teleurstelling over het feit, dat alle offers vergaefsch zijn ge weest, hebben een stemming gewekt, die geneigd maakt maar al te gewillig ge hoor te verleenen aan de revolutionaire woordvoerders en leiders- Ook in leger en vloot, waar de oude straffe discipline verbroken is, nu de ne derlaag de troepen demoraliseert. Zij, 'die hij voornamelijk verwend had, was voor hem 'de poëzie van het da- gelijkscbe leven. Als Leon er nietj was, was zij altijd bij hem. Hij moest haai' stem hooren, haar vroolijk zingen als zij trap op, trap ,af holde, haar vroolijk lachen en zonder dat voelde hij iets leegs,- voelde hij zich niet be- hagelijk. Als men nu nog maar boos op haar had kunnen zijn doch dat was niet mogelijk. Seraphine's stille invloed had toch bewerkt, dat zij zich moeite af om. vroolijk te schijnen, en om eel te nemen aan biet leven rond haar. Maar wat had de oude- oom aan een glimlach, terwijl de oogen vol tranen stonden? Al zijn ergernis was al lang verdwenen. Ja, hij had zelfs oogenblikken, dat hij zichzélf voor een ouden tyran uitschold, die het geluk van zijn lieveling mei voélen trad., Hij zou haar zoo dolgraag getroost hebben, maar hoe? Over dat eene punt kon hij toch niet mét haar praten en daardoor bleef ook ondanks' al zijn hartelijkheid bet oude vertrou wen wieg. Hij zon en zon op een uit weg. Maar als (hrij er "dan met zijn vrouw over begon en zoo losjes weg zeide, dat hij de ellende niet ineer kon aanzien, en dat 't dwaasheid was, imajar of 't kind dan haar hart moest breken Als hij Idan zóó begon, dan ontmoette hij steeds zachte maar volstrekte le- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.74 Losse nummers-0.05 Prijs dér Advertentiën; 14 regels f0.80, iedere regel meer 20 et. Verhoogd met een tijdelijken oorlogstoeslag v*H 20 Vo - S-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voorüeelige voorwaarden- Bewijsnummers 5 Gent. In een oproep der Duitsche socialisten aan arbeiders en partijgenooten, wordt gezegd De vrede is verzekerd. Binnen enkele uren zal er wapenstilstand zijn- Dus geen onbezonnenheden, waardoor in het land zelf een bloedbad zou aange richt worden. De besturen van partij en rijksdagfractie hebben den rijkskanselier de volgende eischen gesteld: lo. Vrij recht vah vergaderen. 2o. Politie en militairen tot de uiterste bedaardheid aan te manen. 3o. Aftreden van keizer en kroonprins uiterlijk Vrijdagmiddag. 4o. Versterking van den invloed der socialisten in de regeering- 5o. Reconstitutie van het Pruisische mi nisterie in overeenstemming met de meer derheidspartijen in den rijksdag. Is uiterlijk Vrijdagmiddag op deze eischen geen bevredigend antwoord geko men, dan treden de. socialisten uit de regeering. Verwacht verdere mededeelingen van ons in. den loop van Vrijdagmiddag- Het behoeft geen betoog, dat in dé bestaande omstandigheden deze houding der socialisten een ernstig gevaar, kan worden. i. Nóg heeft de Keizer geen besluit ge nomen. Wèl heeft prins Max von Baden, zulks op grond van den veranderden par lementairen toestand z ij n ontslag den.' keizer aangeboden. Keizer Wilhelm, die omtrent den geheelen toestand nauw keurig op ,de hoogte is', heeft prinsi Max verziocht zijn ambt van r ij'ks kanselier te blijven vervullen, to,t de keizier een definitief besluit genomen heeft, hetwelk z:<eeir spoedig .te verwachten is'. Ook het Centrum heeft zich nu op, het standpunt gesteld, dat het aftreden van den keizer een verlichting van den toestand zou beteekenen- In rijksdagkringen bestaat het vermoe den, dat prins Max von Baden rijksregent zal worden en dat Ebert of Scheideinann rijkskanselier zal worden. De socialisten zouden den termijn van het ultimatum tot vandaag verlengd heb ben, in verband met de verkeersmoeilijk heden. Over de wapenstilstandsonderhandelin- gen komt het bericht binnen, dat van Duitschland een absoluut onvoorwaarde lijke overgave geëiseht wordt. Anders kan het Havas-telegram niet uitgelegd worden, dat Duitschland slechts te aanvaarden of te verwerpen heeft. Voor Maandagochtend moet het antwoord binnen zijn- Intusschen wijzen de gebeurtenissen in Duitschland er wel op, dat reeds voor dat oogenblik de strijd beëindigd zal zijn. Het Duitsche opperbevel heeft door mid del van een draadloos telegram aan maar schalk Foch laten weten, dat de commis sie van gevolmachtigden, ten getale van tien personen, onder leiding van staats secretaris Erzberger, vertraging heeft on dervonden, en niet eerder dan Donderdag avond tusschen acht en tien uur te Hau- droy ('2 kilometer ten Noordwesten van la Capelle) kon zijn. Dat is de plaats door maarschalk Foch vastgesteld voor de onderhandelingen- igenspr.aak. Daarom hield hij zijn ge dachten maar voor zich, maar in 'hem woelde en werkte het, zijn arm hart kromp eiken keer ineen als hij Stella zag,. Doch eindelijk sche.en hij' 's nachts een goede ingeving gekregen te heb'-' ben. Hij deed moeite om zijn vroolijk- heid voor zijn vrouw te verbergen, doch het lukte niet geheel. Hij wist niet goed, wat zij: zou zeggen, als zij wist dat hij had besloten, dat 'hij Stel la weer vroolijk zou zien. 'sMiddagte kwam het rijtuig voor. Oom riep ge wichtig: „Ik rijid even naar A lts taut'- en weg was hij. In Altstadt aangekomen, vond hij zijn schoonzoon niet thuis en 'zijn doch ter 'druk bezig om 'een jongen luitri- namt, die den naam had van zeer .ka rakterloos t© zijn en zeer groote schul den te hebben, een welgemeend© boet predikatie the honden. In de kamer daarnaast zaten Lteona, Mathus en Gar briele Marford, en toen de heer von Sternheim binnentrad,, riep Leona „Die arme iongen, hé grootpapa. Hij heeft geheel rood© ooren" en kneep daarbij hare oogen half dicht. „Hm ja", was het verstrooide antwoord. „Wanneer komt je vadert thuis?" „Plas tegen hét avondeten." (Wordt vervolgd.) „Hoe kun jij dat ilu weten?" riep Leona heftig. „Ik zie en hoor zooveel, meer 'dan men denkt, want vele menschen zijn goed voor mij. Daarom héb ik door anderen veel ervaringen opgedaan." „Zoo? nu, maar hiervan we'et je dan toch niets of je vergist je. .0, Seraphine," besloot zij lachend, daar tante binnenkwam, „er zijn zulke af schuwelijke koude, gesloten,uitge droogde menschen, waar ik me altijd aan erger als ik ze zie! Morgen grootmama De heer Sternheim en Lettow kwa men nu ook binnen, en dus werd hét gesprek meer algemeen. Het bezoek had Seraphine zeer aangegrepen, zoo dat .ze al heel spoedig naar hare ka mer teruggebracht moest worden, waar ze met hevige zenuwhoofdpijn en ge heel uitgeput nederlag. Stella zorgde voor haar. Toen Seraphine eindelijk was inge slapen, zette zich Stella voor het open venster in haar kamertje en keek troos teloos voor zich uit. Hoe zou zij' de eind'elooze leegte van den volgenden dag, en van alle verdere dagen toch dragen? Zij had niet slechts haar le vensgeluk, ,rnaar ook haar levensdoel verloren. HOOFDSTUK VIII. De eene dag na de andere verliep, zonder dat Stella's vrpolijke lach door huis .of tuin klonk. De bloemen ver welkten m de vazen, de schilderezel lag vol stof en stond in een'jhoek, en de piano werd niét meer opengedaan. Seraphine leed zóó met hare zuster mee,, dat zij ér bleeker en vermoeider dan ooit uitzag, en 's nachts haast niet sliep. Doch voor Stella had zij altijd een glimlach, en vroolijkte haar op zooveel zij kon. Tante had 'medelijden met Riet bedroefde kind en deed alles voor haar wat zij kon. Maar om haar hart geen dwazé hoop te doen voe len, sprak zij nooit mét (haar over Leon en daarom was Stella toch liever bij Seraphine, met wie zij urenlang over hem kon praten. Seraphine sympathi seerde met haar, en probeerde altijd weer Stella's gedachten paar Boven te richten, vanwaar (alleen hulp en troost komen kon. Maar zij bleet des niettemin vast in hare overtuiging dat het een dwaasheid zou zijn, 'wanneer zij zich nu mefLëon als verloofd be schouwde, en dat men zien moest wat de toekomst brengen zou. Het ergste was het voor bom; Stella ontweek hem nog altijd angstvallig om dat zij in hem den grondlegger van haar ongeluk zag. Hij voelde dit en kon het haast niet meer uithouden. Stella's kinderlijke vroolajkheid, hare kleine vleierijtjes, ja zelfs hare onbe wuste tirannie over hem, miste hij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1