Telegrammen. landbouw en Veeteelt. Laatste Berichten. Marktberichten. ingezonden Stukken, Burgerlijke Stand, ilSSp MiÊpp, ^üllÉiip 6ül. Fmanciëeie Berichten Advsrtentïën, J. JONGKEES. idrikse, Se- urg; Bugs, ïbèr 1918, Ion slager ibaar voor ;ot 3 uur aardappel- November 311I3 ons utbon 83 sn. op bon 43, ons gort; >n 49, 2 ons volgende uikea*. an moeten éhool hoog de Staats- mmoes" vrijwillige prijsgeving en kruis in /an Christus ik kan niet )t die prijs- et zien, dat ól, van het Wetsont- onzerzgds cht, werke- kan even- 39 iets van n ingeboet, en dat is niet zien, chool ver- ns in mijn dat ik wel- tebben met zoo angstig de vingers le Neutrale als hij be niet eigen- Eén van kinderen e met Mij vergeten omt hij in i zwijgen, He» ver- Johannes e vie '1 it, punt van dat de zal gelezen m dan zou voord ern- t Jahannes sn, is geen ifscheiding Hij at met toch wel wijgen van zond Zijn ker, maar ngelie zou- oluut niet levoien te dien raad zal liggen kinderen m hun lot maar we ist als wij, hen gaan hen te be slaan. We je Scholen en,zoodat voorkeur die Vrije te winnen •ale Schooi jen enkele verleugen. ;eit op den een kruis, does. eur-Gene- elegrafisch edoes (af- itie Sema- len plaats de deel- optocht, spotters n ir onderden Islam naar ndden en akneming tie kwam scheiden© e resident laatse. De nees werd n werden leze in de der de in- van uitbreken itsch-Indië Het Ned. irop echter «gelen tot veelheden. s Van alles wat. Veevoridering. In Zuid-Holland is een groote vergadering van veehou ders gehouden, waarin geprotesteerd werd tegen de veevordering. Men con cludeerde, dat het niet opgaat, om een -'vleescbdistributie te hebben, waar bij iniet de arme profiteert, maar de meer gegoede, die toch reeds op vele wijzen boven 'de arme bevoorrecht is, dat een rijks'kantoor, dat schatten geld kost, en geen voordeel maar veel wil lekeur en last brengt, 'en geheel ten laste der veehouders komt, ten spoe digste diende te verdwijnen, was ook de gemaakte conclusie. Wat Ide hooivordering betrof, men was niet te spreken over het feit dat het hooi steeds bij 'de boeren, die| het !zeer hard noodig hebben voor t onderhoud van hun vee en met of zeer weinig 'bij'de (hooihandelaars werd ge vorderd. Nu toch komt het hooi, zoo hard noodie voor het onderhoud vau het bedrijfavee, terecht bi] hen, die thans niet meer inet de auto kunnen de rijden, leenof meer luxe paarden) hebben aangeschaft. Het ware wel ge- wenscbt, dat ook werd- geprotesteerd tegen het verstrekken van granen voor dergelijke dieren, economisch toch zijn ze tot niets nut, terwijl er zeker gebrek is aan voeder voor sleperspaarden en dergelijke. Misschien worden ze, bij de veel voorkomende fraudes, nog wel bevoorrecht hoven laatstgenoemde, ze ker hoogst 'nuttig© categorie. Ons kwam ter oore, dat een land- bouwcommissie niet te spreken was over 'het in ons vorig stukje medege deelde over scheurwet en hooileveran- tie. In de vergadering van de dorps ter sprake en of nu daar die commissie zetelt waaromtrent men ons mededee'- lingen deed, laten wij rusten, zeker is het dat de door ons voorgehouden schoen ten zeerste scheen te passen, men trok haar dan ook gauw aan, al dus mijn zegsman. O.m. wilde een der aanwezigen een motie van afkeu ring toen aannemen. Voorsteller ver gat zeker, dat hij 'juist daardoor groo te re waarschijnlijkheid op het meege deelde legde. Een lid der landbouw- commissie verkeerde ook in de veron derstelling, dat het hun commissie was waarover gecritiseerd was, althans hij deelde mede, dat de aangehaalde twee zwagers geen 'lid, maar respectieve lijk voorzitter en. secretaris, met een adviseeren.de stem, waren. Bedoeld lid vergat 'zeker, 'dat een adviseerend lid en zeker twee adviseerende leden, ho mogeen 'zijnde, meestal hun zin kunnen doordrijven, als ze dit wenschen. Voor beelden hiervan te over. Ik begrijp evenwel niet, dat, waad (door mij in 't algemeen is gesproken zonder noe men van plaatsnamen, |men 'zich kwaad maakt over een in 't algemeen geschreven artikel. Het spreekwoord: 'Wien de schoen past, trekke hem aan, en wie kwaad wordt heeft schuld, schijnt nog steeds op te gaan. Mi-. W. F. Treub. In kring II der Hollandsche Mij. van Landbouw beeft Mr. Treub gesproken over de plaats van den landbouw. Hij wees "o.a. op een sterk individualistischen geest on der de landbouwers dat het denk beeld „dat de landbouw het meest gewichtige bedrijf is in de .samenler ving" meer en nieer naar voren wordt gebracht, z.i. ten onrechte. (Thans is zulks toch zeker wel te oonstateeren, bij voortduring hoort men den oproep aan den landbouw: gij, en gij alleen kunt thans ons land voor ondergang behoeden. L.) Mr. Treub kende evenwel den land bouw nog een groote beteekenis toe, snaar, wees er op (dat al moeten land bouw' en veeteelt nog meer worden opgevoerd, men toch niet moet mee- nen, dat ide grenzen voor alle produc ten moeten worden gesloten. (Dit zou- natuurlijk ten zeerste af te keuren zijn. Wij mogen ons niet binnen onze gren zen opsluiten, want dan bleef de jammerlijke toestand van nu bestaan. L.) Hoewel de samenwerking; meer en meer toeneemt, 'moet deze nog meer worden uitgebreid. Coöperatie moet meer en meer t oenemen. Wij: gaan een tijd van organisatie en socialisatie tege moet, waarin zooveel mogelijk de vrij heid moet worden behouden. Mr. Treub wees er ook op, dat de oorlog financieel voor de boeren goed was, doch zij verloren er hun bedrijfsvrij!- heid door en die moeten zij zien te rug te winnen. Volgens spreker is de toekomst voor den landbouw niet ongunstig. Hij is overtuigd, dat de boeren zich buiten de staatsinmenging sterk kunnen ma ken en er toe kunnen medewerken, Nederland groot te maken. Ook wij gelooyen, dat de toekomst niet on gunstig zal zijn, maar toch zal de landbouw, d.i. akkerbouw, "zich weer geheel en al anders moeten inrichten. Het staat toch te voorzien, dat, wan neer de vrede (wanneer?) er is, onze landbouwers ide concurrentie met over- zeesche gewesten inzake granen, niet kunnen volhouden, dus weer hét be drijf moeten inrichten voor andere dan voedingsgewassen. Handelsgewassen Het komt mij voor, dat de vee- en paardenfokkers het nier zullen winnen van hun collega's de akkerbouwers^ Immers, ld ;oor de enorme tekorten, wel ke overal in vee en paarden zijn ont staan, zal er '©en verhoogde vraag naar paarden en rundvee ontstaan, welke wel eenige jaren zal aanhouden. Evenwel, wij staan allen blind voor wat de toekomst voor ons in den schoot houdt. Landman. (Mogen wij den geachten inzender nog eens aan den eisch van groote beknoptheid herinneren? Red.) De inspecteur van de Haaigsche recherche de heer Last, heeft, bijge staan Id'oor een Rotterdamschen col lega en eenige rechercheurs, in die woning van L. V. in de Korte Wijn straat te Rotterdam, gearresteerd den bewoner L. V. en diens kameraad J. B. A., bijgenaamd Koos Kodtebik, die hem een bezoek bracht. Het zijn 'twee bij d'e politie en justitie welbekende mannen. De inspecteurs overvielen hen met 'de 'revolvers in de hand. Tegenweer! was onmogelijk en in een ommezien waren 'zij geboeid. Op het oogenblik dat de rechercheurs dis het ware met 'de deur in huis vielen, vonden zij beide mannen aan een tafel zitten en daarop, tusschen hen in, lag een schat van diamanten, juweelen, paarlen en gouden voorwerpen, die zij juist aan het sor'teeren waren. Er was onder meer een collier bij1, die f 17.000 waard is. Onmiddellijk weid er beslag op ge legd. Ales' is afkomstig van de inbraak half September bij de juweliersfirma Saakes in Den Haag gepfeeg'd. De waarde van de bij deze verdachte per sonen in beslag igemomen preciosa wordt op f 85.000 geschat. Behalve bei de mannen zijn ook aangehouden de Vrouw en de 18-jarige zoon van L. V., die zich in dezelfde woning bevon den en van heling verdacht worden. Het viertal is> onder goede bewaking naar Den Haag overgebracht. De: Van Houten's Cacaofabriek zal Maandag weer gaan werken na een jaar stil te hebben gestaan. Spaansche griep. Tele sterf gevallen komen o.a. voor te Nijmegen, Herwen en Aerdt, Wehl, Kerkdriel, Maastricht, Santpoort en IJmuiden. Te Enschedé begint de ziekte haar ernstig karakter te verliezen. Te Hilversum neesat de ziekte tee. Ook het aantal sterfgevallen wordt greoter. Bij den burgerlijken stand, wer den over de laatste helft van October 1917 18 overledenen aangegeven, thans bedroeg dit cijfer 40. Enkele zaken zijn gesloten. Van de politicagenten is onge veer 20 pet. ziek. Te Roosendaal (N.-Br.) wordt het aantal lijders aan Spaansche griep op ruim 4000 geschat. Het postkantoor is den halven dag gesloten wegens ziekte onder het personeel. Te Tilburg is een rangeerder onder een locomotief geraakt. Hem werden beide beenen boven de knie afgereden. In zargwekkenden teestand werd hij naar het gasthuis gebracht. Door de militaire patrouille in den Haarlemmermeer werd een schipper ontdekt uit Haarlem, die frauduleus aar dappelen trachtte te vervoeren. Toen men een onderzoek aan boord wilde instellen, wierp de schipper zijn aard appelen buiten boord, tot groote erger nis van het publiek, dat dit schandelijke tooneel gadesloeg. Er werd echter nog een hoeveelheid van 3 hectoliters aard appelen in beslag genomen. De schipper zal zich echter voor deze schandelijke daad weldra te verantwoor den hebben, wijl van het voorgevallene proces-verbaal werd opgemaakt. De beide rivierventers Qebrs, Schalk, te Zuilichem bij Gorinchem zijn tenge volge van het omslaan van hun roeiboot in de Waal verdronken. Door het zeilvisschersvaartuig IJ. M. 994, sehipper P. Krab is te IJmuiden aangebracht en bij de marineautoriteiten aldaar afgegeven, een in het net opge haalde granaat, naar het opschrift te oordeelen van Duitschen oorsprong. KEULEN. Uit Kiel: De Staf-com- mamdant van Kiel is door een pa trouille in zijne woning overvallen. Rij het verzet is hij doodgeschoten. PARIJS. De Duitsche onderhandel- laars zijn in een 'geblindeerde auto met de witte vlag in het Fransehe hoofdkwartier aangekomen. BERLIJN. Bij iden wapenstilstand zal er van Duitsche zijde op gewezen wor den, dat de uitspraken betreffende schadeloosstelling in. de laatste nota van Wilson moeilijk in overeenstem ming zijn te brengen met punten 7 én 8 van Wilsons vi erlesprogram. Het blijft Duitschlanid vrijstaan ook oor logsschade op te geven, en te betoogen, dat de verwoestingen in België en Frankrijk ook doolr den vijand verricht zijd. Inzake de gepleegde gruwelen zou een neutrale commissie uitspraak kun- licu doen, i HAMBURG. Gistermiddag had ©en vergadering plaats van duizenden sol daten en Russische gevangenen. Ze hebben bij' een demonstratie de mili taire gevangenen, bevrijd. In fle 'haven is een torpedoboot met roode vlag binnengeloopen. Een raad van arbei ders en soldaten is gevormd, welke de beweging leidt, Ook in Bremen en Lubeck hadden ernstige onlusten plaats. PARIJS. (Legerbericht). De onvermoei de Fransclie troepen hebben gedurende den dag den tegenstander achtervolgd over het uitgestrekte front tusschen de Sam- bre en dei Maas. De Franschen, die alle vijandelijken tegenstand overwonnen heb ben een belangrijke terreinwinst, die op sommige punten meer dan 10 K.M. be- draagt, behaald., en hebben talrijke plaat sen en del burgerlijke bevolking bevrijd. De Duitschers, die voor de Fransehe voor hoeden overhaast vluchtten, waren ge noodzaakt klanoninien en een aanzienlij ken buit achter te laten. Overal bleven tevens gevangenen in handen der Fran schen achter. Ten O. van de Sambre hebben de Franschen den O'Ostelijjken grens' van het woud van Nouvion en van Deg- naval bereikt. Meer naar het Z. hebben zij! Fontaine a Vervins en de stad Wer- vïnd genomen. Ten N. van deze stad dringen de voorhoeden verder door. Aan de Serre hebben de Franschen Hery en Lacemey in hun bezit. Meer naar het O. hebben de Franschen na den berg Cornet te hebben bezet nu linies tot Le Bocfuet, Renneval en Dolignon vooruit- gebracht. De Italianen, diè in samenwerking met ben strijden, hebben na een leven dige aanval de Hurtant overschreden en niettegenstaande den vijandelijken tegenstand Rozoy-sur-Serre veroverd. Op het front ten noorden van de Aisne hebben de Franschen een vor dering van 12 K.M. bij Chateau-Por- cien behaald, op de algemeene linie Hardoye, Z.rand van Chaumont, Por den, Doumely, Dogny, Hemy, Her- bigny en den spoorweg van Rethel naar' Liart. De «sdad Rethel bevind zich in hunne handen. Verder ten N. voortdringend hebben zij een belang rijke terreinwinst behaald. Om vier uur waren de Franschen bij Dyonne op 6 K.M. van Rethel verwijderd. In deze streek heeft de Fransehe cavalerie ge- charcheerd en een batterij van 77 en een batterij van 105 buitgemaakt. Zij maakten hierbij gevangenen w.o. 3 of ficieren en de bespanning. Meer naar rechts kwamen zij vooruit op ide alge meene linie Vauzelle, Auboncourt-Vau- zelles, Soroy-Hautemont, Ecordal, op 6 K.M. afstand van het N. van Attigny, Guiscourt, Jonval, Chagny-les-Amont. In deze strook ten W. van La Bar zijn zij] na'Vendresse veroverd te heb ben evenals de beböschte streek ten N. biervan [doorgedrongen tot aan Omicourt dat in hun bezit is. BERLIJN. (V. D.) Uit het vertrek van onzën gevolmachtigden naar het Weste lijk front mag worden afgeleid, dat de formeele afwikkeling der maatregelen be treffende den wapenstilstand binnen kort geschieden zal. BERLIJN. (V. D.) Het Oorlogskabmet heeft zich heden bezig gehouden met de antwoordnota van Wilson. WEENEN. (V. D.) De onderhandelingen voor den wapenstilstand tusschen Italië en Frankrijk zijn te Padua gehouden. De Oostenrijksche delegatie bestond uit 8 officieren onder leiding van generaal Weber. Generaal Dadoglio onderhandelde voor Italië. De onderhandelingen duurden 4 dagen. ÖBeitea verantwoordelijkheid der Redactie.) Mynheer de Redacteur, Waar naar ik meen vooral in Zeeland, den laatsten tijd de bekende platen met onderschrift „Zaait Rogge en Tarwe" en „gij kunt ons behoeden voor hongers nood enz." in breeden krirg werden verspreid, mag er toch zeker wel eens op gewezen wcrelen, dat, waar de hoop op de landbouwers gevestigd is, deze even eens aanspraak mogen maken op visch. Naar ik meen, wordt de regeerings- visch 't meest gezonden naar groote plaatsen en industrie-centra. Zou het nu niet alleszins billijk zijn, dat Zeeland ook eens bedacht werd hij de toezending van rsveeringfcvisch Of zou Zeeland een plaat moeten uitgeven niet onderschrift „Grhan voor Visch STORM. Goes, 7 Nov. .Van 0© Zeeuws cjh-VJ a ams che grens: Het Kamerlid J. E. W- Duys heeft een merkwaardige tocht in België ge maakt. Zijn bedoeling was, aan de grens pogingen te doen, dat Doctor Eerdman uit Maasitricht-weer naar Hob land terug te doen keeren, hetgaeln hem vriiwïjl gelukt is. Met zijn gewone welsprekendheid verteld© hij zijn eivm ringen, hoe hij gebracht werd naar het dorpje Katte, bat geheel plat geschor ten is1. In een van de stuk geschoten huizen werd hij1 binnengebracht en voor den kolonel geleid, die met zijn staf aanwezig was. Na "zijn verzoek om doctor Eerdman vrij' te laten, had hij genoegelijk biet de officieren zitten praten over do toestanden in Holland, en in België. Roor 'twee luitenants! werd hij' naar Hollajndsch gebied terug gebracht. Doornat zagen wij hem met Belgische officier ontmoette hier zijn. vrouw en familieleden. ,Een lamme man, die in een wagentje gereden moest worden, had een telegram van zijn twee zoons- in het Belgische le er gekregen, dat hun compagnie aan g had de oude man zich van een klein Zeeuwsch zal morgen Vrij gelaten worden. Tref fende tooneeltjes speelden zich heden aan den draad jbjg 't Staakje af. Een plaatsje naar de grens laten rijden, tiet weerzien tusschen vader en de twee zoons, kerels als boomen, was aandoenlijk. ROTTERDAM, 6 Nov. Hedenmorgen bad op de spoorbrug over de Konings haven in het bijzijn van verschillende autoriteiten een onderzoek plaats ge had naar de mogelijkheid, om het ver keer te hervatten. Het hoi's tel van de spoorstaven voor enkel spoor zal nog den gcheelen dag duren, zoodat heden de proeven, die in uitzicht zijn gesteld, n.l. o'Uïle brug "in staat is de zwaardere belasting van een spoortrein te ver dragen, nog niet genomen kunnen worden. De kaaspr ij z e n v e r h o o g d,- Naar „,Het Volk" verneemt, wordt binnen enkele dagen de distributieprijs van volvette kaas van f 1.60 op f 4.20 of f4.30 gebracht. Van 56 Nov. MIDDELBURG. Bevallen: J. Cornelisse, geb. Koppejan, d. Overleden: J. Abrahamse, vr. v. P- J. v. Goethem, 46 j.; J. Geluk, m. v. L. A. de Steur, 42 j.; J. van Schijndel, wed. A. Alewijnse, 61 j„ A. Blauzé, d. 3 j.; A. J. de Muünck, z. 23 j.; M. C. Roth, d. 41 j.; W. A. Fiegen, wedr. v. M. C. de Vries; J. de Vries, z. 31 j.; M. W. Konraad, wed. A. Hoogenboom, 30 j. Over de maand October. ELLEWOUTSDIJK. Geboren: 22, Janna Jannetje, d. v. Cornells Jacobus Ver- heijke en Theetje Jacoba Looij. KAPELLE-BIE ZELINGE. Veiling van 6 November 1918. Groote veiling: Zomer- prei binnenland f,3.50, fabrieken f.8 f 10, kleine uien, fabriek, f 5f 6, alles per 100 K.G. Kleine veiling-. Apprei3: Goudreinet f 45f 54, Zuire Bellefleur f 44f 55, Couitpendu f46, Sterappëls f74j Oam- pagnezoet f 46—f 55, Armgaaul f 55, alles per 100 K.G. Peren: St. Fremiperen f47, Giezer Wildeman f38f47, Mispels f27, Sja lotten f 11, alles per 100 K.G. Hosdekenskerke. Woensdag werd ten overstaan van den Notaris H. W. Neer voort te 'si-Gravenpolder, in ,hét open baar verkocht een woonhuis en erf alhier, groot 2 A. 31 c.A. Kooper werd de heer D'. Dorst alhier, voor f551. Naar de „K. Ztg." uit Weenen ver neemt, onderhandelen Oostenrijksche banken met Nederlandsche bankinstel lingen over het verleenen van een ere- diet van 28 millioen Hollandsche guldens. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen Van 6 Nov. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.8 te Stockholm. Laagste onder 765 in Mid- den-Duitschlanjd. Verwachting tot den avond van 7 November: Zwakke tot matigen wind, aanvanke>- lijk uit noordwestelijke richtingen. Zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Iets zachter. a!^Bgem!i4>asag|i Door Gods geedh*id werden wij verblyd niet de geboorte van een welgeschapen Doehter, die wij Tannetje Maria noemden. W. VAN DEN BERG. P. M. VAN DEN BERG- vogelaar. Bruinisse, 5 November 1918. In plaats van kaarten. Ondertrouwd C. A. DUVEKOT Wz. ea Goes, Nieuwstraat D 176 Vlissingen, Boulevaid Backert 24) Heden overleed na een kortstondig lijden, onze ge liefde Dochter, Zuster en Be huwdzuster CORNELIA, in den ouderdom van 27 jaar. Namens de Familie, Wed. C. CRUCQ-Kodde. Arnemuiden, 5 Nov. 1918. Zoe de Heere wil en zij levèn hepen onze geliefde Ouders M. WiLLEMSTElN en 1. J. SINKE, op 9 November a.s. hun 25- jarige EchtvereeRiging te her denken. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wensch vau hun dierbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Vlake, 7 November 1918. Zoo de Heer wil en zy leven hopon onze geliefde Ouders G. MINBERK0UB Pz. en T. KARELSE, op Maandag 11 November hun Zestig-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is do wensch van hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen. Borsselen, 7 Nov. 1918. Heden overleed tot onze diepe smart na een kortston dig lijden onze innig geliefde Zoon en Broeder ABRAHAM, ia den ouderdom van ruim 16 jaar. Uit aller naam: J. OSSEWAARDE. A. J. OSSEWAARDE— de WaGEMAKSR. Goes, 6 Nov. 1918. Algemeene kennisgeving. Op Zaterdag 9 Nov., den dag der begrafenis, zal de winkel van 's morgens 11 uur tot 's namiddags 4 uur geslo ten zijn. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, ons innig geliefd Dochtertje WILLEM I NA, in den aanvalligen leeftijd van ruim 5 jaar. W. D. VAN OOSTEN en Familie. Ierseke, 3 Nov. 1918. Heden overleed tot onze diepe droefheid OHze geliefde Man en Vader, de heer JAN ANDRIES VAN WESLE, in den ouderdom van 50 ja ar en 8 maanden. Allen, die hem van nabij gekend hebben, zullen besef, fen wat wij in hem verliezen Wed. J. A. VAN WEELE— Beuzenberg. G. A. VAN WEELE. K. A. VAN WE1LE. Rilland-Batb, 5 Nov. 1918. Hedea overleed mijn ge liefde Echtgenoot en der kin deren zorgdragende Vader de heer WILLEM DE W0LF Wz., in den ouderdom van25 jaren, in leven onderwijzer aan de Chr. school te Heerjansdam, diep betreurd door mij, mijn kinderen, wederz'g'dsche ouders en verdere betrekkin gen. De Heere, Die niet ant woordt van zijne daden, troos- te ons in deze zware beproe ving. Uit aller naam, Wed. W. DE WOLF Wz.— ds Haan. Heerjansdam, 6 Nov. 1918. -Heden overleed tot onze diepe smart onze geliefde Zoon en Broeder ABRAHAM, in den ouderdom van ruim 18 jaar. Sterke de Heere ons in dezen zwaren beproevingsweg. L. LOUS, Echtgenoote ea Kinderen. Kamperland, Nov. 1918. L (1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3