Buitenland. Binnenland, Plaatselijk Oistributiejiieüws. Uit ds Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Koloniën. De Minister: Daardoor lieb ik 22.000 man minder neodig, terwijl ik hot goede kader, dat tot nu toe in de depets was bij het veldleger krjjg Verder zal ik overgaan tot het op ruime schaal ver. leenen van bijzondere verloven, welke maatregel een stap is naar de algeheole demobilisatie die zal geschieden. Door vorlof te verleenen aan wie maar wil. Tot nu toe zijn er ruim 16000 vrij. williger». Ook had sprekor over willen gaan tot inkrimping der treinen, maar het belang van een geregelde voedsel voorziening heeft hem daarvan weer houden. Ook de aanmaak van munitie, geweren en geschut. Spr. heeft zich incognito onder de soldaten bewogen, waartoe hij de laatste dagen 3e klasse reisde. De militairen zagen hem aan voor een journalist wat hij als een groote eer be schouwt, maar daardoor schonken ze hem ook het volste vertrouwen en hg kreeg den indruk, dat van een slechten geest onder het leger geen sprake was. De opperbevelhebber en de comman dant der le divisie hebben hem schrifte lijk medegedeeld, dat de paraatheid van het leger door de gebeurtenissen der laatste dagen niet in gevaar is gebracht. Ten slotte deelt hij neg mede, dat hij oen gedeelte der militaire voorraden ter beschikking heeft gesteld van zijn ambt genoot van Landbouw. (Applaus, geroep bravo). Inderdaad, het compliment, dat de heer Duymaer van Twist den minister maakte, is verdiend. We hebben aan het hoofd van het departement den man, dien wij er in dezen tijd noodig hebben. Te betrenren blijft het natuurlijk, dat een man als generaal Snijders moest heengaan, doch nu de hervormingen het eischen zij er niet lang om getreurd. Stevig zal worden aangepakt om een reorganisatie van het leger tet stand te brengen. Vooreerst een nieuwen geest onder de officieren. Men kon uit's minis ters rede opmerken, dat er reeds nu ver schillenden met pensioen zullen gaan in verband met hun houding bij de relletjes. Voor personeel is deze bewindsman niet bevreesd. Hjj zal het leger reorganisee- ren tegen alle verzet in. Ons volk zal door zijn vertrouwen hem daarbij sehvagen' Aldus is de reeks van interpellaties een veorlooper gewerden van het debat over de militaire begroeting. Men kon in de Kamer bemerken, dat de reden van den minister van oorleg een besten indruk maakte. Dat deden de sprekers, die nog aan het woord kwamen, ook wel uitkomen. Zelfs de socialisten toonden zich door de verklaringen van den minister grootea- deols bevredigd. Misselijk was het, dat hun taktiek direct in de straatgoot van klein gemodder verliep, zegt de Msb. terecht. Immers de heer Ter Laan kwam op de proppen met een motie, waarin bijna algeheele demobilisatie werd ge vraagd. Eenvoudig een uitvleeisel van het kinderachtige verlangen om het hoogste bod te doen. Vlak op hun motie volgde de revolu tionaire socialist Kruyt, die terstond alge- deele demobilisatie eischt. Baas beven baas. Of, wilt ge. kind boven kind Spoorwegengeluk. SAARBRüCKEN, 5 Nov. (Off.) Gister avond geraakte een wagon van een per sonentrein tnssehen Volklingen en Buss in brand. De trein werd tot staan ge bracht, maar de brand in den wagen was niet meer te blusschen. Veertien personen kwamen om het leven en dertien werden gekwetst. Vermoedelijk was benzine of een andere gevaarlijke stof in den wagen medegevoerd. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Subsidie Amb a chits scho ol Bergen op Zoom. Ged. Staten stellen voor aan de am bachtsschool te Bergen op Zoom votol' de jaren 1918, 1919 en 1920 een te gemoetkoming in Öe kosten van onder- jvijs toe te kennen van flö voor el- ken leerling /uit de provincie Zeeland, die idie school bezoekt. Het getal dier leerlingen gedroeg kort geleden 10. Eenige dier leerlingen kun nen niet van de ambachtsschool te Goes gebruik maken, omdat daaraan! geene afdeeling voor de electrotechniek, een voor deze 'Provincie belangrijk vak van onderwijs, bestaat. De leerlingen uit Tholen zrjin op 'de school 'te Be'rgen- op Zoom aangewezen. Het verzteek achten wfcj; allesizins bil lijk; de gevraagde tegemoetkoming is aanmerkelijk minder, dan voor de leer lingen van in deze Provincie bestaan de scholen wordt gegeven. Vroedvrouw .te 'Clinge. Ged. Staten stellen voor aan de ge meente Clinge een subsidie te geven van f 150 'sjaals voor de 'bezoldiging eeneU vroedvrouw pp voorwaarde, dat rijk ten gemeente minstens evenveel bij dragen. Subsidie R. K. Militair Tehuis te Neuzen'. Ged. Staten stellen voor aan het R. K. Militair Tehuis 'te Neuzen over 1918 een subsidie te verleenen van f 150 evenals over 1916 en 1917. Er bestaat volgens ben geen reden tot het geven van een subsidie van blijkenden aard, daar Neuzen in gewone omstandigheden; als garnizoensplaats van geen beteeke- nis is. Ook zijn er ;geen termen om het subsidie op f250 te brengen, gelijk verzocht was. E u d o k i a. Verschenen is liet 28ste jaarverslag van '(Te stichting Eudokiate Rotter dam. Het algemeen overzicht ver meldt den regelmatigen loop van zaken in het jaar 1917. Directeur, bestuur en pleegzusters bleven voor hun arbeid gespaand. Aan 7 proefzusters werd het verpleegsters diploma uitger|elikt. 3 zusters wennen in Sonnevanck opgenomen. Voor het eerst 'Sedert de oprichting overleed een der leerlingverpleegsters, terwijl in het voorjaar een der verpleegsters te Son nevanck overleed. De doktoren Van Staveren, Bierens de Haan en Van (Ree verrichten met grooten ijver hun zwaar werk. Een z.g. Hoogtezon werd met een "tweede operatiezaal in werking gesteld. De samenwerking met 't Radio-Therapeu tisch Instituut was van den meest tegèmoetkomenden aard. In de geeste lijke verzorging wordt nog steeds voor zien door den heer Verhaar en de dienaren (dies Woords der Eter. Kerk. De druk der tijden heeft zich ook geducht doen voelen. De duurtetoeslag op de verpleeg,- gelden konden de meerdere onkosten niet goedmaken. Extra giften zullen zeer welkom zijn. Het verslag eindigt met een woord van weemoedig aan denken aan Prof. Dr. P. A. E. Sillevis Smitt. D:e exploitatie-rekening vermeldt een tekort van ruim f 13000. Zeeland, dat van deze inrichting veel gebruik maakt, mocht er wel wat meer voor doen. Rundvleesch. De minister lueft aan de burgemees ters ter kennis gebracht ender welke voorwaarden met ingang van 18 Nov. de rundvleeschdistributie een aanvang zal nemen. De rnnderen zullen voer een combi natie aan gemeenten in één gemeente geslacht moeten worden. Elke gemeente krijgt een heeveelheid, berekend 2 ons per week per inwoner boven den leeftijd van één jaar. Voorts wordt een beperkte hoeveel heid (tot hoogstens 10 pCt. van het rant soen) beven het vastgestelde rantsoen toegestaan voor het verbruik in restau rants, volksgaarkeukens, eentrale keukens en daarmede gelijk te stellen inrichtingen, terwijl bovendien voor ziekeninrichtingen en huisziekenvleesch kan worden aange vraagd tot een maximumhoeveelheid van 24 K.G. per 1000 inwoners per 4 weken. Voöi' de distributie van een wekelijksch rantsoen van 6,2 K G. versch vleesch zullen noodig r ijn 8000 runderen per week. De maximum kleiahandelprgzen zijn vastgesteld op f 8.50 per K.G. voor eerste soort rundvleesch zonder been, als hoe danig zal zijn af te leveren ten hoegste 25 pCt. van het ter uitponding verkregen rund ef gecleelte van een rund, en ©p f 2 per K.G. voor tweede soert rund- vleeseh zonder been, als heedauig sal zqn af te leveren ten minste 75 pCt. van het ter uitponding verkregen rund of gedeelte van rund. Yoor huispot, beenderen, kopvleesch en de zg. afvallen zullen lagere prijzen gelden. De max. klemhandelprgs van worst is f 1 per kilevan staarten f 1.25van beenderen 10 cent; van gesteriliseerd vleesch fl.20 per kilo. Verhooging van het brood rantsoen. De Regeering heeft besloten het brood rantsoen zeer belangrijk te verlioogen. Ofschoon men hier te lande vooralsnog aangewezen is op de binnenlandsche ko renproductie, zoo noodig tijdelijk te ver sterken uit de militaire voorraden, is dat besluit genomen, omdat de toename van schier alle besmettelijke ziekten en in het bijzonder de voortwoekering der Spaansche griep volgens het eenparige gevoelen van geraadpleegde medici er op wijzen, dat de voeding der bevolking bij het huidige rantsoen geheel onvol doende is. In de verwachting, dat het mogelijk zal zijn binnen betrekkelijk korten tijd van over zee broodkoren aan te voeren, is dan ook besloten den duur van de geldigheid der broodkaarten te brengen van 7 op 5 dagen, zoodat het rantsoen van 200 gram per dag wordt verhoogd tot 280 gram. Deze verhooging zal ingaan den 15en November a.s. De broodkaart van het 75ste tijdvak is geldig van 8 Nov. tot en met 14 Nov. Naar Ned.-In(dië. „Het Chr. Comité voor Indië" vestigt de aandacht van belanghebbenden ter op, dat voor de staatsspoorwegen in Ned.-Injdië worden gevraagd 7 opzich ters-werkplaats en wel1 voor de gie terij; 1 voor de js'pate|djejr|ii^ .lfvoor (de stelpiaats1 voor de ketelmakerij en 3 voor de (draaierij!. Al deze opzichtera moeten geschikt zijn tot het houden van toezicht en liefst niet ouder zijn dan 35 jaar. De bezoldiging bedraagt f 125 a f 250 's maands, al naar kien duur en de hoedanigheid van de practische er varing, waarover men beschikt. Inlichtingen omtrent de eischen van bekwaamheid welke gesteld worden, zoomede omtrent uitzendingsvoor- waarden e.d.g. worden gaarne ver strekt door het Informatiebureau van voornoemd Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loosauinsche kade 80, Den Haag. Het Sc helde- vraag s tuk. In officieele kringen- te Parijs acht meni de berichten, in zekere bladen gemeld, met betrekking tot onderhandelingen tus- schen de Geallieerden betreffende terri toriale vraagstukken, waarbij Nederland kan belang hebben, volstrekt onjuist. Deze vraagstukken zijn niet op eenig oogen,- blik gedurende den oorlog gesteld, en hebben nooit onderwerp uitgemaakt van! eenige gedachtenwisseling gedurende de intergeallieerde besprekingen. Langere dienstplicht. Wetsontwerpen zijn ingediend, waarbij voorgesteld wordt voor de landweer, de militie en den landstorm zoo de lieer- schende buitengewone omstandigheden na 31 Dec. nog voortduren het verband te verlengen. Stct. '260 bevat de statuten van de Sociëteit Spoor tot Vriendschap te Aar denburg; Schilderspatroonsvereen. Platte- landsbelang te Brouwershaven. Middelburg. In de gisteren gehouden jaarlijiksche algemeene vergadering der Nij- verheidsvereeniging alhier werd het ver slag over het boekjaar 19171918 goed gekeurd. Eveinzoo de balans en de winst en verliesrekening. Besloten werd het winstsaldo f 5875-88 te bestemmen als volgt: le. af te' schrij ven op gebouwen, machineriën en inven tarissen f2753.16; 2e. uit te fceeren aan vennooten 4x/2 pot. of f 2700 en het restant ad f422.72, na aftrek van de te betalen bedrijfsbelasting over te brengen op nieuwe rekening. Herkozen werden als lid van het be stuur de heer* J. Hackenberg en als com missaris de heeren P. Dumon Tak en M. G. Boassan. Goes. Bevolking. In de tweede helft der maand October zijn in deze gemeente Ingekomen: Ch. P. Serrarens, com- missionnair uit 'sHeerenhoek naar v. d. Spiegelstr. 237F. J. de. Brabander, ke-11- ner, Vlissingen, Groote Markt 53; Ja- Rid der, zonder beroep, Zierikzee, Kleine Kade 179bov,; J. van Leeuwen, schippersknecht, Middelburg, St. Jacobstraat 132; K. L. Geers, schippersknecht, Terneuzen, Kleine Kade 182; Th. G. J. Tolmeijer, tand- techniker, Arnhem, Oostsingel 259; J. Koelmans, kantoorbediende, Veen endaal, Wijngaardstr. 54; Chra. Nipius, leerares vakschool meisjes, Gouda, Voorstad 95g; C- Zweedijk, boomkweekerskn., Middel burg, Julianastr. 45; L. M. L. van Velt- hoven, winkelbediende, Zierikzee, Lange Vorststr. 2312; A. M. Roelse, Voorwer ker Heide-Mij-, Rotterdam, Magdalenastraat 25; II. Nuijten, smid, Kruiningen, Molen dijk 229. Vertrokken: Tj. H. Hummelen, can- didaat-notaris, naar 's Gravenhage; P- Re- jack Jr., stoker, St. Janssteen; Ja. Nonne- kes, wed. Cappon, zonder beroep, Am sterdam; J. J. Mesker, loodgietersknecht, Vlissingen. i De November-veemarkten zullen worden gehouden ©p Dinsdagen 12, li en 26 November. Ellewoutsdijk. Door opschuiving van het winkelraam van den winkelier H- Jansens, is een kistje lekkers, ter waarde van plm. f 10 gestolen. Wij hooren hier tegen woordig van dingen, die hier vroeger niet voorkwamen en die wij grootendeels te danken hebben aan het feit, dat het fort alhier wordt gebruikt als bewaarplaats van smokkelaars. Door den heer P- Stouten alhier, is bedankt als secretaris en lid der com missie voor de kolendistributie- In zijn plaats werd tot secretaris benoemd de heer Jac. van Doorn Jz. De heer P. Stou ten bedankte tevens als voorzitter der kolenvereeniging. Op de eerstvolgende ver gadering moet een opvolger voor hem worden gekozen. 's Hoer Handrikskinderan. Woensdagna middag schrok een voor een wagen ge spannen paard van een auto en sloeg op hol. Bij een scherpen bocht in den Rijksstraatweg kwam het in een diepe put terecht. Alles was vrij vlug weer op het droge. Behoudens wat materieele schade liep alles zonder ongelukken af. Souburg. 'Woensdagavond; trad voor de vereeuiging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in de Geref. kerk op ds. de Vries, Hervormd predikant te Goes. Naar aanleiding van 2 Cor. 5 vers 14 ,Want de liefde van Christus dringt ons", sprak Z.Eerw. een ernstig woord in het belang der stichting ea wekte allen op Vrederust in gebed en gave te gedenken om Christus wil. Den ker- keraad der Geref Kerk mag een woord van dank niet worden onthouden voor de bereidwilligheid, waarmede hij ter- stond het kerkgebouw heeft gegeven. Gvezaaci* 19 November a.s. ïs het 40 jaar dat de beer D. Mulder Bur gemeester van Ovezand, Nisse en Driewegen is. Door de wijze van optreden en de tact om met het publiek te kunnen omgaan, heeft hij zich algemeen be mind gemaakt. Terneuzen. Woensdag zijn nog weder zieken en gewonden aangebracht, zoodat nu in het geheel, in Terneuzen 31 wor den verpleegd. Heden worden er opnieuw verwacht. De commissie voor de distributie van schoenenbons werd eveneens uitge- noodigd om de kleedingdistributie ter hand te nemen. De commissie verklaarde zich daartoe bereid en besloot een vergadering uit te schrijven met de manufacturiers en Middelburg. Op vertoon der lederkaart worden weer toeslagbons voor klompen verstrekt voor de nos: 3151 3300 op 7 November. 3301—3450 3451-36Ö0 3601—3750 3751—8900 3901—4050 4051—4200 4201—4350 4351—4500 9 11 12 13 14 15 16 De directeur van het gemeentelijk distributiebureau maakt bekend dat tot en met Zaterdag 16 Nov. bij onderstaande winkeliers op bon no. 63 verkrijgbaar zal zijn 1 ons jam voor 11 cent. Winkeliers: Jac. Verhage Dol, Korte- delft; Meinsma, Langedelft; v. Dokkum, Zuidsingel; Augustijn, Pottenmarkt; Verburg, Gravenstraat; Hendrikse, Se- geerstraatVleugel, Korte Burg; Buijs, -Del BI. Kloatinge. Vrijdag 8 November 1918 van 8 tot 10 uur is bij den slager- A. Karreman vleesch beschikbaar voor zieken en zwakken£ Zaterdagnamiddag van 1 tot 3 uur zullen in de bewaarschool aardappel- kaarten worden uitgegeven. Vrouwepelder. Van 8 tot 15 November bon 30: 21/, ons suiker; bon 31: ons kaasbon 321 ons havermoutbon 83 bij boter bon no. 6 overleggen. Veere. Zaterdag verkrijgbaar op bon 46, 7 peulvruchtenbon, 47, 1 ons gort; bon 48, y2 ons havermout; bon 49 2 ons jam; bon 50, vleesch, en de vólgende week op bon 51, 21/2 ons suiker °- confectiewinkeliers, en wel tegen a-s. Dinsdag 12 Nov. Een inzameling bij de bewoners van Ovezand gehouden, zal zulks straks bewijzen. Waren de tijdsomstandigheden an ders, zoo is het zeker, dat deze ge meente, evenals vóór 15 jaar, waardig zou feestvieren. Scherpanisse. Gisteren vergaderde al hier de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr. A. C, Polderman. JCen vacature. Mededeeling van den heer Comm. dei- Koningin, dat tot zetter zijn benoemd de heeren A. C. Geuze en Duijnhou- wer. Het schrijven van den gemeente raad van IJlst betreffende adhaesiebe- tuiging inzake spoedige totstandkoming werkelijke uitvoering art. 192 grondwet wordt voor kennisgeving aangenomen. De ontruimingstermijn der onbewoon baar verklaarde woning van wed. P. Buurland wordt weder met 6 maanden verlengd. Aan de coöperatie „Electrische ver lichting" alhier wordt concessie verleend tet het plaatsen van palen en het span nen van draden op en over het eigendom der gemeente, mits zulks geschiedt ten genoege van Burg. en Wethouders. Be sloten werd van gemeentewege aan te sluiten voor de straatverlichting, gemeen tehuis, epenbare lagere school en de gemeentearbeiderswoningen. Inzake de jaarwedden van burgemees ter, secretaris en ontvanger dezer ge meente wordt besloten, overeenkomstig het betreffende schrijven van Ged. Staten. Zullen evenwel aan dit college in overweging geven, de periodieke ver hooging niet om de 8 maar om de 2 jaar te doen plaats hebben. De begroeting voer 1919 wordt vast gesteld op f 27884.92s in ontvang en uitgaaf. Tot leden van het stembureau voer de stemming van een lid van den raad f vacature-Hertog) worden benoemd de heeren C. A. Geuze Dz., plaatsvervan gend voorzitter, A. Oudesluijs en D. Duijnhouwer met de heeren W. Bjjl en D. Zeur als plaatsvervangers. De candidaatstelling, stemming en herstemming voor een lid van den raad dezer gemeente ter voorziening in de vacature wijlen C. Hartog zijn bepaald op 21 Nov., 3 en 10 Dec. a.s. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waddingsveen R. Bartlema te Beesdte Eijerland op Texel J. A. F. Manu3 v. d. Jagt te St. Anthonie- polder; te Brakel E. V. J. Japchen te Aalst. Aangenomen naar Vierpolders door C. v. d. Nieuwenhuixen te Renesse. Bedankt voor Rotterdam door G. Bolkestein te katwijk aan Zee. De Uniecollecte bracht te Oostka- ptelle (Geref. Kerk) o-p f 76.565, te Westka- pelle f90,885. Brouwershaven (Geref. Kerk) f234,62. Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- e* ordeoefeningen de heeren T. Bos te Brouwershaven, C. M. Hage te Ouwerkerk en J. H. Peulusse te Nieuwerkerk. Eigenwillig mjartelaarschap of ontrouw? Er is dezer dagen een brochure ver schenen ender den titel „Het Kruis in top". Het heette te zijn „een woord voor de jongeren" in de Geref. Kerken". 'tZijn niet alleen de Geref. KerkeD, waarever Johannes klaagde. Ook de Christelijke Scholen hebben zijn mede lijden, of, al naar men 't opvatten wil, zijn beklag opgewekt. Want, zoo schrijft hij, „de strijd voor de Vrije School is verloren". En, verder gaande, kan hij er niet bij, hoe men een Chr. onder wijzer, die in de Neutrale School zou willen werken, „een beginsellooze durit te noemen. Nog verder gaande zegt hij „van harte te hopen, dat de overcom- pleete Chr. onderwijzers „met volle vrij- moedigheid naar de Neutrale School solliciteeren zullen. De heer Wielemaker komt echter in de „School met den Bijbel" op deze uitlatingen van Johannes aanzetten. Hij maakt o.m. deze alleszins juiste op merkingen. l.i „Begrijp ik Johannes goed, dan moeten wij om 't ideaal der Vrije School hoog te houden afstand doen van de Staats subsidie, „den schotel linzenmoes" maar is dit niet een juk der vrijwillige armoede aanvaarden, door prijsgeving van ons recht Is dit niet een kruis in top heffen, dat met het Kruis van Christus niet te maken heeft? Want ik kan niet zien, dat ons beginsel ons tot die prijs geving verplicht. Ik kan niet zien, dat het beginsel der Vrije School, van het recht der ouders, ook bij do Wetsont werpen in den laatsten 'tijd onzerzijds öf zelf voorgesteld óf toegejuicht, werke lijk in het gedrang komt. Ik kan even min zien, dat wij sedert 1889 iets van onze wezenlijke vrijheid hebben ingeboet, wel van onze losbandigheid en dat is geen verlies geweest. Ik kan niet zien, dat de strijd voor de Vrije School ver loren is. Ik voel mij althans in mijn schoolleven zoo heerljjk vrij, dat ik wei eens een beetje meêlij kan hebben met openbare collega's, die soms zoo angstig voorzichtig moeten zijn, zich de vingers niet te branden. „En de Christen, die naar de Neutrale School overgaat, zoekt die als hij be geert getrouw te zijn ook niet eigen machtig het martelaarschap? Eén van tweeën tochof hij zal tot de kinderen over den Heiland spreken („wie met Mij niet vergadert, die verstrooit" 1 vergeten wij dit nietmaar dan komt hij in conflict, öf hij zal van Hem zwijgen, dus ontrouw zijn, dus van Hem ver strooien. Ik zie geen derde Johannes wel? „Ik vind vooral dit laatste punt van gewicht, omdat ik verwacht, dat de brochure door tal van jongeren zal gelezen worden en ze pakken zal, en dan zou dit, m.i, zeer ondoordachte woord ern stig kwaad kunnen doen. Wat Jahannes als bewijs wil laten strekken, is geen bewijs. Jezus heeft geen afscheiding gepredikt neen zeker niet: Hij at met tollenaren en zondaren, maar toch wel niet om voorts tot dezen te zwijgen van bekeering en verlossing. Jezus zond Zijn discipelen in de wereld zeker, maar opdat zij die wereld het Evangelie zou den brengen. Waar zij dit absoluut niet konden doen, is hun niet bevolen te gaan. „'k Weet wel, dat achter dien raad van Johannes een hoog motief zalliggen We mogen toch die duizenden kinderen der Openbare School niet aan hun lot overlaten. Neen, zeker niet, maar we laten ze aan hun lot over, juist als wij, zwijgende over den Heiland, hen gaan onderwijzen. Wij moeten, om hen te be reiken m.i. andere wegen inslaan. We moeten 't oprichten van Vrije Scholen zoo gemakkelgk mogelijk maken, zoodat ten slotte allen daaraan de voorkeur geven, en dan moeten we die Vrije Scholen trachten voor Christus te winnen Dit lijkt mij de weg. De neutrale School is een onding, dat we op geen enkele manier het leven most helpen verlengen. Door ons het juk der neutraliteit op den hals te leggen, aanvaard en we een kruis, dat Christus' Kruis niet is". S. i. relletjes te Koedoes. (Officieel.) Van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië is telegrafisch bericht ontvangen, dat te Koedoes (af deeling Koedoes der Resiuentie Sema- rang) ernstige ongeregeldheden plaats hadden. Inlanders bespotten de deel nemers aan een Chineesclien optocht, waaroD de Chineezen een der spotters te lijf gingen. MB II, Ben volgenden dag trokken honderden gewapende leden der Sarekat Islam naar de Chineesche wijk, en verbrandden en plunderden bij wijze van wraakneming een aantal huizen. De politie kwam tusschenbeide en arresteerde verscheidene belhamels. Later verscheen de resident met gewapende macht ter plaatse. De orde is thans hersteld. Een Chinees werd gedood, terwijl vier kinderen worden vermistwaarschijnlijk zjjn deze in ae vlammen omgekomen. Ook onder de in landers zijn enkele slachtoffers. De rrjstvoerziening van Ned.-Indi«3 BATAVIA, 19 Oct. Door het uitbreken van een hongersnood in Britech-Indié is de rijstuit.voer stopgezet. Het Nea. Indisch gouvernement, dat hierop echter was voorbereid, nam maatregelen tot den invoer van voldoends hoeveelneden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2