Au. 8S Donderdag 7 November 11118 SSe «laargang Seraphine, De Groote Oorlog, FEUILLETON. Staten-Generaal. ÜJtgavS va* 0s Naaml. Ven*. IAJCTOR ET BM5RG0, gevestigd te €r«es. Hoofdbureau te Goes LAN«E VORSTSTRAAT &19. (Telefoon No. 11.) Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Bruikers: Oostërbaaa Le Gointré, Ge8s. Abonnementsprijs! Per 3 maanden fr. p. pest fl.75 Losse nummers- 0.05 Erijs dër Advertentiëni 1>—(4 regels f0.80, iedere regel meer 20 et Verhoogd met gen. tijdelijke* oürlogsWeslag van 20 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voofdeeligo voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. leeuwseho Stemmen. CLI. De roepstemmen Gods vermenigvuldi gen zich. Schier iederen dag weer zeggen ze 'tons: De dagen des menschen zijn als het gras, gelijk eene bloem des velds alzóó bloeit hij: als de wind daarover gegaan is, zoo is, zij niet meer, en hare plaats kent haar nie't me'r. En behalve de oude waarheid, dat oude menschen moeten sterven, ervaren wij telkens weer de droeve werkelijkheid, dat jonge menschen kunnen sterven. De hand des Heeren drukt wel zwaar op de volkeren der aarde, op het volk van Nederland. Josge kinderen woiden door dievree- selijke, geheimzinnige ziekte, welke men Spaansche griep noemt, aan jeugdige ouders en broertjes en zusjes ontrukt. Mannen en vrouwen op de middag hoogte huns levens worden weggemaaid door de verraderlijke slagen dier krank heid. Er zijn dorpen waar- letterlijk huis aan huis zieken liggen en helaas, er zijn gemeenten waar de slachtoffers bij tien tallen geteld worden. Maar niet alleen de „Spaansche" ziekte eischt haar slachtoffers. De op het veld sierlijk pronkende bloemen hebben in aar een windje noodig en haar steel wordt geknakt. De roepstemmen Gods maken te meer indruk als jonge, krachtige menscliea, vrienden uit onze naaste omgeving, ons ontvallen; uit het lid vallen van het legertje van mannen en vrouwen, die zich onder de banier van Christus scharen en op elk terrein, ook het staatkundige, voor de eere Gods uitkomen. En we vragen ons met bezorgdheid af, waar 'theen moet met die gedunde gelederen en of er wel jeugdige krachten gevonden worden, die de heengegane kunnen vervangen. Vooral hebben wij mannen noodig. Wanneer ons Nederlandsehe leger in weerbaarheid te kort schiet, worden er nieuwe lichtingen opgeroepen en worden de verloven gesehorst. Voor de vereischte getalsterkte wordt angstvallig gewaakt. Ik geef toe, dat de omstandigheden daartoe leiden moeten, doch met dat al wordt maar al te weinig gelet op de getalsterkte van het leger ten dienste van de vredeswerken en met name het leger der strijders voor Gods eer. We hebben mannen noodig. De ledige plaatsen moeten dadelijk worden ingenomen door jenge strijders van groote werkkracht en grog,ten moed, vooral geloofsmoed. Zijn er onder onze jongeren, die den ernst der tijden be seffen en een behoorlijke dosis kennis bezitten, zoo broodnoodig voor de actie in het volle leven? Dat zij dan invallen en het voorbeeld vhn hun voorgang» rs hen prikkele tot de uiterste krachtsinspanning. We hebben anti-revolutionaire mannen noodig. En dan spreek ik hier van a.r. in den ruimsten zins des woords De revolutie steekt alom het hoofd op; ook in »ns vaderland roeren zich reeds de revolutionaire elementen. Nu komt 't er op aan een gezonde staatkundige belijdenis te hebben, 't Is geen tijd meer om nauwgezet te onder- door Z. V0N MANTEUFFEL. 35.:) O— Toen stolnJd zij' htetel langzaam op en opende biet Venster, en verliet dadelijk daarop de kamer. Oom floot een deun tje, en trommelde daarbij -met de vin gers op 'de tafel, keek eens in de cou rant en Zeidie: „Ik hoop niet, vrouw lief, dat je het haar hard, hebt ge zegd?" „O, -neen, volstrekt niet. Maar gij kunt toch moeilijk verwachten, dat zij zich anders zou gedragen. Ik vind, dat zij zich, over 't geheel genomen, heel goed gedraagt. Ik had mij op luidruchtiger verdriet voorbereid, doch zij is heel stil!" „Nu, ik hoop dan maar dat zij spoe dig weer leert lachen, want zoo iets kan ik niet aanzien." „Zij moet er doorheen, en wij moe ten volhouden," zeide zijn vrouw. ..Natuurlijk, wij' moeten v'oïbhou- den\', kwam er nu 'dadelijk, ,,'tls de grootste nonsens om er alleen maa'r over te denkenLeon en trouwen. De jongen is gewoon gek!" Stella had in dien tusschentijd Be zoeken wat vrij- en unieliberalen, neg minder wat anti's en christelijk-histori- sehen scheidt. Het gaat er nu maar om een zoo hecht mogelijken dam op te werpen tegen den gestaag wasset»den revolutionairen stroom Nu komt 't er op aan anti-revol u- t i o n ai r te zijn. Alle ziel zij den machten over haar gesteld, enderworpen want daar is geen macht dan van God Die ze wederstaan zullen over zichzelve een eordeel halen. Want de oversten zijn niet tot een vrees den goeden werken, maar den kwaden. Wilt gij nu de macht, niet vreezen, doe het goede, en gij zult lof van haar hebben. En lees er Romeinen 18 maar verder op na. Doch de grootste nadruk valk- op deze woorden Zoo geeft dan een iegelijk wat gij schuldig zijt. Zijt niemand iets schuldig, dan elkander lief te hebben, want die den ander liefheeft, die heeft de wet vervuld. Dit zij ons levensbeginsel, ook in den moeilijken strijd, die ons wacht. En als ik tea slotte nog wijs op de hoop, welke iederen Christen bij de ver vulling van zijn taak moet bezielen, heb ik het geheele wapentuig genoemd, waar mede wij ons in den strijd moeten werpen. De roepstem Gods wekke jong-Neder- land uit den dommel, welke het bevan gen heeft. De strijd cm het stoffelijk bestaan eischt weliswaar een groot deel onzer krachten op, doch dit belette ons niet ook aan den geestelijken kamp aan dacht te schenken, op staatkundig zoo wel als op maatschappelijk gebied. Ook onze provincie zaer zich menigen stoeren werker ontvallen. Een opwekkend woord tot de Zeeuwen scheen mij daar om allerminst misplaatst Moge het in slaan. KEES VAN DER MEER. If) .IJ 11 Beknopt overzicht van iten toestand. De strijd op het Westerfront zal nu wel spoedig eindigen. De geallieerden zijn gereed gekomen met de opstelling van de wapenstilstands voorwaarden. Dat ze niet malsch zouden zijn was al op te maken uit hetgeen minister Clemenceau in de Fransche Kamer heeft medegedeeld. Hij verklaarde n,l., dat de geest waarin de wapenstilstandsvoor waarden van Duitschland zij* opgesteld, dezelfde is als die, waarin de voorwaarden voor Bulgarije, Turkije en Oostenrijk zijn opgesteld. Dit zegt al genoeg. Men wil ook de volkomen onderwer ping van Duitschland. President Wilson hepft van de geal lieerden de mededeeling ontvangen, dat ze bereid zijD, dat een vrede op den grondslag van zijn program behalve wat de vrije zee betreft en met de toevoeging dat Duitschland voor de aan de burgers der geallieerde landen toe gevoegde schadevergoeding moet geven. En Wilson heeft nu de voorwaarden voor den wapenstilstand goedgekeurd. Wat was te verwachten. Wilson zal immers van de besprekingen te Versailles wei raphine met behulp' van Frederik in de tuinkamer gebracht, waai de zon dien morgen bijzonder vroo- lijk naar binnen teek, en de bloe men in hetgroote venster zoo heerlijk geurden. Seraphine had een slechten nacht gehad ten lag geheel uitgep ut met gesloten oogen op haren ruststoel. Maar, toch, toen Stella haar vroeg', of zij' nog iets wilde of noodig had, sloeg zij de oogen op -en zeide glim lachend „Ik moet eigenlijk vragen hoe het met mijn kleine zusje gaat!" Toen verdween ook Stella's kalmte'. Zij wierp zich hartstochtelijk naast hare zuster n-e.e'r, en zeide: „Ach ik wil alles, alles verdragen, als zij slechts hem niet plagen. Hem', die geen mensch begrijpt, geen mensch waardeert, gee-n mensch keilt, en die toch beter is dan allen 1" Seraphine liet haar rustig alles uit zeggen, en toen, eer zjij iets kon ant woorden, hoorde zij paardegetrappel en 'stonden Leona en Lettow voor de deur. iD<e eerste, die een slepende staal blauwe japon aanhad ien een baret van dezelfde kleur met een witte veer op 't zachtblonde haar had gedrukt, wachtte niet tot er iemand verscheen, maar isprong vlug zelve af en liep naar de tuinkamer. .Seraphine stak (hartelijk hare .hand uit. „Eindelijk Leona!" D.eze boog zich over haar heen en kuste haar. Hare wangen wa- op de hoogte zijn gehouden en doer den Amerikaanschen vertegenwoordiger, kol. House, zijn invloed, voor zoover hij dezen kon en wilde oefenen, hebben doen gevoelen. De Duitsohe afvaardiging is reeds naar het front vertrokken om Foch. den wapen stilstand voor te stellen. Dat men ook voor de beëindiging van dezen geweldigen wereldoorlog zoo vast houdt aan d</ oude militaire" regelen, bewijst wel dat het militarisme, ook bij de geallieerden, zich zeif nog steeds volkomen gelijk blijft. Het is te verwachten, dat Duitschland zonder veel dralen zal toegeven, want de militaire toestand wordt met den dag hachelijker. Het bezette gebied van Frankrijk is al grootendeels ontruimdde geallieerden naderen al de Belgische grens. En het bezette gebied van België zal weldra grootendeels moeten worden opgegeven, nu de-geallieerde legers door het voor uitbrengen van hun linies in het Maas gebied en hun opraarsch in de richting Sedan—Montmédy de positie aan liet N.W. front der Duitschers onhoudbaar maken. Het Duitsche centrum, dat voor den geweldigen druk van de Fransch- Britsche legers moet wijken, verkeert in een zeer benarde positie, omdat de Ardennen al een zeer ongunstiger, terug- tochtsweg aanbieden, zoodat het terug trekken der Duitsche centrum-legers zal moeten geschieden in N.O. richting en de terugtochtsweg dezer legers dus samen zal vallen met dien van de legers aan den noordelijken vleugel. Al die geweldige legermachten zullen trechter- gewijs dus samenstroomen naar «en nauwen uitgang, dien de streek van Luik tusscheii de Ardennen en onze Limburgsche grens biedt. Een opeen- hooping die de bewegingen moet ver tragen en belemmeren en bij verdere succesrijke actie der geallieerden tot ernstisre gevaren vopr de Duitsche legers aanleiding zal geven. 0e afioeht der Duitsche bezetting uit Roemsfiië. BOEDAPEST, 6 Nov. Generaal Macken- sen is te Boedapest aangekomen om te onderhandelen over den doortocht van het Duitsche bezettingsleger uit Roeme nië. LONDEN, 6 Nov. Reuter verneemt, dat de Hongaren weigeren aan de 6 Duitsche divisies onder Mackensen toe te staan door Hongaarsch gebied terug re trekken. Men mag aannemen, dat deze troepen in onze handen zullen vallen De Duitsche infanterie en cavalerie in den Kaukasus, die order ontvingen om over land naar Duitschland terug te keeren, zullen waarschijnlijk eveneens in onze handen vallen. De osiuetes? ts Kief. BERLIJN, 6 November. Over den .toestand in Kiel vernemen wij (Wolff) van bevoegde zijde het volgende: 'de militaire bescherming Ider Oostzee door de marine is ten volle hersteld. Alle uitloopend© oorlogsschepen voeren do oorlogsvlag. De beweging onder de ma trozen en arbeiders is wederom tot rust gekomen. De manschappen van het garnizoen zijn bezig het hoofd te bieden aan de moeilijkheden tot het herstel der orde. Langzamerhand wor- ren -warm -getint dool' het rijden en hare oogten lacht-en vroolijk. „Ja, Seraphine, je hebt gelijk. En hier breng ik je nu ook George!" Deze boog. Toen 'zag Leona ook Stella, kuste haar, en keek haar ondeugend aan, en pas toen Stella den hoogen kleur kreeg, liet zij' haar gaan. Mijnheel- von Lettow was waarlijk allerliefst. Hij ging tegenover Selaphi- ne zitten, draaide aan zij'n 'fijn snor retje, vroeg uiterst beleefd naar haar welzijn, sprak over het mooie weel, en 'de vogels' en de bloemen, noemde Mathu's 'zijn besten vriend en wierp Leona -van tijd tot tijd verliefde blik ken toe, waarop deze in 't geheel niet lette. Toen liij dacht zich verdienste lijk genoeg gemaakt te hebben, stond liij op om den overste op te zoeken. Stella was blij dat Seraphine haar vroeg om tante te roepen. Zij' had in een oogwenk de kamer verlaten ten nu was Leona alleen met Seraphi ne. -„Een -ding zou ik wel graag wil len weten"zeilde Leona. haperend en keek strak naar een groote vaas met bloemen. „Z-eg mij eens, zijt gij tevre den (met mijn keus?" Nu keek 'zij vol verwachting op. Se raphine 'antwoordde heel kalm, bijtta; treurig'; „Neen Leona, ik was er niet blij over, toen ik het hoorde." Leona lachte luid, maar kleurde tot onder haar haal. den algemeen (de wapenen uitgeleverd. De particuliere huizen en winkels, als mede de lazaretten en ziekenhuizen worden ongemoeid gelaten. De banken zijn bijkans allen in werking. De dienst in de kazernes en op de schepen gaat op 'de gewone wijze in zijn werk. De If-vensmiddeknYOOizv n'ng der 'Burger lijke bevolking is t-ot dusver nog niet gestoord. De bevolking is rustig. Korte Oorlogsberichten. De Duitsche afvaardiging tot het voeren van de onderhandelingen bij maar schalk Foch is aangekomen. Generaal Townshend is op terugreis naar Engeland. De Temps meldt dat het Baskische volk een nota aan president Wilson heeft gericht, waarin de steun' van den presi dent wordt gevraagd voor het onafhan kelijkheidsstreven der Basken. Te Lemberg hebben straatgevechten plaats gehad, waarbij meer dan 60 per sonen werden gedood. Ook Zondag waren te Kiel al ernsti ge ongeregeldheden voorgekomen. Na een toespraak in een vergadering van een onafhankelijk socialist was een stoet ge vormd, die naar de militaire gevangenis wilde trekken, maar door troepen daarin werd verhinderd. Er werd bij deze ge legenheid geschoten en er vielen acht dooden en 29 gewonden- De oproerige beweging te Kiel is volgens een bericht uit Berlijn, zoo goed als beteugeld. Het Russische gezantschap heeft Berlijn verlaten. De Duitsche rijkskanselier spoort in een manifest het volk aan tot kalmte en eendracht. De Hongaren weigeren de divisies van generaal Mackensen door hun land te laten trekken. Volgens de Amerikanen zullen de republikeinen in het nieuwe congres de meerderheid hebben. De HongaaVsche regeering zal een wetsontwerp indienen dat het kiesrecht wil verleenen aan allen 'die het 24ste levensjaar hebben bereikt Minister President Ivarolyi verklaar de aan vertegenwoordigers der Pers dat Hongarije sedert 1 November een neu trale Maat is. De Italianen en Slaven hebben verklaard aan de zijde der geallieerden te -willen voortveebten, totdat Duitsch land totaal verslagen is Uit Weanen Het emigranten schip „Sudba" is ter hoogte van Nischtschina door Bolsjewistische benden aangehou den. Onder voorwendsel dat een onder zoek moest plaats hebben, werd het schip gewoonweg leeggeplunderd. De reizigers werden van het grootste deel van hun geld en voorwerpen van waarde en andere bezittingen beroofd. Twee vroegere Russische officieren, Sagorski en Koslowsk, werden wederrechtelijk gearresteerd en weggevoerd. Het antwoord op Duitschland's jongste nota is gisteren te Berlijn aan- gekemen. Den 4den dezer is tengevolge van aanvaring een Engeische pe-troieumboot tsssasresmsitBÊBmssi^sssasjJ'JJE" w™ „Beste Seraph, hoe grappig! Je kende hem toch niet? Hoe kondt gij dan oordee-len 1 Ik zou wel eens willen weten (hoe gij' hem'kennen kunt?" „Dat verandert aan mijn gevoelens niets". „Hoe dwaas", ging Leona voort en hield zich zoo onno-oztel mogelijk en detect alsof zij Seraphine volstrekt niet begreep„ik kan je zeggen, dat George een beste man is INiet zo-o'n senti- mente-ele als Daven of Marlordmaar zeg", dus viel zij zich z'elf in de rede, „Wat heeft Stella? Ik was gisteren bij de Marfords en weet dus niet, wat ei- eigenlijk gebeurd is, maar er moet iets gehteurd zijn, want mama is heelemaal niet-te spreken, en maakt toespelingen Üie ik .maar half begrijp. Leon zag er uit alsof hij' scorpioene-n bad gege ten en zelfs papa was uit zij'n gewone kalmte gebracht.'-' Voordat Seraphine kon antwoorden, kwam Stella binnen; Leona hield haar dadelijk staand©' en vroeg zoo .over moedig als zij dat slechts kon: „Zoo, zoo, meisje! Met jou heb 'ik nog' een appeltje té 'schillen. AVat heb 'je met je trouwen ridder uitgevoerd Kijk, kijk, ze bloost alweer! Hij kwam gisteren door de warande najar binnen stappen, groette noch Antoinette noch Ga- brielle, en slo-eg_ de deur achter zich dicht met een 'hops, "(die ons oude huis op, zjjn 'grondvesten deed dreunen. gezonken. Een der opvarenden wordt vermist. Gisteren is na aanvaring een Engelsch zeilschip met hulpstoomvermogen ge zonken Hierbij vielen geen persooniijKe ongelukken te betreuren. De geheele Siberische spoorweg is in handen der Amerikanen. Te Wladi- wostok komt dagelijks nieuw spoorweg personeel uit de Ver. Staten aan. De Duitsche schepen in Chili zijn 5 Nov. in beslag genomen. Tweede Kamer. Minister Alting von Geusau is krach tiger ia zijn betoog geweest, dan het begin deed vermoeden. Als we een en ander uit zijn rede aanstippen zal het den lezer duidelijk worden. Met een diepen zin voor de werke lijkheid heeft de Minister van Oorlog de voorgekomen relletjes niet als gevallen op zichzelf maar als uitingen van een verkeerden geest in geheel het leger opgevat. Hij heeft gelegenheid gehad van dien geest iets te merken door op verschillende plaatsen incognito zich op de hoogte te stellen. Veel van den ver keerden geest in het leger heeft de minister toegeschreven aan de verkeerde methoden in het ef ficierenkader, dat niet in modernen geest met de mannen, die beschouwd moeten worden als dragers van persoonljjke rechten, weet om te gaan en niet steeds meeleeft met den troep. In algemeenen zin legde de mi nister aldus den vinger op de wonde. Maar ook in het bijzonder kon men over de Harskampgeschiedenis nauwelijks een openhartiger bescbouwing verlangen dan de minister leverde aan de hand van het reeds ingestelde voorloopige onderzoek. Wederom moesten hierbij de officieren, vooral de hoogere officieren, menige veer laten. Zij deden weinig of niets tegen de relletjes. Zij zijn gevlucht. Behalve veel gebrek aan inzicht, gebrek aan mensehenkennis en aan tact, schijnen de hoogere rangen van ons leger dus ook nog al een degelijke dosis lafheid te herbergen. Den goeden niet te na ge sproken. Dat hij geen personen zou ontzien, bleek uit de verklaring, dat hqgeneraai Snijders te kennen gegeven heeft, dat deze van den modernen geest van het leger niet veel snapt. Men heeft reeds kunnen lezen, dat de opperbevelhebber den wenk begrepen heeft en ontslag heeft aangevraagd De minister ging aldus verder: Zoolang de strjjd aan onze grens voort duurt kan van een algeheels demobili satie geen sprake zijn. Men moet echter in aanmerkiRg nemen, dat de helft van onze gemobiliseerde troepen geregeld met verlof is. Verlichting der mobilisatie kan verder verkregen worden, dasr opheffing der depets zoedat de opleiding vaortaa* zal geschieden bij het veldleger. De heer Marchant (AC D „Eindelijk". De Minister: '„tk ben pas 2 maanden minister". Da heer Marchant: „Ik maak er U geen verwijten van, maar vroeger was dit altijd militair onmogelijk. Gab'riele noemt hem nu„de interes sante jongeling". Maar jij, beken jij mij nu eens, waardoor heb je mijn broeders ziel geknakt?" Enzonder Stella's antwoord af te w-acht-en, ging zij op denzielfden toon voort: „Het doet er niets toe, absoluut niets 1 Een man nenhart is zo-o g:auw getroost. In een paar dagen zijn ze 'tweer vergeten. Dus, als er een ander komt, zeg je maar netjes: „Ja, spreek met mama". Zie zoo, daar heb je nu eens goeden raad van mijnu wij toch maar onder ons meisjes zijh, kan ik (het zonder veel omhaal van woorden: zeggen. Leon zal zeker een paar gedichten maken over „verloren geluk" anderen doen bet niet eens, en dan is 'tweer klaar". Stella's onschuldige oogen keken de spreekster als versuft aan. Deze stond voor haar. Wat zij zeide was voor Tiet kind-meisje als p'otjes-latijn. Dat hare toon soms wel wat bitter was, dat, wat zij zeide, eigenlijk voor Seraphine bedoeld was, voelde zij in 't minst niet, slechts dit teene was baar duidelijk: Leona wist allies -en gaf haar welga- meenden raad. Maar daar zij niet in de (sAemmnig was, om met iemand, behalve met Seraphine, over haar ver driet te spreken, zweeg zij stil. (Wö-rdt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1