lie flolsleie §d Telegrammen. Woensdag 27 Mer 1912, ftahtszaken. Wetiïïschap es? Kunst. landbouw so Veeteelt Burgerli|ke Stal AdvertesitSën, Spaansch® Griep? SANGUINOSE. Een Sluis en Tuin BOUWLAND Leestafel. Laatste Bericht©!? Marktberichten. openbaar te koop aanbieden; Veilingsvereeniging ZUID-BEVELAND" te Qoe@. kundige hulp bracht het kind spoedig we der tot bewustzijn; met hare ouders ge tukte dit eerst na veel bemoeiepis later op den dag. De patiënten zijn thans buiten levensgevaar. Te Culemborg is een 17-jarige jon gen, die dooi' de politie sedert een paar ■dagen wegens verdenking van diefstal werd opgespoord, van een schuit in de Lek gesprongen en verdronken. Gistermiddag 5 uur was de spoor brug over de Koningshaven te Rotterdam weer op zijn plaats. De verwachting was, dat er vandaag wee,r treinen over zou den kunnen rijden. Te Haarlem is het filiaal van Veen's Theehandel afgebrand. De filiaalhouder heeft bekend den brand te hebben aan gestoken en werd gearresteerd. Zondag is te Weenen in een op slagplaats brand uitgebroken, waardoor 80 wagons levensmiddelen zijn vernield- Het Rotterdamse!) politierapport meldt weer niet minder dan 16 geplun derde broodwagens, een getal groot^r dan het gewone Er waren wagens bij, waarin zich nog 60 en /O broodrn be vonden. In 't getieel zijn zeker 500 feroo den zonder bon en zonder betaling van eigenaar veranderd. Bovendien werden uit een boterwagen 100 pakjes margarine €n 7 pakjes roomboter gehaald. De politie te Gouda heeft drie be ruchte Rotterdammers aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aa* de uitgifte van valsche zilverbons van f 2.50. Een groot aantal bons hadden zij nog bij zich. Rechtbank te Middelburg. Dinsdag, deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens diefstal: J. J. te H., 21 j., werkman, Middelburg, tot 6 m. giev. straf; W. li., werkman, Kruiningen en C. J. d. W., 20 j., koopman, Schoire, beiden tot 3 m. vooiw. :gev. straf met een proeftijd van 3 jaar, en Di. H. K., 19 j., zonder be roep, Vlissingen, tot f 15 b. s,. 15 d. h. heling: P. B. L., 37 j., caféhouder, Vlis singen, gedetineerd, tot 1 jaar- gev. straf met aftrek voor-arrest; verduistering: P. v. B., 30 j., werkman, Hansweerd, tot 1 m. gev. straf, en. S. P., 30 j., sjou werman, Middelburg, f'10 b. s. 10 d. h. eenvoudige beleediging: L. V., 27 J.. boom- kweekei', Kapelle, tot f 15 b. si. 15 d. li.; overtreding distributiewetJ. M. W., 42 j., hvr. van J. V. O., Ierseke, tot f25 b. s. 25 d. h.verboden vervoer: B. \V., 56 j., arbeider en M. L. d'. D., 51 j., hvr. van B. W., arbeidster, beiden Koe wacht, en L. M. G., 51 j., hvr. van A. M., zonder bekende woonplaats', allen tot 125 b. s. 25 d. h., C. v. d. W., 45 j., landbouwer, yonder bekende woon plaats, tot f20 b. s. 20 d. h.; S. P., 59 j,, D. V., 54 j., P. v. d. H„ 62 j., schippers, Ierseke, C. K. W.:, 20 j. en J. S., 18 j., boerenknechts, Schore, en ,T. L. Dh., 40 j., koopman, Retran- chennent, allen tot f10 b. s. 10 d. h. en J. K., 64 j., landbouwer, Rilland- Bat.h, tot f3 b. si; 3 d. h. inzake G. P., 41 j., schipper, zonf der bekende woonplaats; is diens: ver stek-vonnis van 3 m. gev. straf wegenjs verboden vervoer, bekrachtigd, doch de ■straf veranderd in 3 m. voorw. gev. straf met een proeftijd van 3 jaar. Vrijgesproken: W. N., 30 j., visscher en A. d. B., 31 j., zonder beroep, beiden Krabbendijkie, beklaagd van uitlokking tot verboden, vervoer, en C. v. d. E., 53 j., hvr. van J. V., Rilland-Bath, beklaagd van Reling, en J. B., 35 j., slager, Brig- clamme, gedetineerd, beklaagd van dief stal. Voor de rechtbank te Middelburg wérd- Dinsdag voortgezet de behandeling van de zaak tegen. W. B. v. d. B., tramcon ducteur te Vlissingen, beklaagd van dief stal van een tasch, die hij in de tram vond. De eisch luidde thans 2 maanden, vond. De eisch luidde thans 2 maan- den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, terwijl de ver dediger, mr. Groot, een uitvoerig pleidooi hield om bekl.'s onschukl aan te toonen. Bekl. A. 0. uit Vlissingen heeft zich aan oplichting schuldig gemaakt voor een bedrag van f 1.50.. Die evsch luidde te^en bekl. die zulke streken reeds meer uit haalde, 3 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. "Wegens mishandeling van een buur vrouw werd tegen G- de S., uit Middelburg f5 b. subs. 5 .dagen .'hecht, gevorderd, zelfs «en getuige a decharge zeide dat beid. sloeg en niet de aanklaagster. De zaak tegen C, J. W, uit Middelburg, beklaagd van hieling, door bet koopen van- bij den heer Hackenberg ontvreemdde- llesschen cognac, werd niet afgehandeld daar een der soldaten, van wje beklaagde de flesschen kocht niet was verschenen. Tegen \Y. H., zonder bekende woon plaats, die niet verschenen was, luidde -de eisch negen maanden gevangenisstraf wegéns diefstal van een rijwiel, van touw werk en van winkelwaren, o.a. sigaretten en chocolade te Krabbendijke. De beklaagden J. H. P. en D. v. a. r heiden uit Rotterdam, werden te Vlis singen betrapt toen zij in den nacht van het schip waarmede zij kolen naar de gasfabriek brachten, kolen ontvreemden. Tegen ieder hunner werd drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd ge vorderd. In de zaak tegen A. W;. uit Waarde, was de hoofdgetuige intusschen over leden en de tweede- getuige niet ver schenen. De eisch luidde 'vrijspraak. Tegen F. I. uitNunspeet luidden eisch en vonnis wegens terugkeer in het in st.aat van beleg verklaarde gebied tutee weken met aftrek voorrarrest en onmiide- lijke i nvrijheidsstelling van bekl. Bekl. zieide, dat hijpin Zeeland was gekomen toen hij van het vrijmaken van een deel van België hoorde, in de hoop terug te kunnen keepen. Tegen den 15-jarigen J. N. Wde V. en den 17-jarigen S. D'. A. uit Middelburg, die alles stelen wat voor hunne handen komt', luidde de vordering respectievelijk 3 maanden tuchtsch. en 3 maanden ge vangenisstraf. Streuvels en Verriest. Ingoyghem, het dorp van de schrijvers StreuveJs en Verriest, en thans door de Engelzchen bezet, heeft zwaar onder den oorlog geleden. Verriest lag ernstig ziek te bed, zoo lezen we in „De Tijd", toen het dorp weid gebombardeerd. Later kon, dank zij de tusschenkomst van een Duitscli officier, een vereerder van beide schrijvers, Verriest zich, begeleid door Streuvels, in een auto in veiligheid stellen. Buiten van de' vorige week bevat onder meer een beschrijving van Caïro met fijne kiekjes ea vergezichten op de stad; een photo met besehrijving van ds diclytra spectabilis, een winterharde sierplaat; een opstel „luchtteerisme", met hoogst belangrijke photo-opnanaen vanuit een vliegmachine; de kerk te Borne. Van alles wat. (Ingezonden.) Graan inleveren tot de laat ste K.G, hoe-ge noodzaak. Toen wij de laatst uitgekomen landbouwbla den ontvingen, viel onze aandacht op een sluitzegel door „De Veldpost" op haar adresbanden geplakt. De Veldpost toch meent door een sluitzegel op de harten harer boerenlezers te moeten werken, waar wellicht hare artikelen niet volledig sucoes hebben. Dit sluitzegel geeft weer de afbeel ding eener vrouw uit het volk, aan haar boezem een zuigeling gedrukt, aan de hand een iets ouder kind, alle in lompen gehuld, de gelaatstrekken verwrongen door honger en gebrek. Zalf d it zegel tot uw' hart spreken, voedselproducenten, en zult ge steeds meer en meer u indenken de groote en groots che taak, welke op uw schou ders rast? Zult ge van u afwentelen het toenemend egoïsme, en daarvoor in u opnemen het gemeenschapsgei- voel? Wij hopen het! Steeds meer en meer neemt het ge brek in omvang toe, ook ineer en meer groeit in alle lagen, en zeker in de onderste lagen der bevolking, de on tevredenheid aan, het bruist en sist, en, helaas, enkele uitbarstingen) zijn reeds voorgekomen, plundering van broodwagens is in de groote ste den een steeds herhaald verschijnsel, en (de muiterij "der soldaten 'de vorige week voorgekomen, met hun kreten van: honger, wij liebben honger, "(hoe durven dezen die kreten aanheffen; zij toch zijn verre bevoorrecht boven de gewone burgerbevolking), dat toch alles wijst er op, dat er een tekort is aan levensmiddelen. Op de boeren rust de plicht te zorgen, dat er niet meer oproeren ontstaan, en door clandestien producten te verkoopen en te onthou den aan ide regeenng, scheppen de overtreders oorzaken tot ontevreden heid. Gij staat in veel gunstiger con ditie dan de groote massa der be volking. Weest daarom dankbaar en toont dit door inlevering van eiken korrel graan, elke K.G. aardappelen, elke liter melk, enz. welke gij zelve niet .behoeft en niet moogt houden. Toont door uw daden dat ge meeleeft in den nood der tijden. Willekeur? Steeds wanneer we bla den, zoowef "burgerlijke als landbouw bladen, inzien, kunnen we staaltjes lezen van ergerlijk en willekeurig óp- treden van crisisambtenaren. Als een boer niet nauwkeurig ver anderingen in zijn veestapel opgeeft, (met welk recht eischt men dat, of be ter nog op welken rechtsgrond steunt die eisch van opgave?) wordt van den betrokkene of een gedeelte of zijn ge- heele veestapel in beslag genomen. „Dit. gebeurt niet door tien gewonen rechter, waarbij het hoor en weder hoor .wordt toegepast, en men volgens recht en billijkheid wordt gestraft", neen, dat gebeurt door een persoon, zonder ieenige verantwoordelijkheid of wat ook. Minister Posthuma deelde in de Tweede Kamer mede, dat hij 'zich voor goede werking der distributie niet van ide burgerlijke wetgeving kon be dienen, dus een eigenmachtig despo tisme en willekeurig optreden van een personen, waar ouder gewoonte alle landbouwyereenigingeh zich bij neer leggen. Niet alleen wordt bij boven- t ^"ec^ en wet op zijide ge>- steld maar ook bij 'teeltovertredingen is zulks gebeurd, en ook weer door personen die (despotisch genoeg waren de hun door den Minister geschonken macht, bruut toe te passen. Duizenden guldens schade werd berokkend, kost bare en hoognoodige producten wer den hit louter moedwil vernield, en ook (daar geen optreden van landböuw- vereenigingen, ook daar een zich laks neerleggen bij maatregelen, niet in, maar li Vegen het algemeen belang, maatregelen, idie spotten met recht en Billijkheid. (Slot volgt.) HOEDEKENSKERKE. In de Maandag gehouden vergadering ten doel hebbende de oprichting ran een vereeniging voor wijkverpleging voor de- gemeenten ïleede- kenskerke en Baarland, waren behalve de beide gemeentebesturen, alle kierke- lij'ke besturen en vereeni-gingen .van- open baar nut van Hoedekenskerke met Kwa- dendamme en Baarland vertegenwoordigd, met uitzondering van het Burgerlijk Arm bestuur en de diaconie der Gereformeerde Gemeente, beiden te Hoedekenskerke, die bericht hadden ingezonden niet tot de oprichting der vereeniging mede te willen werken. Na ampele bespreking werd besloten de bovengenoemde vereeniging op te rich ten, terwijl pogingen zullen worden aan gewend om de beide lichamen, die niet voor dit doel wenscben te contribueeren van zienswijze te 'doen veranderen, waar na spoedig een wijkverpleegster voor bei de gemeenten zal kunnen worden aan gesteld. Het dagelijfcsch bestuur der vereeniging werd als volgt .samengesteld: Dr. B. E. J. H. Becking, voorzitter, met de heeren J. Ermerins en A. Walraven als. leden. HAMBURG. /Uit, Kiel: Haase en, Lede- boeï (pev. socialisten) zïjln naar Kiel ont boden. Aan boord van de Kaiser" heb ben, de officieren met de revolver in de hand de oorlogsivlag verdedigd. Ze yver- deu echter overweldigd, waarop de tooide vlag geheschen, werd. Twee officieren, o.w. de commandant zijn gedood, velen gewond. De levensmiddelencontröle is in handen van den soldateniaarl. In de stim ten yan Kiel slaan machinegeweren. In Cuxhaven en [Wal'helmshaven is hel; lustig. DEN HAAG. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat van dte geheele uitsluiting van verlof worden uitgezonderd de per sonen en groepen, die bij! de muiterijen trouw gebleven zijh. BERLIJN. De Duitsche delegatie tot het sluiten van wapenstilstand en vrede is van Berlijn naar het Westen vertrokken. DEN HAAG. De minister van oorlog' heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat generaal Snijders zijn ontslag heeft ingediend, nadat d.e minister had kenbaar gemaakt, dat hij met waardeermg van de eigenschappen als mensch en officier van oordeel is, dat hij niet getoond heeft den modernen militairen geest te vatten. DEN HAAG. De regeering heeft in ver band met de Spaansche griep en de on voldoende voedtng besloten met ingang van 15 Nov. het broodrantoen te ver- hoogen van 200 tot 280 gram per dag. WASHINGTON. Wilson heeft aan de Duitsche regeering medegedeeld, dat de geallieerden bereid zijn vrede te sluiten op de voorwaarden, neergelegd in Wil son's boodschappen. De geallieerden moe ten zich de volledige vrijheid voorbehou den aangaande de opvattingen van het vraagstuk van de vrijheid der zee, scha devergoeding van alle schaden aan bur gers te land, ter zee en in de lucht veroorzaakt. Wilson is 't-hiermee eens- GOES. Veilings vereen. „Zuid-Beveland". Kleine veiling van 5 Nov.AppelsGoud- reinetten f 13f 70. Zure Bellefleur f 41- f62, Reinette. Tulpa f60, Sterappel f80 f 85, Paradijsappel f 50. Court Rendu f 52 f 58, Hondsmuilen f 47f 57, Bismarck f51, Reinette d'Or f 41, Meipipping f 59, Ram bon r Mortier f 45, diverse, zure ap pels f 38f 60, Poiimne d'Oranje f 46 f47, Zoete Cainpagner f39f 48, Zoete Bellefleur f 40f 46, Zoete Rusters f 37- f41, Armgsaarde f.55, diverse zoete ap pels f 38f 42, fabrieksappelen f 15. Pe ren: Winter Suikerijperen f41f 44, Gie- ser Wildeman f40—f52, Kleiperen f38, Pondsperen f 32f 44, Kweeperen f 29, di verse peiren £40£42. Diversen: Mispels f27—f35. Alles per 100 K.G. Noten f0.80 £1.20,, savoijetoool f8.30 per 100 stuks, rammenas f4.21 per 100 bos. GOES. Gehuwd5, Henricus Maria Ja cobus Emilius Wauters, 34 j. jm. en Irma Clothilde Borghgraef, 35 j. jd. Geboren: 3, Johannes Sentinus, z. v. Jan Anthoni van Boven en Sentina Reij- noudt; 5, Leendert, z. v. Franciscus Jo seph Walrave én Wilhelmina de Visser- Over die maand October. 'sHEER ARENDSKERKE. Geboren; 2, Jacomina d.v. Machiel Steketee en Wilhelmina Slroo9, Pieter. z.v. An dreas Buteijn en Johanna van de Guchle; 13, Abraham z.v. Adriaan de Koeijer en Jacoba de Visser; 17, Jan z.v. Matthijs- Kloet en Geintje Phi- lipse; 24, Forra d.v. Floras Meul- broek en Maatje de Jonge; 26, Jaco bus z.v. Marinus Adriaan Nijsse en Cornelia Meulenberg; 25, Adriana d.v. Joost de Kok en Neeltie Meulblok.; 29, Dina Geertraida d.v. David Willem Lindenbergh en Maria Jacoba Smit; 29, Jannetje d.v. Jacobus Hannewijk en Carolina MagdaJena Moerman; 28, Willem z.v. Gerrit Doekes en Marijtje Doekes. Overleden: te Oostburg: Bastiaan Braamse 27 j. z.v. Pieter en Adriana op 't. Hof. HOEDEKENSKERKE. Overleden: 5, Pie ter Verbeem, 53 j., echtgenoot van Anna, van Leeuwen. N. EN ST. JOOSLAND. Huw. voltr.2, C. van Nimwegen, 22 j. jm. en C. J. de Klerk, 24 j. jd.; 9, J. Nieuwenhuize, jm- 27 j. en P. J. Hage, jd. 23 jd. 20 j. M. Dellebeke, jm. 25 j. en N. Koppejan, Geboren: 1, Francois, z. v. A. Beek man en C. Meeuwse; 21, Pieternella, d. v. F. Haartsen en W. v. Belzen; 31, Adriana Jacomina, d- v. M. P. Slimmer en C. Nieuwenhuize. Overleden: 5, P. v. Leerdam, 54 j., wedn. van J. Janse; 9, E. v. Offenbeek, jm. 23 j.; 10, P. C. Kroon, jd. 17 j.; 17, S. Janse, 40 j., m. v. C. Baas; 24, A. Maas, 62 j., wed. van A. Baljé; 28, P. Pleijte, 23 j. jd.; 30, E. Vinke, -28 j-, vr. van L. de Kraker. WAARDE- Gehuwd: 3, Jan Salm, 26 j. en Francina de Jager, 26 j.; 10, Cor nells Jacob de Kam, 26 j. en N eelt je Mol, 21 j. Geboren: 4, Kornelis Abraham, z. v. Abraham Johannes Vroegop en Maatje Jozina de Smit. Overleden: 24, Aantje Anna ten Bosch, 39 j., echtgenoot van Lambrecht Hennekij; 25, Hubrecht, 1 j-, z. v. Hubrecht Schier en Anna Lutijn; 28, Suzanna, 3 j-, d. v. Adolph Nagelkerke en Jacomina Oranje. SCHORE. Gehuwd: 3, Cornells Johan nes van Asperen Vervenne, 24 -j- jm. te Goes, en Helena Pieternella van Nieu- wenhuijzen, 22 j. jd.; Leunis Witte, 24 j. jm. te Kloetinge en Katharina Mie- ras, 22 j. jd.; 10, Jan van der Maas, 30 j. jm. te Ierseke en Geertruida Klap, 26 j. jd. Geboren: 10, Dirk, z. v. Johannes Ulnch Auer en Ida Wilhelmina Huijssoon; 20, Cornells, z. v. Boudewijn Nieuwenhuijse en Jannetje Johanna Glerum; 29, Willem, z. v. Marinus Meijer en Cornelia Zuijdweg. Overleden: 27, Cornells Karei se, 20 j- ongeh.; 31, Jan Pieter, 19 mnd., z. v. Jan Meijer en Adriana Vermaire- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen van 5 'Nov. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand onder 770 in Oost-Du.tschland, laagste 754.7 te Hapa- randa. Verwachting tot den avond van 7 Nov-: Zwakke tot matige winden uit zuide lijke richtingen. Nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen-. Weinig verandering van temperatuur. Heden overleed tot onze diepe smart onze geliefde Zoon en Broeder ABRAHAM, in den ouderdom van ruim i8 jaar. Sterke de Heere ens in dezen zwaren beproevingsweg. L. LOUS, Echtger.oote en Kinderen. Kamperland, Nov. 1918. Heden overleed na een kortstondig doch geduldig lijden onze geliefde Eehtge noote en zorgzame Moeder CORNELIA CRUCQ—Crucq, in den ouderdom van 27 jaar, mij nalatende 3 jeugdige kinderen, nog te jong om het verlies te beseffen. J. K. CRUCQ JKz. Timmerman. Arnenmiden, 5 Nov. 1918. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed zacht en kalm, onze innig geliefde Dochter en Zuster ELENA CORNELIA, in den jeugdigen leeftijd van dertien jaar en bijna drie maanden. Zwaar valt ons dit verlies. WILLEM KRIJGER. WILHELMINA KRIJGER— Poleij en Kinderen. Krabbendijke, 4 November '18. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, ons innig geliefd Dochtertje WILLEM I NA, in den aanvallige® leeftijd van ruim 5 jaar. W. D. VAN OOSTEN en Familie, Ierseke, 3 Nov. 1918. Voor de zeer vele blijken van belangstelling ter gelegenheid van onze 50-jarige Echivsreenigiag ep 29 October j.l. ondervonden, be tuigen we hiermede onzen karte- lijken dank. P. ALLEMEKINDERS en Echtgenoote. Kloetinge, Nov. 1918. Bij dezen betuig ik mijn harte- lijken dank voor de warme belang stelling op mijn 45 jarig ambts jubileum. Ds. A. MOOIJ en Famile Wemeldinge. Hebt gij kennis gemaakt I met de Dat is U niet meegevallen Maar maakt dan ook eens kennis met de Dat zal U wel meevallen! De krachten, die door de Spaansche Griep zijn onder mijnd, worden snel en volko men hersteld door de San- guiitoae. Sanguinose ksst per flesch f2.25; 6 fl.f 12.50; 12fl.f24. VAN DAM Co., de Riemerstraat 2 c-4, Den Haag. Te verkregen bij alle Apo thekers en Drogisten. De Notaris Mr. JAN LOEFF, zal des nnmiddags om 1 uur te Keuda- kerke, in het café „Centraal" in hot te Koudekerke, aan C. de Kroo's Wegeling, groot 5,1730 H.A. (13 g. 54 r.) in 13 perceelen met verschil lende samenvoegingen te Koudekerks, op het Zami, aan den Breeweg, groot 5,49 c.A. (41 r.)en 0,2700 H.A. (206 r.) te Koudekerks, in het Neerland aan den Breeweg. De landen zijn steeds te bezich tigen, de gebouwen alleen Woens dag 20 November 1918. tb m Nadere inlichtingen en boekjes met kaart tegen f 0.20 voor de Armen te verkrijgen ten kantore van den Notaris te Koudekerke. ii Het Bestuur maakt bekend, dat tot controleurs inzake de uien* aflevering zijn aangesteld, de heeren W. C. N00RD-H9EK te Geers- dijk voor laadplaats Westelijk Noord- Bevelaitd, W. QE REST te Colijns- plaat voor laadplaats Oostelijk Noord- Beveland, D. v. d. WEELE te Wol» faartsdijk voor laadplaats Wolfaarts- dijk, J. M. WESTSTRATE te 's Heer Arendskerke voor laadplaats 's Hiwr- Arandskerke en de Kraaijart, W. WESTVEER te Driewegen voor laadplaats Borssele, W. 0ELE te EllewoutsJijk voor laadplaats Eiis-. woutsdijk, C. MEIiAARD te Oudelande voor laadplaats Baarland, JOOS MOL Wz. te Nisse voor laadplaats Hoede- kan8kerke. Kastoor Veiling voor laadplaats Goes. Bij genoemde heeren kan men inlichtingen bekomen omtrent het leveren. i Het Bestuur H. A. HANKEN, Voorzitter. A. VAN DER POEST CLEMENT, Secretaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3