Uit da Provincie. Een aantal personen werd gedood, onge veer 100 gewand. In Ofen werden barricaden opgeworpen. Een aantal levensmiddelenwinkels werd geplunderd. Een deel der stedelijke ar beiders is in staking gegaan. Heden zal de algemeene staking geproclameerd worden. Arbeiders hebben de wapendepots ge plunderd. Meer dan SOOO arbeiders heb ben zich van geweren en de noodigo munitie voorzien. Ben 29sten October bad in Boedapest en bijna in alle steden van Hongarije een demonstratiestaking plaats, die den gehaelen voormiddag duurde en waaraan arbeiders, telefonisten, bankbeambten, alsook de geheele middenstand deelna men. Bij de botsiüg tusschen militairen en betoogers zijn 8 personen gedood en 60 gewond. Oostenrijk ontruimt bezet Italië. WEENEN, 30 Oct. Tengevolge van ons dikwijls geuit, besluit, om een wapen stilstand tot stand te brengen, die een «inde zou maken aan den volkereiistrijd, zullen onze «p Italiaanschen bodem strij dende troepen het bezette gebied ont ruimen. Hongersnood in Weenen voor de deur. WEEN EU, 80 Oct. Daar de Duitsche regeering den kolentoevoer heeft stop gezet en verdere levensmiddelentrans porten uit Hongarije en Roemenië uit bleven, staat Oostenrijk voor een kelen- en levensmiddelencrisis van onafzienba- ren omvang, die alle uitzicht heeft tot een een catastrophe te leiden. Zeer waarschijnlijk zal reeds aan het einde der week de levensmiddelenrant- soeneering onmogelijk zijn, daar de voor raden uitgeput zijn en op verdere toe voeren niet meer kan worden gerekend. In afwachting van deze toestanden verlaat een groet deel der gegoede be volking de stad. Het schijnt algemeen twijfelachtig of de regeering nog in staat is, de noodige maatregelen te treffen en den toestand messter te worden. Het front bij Eede. Dezen middag heeft het artillerievuur de mooie zomerluelit voortdurend doen trillen. Zelfs de Duitsche batterijen vlak bij onze grens, in de buurt van St. Lau rent waren onophoudelijk aan het woord. Zij vuurden op het terrein tusschen de twee kanalen, waar de Belgen aan het werk wareu, om versterkingen aau te leggen en hun posten vooruit te schuiven. De ontploffingen op enkele honderden meters van de grens waren zoo geweldig dal de Hell&ndsche bodem lag te trillen onder onze voeten. i Zonder rusten ging dat zoo voort en zelfs thans, nu de sterren aan den hel deren "hamol pinkelen, rolt het kanonge bulder als zware donderratels door de lucht. y Tusschen Eede on St. Laurent had een onzer officieren, de le luit. Ten Bosch het ongeluk in aanraking te ko men met den electrisehen draad. Ge lukkig was de stroom niet zeer sterk, zoodat hij er met een wonde aan den linker-benedenarm afkwam. Nederlandsche militairen hebben hon derden meters van het dorp een niet ontplofte vliegbom gevonden, die Zater dag door een Duitschen vlieger is ge worpen en voor Middelburg bestemd was. (Msb.) Korte Oorlogsberichten. De Belgische Kamerleden, die in Nederland verblijven, vertrekken tijde lijk naar het bevrijde gedeelte van België, over land. Fr. van Cauwelaert, Terwagne, Yictor Ernest en A. Buysse zijn al ver trokken. Buysse zal Hugo Verriest an Stijn Streuvels gaan opzoeken te In- goyghem. Naar de Avanti meldt, hebben de Italiaanaehe socialisten een verklaring aan Wilson gericht, waarin zij zich voor de 14 punten van Wilson uitspreken. De Italiaansch® censuur heeft de ver zending der verklaring verboden. Uit St. Petersburg komt bet bericht dat de wetenschappelijke afdeeling van den oppersten raad voor de volkshuis houding mededeelt, in IJslandsch mos stoffen te hebben ontdekt, die in voe dingswaarde bijna geljjk staan met graan. De afdeeling heeft aan alle organisaties in den lande verzocht onverwijld tot het drogen van dit mos over te gaan. De onlusten in Slavisch gebied nemen toe. De plaats Rasip staat in brand. 2 kasteelen zijn geplunderd en in brand gestoken. In geheel Syxmien steken deserteurs alles in brand en plun deren. Een Grieksch schip heeft in de Egeische Zee een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. De eerste trein van Havre naar Brugge zal binnenkort in het verkeer worden gebracht. Hij zal de ambtenaren der ministrieele kabinetten vervoeren. -i- Baron Hajasji, de Japansche gezant te Peking, is afgetreden. Ob&ta, vroeger secretaris van het Japansche gezantschap te Peking, komt in zijn plaats. De N. R. C. verneemt uit betrouw bare bron, dat de Belgisehe regeering zich zal vestigen te Brugge en waarheen nog deze week van Havre zal verhuizen. De DuitschOostenrijkscbe Nat. Ver gadering zal een nota aan Wilson zenden, waarin zij om vrede verzoekt en tevens hare territoriale verlangens mededeelt. Lord Robert Cecil verklaart in het Lagerhuis niet te gelooven aan den ernst der Duitsche hervormingen. De „Germania" verklaart, dat het Duitsche volk geen vernederende wapen- stilstands- of vredesvoorwaarden zal aan vaarden. Graaf Johann Hadik is tot Hon- gaarsch minister-president benoemd. Naar uit Beedapesfc gemeld wordt, hebben zich daar d® politie en do detac- tieven bij den Hongaarschen nationaien raad aangesloten. Het plan bestaat in Duitschland om den vroegeren staatssecretaris Von Kühlmann aan het hoofd der Duitsche vredasonderhandelaars te stellen. Maandag heeft de intergeallieerde vlootconferentie te Parijs een zitting gehouden. Thans wordt gemeld, dat Turkije officieel afzonderlijk onderhandelingen met de entente heeft aangeknoopt. Verleden Zondag heeft kardinaal Mercier van alle predikstoelen een her derlijk schrijven doen voorlezen, waarin hij de geloovigen van zijn diocees in kennis stelde van het besluit der Duitsche regeering om alle gedeporteerden terug te zenden. Naar de Duitsche bladen aan de Russische ontleenen zijn dezer dagen tusschen de bevelhebbers der Engelsche en Turksche legers in Kaukasië onder handelingen gevoerd, die tot resultaat hebben gehad dat de Turken de stad Bakoe zonder strijd hebben overgegeven. Men verneemt uit Parijs, dat de lich ting 1920 wegens besluiten der parle mentaire gezondheidscommissie en der regeering pas het volgende voorjaar onder de wapenen zal worden geroepen. Terugkeer der vluchtelingen. Naar wij vernea-en zijn de volgende heeren door de regeering ia commissie gesteld em met de Fransche en Belgische gezantschappen den terugkeer van de hier te lande onderdak gebrachte vluch telingen naar hun land zoo spoedig mogelijk voer te bereiden. Mr. J. B. Kan, secretaris generaal in algemeenen dienst, mr. baron van Hee- ckeren, chef van de afdeeling Politieke Zaken aan het departement van Buiten- landsche Zaken, gepensionneerd kapitein ter zee von Leschen, werkzaam bij den Marinestaf (voor het verkeer te water), majoor Noordhoven van Goor te Bergen ©p Zoom (voor het verkeer te land). Zeemilitie. Uitstel van i n 1 ij v i n g. (Officieel). De inlijving van de aan de zeemilitie toegewezen dienstplichtigen van de 2de pleeg der lichting 1919, welke inlijving zou plaats hebben in het tijdvak van 11 tot 13 November 1918 wordt tot een nader te bepalen tijdvak uitgesteld, aangezien in verband met de heerschende griepepidemie het samen brengen in de gemeente Helder van een groot aantal dienstplichtigen uit veraehil- lende oorden des lands niet wenschelijk moet worden geacht. Ook voor zeemilicien landstormpliehti- gen, wien uitstel van eerste oefening was verleend tot een datum, vallende in het tijdvak van 11 tot 13 November ®f tot een later en datum in die maand, wordt de opkomst uitgesteld tot een nader te bepalen tijdstip. In verband met het vorenstaande zal de inlijving van de aan de zeemilitie toegewezen dienstplichtigen van de 3e ploeg der lichting 1919, zoomede de opkomst van hen wien tot Februari uit stel van eerste oefening was verleend, vermoedelijk ook eerst in eoa later tijdvak plaats hebben dan 1820 Fe bruari 1919. Oproer Harskamp. De vraag, welke door den heer Duymaer van Twist mat betrekking tot het ge beurde in de legerplaats bij de Harskamp tot den Minister van oorlog gericht, luidt als volgt: Wil de Minister zoo spoedig mogelijk het onderzoek naar het gebeurde op Zaterdag 26 October in de legerplaats bij de Marskamp afgeloopen is, de Kamer onverwijld volledige mededeelingen doen? Daarbij mogen de volgende vragen fee- antwoording vinden: lo. Is het juist, dat in het lste regiment infanterie sinds geruinsen tijd «en onte vreden geest heerschte, en was dit aan de militaire autoriteiten bekend? Aan welke directe oorzaken is het uitbreken van de muiterij toe te schrijven? 2o. Zijn er na de ongeregeldheden van Vrijdagavond maatregelen getroffen, tot handhaving en versterking van het gezag en tot het voorkomen van nieuwe uit barstingen. Eu zoo ja, welke? 3o. Hebben de commandanten niet over wogen om, toen Vrijdagmiddag van verzet bleek, de scherpe patronen in t© nemen? 4o. Hoe is het te verklaren, dat niet onmiddellijk, nadat de eerste ongeregeld heden zich voordeden, mede ten gevolge van overmatig gebruik van sterken draak, niet alle spiritualiën uit de legerplaats verwijderd zijn? De ingetrokken verloven. Het Ned. Corr.-bureau verneemt uit goede bron, dat, indien het verloop der gebeurtenissen aan onze Zuidgrenzen geen ander karakter aanneemt dan in de laatste dagen het geval was, tegen het eind dezer week voor de meeste troepen- afdeelingen weer de gewone verleven zullen kunnen worden verleend. Uitzending naar Indië. Het „Christelijk Comité vaer Indië" vesiigt er de aandacht op, dat voor den Iisuischen dienst wordt gevraagd een statistisch wetenschappelijk goed onder legd ambtenaar, bestemd om te worden belast met de leiding van het statistisch kantoor bij de afdeeling Nijverheid en Handel van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel te Buiten zorg. Bekendheid metlandbouwstatistiek strekt tot aanbeveling. De bezoldiging bedraagt f 600.per maand met 2 driejaarlïjksche verhoo- giagen van f 100's maands. Verdere bijzonderheden wprden gaarne verstrekt door het Informatiebureau van voornoemd Comité, adres den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 80, Den Haag. De broodkaart van het 74ste tijdvak is geldig van 1 tot en met 7 Nov. atschappij Zeelaad. Wij vernemen dat ean buitengewone vergadering van aandeelhouders der Maatschappij Zeeland is bijeengeroepen ter behandeling van oen voerstel van commissarissen, om t«r verkrijging van de noodige geldmiddelen voor den bouw van een derde mailboot zoo noodig een geldleening asn te gaan. Door den Commissaris der Koningin is benoemd met ingang van heden voor den tijd van vijf jaren tot Secretaris der gezondheidscommissie, zetel Neuzen, de heer E. H. F. van Borssum Waalkes, wethouder en apotheker aldaar. Middelburg. Gistermiddag hield dhr. Por- tielje, inspect, van Artis" te Amsterdam, zijn aangekendis de kinderlezing in de schouwburg alhier!! Veraanschouwelijkt door vele lichtbeelden, verhaalde spr. veel interessants uit het rijke vogelleven. Eerst werd nagegaan het leven der vogels in de duinstreek, daarna in de moerassen. Blijkbaar was bij het uitreiken der kaarten niet streng de hand gehouden aau de leeftijdsgrens tot het bezoeken dezsr lezing, waardoor tal van kleintjes door voortdurend gestommel veel van de pakkende causerie deed verloren gaan. Gisterenavond gaf dhr. H. J. Kruit hof, de biinde organist der Geref. Kerk te Kampen, in de Gasthuiskerk alhier een concert. Verschillende nummers werden door hem op meesterlijke wijze op het orgel gespeeld, terwijl zgn zuivere stem, die zoo aandoenlijk klonk, de har ten wist te ontroeren. Ter afwisseling las dhr. Kruithof no een meditatie in blmdenschrift. Goes. De landbouwwinterschool is wegens de griep voorloopig tot 11 No vember a.s. gesloten. Ook de R. H. B. S. is tijdelijk geslo ten. Het Kohier van den Heofdelijken Omslag dezer gemeente over het dienst jaar 1918/9 bdiaagt in totaal f 129.791.57 met 1398 aaugeslageuen, De vermenig vuldigingsfactor bedraagt ditmaal 1,2 tegen het vorig jaar 1. De aanslagen zijn alzoo 1js hooger. De laagste aanslag bedraagt f 1.80, de hoogste f 13.717.80. De heer P. v. d. Meulen, van 1868 tot 1 Februari 1912 leéraar in de gym nastiek aan de Gem. Hoogere Burger school alhier, is den afgeloopen naeht plotseling overleden. De heer v. d. Meulen was 27 Januari 1847 te Groede geboren; hij was een leerling van den heer Beve lander Schoo, later gi»g hg naar de Normaalschool te Middelburg, waar hij in 1865 de onderwijzersacte behaalde. De overledene was gedurende een reeks van jaren kapitein; commandant der dienstdoende schutterij en mede redac teur van „De Goesche Courant". De laatste jaren was hij sukkelend. Toch had hij weinige uren voor zijn'dood nog zitten werken. De heer J. Reijuhout heeft bedankt voor de hem door de C. H. Kiesver. in den kieskring Goes aangeboden candida- tuur voor de Prov. Staten (verkiezingen in 1919). Thans zal dr. Gelderblom te Nieuwdorp aangezocht worden. Woensdagmiddag had in de Soc. V. O. V. een lees- en reciteerwedstrijd plaats, uitgeschreven door de Litt. Club onderafdeeling van den R. H. B. S. Bond. De zaal was goed bezet en de deelne mers hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. De jury deed aan het eind deze uitspraakle prijs reciteeren F. Rottier, 2e prijs mej. J. Snijder en 3e prijs J. Kooymanle prijs lezen mej. J. Snijder, 2e prijs mej. A. Mellieu en 3e prijs A. Lamain. Het was een goed geslaagde middag waarop de HfBiS.lend, in 't bijzonder de Litteraire Club, met genoegen terug kan zien. Krabbemlgko. Van morgen werd rond gehold, dat het personeel der gasfabriek „Oosteinde" ziek is en werd volk opge roepen om de plaatsen te vervullen, daar anders drie gemeenten zonder gas licht zullen zgn. HoedskeBskorke In den nacht van 29 op 30 Oct. is het den onbezoldigd jacht opziener J. F. gelukt J. A. de W. uit Goes en P. B. van Kwadendamme aan te houden, die ieder een pak bij zich hadden. Van laatstgenoemde werd 't pak, inhoudende pl. m. 20 K.G. koffieboonen, in beslag genomen, terwijl de eerste met een dito pak op de fiets wist te ontkomen. Gisterenmiddag werd alhier bij enkele personen huiszoeking gedaan door - - ■- wW'.vs eenige Rijksambtenaren, op een plaats werden een tweetal dbozen bevattende een partijtje zeep, inbeslag genomen. Het zestal du-naren had veel bekijks na hu» onverwachte komst. öchore. Gisteren vergaderde de Raad. De heer Kareis© was afwezig wegens ziekte. Boeken en kas van den gemeen teontvanger waren opgtemomen en "in orde bevonden; in kas f788.85. Aan de motie djgr gemeente IJlst werd adhaesie be tuigd. Aan 't verzoek van den bond van gemeente ambtenaren, wat betreft storting pensioen werd als het ware geheel vol daan. Ged. Staten berichten, dat zij cle gratificatie aan idhr. de Visser toege kend, goedkeuren. Eenige ontheffingen II. 0'. werden ver leend, terwijl de post schoolgeld II. Lin- denberg oninbaar 'tverd verklaard. De salarisregeling voor Burgemeester en Secretaris en Ontvanger werden goed gekeurd. Er werd een lang pleidooi gehouden over da politie [en haar diensten, waar- ■han alle leden 'deelnamen. De voorzitter zeide den gemeente-veld wachter zoo spoedig mogelijk van. da secreLaric tie ontslaan en hem lijndienst te laten verrichten, doch spreker achtte dat ieder burger verplicht is aangifte te doen als diefstal werd geconstateerd. Dhr. Ver- haagen merkte op dat de ingezetenen dit niet zullen doen, zoolang de politie het vertikt er naar te kijken. Eenparig be treurde men het dat de dieven vrij spel hebben en dtei politie op de secretarie ziit. Alle salarissen der ambtenaren zijn thans gewijzigd en geregeld als volgt ■.burgemeester £1375, secretaris f875, ont vanger f800, hoofd ider school f1800, S. de Visser f1225, mej. Kri/ekart f900, wegwerker f650, grafdelver f80, de vroedvrouw f50, terwijl de vleldwachter meer ontvangt voor kleieding f65. Een suppletoir kohier H. groot f 124.50 wordt vastgesteld. Dhr. Verhaagen bespreekt den woning nood. Thans zitten er reieds op straat en volgende weieik komt er nog een bij. De voorzitter ziet geen kans te helpen, ;t gaat wel om noodwoningen te hou wien, doch zoodra er eenig. licht is zial getracht woir- •den de menschien behoorlijk onder dak te brengen. Verder deelt de heer Verhage mede, dat de waterleiding Mij. Z. B. haar verplichtingen niet nakomt op 'tgiabied herstel wegen na reparatie buizen. Giste ren is hierdoor een ongeluk gebeurd, wat nog al belangrijke materiaüa schade veroor zaakte. De voorzitter zal maatregelen nemen. Sas vau Êient. De buigeaieester van Sas van Gent, waar zich vele Belgen bevinden, heeft de volgende waarschu wing bjj aanplakking bekend doen maken „De burgemeester van Sas van Gent, in overleg met den militairen comman dant, waarschuwt een ieder voor onbe hoorlijk# uitdrukkingen, onhebbelijkheden en alles wat in strijd is met de uaensche- lrjkheid tegenover vluchtelingen en soldaten van andere mogendheden, bij eventueel binnenkomen in Sas van Gent. De overtreder zal onmiddellijk d«or de militaire macht worden gearresteerd en opgezonden naar Nunspeet." Gemeenteraad van Middelburg. Het verzoek om adhaesie aan het adres van den raad van IJlst om be spoediging van de uitwerking van art- 192 werd voor kennisgeving aangenomen- Inzake het schrijven van den heer dr- H-. Stutterheim, benoemd rector aan het gymnasium, was het de heer Sprenger, die voorstelde om adressant te melden, dat B. en W. een nieuw salaris voorstel len, en dat hij binnen 8 dagen moet antwoorden de benoeming aan te nemen, anders zal het als bedanken worden be schouwd. De heer De Veer acht dit gevaarlijk, anders zal het wellicht moeilijk zijn nieu we sollicitanten te vinden- De heer Sprenger meent, dat Middel burg na de nieuwe regeling vooraan zal staan, zooals het nu in salariëering ach teraan staat. Het voorstel wordt aange nomen zonder hoofdelijke stemming. Bij de posten, van oninbare posten II- 0., dienst 1917—1918, werd op verzoek van den heer Hioolen in een geheime vergadering overgegaan, welke (duurde van half drie tot kwart voor vier- Bij het voorstel om thans niet in te gaan op het verzoek om goedkoope melk aan kinderen te verstrekken, werd dit voorstel wel door den heer Cornelissen betreurd, maar na de toezeggingg van den burgemeester, dat deze materie steeds de volle aandacht van B. en W. heeft, legde hij zich bij het voorstel neer- De heer Onderdijk bepleitte nog een? uitvoerig het zoo mogelijk verstrekken van melk aan de kinderen van de bewaar scholen en de jongste kinderen van de lagere scholen. De heer Bolle verklaarde zich bereid een onderzoek dienaangaande in te stel len en zoo noodig met den burgemeester te onderhandelen over het beschikbaar stellen van melk. Dit aanbod werd dank baar aanvaard. Het rapport van den accountant Koster over de gemeentebedrijven, gaf den heer Bolle aanleiding voor te stellen eene com missie te benoemen uit den raad, die naar aanleiding van het rapport den toe stand bij de gemeentebedrijven zal onder zoeken en zoo spoedig mogelijk voor stellen aan den raad zal doen. De heer Onderdijk acht dit de ge- wenschte oplossing, en wijst er op, dat het rapport aantoont, dat administratie, beheer en controle bij de bedrijven alles te wenschen over laten- Kloetinge. Morgen, Vrijdag, is van 8—4 uur bij sla «er Karman verkrijgbaar op bon 100 een ons ruDdvleesch. Keisdekerfee. Op de rijksbon voor boter enz. ao. 5 wordt verstrekt 250 gram van 3 tot en met 12 November 191^. Hierbij moet worden overgelegd bon no. 50 van het levensmiddelenboökje. De heer de Veer bedrijpt er uit, dat de commissie de meest uitgebreide be voegdheid zal hebben. Dit is ook de meening van den voor zitter, waarop het voorstel van den heer bolle zonder stemming wordt aangenomen- lot leden der commissie worden hierop gekozen de heeren de Veer met 15 stem men, Boudewijnse met 14, en Bolle met 9 stemmen. Mulo school. De heer Zijlstra stelde voor het voor stel nogmaals aan te houden; dit werd echter niet door de meerderheid van de raadsleden ondersteund. De heer Boassön zette hierop in den breede uiteen de geschiedenis voor afgaande aan het indienen van dit voor stel; hij wees op de rapporten door sub commissies uit de schoolcommissie eij door die commissie zelve. Ook wees hij op het ontstaan van de Mulo scholen, die door voormannen uit onderwijskrin gen, van alle politieke richtingen worden verdedigd. Spr. verwondert er zich over, dat Middelburg niet reeds lang in het bezit is van zulk een school. Door sa menvoeging van de scholen J en G zul len wel degelijk leerlingen komen op de Mulo school, en ook de overbevolkte han delsscholen zullen leerlingen leveren en dit zal ook de Burgerschool doen, daar beide scholen weer dezé leerlingen tel len, die beter op een Mulo school onder wijs zouden kunnen ontvangen. Een zevende leerjaar aan school J is heel iets anders dan de oprichting van een Mulo school- Te Dordrecht, waar ook alle soorten van onderwijs gegeven wor den, neemt het aantal leerlingen op de Mulo school steeds toe en moeten paral lelklassen worden ingesteld, en ook in meerdere andere plaatsen is dit 't geval- De heer Boas son stelde, mede na mens de heeren van der Harst, Onder dijk en Cornelissen, voor te besluiten tot oprichten van een Mulo school en op heffing van school G. De heer G r a t a m a meent, dat de jon gens meer vakonderwijs zullen volgen en daarom zeker de Mulo school meer door meisjes zal worden bezocht, en school G gevoegelijk kan worden opgeheven- Spr. meent, dat hot schoolgebouw aan de V'eersche pont geschikt is voor een Mulo- school- i De heer O n d e r d ij k meent, dat men de school niet moet oprichten als con currente tegenover de beide bijzondere Mulo scholen, maar school G kost veel te veel aan de gemeente en spr. is over tuigd, dat eene openbare Muloschool zeker succes zal hebben* en hij meent, dat samenvoeging van school J en G tot een goede Muloschool zal leiden. De heer Hioolen vraagt of het de bedoeling is de hoogste klassen te split sen in een voor jongens- De heer Boasson zegt, dat dit bij amendement kan worden voorgesteld- De heer Bolle zou gaarne de meening van den heer Japikse, die heel zijn leven bij liet onderwijs heeft doorgebracht, ver nemen. De heer Japikse voldeed gaarne aan dit verzoek, en ging na, dat de ver schillende bestaande scholen, burger school, handelsschool, aifibachtsschool en huishoudschool reeds een groot aantal leerlingen tellen. Het onderwijs aan een Muloschool staat zoowat gelijk met dat aan een II- B. S. met driejarigen cursus en spr. toont door cijfers aan hoe slecht het bezoek aan de Mulo scholen m an dere plaatsen is. De spreker zette uiteen wat het di ploma van een Mulo school voor waarde heeft. Men vraagt meestal diploma B en uit genoemde getallen toont spr. aan, dat slechts enkele leerlingen in andere plaat sen voor B examen deden en dan nov niet allen slaagden- Dat komt, omdat de Mulo-scholen veelal geen bepaalde vakonderwijzers hebben, doch klasse-onderwijzers. De betaling op de R.- H. B. 6. is bijna niets, daar het van bet inkomen afhangt en zelfs kunnen de laagst aangeslagenen nog gratis leermidde len bekomen. Voor groote feteden is een Mulo school zeker gewenscht, maar hier zal men er niet voldoende leerlingen voor vinden. Spr. is absoluut niet tegen het Mulo-onderwijs, evenmin als de schoolopziener, de heer Battist. Maai; met vheze is hij het eens, dat voor Middelburg zulk een |school geen le vensvatbaarheid heeft. Spreker, weet uit ervaring, dat het niet altijd goed is gemengd© klassen te hebben. Spreker begrijpt niet, dat de Heeren Onderdijk en Cornelissen voor een Mulo-school zijn; hij eerder Ttoor een zevende leerjaar aan alle scholen. De heer Boasson meent, dat de heer Japikse t wee h'.eel verschillende zaken met elkander vergelijkt. De heer Japikse vergelijkt ze met, maar beschouwt ze afzonderlijk. De heer Onderdijk zegt, dat er arbeiderskinderen zij'n, die net II. B. S.-onderwijs niet kunnen volgen, maar wel tjiet Mulo-onderwijs. De burgemeester zegt, dat de Mulo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2