Flati# S'stistiB-iisi Binnenland. Slokte toer dei Giiieeifaail van Does. Uit de Provincie. Kerknieuws. De Duitsche seta is Dinsdagmorgen aan het Zwitsersche gezantschap te Washington ontvangen. De Duitsche rijkskanselier lijdt in lichten graad aan de Spaansche griep. President Poincaré heeft een tocht gemaakt door de steden van Neord- Frankrijk. Te Douai werd hij ontvangen door den prins van Wales. Volgens den Zwitserschcn corresp. van de „Daily News" zijn in Weenen zeer ernstige onlusten uitgebroken. •i>\ «-m 'uiw Opslag van aardappelen. De Minister van Landbouw heeft aan de Gemeentebesturen een nadere uit eenzetting gegeven vaa de wijze, waarop hg zich de uitvoering van den opslag van aardappelen heeft gedacht. Daaraan is het volgende ontleend Allereerst zal deer het gemeente- bestdtr moeten worden beslist of door particulieren, niet-verbouwers, welke een feschikte bewaarplaats voor aardappelen ezitten, al of niet aardappelen mogen worden opgeslagen. Wordt de opslag vergund dan moet worden be paald of het geheele rantsoen voor het tijdvak van 15 November 1318 tot 1 Juli 1919, bedragende ten hoogste 130 K.G. per persoon boven één jaar mag worden opgeslagen, ef slechts een ge deelte daarvan. Hierbij moet ia het bijzonder gelet worden op de hoeveelheid aardappelen, waarover de gemeente voer ken, aie niet kunnen opslaan, beschikken kan. In plattelandsgemeenten in de bouwstreken, waar aarda^ pelen in ruims mate worden herbouwd, zullen de meeste ingezetenen als eigen-verbouwers over aardappelen kunnen beschikken, terwijl aan particu liere», niet-verbouwers, mits onder be hoorlijke contrble en met inachtneming van de nader aangegeven regelen, zonder bezwaar kan worden toegestaan het ge heele rantsoen aardappelen op te slaan. Voor die ingezeten, welke door tusschen- komst van het gemeentelijk distributie bedrijf hun winterprovisie wenschen te ontvangen, kan de gemeente zich door tusschenkemst van den Regeringscom missaris voor de graan verzameling dit rantsoen van 130 K G. verzekeren. In de groote steden, waar de aard appelen van elders moeten worden aan gevoerd, zal als regel slechts van opslag in gedeelten sprake kunnen zij». Is bv. per hoofd der bevolking één jaar 70 E.G. aangevoerd, dan zal slechts oen opslag van 70 K.G., d. i. het'-rantsoen voor 17J/3 week, kunnen worden toegestaan. Men is dan daarvan verzekerd, dat voor alle ingezetenen, niet-verbouwers, een zelfde rantsoen aanwezig isvoer den een in eigen, voor den ander in de gemeente lijke opslagplaats. Waar zulks geen aan leiding tot bezwaren geeft, kan ook ver gunning tot opslag van het geheele rantsoen door aankoop van verbouwers worden gegeven, zooals hieronder is om schreven. In he-i- geval de opslag plaats vindt door aankoop van verbouwers, aange wezen door de gemeente, geschiedt d@se aankoop onder eontróle Van den Re- geeringscommissaris en het gemeente lijk distributiebedrijf direct van de land bouwers. De verrekening heeft plaats door den belanghebbende met den leve rancier tegen den vastgestelden prijs bq den verbouwer van f6.50 per 100 K.G. Pp deze aardappels wordt dus geen toeslag gegeven. Voor de uitvoering van den epslag is het noodig, dat de gemeenten, welke tot het toestaan van opslag besluiten, het gebruik van afzonderlijke aardappel- kaarten of aardappelbonboekjes invoeren. Belastingverhoogingen. Naar het Corr.-Bureau verneemt ligt het in de bedoeling tot dekking van het tekort op den gewonen dienst niet speci aal de Verdedigingsbelasting te verhoo- gen, doch het geheele samenstel van directe belastingen zoodat met name de Vermogens- en de Inkomstenbelasting aanmerkelijk zullen moeten werden ver hoogd. Voorts zullen de reeds bij de vorige Kamer ingediende belastingontwerpen vermoedelijk alle worden gehandhaafd, terwijl sommige daarvan, speciaal het wetsontwerp betreffende de tabaksbe lasting, zullen moeten worden gewijzigd ten einde de opbrengst er van te ver- hoogen. Verschillende andere maatregelen ter versterking der middelen in den vorm van verhooging van sommige indirecte belastingen zijn nog in overweging. De invoering der Talma-wetten. Naar „Het Volk" meldt, is aan een commissie uit de hoegere ambtenaren van de RijksverzekeriBsgbank de admini stratieve voorbereiding opgedragen van de verschillende verzekeringswetten-Tal- ma, die de regeering voornemens is spoedig in werking te doen treden. De broodkaart van het 73ste tijdvak is geldig van 25 tot en met 81 October. Bon 4de week van de boterkaarten van het 2de tijdvak van 23 Octeber tot en met 1 November 1918. Uitkeering O.W.-belasting aan de gemeenten. Van een nieuwe uitkeering aan de Gemeenten uit de Oorlogswinstbelasting zal vóór het einde van 1919 wel geen sprake kussen zijn, aangezien eerst het volgende jaar de adviezen van Gedepu teerde Staten hierover sullen worden ingewonnen en daarna eventueel een desbetreffend wetsontwerp bij de Staten Generaal zal moeten worden ingediend. Meutaanvoer, Naar wjj vernemen zijn. in verband met de nieuwe politieke omstandigheden van alle Duitsche stoomschepen, die deor houtimporteurs waren bevracht van Zwe den naar Delfzijl de charters vervallen verklaard. Al deze schepen zijn door de Duitsche regeering opgevorderd, teneinde erts te vervoeren van Zweden naar Duitschland. Vredes-symptomen. Men meldt uit Zaandam aan de Msb. Nu de vredes-geruehten zich doen hooren schijnt dat ook van invloed op den munitie aanmaak hier te lande. Werd de vorige week toch reeds order ont vangen om veorloepig geen personeel meer aan te nemen aan de Art. ïnr. bij de Hembrug, thans hebben een vijf en dertig man aanzegging van ontslag ont vangen. Dit schijnt het begin te zjjn van het geleidelik wegzenden van het tijde lijk personeel. Naar wij toch uit goede bron vernemen, ligt het in de bedeeling, volgens voorat vastgestelde lijsten, wekelijks een aantal personen weg ta zenden. Het Rijksbroodkantoor opgeheven. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 December het Rijks centraal kan toor voor brood worden opgeheven. Het zal worden ondergebracht bij het Dep. van Landbouw, afd, Rkjksgia&nbureau. Uitvoer van sigaren. De uitvoer van 500 millioen stHks sigaren voor de sigarenindustrie is, naar aan het Hdbl. wordt gemeld, toegestaan. De volkssigaren vervallen, doch daarte genover moeten da fabrikanten een zeker bedrag per duizend sigaren bijdragen in de steunregeling voor de werklooze ar beiders Eenheidsjassen. Naar het Persbureau Vaz Dias ver neemt, zullen binnenkert de plannen der Regeering werkelijkheid worden, ter distribueering van de oenheidsjas. Doze jas zal wellicht einde November tor beschikking van het Nederlaadsche publiek worden gesteld zonder dat eischen aan den wolstand zullen worden gesteld. Samengesteld uit bmneealandsehe ul- sterstof, d®ch niet gevoerd, zal de een- heidsjas vermoedelijk tegen f25.wor den verkocht. Is het bureau wel inge licht, dan zullen iu November slechts 150000 eenheidsjassen voorradig zqn, zoodat deze allereerst geleverd zullen worden aan hen, die ze het meest noodig hebben. Ter beoordeeling daarvan zullen ste delijke commissies worden benoemd, bg wie de aanvragen moeten binnenkomen om vervolgens over de toewijzing te beslissen. B. en W. stellen den Raad voor mej. Huberta de Jonge te rekenen met ingang van 1 September 1918 wederom voor de» tijd van drie jaren als gemeente-vroed- Vi'öliw te benoemen op ee* jaarwedde van f540. Hot köefd van het Herhalingsonderwjjs geeft in overweging om wegens het groot getal leerlingen van den nieuwen cursus, da eerst® klasso te splitsen. De kosten worden berekend op f288, wegens meerdere salarissen. B. en W. stellen in die» geest voor en bevelen ter voorziening in de benoodigde leer krachten aan de heeren J. Ruisaard es A. M. Overhofif, beiden onderwijzer aan school B. Ze stellen voor de benoeming voorloopig te doen voor den cursus 1918—'19. De fin. commissie heeft er geen be zwaar tegen. De gemeente-bouwmeester geeft in overweging niet te onteigenen of aa» te koopen in bouwplan I de perceelge deelten Sectie C pos. 896, 544, 54 en 1244, doch de onteigeniugslijn bij die perecelen te wijzigen, waardoor een besparing van kosten zal verkregen kunnen worde» van minstens f2500. Zonder het plan te schaden kan deze aankoop of onteigening achterwege blij ven. B. en W. nemen dan ook het voorstel over. Het perceeltje C 896 behoort aan Victor Boel, perc. C 544 aan de wed. Potter, perc. C 54 aan Kuzee en C 1244 aan L. Mange. Het is B. en W. nog niet gelukt met alle eigenaars der gronden, bedoeld bij het bekende ojateigeniugspian, te geraken tot een minnelijke schikking. Zoo weigert K. de Buck genoegen te nemen met den gebeden prijs voor perc. C 1342, te weten f4000 per H.A., met dien verstande, dat voor gedeelte (uitweg) gelegen aan Poelweg V, 240 c.A. groot, is aangeboden f3 per c.A. en voor de olmenboomen f600 in eens. B. en W. geven den Raad in overweging tot het voeren van een rechtsgeding te dezer zake te besluiten. Door Ged. Staten is machtiging ver leend om met het gemeentebestuur van Kattendijke over te gaan tot wijziging der verordening op het aanleggen aan en het bevaren van het Sas en de haven van Goes. De bepalipg, dat de schipper gedurende de schutting in hei Sas en bjj het varen in de haven de ankers moeten binnenhalen, sou te eeniger tijd tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven, b.v. bij dreigonde aanvaring, ena. B. en W. stellen daarom voor bedoelde verordening te veranderen. B. eu W. adviseeren gunstig te be schikken op .het verzoek van de Ver. De Ambachtsschool om haar de. •>ij Raadsbesluit ran 1 Juni 1917 toegezegde subsidien, resp. ad 'Ï2500 en f2009, ook thans voor de Ambachtsschool en da Vakschool voor Meisjes te rerleenen. De fin. commissie gaat ermee accoord. Door de Zeeuwse he Voeder- en Kunst mesthandel r.h. S. etn M. Boegerd en de N. V. Zaeiuwsche Bouwstofienhatidel v.h. M. de Putter, wordt aan da gemeente aangeboden een strook grond vóór hun gebouwen aan de J. A. v. d. Goeskade, onder voorwaarde, dat van gemeentewege deze grond wordt bestraat, terwijl fcjj genegen zijn op eigen kosten het hek werk te verplaatsen. Voorts verzoekt de Zeeuvvsche Voeder en KunstmesthandfiJ. in ruil voor het af- te stane van de gemeente te mogen ont vangen een driehoekig stukje grond, deel van perc. D 2604, teneinde met wagens achter zijn perceel te kunnen komen. Tegen overname van de twee strookjes grond "hebban B. ein W. geen bezwaar. Ten einde de scheiding echter recht te kunnen doortrekken, hebben zij dan eige naar van ,perc. B no. 2944, dhr. M. Re Broekert, verzocht, pok een klein strookje aan de gemeente af te staan, waartoe dszle bereid is. Tegen afstand van het driehoekig stukje grond bestaat bij B. en W. bezwaar, om dat het heiemmerend -zou kunnen wer ken op den aanleg in de toekomst van een weg van de J. A. v. d„ goeskade naar den Begraafplaats weg. Beter lijkt het hun dit perceeltje tot wederopzegging in ge bruik te geven tegen een geringe recog nitie (fl). Komt de weg tot stand dan krijgt de requestrant vanzelf toegang toegang daarop. B. en Wi. stellen in dien j;eest voor. Verhoo ging salarissen. B. en W. kunnen zich vereenigen met de door Ged. Staten vastgestelde rege ling van de jaarwedden der burgemeesters en secretarissen in deze provincie, met uitzondering van hetgeen is bepaald sub 5e derde alinea. Waar het hoofdmotief voor het toekennen van periodieke ver- hoogingen toch gelegen is in de meer dere ervaring, in eenig ambt verkregen, daar is het h. i. lqgisch, dat daarvoor niet uitsluitend.de dienstjaren in dezelf de gemeente doorgebracht, in aanmerking komen. B. èn W. stellen voor de regeling in dien geest te wijzigen, waarmede, de fin. commissie accoord gaat. De jaarwedde van den burgemeester zal hierdoor stijgen tot f3503, dia van den secretaris tot f2703. Hoewel door het personeel der secre tarie niet is verzocht om salarisverhoo ging, meenein B. en W-, dat het aanbren gen van eenige verbetering geweaseht is, daar zij veel waarde' hechten aan het verkrijgen en behouden van bekwaam personeel. ,Ze stellen ook voor den com mies, 'die aangewezen is om als plaats v. secretaris op te treden, den rang toe te kennen van hoofdcommies. Ze stellen de volgende regeling 'voor hoofdcommies f 1400, verh. van f 100 om de 2 j., tot max. f1800; commies f1330, verh. id. tot max. f1700; adj. commiezen f 1100, verh. f 75 om de 2 j., tot ,max. f1400; le klerk f830—f 1100, 2e klerk f 500—f 800, bode concierge f800 met vrije woning, vuur en licht. Aan dhr. A. C, de Wit zal een jaar wedde worden verleend van f 1050, in verband waarmede schxijfloonen kunnen vervallen. 1 B. ,pn W. bieden den Raad aan twee voorstellen tot wijziging der salarisrege ling voor het onderwijzend personeel, in gaande resp. 1 Jan. 1918 on 1 Januari 1919. Ze stellen de volgende regeling voor met ingang van 1 Jan. 1918 hoofd Mulo school, aanvang f1900, met 24 dienstjaren f2000, 46 dienstjaren f2100, 6—8 f 2200, 8—10 f 2300, 10 en meer dienstjaren f2400; hoofd school B resp. f 1500, f 1600, f1700, f1800, f1900 en f2030;. onderwijzers van bijstand resp. f903, f1000, filOO, f1200, f1300 en f1403. Tijdelijke f800. Nuttige handwerken in gang 1 Jan. 1919hoofdleiding f 180, voor ieder wekelijksch lesuur f40 p. j. (Voor 1918 resp. f180 en f30). In verband met een «adres van de afd. Goes van den Bond van Ned. Onderwij zers merken B. en W. onder meer, op: het max. van f2000 kan door de onder wijzer-s, indien as doorstudeeren worden bereikt, n.l. 'max. f1400 f400 voor hoofdacts plus f200 voor hijacten. Aa» den wensch can het hoofdschap te zien beloond met f330 is in zoover voldaan, dat de hoofden thans gemiddeld «slechts de huishuur meer krijgen en dezfe is wel te schatten op f330. "Zij stellen voor de belooning voor heit geven van hand- werkonderwijs voor de vak onderwijzeres sen tei yerhoogen van f30f40, voor de overige, onderwijzeressen te behouden op f50. Voor het herhalingsonderwijs stellen ze een belooning voor van f 1.5Q per les uur voor bewaarschoolonderwijs een aan- vangswedde van f 100, na *2 jaar dienst verh. f30 tot max. f400. De fin. commissie gaat met al die voorstellen accoord. B. en W, stellen verder voor de vol gende salarisregeling voor de politie: hoofdagent f1100 met f50 telkens na 2 en 4 jaar dienst, agenten 1900 plug f50 telkens na 2, 4, 6 en 8 jaar dienst in de gemeente. Bezit diploma f25, zon der aanteiekening 15. Voor het verrichten van buitengewone diensten op Zon- en feestdagen: hoofd agent 30 ct per uur voor etx tra-dienst, agenten ^5 ct. Een lid va» de fin. commissie zou het betreuren als het betalen van over uren in beginsel werd aangenomen. B. en W. stellen verder voor de vol gende salaris verhoogingensasmeestervau f660 op f720, sasknecht ran 1480 op f540, brugwachter van f450 op £500," concierge manhuis van f93.60 op fioo! Kindertoeslag voor beambten en werk lieden .van 25 tot 40 ct. per week per kind heneden 15 jaar, met dien ver stande, dat door hen die een salaris ge nieten van f18 per week of meer, geen kindertoeslag wordt genoten en voor het overige de som van loon en toeslag f 18 niet te boven gaat. De afd. Goes van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en be drijven verzocht om verhooging der, loo- nen met f 3 far week, verkorting van den arbeidsduur tot 9 paar per dag, sto ker ijpersoneel 8 uur. Wat gasfabriekpersoneel bereft achten B. ën W„ loousverhooging en verkorting werktijden niet noodzakelijk. De gascommipsie zhl wied in overweging nemen des Zaterdags te 4 uur te doen eindigen, behalve voor de stokers. Over wogen zal worden hij ev. stoken gipi Zon dag een 2ein man voor rekening der fa briek te nemen. Jf. ,en W. mejenen, dat aan het ver zoek om verkorting van arbeidsduur voor niemand kan worden voldaan, doch stelten de volgende loonsverhooging voor: tuin man f 16.50, vaste arbeiders resp. f 15 en 14, los waste1 .arbeiders f 14.50, tijde lijke 25 ct. per uur, opzichter gemeente- reiniging f 1100, personeel reinigingsdienst 8 arb. f15, een arb. f 13. De fin.-commissie gaat er mee accoord. XV. B. en W„ stéllen verder voor een gratificatie van f30 toe te kennen en elk der beambten en werklieden, wier hoofdbetrekking in dienst der gemeente is, en die niet meer dan 1200 verdienen. Re kosten beloopen f690. HMWMW'Plll'l i De Stct. 248 bevat wijzigingen in de statuten van de N. V. Beetwortel- suikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent. Soes. De firma van Heel Co vraagt vergunning tot het oprichten van een drogerij van erwten en boenen met zuiggasmotor tot drijving van een ex hauster, in perceel J, A. v. d. Goeskaae B 137c. Eventueele bezwaren 7 Nov. 10 u. v.m. ten stadhuize. Htinkenszand. Men schrijft ons uit deze gemeente dato 23 Oct.: In de uitvoering der distributie is hier na mijn vorig schrijven nog steeds niet veel verbetering gekomen. Alleen is er de vorige week voor de eerste maal wat gezouten schelvisch ea heden voor de 3de keer regeeringsvisch gekomen. Kaas blijft evenwel ontbreken ea kaarsen zijn er nietvelen zitten dan ook des avonds met een schemerlichtje. Met angst vragen deze menschen zich af wat ze beginnen moeten, als ook deze ver dwenen zija. Laatst is er wat toilet- en scheerzeep geweest, doch deze werd niet na bekendmaking gedistribueerd. Zij, die de vrijmoedigheid hadden op de secretarie om een stukje toiletzeep te vragen, wer den er mede verblijd. Waren er dan meer personen tegenwoordig, dan Werd ook aan hen een stukje aangeboden, doch de rest der ingezetenen kreeg niets. Met scheerzeep was het iets dergelijks. Of het met de petroleum en de bons voor klompen ook wel gaat zoeals het behoort, wordt betwijfeld. Het raadsbesluit vaa 18 Sept. 1.1. is ook nog steeds niet uitgevoerd. De bur gemeester schijnt het aan de laars te lappen. „En de wethouders en de raads leden", vraagt- men algemeen, „laten die zich zulks maar welgevallen". Och, die heeren laten zich door den burgemeester alles aanleunen en schijnen tevreden te zijn, als zij slechts op het gestoelte der eere mogen zitten. De belangen van het publiek te behartigen schijnt ook voor hen bijzaak te zijn. Toch mogen zij wel voorzichtig' zijn, want het algemeen ge voelen is, dat het in April 1919 maar het beste zal zijn, als het zee voortgaat, het heele stelletje aan den dijk te zetten en hea door flinker maunen te vervangen. Kiss». In de Woensdag gehouden raads vergadering was afwezig het lid J. Ver- mue. Een af- en overschrijving in de be grooting 1918 werd goedgekeurd tot een bedrag van £50.Benoemd werd als afgevaardigde voor de Z. B. Wateri. mij. het lid L. Nieuweuhuijse. Besloten werd het dorpsplein voor den tijd van 1 jaar te verpachten aan de ®ude pachters voor den prijs van f 0.40 per roede, in verband daarmee werd een vorig besluit inge trokken. Hettractement van Burgemeester en Secretaris werd vastgesteld als volgt, beginnende met f700.opklimmende door dienstjaren tot de som van f1200. De Jaarwedde van den ontvanger werd behoudens goedkeuring gesteld op f700. en f 100.voor meerdere dienstjaren. De begroeting voor 1919 werd voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 14507.56 inbegrepen eon post vaor on voorzien van f 217.90. Cotynopfcat Gistermiddag vergaderde de traad der gemeente, waar alle leden tegenwoordig waren. Nadat de vergadering £>p de gewone wijze was geopend wietrd rnetedeeling van Ged. Staten ggteizm inzake salaris buxgom. en peer. en ontvanger. De gemeente komt in de 6e klasse; salaris burgiem. en secr. wordt f 1300 met 5 driejaarlijksche verhoogingen van Ï150. Gem.-ontvanger Ï700 met 5 drifejaairlijksche- verhoogingen van f100, alles ingaande 1 Januari 1918. Op bon 52 verkrijgbaar ll/i ons kaas. Vastgesteld werd het tarief voor het eleptr. licht. Voor particulieren 1 licht punt van 32 kaarsen f0.75, voor 2 f 1.10 3 f 1.30, 4 f 1.50, 5 fl.70 en verder voor elk lichtpunt 10 ct. meer. Voor winkele en café's 75 ct. per lichtpunt per .wjeek, geldig tot 31 Dec. Stroomlevelring tot 's avonds 11 uur. De gemeentebegropting 1918 yrerd ge wijzigd en uitgaven vermeerderd met f45.000 (electrisch Jicht). De begrooting 1919 werd behandeld en gesteld op f 43.684.03. Onvoorzien! f2659.22. H. O. f24.000. Ingekomen was een request van M. P. Stols om verhooging van jaarwedde; dit werd toegestaan en gebracht op ïöo' duurtetoeslag a f 20 ingetrokken. Salaris plaatsvervangster telefoniste van f 15 on f25 gebracht. De politieverordening werd gewijzigd, als aan art. 41 toegevoegd: geleiders vaü voertuigen zijn verplicht de wielen op de wegen te zuiveren. Naar aanleiding request Di. Verburg is bepaald: Het is verboden in |de bewoon de en bebouwde kom der gemeente in schuren of pakhuizen, granen, peul vruchten en zaden met wind- of stoom machines voor open deuren, direct uit komende op den openbaren weg. schoon te maken. Dit is niet van toepassing op schuren, die moer dan 25 M. van d® gebouwen verwijderd zijn. Besloten werd nog in te stelten een commissie van bijlstand voor de 'distri butie. li Ijl Éi (f Terneuzen. Ter iaterneering zijn over de grens gekomen de Duitsehe wacht- booten Gratia en Nordsee, die sedart het begin van den oorlog te Gent lage». Wstsrlandkerkje. Gistermiddag klonk weer onophoudelijk het geschut uit de richting Eecloo en omgeving. Omstreeks 2 uur n.m. kwamen 5 vliegtuigen, waar schijnlijk der geallieerden uit de richting Eecloa, die doer het Duitsche afweer geschut hevig werden beschoten, over Nederlandsch grondgebied ea verdwenen in ïuid-Westelijke riehting. Om half 3 vloog weer een groot eskader vliegtuigen ever België, die eveneeDS werden be schoten. De grens tussciien St. Magriet en Waterland Oudeman wordt nog steeds door d# Duitschers bewaakt en de electrische draad is nog steads geladen. Stonden de Duitsche schildwachten eer gisteren met ransal op, op post, thans weer in gewoon tenue. Ned. Harv. Kerk. Beroepen te Ternaard J. Dijk te Oppen- huizen. Aangenomen naar Sleeuw ijk door B. J. v. Garderep te Dienden. Geref. Kerken. Bero&pen te Leidechendam W. Puber te Schipluiden; te Berlikum R. Haits- ma te Gaast, De Kerkeraad der Geref. Kerk te t Velssroord heeft, om het lezen van ver keerde lectuur tegeu te gaan, zelf een bibliotheek opgericht, die reeds een paar honderd nummers bevat. De boeken worden, naar de „Amst." meldt, op verschillende avonden aan de leden der Kerk enz. uitgereikt, ook aan de catechisanten. Vrij Evang. Gem. Drietal te Nijverdal P. B. Muller, zen deling onder Israël te Zwolle, A. Winckel te Winschoten en J. P. van Heest te Medemblik. De heer A. J. de Haas te Rotter dam, benoemd leeraar aan de Rijks-dag- normaallessen te Goes, is eek benoemd tot leeraar aan den hoofdactecursus alhier ia de Ned. taal ea letterkunde. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Vlissingen (Paliugstr.) de heer C. Schol te 's Gravenzande. Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- en ordeoefeningen de heeren J. L. Geluk, H. Stam en P. van Dam te Middelburg. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan de districtsschoolopzieners eene circulaire gericht inzake de toepassing 'van art. 59 1ste lid sub 3 der wet op, het L. O. Indies n.l. ten gevolge van de rant- soe»eeri»g van brandstoffen aan de bij zondere scholen zou moeten worden over gegaan tet vermindering van het aantal lesuren en daardoor aan de subsidie voorwaarden van genoemd wetsartikel niet kan worden voldaan, wordt de wensch te kennen gegeven, dat zulke gevallen niet als overtredingen van die wetsbe paling zullen worden aangemerkt en er dus geen meldirfg van behoeft gemaakt te worden in de modellen O en O1. Geslaagd te Utrecht voor het doc toraal rechtswetenschappen de heeren P. Wessels en v. d. Beke Callenfels. De heer W. A. van Wijk, hoofd der Chr. school te Wolphaartsdijk, die reeds jaren les geeft in Paedagogiek aan de Chr. Normaalschool te Goes en ook de schrijver is va» eenige werkjes over Opveedkunde voer het Onderwijzers examen, is naar wij vernemen benoemd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2