Binnenland. Ib een der zalen van het departement van Waterstaat is gisteren het openbaar onderzoek aangevangen inzake het spoor wegongeluk ©p 13 Sept. bij Weesp. Uit ds Provincie. Kerknieuws. Piaatseiijk DIstrifesstie-nisuws. Onderwijs. landbouw 011 VeatBslt. driftige toejuichingen uit. De koninklijke bezoekers gingen naar het stadhuis, waar zg zich op het baicon vertoonden. Na een oponthoud van twintig minuten verlieten ze de stad weer. Een Engelsch bericht meldt dat koning Albert van België bij zijn bezoek aan Oostende door geestdriftige burgers ©p de handen door de stad is gedragen. De koningin werd omstuwd door eeu groote meuigte vrouwen en kinderen. De N. R. O. correspondent te Havre, die een bezoek aan het bevrijde Thon- rout heeft gebracht, verhaalt een tooneel- Se, dat hg heeft bijgewoond. Een der elgische soldaten, die uit deze stad afkomstig is en in vier jaren niets van zga vrouw en kind had gehoord, had zijn meerderen verlof gevraagd de zgnen op te zoeken. Het verlof werd toegestaan en de soldaat smaakte de onbeschrijfelijke vreugde zijn vrouw weer te zien. Het Oekrajiensche ministerie is afgetreden. Lysogoeb kabinetsformateur. De Buitsche regeerin zou aan de Spaansche rogeering hebben medege deeld, dat alle duikbooten zijn terugge roepen Uit de berichten der Engelsche oorlogscorrespondenten blijkt dat nergens meer tijdens den Duitsclien terugtocht verwoestingen in het groot voorkomen. Spoorwegramp Weesp. Manufacturen. Het Rijksbureau veor Manufacturen heeft een regeling voor verkoop en aflevering van manufacturen, confectie en verdere textielgoederes getroffen, van de daarbij behoorende geleidebiljetten en speciale vervoervergunningen, welke met 18 October 1.1. in werking is getreden, onder intrekking van alle vroeger bestaan hebbende bewijzen, voorschriften of ontheffingen, door het R K. M. gegeven. In deze regeling worden onder textiel- goederen verstaan, goederen in ruwen, half bewerkten of afgewerkten staat, ook geconfectioneerd, vervaardigd van dier lijke plantaardige en/of kunstvezels. Vol gens deze regelisg mogen fabrikanten van stukgoederen leveren aan grossiers, confectiefabrikanten en winkeliers. Gros siers in stukgoederen mogen leveren aan winkeliers, venters en marktkooplieden, confectiefabrikanten, kleermakers en naaisters welke voor eigen rekening con- fectioneeren en uitsluitend aflevere» aas particulieren. Nu al verdoelen? Naar de Kölnische Volkszeitung ver neemt, meldt het blad La Feuille te Genéve, dat Engeland en Frankrijk voor België de Zuidelijke ScheJdemonding en ongeveer 600 vierk. K.M. van Antwerpen tet aan de zee verlangen. Daarvoor zullen aan Nederland zjju Koloniën ge waarborgd worden. Wiisen zou dezen «isch goedgekeurd hebben. Militaria. Van de 2e ploeg der lichting 1919, waarvan de opkomst tot nader order is uitgesteld, is ongeveer 20 percent der miliciens vrijwillig onder de wapenen gekomen. De buitengewone militaire kom miezen zullen, in detachementen veree- nigd, onder bevel van officieren worden gesteld. Ver. tot bevordering "der bet- •langen van SI echt hoorenden. De beide laatste nummers van „Ons Maandblad", orgaan van bovengenoemde vereeniging, bevatten, behalve veel of ficieel© berichten, eenige zeer belang rijke mededöelingen. Er wordt n.l. in ver meld, dat een dame, die warm voor het yrerk der Vei', voelde, een legaat van f3000 heeft geschonken pan „Ons.Land- huis" ter aflossing van de hypotheek. Daar „O. L." een heerlijk rustoord voor alechthoorenden is, en hief door die schul denlast in zijn bloei belemmerd werd, is dit een aeer verblijdend feit. Dan wordt er in beschreven hoe de leden deT Ver. in Aug. 1.1. een uitnoo- diging ontvingen van den heer en me vrouw Boissevain om een dag op „Prins Hendrik-Ooord" te komen doorbrengen cn hoe zë daar genoten zoowel van de gulle ontvangst als van de pracht van het landgoed. Verder worden de leden opgewekt om diee te werken tot het slagen der ten toonstelling, die in Amsterdam van 26 Del.4 Nov. gehouden zal worden in het lokaal Hegstee Heerengracht 51549, ei ken dag van 105 uur. Daar zial gratis alles te zien zijin wat voor slechthoo- (renden belangrijk is en gelegenheid be staan tot het probeeren van gehoorin- süumenten, onder deskundige leiding. Natuurlijk hoopt men .ook op veel be doek van goedhooienden, opdat in ruime ren kring de belangstelling zal vermeer deren voor het vele, dat de Ver. voor slechthoorende kinderen en volwassenen doet. I II li HUI M M I. H I Middelburg. Eervol ontslapen met 16 Oct. W. Jansen, kommies 2e kl. bg de directe belastingen, enz. alhier. Voor de Gereformeerde Jongelings Aereenigisg „Herman Faukeel" alhier hoopt Ds. G. Wisse van Driebergen op 7 Nov. een leziHg te houden over „De ondergang der eerste wereld, beeld van het toekomstig eindgericlït. B. en W. maken bekend: datvoor- loopig geen speruren vosr gasverbruik zullen gehandhaafd worden op Woens dagen en Zondagen, zoodat ©p gemelde dagen ep normale wijze gas door de Gasfabriek zal worden geleverd. De heer dr. Th. Dokkum, die plotse ling te Haarlem is everleden, was tot 1 September rector van het gymnasium alhier, verder was de overledene lid van het Zeeuwsck genootschap der weten schappen en voorzitter van de padvinders vereeniging. Allen die hem gekend hebben zullen mut groote droefenis dit beengaan op 46-jarigen leeftjjd vernemeB Goes. Zaterdagmiddag half twee uur vergadert de Raad ter behandeling van 1. Stukken; 2. Voorstel tot het opnieuw benoemen van Mejuffrouw J. H. de Jonge, tot gemeente vroedvrouw voor dan tijd van 3 jaren, ingaande 1 September 1918; 3. Voorstel tot splitsing dar eerste klasse van het Herhalingsondervrijs4. Voor stel tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer L. van der Steen, als leeraar in de gymnastiek aan de M.U L.O.-School «n School B; 5. Begroeting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1919 6. Be- greoting van het Gasthuis voor 1919 7. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1917'18 8. Voorstel om uiet over te gaan tot onteigening of aankoop van enkele per- ceelen, opgenomen in het uitbreidings plan; 9. Voorstel tot het voerea van een procedure inzake onteigening van gron den 10. Voorstel tot wijziging der ver ordening op het aanleggen aan en het bevaren van het Sas en de Haven van Goes; 11. Verzoek van de vereeniging „de Ambachtsschool", om de haar b| Raadsbesluit van 1 Juni 1917 no, 14, toegezegde subsidiën ook thans voorde Ambachtsschool en de Vakschool voor meisjes te verleenen12. Voorstel tot aanvaarding en in gebruik giving van gronden aan de J. A. vanderGoeskade; 13. Verzoek van Gedeputeerde Staten om advies, betreffende een ontworpen nieuwe regeling van de jaarweddenjvan den Burgemeester en den Secretaris 14. Voorstellen tot wijziging der salaris sen van diverse gemeente ambtenaren 15. Voorstel tot het toekennen eener gratificatie aan enkele beambten en werklieden der gemeente16. Vaststel ling van de begrooting der gemeente gasfabriek voor 191917. Vaststelling der gemeente begrooting voor 191913. Vast stelling van het kohier van den hoofde- delrjken omslag voor het dienstjaar 191S/ 1919 19. Behandeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag, dienstjaar 1917/ 1918. Vliseingen. Benoemd tot hoofdconduc teur der S.S. de heer J. Vinke. Failliet verklaard C. da Blij (Fa. Verum Company) alhier. Curator air. J. H. M Stieger te Goes. St.ct. 246 bevat de acte van de N. V. Bouwstoffenkaudel en Steenhou werij v h. M. D. de Putter, alhier, Ssrseks. Gistermiddag zijn de Chr. school benevens de twee openbare scholen gesloten wegens de geringe opkomst, gevolg van de hier heerschende Spaan sche griep. Van de plm. 260 leerlingen der Chr. school, waren er slechts 69 ter schole. Hanswaerf. De Duitsche zeeboot „Mag- dalena Fischer" is bier aangekomen. Hoedilcenskarke. Hot hulppostkantsor zal voortaan voor het publiek geopend zijn, van des voormiddags S1/» uur tot 9>/2 uur; van 11tot 's namiddag® 2'/t uur en des ramiddags van 4% uur tot 5x/2 uur. Zondags blijft het kantoor van des namiddags 12 sur geopend. Arnsmuiden. Door de a. r. kiesvereeni- ging is in de vacature wijlen S. v. Eenen- naarn tot candidaat voor de a.s. gemeente raadsverkiezing gesteld de heer P. J, Kousemaker, die de candidatuur lieeft aangenomen. De baldadige jeugd schijnt het op de ruiten der Geref. kerk alhier voorzien te hebben. Zondagmorgen waren er niet minder dan 27 stuk gegooid. Voorwaar een schadeposlje in dezen duren tijd. Tot nog toe is het niet gelukt de daders te pakken te krijgen. De Spaansche griep heerscht ook hier hevig, voornamelijk onder de burger bevolking. Gaplnga. Donderdagavond vergaderde in de Ger. kerk alhier, de Ring Seroos- keike van Jongel. vereenigingen op g.g. Na gebruikelijke opening door vourz. Davidse van Vrouwepolder kwam vr. S. Kasse van Yeere aan 't woord, om to refereeren over Staatsabsolutisme en Wereldlijk, heiderde deel der Zeeuwsche afdeelingssehets. Spr. bepaalt de vergadering ten eerste bijDe meaning onzer vaderen over den anti-Christ en zijn macht. Deze zagen in de roomsche hiëarchie de ^openbaring van het Rijk van den an tie-Christ, de roomsche kerk die Gods gemeente op zijn gruwelijkst heeft ver volgd, was type en voorafschaduwing van het Rijk van den anti-Christ der laatste dagen. De anti christelgke machten zetelen in de centra's der wereldrijken. Ten tweede, bij de teekenen van den molernen staat. Die onheilige macht die in /den geest onzer eeuw zoo schrikbarend werkt, brengt een moderne staat, die geen souvereini- teit buiten zich duldt. Ten laatste vraagt hij de aandacht voor de toekomst der gemeente des Heeren. De keik heeft zich te keeren tegen het moderne Basan. Zal zij de wereld ver overen? Haar invloed wordt genegeerd. Liever geeft men d« sociaal-democratie gehoor. He# donker echter de toekomst lijkt, God heeft zelf gezegd, Zjjne kerk te bewaren, zdfs.tegeru het woeden van de poorten der bel. Daarom hand aaoed, ©ok in verdrukking het geloef behouden, zelfs in de bangste tijden, op de brand- stapels zegevierde het over de wereld. Op dit onderwerp volgde een leerrijko bespreking Na de pauze trad op vr. C. Louwerse van Oostkapelle, over de Jong. vereen, en de Catechisatie. Inleider beprak ten eerste: Beider aard, vervolgens beider doel en ten slotte: Hoe de verhouding tot beide behoort to zjj». Aard en doel worden zeer geed onderscheiden, Jong. vereen, en Catechisatie werken naast elkaar, vullen elkander aan en geven alkander steun, deu jongeling ten goede. Ia het uiteenzetten der verhouding tot beide kwam de roepiüg en plicht des jongelings naar voren en werden ver schillende scheeve toestanden onder 'toog gebracht. Ook op dit practische en leerrijke woord volgde een aangename gedachten- wisseling. Na het afdoen van enkele huishoude lijke zaken sluit do voorzitter de ver gadering en gaat vr. W. de Buck voor in dankgebed. Oostburg. Ter hoogte van Veerkoekpol- der daalde gisterochtend een klein Duitsch gevechtsvliegtuig. Het vliegtuig was te Gent opgestegen, volgde het kanaal vaa Sas vaa Gent en verder den spoorweg, doch verdwaalde door mist. Boven Knecke werd liet beschoten door mitrailleurs, waardoor de vliegenier een schotwond in het been kreeg en een benzine-reser voir werd getroffen. Bij het neerdalen duikelde de machine. De mede-inzittende bleef ongedeerd en werd geïnterneerd. De vliegenier had veel bloedverlies en word in het, St. Antoniushuis opgenomen. Da vliegmachine had 2 mitrailleurs. De ongewende heet Maten en is luitenant- vliegenier, de naam van den gewonde is Kiel. Uit hun verklariag bleek, dat Eecloo nog in Duitsche handen is. Philippin*. Bij K. B. is P A. Rammeloo benoemd tot burgemeester alhier. Terneuzen. De kiezerslijst voor le lea van de kamer van koophandel en fabrie ken werd heden in de vergadering van B. en W. vastgesteld me-t 316 kiezlers. Binnenkort moet een verkiezing plaats •hebben, waarbij dan tevens zal moeten worden voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer M. Blankers. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hollandscheveld J. El- Reijenga te ®t Zandt. Aangenomen naar Steen wijk door B. J. v. Garderen te Dienden. Bedankt voor Nuenen door J. Koek te Valkenburg; voor Lelltens d,oor \V. Stoel te Bemmel. Geref. Kerken. Beroepen te Vlissingen H. II. Scho-e- makers te Kampen. G#ref. Gemeenten. Beroepen te Oostkapelle, J. Overduin, cand. ie Moercapelle. Ds. J. J. Knap blijkt in Oude Paden slecht te spreken over den Bond van Nedorlaiidsehe Predikanten. Allereerst omdat deze bond neutraal wil ziin. Dit zal bij den boud evenmin gaan, zegt de schrijver, als bij de arbeiders-vakvereeni- gingen. De Bond moest z. i of de Chris telijke beginselen of Gods Woord tot grondslag ea uitgangspunt hebben geko zen. En dan komt de „salaris-actie" nog daarbij „De ervaring leert", zegt de schrijver daaromtrent, „dat, zoo men dit punt ook slechts van verre in de gemeente aanroert en de aandacht niet eens op zich zelf doch op den benauwenden toe stand elders vestigt, het respect voor den leeraar terstond tot ©p het vriespunt daalt. Een actie als de Bend bedoelt zal dan ook, vreezen wij, niet te vermijden geestelijke schade aan het gemeenteleven toebrengen Naar ons oordeel moeten de financieele zaken binnenkamers, of laat ous zeggen op vertrouwelijker wijze dan door een publiek optreden der belanghebbenden zelf behartigd worden. De kerk heeft toch een eigen organi satie. De kerker&dea bereepen op een bepaald tiactement Zoo ligt het op den weg der kerkeraden overleg met de kerk voogdijen te plegen, indien de traete- menten te laag" ziju. Zijn er geen vol doende kerkelijke inkomsten, dan kunnen kerkeradsn en kerkvoogden zich in ver binding met de gemeente stellen. Men blijft ap die wijze in den kerkdijken weg. Men schuift de bestaande organisatie niet ter zijde ©m haar door een nieuwe te vervangen. De Bond miskent, naar 't ons voorkomt, het eigea karakter der kerk en stelt predikanten met hun geeste lijk ambt te zeer ep één lijn met gewone arbeiders, beambten of ambtenaren. E*n salaris-actie is iets, dat aan de moderne vakbeweging ontleend is. Misschien ligt het in de bedoeling uitsluitend zedelijke pressie op de bestaande kerkelijke organen uit te oefenen. Zoo ja, dan vervalt ons bezwaar ten dcele. Maar het pijnlgke blijft, dat men, wetende door hooger Hand op ziju post gesteld te zijn, per soonlijk opkomt voor zijn materieele M&fe&urg. De commissie vooa" distri butie van reparatieileder enzi. brengt ter kennis van scho-enwinke'aers ea va|n hen, die nog.in liet bezit zijn van toeslagbo-ns, dat de geldigheidsduur der toeslagbons voor goedkoop© schoenen voodoopig voor onbepaalden tijd is verlengd. Deze toeslagbons zijn slechts geldig in vereeniging met de Rijksschoenenbons. Houders van toeslagbons, dienen dus een aanvraagformulier in te vullen vo,0jf Rijks schoenenbons, te verkrijgen aan. de Bo- gardzaal. Brljpskcrke. Vrijdag 25 October v.m. van 912 uur afhalen broodkaarten. Vsore. Woensdag verkrijgbaar op bon no. 33, l'/j ons Gouda, kaas 20+ en op bon 34, 1 ons Gouda kaas V. V. bdangeu, terwijl men in dienst staat van Hem, die zelf organen geschapen heeft om in het levensonderhoud der leeraren te voorzien." Dezicr dagen slaagde te 'sHage voor de akte wiskunde M. O. (K I) dhr. P. 'Lammens ta Zaandam, vroeger te Koude- kerke. Geslaagd te Amsterdam voor het prop. ex. geneeskunde C. v. d. Harst, geb. jfce- Koudekerke. Geslaagd te- Rotterdam voor de acte vrije- en ordeoefeningen de heeren J. Th. y. d. Werf, C. Keeonan en J. Dirkx, allen te Middelburg en mej. M. den Otter te Vlissingen. Prof. dr. F. W. Grosheide heeft gisteren het rectoraat aan de V. U. over gedragen aan prof. dr. W. Geesink. Spr. heeft daarbij een rede gehouden over de eenheid der N. T. Godsopenbaring. Onder het opschrift „Surplus of Tekort?" schrijft De Chr. Onderwijzer, Orgaan van de Unie van C. O., het volgende„In Middelstuaa werd een onderwijzer beneemd uit 20 sollicitanten, waaronder 6 of 7 met hoofdakte. In Nieuw-Baliage waren 44 sollicitan ten. Te Wgkeroog (Velsen) komt met 1 Jan. een vakature voor ouderwijzer. Aantal sollicitanten 35. In het Chr. Schoolblad wijst D. erop, dat de mensehen, die in het voorjaar voor remming ageerden, thans gelukkig zwijgen. Zeker verslagen door het surplus- rapport Intusschen geeft die sollicitau- tenvloed toch wel te denken". Over de klacht, dat het peil der onderwijzers zakt, en dat de opleiding lijdt ouder de malaise, zegt De Christe lijke Onderwijzer o m.„Ongetwijfeld is dit zoo. Maar aan wie ligt hier de fout? Jaar op jaar heeft men iu massa jongens en meisjes gevormd voor het onderwijs De fokpremie werkte prachtig, maar voerde al ras tot een teveel, zoodat menig candidaat met de zoo vurig be geerde akte in den zak doelloos rondliep. De salarissen, uiterst schraal, werkten ten slotte ook niet meer mee, osa de jongelui te lokken, en zoo kwam de ebbe, die als ze doorgaat, heilloos voor 't onderwijs kan worden, omdat mes maar in het wilde, lukraak, heeft opge leid, en niet gezorgd, dat de geslaagden ook kaas hadden op een plaats met behoorlijke positie. Dit alles nu wreekt zich, en als dan gejammerd wordt over het peil dat zakt, dan zoeke men de oorzaak vooral in deze misère-toestan den, die ook voor ®en jong onderwijzer zoo drukkend zijn. Willen we de knappe koppen, dan ook kaap betaald en den onderwijzer een positie geschenken, die hem ten minste niet financiëel stelt beneden den werkman Van alle® wat. (Ingezonden). Vorige week is er in de Tweede Kamer geducht gedebatteerd over do distributieaangelegenheden. Minister v. Ilsselsteijn werd becritiseerd over zijn toestaan van eigen graan aan de land bouwers. Veschillende Tweede Kamer leden waren lang niet te spreken over deze toegevendheid van den Minister. Zij meenden zeker te weteu, dat er nu zoo enorm door de boeren zou gefrau deerd worden, dat de fraude van het vorige jaar er nog niets bij zou zijn. Immers, de controle was nu niet goed te doen. Boeren, uit deze debatten kunt gij leeren, iioe hoog men u waardeert eu nu is het aan u om te zorgen, dat die heeren kwaadsprekers de mond gesnoerd wordt. Dit kuut ge door elke K.G. graan, aardappelen enz., die go niet naoogt houden, te levereu, want deze is er aoodig, zeer hard noodig zelfs. Zorgt door uw handelingen, dat Minister v. IJsselsteija's vertrouwen in u niet worde beschaamd. Zorgt door alles te doen wat gij moet en kunt doen, dat de debatten in de Kaïner, dat artikelen in de dag bladen, de gesprekken in boot en trein een waardeering zijn voor uw werken voor de voedselvoorziening. De Minister van Landbouw kreeg een froot blijk van waardeering, toen hij in e Kamer mededeelde, dat hij ondanks de gekrego* adviezen van zijn adviseurs en nota beue «ok nog van het Neder- landsch Landbouwcomité, «m met het afmaaksysteem door te gaan, het at- maken van het door mond en klauwzeer aangetast vee had stopgezet, toen werd er in de Kamer eeu geroep van bravo ea toejuiching gehoord. Dat besluit zal alom in den lande worden toegejuicht. Eindelijk is dat naenschoatecrende moorden en vernielen van kostbaar voedsel vanvoedselproduceerende dieren, van vernielen van jarenlangen arbeid, vaa prachtige resultaten, van moeite, kommer en vele financieele zorgen, klaar. Wij begrijpen evenwel niet, dat het Nederlandsch Landbouwcomité, dat zich den vertegenwoordiger van den land bouw noemt, durft adviseeren om met het afmaaksysteem door te gaau. Wij begrijpen zooiets niet. Minister Fosthuma kondigde vorig jaar af, dat de boeren geen graan om zelf te bakken mochtc-H behouden. Wat ge beurt er? Een storm van verontwaardi ging duorvoer de boeren, omdat de Mi nister ingreep in dat eeuwenoude recht van den boer. De eene protestv ergaderiug na de andere werd gehouden en steeds werd gehamerd op hetzelde aambeeld, n.l. ie trek king van dat onrechtmatig gebod. D a n eerst zomden de boeren medewerken, maar wanneer ze zelve van hun eigen verbouwd graan niet mochten eten, dan dacht men niet aan medewerking enz. Minister Posthuma bleef halsslarrig en handhaafde dat ver bod. Minister v. IJsselsteijn vervangt hem en een zgaer eerste maatregelen is toestaan van gebruik van eigen graan. Alom in de» land© dankbaarheid bij de boeren zult ge denken? Wel neen. Nu ze na al hun gejammer deze toezegging kregen, wordt in een gemeente in Drente een groote vergadering van boeren ge houden, waarin besloten wordt om een adres aan den Minister te zenden met aandrang om geen graan te laten. Een commissie van drie man zal in audiëntie dat adres toelichten. O boer, wanneer wordt ge toch waarlijk eens menscli! Zooiets moet natuurlijk bij u voorkomen; zooiets vindt men elders met. Wij hooiden, dat er vorige week een vergadering te Middelburg werd gehou den, waar op verzoek van boereu, die door een en ander waren gedupeerd, de Scheurwet en veeleverantie zou bespro ken worden. Bij bespreking der Scheur wet bleek, dat er kans was, dat aan de bezwaren werd tegemoetgekomen. Men deelde ons mede, dat er een lid van een Jandbouwcommissie was, die niet wist vanwaar hij inzake de Scheurwet zijn instructies kreeg. In ieder geval niet wist wie eon en auder in Zeeland regelde. Een en ander pleit niet voor dat lid. Wat de veeleverantie betreft, had men ernstige grieven medegedeeld, maar nu het punt ter sprake werd gebracht, werden er goene aangevoerd. Een boer, die vóór de vergadering het luidst had geroepen over de onrechtvaardige behan deling der boeren, welke vrijwillig vee leverden, moesten ondervinden, was niet aanwezig oi' zweeg als een mof. Boeren, klaagt niet langer achter de thee- of koffietafel, maar ter vergadering uwer landbouwvereeaiging. Durft ge het daar niet, houdt dan steeds uw mond, want dan blijkt het dat ge een nul zijt. De hooileverantie schijnt ook niet overal in orde te zijn. Zoo hoorden we, dat ergens op Walcheren een landbouw- commissie 't zo© geregeld had, dat een heer plus minus een zesde va» liet voor die gemeeute aangewezen deel moet leveren. Nu schijnt die betrokken per soon wel een der grootste boeren daar te plaatse te zijn, maar hij heeft toch in de verste verte, niet een zesde deel der weiden Door niet overmatig vee te houden, heeft hij gezorgd voldoende hoeveelheid hooi voor den winter te hebben, en is bereid meer dan zijn deel te leveren, zulks uit gemeenschapszin, vier andere boeren die 21/2 X zooveel oppervlakte hebben aan weiden, leveren tezamen niet de hoeveelheid van dien betrokken persoon. Dat is niet zooals het behoort, en herziening is daar noodig, ook wel der land bouwcommissie zelve, want deze bestaat, naar wij hoorden, uit twee zwa gers eu de derde persoon is neef der beide zwagers. Dezer dagen lazen wij in de „N. R. C." dat liet Minister v. IJsseLteia's bedoeling is, de landbouwcommissies op te heffen en daarvoor kringcommissies die over eenige gemeenten zullen werken in te stellen. Wanneer bij de vorming dier kringcommissies uitgegaan wordt vaudc isezninigiugsgedachte dan is die verande ring toe te juichen. De Saudbouwcorn- missies toch zijn eeu kostbare instelling. Wordt bij benoeming der leden van die commissies nauwkeurig uitgezien naar personen, die èa voldoende kenuis èn voldoenden tijd hebben, om dat werk naar behooreu te doen, dan kan de ver andering zonal geen verbetering, dan toch geen achteruitgang zijn. Voor secre taris dier commissies mag zeker met raeer dan gewone zorg worden gekozen, deze toch zullen een groot veld te be werken hebben, en meer dan gewone kennis dienen te bezitten. Slechts enkelen zullen daarvóór competent zqn. Landman. Da Tuinbouw, Van dit officiëele orgaan van den Ned. Tuinbouwraad is ter gelegenheid van de Boom- en Plantenbeurs te Utrecht, een extra nummer verschenen ïaet tal van m®oie bijdragen op het gebied van bloem- en bosmkweeksrij. In een be langwekkend artikeltje van den lieer (J. A.) D(ominicus) te Wemeldinge wordt de aandacht op Zeeland met zijn groote

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2